Onderhoudsgarantie voor brommers en scooters Prinses Margaret naar Britse week Nazi-verleden achtervolgt protégé van Adenauer Arabische landen gebruiken olierijkdom als wapen Natuurzuivere Matiging Amerikaanse investeringen in EEG ZWARTSLUIZERS DEGRADEERDEN BURGEMEESTER omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY 5 WOENSDAG 24 MAART 1965 Ujltsjev volgt Zorin op MOSKOU Officieel is meege deeld dat Valerian Zorin is benoemd tot ambassadeur in Frankrijk. Zijn voorganger, Serge Vinogradov, krijgt een andere post. Zorin was onderminister van bui tenlandse zaken. In zijn plaats is nu als zodanig benoemd Leonid Iljitsjev. Zorin is 62 jaar en een van de voornaamste diplomaten van de Sow- jetunie. Vinogradov heeft afscheid van De Gaulle genomen. De Franse president zei bij die gelegenheid, dat het ter rein van de Frans-Russische samen werking zich steeds uitbreidt. Vino gradov merkte op, dat de belangen van de beide landen nergens meer botsen en dat de samenwerking op het gebied van economie, cultuur en wetenschap concretere vorm kan gaan aannemen. A-griep vordert toch in Europa GENÉVE Volgens de Wereldge zondheidsorganisatie maakt de a- griep nog steeds vorderingen in Euro pa. Enige tijd geleden dacht men dat alleen Oost-Europa van de ziekte te lijden had, maar er zijn nu cijfers gepubliceerd over het aantal griepge vallen in Engeland, Finland, Dene marken, Zweden, Zwitserland en de Ver. Staten, waaruit blijkt dat de griep niet verloren heeft. Ook Neder land komt in het rapport van de WHO voor: in het leger zouden enkele gevallen zijn geconstateerd, maar daar blijft het bij. Nadrukkelijk wordt gesteld dat de ziekte een goedaardig karakter heeft en dat er nog geen sterfgevallen bekend zijn. Faciliteiten van BOVAG Bemiddeling bij geschil reparatie AMSTERDAM De afdeling motorrijwielen (bromfietsen, mo toren en scooters) van de BOVAG zal na 12 april van dit jaar een garantie gaan geven op door leden van de BOVAG uitgevoerde repa ratie- en onderhoudsopdrachten. De regeling komt hierop neer, dat bezitters van brommers, scooters en motoren die hun eigendommen na 12 april kopen een „onder- houdsgarantiepolis" krijgen. Op grond van die polis kan de eigenaar als hij met zijn reparateur verschil van mening heeft over de kwaliteit van een uitgevoerde repa ratie of onderhoudsbeurt, een be roep doen op de BOVAG. Hij moet dan schriftelijk een verzoek tot bemiddeling indienen bij het secre tariaat van de bond. Tegelijk moet hij een waarborgsom van 25, voor leden van ANWB en KNMV 15) storten. De bond gaat dan bemidde len tussen de partijen. Uitdrukkelijk is bepaald dat de „garantie" slechts geldt voor de kwali teit van de uitgevoerde reparaties. Bij meningsverschillen over prijzen van reparaties en onderhoud bemiddelt de BOVAG niet. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking, Hoewel de „onderhoudsgarantie" dus gaat gelden voor nieuwe, na 12 april gekochte voertuigen, zullen naar de mening van het hoofdbestuur van de BOVAG, veel reparateurs ook aan vaste klanten die al een voertuig bezitten de garantie wel verlenen. De „onderhoudsgarantiepolis", zo werd gisteren tijdens een persconfe rentie in Amsterdam meegedeeld, geeft ook recht op twee gratis service- beurten, namelijk bij 500 kilometer (of binnen drie maanden) en 1500 kilometer (of binnen zes maanden). Van deze gratis servicebeurten kan de klant echter alleen gebruik maken als de fabriek verzuimt die gratis-beur ten te laten geven. Het BOVAG-hoofdlbestuur zei dat in Engeland sinds tweeëneenhalf jaar een soortgelijk systeem bestaat. In die periode heeft men 1386 klachten bin nengekregen. 1192 (of 86 procent daarvan) werden opgelost door be middeling. Van de 194 (14 procent) die niet door bemiddeling werden opgelost en aan de adviescommissie werden voorgelegd werden er 127 (63 procent) in het voordeel van de klant beslist en 67 (37 procent) in het voordeel van de reparateur. Godsdienstvrij heid in Ghana beperkt ACCRA De minister van onderwijs van Ghana, Dowuona-Hammond, heeft de kerken in zijn land de raad gegeven, zich op geen enkele wijze te keren tegen de regeringspolitiek. De grondwet van Gha na garandeert godsdienstvrijheid, maai de regering kan geen religie tolereren, waarvan de leer blijk geeft van gebrek aan respect jegens de staat, aldus ir ter Dowuona-Hafnmond Robert Marjolin bepleit: STRAATSBURG - Robert Marjolin, vice-voorzitter van de EEG-commissie heeft gisteren gepleit voor matiging van de Amerikaanse investeringen in de EEG. Marjolin, die sprak in een debat in het Europese parlement over de conjuncturele ontwikke ling van de gemeenschap der Zes, wees echter president De Gaulles denkbeeld voor terug keer naar een ouderwetse gouden standaard af, evenals een verho ging van de goudprijs. De Fransman betoogde, dat het internationale monetaire stelsel reeds verscheidene jaren niet meer be vredigend functioneert. Hij verwees naar recente verklaringen van pre sident de Gaulle en president John son, waarna hij namens de EEG- commissie verklaarde, dat matiging van de directe Amerikaanse inves teringen in de industrieel ontwik kelde landen zal bijdragen aan de algemene sanering, die ook de Ver enigde Staten nastreven ter bestrij ding van het tekort op hun beta lingsbalans. Het gaat er echter niet on., Marjolin, Europa af te sluiten voor dergelijke investeringen, die meestal zeer voordelig zijn voor onze landen. Alleen moet worden vermeden dat die investeringen te groot worden. Een gemeensdhappelijk optreden van de zes EEG-landen op dit gebied zal door de EEG-commissie worden toe gejuicht. De EEG-functionaris verklaarde voorts, dat de groei naar een monetaire u niet alleen van het grootste belang voor de gemeenschap zelf, doch ook voor de toekomst van het internationale mon taire systeem. Zodra de valuta's d> gemeenschapslanden zoveel onderlini samenhang vertonen, dat zij tegenover c buitenwereld een eenheid vormen, z het immers veel eenvoudiger worden o internationaal tot evenwicht te komen De Nederlandse KVP-senator, mr. Ph. C. M. van Campen heeft debat als rapporteur van de mische en financiële commissie van het Europese parlement gepleit voor het scheppen van aanvullende internationale geldmiddelen naast het goud en afhankelijk van een objectie- internationaal aanvaarde regeling. Volgens hem zal men hiervoor een algemeen erkend centraal bankli- chaam moeten inschakelen, waarbij men zal kunnen denken aan een federaal centraal bankensysteem van de EEG, als uitdrukking van de geleidelijk groeiende monetaire een heid van de Zes. Nachtelijke actie schokt Wanneperveen MEPPEL Gisternacht is de oor log tussen Zwartsluis en Wanneper- veen in de noordwesthoek van Over ijssel uitgebroken. De 1750 inwoners van Wanneperveen, dat volgens de gemeentelijke herindeling bij Zwart sluis getrokken zal worden, vonden in alle vroegte op hun deurmat een stencil, getekend door ir. Bruinebak- ker, referendaris op het ministerie van bijzondere binnenlandse aangele genheden, waarin werd gezegd dat met ingang van 23 maart Wanneper- i had opgehouden te bestaan. ,flet gemeentehuis is gesloten en alle afdelingen zijn overgeplaatst naar Zwartsluis. Het zgl met ingang van 29 'maart dienstdoen als VVV- hulpkantoor van Zwartsluis en bur gemeester C. van der Wolf is aan gesteld tot ambtenaar der 2e klasse op de secretarie van Zwartsluis, tevens belast met het bodeschap voor de streek Wanneperveen. Hij houdt zitting van maandag tot en met vrijdag van 19 tot 20 uur in zijn voormalige ambtswoning voor het aannemen van boodschappen". Dat was nog niet alles. De nachtelijke bezoekers die huis aan huis het stencil hadden verspreid, hadden ook maar gelijk de vlag van Zwart sluis op het marktplein gehesen en aan de grenzen van de gemeente „Zwartsluizer" borden geplaatst. En dit alles omdat burgemeester Van der Wolf verleden week ernstige bezwaren had aangevoerd tegen in deling bij Zwartsluis, omdat deze gemeente, volgens hem, de laatste jaren sterk is achtergebleven. „Onfatsoenlijk", kwalificeerde het ge meentebestuur van Zwartsluis deze uitspraak. „In strijd met de ambte lijke etiquette en goede nabuur schap". En daar bleef het bij. Maar de Zwartsluizers zelf wilden meer. Vandaar het nachtelijk bezoek. Commentaar van burgemeester Van der Wolf: „Ik heb lekker geslapen, terwijl onze vrienden uit Zwartsluis hun nachtrust hebben opgeofferd. Overigens, een goede grap, waar je nu eens hartelijk om kunt lachen". Tweede grafkelder gevonden in Zeist ZEIST Bij steekproeven onder de vloer van de hervormde kerk zijn over blijfselen te voorschijn gekomen van een tweede grafkelder. Hoogstwaar schijnlijk is het deze geweest, die tot 1841 de stoffelijke resten heeft bevat Lodewijk Adriaan van Nassau, wi prachtige grafzerk in oktober 1964 de kerk werd teruggevonden. De vraag of de loden kist met het gebeente van een man, die vorige herfst niet ver van deze zerk in de kerk is opgegraven, inderdaad uit dë thans ont dekte kelder afkomstig was, zal wel nimmer met zekerheid kunnen worden beantwoord, al wordt het wel vermoed. Grondwetsherziening in België BRUSSEL De Belgische minister van binnenlandse zaken, A. Gilson, heeft in de Kamer van Volksverte genwoordigers de parlementaire be handeling ingeleid van de voorstellen tot herziening van de grondwet. Als een van de voornaamste doel stellingen noemde hij de vastlegging in de grondwet van de garanties voor een „broederlijk samengaan" van Vlamingen en Walen. Dit zal worden bereikt door het voorschrijven van speciale meerderheidsbesluiten in het parlement bij de behandeling van voorstellen, die de betrekkingen tus sen Vlamingen en Walen raken. Deze garantie, door de Walen geëist en pas na het vinden van compromissen door de Vlamingen aanvaard, zal in het bijzonder de Waalse samenleving tegen een „minorisatie" door de Vlamingen moeten beschermen. Van de ruim negen miljoen Belgen zijn er tegen de vijf miljoen Vlamingen, ruim drie miljoen Walen en een miljoen inwo ners van de Brusselse agglomeratie. Protestanten hoeven niet meer naar mis TANANARIVE De rooms-katholieke bisschop van Ambatondrazaka op Mada gascar heeft aangekondigd, dat protes tantse kinderen op de rooms-katholieke scholen in zijn diocees voortaan niet meer verplicht zullen zijn, om de mis bij te wonen. Op het concilie had hij geleerd, dat de godsdienstoorlogen voor bij zijn, zo zei hij. De bisschop heeft zelfs een voorstel gedaan aan de protestantse Raad kerken van Madagascar om gemeen schappelijke middelbare scholen te stich ten. Hoewel de buitenlandse zendelingen de kerken adviseerden het aanbod van de bisschop te aanvaarden, hebben zij het toch afgewezen. Groots opgezette manifestatie Koningin woont opening bij (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het wemelt van de activiteiten tijdens de „Britse Week", die van 14 tot 21 mei in Amsterdam zal worden ge houden. Een bijzonderheid is, dat prinses Margaret op 14 mei in aan wezigheid van koningin Juliana deze manifestatie officieel zal openen. In de ochtenduren van die dag zal zij met haar echtgenoot Lord Snowdon met het Britse koninklijke jacht Britannia in de hoofdstad arri veren. Gedurende de tijd, dat prinses Margaret en haar man in ons land vertoeven zal het jacht gepavoiseerd in de Amsterdamse haven liggen en als verblijfplaats dienen voor de Britse hoge gasten. In de middag van de 18e mei zal de prinses afscheid van Nederland nemen, omdat zij als lid van de Britse Staatsraad in Enge land terug moet zijn voordat het staatsbezoek van koningin Elizabeth aan West-Duitsland begint. Dit alles werd gistermiddag mee gedeeld door de Britse ambassadeur in ons land, sir Peter Garran. Hij zei, dat de Britse week in Amsterdam veel grootser van opzet is als de Nu weer ambassadeur in Londen 1964 gehouden manifestatie in Düssel- dorf. De Sadler's Wells Opera komt voor het eerst (op 19, 20 en 21 mei) een aantal voorstellingen geven. Voorts staan modeshows en lezingen op velerlei gebied op het programma. Ook zijn er allerlei tentoonstellingen georganiseerd. Al van 9 april af zullen in het Rijksmuseum Britse aquarellen uit de periode van 1746 tot 1802 te zien zijn. Taptoe Verlanglijstje van Westduitse vakbonden DtJSSELDORF De Westduitse vakbondsleider Rosenberg, sprekende voor 6.5 miljoen werknemers, heeft gisteren het verlanglijstje van de vak bonden voor de komende jaren over handigd* Het is bedoeld als een richtlijn op lange termijn voor aangesloten vak bonden die collectief onderhandelen. Rosenberg zei dat de vakbondsleiders van mening zijn dat het aandeel van de arbeiders in het bruto nationale produkt en bij het nemen van belang rijke beslissingen niet groot genoeg is. De ondernemers verwierpen de eisen al« een „utopische brief aan Sinter- Vragen in het Lagerhuis LONDEN Twee afgevaardig den van labour zullen minister Stewart interpelleren over de Brit se toezegging aan de Duitse diplo maat met een nazi-verleden dr. Blankenham agrément te ver lenen als Westduitse ambassadeur in Londen. Blankenhom sloot zich in 1934 bij de nazi's aan en >bij het uitbreken van de oorlog werd hij naar Amerika ge stuurd om te pogen de V.S. buiten de oorlog te houden. Later keerde hij naar Berlijn terug als expert op het gebied van de Amerikaans-Britse po litiek. Na de oorlog werd hij door Adenauer uitverkoren om het ministerie van bui tenlandse zaken op poten te zetten. Vanzelfsprekend konden vele diplo maten via hem weer aan een baan komen. Maar Adenauer vertrouw de Blankenhom volkomen. Achtereen volgens werd hij ambassadeur bij de NAVO, in Frankrijk en in Italië. En steeds moest Adenauer hem van zijn post ontheffen omdat er moeilijkhe den waren over zijn nazi-verleden. Nu is hij benoemd in Londen, naar men zegt, door minister Schroder voorge steld. Hij zegt pro-Brits te zijn en te zullen ijveren voor een verbetering van de betrekkingen met Engeland. Maar ook in Londen is men van zijn nazi-activiteiten op de hoogte en er zal in het Lagerhuis over worden ge sproken. Gedenkteken voor astronauten in Moskou MOSKOU De Russische ruimte vaarders Leonow en Belajew heb ben de onderscheiding „Held van de Sowjetunie", de hoogste Russische onderscheiding, gekregen. Zij zullen voorts worden onderscheiden met de .Gouden ster" en de Lenin-orde. In Moskou zal een bronzen gedenk teken als herinnering aan hun vlucht door de ruimte worden geplaatst Prinses Margaret en haar echt genoot Lord Snowdon voeren met een motorboot over het Kasinga- kanaal, dat in Oeganda de ver binding vormt tussen het Ed ward- en het George-meer, toen zij een kudde nijlpaarden ont moetten, die groepsgewijs een bad namen. De belangrijste punten zij: 1. Algemene invoering van de vijf daagse, 40-urige werkweek. Betaling van een dertiende maand. 3. Bijdrage per hoofd per jaar door de werkgever van 312 mark aar individuele spaarregeling. 4. Betaalde minimale vakanties 4 tot tot 6 weken. 5. Pensioengeiechtigde leeftijd van 65 naar GO jaar. 6. Bij ziekte tenminste 6 weken vol loon. Aanvaarding zal neerkomen op een extra uitgave van ruim 60 miljard mark. /ft eeft fcofifce I De aanleg van de weg- verkeerstunnel onder de Mont-Blanc maakt snelle voortgang. Nadat reeds begin 1963 het grove werk gereed was geko men, is men nu bezig met de ventilatietunnels waarop de rijbanen wor den aangelegd. Dit venti- latie-systeem zal gevoed worden met zeshonderd kubieke meter frisse lucht per seconde door middel van twee centra les van samen meer dan zesduizend kilowatt. De ze luchttoevoer zal ook op de spitsuren van ver keer ruim voldoende zijn. De laatste uit te voeren werkzaamheden betreffen dan nog de verlichtingen het signaal systeem en de afwerking der toegangen. Reeds de ze zomer wil men de tunnel voor het wegver keer openstellen. B Bij graafwerkzaamhe den in de wijk Tuscolano in Rome is een belang rijk wapen- en munitie depot gevonden, dat o.a. 500 kg explosieven, 24 Duitse bommen en onge veer 100 Amerikaanse granaten bevatte. Men vermoedt dat de voor raad indertijd is aange legd door een bende die leden in Rome opereer* I De tentoonstelling „binnen tender kloppen in de pruikentijd" in het museum Willet Holthuy- sen te Amsterdam heeft sinds de opening, veertig dagen geleden 6500 be zoekers getrokken. Dit betekent een daggemid delde van ong. 160. Over de afgelopen drie jaar bedroeg het gemiddelde aantal bezoekers aan het museum 30. In verband met de grote belangstel ling voor de expositie, die nog tot 26 april te bezichtigen is, heeft men besloten haar ook woensdagavonden voor het publiek te openen. I Vandaag zal bij Sotheby een doek van Rem brandt, Saskia, worden geveild. Dit schilderij behoort tot de collectie van de Zweedse mag naat Axel Wenner-Gren. Men verwacht in Lon den, dat dit doek niet zoveel zal opleveren als het eerder in deze week geveilde schilderij van Rembrandt, Titus. Een woordvoerder verklaarde te verwachten dat Saskia niet meer dan 2 miljoen gulden zal opbrengen. Er zal een militaire taptoe worden gehouden, waaraan in totaal bijna 800 militairen uit Groot-Britannië en Nederland zullen deelnemen. Tijdens deze taptoe (waaraan ook de Mari nierskapel, de Johan Willem Friso- kapel, de Luchtmachtkapel en de Am sterdamse politiekapel meedoen) rul len demonstraties worden gegeven door Britse mariniers, motorrijders van de Londense politie en een spook- bataljon van de Queens Colour squa dron of the RAF. Voorts komen er negen Londense Bobbies en zullen Londense bussen tijdelijk op een drie tal routes in Amsterdam worden in gezet. Vlootbesoek Een Brits marine-eskader brengt van 14 tot 18 mei een bezoek aan de hoofdstad. Het eskader, dat onder commando staat van schout-by-nacht Carew-Hunt, bestaat uit de kruiser Lion, het fregat Lynx en acht kust- mijnenvegers. Ook komt een Hoover- craft op het IJ en het IJsselmeer demonstreren. „Zwarte Loetje" en I „Zwarte Kees" voor rechter ARNHEM Een jaar en zes maan den. gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Arnhem, mr. Boekraad, geëist tegen de 24-jarige lechniuj L. van O. te Amsterdam, bijgenaamd „Zwarte Loetje" en een jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 22-jarige kelner K. van Z. uit Leidschendam, die in de onderwereld bekend staat als „Zwarte Kees". In de nacht van 23 op 24 november hebben zij volgens de tenlastelegging een bliksemoverval gepleegd in een horlogerie te Veenendaal met nog twee kornuiten. Met een mokerhamer sloeg de een de etlageruit in, twee andere grepen alles wat grijpbaar was. Het crietal haastte zich daarna naar de auto die met Van O. achter he* stuui voor het trottoir wachtte. De buit bestond uit 58 horloges met een totale waarde van 10.000. Een van de mcoewerkers is een andere zware jongen, „Bleke Willem". Deze si.iat dezer dagen terecht in het zuiden van ens land voor een derge lijke overval. AMSTERDAM Maandagmiddag om zes uur zullen de eerste diploma's wor den uitgereikt aan de eerste groep ge slaagde leerlingen van de verpleegsters- Deze bijzondere opleiding is begon nen op 1 oktober 1961. De cursus duurt drie-en-een-half jaar. Daarom zal deze eerste diploma-uitreiking in de geschie denis van het nieuwe VU-ziekenhuis een enigszins plechtig karakter dragen. Opdracht Birrenbach succesvol BONN/CAIRO Terwijl bonds kanselier Erhard tegenover zijn bondsdagfractie vol optimisme kon spreken over de missie van zijn vertegenwoordiger Birren- bach in Israël, hebben de Arabi sche landen een nieuw wapen in de strijd geworpen tegen de er kenning van Israël: de olie. Op het vijfde Arabische oliecongres is de aanbeveling gedaan om de olierijkdom te gebruiken tegen landen die Israël begunstigen. Verder moet de olie gebruikt wor den om „Palestina" te bevrijden. Koe weit heeft toegezegd Egypte economi sche hulp te gaan verlenen ter ver vanging van de hulp die door West- Duitsland is ingetrokken. Het kleine, maar zeer rijke Koeweit (ook olie) wil een voorbeeld van solidariteit in de Arabische wereld stellen. Inmiddels herft Birrenbach verslag uitgebracht van zijn besprekingen in Israël. Op het vliegveld bij zijn aan komst zei hij, dat de sfeer zeer vriend schappelijk was geweest, maar de on derhandelingen waren moeilijk. Er is geen sprake van dat Erhard binnen kort een ontmoeting met Esjkol zal 'lebben. Mogelijk dat dit gesprek te eniger tijd in een derde land zal plaats hebben. Birrenbach zal nog voor de derde keer naar Israël terug gaan om de onderhandelingen offici eel met succes te bekronen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5