Leids jeugdparlement ziet geen oplossing in crisis Te kust en te keur STAALTJE WITTE VITRAGE 7.90 VVS kampioen na een goed speelseizoen Werken is facet van slechts één het leven Wie heeft recht op de ondernemingswinst? Leidse kantonrechter kende huurbescherming; toe dtecr Commentaar Uitholling meltfe leidse courant ZATERDAG 20 MAART 1965 Zaterdag; Breestraat 19. 8 u.: Geref. Jeugd- jerband, volksdansen. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 uur: Herv droef jongerensociëteit, filmavond (Fra Dia- C.J.V De Valk. TOlO). Oude Vest 13. 8 discussie-avond. Zulderkerk. 8 uur: Jeugdkamerorkest Leiden, Ned. Madngaalkoor Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met ..Candida". 11 uur werkgroep Haagsche Comedie met Eigen land is kout waard" Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieu we Komedie met „Onze Stad' Scheven ingen: Kurzaal. 8 Concertgebouworkest, met praan. Seheveningen: Oude Kerk. Collegium Musicum St Martini, met solisten, eerste uitvoering v Paaaions-Oratorium van J. E, Bach. Zondag Gebouwtje speeltuinver. Ten Kate- itraat: 1030 uur: bijeenkomst Bijzonder Kerkewerk. Hervormde Gemeente, kort woord van ds. P. L. Schoonheim. verder muziek, koorzang en attractie Rijksmuseum voor volk en kunde: uur: films ..Visvangst" en „Voedsel" (over Indonesië), met inleiding van heer H R van Heekeren. Maandag Antonius-clubhuis 8 uur: opvoering door Sempre Avanti van „Een partïjtj. poker". Stadhuis. 2 uur: gemeenteraad. Rapenburg 33. 8 uur: K. en O.-cursu over gastheren en ongenode gasten. De Doelen. 8 uur: amateurfotografen, derde ronde kleurendia's Waaggebouw: 912 en 24 doorlichting. Den Haag: Diligentia. 8 uui jor Kamermuziek. Quartetto Marie Claire Garnet. Dinsdag School Timorstraat 15, 7.45 uur: studie- o beroepenvoorlichting. Breestraat 19. 7—8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale Stadhuis. 78 uur: zitting Bouwtbnds Ned. Gemeenten. Antonius-clubhuis, door Sempre Avanti poker". Breestraat 85. 8 uur: jaarvergadering .Koninginnedag". Gehoorzaal. 8 uur: Kunstkring „Voor Allen". André Tchaikowsky, piano. Kleine Gehoorzaal. 2.30 uur: Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden, Ligaproduk- De Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, S. C. H. Leenheer met grepen uit de geschie denis van Rijnsburg. Waaggebouw: 24.30 en 7930 uur doorlichting. Gravensteen, 8 uur: afd. Leiden-Oegst- jeest Viro mr. M. J. van Emde Boas. adviescommissie vraagstukken ven ontwapening en inter, veiligheid en vre- ..Slaaf of meester?" Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Zuid- Hollands Orkest, met blokfluitsolist. Seheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Les lallets de Guinée. Seheveningen: Kurhaus-paviljoen, 8.15 Toneelgroep Oud-studenten Woensdag Schouwburg, 8 uur: K en O.-toneel. Studio met „Het gat". Gerecht 10, 8—10 uur: K. en O -cursus bloemschikken. Gehoorzaal. 8 uur: Johannes-Passion door Leids kamerkoor. Het Boshuis, 7.3010 uur: sociëteits- ivond Herv. Wijkgemeente Boshuizer- wijk. Waaggebouw: 912 en 24.30 uur doorlichting. Steenschuur 6. 8 uur: Leidse ver. van Postzegelverzamelaars. Oegstgeest: Rijnlands Lyceum. 8 uur rote avond Rijnlands* Oegstgeester Schoolvereniging. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur Ned. Comedie met ..Moortje". Den Haag: Diligentia. 8.30 uur: De Nieuwe Kemedie met ..Dt Parijse brui loft". Donderdag Café de Grot. hoek Nieuwe Beesten markt. Oude Singel 2, 8 uur: jaarver gadering Door Eendracht Verbonden Gehoorzaal, 2' en 3.30 uur: jeugdcon- cert Toonkunst. School Van den Brandele-kade 24a 745 uur: studie- en berbepenvoorlich- ting. Schouwburg. 8 uur: K en O.. een avond met Wim Sonneveld Waaggebouw. 9—12 en 2—4.30 uur: doorlichting. Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ds. I A Smink. Den Haag: Kon. Schouwburg 8.15 uur- Haagse Comedie met ..King Lear" Den Haag: Diligentia. 3.30 uur De Nieuwe Komedie met „De Parijse brui loft". Foyer Gehoorzaal. 7.45 uur: ontmoe tingsavond t.g.v. algemene vergadering N.C. Reis-Ver.. medewerking Jong en Jolig en Sempre Avanti. Schouwburg, 8 uur: K. en O., een avond met Wim Sonneveld. Waaggebouw, 2—4.30 en 7—9.30 uur doorlichting. Stationsweg 35, 8 uur: alg. vergadering kynologenvereniging „Rijnland" Oegstgcest: Irene, 8 uur: K. cn O- toncert, Pieter Odé fluit en Edward Wit- «enburg harp. Leiderdorp: Hervormde kerk, 8 uur: N. en O-concert, jeugdkamerorkest Lel den met Ned. Madrigaalkoor en solisten Den Haag: Diligentia. 8.30 uur De Komedie met „De Parijse brui- Zaterdag Gehoorzaal. 8 uur: gymnastiekuitvoe- r|ng „Brunhilde". Schouwburg, 8 uur: K en 0„ een avond met Wim Sonneveld Den Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- laand, blijspel „Laifde en Zuurloarder- maart" Oude Vest 13, 7.30 uur: C.J.V. De Valk. instuif. Hooglandse Kerkgracht 44. 8 uur. Herv. Jongerensociëteit. Sneeuwbalcabaret Heemstede. Breestraat 19. 8 uur: Geref Jcugdver- tond, instuif. Foyer Gehoorzaal. 10 30 uur aLgemene vergadering N.C. Reis-Vereniging Den Haag: Diligentie. 2.15 uur To neelgroep Arena: 8.30 uur: De Nieuwe komedie met De Parjjse bruiloft" Welke apotheek? Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502 look voor de apo- Tbeek te Leiderdorp) cn Oegstgeesier apotheek. De apotheek Vooi schoten is aondag gesloten van 8—22 uur. Na lange onvruchtbare discussie LEIDEN. Na een weliswaar levendige, maar onvruchtbare en langdurige debatavond is het Leids jeugdparlement tot de conclusie gekomen, dat geen directe oplossing aanwezig is voor de kwestie van het radio- en t.v.-beleid. Ook ziet hel geen mogelijkheid om met de centraaLstelling van deze kwestie een kabinet te formeren waarin de regeringspartijen elkaar vinden. Het bestuur van het jeugdparlement zag dan ook als enige oplossing de formatie van een zaken kabinet, waartoe het radio- en t.v.-beleid tot de volgende verkiezingen in de ijskast zou moeten worden gestopt. fracties het De KVP bleek erg verdeeld en van daar ook dat het jeugdparlement niet i t.v.-beleid Over één ding waren roerend eens: het radio. van voldoende gewicht staatskundige crisis te veroorzaken. De meeste (regerings) fracties waren vooi het voortzetten van de tot nu toe gevoer. de beleidslijn, al bleken er vooral bij KVP en VVD nog wel enkele wenser leven ten aanzien van de sociaal-eco- nomische aspecten van het beleid. Alge mene verkiezingen werden niet wenselijk geacht. Referenda in De P.b.r.-<>i&e\aaiu.ga« Schipper stelde dat ui een aergeujK geval de verkiezingen het aspect van een refe rendum zouden dragen inzake de om- roepkwestie. Een verkiezingsuitslag zou dan volgens hem een vertekend beeld geven. Alle partijen wensten ook meer „openheid" in het omroepbestel. De fracties van de A-R. en C.H.U. wa rn nogal duidelijk in hun stellingen. De afgevaardigde Teekens (AR) stelde zelts voor dat een nieuwe concessionaris die bij de televisie de reclame zou kunnen verzorgen onder de NTS zou moeten ko- Hij was namelijk tegen een zesda zuil, die hij betitelde als „stokje". Ook wilde hij bij een eventueel lijmen van het kabinet enkele ministers vervangen Mutaties De heer van Aartsen wilde de A.R.- fnctie weer terug hebben op zyn oude post van volkswoningbouw, mevrouw Schouwenaar-Fransen zou plaats moeten maken voor mej. dr. M. Klompé, terwijl minister Bot helemaal het veld moest ruimen. De P.v.d.A. had bij monde van de heer Boojj heel wat meer punten op haar pro gramma staan, zoals wensen ten aanzien ruimtelijke ordening, meer armslag dc gemeenten, grotere hulp aan de ontwikkelingslanden (waarmee dé CHU- afgevaardigde v.d. Vliet zich wel kon erenlgen. „omdat het een taak van een christelijke natie Is de medemens te hel pen") en optreden tegen verhoging van grondprijzen, alsmede een verklaring te gen de verkoop van gronden in de IJsel- meerpolders. m. ROSE BLOEM Speciale Gordijnen-Shop HAARLEMMERSTRAAT 179 (hoek Hoogl. Kerksteeg) MIDZA oplossing kwam. Een gaan met alleen CHU en AR wilde een deel niet, omdat dan de V.V.D. buiten spel zou komen, terwijl een ander deel een samengaan met de P.v.d.A. wel aangenaam zou vinden. LEIDEN Door een royale 3-0 overwinning op Armada behaalde het herenteam van VVS gisteravond het kampioenschap van de overgangsklasse XII. In hun laatste wedstrijd hebben de Leidenaars het overigens bijzonder gemakkelijk gehad. Het Amsterdamse Armada was wel van goede wil, maar miste de kracht om gevaarlijk te worden. Door deze zwakke tegenstand kwam uiteraard ook VVS niet tot goed spel, waarbij natuurlijk ook de zenuwen een woordje meespraken. Na de le set. die door WS via 60 en 102 werd gewonnen met 154, ging het bij WS veel beter. De Amsterdam- trokken zich nu wat op aan het spel van de Leidenaars en wisten een 50 achterstand geheel weg te werken. Spreken was goud voor scholieren LEIDEN Gisteravond werd onder uspiciën van de In ter scholair e Contact Commissie in de aula van het Rem- brandtlyceum een wclsprekendsconcours gehouden voor leerlingen van de middel bare scholen. De organisatie was niet bepaald feil loos. Voordat de wedstrijd eindelijk be gon. was het geduld van de deelnemers en het vrij talrijke jeugdige publiek ruim drie kwartier op de proef gesteld. Er werd gesproken in drie groepen: junioren-onvoorberied. senioren-onvoor bereid en senioren-voorbereid. De Jury bestond uit de dames J. C. Visser 't Hooft en C. van Kleef en de heren M. V. Boon en S. C. van der Vegt. De prijzen bestoden uit boekenbonnen. De prijsuitreiking werd gevolgd door een gezellig samenzijn, opgeluisterd door het cabaretgezelschap De Wiegewaai De uitslagen: junioren-onvoorbereid: 1 Ellen Jansesn (onderwerp Carnaval op dierendag); 2 Annette van Dijk (La waai. de hele dag) Senioren-onvoorbereid: 1 Adriaan Kist (Ik als kabinetsformateur); 2 Watze Tiezema (Ik wou, dat ik twee hondjes as van Bomans). Senioren-voorbereid: 1 Boude wijn Chorus (Dichtkunst van Ellen War mond); 2 Jan Jacob Gerbrand (De leer ling enraad) Opening Warnecke LEIDEN De gemoderniseerde zaak Breestraat 126 van Warnecke is van morgen feestelijk geopend Over belang stelling had men niet te klagen. T at tractie van de dag was dat iedere be zoekster een klein geschenk als wel komstgeschenk ontving. Coach Van Egimond greep toen in door middel van een time-out, waarbij hij zijn spelers op het dreigende gevaar wees. De WS'ers namen deze raadgeving ter harte en wonnen de 2e set via 9—5 met 15—6. Eerst bij 100 in de 3e set wist Armada het eerste tegenpunt te scoren, wel een bewijs dat de A'dam- mers niet waren opgewassen tegen de nu fel op winst spelende Leidenaars. Het werd ten slotte door 158 een ruime 30 xege. Met 36 punten uit 40 wedstrijden had WS het kam pioenschap behaald. Er staan WS nu vier zware promotie wedstrijden te wachten tegen de kam pioenen van de overgangsklasse Oost (Enschede) en Noord (Sneek). Van deze drie teams kan er slechts één promoveren naar de hoofdkalsse. Op de foto het kampioensteam, met v.l.ur.: staande: Koolsohein. Oud9hoorn, Van Egmond (coach), Sieval. Monster, zittend: v Bietnen, Kleingeld (aanvoer der) en De Vries. Baptisten Gemeente Leiden LEIDEN. De diensten voor morgen van de Baptisten Gemeente Leiden zijn als volgt: 10 u. dhr Schouten jr.; 5.30 u. dhr. Joh. Schouten (doopdienst). LEIDEN Een huisvrouw, die een boek leest, voelt zich vaak schuldig Zij meent, dat ze haar gezin tekort doet op deze manier. Zo richtte dr. E. de Vries, een Amsterdamse domineezich gisteravond tot de dames van de Christenvrouwenbond afd. Leiden Centrum tijdens een lezing over „Mens en Arbeid". Ds. De Vries kwam er herhaaldelijk op terug, dat de mens geen slaaf van zijn arbeid moet zijn. De arbeid is slechts een facet ran het zo veelomvattende leven. God heeft de mens arbeid gegeven als i dienen? Een tijd. waarin veel zwaar een bezig zijn in vrijheid met een be- werk en ellende door de techniek en paalde verantwoordelijkheid. De mens sociale voorzieningen uit het dagelijks mag nooit een slaaf van de arbeid wor- leven zijn weggehaald den. Hij moet over zijn werk heersen. Geveilde percelen bedrijf kan dit bijvoorbeeld bete- kenen, dat een arbeider geen verlengstuk van de machine moet zijn. Hij moet zich in het bedrijf thuisvoelen en de moge lijkheid hebben zioh te ontplooien Collegialiteit Natuurlijk speelt de collegialiteit een groot woord mee Men moet niet alleen de zakelijke verantwoordelijkheid ten opzichte van de ander beseffen, at menselijk contact zoeken. Dit alles de zin en het wezen van de arbeid. Ds. De Vries toonde zich een voor stander van de gehuwde werkende vrouw. Ais de situatie het enigszins toelaat moet een vrouw zich niet in haar gezin opsluiten, maar deelne men aan het arbeidsproces. Ten slotte kwam de spreker op het punt van waardering voor de huidige arbeidsmogelijkheden. Beseft men wel voldoende, dat men in een tijd leeft, waarin de mens als nooit eerder gelegen heid krijgt zijn dagelijks brood te ver- A.R. bijeen in Leiden LEIDEN'. Tweede-Kamerlid drs. J. Boersma sprak gisteravond op uitno diging van de Centrale A.R. Kiesvereniging in restaurant Van der Heijden over het vorig jaar door de vakbonden uitgebrachte rapport „Bezitsvorming door vermogensaanwasdeling". Hij belichtte speciaal het tweede facet van dit rapport, de vermogensaanwasdeling. Ter oriëntering releveerde de heer Boersma, dat vóór 1940 een bedriif geval van uitbreiding een beroep deed op de kapitaalmarkt; na 194h LEIDEN' De kantonrechter te Leiden (mr. W. de Koning) heeft voorlopig uitspraak gedaan in een N oord wij kse ont r u i m in gspr ocedure waarin hij huurbescherming toekent aan de weduwe van een huurder, danks het feit. dat de verhuurder aan de huurder, toen deze nog leefde de huur had opgezegd. Het toekennen van huurbescherming aan erfgenamen van een huurder is een veelomstreden juridische kwestie. De Hoge Raad der Nederlanden be sliste daaromtrent 13 november 1964 dat de erfgenamen daarop geen recht hebben. Het arrest van de H.R. gaf het Eerste-Kamerlid Troostwijk aanleiding ninister van volkshuisvesting en bouwnijverheid vragen te stellen. Het Kamerlid wees daarin op de bijzonde- gevolgen. welke uit het arrest voor de weduwe van een overleden huur- ler en nabestaanden voortvloeien. Op lie vragen gaf de minister te kennen, lat een wijziging van de Huurwet in oorbereiding was. In zijn vonnis wijkt de kantonrech ter te Leiden niet af van de leer van hoogste rechtscollege, dat het aan de persoon van de huurder ge bonden recht op huurbescherming na diens overlijden niet op zyn erfgena men overgaat. Hij past evenwel een rechtsvinding toe. die er toe leidt, dat de weduwe van een overleden huur der, die in gemeenschap van goederen (dus „gewoon") huwde, na het over lijden van de man niet geheel en al rechteloos komt. De kantonrechter neemt aan, dat, waar de woning reeds tijdens het hu welijk door haar en wijlen haar man werd bewoond, het huurrecht in de huwelijksgemeenschap valt en tegen over de verhuurder/eigenaar aan de echtelieden tezamen toekomt. Dit brengt, aldus de kantonrechter, met zich. dat, toen de huurder overleed, de weduwe haar eigen, niet van de persoon van de overleden huurder, af geleide recht op huurbescherming be hield. Uit dien hoofde kan aan de wedu we van een huurder, die nog steeds in het feitelijk genot van het huurob- ject is, in principe geen recht op be scherming van dat genot worden ont zegd. worden de investeringen echter uit de bedrijfswinst gefinancierd. De vraag doet zich hierbij voor: wie heeft recht op de winst in een onderneming 7 Drs. Boersma constateerde een gro te en toenemende ongelijkheid in d< vermogensdeling en hij achtte het on der meer op Bijbelse gronden onjuist, dat rijkdom wordt opeengehoopt handen van weinigen. Bezit is macht en tegen de onderhavige machtscon centratie zijn ernstige democratische bezwaren aan te voeren. Niet in contanten Het genoemde rapport beoogt geen volslagen andere richting in de eco nomische produktie-ordening. Het ge bouw der onderneming rust op drie pijlers: leiding, kapitaal en arbeid. De factor kapitaal krijgt in de wetgeving echter de meeste aandacht en de ka pitaalverschaffer wordt de eigenlijke eigenaar der onderneming. Ten slotte ging de heer Boersma na der in op betekenis en doel van d. vermogensaanwasdeling. Het gaat hier om het deel van de winst dat resteert na aftrek van belastingen, dividend, tantièmes en eventuele winstuitke ring aan het personeel. Bij vermo gensaanwasdeling wordt niet gedacht een uitkering in contanten maar waardepapieren, waarvoor bijvoor beeld een beleggingsfonds zal moet' worden gesticht Na de pauze volgde een discuss De vergadering, die onder leiding stond van voorzitter mr. dr. N. G. Geelker ken, was volgens hedendaagse maat staven goed bezocht, wat secretaris J G. Lamers ongetwijfeld met genoegen zyn notulen heeft vastgelegd. Welke artsen? Zondagdienst hebben de artsen Mas tenbroek, Van Glabbeek, Pleiter, De Bruyne en Postel. Films Camera (2 30, 7 en 915 uur): James Bond contra dr. No (18 jaar» Lido (2.30, 7 en 9 15 uur): In opdracht in de O O M (14 jaar» Luxor (2 30. 7 en 915 uur): De vrouw die tweemaal leefde (18 jaar) Rex (2 30. 7 15 en 9.15 uur): De beul in Londen (18 jaar) Studio (2.30. 7 en 9 15 uur»: Limonade- Joe 18 jaar) Trianon (2 30, 7 en 9.15 uur): Topkapi 14 jaar). Tentoonstel I ingen De Lakenhal: tentoonstelling keuze uil iel kunstbezit van leden vaD de Vereni ging van Belangstellenden van 25 febi Rapenburg 73 (Academie): L.A.K- grafiekententoons'etling van de groep Estampa Popular de Valencia (van taart tot 2 ipril. maandag tot en met vrijdag open van 9-6 uur). ssenaar: kunstzaal Heuft, Hoflaan 7: aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave en keramiek van Jar Stolk (van 15 maart tot en mei 1 april. dag. van 10-5 uur. bovendien rijdagavond van 8-10 uur, 's zon dags alleen na afspraak). KATWIJK Er kwam een telefoontje binnen van een abon nee in Rijnsburg. „U moet eens over Willy Groeneveld in Katwijk schrijven", verzocht onze man. „Hij doet zoveel voor kinderen als goochelaar en sneltekenaar". Zodoende belandde ik bij plaat werkerij en vertinnerij Slotboom, waar onder meer de benzinetan ken voor onze Nederlandse perso nenauto idorden gemaakt en waar Willy Groeneveld (59), Sparren laan 5, Katwijk aan Zee, corveeër is. Hij liep met een zeempje in zijn hand toen hij op me kwam toelopen in de hal en we streken neer op een houten bank omdat de spreekkamer bezet was. Ik be hoefde niet veel te vragen. Voor dat ik een poging in die richting deed, zat de heer Groeneveld, die ook in Leiden geen onbeken de is, m\j al veel meer te ver tellen dan ik eigenlijk wilde we ten. Hij toverde ook nog ergens een plakboek vandaan met re censies over het optreden van een zekere Willy AlbertO, goochelaar en sneltekenaar. De pientere lezer zal al hebben begrepen, dat die Willy AlbertO naast me zat. Persoonlijk had ik nog nooit van hem gehoord maar dat zal wel een leemte mijnerzijds zijn. Die recensies spraken echter klare taal. Mijn verbazing over zijn artiesten-pseudoniem, dat maar één letter verschilt van de naam van teenagers-idool Wille- ke's vader, wuifde hij met een verongelijkt gebaar weg. ,,'k Heb Dit is een eenvoudige, blijde man, die al veel kinderen, gehan dicapten, zieken en gevangenen al zo'n dertig jaar lang blyde ogenblikken heeft bezorgd: de Katwijkse amateur-goochelaar en -sneltekenaar VV. Groeneveld, die al die tyd onder het pseudoniem Willy Alberto heeft gewerkt. Dit jaar houdt hy er mee op en allen gehandicapten en polio-patiënten kunnen nog een beroep doen op zyn (dan) belangeloze activiteiten. Ook trad ik veel op in Rhijn- geest en Endegeest en in de jeugd gevangenis. Tenminste, ik bedoel het voormalige observatiehuis in Amsterdam". De heer Groeneveld. alias Willy AlbertO. boog zich nog vertrou welijker naar me toe. ,,'t Is mijn bedoeling met het goochelen en sneltekenen op te houden. Ten minste, ik wil het belangeloos blijven doen voor polio-patiënten en gehandicapten. Maar verder wil ik me meer gaan toeleggen op een andere liefhebberij van me: orgel spelen en zingen, 'k Ben erg op Bach georiënteerd. Eind dit jaar wil ik mijn goo- chelloopbaan afsluiten. De laat ste drie jaar heb ik een kleine medewerker, die we Johnny Al berto noemen en die zal er mis schien wel v al dertig jaar onder deze naam gewerkt", zei hij nonchalant. „Toen ik 25 jaar amateur-gooche laar was. ben ik nog gehuldigd in de Schouwburg te Leiden". TT//LLY ALBERTO boog zich vertrouwelijk naar me toe, nu en dan speelse steelse blikken werpend op mensen, die langs ons heen liepen. „Op m'n zestiende jaar begon ik er al mee", sprak hij snel. „Maar toen trad ik nog niet in 't openbaar op. Alleen in huiselijke kring en bij jeugdverenigingen. In 1935 kwam ik eigenlijk voor 't eerst tn 't openbaar. Uitsluitend voor scholen in het begin, ook als sneltekenaar. Maar manipuleren ligt me beter dan sneltekenen. Leuke herinneringen heb ik. In 1947 trad ik op voor oorlogsslacht offers in K. en W. in Den Haag. Prins Bernhard was er ook en dat was wel een hoogtepunt voor me. Maar de leukste herinnering heb ik uit 1960. Toen trad ik in Leiden in de grote circustent van Toni Boltini op bij temmer John ny Althof. Meneer, wat een bele venis! Ik heb daar vijf minuten lang tussen vijf grote Berber leeuwen staan goochelen LEIDEN In het Venduhuis der No tarissen werden de volgende percelen verkocht ten opzichte van notaris W. S. Jongsma te Leiden: herenhuis Regen- tesselaan 34 te Oegstgeest op f21.501 door dhr. Proper woonhuis Oude Vest 237. hoek Koestraat 2 door dhr. Den Hollanders te Leiden op 114700. woon huis Lagewaard 38 te Koudekerk niet gegund. Eerste snijbonen aan Leidse groenteveiling LEIDEN De eerste snijbonen van het seizoen zijn gistermorgen aan de Leidse veiling aangevoerd door de heer E. J. Zegwaard uit Zoetermeer Koper van de partij was de commissionair J. Deijn uit Leiden, die f7.90 per kg be- gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. o JN verband mei de financiële toe stand in de Hervormde Gemeen te te Leiden heeft ds. H. J. van Achterberg, zoals men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, de vinger gelegd op een wonde plek in onze plaatselijke samenleving, namelijk de mogelijke ontwrich ting van een harmonische bevol kingsstructuur. De bevolkingsopbouw in Leiden heeft zich na de bevrijding zo ont wikkeld. dat van een zekere ver- eenzijdiging moet worden gespro ken. Dat is ongetwijfeld toe te schrijven aan ruimtelijke beperkt heid van de stad, maar toch ook aan de politiek inzake de woning bouw zoals deze hier vele jaren is gevoerd. Haast alle nadruk werd gelegd op de „goedkope" bouw en de andere sectoren, middenstandswo ningen en vrije-sector-woningen. kwamen niet aan hun trek- Een onmiddellijk gevolg was dat zich een trek naar de buitenge meenten begon in te zetten. In het algemeen bestaat de neiging om ergens anders te wonen dan waar men werkt, de plaatselijke omstan digheden hebben deze tendens echter nog aanzienlijk versterkt Het woonklimaat is er in Leiden niet op vooruitgegaan. Zeer zeker wel in de woningwetsector. Dat is heel gelukkig. Maar men voorziet daarmee niet in alle behoeften. Het aantal dergenen die elders zowel een betere huisvesting als een aan trekkelijker omgeving proberen te vinden moet allen die hiermee op een of andere wijze worden gecon fronteerd. zorg geven. Er zijn geen uitvoerige rapporten voor nodig om de mening dat dit op allerlei terrein zijn weerslag moet hebben te funderen. Op deze wijze voortgaande zal het steeds moeilijker worden ambten en functies te bezetten en zou het ver lies in financieel en economisch opzicht een voorname oorzaak kun nen worden van een ernstige te ruggang. Wij hebben iemand wel eens ho ren zeggen, dat het „kapitaal" en het „intellect" Leiden ontvallen. Ofschoon wy deze zienswijze niet graag overnemen, kan moeilijk worden betwist dat de verhoudin gen in de bevolkingssamenstelling, als deze lijn niet zou worden om gebogen, bedenkelijke wijzigingen zullen ondergaan. Nu zijn er de laatste jaren geluk kig tekenen die duiden op een ver andering ten goede. Over de wo ningbouw zoals deze in Leiden moet gebeuren wordt wat genuanceer der gedacht; men zet zich niet meer vast op één categorie. Het is te hopen dat de verant woordelijke personen, zowel in Den Haag als in Leiden zelf. hier voor de ogen wijd open houden en een zodanig beleid voeren dat cor rectie waar nodig mogelijk wordt Leiden moge dan voornamelijk „arbeidersstad" zijn. het komt ook deze zeer belangrijke bevolkings groep niet ten goede als de woning bouw in de andere sectoren achter blijft. Er wonen nog té veel men sen in woningen waar zij, krach tens hun inkomen, niet horen. Het is onjuist, te veronderstellen, dat zij niet bereid zouden zijn tot be taling van een hogere huur. Velen blijven zitten waar ze zitten omdat er eenvoudig niets anders is. Er zijn er ook die zodra ze de kans krijgen de stad verlaten. Zo zet het ongezonde vermageringsproces zich voort. Of, om met de dominee van gisteren te spreken, de uitholling. Zonder overdrijving kan men zeggen dat Leiden ..patiënt" is- De juiste diagnose te stellen is reeds het halve werk. Dan zullen nieuwe middelen tot gezondmaking niet ongebruikt mogen blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3