Nieuwe Leidse Comraint Gemini volgde bevelen stipt op Mariniers enteren Duitse coaster Kees Manders doet bod op „Muur'- Schitterende prestatie van Amerikanen Driemaal om aarde in bijna vijf uur V Rusland dreigt VS met vrijwilligers Vietnam Köln contra Liverpool op de tv Fractieleiders: morgen uitsluitsel over RTV Commentaren Diwef«üf. f. WEMER Ho«fd~d*«t*vr. Or. E. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh rs gheblave* mijn hert in teghenspoetl' Woensdag 24 maart 1965, 45ste jaargang Morgen opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt en hier en daar enige regen of motregen. Morgen van het westen uit opklarend. Matige, later aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. De zelfde temperaturen als vandaag of ho gere. (Opgemaakt te 11-15 uur». Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18.00—19.00 KAAP KENNEDY (Florida, V.S Breed glimlachend stapte de Ame rikaanse astronaut Virgil Grissom gisteravond uit de helikopter, die hem en rijn collega John Young veilig aan boord van het vliegdekschip Intrepid had gebracht. Zojuist hadden beide ruimtevaarders een schitterende pres tatie verricht met hun Molly Brown, het ruimtevaartuig Gemini 3, waar mede zij met een snelheid van 25.00 km per uur driemaal om de aarde hadden gedraaid. De tjjd bedroeg i werd met de hand bestuurd. Verheugd waren ook president Johnson en diens medewerkers en de topfunctionarissen van de Ameri kaanse ruimte vaart. Sprekend van het Witte Huis uit verklaarde John son dat heel Amerika trots op de ruimtevaarders is en dankbaar voor hun veilige terugkeer. „Elk moment van de vlucht de eerste die ge maakt werd in een bestuurbaar ruimteschip heb ik gevolgd". De president vergat niet te spreken over de duizenden anderen, die de ruimtetriomf mogelijk maakten. „Er zijn helden op de grond, zo goed als in de ruimte". Hij nodigde Grissom en Young uit hem vrijdag in het Witte Huis te bezoeken, als zij „een beetje uitgerust" waren. „Wij zullen proberen u het welkom van geheel Amerika te bereiden. U hebt een mooie traditie hooggehouden", aldus Johnson. i 54 minuten en het vaartuig ionisering van de lucht bij deze tem peratuur valt de radioverbinding kor te tijd uit. Young spoot water in deze geïoniseerde luchtlaag en dit had tot resultaat dat Gris soms stem met on derbrekingen kon worden gehoord. Young deed ook andere proeven, zo als het blootstellen van de bevruchte zee-egels en mensenbloed aan ge wichtloosheid en straling. Gemakkelijk Gedurende vijf minuten na het te rechtkomen van de cabine in het water geen radiocontact. Een reddings vliegtuig herstelde het contact. Gris- Young besloten niet te wachten op de komst van het vliegdekschip en lieten zich per helikopter er naar toe brengen. De cabine werd later opgevist. snoven begerig de frisse lucht op en maakten het bekende duim- op-teken. toen zij weer contact hadden met dc buitenwereld. Men verwacht, dat de loop van de dag op Kaap Ken nedy, de lanceerbasis die het centrum alle activiteiten, een perscon ferentie zouden geven. Voor een uit voerig feitenrelaas van de ruimtevlucht pag. 7. De ruimtevaarders ondervonden slechts enkele kleine technisohe moeilijkheden. Grissom, die als eerste Amerikaan vooi de tweede maal de ruimte in ging, deel de mee, dat de „Molly Brown", genoemd naar een bekende muzikale comedie op Broadway, goed reageerde op zijn trole en dat hij in staat was, het tuig gemakkelijk door de ruimte te stu ren. Van het ogenblik af, dat de „Modly Brown" in een baan om de aarde wa« gekomen, tot aan de landing in de Ca ribische zee werd zij met de hand be stuurd. Young nam het stuur geduren de 20 minuten over tijdens de derde er laatste omloop. Andere baan Tweemaal brachten de astronauten de „Molly Brown" in een andere baan en zij manoeuvreerden hetv waarts, achterwaarts, opzij, onderste boven, hetgeen een belangrijke stap betekent op de weg naar het ogenblik, waarop een ander ruimtevaartuig rendez-vous in de ruimte zal hebben en de bemanning naar de maan zal sturen. Een klein voorval in een bij na volmaakte reis kwam tegen hel eind, toen Grissom zijn doel miste (het vliegdekschip Intrepise) op omge- veer 93 km. Dit maakte echter weinig uit. Een vliegtuig van de marine liet drie kikvorsmannen in het water zalc- ken om zwemuitrusting aan boord de capsule te brengen. Een helikopter bracht de astronauten vervolgens naar de Intrepise. Primeurs Topfunctionarissen van de Amerikaanse ruimtevaart somden gisteravond drie primeurs op: 1. de eerste wijziging een baan in de ruimte; 2. de gestuurde terugkeer naar de aarde en 3. het ge bruikmaken van de Syncom 2, de com municatie-satelliet. die bij de vlucht ge assisteerd heeft. Van de 30 apparaten werkten er 29 perfect. Op een vraag een vergelijking met de Russische pres taties zei een der functionarissen: kan niet meegaan in de veronderstelling dat wij op de Russen achterliggen. In vele dingen liggen wij op de Russen Hoewel de Russen in sommige opzichten een voorsprong hebben is ons program ma buitengewoon goed". Proeven Het tweede experiment opheffing van de kortstondige onderbreking van het radiocontact met de aarde tijdens de terugkeer uit de ruimte had slechts gedeeltelijk succes. Het hitte schild van het ruimteschip staat bij de terugkeer in de dichtere luchtla gen als gevolg van wrijving bij de hoge snelheid aan een temperatuur van 2200 graden Celsius bloot. Door In één oogopslag Jonge CNV'ers gaan in Israël werken pag. 2 Protestants kinderhuis in Lissabon pag. 2 Gezangen niet stoer ge noeg? pag. 2 Britse week pag. 5 Bovaggarantie voor brom mers en scooters pag. 5 Ruimtevlucht in details De landing De Amerikaanse ruimtevlucht is geslaagd. De „Molly Brown" kwam in zee terecht en (foto boven) Gris som en Young verlieten weldra welgemoed zij het met ernstige gezichten de helikopter, die hen uit de oceaan had opgepikt. Links John S/tonesifer, hoofd van de bergingsploeg. Onder: kikvorsman nen gooiden een lijn naar de Gemi ni-ruimtecapsule. Aan boord van het vliegdekschip Intrepid sloegen ■velen de operatie gade Aanvallen gaan gewoondoor MOSKOU/SAIGON/WASHINGTON Rusland heeft gedreigd vrijwilligers naar Vietnam te zullen sturen, wan neer de Verenigde Staten niet ophou den met hun agressie. De leider van de communistische partij, Leonid Brezjnef, verklaarde dat zich tal van Russische vrijwilligers voor de strijd in Vietnam hebben aangemeld. Brezjnef zei dit in Moskou tijdens de ontvangst van de Russische astro nauten Belajef en Leonof. Bij dezelfde gelegenheid deelde premier Kosygin mee dat de ruimtevaart als instrument van oorlog en vernietiging gebruikt zou kunnen worden. HU verklaarde te hopen, dat de Rus sische raketten slechts voor vreedzame doeleinden konden worden aangewend, doch hU waarschuwde, dat de Sowjetunie de modernste en krachtigste wapens be zat. Het betrokken raken van Russen in de strijd in Vietnam zou kunnen leiden tot een rechtstreekse botsing tussen Russen en Amerikanen ,doch in diplo matieke kringen meent men, dat de Sowjetunie wat 't beloven van steun aan Noord-Vietnam betreft, ook niet wil achterblijven bij China. In Washington verklaarde minister defensie, McNamara, dat de drie soorten traangas, die de Zuidvietnamese macht in zeer bepaalde gelegenheden heeft gebruikt „om mensenlevens te spa- reeds sinds jaren bij het legei de militairen in de VS worden gebruikt. Hij voegde eraan toe dat de gassen onder de i Dronken kapitein zwaait met geweer Zeven Provinciën snelt te hulp (Van onze speciale'verslaggever) DEN HELDER Nederlandse mariniers hebben vanmorgen de Duitse coaster Carl Lehnkering ge- enterd. De kapitein had door drank misbruik amok gemaakt. Een en an- gebeurde bij het lichtschip Texel. De bemanning van het bijna 300 ton grote kustvaartuig, die erin geslaagd, was de gezagvoerder te overmeesteren, had om assistentie gevraagd. Het alarm van de Carl Lehnkering kwam vanmorgen om zeven uur bin- Gezegd werd dat de kapitein door het drinken van tenminste een hele fles jenever onmachtig en agressief geworden was Hij zou met z'n pistool zijn gaan zwaaien en de tienkoppige bemanning naar alle hoeken van het schip hebben gejaagd. Ook zou er ge schoten zijn, doch het was niet bekend, of er iemand geraakt was. Niet ver van de plaats waar de Caril Lehwkering zioh toen bevond, stoomde de Nederlandse kruiser De Zeven Pro- ën. De oorlogsbodem was aan het proefvaren in verband met een voor genomen reis naar de Verenigde Staten, die maandag a.s. beginnen moet. De commandant van de kruiser kreeg van Den Helder uit opdracht naar het kust vaartuig uit te kijken om poolshoogte Om kwart over acht vanmorgen be vond de Zeven Provinciën zich naast de Car! Lehkering. Onmiddellijk werd een onderzoekploeg, bestaande uit een achttal mariniers, met een sloep naar het kustvaartuig gestuurd. De mannen kwamen zonder moeite de nailing over, waarbij ze geholpen werden door de leden van de bemanning, die zich onder gezag van de stuurman hadden gesteld. De laatste kon mededelen, dat de kapitein overmeesterd was. Het pistool waarmee hij gedreigd had. was hem afge. nomen. De razende zeeman was in z'r eigen hut opgesloten. Toen de marinier*, daar binnen traden, bieek dat hij weer half ontnuchterd was Hij bleef echter weigeren het commando over te dragen. Op aandrang van de bemanning werd besloten de onderzoekploeg voorlopig boord te houden. De Carl Lehnkering zou koers zetten naar de Nieuwe Water- weg, hoewel dit niet in zijn vaarschema de handel verkrijgbaar zijn. De meest onaangename vorm hiervan is door de Britten op Cyprus en door de Westber- lijnse ordepolitie gebruikt", aldus de minister. Een woordvoerder van het Witte Huls :ei gireren nog, dat het besluit o: Vietnam gebruik te maken van gas, een routbie-aangelegenheld was, waarvoor geen voorafgaande toestemming van pre sident Johnson nodig was. Een militaire woordvoerder maakte in Saigon bekend, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten slechts bij drie gelegenhe den traangas hebben gebruikt tegen de communistische Vietcong-rebellen en dat dit in geen dezer gevallen succes heeft opgeleverd. (Voor vervolg zie pag. 7) Vijfde aanvaring was teveel voor druk veerpont WESSEM Gistermiddag heeft de drukste veerpont op de Maas in Lim burg tussen Wessem en Maasbracht na een aanvaring haar diensten moeten staken. Deze drukke veerpont, met eer zomervapaciteit van duizend auto's er vijftienhonderd fietsers per dag, is dii jaar al vijf maal tijdelijk buiten func tie geweest na een aanvaring. Op de Botlekweg onder Spljkenisse is gisteravond de 51-jarige ijker J Kui pers uit Rotterdam om het leven geko men toen zijn sportwagen door nog niet opgehelderde oorzaak in een slip raakte en daarna tegen een lichtmast botste. het schip opgenomen. De kruiser zou voorlopig begeleiden. Duidelijk is dat in Rotterdam een nader onderzoek zal worden ingesteld. Zelden de geschiedenis van de zeevaart is het voorgekomen dat een schip wegens dron- kernschap van de gezagvoerder geënterd pen ernstig 'ïèWf moest worden. DEN HAAG Hoewel het Feqenoord- stadion niet volledig is uitverkocht heeft de KNVB alsnog besloten toestemming te geven de wedstrijd Köln-Llverpool hedenavond via de tv uit te zenden. Dit besluit is vanzelfsprekend niet bindend voor andere wedstrijden, daar de KNVB het algemeen principe: alleen uitzenden bij uit verkocht stadion, wenst te hand- Een overweging is tevens geweest, dat zowel het zuiden als het oosten van het land tv-uitzendingen uit België en Duits land kunnen ontvangen en men de rest van Nederland niet wilde duperen. Het TV-programma op Nederland I is dus overeenkomstig de veronderstelling in de rubriek EthergoLven (pag. 11 ge wijzigd. Amerikanen kregen geen post in Indonesië DJAKARTA De Indonesische post ambtenaren hebben van hun vakbond opdracht gekregen geen diensten meer aan Amerikanen te verlenen en het In donesische telecommundcatiecentrum weigerde telegrammen te vereenden vooj Amerikaanse persoureaus en correspon dent ten Ook de Amerikaanse ambassade werd geboycot Eerste vice-premier Soebandrio heeft daarop opdracht gegeven hieraan einde te maken. Volgens een zegsman de Amerikaanse ambassade werden daar woensdagaochtend weer telegrammen ontvangen. Het is niet bekend of de boycot ten aanzien van brieven is geëin- AMSTERDAM Het inschakelen van „klaar-over" op 200 oversteekplaatsen in Amsterdam heeft waarschijnlijk veel kinderen voor ongelukken behoed. Over 1964 teldfe de Amsterdamse politie slechts drie ongevallen bij het overbrengen van kinderen door verkeersbrigadiertjes. In totaal staken de klaar-overs met en zon der kinderen maar liefst circa 14 V4 mil joen maal over. In datzelfde jaar de den zich in totaal in de betrokken groep leerplichtige kinderen tussen de zes dertien jaar 537 ongelukken voor, Zwijgzaamheid in algemeen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Ka merfracties van KVP, PvdA, ARP en CHU hebben vandaag vergaderd om zich uit te spreken over de voorlo pige resultaten van de bespreking, die kabinetsformateur Cals gisteren met de vier fractieleiders heeft ge voerd. Het fractieberaad had in de eerste plaats betrekking op het ra dio- en t.v.-beleid. Morgenochtend zullen de heren Schmelzer, Vondeling, Smallenbroek Beernink de formateur meedelen waartoe dit overleg heeft geleid. Dan zal blijken of een omroepakkoord kan worden verwezenlijkt dat voor elk van de vier partijen acceptabel is Over de bespreking van gisteren is bi_ zonder weinig bekend geworden. Geen van de vier fractievoorzitters was bereid ook maar iets te zeggen. De formateur had hen volstrekte geheimhouding opge legd, vermoedelijk om te voorkomen dat door voortijdige publikaties het fractie- beraad van vandaag vooraf zou worden beïnvloed. Wel liet mr. Cals meedelen, dat ochtendbespreking de procedure vastgesteld die bU de formatie verder zal worden gevolgd. „DaarbU", aldus de mededeling, ..is een beperkte lUst opge steld van onderwerpen, waarover in teder geval tussen de fractievoorzitters formateur overeenstemming moet worden bereikt. Deze onderwerpen zullen ln de komende dagen achtereenvolgens worden besproken. Als eerste onderwerp in deze serie is gistermiddag het radio- en t.v.- beleid aan de orde geweest. De bespre kingen daarover tussen fractievoorzitters en formateur zullen in hun eerstvolgende bqeenkomst. op donderdagmorgen, wor den afgerond". De formateur heeft de fractieleiders dus niet meteen een heel concept voor een basis-regeringsprogram voorgelegd. Hij wil eerst uitsluitsel krijgen over het punt, dat tot de val van het kabinet-Marijnen heeft geleid. Het is ook logisch dat hij het omroepbeleid als eerste punt op de agenda heeft geplaatst, want als blijkt dat één van de onderhandelingspartners zich niet kan verenigen met een door de meerderheid aanvaard radio-t.v.-akkoord. heeft het geen zin meer met die partner nog over de andere punten van het basis- program te gaan praten. Dan zal de be trokken partij zich uit het overleg moe ten terugtrekken, wat een mislukking be tekent van de poging een vierpartijen- kabinet te vormen. De formateur en d€ overblijvende partners komen in dat ge val voor een geheel nieuwe situatie te Mr. Cals heeft de fractieleiders ven delijk nog geen „panklare" omroepvoor- stellen voorgelegd, maar richtlijnen regeling aangegeven, waarover de fracties zich vandaag zouden moeten uit spreken. Uiteraard ging de belangstelling •ooral uit naar het beraad in de CH- fractie. Haar houding wordt voor de ver dere ontwikkeling van doorslaggevende betekenis geacht. De indruk bestond, dat Beernink ook in de bespreking van gisteren nog volledig heeft vastgehouden het standpunt dat hij tijdens de in- formatie-Schmelzer heeft ingenomen en dat hij in zijn radiospeech van maandag avond opnieuw verdedigde. (Voor vervolg zie pag. 6) STEEDS MEER abonnees betalen het abonnements geld per kwartaal per giro omdat hieraan geen incassokosten zijn verbonden. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u dan vóór 1 april a.s. 10,05 voor het 2e kwartaal 1965 overschrijven op onze postrekening nr. 58936? Op aanvraag worden gaarne na dere inlichtingen verstrekt over de automatische afschrijving. DE DIRECTIE 'JpWEE Russen In de ene capsule, twee Amerikanen ln de andere we zijn nog niet zover dat In een capsule en een Rus en een Ameri kaan zich bevinden. Het bovenstaande tekent de geschei denheid waarin beide naties opruk ken naar maan en andere hemel lichamen. Zou er meer worden be reikt bij samenwerking Wellicht. Aan de andere kant is er nu de sti mulerende werking van de wedstrijd. Er blijven verschillen. De Russen liggen nog altijd voor. Ze waren eerder met hun twee mensen tege lijk. En nog voordat Amerika twee mensen tegelijk in de ruimte bracht, is Rusland er nu in geslaagd een man de capsule te doen verlaten: nog al tijd een bijna onvoorstelbaar iets. Er is nog een verschil, en wel de openhartigheid waarmee de Ameri kanen zelfs hun voorbereidingen om geven. Van de Russische experimen ten vernemen we in de regel pas nadat ze gaande zijn. en misschien ook dan niet altijd. Vandaar groei ende geruchten over mislukkingen, die zouden hebben plaatsgehad. Amerika laat zich niet van de wijs brengen. Intussen, beide successen zijn opmer kelijk. We beleven een wonderlijke tijd. (OORLOGSVOERING is ook een kwestie van psychologie. Zeker in deze tijd waarin de publieke opi nie zich onder bepaalde omstandig heden krachtig laat gelden. Die opi nie werkt remmend, vermanend, corrigerend. Bepaalde legerleidingen geven soms blijk, daaraan voorbij te zien, en maken diensvolgens fouten. Het jongste voorbeeld vormt het ge bruik door Amerika in Vietnam van gas. Reeds was er mogelijkheid tot twij fel, of de luchtaanvallen, die thans met grote mate worden uitgevoerd, tot het doel zullen leiden dat men er zich kennelijk van voorstelt. Naar mate men dat doel niet bereikt, zullen die aanvallen juist averechts gaan werken, nog afgezien van de toelaatbaarheid op zichzelf. Het gebruik van gas maakt de zaak er niet beter op. Het mag dan on schuldig gas zijn, het begrip gas zelf is reeds dermate zwaar geladen, dat onthouding de voorkeur had verdiend. Gebleken ls thans, dat de Ameri kaanse president zijn toestemming niet had gegeven. Die toestemming behoefde mogelijk ook niet te wor den gevraagd. We nemen aan. dat het wel tot zijn bevoegdheid behoort het gebruik ervan te verbieden. Dat alsnog te doen zou niet onverstandig TïE Hoge Raad heeft een hoek, waarvan de juridische toelaat baarheid reeds lang in discussie was, verklaard aanstotelijk te zijn voor de eerbaarheid. Daarmee is. nemen wij aan. een eind gekomen aan een rechtsgeding dat zich over een ruime tijd uit strekte. Dat vinden wij op zichzelf reeds een verheugend iets. Voor de belering van recht en rechtszeker heid is het nadelig, wanneer een definitieve uitspraak zo lange tijd op zich laat wachten. In een geval als dit was het ge vaar bovendien niet denkbeeldig, dat door de publiciteit die het op deze wijze kreeg het boek zelf voor velen aan „aantrekkelijkheid" zou winnen. We verheugen ons ook vanwege de uitspraak zelf. Over wat onder ..por nografie" moet worden verstaan schijnen zich in de denkwereld van niet weinigen te voltrekken. We willen nu niet stellen, dat de gren zen altijd juist getrokken zijn ge weest. Maar soms bekruipt ons de vrees, dat de toelaatbaarheid in on ze dagen erg groot is. Daarom is deze uitspraak van de Hoge Raad. die tot bepaalde verhel derende begripsomschrijvingen komt, te belangrijker. Ze houdt ook een waarschuwing in aan het adres van wie mochten menen, dat lang zamerhand alles kan. Twee auto's zijn gisteravond tij dene een hevige onweersbui frontaal met el kaar in botsing gekomen in Soesterberg. De bestuurder van de ene auto. de 47- jarige sergeant-majoor der Kon lucht macht J. Korte, gelegerd te Soestduinen, kwam hierbij om het leven. De bestuur der van de andere wagen werd aan het hoofd gewond en is naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht f 100 per strekkende meter AMSTERDAM. De voormalige cabaretier Kees Manders, thans eigenaar van een nachtclub en andere etablissementen aan het Rembrandt- en Thor- beckeplein, heeft premier Walter Ulbricht van de Duitse Democratische Republiek schriftelijk aangeboden de Berlijnse muur te kopen. Hij wil er 100 per strekkende meter voor betalen, met het recht deze dan te mogen afbreken In zijn brief aan premier Ulbricht schrijft hij dat hij de stenen en het gruis hoopt te verkopen en dat hij alle winst uit deze actie aan de DDR zal afstaan In alle ernst vervolgt hij dat deze stenen als ze eenmaal gaan rollen een lawine van opluchting en vreugde teweeg kan brengen, waaruit voor oost en west een gelijke levensstandaard en oprechte vrede zou kunnen voortvloeien. Van zijn brief heeft hij een copie gezonden aan de Russische premier Kosygin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1