Nieuwe leidse Courant Kaap Kennedy klaar voor start Titan 2 Welkom op Rode Plein TV-kwestie is geen waard ASTRONAUTEN IN GOEDE CONDITIE - RINNENKORT RUIMTE-ONTMOETING Vrijheidsmars op ritme van liet strijdlied crisis PvdA moet in kabinet Cals en fractieleiders praten over program Opnieuw: Wat zal CHU doen? Commentaren Bussen botsten frontaal: vijf Nederlanders gedood Weekeinde in schuilkelder was een nachtmerrie KfMtavr: F. DIEMEB H»eMr»<I«ct«vr: Of. E. DtEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh i< ghet mijn hart in teghen»| f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 r Maandag 22 maart 1965. 53et« jaargang Veel bewolking De Bilt verwacht tot woensdagavond wind. Vannacht vrij zacht, morgen t KAAP KENNEDY (Florida), Groot was de spanning vanmiddag (N'ed. tijd). Als er een kink in de kabel zou komen, zou uiterlijk anavond een machtige Titan-2 raket de Amerikaanse ruimtevaarders Virgil Grissom en John Young in hun eerste bestuurbare ruimteschip .Molly Brown" in een baan om de aarde brengen. Volgens deskundigen van het Gi- neniproject kon de lancering op zijn troegst vanmiddag om drie uur Ned. i op zijn laatst om zes uur van- ivond plaats hebben. Mocht het om streeks die tijd nog niet mogelijk blijken, dan zou de lancering uitge beld moeten worden. voorwaarden voor een perfecte lincering waren echter aanwezig. De istronauten waren in een uitstekende conditie voor de drie omlopen om de orde, die vijf uur zullen duren. Pre- honderd minuten voor de lan cering zouden zij aan boord van het ruimteschip gaan gewichtloosheid en straling om na te gaan, welke invloed deze beide gevaren verbonden aan het reizen in de ruimte, hebben op de eieren en het bloed. Het derde experiment bestaat in het spuiten van een dunne waterstraal in de geëlektrificeerde schede van geïo niseerd materiaal, die zich tijdens de terugkeer rondom de capsule vormt. om vast te stellen of de waterstf het wegvallen van de verbinding i de aarde opheft. Tivee weken De vlucht is de eerste van tien be mande Geminivluchten. Later in jaar zullen twee ruimtevaarders vier dagen in de ruimte blijven en op de derde bemande vlucht zullen de ruim tevaarders proberen, zeven dagen weg te blijven. Dan komt er nog een rendez-vous van het ruimtevaartuig met een Agenaraket en zullen vluchten met een duur van veertien dagen wor den uitgevoerd. Gunstig De weersomstandigheden, die de lancering al dagen in de war dreig den te sturen, waren vandaag gun stiger. Gisteren werd dan ook be sloten. de voorbereidingen voor de lancering te doen aanvangen. Een van de belangrijkste vereisten is dat men na de terugkeer van het ruimte, srfup in het landingsgebied ergens m de Atlantische Oceaan nog op zijn minst twee uux daglicht moeten hebben. Het landingsgebied ligt in de omgeving van het eiland Grand Turk. ten zuidoosten van de Baha- ma-eilanden. Experimenten De duur van de vlucht van drie om wentelingen is vastgesteld op vier uur en SI minuten. Er zullen, zoals bekend, drie uperimenten worden uitgevoerd. In van zullen eieren van zee-egels en mensenbloed worden blootgesteld aan ,We shall overcome IELMA De derde etappe van de mars naar Montgomery, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Ala bama. is vandaag begonnen. In de afgelopen nacht sliepen de deel nemers aan de vrijheidsmars in hun tenten op een weide in Lowndes, waar het principe der rassenschei ding nog ..hoog" gehouden wordt. Volgens een negerpredikant is hét daar ..erger dan in de hel". Er hebben zich echter geen moeilijk heden voorgedaan. Het enorme militaire escorte, dat op bevel van president Johnson de mars begeleidt zorgde ervoor, dat er niets kon gebeuren. Ondanks de pijnlijke voeten waren de mensen buitengewoon opgewekt. Zij zongen het strijdlied van de negers We shall overcome". Vandaag startten ilechts 300 betogers omdat de federale rechter dit heeft bepaald. Montgomery nemen gouverneur Wallace en diens medewerkers intussen maatregelen om te voorkomen, dat de deelnemers aan de mars werkelijk kunnen demonstreren. Men wil ieder een een dag vrij geven. Alle overheids- lebouwen zouden gesloten zijn. Ook de winkeliers zouden hun zaken slui ten. De betogers zouden als het ware een verlaten stad aantreffen, waarin nief» te demonstreren valt. In één oogopslag Geen nuvers meer in N.O.P. pag. 2 H.A.L. haalt bakzeil pag. 5 Tito wil Moskou te vriend houden pag. 7 Protesten tegen gas in Vietnam pag. 7 Frankrijk staat er ge kleurd op bij Russen pag. 9 Driekwart van Nederlandse volk: DEN HAAG Bijna tachtig pro cent van het Nederlandse volk van oordeel, dat de moeilijkheden over het nieuwe radio- en televisie- bestel geen kabinetscrisis waard is. Bovendien vindt ruim de helft van alle Nederlanders dat de Partij van de Arbeid in het nieuwe kabinet moet worden opgenomen. Dit heeft een op 8 maart gehouden enquête van het Nederlandse instituut vooj de publieke opinie (NIPO) aange toond. Deze enquête werd dus ge houden ongeveer twee weken nadat mr. Marijnen het ontslag van zijn kabinet bij de Koningin had inge diend. Het NIPO stelde ln zijn landelijke steekproef van stemgerechtigde Neder landers allereerst de vraag of het radio- en televisiebeleid een kabinetscrisis waard is of niet. Van hen antwoordde 77 pet <76 pet vrouwen en 78 pet nen) dat door dit ethervraagstuk geen crisis had mogen ontstaan Tien pet oordeel dat een kabinetscrisis wel gerechtvaardigd was (5 pet vrouwen 14 pet mannen). De overigen 13 pet (resp. 19 en 8 pet) hadden geen deel over deze kwestie. Velen geen mening Ook vroeg het NIPO aaui deze Ne derlanders: „vindt u dat ook de Partij van de Arbeid in de nieuwe regering moet worden opgenomen of niet'" Vijfenvijftig pet was van menin-g. dat de PvdA een plaats in het ka binet moet worden ingeruimd (51 pet 58 pet mannen). Bij de be antwoording van deze vraag was he' opmerkelijk, dat een veel groter aan tal personen hieromtrent geen mening blijkt te hebben: 28 pet zei hierover geen oordeel te hebben (resp. 37 en 19 pet), 17 pet stond afwijzend tegen- het opnemen van de grootste op positiepartij in het nieuwe kabinet. Onder hen waren de vrouwen sterk in de minderheid: 12 pet, tegenover 23 pet Het percentage an de Arbeid in in 55, dat de Partij >n nieuw kabinet wil interessant als Kleuter verdrinkt vlak bij huis SCHAGEN Gistcrem ls de tweeen- halfjarige Saskia Spaan bij haar ouder lijke woning. In Schagen in een sloot verdronken. Enkele in de nabijheid wer kende mannen van het provinciaal wa terleidingbedrijf haalden de kleine le venloos uit het water. ROTTERDAM De achttienjarige dek_ knecht W. Strosnijder uit Rotterdam is in de Nieuwe Maas verdronken Hij is waarschijnlijk tijdens werkzaamheden in boord van zijn schip, het m.s, Nieu- e Maas. overboord gevallen BORN (L) Dc 42-jarige bankwer- ïr Johan Slenter uit Limbricht-Einig- hausen. die sinds 8 februari werd ver mist.. blijkit te zijn verdronken. Zijn stoffelijk overschot is gisteren opgedregd uit het Julianakanaal in Limburg. bedenkt dat deze partij bij de laatste Tweede-Kamerverkiezingen slechts 28 pet van het aantal stemmen verwierf. De PSP kreeg nog eens drie pet en de CPN 2,8 pet. Velen hebben dus uit niet- partij-politieke overwegingen hun sym patic met de PvdA betuigd, zo kan men uit deze uitslag van het NIPO-onderzoek afleiden. Beljajef en Leonof in Moskou MOSKOU De Russische kosmo nauten Pawel Beljajef en Alexej Leonof zijn vandaag enthousiast door een grote menigte op het Rode plein in Moskou verwelkomd en toegejuicht. De Russische leiders deelden ir hulde van de bevolking van Moskou. Op een persconferentie hadden beide astronauten het een en ander over ruimtevlucht verteld. Het experiment van Leonof. die korte tijd buiten de cabine is geweest, werd boven de Sowjet- unie uitgevoerd. Toen de sluis gereed was tikte Beljajef hem op de schoudei Eerder dan verwacht werd ..Het i tijd". Ook vertelde Leonof. dat h|| tamelijk moe werd van het „zwemmen Ir ruimte", daar alles met kracht moest gebeuren. Op een bepaald ogenblik zagen hij en Beljajef iets. Ze schreeuwden van verbazing, toen zij een kunstmaan op ongeveer een kilometer afstand zageD voorbijgaan Na de landing, waarover zij geen bijzonderheden mededeelden, bleken zij in de steppe in de sneeuw terecht te zijn gekomen, die bijna twee meter diep lag. ..Wij schakelden de radio in en meldden de staatscommissie, dat alles ln Olieproduktie in 10 jaar tijd verdubbeld LONDEN De wereldproduktie van >lie is van 14,32 miljoen vaten in 1954 gestegen tot 17,06 min in 1959 en 29,711 in 1964. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG De kabinetsforma teur, mr. J. M. L. Th. Cals, werkt in ijltempo. Tegen de verwachting in sprak hy reeds vandaag met de voor zitters van de Tweede-Kamerfrac ties van KVP, PvdA. ARP en CHU. Vanmorgen om tien uur ontving hij de heren Schmelzer, Vondeling, Smallenbroek en Beernink gezamen lijk in het kabinet van de minister president aan het Plein 1813. Het doel van deze bespreking die de hele dag in beslag zou nemen is bekend: in overleg met de vier fractieleiders wil de formateur een beperkt basis-regeringsprogram op bouwen. dat als grondslag moet die nen voor een confessioneel-socialis tisch kabinet. Een concept voor een dergelijk program heeft mr. Cals de afgelopen dagen ontworpen aan de hand van het vele documentatiema teriaal dat hem ter beschikking stond. Men mag aannemen, dat formateur en fractieleiders vandaag eerst uitvoerig hebben gesproken over het omroepvraag- stuk. Gistermiddag heeft mr. Cals zich hieromtrent nog uitvoerig laten voorlich ten door de demissionaire minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. ot en enkele van diens adviseurs. Welke voorstellen de formateur voor radio en t.v. heeft geformuleerd, is niet bekend, maar het staat wel vast dat hij en of andere manier rekening zal hebben gehouden met het verlangen de PvdA naar een stuk nationale roep, in de vorm van een nieuw omroep- orgaan met eigen bestuur, eigen staf eigen zendtijd. Volgens de socialisten de behoefte daaraan bij KVP en ARP tijdens de informatie-Schmelzer oi doende gebleken. En de C.H. ARP het de radio-t.v.-kwestie niet eens zouden worden. Op de kern punten, waaronder de hantering van het getalscriterium. Kunnen tussen hen vrij wel geen moeilijkheden meer rijzen. Het grote vraagteken blijft vooralsnog de CHU. Voor de radio heeft mr. Beernink zioh gisteravond nog eens nadrukkelijk gekeerd tegen een star vasthouden aan het getalscriterium (men zie elders in dit blad). Hij persisteerde ook bij de bemid delingsvoorstellen die hij in de slotfase van de informatie-Schmelzer ter tafel legde en die toen door KVP en ARP van de hand werden gewezen. De uitspraken van de heer Beernink hebben het optimisme over de mogelijk heid van een omroepakkoord met de CHU niet vergroot. Maar. zo zegt men in politieke kringen, misschien heeft de uiterst vindingrijke mr. Cals een com promis uitgedokterd, dat voor alle be trokken partijen aanvaardbaar is. Niet aanvaardbaar voor met name de PvdA is echter de gisteren nog door mr. Beernink verdedigde stelling, dat het omroepvraagstuk als een „vrije kwestie'' moet worden beschouwd, d.w.z. ah zaak waarover én in kabinet én tussen regeringspartijen meningsverschillen kun- nen bestaan zonder dat dit tot een breuk hoeft te leiden. Deze visie zal in het overleg van nu geen oplossing bieden. Is een omroepakkoord met mr. Beer nink c.s. niet mogelijk, dan dreigt, onge acht overeenstemming op andere punten het gevaar dat de CHU afvalt, mei consequenties van dien, ook voor de po sitie van de ARP. Vandaag zullen echter nog geen spijkers met koppen worden geslagen. Immers, niet de fractievoorzit ters, maar htm fracties zullen zich laatste instantie moeten uitspreken o de radio-t.v.-voorstellen en alle andere onderdelen van het basisprogram. Dat zal nog deze week gebeuren TTOEZEER DEZE kabinetscrisis -1"1 zich voltrekt in een tijd die door een hoge mate van publiciteit is ge kenmerkt. ervaren wij nu dagelijks de formateur houdt ons zelf trouw op de hoogte. Daarnaast wa gen tal van politici zich onbevangen in de publiciteit, zonder omwegen mededelend hoe zij over de situatie denken. Meningsverschillen binnen de partijen blijven daarbij niet ver doezeld. Een vorige generatie zou van zulk een toestand nog hebben gegruwd. Een formateur die zo lijkt het althans naar buiten ons eerder informeert dan de Koningin (maar dat kan natuurlijk telefonisch ge schieden). Partijpolitici die praten met een openhartigheid welke wei nig lijkt te stroken met hun onder handelingspositie. Wat moet daar van komen? Wat ervan komt is ook ons onbe kend. Want bij al deze openhartig heid steekt de vaagheid van het te bereiken resultaat temeer af. Maar van die publiciteit komt men niet meer af. Ombuigen Bij inhaalmanoeuvre te Kleef KLEEF Vijf Nederlanders en n Duitse vrouw zijn gisteren om het leven gekomen bij een botsing tussen een Nederlandse en een Duit bus. Het ongeluk gebeurde nabij Kleef tijdens een inhaalmanoeuvre het Nederlandse busje, dat op weg was naar een bouwwerk even over de Duitse grens. Na de botsing ontstond een enorme ravage. De Duitse bus. waarin 45 vrouwen op naar een atelier zaten, moest in stukken worden gezaagd om de in zittenden te bevrijden. De slachtoffers zijn: Jacobus Johan- :s van Drempt (27) uit Nijmegen. Henrikus Buurman (23) uit Bemme- Arnoldus Bronkhorst (45) uit Arnhem, Dirk van Eek (29) uit Beusi- chem en Petrus Grim (23) uit Wychcn. Het ongeluk gebeurde toen de bestuur der van het Nederlandse busje trachtte in een bocht naar rechts een andere wa gen in te halen. Toen beide wagens naast elkaar reden, botste het door Jacobus van Drempt bestuurde busje frontaal tegen een tegemoetkomende Duitse autobus, waarin ongeveer twintig Duitse vrouwen zaten, die onderweg waren naar een fa briek in Kleef. Drie Nederlanders waren bij de botsing op slag dood, de twee anderen overleden korte tijd later. Ook een de; Duitse vrouwen stierf kort na het ongeval. De gewonde vrouwen konden op één na. na in een ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Volgens de politie reed het Nederland se busje op het moment van de ramp zalige botsing met een snelheid van on geveer negentig kilometer, de Duitse bus had een snelheid van ongeveer 75 km De Haarlemse bloemenmeisjes voor 1965 hebben zich gisteren voorgesteld. Het is dus toch lente... De kleding van de meisjes is dit jaar ontworpen door Doede van Duyl. Winnaar IS eerlandia prijs Haus Heitkarap (17) overleden ENSCHEDE De zeventienjarige jongeman Hans Heitkamp, zwaar inva lide, die door groot enthousiasme zijn einddiploma hbs wist te behalen (ge middeld eindcijfer 8) en die voor „ge toond doorzettingsvermogen onder moeilijke omstandigheden" dc Visser Neerlandiaprijs heeft ontvangen, is gisteren overleden. De gezondheidstoestand van de jongen is de afgelopen twee weken hard achter uit gegaan. De voorzitter van het Alge meen Nederlands Verbond, de heer F Koote, ging onlangs speciaal naar En schede om de prijs te overhandigen, om dat Hans onmogelijk naar Den Haag kon komen. Rene Barrientos Ortuno. voor zitter van de Boliviaanse militaire Junta, is zondag bij een aanslag op hem in Cochabamba, in Midden-Boli- via. licht gewond, Het overleg over de andere punten zal vooral een sterk financieel karakter heb ben. De socialisten hebben verschillende dure wensen, waartegen de andere par tijen geen principiële bezwaren kunnen inbrengen, maar waarvoor nu eenmaal geld op tafel moet komen. Geen gering probieem vóór formateur Cals, die zich vorige week dan ook uitvoerig door de demissionaire minister van financiën prof. Witteveen heeft laten voorlichten over de financiële situatie van ons land. Inwilliging van de socialistische langens zou een vrij drastische verhoging van de staatsuitgaven tot gevolg hebben en de grote vraag is hoe dat gefinancierd moet worden: door meer le lenen of door de belastingen op te schroeven? Dit laat ste zou de toch al zo zware belasting druk in ons land nog meer doen oplopen ten koste van de particuliere besparin gen. Er wordt nu al gespeeld .net de ge dachte om de tweede tranche van de laging van de loon- en inkomstenbelas ting geen doorgang te doen vinden: maar is politiek én juridisch „onverkoop baar". Wat de leningspolitiek betreft: ook daaraan zijn natuurlijke grenzen ge steld. De gehele problematiek moet bo vendien gezien worden tegen de achter grond van het streven der demissionaire regering om het evenwicht in onze nomie te herstellen Door een belangrijke uitgavenverhoging op korte termijn zou deze politiek ontijdig worden gefrus treerd. Principieel zal het overleg met dr. Vondeling c.s zich vooral toespitsen op drie socialistische eisen: invoering prijsbeheersing voor onroerende goederen (huizen, gronden), een andere politiek voor de exploitatie van bodem schatten. verhindering van de verkoop gronden in de IJsselmeerpolde.s. De PvdA eist op deze punten een duidelijke ombuiging van het beleid van het kabi- Marijnen. Op inkomen vrije Loer Harmsen beslag gelegd DEN HAAG Het Landbouwschap lat een langdurige vordering heeft op de heer E. J. Harmsen. landbouwer te Hoenderloo, heeft thans beslag laten leggen op het bedrag dat de heer Harmsen'als jaarlijkse schadeloosstel ling ontvangt voor zijn Kamerlidmaat schap. Zoals men weet is de heer Harm Harmsen dc tweede man van de Boe renpartij in de Kamer. Alle inkomsten uit het Kamerlidmaat schap zijn geblokkeerd tot de rechtbank zal hebben beslist welk deel het Land- bouwschap toekomt, Het geblokkeerde bedrag bedraagt f 20.000. De vordering op de heer Haunsen is f 350. in verband met het met betalen van de beruchte heffing van het Landbouwschap. O VER HET V.A.R.A.-program van zaterdagavond hebben ook wij onze veroordeling uitgesproken. Uit de correspondentie blijkt verder wel van de verontwaardiging bin nen onze lezerskring. Men vraagt ons of de P.v.d.A. wel in aanmerking komt voor het nieu we kabinet zolang ze zich niet van uitzendingen als deze distancieert. We vermoeden zo, dat de P.v.d.A. daartoe niet zal over gaan. In dit verband moeten we wel mee delen dat het program ook instem ming heeft gevonden. Bijlibe ralen bijvoorbeeld. In de N.R.C. wordt de uitzending geroemd. Van dat onderdeel dat onze lezers bijzon der heeft ontstemd schrijft het blad: ..In deze uitzending gaven de mede werkers ook nog een prachtige paro die op de Mattheüs Passion ten beste. De tekst hiervan blonk uit door origi naliteit". Waarmee we maar willen waarschu wen. bepaalde verhoudingen tussen socialisten en liberalen bijvoorbeeld niet teveel in zwart-wit te zien. De verschillen zijn vaak minder groot dan gemeend. UEN JAAR geleden ontving onze *-J medewerker voor Nederlandse literatuur, de heer C. Rijnsdorp, de prijs voor de literaire kritiek van de maatschappij der Nederl. letterkun de en de commissie voor de colle- tieve propaganda van het Nederland se boek. een onderscheiding die ons en onze lezerskring veel deugd heeft gedaan. En thans is vanwege het Goelhe-instituut in München de gou den Goethe-medaille toegekend aan onze medeAverker voor Duitse lite ratuur. de heer J. H. Schouten. Wel een bijzonder duidelijk blijk van zijn verdiensten. Zoals destijds de heer Rijnsdorp wen sen wij ook de heer Schouten mede namens onze lezerskring, oprecht ge luk. hopende nog lang op zijn des kundigheid een beroep te mogen doen. Twee eervolle onderscheidingen ln betrekkelijk kort tijdsbestek krant en lezers hebben bepaald geen reden tot gevoelens van minderwaardig heid. Adenauer Aveer kandidaat BONN De 89-jarige voormalige Westduitse bondskanselier dr Konrad Adenauer is gisteren voor de vijfde maal door de Christen-Democratische Partij kandidaat gesteld voor de districten Bonn Bad Godesberg bij de bondsdagver kiezingen in september. Van de zestig afgevaardigden keurden 56 zijn kandida tuur goed. Adenauer, die in 1963 door Erhard werd opgevolgd, is nog partij - -oorzitter. Minister Schmuecker: We krijgen aardgas van Nederland DEN HAAG De minister van econo mische zaken van de bondsrepubliek Duitsland, de heer K. Schmuecker, en diens staatssecretaris dr. F. Neef hebben gisteren tijdens hun besprekingen met de Nederlandse minister van economische zaken, dr. J. E. Andriessen, de zekerheid gekregen, dat de Bondsrepubliek de grote investeringen kan doen die voor de omschakeling op aardgas noodzakelijk zijn. De A'erbruikers in Duitsland zullen op basis van dezelfde vooi*zieningen als de verbruikers in Nederland aardgas kunnen krijgen, aldus is vanmorgen in gesprek van minister Schmuecker staatssecretaris Neef met de pers meegedeeld. YORK „Wij waren zo apatisch geworden dat wij geen honger meer hadden. Het bereiden der maaltijden werd een inspanning en wij konden zelfs niet meer de kracht opbrengen om een spannend detectiveboek te lezen. Onder het slapen werden wij gekweld door nachtmerries. De tijd sleepte zich voort en wanneer er kinderen geweest zouden zyn, zouden wij gek geworden zijn". t was het commentaar van drie vrouwen die op verzoek drie dagen en Bntse atoomschuilkelder doorbrachten om na te gaan wat aan de kelders verbeterd moest worden. De vrouwen waren allen getrouwd en om streeks de 40 jaar. De laatste opmerking van de drie vrouwen, voordat zii naar huis gingen, w-as: „Wij kennen elkaar thans veel beter dan tevoren". Of dat nu negatief of positief bedoeld was, zeiden ze er niet bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1