Brick Bradford 7UU%JSa(H Duys ontving man met gaatje in liet hoofd -Toch is het zo!- Jesje enJosje Als „vrouw" vertrokken, als man teruggekeerd Seri moet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien ZATERDAG 20 MAART 196S 7.1Ö Ochtendgymn; der«n; 8.00 Nieu- JSke gewijde muziek" (gi den; 9-40 Morgenwijdl uminen (gr.); 10.50 V< Nieuws: 11.02 Voor d« mastiek; 9.00 De groenteman; 9.05 Klas- Kwijde muziek (gr.); 9.35 Waterstan- 0 Morgenwijding; 10.00 Arbeldsvi- de vrouw: 12.00 Llcl Instrumentaal ensemble: 12.27 Mededelinee «^ttêland; 12.37 Licht i JO Nieuws: 13.10 Mededeling» actueel of grammofoonmuziek; 1325 Beurs berichten: 13 30 Pianorecital: klassieke en leml-klassieke muziek; 14.00 Ik hoor. Ik hoor wat u niet hoort, lezing met grammofoon platen; 14.40 Internationale Componisten Tri bune: moderne orkestwerken; 15 30 Voor dracht; 15.45 Licht instrumentaal ensemble (gr-): 16-00 Nieuws; 16.02 Lichte grammo foonmuziek; 17.00 Voor de padvinders; 17.05 Jazzmuziek: 17.50 Militair commentaar. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Dagope ning; 7.10 Grammofoonmuziek: 7.20 Sportuit slagen van zaterdag; 7 30 Nieuws en herha ling SOS-berichten: 7.40 Radlokrant; 7.55 voor de zieken; 9.40 Voor de Moderne muziek (gr.): 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang; 11.05 Lichte grammofoonmuziek: 12.00 Licht orkest met zangsoliste; 12.22 Voor boer en tuinder; foonmuziek: 13.30 Musette-ensembli solisten; 13.55 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio; 14.35 Klassieke kamermu- liek met gitaar (gr.); 15.00 Als de kat van -erhallng eaal ensemble: geestcli CU vccim bel recital (gr t klassieke 17.00 Voor de kleuters: 17.15 Voor de jeugd: 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners; 17.50 Overheidsvoorlichting: Surl- name-werkweek in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Spreker: Dr. G. D. van Wengen; 18.00 Koninklijke Militaire Kapel; 18.20 Uitzending van de Christelijk 7.06 uur begint veedrijver Gil Favor de serie Rawhide. 8.45 uur de Rob de Nijs-show en om 9.20 uur kan men weer in- of uitschakelen voor het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". 10.00 uur ig het tijdstip, waarop naar de RAI-concertzaal in Napels wordt overgeschakeld voor het Eurovisie Songfestival, waar in Conny van den Bos als eerste van de achttien vocalisten haar liedje zal zingen. VANAVOND TE HOREN Ned. 2 NTS, NCRV 8.25 uur Acht plus theater. Muzikale mijmeringen tussen de cou lissen van een oud theater. 9.00 uur Onderweg naar morgen. Een programma, dat -ditmaal gewijd is aan Albert Einstein. Hilversum 1 VARA 8.05 uur is er weer Trammelant in Loeren aan de Hor en om 11.10 uur brengt Mies Bouwman met Gé Gouwswaard het programma „Even naplaten". Hilversum II KRO 8.30 uur is het tijd om te beginnen aan het uurtje Rieleksen met muziek, zang en de zotgevallen van de Three Jacquets. 10.00 uur brengt ook de radio een rechtstreekse uitzending van het Eurovisie Songfestival uit Napels. WWK"<CHIE-\ W'J ZOUPeM-TCTH muziek. 23.55-24.(R orkestwerken (opn.) sementsprogramma 21.35 Roulette, muzikaal spelletje. 21 50 Nieuws. 22.00 Eurovisie Song- gMjjMtarf-" - *- i Napels. Hard Emma Cardwell. 19.55 Tentoonstelling# agenda. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 schrift. 21.20 Zo i Klassieke grammofoonmuziek; Commentacii -j In zijn „Vuist" van gisteravond is presentator Willem Duys onthutst achtergebleven na de ontvangst van de jonge Amsterdamse semi-arts Bart Huges, die eens precies uit de doeken VARA 8 00 Nie zou komen doen, waarom hij zich enkele manaden geleden eigenhandig een gaatje in het hoofd geboord had. Dit had hij gedaan om aan te tonen, „dat alles wat op de rol stond de- waarheid was". En wat behelsde die „rol" dan wilde Duys weten, waarop de heer Huges het rijmwoord op rol produ ceerde in de vorm van een zo moge lijk nog duisterder heer Nol, zijr vriend. Nol kwam namelijk niet ver der dan met klem tc verzekeren, „dat tvinding van het w'el 'n de scha- r-ortmededelingei 18 Weer of geen weef; gevarieerd pro-1 duw gesteld werd door hetgeen de irarnrna. 9 45 Geestelijk leverheer Huges heeft gepresteerd met zijn 10.M poopsgczinüe nxtJolrlrinff'1 (diC, KOR: 10.00 Kindei Kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. Grammofoonmuziek. 11.45 De kerk I .ïplegcl van de pers. 12.00 Het geladen rubriek ln bet raakvlak van kerk en cu) AVRO; 12.30 Tout a toi, programma Parijê. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand 'wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of jhofoonmuziek. 13.20 Carrousel, een Ïramma dat alle kanten opgaat oncertgcbouworkest en solisten: klas en moderne muziek (opn.) 15.10 Hou J< le woord, een spel met en over ta; literatuur. 15.50 Oude en moderne dansmu ziek igr.) 16 30 «6portrevue. 17.00 Zingen geblazen. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17 50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal met o.a. Het Europees kampioenschap biljar ten driebanden in Wenen 19.00 Bij nader Vrij entree, cabaret. AVRO 20.05 Lichte orkestmuziek er uit België (i 20.00 2.45 Operamuziek mentaal ensemble 22 20 Nieuws 22.40 Ac tualiteiten en uitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Philharmonlsch orkest en koor van de ne muziek (opn) 23.55-24.00 Niet i Nieu- II. 298 m. NCRV: 8 (X en weeroverzlcht. 8.15 Geestelijke liederen (gr). 8 30 Morgenwijding. 9.00 Gewijde muziek (opn 9.45 Nieuws en waterstanden. KRO. 10.00 Inleiding hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Lichte grammofoonmzueik. 12.10 Boek bespreking 12.20 Lichte grammofoonmuziek. 13 >i Nieuws 12 12.45 Mededeling 12.50 De drie M 13.10 Kinderkorc ensemble. 13.30 Voor de kleuters. 14.00 Omroeporkest en zangsoliste: operamuziek. 14.45 Pianorecital: klassieke muziek (gr 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Muziek en sport (16.25-16.30 Toto-uitslagen). 16.30 Klassieke- en moderne grammofoon muziek. CONVENT VAN KERKEN 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV: 18.00 Koorzang (gr.): geestelijke liederen 18.1 Geestelijke huismuziek, (opn.). 18.30 Evange lie In Ecuador, reportage van het radio- en televisiestation „De Stem van de Andes" in do hoofdstad Quito 18.45 Geestelijke liederen (opn.). 19.15 De vooruitgang der mensheid, lezing, 19.30 Samenzang: geestelijke liederen. 20.00 Nieuws. 20,07 Reflex, een wekelijkse •en. gevarieerd programma. 22.25 Boekbt spreking. 22 30 Nieuws. 22 40 Epiloog 22.5 Lichte muziek (opn 23.10 Lichte gramme foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. wetenschappelijke ontdekking'' als wij het goed begrepen hebben, toestand van een voortdurend licha melijk en geestelijk welbehagen kan veroorzaken, als men maar zijn her sens wat meer ruimte geeft door mid- del van een gaatje). Dan geraakt men eke I in een „high"-toestand en wordt men aan de-gecorrigeerde-mens-van-de-rol". Duys tselde duidelijk dat hü en de wetenschapsmensen die hij benaderd had, de theorie van Huges onzin vin den en de semi-arts (die er overigens niet zo erg gelukkig uitzag) klaagde dat hfj eerst twee apen zou moeten hebben om „de vinding" proefonder vindelijk te bewijzen. De goede raad die Duijs hem gaf om zijn artsenstudie af te maken sloeg Huges in de wind. Hij wilde „high" blijven. Het waren voor de kijkers de meest verbijsterende ogenblikken van een programma, waarin -Willem Duys aan Wim Sonneveld een gouden plaat offreerde voor Frater Venantius. Edwin Rutten een gelegenheidslied zong over prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven en waaraan de En gelse komiek Fred Flinton in een dronkemansscène toch nog wel een rolijk slot breide, al was dit na Huges ook zo bar vrolijk niet. BUSSUM Hoorspelregisseur Bert Dijkstra gaat op 1 september de AVRO verlaten. Hij wordt dan acteur-regisseur bij de toneelgezelschappen De Nieuwe Corned ie en Arena in Den Haag. De paspoorten van vrouw man Kuenzler, die als onge wenste vremdeling(e) naar Zwitserland terug moest. Rechts Kuenzler met tasje op weg naar zijn vliegtuig. Programma over de werkende vrouw BUSSUM In het tv-programma voor de vrouw zal de KRO donderdag middag een documentaire wijden aan de werkende vrouw. Drs Monique Habets. i die dit programma regisseert heeft zich I beperkt tot de wenselijkheid en de mogelijkheid voor de oudere vrouw oml te gaan werken. Een drietal specialisten: een staffunctionairs van een gewestelijk arbeidsbureau, een huisarts en een socio loge zullen in een gespek met Karl van der Ploeg daarover hun mening geven. Grand National op de huis BUSSUM Liefhebbers van de paar densport kunnen zaterdag 27 maart om 3 uur op Nederland I een Eurovisierepor tage zien van de grote race, die op de renbaan van Aintree bij Liverpool wordt gehouden: de klassieke Grand National steeple-chase De paarden lopen 7218 meter en moeten 30 hindernissen over winnen. Hans Eys vogel verzorgt het triand II: NTS: 20.00 Nieuws ln het 21.55-22.10 Actualiteiten. België: Televisie maan das Nederlands progr. Kan. 2 en 10. dmannetje. 19.00 n.m. R.K. uitz. grote oorlog 1914—1918. 19.55 Hier nen Nederland. 20.00 Nws. 20.25 Cup: Wedstr 2135 Echo. 22.00 Eurovisiefes tival te Napels 23.45 Nws. 19.06 Kentucky Jones: samenleving. NTS: 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. KRO: 20.30 Een eiland en een huls. reportage over de Koninklijke Marine op Curagao 21.00 De Andy Williams Show. 21.40 .35-22.40 Journaal. land H. NTS: 19.30 Robinson Crusoë. voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 1769) De eerste Christenen hebben hout zelf, dan wel un het z.g. P werd versmolten. Deze gestyleerde niet van het begin af aan het kruis in Christusmonogram moeten denken, vorm van X en P had bovendien het hun symboliek betrokken. Wel wordt Dat bestond uit de letters X, waar- voordeel der duidelijkheid, in de brieven van de Apostelen bij door rechtstandig de letter P was herhaling van het kruis gewag ge- geplaatst, bedoeld als afkorting van maakt, maar omdat dit voor de Joden de naam Christus, waarvan de eerste verbreide kruissymboliek moeten het vloekhout was („Vervloekt is een twee letters in het Griekse schrift als zien, trad pas laat officieel ln het ieder, die aan het hout hangt"; Gal. - - - 3:13) en voor de Romeinen een middel tot doodstraf van geminachte volksgroepen, is het begrijpelijk dat een andere zinnebeeldige betekenis dan de destijds bestaande, geruime tijd nodig zou hebben om in brede kring te worden aanvaard. Eerst omstreeks 200 n.Chr. komt het kruis sporadisch in opschriften voor, daarna frekwenter. X en P worden weergegeven. Op daglicht. Dat kon ook haast niet christelijke sarcofagen uit de derde anders, want de Christenen werden eeuw wordt dit monogram reeds voortdurend vervolgd. Hierin kwam pas verandering, toen keizer Constan- tijn de Grote ln 313 het beroemde edikt van Milaan uitvaardigde, waar bij de Christenen gelijke rechten kregen als de oude godsdiensten. Het jaar daarvóór had Constantijn bij Pons Melvlus rijn konkurrent Maxen- tius verslagen. Volgens de traditie had Na die tijd werd het kruissymbool aangetroffen, maar het is duidelijk Constantijn vóór de slag een kruis aan dat het vier-armige X-leken, waar- de hemel gezien, met de woorden: In Christus monogram op vroeg-Christelijke sarcofagen in de katakomben van door de verticale streep van de P getrokken benevens de lus die deze overwinnen). Hieruit wordt niet al- gebracht, Rome zijn uit die periode de loden kruisen bekend, d.w.z. loden letter zelf vormt een nogal romme- plaatjes die van een opschrift rijn Uge indruk maakte en in estetisch tonen verklaard, voorzien en door enige inkepingen opzicht weinig waardering kon genie- dat na die tijd het Christusmonogram ten. Daarom werd het symbool ver plusteken, 3 gebogen lijn met het vissymbool. rechterzijde van de dwarsbalk symbool in werd verbonden, waardoor op een- in het kruis- voudlge wijze het teken met de letter kruisvorm hebben gekregen. Juist door de kwalijke betekenis die in eenvoudigd door Joodse en Romeinse kringen aan het van de top door kruis werd toegekend, zullei het ontstaan van he eerste instantie minder Nadruk verboden. TVfiln 1 Die Sprung. TV-spel. (Oostenrijkse inzending Prix Italia 1964).22.00-22.15 Sport ln beeld. 37. „Het is jammer. Barend." merkte tot Nederlands progr. kan. 2 en 10 j Berend op. toen de beide mannen terug- België: ii.oo-li.40 Port. kerkdienst in de voeren naar de stad. „Ik had graag een Bel?. Chr Zendingskerk. Antwerpen 14.30grote zak vol met mooie gouden en Voor boer en tuinder. 15.00 De FUntstones. j zilveren horloges mee teruggenomen." 15—5 Kapitein Zepos. Jeugdfeuill Tussen I „Zeg dat wel." knikte zijn vriend. ,15.50 en 17 35: afwisselend rep wielrennen Maar we hebben in ieder geval een fSflS ÏSSyfSS lektor., kop koffie gedronken. He. lijkt de Vollershaven weer bereikten. Ze meerden hun bootje en Barend zei: „Zullen we even bij Jesje en Josje gaan vertellen dat we niets hebben kunnen ontdekken? De kinderen zullen wel nieusgierig zijn Nu, Jesje en Josje vonden het erg leuk dat hun twee grote vrienden verslag kwamen uitbrengen van bivakkeren zoals Aart Gas dat doet. Dat zou niets voor mij zijn Berend." Voor mij ook niet. Barend," sprak zijn vriend hoofdschuddend. „Nooit eens iemand om een gezellig babbeltje mee te maken. Altijd ajleen maar stilte om je heen. Ik zou er niet tegen kunnen." De vrienden voeren zwijgend verder Ik had niet anders verwacht jongens" merkte meneer Joppers op. Je moet bedenken dat je daar in die grienden iets verbergen kunt, zonder dat er ook maar iets van te zien is. En bovendien kunnen die mannen best iets heel anders in hun schild hebben gevoerd. Schenk Barend en Berend maar eens een kop koffie in, vrouw. Daar zullen ze wel trek in hebben „Toch blijf ik volhouden, dal die Twee mannen de dieven waren," zei Je»je koppig „En dat zal nog wel eens blijken 'ooft Ik derfk dat ik..." Ze- zweeg: vervolgde een tikje verward: „Ik denk dat ik ook maar een kopje koffie neem. Jij ook, Jos?" „Ik?" vroeg Jos. „Nee, ik drink geen koffie, dat weet je toch? Daar krijg je groen haar van." „Doe niet zo flauw, Jos," bromde zijn zusje. „Ik moet er heus niet om la chen." SCHIPHOL Zwitsers meisje van 22 jaar met blond haar, blauwgroene ogen en oorbellen, dat donderdagmorgen, gekleed in rok en trui en op hoge hakken trippelend, van Schiphol naar Zürich vertrok, is gisteravond uit Zwitserland op Schiphol terug gekeerd als man. Een charmant I Hri lot Walter op deze ongeluks-j reis niet gunstig gezind. Toen hij op Schiphol terugkeerde, trof hij in de: Ondanks de complete metamorfose liep deze hermaphrodite in de val en werd als ongewenste vreemdeling(e) met het eerstvolgende vliegtuig naar Zwitserland teruggestuurd. Reden: Deze Zwitserse persoon beschikte over twee eeldiee Zwiferse pasnoor. 'rijnee'^teTwijt wal geraakt, ten, beide op de naam Walter Kunz- J J Ier, pcborrn in 1942 te Walzenhausen in Appelzell, Zwitserland. doorlaatpost toevallig precies dezelfde marechaussee aan. die donderdagmorgen het vertrek van het Zwitserse meisje had gecontroleerd. Naam en gezicht zaten nog in zijn geheugen gegrift en hij hield Walter tegen, omdat hij nu op de zelfde naam en met het zelfde gelaat een jongeman terug zag. Zo kwamen de twee paspoorten en de identiteitskaart tevoorschijn. Op het vrouwelijke paspoort stond als beroep artieste, op het manlijke: kel ner. Van de sexe wordt op paspoorten geen melding gemaakt. Mogelijk wist Walter zich een tweede paspoort te verschaffen door voor te geven, dat een bevatte een foto van de eigenaar als jongeman, de ander een foto van de eigenaresse als jongedame. Walter Künzler was op alles voor bereid, want ten slotte vond de mare chaussee nog een identiteitskaart, yaarop hij met lang haar stond afgebeeld, beroep barman, met de toevoeging: „Draagt vrouwenkleren". PECH In zijn jas trof men een uiterst efficiënte. uitschuifbare metalen ploertendoder aan, in zijn koffer een volledige make-up set en damespruik. 58 In het midden van de winter kwam de dag. waarop het Veendammer zeemanscollege zijn jaarvergadering hield. Gosse zou erheen met Jeichien, zoals alle kapiteins en hun vrouwen, wanneer zij aan de wal waren, dit feest bijwoonden. Hij praatte met Alber dien en Ties, alsof het vanzelf sprak dat zij er ook heengingen. Maar Alberdien was niet van plan te gaan Zij was nog nooit op 't feest geweest, ook niet in de winter, toen zij wachtten op hun nieuwe schip. Ze hield niet van die drukte. „Je hóórt er", antwoordde haar vader daarop. „Jij en Ties, jullie bent kapitein en kapiteinsvrouw; je moet je niet onttrekken aan de omgang met de anderen." Alberdien haalde haar schouders op. Ze had geen aangename herinneringen aan de omgang met die anderen. Doch ook haar moeder drong erop aan. Een verzetje kwam hun toe na het drukke varen. En als Alberdien ertegen opzag, ze moest bedenken dat het nu anders was dan vroeger. Ze kwam met Ties en dus hoefde ze niet bang te zijn, dat men haar alleen liet Alberdien glimlachte zuurzoet. Haar moeder had in de roos geschoten. Lelijk als ze was had ze zich vroeger altijd ongemakkelijk gevoeld in gezelschap, en sinds de geschiedenis met Sipko was dat verer gerd, omdat ze het odium op zich voelde drukken van de versmade bruid. Dit was nu weg, ofschoon: Ties was er één van vóór de mast. Hij werd nog steeds niet helemaal voor vol gerekend door de kapiteins. kon komen. Ze ging, als Ties tenminste dat hij het fijn zou vinden eens met haar uit te gaan. En toen werd 't Alberdien een beetje warm om het hart, zoals het in Odessa was geweest en op de avond van de begrafenis van Reyer. Op de dag van het feest wemelde Veendam van de door K. NOREL vlaggen. Op het voordiep hingen aan vele woningen de kleuren van het zeemanscollege uit. maar in de Kerklaan wapperden ze bijna huis aan huis, want dit was de schippersbuurt Er was geen kapitein, die niet de vlag had uitgestoken. Ook zij die redeneerden: „Wat koop je voor die drukte?" Want de vlaggekapi- teins gingen rond en wie zich niet van zijn verplichting kweet om op de dag van het feest te vlaggen, werd beboet, 't Gevolg was dat ze het allen deden, want betalen als 't niet nodig is, dat is niet Gronings. De kastelein van de Wildeman had maatregelen genomen. De tapkast was uit de gelagkamer gebroken, niet omdat er niet gedronken zou worden o heden nee! maar omdat er ruimte komen moest. Ook zo was het trouwens nog een toer om al het volk te plaatsen. Vijfhonderd gasten! Waar borg je ze? De stoelen en de tafels werden dichter op elkaar geschoven. Toen 't zo nog niet ging, besloot kastelein de kachel weg te halen, 't Zou bij de aanvang van het feest we' koud zijn. maar dat zou niet lang duren. In een zo volgestampte zaal werd het wel warm en zeker als de mensen los kwamen. Toen Alberdien en Ties de zaal binnentraden, was die al bijna vol. Om bij hun stoelen te komen, moesten ze onder de tafels door dan wel er overheen. „Er overheen. Alberdien!" riep een jonge kapitein en hij stond al klaar haar aan te pakken. Zij was beduusd. Hoe kwam Bertus Salomons opeens zo amicaal? Zij keek of ze niet onder de tafel door kon kruipen, maar ze zag geen kans. Een andere jonge vrouw ging al omhoog en zweefde van hand tot hand over de tafel naar haar plaats. Een tweede en derde ging onder groot gejuich dezelfde weg. Wat een gekke boel was het hier! „Nou, Alberdien," bood de jonge kapitein van straks opnieuw aan. Ze zag geen andere weg. Daar ging ze al de hóogtn in. Tien, twintig handen droegen haar. Ze zweefde. Een van de ridders kneep haar in de kuiten. Ze schrok ervan. Zulke vrijpostigheden kwamen niet te pas. Omdat al de anderen lachten, kon zij het niet laten maar het ging zuurzoet. De manlui deden vreemd, vond zij. Ze voelde zich in deze uitgelaten kring niet thuis. De uitgelatenheid was meteen over. toen het feest begon. Onder de plechtige openingstoespraak van d« dominee was het of het jonge volk zich schaamd» over zijn los gedrag. Na de dominee stond een oude kapitein op, reeds jaren rustend en befaamd als verzenmaker om in een lang gedicht de leden te herdenken die in het afgelopen jaar op zee gebleven waren. Het waren er drie en twintig, vrouwen en kinderen inbegrepen, waaronder een geheel gezin van acht personen. Nu was het heel stil in de zaal. Alberdien staarde op de tafeL Zij dacht aan Reyer, al werd die niet herdacht, omdat hij geen kapitein en dus geen lid van het college was geweest. Maar zij zag hem voor zich. zoals hij op het dek gevallen was. toen zij hem op de schouder tikte, achterover en met gebroken ogen. Ze zag de rol van zeildoek weer, di* in het water plonsde, dat daarna heftig in beroering kwam en bloedrood werd. Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9