Bevolking staat niet te dringen voor ziekenhuis Een op drie gevallen van kanker kan genezen Dooppraktijk blijft in discussie in Engeland Proefschrift bevatte te veel fouten in Duits Een woord voor vandaag Op reis om rampspoed' te kunnen ontlopen Opname vaak een vlucht ZATERDAG 20 MAART 1963 Uit de beantwoording kritiek. Bijna de helft van de tweede vraag de inzenders (468 LONDEN Het vraagstuk van de kin- derdoop blijft sterk in bleek echter, dat onge" tegen 523)' antwoordde de belangstelling staan, veer een derde deel van op de derde vraag na- nadat enkele predikan- de inzenders bezwaar melijk, dat gesteld dat ten van de Church of maakt tegen de kinder- de kinderdoop gehand- England hun ambt heb- doop op zichzelf. Op de haafd blijft, deze toch .T}?erQe\e0d- Naar vraag: „Meent u, dat er in ieder geval alleen aanleuling hiervan heeft bijbelse gronden zijn aan kinderen i een kerkelijk weekblad voor de doopsbediening dende leden een enquête georgani- aan kinderen van belij- seerd onder zijn lezers, dende leden?" ant- Ruim duizend antwoor- woordden namelijk 688 den kwamen binnen, 341 met ja en 332 met neen non geestelijken en 727 De tegenstand tegen de nan leken kinderdoop bleek veel De eerste vraag lever- «erker onder de leken i u -l* S,Jïï; te bestaan, dan Onder de migheid op. Slechts 211 geestelijken (respectie- van de 1068 inzenders velijk 286 en 46 neen- toonden zich tevreden stemmen), met de huidige praktijk De gewoonte, dat „al- l®e<lienen van igs gedoopt wordtwat CC11 uuiucujnt: J" in het doophuis komt", heid «To "Vegen ondervond nog sterkere de kinderdoop in Church of England. mag worden. Bij de vierde vraag (Acht u het juist, dat peetouders beloften doen ten behoeve van kinde ren?) bleek ook een dui- veel delijke discrepantie tussen de opvattingen van de '«lijken en de leken, geestelijken wensten met een kleine meerder heid (172 tegen 155) deze gewoonte te handhaven. De leken waren er met duidelijke meerder- (410 tegen 269 stem- tegen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sint-Annaland, J. H. van de Bank, kand. te Wilnis. Bedankt voor Ballum-Hollum op Ame land, J. Zagema te Appelscha; voor Bru- chem-Kerkwijk, J. Smit te Werkendam; voor Bruinisse (toez.l, J. van Winters wijk te Zevenbergen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Pijnacker-Nootdorp, D. N. Wouters te Hoorn; naar Monster, P. C. Koster te Roodeschool. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Hoogeveen, H. W. Eerland te Amersfoort en J. Kievit te Noorde loos; te Vlaardingen, W. de Joode te Zwaagwesteinde en G. de Vries te 's-Grevendeel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Lisse, C. Harinck te Utrecht. CHR. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid, H. Vis ser Mzn. te Urk. Gsteren heeft prof. dr. G. C. Heringa (links) afscheid geno men als voorzitter van het stu dentensanatorium. Van de vi- ce-voorzitter. mr. A. Th. Kas- tein (rechts) kreeg hij een re productie van de oorkonde, die bij de eerste steenlegging tn 1949 werd ingemetseld. In het midden mr. Heringa. Afscheidsreceptie prof. G. C. Heringa AMSTERDAM Prof. dr. G. C. Heringa is gisteren by zijn aftreden als voorzitter van de stichting Het Nederlands Studentensanatorium bij zonder hartelijk gehuldigd op een receptie in het Apollohotel. Twintig jaar is prof. Heringa, die op 19 april 75 jaar wordt, voorzitter geweest. Verleden jaar moest het stu dentensanatorium als gevolg van het feit, dat de tuberculose onder de stu denten is teruggedrongen, worden .ge sloten. De vice-voorzitter van de stichting, mr. A. Th. E. Kastein, noemde het sanatorium een monument voor het studentenverzet tijdens de oorlog en één van de grootste scheppingen van prof. Heringa. Hij bood hem het derde exemplaar aan van de tweehonderd in kleuren gereproduceerde exempla ren van de oorkonde, die bij de eerste steenlegging op 7 oktober 1949 werd ingemetseld. Het eerste exemplaar is gitseren aan de koningin gezonden, terwijl prinses Beatrix als burgemees ter van Madurodam het tweede exem plaar heeft ontvangen. De president van de Nederlandse Studentenraad, de heer F. A. A. M. Duynstee, zei, dat prof. Heringa de eer toekomt, vanaf direct na de oorlog al te hebben getracht het proces van de integratie van de student in de gemeenschap te stimuleren. Verder spraken woorden van waar dering en dank mr. C. E. I. M. Hooge- wegen namens het ministerie van on derwijs. prof. dr. H. J. van der Schroeff, lid van de adviesraad van de stichting, waarvan prof. Heringa voorzitter is geweest, en mevr. J. C. Jongbloed-Gerritsen. secretaresse van de raad van bijstand. Drs. Buitkamp bleef weigeren GRONINGEN De rector-mag- nificus van de rijksuniversiteit in Groningen, prof. dr. F. H. L. Os, heeft na een onderzoek vastge steld, dat drs. J. Buitkamp, die in maart vorig jaar zou promoveren, van deze promotie heeft afgezien, omdat zijn in het Duits gestelde proefschrift wegens talrijke fou ten opnieuw vermenigvuldigd diende te worden, hoewel dit des noods zonder extra kosten zou kun nen geschieden. De rector-magnlficus zegt o.m„De schrijver van het proefschrift had zijn in het Duits gesteld geschrift doen verme- j nigvuldigen, nadat dit omstreeks een jaar geleden door de promotor, prof. dr. J Hospers. hoogleraar in de Semitische j talen was goedgekeurd. De goedkeuring brengt als regel mee, dat het proefschrift na verdediging door de senaat wordt aanvaard, maar houdt geen garantie dienaangaande in, omdat de beslissing nu eenmaal niet bij de promotor alleen berust. Aan het verlenen van de goedkeu ring was een onderhoud tussen promo tor en promovendus vooraf gegaan, waar in de laatste desgevraagd had medege deeld, dat hij zijn geschrift op juist gebruik van de Duitse taal door een hem bekend docent in die taal had doen controleren. Nadat andere leden van de senaat kennis hadden kunnen nemen van de tekst van het inmiddels vermenigvul digde geschrift, rezen bij sommigen van hen zulke ernstige bezwaren tegen het daarin gemaakte gebruik van de Duitse taal, dat een gerede kans bestond, dat de plechtige promotie op een uiterst pijnlij ke teleurstelling voor de promovendus zou uitlopen. Gecorrigeerd Hem is op 10 maart 1964 na intern i SM?*"*1' j0k de hoogleraar in de j Duitse letterkunde, prof. dr. J. Elema was betrokken, door prof. Hospers de raad gegeven om het proefschrift terug tekst is door twee aan het instituut van prof. Elema verbonden wetenschappelij ke ambtenaren in zeer korte tijd en geheel belangeloos gecorrigeerd. Nadat de schrijver eerst schriftelijk had meegedeeld, alsnog op het verbeter de proefschrift te willen promoveren, heeft hij daarvan spoedig daarna afge- Brief Kort geleden heeft hij zich schriftelijk tot de president-curator der universiteit, mr. N. J. Polak, gewend. In zijn brief heeft hij verwezen naar een eerder schrijven over deze zaak. dat door hem aan de president-curator zou zijn gericht, doch dat door deze niet werd ontvangen. In antwoord hierop heeft de president- curator hem onmiddellijk doen weten, dat hij een onderzoek zou instellen naar de door de schrijver bedoelde aangele genheid. welke hem. mr. Polak, niet bekend was. Ook gij hebt dan nu wel droefheid, maar Ik zal u wederzin en uw hart zal zich verblijden en niemand ontneemt u tut blijdschap" (Johannes 16:22). Deze laatste woorden: en niemand ontneemt u uw blijdschap Ach, voor de discipelen moet het nog allemaal komen. Wr zij van de Here horen is niet anders dan een hun drotj in de oren klinkend geluid. Nu ga lk heen, en het is bete* voor u, dat lk heenga. Zij moeten het nog ontdekken, noj beleven. Straks zal hun alles duidelijk zijn, ineens zullen n zich afvragen hoe het toch komt, dat zij zo met gesloten ogn hebben rondgelopen. Dat zij niets hebben gezien en ttieli hebben begrepen. Dan zal de blijdschap in hun hart plaatsnemende blijdschap, die „niemand u ontneemt". De blijdschap over de leuendt Here, in Wie zij mogen geloven en op Wie zij kunnen ver- trouwen. En vervolgingen en hongersnoden, ja, zelfs gese lingen èn de dood zullen die blijdschap niet doen verble)eer, of minder worden. Want bij alles zullen zij kunnen zeggen: En toch! Dit geld! voor allen, die zich Gods kinderen mogen noemen. Het levei kan zwaar zijn, de beproevingen bijna niet te dragen, dt worstelingen met de dood hevig en toch: Hij leeft, Hij ii in mijn nabijheidHij waakt over mij. Hij beschermt -mij. Daarover kan een blijdschap zijn, zo groot, zo intens, zo diep zo helemaal in ons leven verweven, dat er geen verdriet er geen zorg, geen angst en geen vrees tegenop kan. Dat niemaia en niets ons die blijdschap kan ontnemen^ Wij lezen vanavond Mattheüs 19 vers 1 tot 12. Wij lezen zondagavond Mattheüs 19 vers 13 tot 30. Vraag en aanbod van gezondheidszorg Voorlichting loopt f achter bij feiten WAGENINGEN Prof. dr. ir. A. W. van den Ban heeft in de aula van de Landbouwhogeschool te Wagenlngen zijn ambt aanvaard van hoogleraar in de voorlichtingskunde met het uitspreken van een rede getiteld: „Aspecten van de voorlichtingskunde". Hij wees er hierbij op, dat in menige wetenschap de be schikbare kennis binnen vijftien jaar verdubbelt. Het geeft ernstige moeilijk heden voor degenen die de resultaten van dit wetenschappelijk onderzoek in de praktijk moeten toepassen, want zij zul len deze groei moeten bijhouden willen zij en zo goed -mogelijk gebruik maken van de huidige technische en weten schappelijke* mogelijkheden. In de prak tijk is dat niet altijd doenlijk en het hoeft ons dan ook niet te verwonderen dat tal van wetenschappelijke ontdekkin gen pas na geruime tijd algemeen wor den toegepast. Overal in onze maatschappij wordt het moeilijk de snelle ontwikkeling van de maatschappij te volgen. In academische kringen komt men geleidelijk tot de overtuiging dat het begrip „afgestudeerd zijn" verouderd is. Er wordt thans aangedrongen op bekorting van de uni versitaire studie en deze aan te vullen met post-academia'al onderwijs. Idee van astroloog ERMELO Een inwoner van Ermelo, die aan astrologie doet. de heer M. den Outer, is dezer dagen in de publiciteit gekomen door het lanceren van een adver tentie in een weekblad, waarin hij gegadigden aanbiedt voor hen een uitwijkmogelijkheid te orga niseren met het oog op in 1966 voor Nederland te verwachten „rampspoed" (oorlog, revolutie of wat dan ook). Hij noemt zich oprichter van het ,,cina", „Centraal Instituut voor nieuwe astrologie", dat van 1966 kenne lijk weinig prettige gebeurtenis sen verwacht. De heer Den Outer, Rotterdam mer van geboorte, opgeleid voor tuinarchitect, zegt betrokken te zijn bij enkele modehuizen in Rotter dam, uitvinder te zijn van een snelschrijfmachine en van een nieuw soort „steno", dat hij „mon diaal" noemt. Zijn echtgenote be heert in Ermelo het vakantieoord „Horloo". Naar Portugal Het is, aldus de heer Den Outer, de bedoeling van de groep vluchtelingen, onder wie zich volgens hem veel vooraanstaande Nederlanders, dokto ren, advokaten en dominees bevinden, naar Portugal te reizen, caravans mee te nemen en zich voorlopig te vesti gen op een plaats bijna 50 km ten zuiden van Lissabon. Men zal „fall out voedsel" bij zich hebben en ook enkele meteorologen zullen de tocht meemaken. Als het ook in Portugal gevaarlijk wordt dan zal men zich op een tanker verder weg van de plaats des onheils spoeden en misschien zal dan Ghana wel het reisdoel worden. GENÈVE Een op de drie gevallen van kanker kan ge nezen worden en het moet mogelijk zijn nog een beter resultaat te bereiken, zo heeft de Wereldgezondheidsorgani satie gisteren bekendgemaakt. De commissie van kanker specialisten van de organisatie, die van 9 tot 15 maart bijeen is geweest om de jongste vor deringen bij de bestrijding van kanker te bestuderen, heeft de nadruk gelegd op de steeds beter wordende vooruitzichten voor kankerpatiënten. De commissie is tot de conclu sie gekomen dat kankerspecialis ten een opleiding van twee a drie jaar moeten volgen in een gespe cialiseerd kankerinstituut. Artsen zonder voldoende ervaring maken zo vaak fouten bij de behandeling van kwaadaardige gezwellen, dat een speciale opleiding noodzake lijk is geworden. De commissie meent, dat opera tief ingrijpen nog steeds het meeste effect ressorteert. Stra lingstherapie komt op de tweede plaats. Met chemotherapie, pas een jaar of twintig bekend, heeft men ook wel blijvende resultaten bereikt, maar men kan niet stellen dat men met chemische geneesmidde len alleen kanker blijvend kan genezen aldus de commissie, die er verder nog op wyst dat hor moonbehandeling ook zij het beperkte resultaat heeft opge leverd. Maar dit allemaal nog maar toe komstmuziek. Dinsdag waren op de advertentie al 50 brieven binnenge komen, van mensen die het ook niet vertrouwen en graag mee Sommigen van hen tekenen met trale groeten". „En als de ramp niet doorgaat?" „Wel, dan komen we gewoon terug", zegt de heer Den Outer. „En de mensen die wel graag mee zouden willen, maar die geen caravan en auto hebben, of die hun reis niet kunnen betalen?" „Ja", zegt de heer Den Outer, „dat is een probleem waar ik de laatste tijd diep over nadenk. Daar moeten we straks op onze bijeen komst op een buitengoed in Putten eens over praten". Vrijgemaakten in Canada voelen voor toenadering BRAMPTON (Ont.) De kerkeraad van de Canadian Reformed Church van Brampton heeft uitgesproken, dat het goed is, dat de synode van de Canadian Reformed Churches deputa- ten benoemt om samen te spreken met een commissie van de Christian Refor med Church. Deze laatste kerk is ontstaan door emi gratie vanuit Nederland. Omdat deze kerk nauwe banden onderhoudt met de Gereformeerde Kerken in ons land. heb ben vrijgemaakt-gereformeerde immi granten in Canada na 1950 een eigen kerkverband gesticht, dat nu 24 gemeen ten met 6200 leden omvat. Naar aanleiding van een uitspraak van de synode van de Christian Reformed Church, dat er gezocht zal moeten wor den naar „nauwe betrekkingen" tussen beide kerken, gaat de vrijgemaakte kerk van Brampton nog een stap verder met de uitspraak, „dat wij moeten zoeken naar eenheid overeenkomstig onze gere formeerde belijdenis". De kerkeraad heeft zich ook gericht tot de kerkeraad van de plaatselijke Christian Reformed Church met het ver zoek om een gesprek, opdat verhindrin- gen tot eenwording, die volgens Gods Woord niet mogen blijven bestaan, den weggenomen. Predikant van de Canadian Reformed Church van Brampton is rev. D. de Jong, die tot oktober 1963 vrijgemaakt gereformeerd predikant was te Middel- stum. Paus: geen geklets meer tijdens mis ROME Vroeger kon je volstaan met het bijwonen van een mis. Nu moet je er aan deel nemen. Vroeger kon je suffen en misschien kletsen. Nu moet je luisteren en bidden. Op deze wijze heeft de paus gisteren op zijn wekelijkse openbare audiëntie de vernieuwingen in de rooms-katholieke liturgie gekenschetst. De tegenstanders van deze vernieuwingen geven blijk van een zekere mate van geestelijke laksheid, zo zei de paus. De paus vatte de kritiek op de vernieuwingen als volgt samen: Voor heen was ieder stil in de kerk. Alles van de plechtigheden was vertrouwd. Ieder wist hoe hij moest bidden. Maar nu? Alles is ondersteboven gekeerd. Je weet niet meer. waar je de gebeden moet vinden. Het einde van de mis komt zo abrupt. Alles bij elkaar is het onrustig. Men begrijpt er minder van, dan voorheen. Kleine groei in geref. kerken (vrijgemaakt) GRONINGEN Het zielental van de Gereformeerde Kerken (Vrijge maakt) is in 1964 gestegen met ruim 1300 van 104.114 tot 105.457. Dit blijkt uit het statistisch overzicht van het *K nier "andb<»ek 1965 van deze kerken, dat wilben terwijl het handboek nog niet ver-l wnien. schenen is) reeds werd gepubliceerd in het Gereformeerd Gezinsblad. TILBURG Prof. dr. J. B. Stolte heeft gistermiddag het ambt van bijzonder hoogleraar in de leer van het ziekenhuiswezen (leerstoel gesticht door de stich ting wetenschappelijk onderwijs gebied is echter nog veel te doen. mrt name sociologisch onderzoek. De cr sumptie van verpleegdagen kan on| twijfeld beperkt worden, maar het is vraag of en in boeverre dit moti gebeuren. (Van onze onderwijsredactie) De- verschillen in gedragslijn en onderzoek ziekenhuiswezen) I vredigende wijze terecht kunnen of de trekkü>I tot de'verblijfsduur T, 1 weg niet weten. patient in het ziekenhuis, zijn opvalienc groot. De evaluatie van liet medisd handelen schiet hier kennelijk nog kort. Men kan zich blijkbaar de moeite de tijd niet gunnen om na te gaan of bestaat en waar dat ongfr aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg aanvaard met het uitspre ken van een rede over „het vraag stuk van vraag naar en aanbod van gezondheidszorg en zieken huisdiensten." Hij kwam daarin tot de conclusie, dat de subjectieve vraag en de objectief gefundeerde behoefte el kaar niet dekken. In een deel der gevallen sclüet de patiënt tekort omdat hij de behoefte niet onder kent of niet pp de juiste betekenis waardeert. Dat blijkt overduidelijk bij het bevolkingsonderzoek op borstkwalen en bij keuringen. Om gekeerd komt het ook voor, dat de „zieke" het proces in gang zet op onvoldoende gronden, bijvoorbeeld uit ongefundeerde vrees voor een ernstige kwaal of als rationalisering van arbetdsvlucht. Factoren Om tot een oordeel te komen over de werkelijke, objectieve behoefte aan ge zondheidszorg en ziekenhuisdiensten, moet men een groot aantal factoren nader bestuderen, zoals: De verbreiding van ziekten en aan doeningen en hun verschijningsvormen, daarover zijn nauwelijks cijfers be schikbaar. Demografische verhoudingen naar leeftijd, geslacht en dergelijke, de samenstelling van de bevolking blijkt i van grote invloed op de vraag naar gezondheidszorg. I Ecologische invloeden, de urbanisa tiegraad is van belang voor de omvang van het beslag dat op de diensten Het aantal kerken liep terug 'ken Te1 iibeïen tl Va" keH In het algemeen kan men vastst ken te Eibergen en te Vnynoeve ca. |dat de bevolking niet staat te dr: net aantal dienstdoende predikan- voor de deur van de huisarts en vot ten verminderde met vier en bedraagt poort van het ziekenhuis. De vraag nu nog 247. Tegenover vijf kandida- curatieve gezondheidszorg ten, die hun intrede deden, gingen er fÉ vijf predikanten met emeritaat en overleed een dienstdoend predikant Eén predikant emigreerde naar Cana da, maar er keerde er ook één uit Australië naar ons land terug. Drie predikanten gingen over naar de Gereformeerde Kerken, te weten ds. J. van der Haagen, ds. J. van der Schaft en ds. J. F. Sollie. Het. aantal vacatures steeg van 68 tot 74. Kardinaal Suenens: Plaatsbekleder is zware belediging BRUSSEL Kardinaal Suenens heeft gisteren het toneelstuk van Rolf Hoch- huth Der Stellvertreter een zware bele diging genoemd voor paus Pius XII. In een communiqué zegt de kardinaal, dat duidelijk blijkt voor wie de geschiedenis zonder vooringenomenheid raadpleegt, dat de persoon, die de schrijver verzon nen heeft, totaal verschilt van de ware persoonlijkheid van de paus Het stuk wordt thans in België opge voerd zonder incidenten te veroorzaken. Alleen hebben de socialisten een inter pellatie in het parlement aangekondigd naar aanleiding van een verbod van de televisieleiding tot uitzending van een film met beelden uit het stuk. kenhuisdiensten gaat in hoofdzaak een beperkte groep uit. onder wie velen zijn die het ziekenhuis eerder als toe vluchtsoord gebruiken omdat ze met hun eigenlijke, veelal in de sociale sfeer liggende, moeilijkheden nergens op be- Indonesische chr. lectuurstichting kan gaan bouwen DJAKARTA De christelijke lectuur stichting in Indonesië bestaat 31 augustus vijftien jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op deze dag de eerste steen worden gelegd van een nieuw gebouw in Djakarta, waarin de hele dienst zal worden gevestigd Dit is mogelijk geworden door de belangrijke financiële steun, die de Ne derlandse kerken konden geven als ge- "olg van de actie „Brood voor het hart" 1963. Met de nieuwe campagne van deze lectuuractie. die thans op gang komt, wil de Nederlandse Zendingsraad ook geld hii®»nbrengen voor de stichting van een v lectuurcentrum van de christelijke lectuurstichting in Indonesië. Deze stich ting van de Indonesische protestantse kerken heeft in haar nog jonge bestaan een belangrijke rol gespeeld in het stillen van de leeshonger in het land. n de artsen, de grote nen kan waarnemen. „marktverhoudingen" De medische ontwikkeling leidt herhaaldelijk tot vraagvergroting, ook indirekt naarmate de mensen ouder worden en de lijders aan chronische kwalen langer blij veer ligt. Luxe-aspect Bij een bestudering van de vraag, el de omvang van de gezondheidszorg en dt ziekenhuisdiensten afhankelijk is van dt prijs, moet worden vooropgesteld. d£ een' deel hiervan ongetwijfeld tot dt primaire, onvervangbare levensbehot" behoort. Daarnaast zijn er echter culturele of convebtronële behoeften geneeskundige diensten. Er is ook luxe-aspect op de markt der geneeskundi ge diensten te onderkennen. Dit luxe aspect is belangrijk, omdat het bespela van de prijselasticiteit betekenis kc hebben voor de inzet der schaars beschikking staande hooggekwalificeerd» krachten. Nader en diepgaand onderzot! zou mogelijk kunnen leiden tot duidelijke begrenzing van het gebied de essentiële zorg. De premie voor zich daartoe beperkende verzekering belangrijk lager kunnen zijn dan dt huidige. Beperkt wil jij even wybertjes voor me meenemen het doosje in m'n auto is bijna leeg!) Er ia reeds een aantal pogingen onder nomen. om te komen tot een bepaling I van het benodigde aantal ziekenhuisbed den in een bepaalde streek. Op dit Boekenhoek Deze gouden vruchten zullen de normale romanlezer vrij zwaar op de maag liggen; het boek kent namelijk geen personages en intri ge in de geijkte zin, wèl is een roman hoofdpersoon. Onderwerp van het boek is de brede stroom van reacties die deze roman bij zijn lezers opwekt. Het bekroonde boek is voortreffelijk vertaald door M. E- Veenis-Pieters- (176 blz., 5,-). Tussen twee geparkeerde auto's door wax ik onderweg naar de stoep. Halverwege hield ik de pas in. Waarom? ertrouwde ik de jongetjes niet. was ik op zoek naar een stukje voor de krant? Misschien allebei, in ieder geval bood de plaats waar ik stond een beschermde mogelijkheid tot spioneren. Het ene jongetje mijn hemel, het woord jongetje heeft zoveel prettige en goede associa ties, zelfs al praat je over robbedoezen of brutale vlerkjes, dat het misplaatst is het hier te gebruiken. Want dit kind met zijn koude grote- mensen-ogen was geen jongetje, maar een kleine dictator, een onbetwist leider van de andere drie. Ik hoorde hem zeggen: „Jullie houden allemaal je mond, als hij terug komt". Hij probeerde niet autoritair te dóen, hij was een autoriteit, zodat zelfstandige gedachten van de andere kinderen zich vanzelf oplosten. Hij zei „mond", niet bek of een ander grof woord, de hele zin had trouwens nergens een plat accent gehad. Het was een nette verschijning, keurig in de kleren, zonder extremi teiten, als je de brede wildwest gordel met pistool op de heup tenminste niet meetelde. De andere kinderen waren kleiner, maar ook zij hadden uiterlijk niets van straatratjes, hun haren waren degelijk geknipt en hun schoenen glim mend gepoetst. Er hing een mysterieuze spanning over dit viertal. Een spanning, die de drie kleintjes zeven of acht jaar dacht ik niet beroerde. Zij keken rustig en vol vertrouwen naar hun Fiihrer op. „Daar komt hij". Als schaduwen schoven de drie kinderen achter hun aanvoerder. Zoals ze daar stonden, met hun handen in de zak, de hoofden wat scheef en met half toegeknepen ogen leken ze griezelig volwas sen. Speelden ze nu alleen een sinister spel, imiteerden ze nu zo'n fijne rotfilm, die via de televisie hun^kindergeest had verkracht? Het was me niet duidelijk, gebiologeerd bleef ik kijken. Een vijfde kind liep op het groepje in. „En?" beet de aanvoerder hem toe. ,Jk heb niets", was het antwoord. Hij probeer- lfaetang.e£s en de intensief overschillig te kijken en te praten, maar het was te doorzichtig, „Je liegt", stelde de grotere jongen vast. De drie van de achterwacht drongen als in een goed geregisseerde voorstelling tegelijk wat op, zodat de kleine leugenaar geconfronteerd werd met een muur van vijandschap. „Nou, eerlijk, het is mislukt", waagde hij nog een poging. ..Je liegt", herhaalde de leider op dezelfde wrede manier, met dit verschil dat nu zijn rechterhand zich langzaam bewoog naar zijn gordel en op zijn speel-vuurwapen bleef rusten. Dat gebaar, dat feilloos uitgevoerde dreigende gebaar was zo luguber dat er van spel geen' sprake meer was. Dit alles was ernst, bittert ernst. En de grote jongen was de baas, hij had dt macht en hij wist het. „Komt er nog wat?" grauwde hij. Zijn rechter hand rustte nog steeds op zijn pistool, de linkerhand stak hij uit. Er werden twee rollen drop in gelegd. „Heeft niemand gezien dat je ze pikte?" Hij wachtte niet op antwoord, maar ging efficiënt over tot het verdelen van de buit, waarbij een hele rol in zijn eigen broekzak verdween. Allicht, want bazen krijgen volgent het recht van de sterken altijd iets extra's. Toen moest ik als volwassen mens natuurlijk ingrijpen. Je kunt toch niet passief blijven staan als je weet dat- er rollen drop zijn gestolen door een kind, dat lid is van een geraffineerde kleine bende. Dan moet je iets doen, preken, moralise waarschuwen, rechtspreken, weet ik veel, niet zo best hè?" begon ik flauwtjes. „Weg wezen", siste de hoofdman. In prompte gehoorzaamheid stoven zijn trawanten weg. Hij bleef staan laf was hij dus niet, dacht ik. Wanhopig zocht ik naar woorden, die hem zouden kunnen bereiken. ..Jij-", begon ik, bij voorbaat al terrein verlie zend, „Jij-" Razendsnel schoot zijn hand weer naar zijn gordel, hij wist natuurlijk best dat hij met zijn speelgoedrevolver niet schieten kon. HU vuurde daarom met ogen en woorden „Mens, val iets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2