VLEET Water duurder in Hillegom Maatregelen voor het parkeren van auto's in Valkenburg Ook in Katwijk gaan de tarieven omhoog Bach-avond in Katwijk André Tchaikowsky voor de Leidse Kunstkring Begroting van Voorhout is sluitend gemaakt isserijnieuws bij de NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 MAART 1965 VALKENBURG Gisteravond kwam de raad van Valkenburg onder voorzitterschap van burgemeester M. A. van der Have bijeen. De raads leden Jac. v. d. Meij en Jac. Korpershoek waren wegens ziekte afwezig. De raad werkte zich snel door de lijvige agenda heen, want voor de 19 punten had men precies één uur nodig. Bij de ingekomen stukken werd even stil gestaan bij een brief van de heer M. de Vries uit Leiden, m.b.t het pachten van het feestterreinUe tijdens Oranjefeesten en paarden markt in 1965. De heer De Vries wil dit terrein huren tegen een vergoe ding van 1200.-, terwijl B. en W. meedeelden dat voor 1964 1600.- werd betaald. De heer A. C. de Haas (Gem. Belangen) vond gezien de stij gende kosten het bedrag van 1600,- niet te hoog. Besloten werd dat de heer De Vries het terrein kan pachten voor laatstgenoemd bedrag. Voorstellen tot wijziging bezoldi gingsverordening 1960, vaststellen pensioengrondslagen gemeente-ambte naren, beschikbaarstelling van een krediet en dergelijke werden allen als hamerstukken aangenomen. Wachtverbod Het voorstel tot vaststelling van een wachtverbod voor Katwijkerweg en Hoofdstraat, leverde wel een korte discussie op. De heer G. van Leeuwen vond de afstand voor het verbod, de brug bij „Hols" tot de brug bij „Boe- kee", te ver daar er bij de brug van „Boekee" niet veel mensen wonen en er geen parkeerstroken zijn- De voorzitter merkte op, dat er plannen bestaan om in de toekomst daar toch parkeerstroken aan te bren gen. Het is de bedoeling om in heel de bebouwde kom borden te plaatsen en een wachtverbod in te stellen. De heer S. Poot (Gem Belangen) brak een lans voor de vrachtwagens. De ze kunnen niet op smalle stroken par keren. Hierop antwoordde burgemees ter Van der Have. dat de vrachtwa gens dan ergens anders parkeerruim te moeten zoeken. Een wachtverbod is echter nog geen stopverbod en het is de bedoeling om ergens een begin te maken. Doel van één en ander is de weg vrij te hebben. Getracht zat worden ook de bus haltes van de rijweg te krygen en nog meer parkeerstroken aan te leggen. Tot nu toe zijn er elf klaar. Zonder hoofdelijke stemmine werd het v stel aangenomen. Bi) het voorstel voorlopige vaststelling rekening ningbedrijf over het exploitatiejaar 1963/1964 merkte de heer De Haas op. dat de achterpaden bij de Burg. Lot- systraal nog steeds in erbarmelijke staat verkeren. Wethouder Th. Meij zei. dat er aan wordt gewerkt, ir het straatwerk is hoog aan de prijs". Er is opdracht gegeven aan de gemeente-architect Nadat de wethou der had toegezegd, dat er spoed zal worden betracht, werd het voorstel aangenomen. Voor het onderhoud van de ambtswoning van de burgemees- verd een bedrag van f 1046.- uit getrokken. nodig voor het buitenmuur- erk. De heer De Haas wilde weten of niet meer firma's moeten worden aangezocht voor prijsopgaaf. De voor zitter antwoordde dat het beslist niet goedkoper kan. Het werk zal uitge voerd worden door de fa. Dubbelaar. Verder trok de raad een bedrag uit 945.- voor de viering van de 5e De Oranjevereniging is met de leiding van de festiviteiten belast. De subsidie voor het Verbond voor Veilig Verkeer-afdeling Valkenburg (ZH) werd verhoogd van 150.- tot 250.- en de C J.V. krijgt een subsi van 90,- voor de aanschaf van bandrecorder. De raad besloot voorts een tweetal gemeen te woningen tegen taxatieprijs aan de huidige huur ders te verkopen, wijziging legesver ordening 1964 der gemeente Valken burg, aan de heren J. S. Lips, A. Zwa nenburg en A. Imthorn garantie te verlenen ingevolge beschikking be- BANKETBAKK. T. DEN DULK Voorstraat 114-116 te Katwijk aan Zee vraagt een winkeljuffrouw van plm. 18 jaar. Wij bigden U: 2 x 10 dagen vakantie er een' 5-daagse werkweek. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donderdag, hoog water 8-39 en 21.18 uur. laag water 3.58 en 16.31 uur. Jeugtlzorgwerk besproken in Sasseiiheim SASSENHEIM Maandagavond werd tn het Jeugdhuis een avond belegd van de gezamenlijke gesprekskringen van de geref. kerk. De heer W. Herstel, be stuurslid van de Stichting Jeugdhavcr Leiden, vertelde van het Jeugdzorgwerk, dat zich vooral beweegt onder de r schappelijk zwakke milieus. In het hele land zijn er thans 500 jeugd huizen in 150 gemeenten, waar 100.000 bezoekers komen en waaraan 1350 krach ten uit het maatschappelijk werk ver bonden zijn, terzijde gestaan door een paar duizend vrijwilligers. In totaal kost dit werk 20 miljoen per jaar, waarvai 13 miljoen door de overheid wordt bij gedragen. De negen organisaties die zich met dit werk bezighouden, werkeri samen in de Nederlandse Jeugdgemeenschap, waar toe ook de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw behoort, die het gerefor meerde jeugdzorgwerk bundelt. Een honderdtal dia's lichtte allerlei as pecten van het landelijke werk nader toe. waarna de heren Herstel en J. Bosch van hun ervaringen in Leiden vertel den De Jeugdhaven Leiden telt viei clubhuizen, geleld door tien vaste krach ten en 120 vrijwilligers. vordering eigen woningbezit, onthef fing ex artikel 19 der Lager Onder wijswet 1920 en een krediet van 950,- uit te trekken voor de aanschaf van verkeersborden. Agrarische commissie Het langst stond de raad sti! bij de benoeming van een secretaris in de agrarische commissie. B. en W. stel den een kandidaat voor, terwijl uit de raad ook nog een kandidaat naar voren kwam. Na discussie over het al dan □iet ter zake deskundig te moeten zijn voor deze functie werd besloten het voorstel van de agenda terug te nemen en in de volgende vergadering op nieuw ter tafel te brengen. In de rondvraag vroeg de heer S. Poot tenslotte nog aandacht voor de vuilnisbelt, die steeds maar weer in brand raakt. De voorzitter merkte op dat het wachten was op de nieuwe vuilnisauto, waarna gebruik zal wor den gemaakt van de stortplaats te Katwijk. Dit kan echter nog wel even duren. Hierna ging de raad over in beslo ten zitting. VALKENBURG Hedenavond wordt in één van de lokalen van de school aan de Broekweg de jaarlijkse ledenvergadering van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs gehouden. Aanvang 8 uur. Na de huishoudelijke zaken zal de heer J. Vink te Katwijk aan Zee een referaat houden over het onderwerp: Opvoedkundige aspecten in deze tijd. UIT DE RAADSSTUKKEN KATWIJK Voor de raadsvergadering van morgenavond stellen B. en W. voor een kavel grond te verkopen in Overduin-Zuid aan de Stichting Ned. Hervormde Inrichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken te Soester- berg, bestemd voor de bouw van een bungalow. brengst zal daartoe stijgen met f. 86.775. Het gemeentebestuur stelt voor de pachtsommen voor strandexploitanten voor het jaar 1965 te verhogen met 10 pet ten opzichte van die van 1964. Deze verhoging mag niet tot gevolg hebben, dat de tarieven van de pachters voor verhuur van tenten en stoelen omhoog gaan. Het tarief voor de plaatsing van een strandhuisje op het duinterras tussen het Vuurbaakplein en de Seinpoststraat zal ook worden opgevoerd, ook de tarie ven op het caravankamp blijven onge wijzigd. Het gemeentebestuur heeft plannen met de heer R. D. Buitendijk een ruil aan te gaan De heer Buitendijk krijgt dan de beschikking over het Pand in de Kerk straat, waarin tot voor kort een gedeelte van de B.L.O.-school was gevestigd; bet gemeentebestuur zal dan het eigendom verwerven van ongeveer 50 m2 onder grond van het trottoir aan de Kerkstraat en een gedeelte van het binnenterrein tussen Kerkstraat en Commandeurslaan groot 270 m2. De heer Buitendijk zal aan de gemeente een toegift van f. 20.000 moeten betalen. B. en W. adviseren de plannen goed te keuren. Voorts wordt voorgesteld aan te kopen een maaimachine met hulpwerktuigen voor de dienst van openbare werken, kosten f. 5900 Deze machine zou ook te gebruiken zijn als freesmachine en als kleine sneeuwruimer. Gevraagd wordt om een krediet van f 5900. De bouw van het kantoor van de gemeentebedrijven is" zodanig gevorderd, dat aandacht dient te worden geschonken aan de er in te brengen telefooninstalia- tie. In eerste aanleg is nodig de plaatsing van 23 toestellen B en W. stellen voor. rekening houdende met een toekomstige uitbreiding van het aantal toestellen, een installatie te doen aanleggen voor 30 toestellen en vragen daartoe een kre diet van f. 12 500 beschikbaar te stel len Een krediet van f 33.520 wordt aan gevraagd voor de aankoop van 422 elek- triciteits-dubbeltariefmeter» Ter verbetering van de stroomvoorzie ning in de omgeving TramstraatBad- straat adviseren B. en W. een krediet van f. 17.000 beschikbaar te stellen Daar. toe zullen nieuwe kabels moeten worden gelegd van het hoogspanningsstation Tramstraat naar de verdeelkast in de Badstraat met een zijtak in het Öost- W atertarieven Er komt verder nog een voorstel ter tafel de watertarieven te wijzigen wel deze vast te stellen als volgt: jaar verbruik 0 tot 600 m3: f. 0,28 per m3 met een aansluilrecht van f 0,80 maand of gedeelte daarvan; 601 tot 2400 m3: f. 0,24 per m3 met een aanslulti van f. 2,80; 2401 tot 7200 m3: f. 0,21 per m3 met een aanslultrecht van f. 8,80; boven 7200 m3: f. 0,18 per m3 met een aansluitrecht van 26,80 De tarieven voor de levering van elektriciteit willen B en ft ook op on derscheidene punten veranderen De cp- KATWIJK AAN ZEE De com missie voor Gereformeerd jeugdwerk hield gisteravond in „Irene" haar vijf de culturele avond van dit seizoen. Het eerste deel van de Matthaus-Pas- sion werd tengehore gebracht. Vooraf gaf de heer Paul Niesing een nadere beschouwing over vorm en in houd van de Passie-muziek van Bach. Het eerste deel bevat als hoofdmo menten, de avondmaalsinzetting, het lijden in Gethseinané, de Kruisiging op Golgotha en Christus' dood en begra fenis. Alle personen, die hierbij optre den, zingen secco-recitatief. De bege leiding dient uitsluitend als harmonische steun voor een juiste intonatie Geheel anders is dit met de berijmde recitatieven. Deze madrigaal-i ven heeft Bach een rijke begeleiding meegegeven. De aria's zijn in zijn Passiemuziek en met name in de Matthaus-Passion rijk vertegenwoor digd in zijn andere werken.Ook de di verse koren dragen veel bij tot deze muzikale schoonheid. Voor de opletten de luisteraars zijn onder meer te horen: de discipel-koren, de Sanhedrin-koren en de volkskoren. Bach beschikte oorspronkelijk over twee vierstemmige koren met twee or kesten, twee orgels en een cembalo, alsmede een dubbelkoor. Dit materiaal was in de hand van de grootmeester tot prachtige dingen in staat. De geest van de Matthaus-Passion is die van de ver zoende Liefde. Het gehele werk is heenwijzing paar Christus als Borg vi onze zonden. Dinsdag 30 maart a.s. wordt tweede deel ten gehore gebracht, heer L. Dompeling had de algehele l ding van deze avond Ouderavond Katwijkse zondagsschool KATWIJK AAN ZEE Gisteren hield de zondagsschool „Het Mosterdzaadje ccn ouderavond m de Kapel. Tweede voorzitter Jac. Guijt zcl„ dat steeds op nieuw blijkt, dat dit eenvoudige werk in dienst van Gods Koninkrijk erken ning en steun 1 ■■HBi kindert zoeken. Hij sprak er zijn erkentelijkheid ovei uit, dat het zondagsschoolwerk financi eel "door de ouders wordt gesteund Dooi het bijwonen van de Kerstvieringen en ouderavonden zijn zij er getuige van hoe hun kinderen worden onderwezen Hert Evangelie zal altijd in het middel punt dienen te staan. Het zondagsschool werk is niet alleen het werk van men sen. maar Gods vrijmachtige genade werk. Wy mogen wel plan-ten, is de Here, dte de wasdom geeft Hel is genade van God wanneer onze kin beren tot de Here Jezus komen. Na de pauze hield voorzitter. G Vooiji een lijdensmeditatie over Johannes 14- Saneringsplan Het saneringsplan zal van het nog resterende oude Katwijk welne over laten Het gemeentebestuur van Katwijk wil toch *een enkel specimen van de toch wel karaktervolle oude dorps straatjes voor de toexomst oewaren. Als zodanig is de Louwestraat over lengte van een 100 m gehandhaafd zij het met een bestemming, die het inrichten van winkels mogelijk maakt Als smalle winkelpromenade zal de Louwestraat het Andreasplein verbindi het plein dat vóór het nieuwe post kantoor is ontworpen en dat op ziln beurt grenzen zal aa nde Voorstr. Juist het zeer smalle profiel van de Louwe straat zal daarbij de tegenstelling geven, die nodig is om de in feite toch zeer bescheiden ruimten van het Andreasplein het plein voor het postkantoor, als werkelijke pleinen te ervaren De bestaande smalle Louwestraat zal 'n bij zonder aantrekkel-k ommetje toevoegen in de winkelstand van de Princestraat i het nieuw geprojecteerde plein. Op de hoek van de Prinses Marljkelaan Viro te Leiden over „Slaaf of meester LEIDEN, Voor de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, afdeling Lei denOegstgeest, gaf mr. M. J. van Emde Boas gisteravond in gebouw Gravensteen een uiteenzetting over het rapport, dat de VIRO heeft opgesteld over de pro blemen van oorlog, vrede en atoombe wapening. Het rapport, dat getiteld is „Slaaf of meester?", wil vooral een voorlichtend karakter dragen, zo vertelde mr. Van Emde Boas, die als secretaris van de adviescommissie inzake vraagstukken van ontwapening en internationale vei ligheid en vrede een bydrage in de tot standkoming van het rapport heeft ge leverd. Het voorlichten bepaalt in hoge mate het karakter van het rapport en onder scheidt zich daardoor van soortgelijke publikaties, die vooral na 1955 regelma tig zijn verschenen. Na het vaststellen van een aantal fei ten (vijf hoofdstukken) maakt de com missie in haar rapport een uitvoerige analyse wan de problemen, waarby ook het morele aspect van oorlog, vrede en kernbewapening aan de orde komt, even als het economische "aspect. Mr Van Emde Boas pleitte onder meer voor 'n werkelijke internationale rechts orde, die volgens hem onontbeerlijk is voor een vreedzame samenleving. Sinds het bereiken van een nucleair evenwicht tussen de Verenigde Staten en de Sowjctunie aan het eind van de ja ren vijftig is een groeiend besef van ge meenschappelijk belang over afspraken over wapenvermindering en wapenbe heersing ontstaan. Vooral de vooruit gang met betrekking tot de wapenbe heersing is aanzienlijk. Mr. Van Emde Boas zette uiteen wat onder wapenbe heersing wordt verslaan: het uitsluiten van 'eder risico voor een fatale vergis sing en het „indammen van de gevolgen van mogelykc fouten. Dr.P.MXPh.Nyst in Afrika overleden DEN HAAG Tijdens zijn reis door Afrika is te Bulawayo dr. P. M. Ph. Nyst overleden, die tot april vorig jaar- hoofd van de chirurgische afdeling van het ziekenhuis Westein- is geweest. Dr. Nyst werd in 1904 te Maastricht geboren'. Hij studeerde in Leiden en begon in dezelfde plaats in 1933 ziin oaan als chirurg. Zijn studie rond de hij in 1932 af met het proefschrift „Waarde van de spirometrie voor de longchirurgie". Dr. Nyst is twaalf jaar verbonden geweest aan het St. Elisabethzieken- huis te Leiden. De chirurg was voor zitter van de medische afdeling van het ThijmgenootschaD en vaste des kundige van de Raad van Beroep van de Sociale Verzekeringsbank. Sclioolconcert Voorscholen VOORSCHOTEN Het Zuidhollands Orkest zal vrijdagmiddag om 2 uur en om 3 uur in het Cultureel Centrum een schoolconcert ten gehore brengen. Leer lingen van scholen aangesloten bij de cyclus „Estetische Vorming", zullen dit concert bijwonen. Uitgevoerd worden fragmenten uit Mozarts Kleine Nacht- musik én enkele Vier ken van de dirigent van het orkest. Jan van der Waart Door dat het gemeentebestuur van Voorschoten deze voorstellingen subsidieert, is het voor scholieren mogelijk dit concert voor slechts enkele dubbeltjes btf te wonen VOORSCHOTEN Donderdag om 8 uur houdt de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Voorschoten, in De Werf aan de Leidseweg haar maande lijkse bijeenkomst. De heer Van Geelen uit Dordrecht zal spreken en dia's ver tonen over het onderwerp: ,.Biesbos-Sym- phonie". Burgerlijke stand van Voorschoten Indrukwekkende pianovoordracht LEIDEN De serie kamermuziekconcerten, die de Leidse Kunstkring „Voor allen" dit seizoen heeft georganiseerd, kwam gisteravond tot een ware apotheose bij het optreden van de beroemde pianist André Tchai kowsky. In 1956 wist deze hoog begaafde jonge pianist zich als derde té plaatsen in het wereldbefaamde concours Koningin Elisabeth van België". Sindsdien is zijn muzikaliteit gerijpt, zijn voordracht is meer bezonken en kenmerkt zich thans door grote zelfbeheersing, gepaard aan uiterst ge voelige en doorleefde klank-evocatie. climaxen verrassende resultaten boekte, maakte deze verklanking tot een beleve- Geboren; Matth'eus J z v Th B Lin deman en T 'C Meegdes: Nicolaas. z N Bregman en G H ten Donkelaar. Anne- marieke. d v J A Rietmulder en C Kra mer; Frederika E. d v F J G M Kruijs Voorberge en K A J de Zeeuw; Maria W E. d v I M van Dam en W C M Pad- berg: Cornelia Th. M. d v B Kraan t Prinses Margrietlaan willen |C vd Meij; Lucas B M. z v F A J een kinderspeelplaats doen j ,en ,f M Putteiy Jon M. aanleggen, kosten f 2300 K XnJ T, cn. Dremth: Arie J, Ondertrouwd; Nicolaas Langeveld W. f. 1600 beschikbaar stellen de kampeerverenigng Katwijk. Voorts stellen B en W voor een bedrag van f. 5500 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een toiletwagen ten behoeve van het recreatiegebied .De Pan van Persijn" Ten slotte ls er een voorstel tot ver koop van een gedeelte van de grond met het pand Kerkstraat 40 en sehuur- gedeelte voor de prUs van f. 35 000. Spreek uu WARMOND niet donderdag, De burgemeester houdt naar vrydag spreekuur morgens. Emmy P Oostergo; Gert J M Netelen bos te Katwijk en Janneke Kamphorst: Peter H Leyenaar te Velsen en Aagje Hamer: Erik van Reyendam te Wasse naar en Gusta Stuurman. Gehuwd: D B van Keulen te Rotterdam en H E G Beltman Overleden: J A Birkhoff, 62 jr. Over leden te Leiden: L H M Bulier, 2 jr. ZOETERWOUDE. Vrijdag om 8.1E uur wordt in Ons Huis aan de Dorps straat ccn gespreksavond gehouden var rooms-katholicken," gereformeerden er hervormden. De leiding hebben kapelaan Roessen en ds. Hengstmangers. Het derwerp luidt: „Wat doen wy met de Bijbel". Iedereen ls welkom. Mozarts Fantasie in c, een der rr romantische momenten in het oeuvre deze grote Salzburgse meester, gebruik te Tchaikowsky, hierin vele anderen volgend, als introductie voor de sc c K.V. 475. Dat in de sonate, hoe fraai ook gespeeld, soms wat veel Beet- hoveniaans pathos meeklonk, konden we hem gemakkelijk vergeven, Mozart gaf hiertoe werkelijk wel aanleiding. Toch raakten we eerst geheel overtuigd an Tchaikowsky's subliem» gaven bij het beluisteren van Ravels driedelige fantasie Gaspard de la nult, naar eer drietal prozagedichten uit het gelijkna mige boek van de Franse romantische auteur Aloïsius Bertrand. Hier werd het volmaakte pianospel in impressionistische schier bereikt, het toucher was uiterst geraffineerd, de subtiele dynamische en ritmische vondsten maakten van Ondine ?n zeker ook het obsederende Le gibet :n Scarbo tot unieke belevenissen. Ohopin behoort tot de specialiteiten ran deze pianist. Nu behoort de reeks /an 24 Préludes op. 28 tot het meest ge- :oncentreerde en afgeronde dat Chopin heeft geschreven naast de Etudes op. 10 op. 25. De gedachte om een dergelijke reeks préludes te componeren werd Cho pin ingegeven door zlln bewondering Bachs zgn. Wohltemperierte Cla- al liet hyzelf de fuga's dan ook weg als strijdig met de moderne, romantische geest. Tchaikowsky probeerde niet de Préludes van deze klassieke, rationele achtergronden te ontdoen. hU probeerde integendeel In evenwicht te brengen ten opzichte van de sterx expressieve, bijna impressionistische gevoelswereld die Chopin via deze Préludes tot uit drukking brengt. i zeer verfijnde variatie in stem ming en sfeer, waarbij termen als largo agitato meer als karakteraanduidin gen dan als tempo-voorschriften werden opgevat, en waarbU eon opvallende eco nomie in het gebruik van dynamische Mr. dr. D. C. Mulder hoogleraar V.U. - AMSTERDAM Directeuren der ver eniging voor roger owderwys op gere formeerde grondslag hebben mr dr. D C Mulder te Djakarta met ingang var 1 juli 1965 benoemd tot gewoon hoog leraar in de theologische faculteit aa Vrije Universiteit. (Morgen komen op deze benoeming nader terug). nis. Een enkele bedenking gevoelden slechts ten aanzien van no. 18. dat een allegretto wel wat fors leek. Verder bleef hier eigeniyk niets meer i sen over. Het ovationele applaus zeer talrijke toehoorders dwong twee toegiften af, Debussy's prélude Puerto del vino en Chopins Mazurka in cis, beide meesterlyk verklankt. We hopen, dat de Kunstkring ons Tchaikowsky nog vaak zal brenger- Dra. A- van der Vcen-Wiersma Beroep in cassatie Bob en Daphne-3 blijft uit handel DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het beroep in cassatie van J. van K. te Den Haag, uitgever-auteur van het boek „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" verworpen. Volgens het arrest van de Hoge Raad heeft het gerechtshof in Den Haag op 16 oktober van vorig jaar op juiste gronden beslist, dat de inhoud van het boek in aanmerkelyke en bepa- lende mate aanstotelijk voor de eer baarheid is. Het hof veroordeelde Vat K. toen tot f 25,- boete of 5 daget hechtenis wegens de verspreiding van het boek. Het hof heeft terecht aangenomen, al dus het arrest van de Hoge Raad. dat hei boek niet als een serieus voorlichting», boek kan worden beschouwd en het kan volgens het arrest van de Hoge Raad nog minder als een „oprechte poging waarschuwing" worden aangemerkt. De Hoge Raéd meent voorts, dat het boek niet een zodanige literaire w de kan worden toegekend, dat de stel- ling, dat het kunstwerk als zodanig nlel aanstotelijk voor de eerbaarheid kan zijn, nadere bespreking zou behoeven. VOORHOUT De gemeentebegroting is voor het eerst sinds jaren In evenwicht. Aanvankelijk had men op de begroting voor 1965 een tekort van f 48.754, doch dank zij een aanmerkelijk hogere uitkering uit het ge meentefonds (f 151.000) en door het bezuinigen op een aantal posten (o.m straatverlichting en wegenonderhoud), zijn B. en W. erin geslaagd de raad een sluitende begroting aan te bieden. Zy verwachten dat ook de begro tingen in de komende jaren gunstiger beeld te zien zullen geven, mits men een weloverwogen, voorzichtig beleid voert. Een nieuwe brandweerauto komt er in 1965; het nieuwe politiebureau en de twee dienstwoningen aan de Boerhaavestraat komen dit jaar gereed. Dit jaar zullen in bet plan Boekhorst 56 woningen gereedkomen: 17 woningwet oningen, 29 premiewoningen en 10 on gesubsidieerde woningen. Nieuwe plannen zyn by B. en W. in voorbereiding. Het plan tot onteigening van gronden ls nog niet goedgekeurd; deze omstandigheid zal op het één en ander vertragend kun- B. en W. verwachten dat in 1965 een nieuwe huisvuilwagen in gebruik kan worden genomen. Ook in verband mét de nieuwe brandweerauto is het noodzake lijk de garageruimte van gemeentewer ken uit te breiden. Voor de riolering van de Rynsburgerbrug verwachten B. en W. nog de goedkeuring van het krediet, te- gelyk met de goedkeuring van de begro ting 1964. Ook zullen B. en W. binnenkort een voorstel doen tot verlichting van de Van den Bergh van Heemstedeweg. Aan het bestuur van de stichting RK onderwijs-te Voorhout, heeft de minister IJMUIDEN De visserij in de Noord was over het geheel genomen niet best. De makreel is bijna geheel van het toneel verdwenen. Ook de haring was bijzonder schaars. Als men nog eens op deze vissoort stootte, werden per trek niet meer dan twintig manden opgehaald. Andere vis kwam er in die gevallen niet aan boord. Iets over 60 NB ving men wat koolvis, ge middeld vijftig manden per trek. Verscheidene schepen probeerden op 56 NB wat kabeljauw te verschalken. Deze vissoort was echter in geen velden of wegen te bekennen. Toch opereerde men niet tevergeefs. Er werd veel radio gevangen, zelfs zoveel dat men geen tijd had de vis te strippen. onder wys, kunsten en wetenschap een urgentieverklaring afgegeven de bouw van 3 houten lokalen het lager onderwijs. Met het bestuur zijn de vormgeving en plaats uitvoerige besprekingen gevoerd. Verwacht wordt dat de inspecteur van het onderwys bin. nenkort zijn goedkeuring zal geven. Het bestuur van de chr. school heelt :n afwyzing ontvangen op zyn verzoek n een urgcntievcrklarlng voor de bouw in een school ln het dorp. Vooruitlo pend op de bouw van een school in di van de gemeente heeft het bestuur gevraagd een lokaliteit voor de leerlin- van de eerste en tweede klas be schikbaar te stellen. Indien de n 3-klasslge school van de stichting RK onderwijs tydig gereed komt, overwegen i W het lokaal dat thans in de RK kleuterschool aan de Rcmbrandtlaan het lager onderwys In gebruik ge- :n is, beschikbaar te stellen a; bestuur van de chr. school. Indien in de kom der gemeente gelegenheid tot derwijs wordt gegeven, verwacht het be stuur een toename van het aantal leer lingen, waardoor eerder een urgentiever klaring zal worden gegeven. Van het dorpshuiscomité uit de bevol king hebben B en W niets meer verno men De plaats waar dit dorpshuis in de toekomst zal worden gesticht, is bij het gemcentebéstuur in 'studie. De begroting van het woningbedrijf in complex 1 heeft een batig saldo van f 1600, van complex II f 50, terwijl com plex III een nadelig saldo 'vertoont van f 350. In 1964 is een groot aantal wonin gen verkocht. Ook dit jaar zullen voor r thans bekend 8 woningen worden verkocht De tongvisserij verliep nog niet best. Toch viel er een lichte opleving te be speuren. Tussen 54 en 55 NB haalden sommige vaartuigen per trek twintig kilo deze vissoort en een paar manden schol op. De schippers van deze schepen kennen deze omgeving nog beter dan hun broekzak cn weten precies wat te halen valt. Onder dt Nederlandse kust was voor de loggers en kotters wei nig succes weggelegd Verder dan tot trekken van acht kilo tong en twee drie manden andere vis kwam men nli Wat er was. Aan de IJmuider markt verschenen 13 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 650 kisten sohelvis, 650 kisten radio, 180 kisten wijting, 520 kisten gul en ka beljauw, 1150 kisten koolvis, 1380 kisten haring, 560 kisten makreel. 160 kisten schol. 10 kisten tarbot. 120 kisten diver sen 300 stuks stijve kabeljauw en 3500 kilo tong. Nu de aanvoer opeens een stuk minder is geworden, lopen de pryzen langza, maar zeker omihoog. De makreel die lange tyd voor grote partyen het mini- HILLEGOM De raad is gister avond door de agenda heen gehold. De eerte 9 punten gingen zonder veel opmerkingen onder de hamer door. Ook het voorstel van B en W het ver zoek van het rk bestuur van de St. Martinusscholen om medewerking voor het automatiseren van centrale verwarming, af te wijzen. De heer K. A. van den Hoven werd aangewezen als eerste waarnemend gemeente-ontvanger in de vacature P. M. F. Nikkessen. De nieuwe verordening, waarbij voor daarvoor in aanmerking komende gebouwen voorzieningen kunnen wor den geëist voor het parkeren en/of stallen van motorrij tuigen en fietsen geldt voornamelijk voor gebouwen waarbij open terrein ter beschikking De honden worden belast met f 19 (luxe honden) en f 15 (honden met een „nuttige dagtaak"). Aan de firma Van Kalmbhout en Van Niel werd de gevraagde gemeen tegrond in huur gegeven vooi een tijd van 5 jaar ad f 1000 per jaar. De heer W. C. van den Akker ver kreeg in huur percelen aan de Haven voor f 1 per m2. Inzake de verbetering van het drink water werd het voorstel van B en W om in het oude beluohtingsgebouw een drietal open filters onder te brengen na ampele bespreking aangenomen. De koster, f 75.000 zullen worden verhaald op de gebruikers door een verhoging van de kostprijs van rond 18 cent tot 19.6 cent per m3 water. Misleidend Ook werd besloten tot aanschaffing van 10 bcdrijfsafvallaadkisten. De extra kosten komen ten laste van de bedrijven die gebruik maken van deze afvallaadkisten. Bij het voorstel tot verbetering van het wegdek van de Meerstraat weid dor de heren Th. Bakker en J. van der Vinne opgemerkt, dat als oorzaak van de scheuren in het wegdek staat ver meld: „Door het zware verkeer en op vriezing in de afgelopen winter". Dit laatste vonden zij misleidend. De voorzitter zal door de raad gemaakte opmerkingen aan de directeur over brengen. Ten slotte kwam er een voorstel de oude Julianaschoo] voorlopig nog niet te slopen maar daarin 'n showroom en Aanvang 8 uur. werkplaats onder te brengen voor de werkzaamheden voor de aardgasvoor ziening. De levering van aardgas in Hillegom zal plaatsvinden eind 1966 of begin 1967, aldus de voorzitter. ,Flatbouw' in Hillegom HILLEGOM Nadat op de hoek Van den Endelaan—Wilhelminalaan reeds eni ge jaren een perceel grond onbebouwd is gebleven hoewel het aan de N V. Stro- kenbouw was verkocht met de bepaling dot een van de woningen ter beschik king moest worden gesteld van de ge meente, is na bespreking met de N V Strokenbouw, de gemeente bereid ge vonden deze bepaling te schrappen tegen een vergoeding van een nog nader vast le stellen bedrag, niet beneden f20 000 De N,V. StroKencrauw zou niermeae ax- koord gaan. De raad ging er ook mee akkoord. ALPHEN Vrij dagavond worden op initiatief van de tafeltennis club „Baro nie" in de grote kantine van Baronie in teressante sportfilms vertoond, onde: meer één over de wereldkampioenschap pen voetbal in Chili en de wereldkampi oenschappen tafeltenni» te Praag mum noteerde, zat daar nu ongeveer gulden boven. Ook de schelvis steeg in prys, vooral de grotere soorten. De schol die maandag ook al slecht was vertegen woordigd, was nu met 160 kisten bepaald schaars. Grote schol was er helemaal niet.' De andere soorten zaten over he' algemeen een stuk boven de dertig "gul den per kist. De gullen wa iets duurder. Ook voor de komende dagen zal de aanvoer niet groot zyn, zodat wa a rschij n lij khe i de stijgende lijn zich wel zal voortzetten. De schippen KW 206 \vonne Yolanda, di-« gemakkelijk aan de dinsdagmarkt had kunnen ver- sohynen, gal de voohkeur aan de woens- daginarkt, die meestal de beste prijzei: oplevert. Dit schiip heeft 165 kisten di versen aan boord, 1000 stuks styve kabel jauw en 950 ijskabeljauwen. Voor goede besomming heeft de bemanning vooral naar hoop gevestigd op de kabel jauwen. Vandaag aan de markt Vandaag lagen in IJmulden onder meer aan de markt de KW 42 Nicolaas Senior met 1150 kisten, de KW 153 Francina met 700 kisten en de VL 73 Elly met 1450 kisten. In Schevenlngen In Schevenlngen werden aangevoerd 50 kisten schol. 400 kilo tong en 1400 kisten gekochte haring. Zweden De laatste tijd wordt aan het vlstiulg van Zweedse schepen grote schade toe- gebraoht Dit is steeds hieraan te wytcn, dat Zweedse treilers idit geldt ook voor Deense scheper.) langere vislynen ge bruiken dan treilers van andere nationa liteit, mei name Engelse. Duitse. Belgi sche en Nederlandse vissersvaartuigen. Wanneer men zich dit verschil in lengte niet realiseert, zal men vaak op te xorte afstana aohtcr Scandinav sehe schepen langs gaan met het risico, dat men het eigen vistuig over dat van het Scandina vische sleept. i een beeld te hebben van de veilige afstand moet men met de volgende leng ten rekening houden. In een waterdiepte 100 vaam gebruiken de Zweden soms vislijnlengte van 500 vaam. Volgens de deskundigen zou dit de meest ratio nele vismethode zyn die de beste resul taten oplevert voor het type treilnet dat bij Zweedse schepen in gebruik is. Het is dan ook in het belang van beide par tijen dat men vissende zo ruim mogelyk achter vissende Scandinavische schepen heen gaat ten einde soh ad eva ringen en de daaruit voortvloeiende moeiiykneden meningsverschillen te voorkomen. Vijfjarenplan Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de wens te kennen gegeven tegelijkertijd met de gemeentebegroting een investe ringsprogramma voor de komende 5 jaar te ontvangen. Naar de mening van B en W moeten de navolgende werken in dit program worden opgenomen: riolering Rijnsburgerweg 1965 f 180.000, straatverlichting v. d. Bergh v. H.' Stede- weg f 22.000. verbetering Nagelbrug 1965 f 600.000 85 pet van deze kosten voor rekening van de provincie), aanleg dorps plein 1965 f 100.000, aankoop grond plan Boekhorst f 600.000. bouwrijpmaken gronden plan Boekhorst tot 1967 f 800.000 gymnastieklokaal f 150.000, wijkgebouw voor Kruisverenigingen f 150.000, uit breiding sportvelden f 70.000, aanleg zwembad f 350.000, rioolwateringzuive- ringsstation f 750.000. Christenvrouwen Voorhout VOORHOUT De afdeling Voorhout van de Christenvrouwenbond houdt mor- genavond om kwart voor acht in de chr.- school aan de Jac van Beierenweg een vergadering waarin mevrouw Anema van Kuijken iets zal vertellen over de Mattheüs-Passion. Zy zal er ook muziek by laten horen. Twaalfjarige maakt dodelijke val DEN HAAG Vannacht Is In de St. Ursulakliniek te Wassenaar overleden de 12-jarige Richard Tryshurg uit de Ribes- straat Door nog onopgehelderde oorzaak viel hij gisteravond uit het raam van de tweede etage van zyn woning. HU werd door de GGD naar de Zuidwal vervoerd cn vervolgens naar de Ursulakliniek. HU had ccn schcdelbaslsfractuur en een ge broken rechterbeen. Om half twee 's nachts is hü overleden. Nationale herdenking DEN HAAG Met instemming en met medewerking van de Raad van Mi nisters zal ook dit jaar in samenwerking tussen het Comité Nationale Herdenking Militaire Gevallenen en de Commissie Nationale Herdenking op 4 mei een Na tionale Herdenking worden gehouden. In verband met de vijf-jaarlijkse bij eenkomst in de Ridderzaal te 's-Graven- hage zullen herdenkingsdiensten om elf aanvangen, terwijl de plechtigheid by het Nationale Monument in Amster dam om twaalf uur plaatsheeft. Rijnsburgs kievitsei RIJNSBURG Vanmiddag bood Coe£ Bouwman van de Oegstgeesterweg 58 het eerste kievitsei aan burgemeester Koo- mans aan De 12-jarige knaap vond het in de polder ten zuiden van de Rjjs- s. RIJNSBURG Donderdagavond ver gadert in de consistorie van de Bethel- kerk de Jonge Kerk. De heer J. Berg man zal een inleiding houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4