Brick Bradford —Toch is het zo! Spiegel: pijnlijk getroffen door NCRV-optreclen KRITIEK WAS VOORBARIG Henk- van JJIsen in tv-gesprek «lesje en «Josje Sen moet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdieu TE 11 WOENSDAG 24 MAART 1965 trokt i'ilstand en beweging, mentaal ensemble en su werkjes. 23 35 Lichte 23.55-2-1.00 Nieuws. ETHERGOIVENETHERGOIVEN-ÏTHERGOIVENETHERGOIVÏN latje. 19.10 Radiokra NCRV: 19.00 Nie des Heilskwartiei a(. praatje. 19.50 SBfe- 20,15 Concertgebouwork (opn i 21.05 Metropole 23.10 Evangelle\ Passiedlenst. 22.3- Milord (Monnot) Orkest Kurt Edelhagen. CUi4.I''ame des Pontes (Trenet), id. Clopln- dopant (Coqueatrlx). id.; La goualante du ,1PrM "-an (Monnot), ld.: Cancan (Offen- Rififi (Philippe), id.; La fête des 8.20 uur Van zotskap en rinkelbellen, is een amusant gedocumen teerde geschiedenis over „de clown". Mime-speler Rob van Reyn heeft dit programma samengesteld. 9.25 uur Simon van Collem geeft een filmsterportret van Michel Simon. Het programma op het eerste net kan. zoals men weet, volkomen ge wijzigd worden, als dc televisie-uitzending van de in het Feijenoord- stadion gespeelde Europacup-wedstrijd LiverpoolKöln doorgaat. Ned. 2 NCRV 8.01 uur Noah, of d'ondergang der eerste weerelt van Vondel wordt in een produktie van de Vlaamse tv op het scherm ge bracht. 9.10 uur Literair kijkschrift, de letterkundige NCRV-rubriek, die door David Koning wordt gepresenteerd. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA Hilversum II NCRV voert het Concertgebouworkest, gedirigeerd door Eugen Jochum de „Don Quixote" van Richard Strauss uit en om speelt het Metropole-orkest onder leiding van Robert Faronon graag-gehoorde en zoetvloeiende melodieën. Nederlands tv-spel KLANTEN KUNNEN NIET WACHTEN Enny Mols de Leeuwe, Elise Homans, Bernhard Droog, Jacques Luyer, Carta de Raet, Nelly Frijda, Petra Verbeek,' Jan Kieboom en Hans Pauwels zijn I morgenavond te zien in het televisie spel „Klanten kunnen niet wachten" j van de Nederlandse auteur Jan Staal. De verwikkelingen spelen zich af in een kleine stad aan de zuidkust van Frankrijk, een streek die Jan Staal bijzonder goed kent In een periode van broeierige hitte die de mensen vlug prikkelbaar maakt verschijnt in het eethuisje van André en Rita Perault de „noorderling" Eric. Dat geeft deining, want Eric behandelt Rita als vr waardoor zij het sloofjesbestaan it benauwde kenker. beu wordt. In het kleine wereldje wordt de sfeer steeds me?r geladen, maar als de bom bijna op barsten staat, vertrekt Eric toch alleen, want: de klanten kunnen niet wachten. Deze uitzending van de KRO kwam tot stand in samenwerking met de Arnhemse toneelgroep „Theater" onder regie van Luc van Gent. Televisie morgen NEDERLAND-I: KRO: 16.00—16.35 Voor Reactie op rede mr. Van der Veen (Van onze radio- tv-redactie) In het num- 1. stap. 5. uitroep. 8. in 't oog i vallend. 10. taaie aardsoort, 12. zwakke. 14. voorzetsel. 15. papegaai in N. Zee- ïd. 17. keurig, 18. zijtak Seine. 20. zijde n het voorhoofd, 21. hinderen, 22. sein, gewicht. 26. pret. 27. onderricht, 29 insekteneter. 31 meisjesnaam, 32. ergens kamperen, 33. maling, 34. boom. Vert. 2. water in N. Brab., 3. jongens naam. 4. stuk bouwland, 5. voorvoegsel. 6 voedsel. 7. berg, 9. hoofddeksel. 11. b:nnenkort. 13. ordenen, 15. vlinder. 16. plaats in N. Brabant. 18. dof. 19. tel woord. 23. metaalsoort. 24. aardsoort, 25 teken dat in de psalmen voorkomt. 27. leeg, 28. levensvocht in organische licha men. 30. rivier in Nederl., 31. water in Z Holland. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. preek-Norg. 2. oordeel- «r 3. Emmen-trio. 4. Denen-teen. 5. erts ion-li 6. Leeds-Aa-on. 7. dek-is-maag. 8. en-enter-se. 9. N.d.-Naarden. Verticaal: 1. poedel-den. 2 romer-eend. 3 er-Mn-teken 4. Ede-es-Dina. 5. kennis- s'-a. 6 netto-Amer. 7. o.l.-ren-aard._8. Rai- e. 9. Groningen. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Het .evende Woord, meditatie; 7.05 Reportag" cn commentaren, wegeninformaties en lich grammofoon muziek (7.30—7 40 Nieuws. Plm. 3.00 Overweging); 8.30 Nieuws; 8.40 Hoogmis; 9.40 Schoolradio; 10.00 Moderne grammo- foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 1145 Lichte muziek en zang (opn.): 12.10 Leven op het land. gesprek 12.27 Medede lingen t.b.v. land- 12.40 Dc? izing; 13 00 Klassieke gra ziek: 13.45 Voor Lichte grammof nospel: 14.35 Lie thamma en de z tal (opn klas berichten 17 00 Voor de jeugd: 17.30 Ki rubriek; 18 10 Meisjeskoor e mentaal sextet; 18.30 Socia lezing: 18 40 Licht instrumer amusementsmuziek uit de 20-e inospel; 14. jrspel: 15.30 Pianoi 16 00 Bljbel- muzlek: 16.40 e lledei WAGENINGEN mer van komende zaterdag van De Spiegel gaat de hoofdredactie van dit weekblad in een kort com mentaar in op de recente moei lijkheden over de door het blad gepubliceerde radio- en televisie programma's. Zoals bekend was de publicatie hiervan voor KRO, AVRO, VARA en VPRO aanlei ding t$t de c^jreigipg in het ver volg geen programma-gegevens meer te verstrekken voor de sa menstelling van de NCRV-omroep- gids. Zulks omdat men vermoedde, dat De Spiegel deze gegevens via de NCRV-omroepgids (die door dezelfde drukkerij Zomer en Keuning wordt vervaardigd) in handen kreeg. De Spiegel, die de publicatie inmiddels heeft gestaakt, zegt nu pijnlijk getroffen te zijn door het optreden van NCRV- directeur mr. A. H. van der Veen. Zoals gemeld maakte deze de moeilijkheden openbaar op een op 10 maart gehouden provinciale NCRV-vergadering in Leeu warden. Het blad benadrukt, dat op de ochtend van diezelfde dag van de zijde van De Spiegel een mededeling aan de NCRV is gedaan, waarin werd gezegd, dat het blad om de radiovereniging niet in moeilijkheden met haar collega-om roepverenigingen te brengen zoi voldoen aan de eis tot het niet meei publiceren van Nederlandse programma VERBAZING Voor een dergelijk verhaal was nog gelegenheid genoeg geweest op latere provinciale vergaderingen, indien wij de NCRV een weigerend antwoord zouden hebben gegeven. Nochtans hebben wij ons besluit gehandhaafd, aldus het blad Wij wensen onze contractpartner, de NCRV, niet in moeilijkheden te brengen met de overige omroepverenigingen. De tips uit de Nederlandse tv- en radio-pro- gromma's in de vorm zoals wij die de laatste weken brachten, hebben wij dan ook laten vervallen, aldus het blad. De tips beperken zich thans tot tv- programma's van het IKOR en van buitenlandse zenders en tot radiopro gramma's van het IKOR, Radio Luxem burg en van Veronica. BUSSUM In „Theater 65" heb ben Daniel de Lange en Hans van den Berg woensdag 31 maart voor de KRO- tv via Nederland 2 een gesprek met de acteur Henk van Ulsen. Deze studeert momenteel als solo-voor dracht de novelle van Gogol „Dag boek van een Krankzinnige" in en daarvoor heeft hij zijn hoofd volledig kaal laten scheren. In het tv-igesprek zal Van Ulsen ook vertellen over zijn recente reis naar de Nederlandse Antillen en Amerika, „Whiskey Galoreop tweede net BUSSUM Op het tweede net geeft de KRO-tv volgende week woensdag een reprise van de befaam de filmkomedie „Whiskey Galore", één der hoogtepunten van de naoorlogse Engelse filmproduktie. Regisseur Mackendrick maakte van deze film een prachtige satire vol humor. 1771) De mens vernietigt op grootscheepse schaal, en vaak zc loos, dat de schaamte je som; kruipt. Waar dwingende noodzaak vallen uiteraard alle normen weg, maar als dieren worden uitgemoord uitsluitend en alleen terwille van „sportieve" sensatie, of terwille to'n nen dan opgetogen thuis aan vrouw iin- «n kinderen worden getoond, om ge- be- tuigenis af te leggen van vaders hel dendaden! In het verleden zijn onze voorva deren geen haar beter geweest. Het uitroeien van walvissen in noordelij ke wateren Is voor een belangrijk winst, mogen toch deel t« danken s lemruchte ilet onder stoelen of banken steken. Zelfs in de poolstreken, waar zo wei nigen iets te zoeken hebben, houdt de mens van de twintigste eeuw mee dogenloos huis. De ijsberen, waar van dc Eskimo's jaarlijks zo'n 300 exemplaren doden om in hun levens onderhoud te voorzien, worden mo menteel door vliegtuigen opgespoord en door „sportjagers" beschoten en gedood, waardoor zij in aantal ach teruit lopen. Iets dergelijks vindt plaats met een bepaalde soort ga- j)e j,js Menselijke wandaden gedood, uitsluitend en alleen om het gewin dat de baleinen opleverden, de Amerikanen deden nog erger. zelle (gazella leptoceros), lijk door de mens in ontoegankelijke woestijngebieden teruggedrongen. omstreeks 1870 Noord-Amerika nog 7 miljoen stuks telden, werden in 4 jaar tijds prak tisch uitgemoord, voornamelijk ter- ig! In 1874 dieren met een snelheid van 80 of aj zo weinig bizons over. dat de méér km per uur achtervolgt, zodat jacht nauwelijks de moeite loonde en de dieren zonder verdere sentimenta- de telling van 1889 wees uil, dat er 1091 stuks over vyaren. En deze wandaden zetten zich voort. In het Zuidpoolgebied sloeg een Japanse expeditie niet minder dan 300.000 albatrossen dood uitslui tend en alleen terwille van de ve ren. Op de Falklandseilanden werden voorts 400.000 pinguïns afgemaakt, koddige dieren die geen vrees voor de mens hadden, omdat zij hem nog niet kenden. Volgens het Franse blad „Mammalia" worden uit de Franse Kongo jaarlijks 750.000 huiden van antilopen geëxporteerd. Vermeerderd met de aangeschoten exemplaren en de dieren die als slachtoffer vallen van jagers zonder vergunning, kun nen de gedode exemplaren op 2 mil joen M-orden geschat, een verminde ring die tot uitroeiing van het dier zal leiden. De massamoorden in Cen- Iraal-Afrika werden in het begin van deze eeuw ingeleid door Freiherr Krackow von Wickenrode, die er zich in zijn reisverslag op beroemde elk nijlpaard dat zijn kop boven water vertoonde, te hebben neergeknald. Sport! Maar aan de uitroeiing van de Do do hebben de Nederlanders schuld! H. Pétillon 40 „Had je vader eigenlijk ook niet ee gewild, Josje?" informeerde Berend, terwijl ze met een lekker vaartje op de sluis af voeren. Josje verschoot even van kleur, want de kinderen hadden niet tegen Barend en Berend gezegd, dat ze thuis helemaal niet over dit tochtje hadden gesproken. „Nu, ik geef ons eerlijk gezegd ook aar bijzonder weinig kans dat wij iets ontdekken," lachte Berend. „Wat denk jij. Barend?" „Zoals je zegt," knikte zijn vriend. „Bijna net zo weinig kans als een koe heeft om een haas te vangen.'.' Ze gingen nu door de sluis en voeren even later de verlaten kreek binnen. „En nu je ogen en oren goed de kost geven, jongens." grinnikte Berend, die in goede bui scheen. „Erwtensoep met „O. nee." zei hij -dgn toastig._ ■c.Mijn kluif,, of zoiets." „Nee, dief met buit!'" vader gelooft toch niet dat de dieven hun riep jesje geestdriftig. „O, ik zal toch plezier hebben als we echt iets ontdekken, Berend! Maar het is hier wel heel erg stil!" „Dat is juist goed, dan kunnen we iedereen horen!" zei Josje. „Je vaart toch wel naar de Katviskreek, Berend?" „Ja. dat komt in orde hoor." ant woordde de aangesprokene. „Ik ken hier de weg heus wel. En denk erom. als we straks aan land gaan, dat jullie heel goed bij ons in de buurt blijven. Ik zou jullie niet graag dik onder de modder thuis afleveren." „Nee, daar passen we zelf ook wel voor op, hoor!" riep Jesje verschrikt. „Nu. dan leggen we hier maar eens aan," sprak Berend. Hij stuurde naar de kant en sprong eruit. Barend en de kinderen volgden zijn voorbeeld. Berend legde het bootje vast en zei: „Kom dan maar mee. En loop recht achter me, jongens." Vier Japanse meisjes (van 16 en 17 jaarwonnen in Tokio een opstelwedstrijd over het dagboek van Anne Frank. Als beloning mochten Michiko Nakajo, Mikako Yazaki. Fumiko Tomizawa en Koznko Ho (vln.r.) drie dagen in Nederland doorbrengen. In het Achterhuis te Amsterdam ont ving de heer Otto Frank, de vader van Anne. de vier meisjes. Men kan zich onze verbazing voor- stellen toen wij in de kranten donderdag en vrijdagmorgen het be toog zagen van mr. Van der Veen. KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE schrijft het blad. De NCRV-dirccteur kon toen uiteraard nog niet bekend De schippersdoehter Alberdien getrouM-d met Ties, zijn met oils positieve antwoord, maar, een weini5 beslnitvaardise kneeht. vaart met haar e'tief^antwoord „"ISLTIrSSTttSfSS. t^SSSHSjTIiEl negatief antwoord ontvangen. Er was houden ze hun winterse rast ta Veen dam. Daar vieren dus geen enkele aanleiding om in dat' samen een vrolijk feest en dan is het Meer varen stadium te stimuleren, dat in de eebiazen. Naar het Spaanse Cadiz zal ditmaal de dagbladen artikelen werden opge- j rcis gaan. nomen, waarin de schijn werd ge-j ekt, dat De Spiegel de NCRV schade door K. NOREL Isle. „O. dat Franse eiland." zei Ties gretig. Het M-as een ander Belle Isle dan het mooie eiland bij Bretagne. Dit Belle Isle lag tussen Labrador en New-Foundland. Toen moest Ties er niets van hebben. New- Foundland was voor zijn begrip een oord van sneeuw ijs, en lag het niet aan de overkant van de oceaan? t was geen reis voor de Vrouw Alberdien. „Ik betaal goed geld." zei de bevrachter, „en je krijgt retourvracht ook. stokvis." Doch Ties hapte niet. Hij zocht naar een geschikte- lading. Die was er echter niet. Toen ging hij naar boord en stelde Alberdien voor de keus: Saloniki, Belle Isle, of in ballast naar huis. Hij zei dat hij Saloniki verkoos. Daar kon je beter heengaan dan lar dat eiland bij de noordpool Alberdien wou voor geen geld weer naar de wateren der piraten. In ballast naar het vaderland zou schadelijk zijn. Dat ging niet, nadat zij zoveel aan het schip ten koste hadden gelegd. Dan liever naar Belle Isle. New-Foundland lag niet zó noordelijk, meende zij te weten; nu het zomer werd, zou het et zo'n barre reis zijn. „Het is over de oceaan," wierp Ties tegen. ..We hebben immers geleerd bestek te maken", zei Alberdien daarop. Het enige wat hun ontbrak waren kaarten van de Atlantische Oceaan en een chronometer voor het berekenen van de lengte. Wanneer zij die in Cadiz konden krijgen, zouden ze het wel redden, meende zij. Zij gingen samen de wal op. Kaarten hadden z al gauw te pakken. Chronometers waren er niet ruim in Cadiz, maar bij een scheepstagrijn vonden ze er toch Van de aller- allerbeste kwaliteit, senora! Onover troffen Engelse uurwerken", verzekerde de Spaanse handelaar, toen Alberdien met zeker wantrouwen naar de stoffige kastjes keek. Hij poetste ze op. Nu glansde het hout en blonk het koper, maar het uurwerk werd daar vanzelf niet anders van, en erg betrouwbaar leek de Spaanse koopman niet, hoe hoffelijk hij was. Er was geen verdere keus. Zij kozen het duurste instrument, hoewel het hun de tenen uit begrootte om zoveel geld te geven voor een klokje. Ze laadden het zout. De avond voor zij zouden varen, was het volk dc wal op. Dp jongens wilden één keer de bloemetjes buiten zetten" voordat de lange reis begon. Ties had hen gewaarschuwd: „Pas op voor herrie en niet te laat: we moeten morgenochtend drie uur varen, op de Hij bieef aan boord. Sinds Odessa ging hij nooit meer aan de rol. Als hij er 's avonds eens op uitging, was het met Alberdien. Dat die ook van een pretje hield, was op het feest in de Wildeman gebleken, ofschoon ze daarna nooit meer zo uit de band gesprongen was. Hij ook niet trouwens. Ze gingen vroeg naar kooi. Om drie uur varen, dat betekende om twee uur opstaan om alles voor elkaar te brengen. Ze hadden hun rust nodig. De bemanning was nog niet terug. Tics was in dc eerste slaap, toen Alberdien hem wakker stootte. De jongens riepen bij de deur van de kajuit, zei zij. „Och, ze zijn dronken: laat ze gaan", antwoordde hij slaperig. Maar Alberdien dacht aat het wat anders was. Daarop ging Ties eruit. De jongens waren zeer ontsteld. Zij hadden in een wijnhuis wat gedronken: volstrekt niet veel. Opeens was er een woordenwisseling geweest en toen stonden de Spaanse gasten in het café meteen in brand, 't Werd vechten. Hm", knikte Ties. Hij wist ervan. In ditzelfde Cadiz had hij hetzelfde meegemaakt. De politie kwam ertussen, vertelden de jongens verder. Zij gingen aan de haal. Maar Tjark was in de kraag gegrepen en meegenomen naar het bureau. Ties merkte nu pas dat er maar drie jongens in het donker voor hem stonden. Tjark ontbrak. Hij vond het vervelend. Maar gelukkig was de Spaanse politie soepeler dan de Russische. Zij bracht een arrestant niet naar Siberië en haalde ook geen zwaard over zijn hoofd en nog minder door zijn hals. Een nachtje in het cachot. Daarmee was de zaak afgedaan, dacht hij. Morgenochtend zou Tjark wel komen opdagen. Het was alleen jammer dat zij nu vannacht niet konden zeilen. Enfin, dan werd het een tij later. Hij kroop weer in zijn kooi. Om acht uur de volgende morgen was Tjark nog niet aan boord. Ties ging de wal op om bij de politie te informeren. Een guarda civil wees hem de weg naar het bureau. Hij liep in de aangeduide richting. Dit stadsdeel was hem onbekend. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11