Iedere vrouw kan (thuis) mooi worden II EENS? Ondergoed van Angora-wol voorkomt ziekten mmmtmammmmsm Gevangenisstraf in het weekend Mouwloze mode Uw ervaringen met de woningnood ZATERDAG 20 MAART 1965 Iedere vrouw kan mooi zijn. Dat zijn zo van die kreten die je in damesbladen en allerlei adver tenties tegenkomt. Eigenlijk'zou je wel eens een speciaal advies voor jezelf alleen willen hebben. Die algemene aanwijzingen over ,,een rond ge zicht", een droge huid", of ,,coupe-rose" zeg gen niet altijd wat nu nodig is. Immers, de huid is een van onze meest persoonlijke organen, een van onze belangrijkste organen ook. Een Parijse schoonheidsdeskundige van Zweedse origine is nu op het idee gekomen, schoonheids adviezen aan huis te geven. Individuele benade ring en behandeling geeft hij op een vriendinnen- avondje, dat uzelf dient te organiseren. Hè ja, leuk. ik kom ook op de schoonheids-koffie. Met een zoet lijntje hebben we onze man het huis uitgewerkt (die vindt al die poespas toch maar onzin) en daar zitten we dan met een heel stel oude school- en buurtvriendinnen. We vertegenwoordigen verschil lende typende instructie straks kan aan perspectief winnen. Ja, daar heb je ze, de schoonheids specialiste. We maken kennis. De dame met haar witte jasschort mon stert onze diverse huidjes: een vette huid. een vermoeide, één met grove poriën en al gauw zijn we even verdiept als zij m het probleem „huid" en deszelfs verzorging. We horen alles over reinigen, versterken, voeden, gezichtsmasker, poederen, vloei bare make-up en de acné pro blemen van de grote dochter komen ook aan bod. Geen verkoop De schoonheidsspecialiste be antwoordt alle mogelijke vra gen. Het prettige is, dat ze de Make-up mode anno. 1965: zachte en frisse kleuren. Een zandkleurige onderlaag, daarover beige-rose poeder, een perzik- kleurige lippentint. Houdt u tau kleur op de oogleden? Dit jaar is jade-groen, en dan ual bleek jes van lint „in", de oogschaduu kast produkten van haar firma niet aan de vrouw tracht te brengen, ze mag ze zelfs niet verkopen. Zij is alleen maar in dienst om zo volledig mogelijk vóór te lichten, kosten blijken er niet aan verbonden. Het is een nieuw systeem van voorlichting, zo n "scb bekl)k' house-party, vertelt ze monter, „Je bent n terwijl ze op een afstandje het prijzen we WU luiden het voorjaar in met twee gezellige voorjaarspakjes. Kuiten zijn troef, vindt GABY: let op de schuingeknipte borstzakjes en strikceintuur. Rok Annabelle heeft voor en achter een plooi. ANNETTE heeft een zeer afkledende rok. het geheim hiervan zit in patroondeel G. Allemaal te maken met het éénmalig aan te schaffen patroon via ons blad.' A voorpand 1 x knippen dubbele stof. B rug 1 x knippen aan de stofmouw. C mouw 1 x knippen dubbele stof. D zakklepjes 1 x knippen dubbele stof (dubbel vouwen). E kraag 1 x knippen aan de stof- vouw 1 x knippen schuin dubbele stof met naad M.A, F voorrok 1 x knippen aan de stofvouw. G zij deel rok 1 x knippen dubbele stof. H achterrok 1 x knippen aan de stofvouw. Bij onze kantoren zjjn verkrijgbaar: Een patronenset vijfbladig in de maten 36 t/m 48 ƒ2.50 Dit behoeft u slechts éénmaal aan te schaffen! Een mapje met visuele voorlich ting. rokken, pantalons cn avond kleding. Handig als u het schuiven met patroondelen niet snapt ƒ2.25 Zowel voor- als achter- rok i 16 tot 18 cm vanaf M.V. en M.A. door knippen. Zijnaden tegen elkander leggen zie G, en in taille 1 cr uitnemen. dit echter minder nemen in de taille coupenaden. (Zie hij voegsel B. welke in het mapje „Visuele Voor lichting" zit.) i dagen vindt u het hier, want Een supplement met elk 35 mo dellen, prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wU iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk 1.45 Vergeet niet uw maat op tp gcvci vangst na storting of betaling v benodigde bedrag bjj het bureau blad. Ont- lach wordt de volgende „pa tiënt" aan een huid-analyse ge- helpen. Niet meer dan tien dames mogen op zo'n avondje komen. De opdrachtgever van de schoon heidsspecialiste heeft in Den Haag een Ecole de Beauté, geeft op Zweedse scholen onderricht in moderne hygiëne en schoon heidsverzorging en in Finland komt hij op de beeldbuis met schoonheidscursussen. In Parijs geeft hij de modestijlen en kleu ren van make-up aan. Want heus. ook daarin bestaat mode! Op een gezonde manier er aan trekkelijk uitzien, welke vrouw thuis. Het kost wil dat niet? Gebrek aan tijd of gelegenheid om een schoon heidssalon te bezoeken is geen excuus meer. De beauty-specia list komt wel even op de koffie, mits u hem daartoe uitnodigt. Aanvraagkaarten zijn bij de eigen depositairs der schoon heidskoning verkrijgbaar en bij postbus 1196 in Den Haag. In ons land met zijn grillige klimaat staan dagelijks tal van mensen bloot aan reuma, ischias, jicht, om nog niet te spreken van griep of een ge wone verkoudheid. Dit geldt niet alleen voor de mensen die beroepshalve veel buiten moeten zijn (de wijkver pleegster, de sociale werkster, de boerin, de politie-agente, de vrouw op de markt), maar eigenlijk voor allen die elke dag op fiets of brommer door weer en wind op weg zijn naar huis of werk, of moeten wachten bij tochtige bus- en tramhaltes. Om nog maar te zwijgen over de huisvrouw, die vaak uren achtereen moet staan op een stenen vloer in een meestal onverwarmde keuken. Om hiertegen gewapend te zijn brengt een fabriek uit het zuiden van Duitsland, die reeds dertig jaar op dit terrein is gespecialiseerd, nu ook na een groot succes in Duitsland, Zwit serland en België, gezondheids ondergoed van natuurlijke an gorawol in ons land op de Angorawol is zachter dan zij de en warmer dan schapenwol. Het wordt verkregein door het scheren van het angorakonijn- tje, dat zich onderscheidt door de kleur en de lengte van de haren, die bij de eerste soort vijf tot acht cm. kan bedragen. In de holle haarcellen van an gora wol is statische electriciteit opgeslagen. Deze activeert tij dens het dragen van het onder goed de bloedsomloop in de huidweefsels en de daaronder liggende organen. Hierdoor worden verkoudheidsziekten voorkomen en rheumatische pijnen verlicht, meent de fabri kant. Zeer belangrijk is, dat de voor de verwerking benodigde een make-up cri- Als vader een wetsovertre ding begaan heeft en daarvoor gevangenisstraf moet onder gaan, is dat voor alle betrokke nen geen pretje- Als het af scheid eenmaal gevallen is. wordt pa goed verzorgd, hij krijgt zijn natje en zijn droogje op tijd maar moeder en de kinderen kunnen in zorgen (en schande) achter blijven Loon derving is al een eerste naar gevolg, natuurlijk kun je bij Sociale Zaken aankloppen, maar het valt ook niet mee alle narigheid aan de grote klok te hangen. Voor een categorie delinquen- ten is sinds kort deze narigheid straf niet te allemaal niet nodig: zij schouders te laten neerkomen. mogen hun straf de weekenden Als de boosdoener geen recidi- uitzitten. i het verzoek tot uitzit ten van de straf tijdens de weekenden gemotiveerd is, wordt dit. nadat ook de vrouw kennis is gesteld, veel- angorawol wordt geschoren van het levende dier, aangezien al leen in dat geval de weldadige werking behouden blijft. Wegens zijn groot vochtop- nemend vermogen is angorawol- op moeders len ondergoed ook voor de zo- mermaanden zeer geschikt. Bii een juiste wasbehandeling vervilt en pluist angorawol niet. Hoewel angorawollen onder goed normaal als fijne wolwas kan worden gewassen, wordt bij elk artikel een wasvoorschrift meegeleverd. MEER EN DUURDER De schoenindustrie verwacht dat ook in 1965, onder invloed van de nog steeds stijgende wel vaart, de vraag naar duurder schoeisel zal aanhouden. Er wordt ook steeds meer op de kwaliteit van de schoen gelet. Ook in het afgelopen jaar zijn in Nederland meer schoenen dan ooit tevoren verkocht. De schoen industrie is van mening dat dit jaar eveneens een sterke stijging van de schoenenconsumptie te zien zal geven. Het gaat om degenen die ten hoogste veertien dagen of min der moeten „brommen". Zij mo gen dan zeven weekenden hun al toegestaan straf uit gaan zitten- Niet auto matisch gebeurt dat: na een o*#c£<*<*<Sc(<3<3Sc*<3C8af<aK)Sc*<SQ3c?<^^ verzoekschrift aan de Officier van Justitie, met redenen om kleed- Geldige redenen zijn on der meer: dat de werkgever dreigt met ontslag, de samen stelling van het gezin (als moe der alleen met een stel kinderen achter blijft) of als de werkge ver het loon zou inhouden, als de man onmisbaar is in het bedrijf waar hij werkt- Het brengt voor de justitiële admi nistratie veel rompslomp met zich mee. maar uit menselijk standpunt hebben ze dat er graag voor over- Heel veel ver zoeken bereiken de autoriteiten dan ook, en dat alles om het gezin bij elkaar te houden en de Wilt u op en top modern zijn, dan draagt u het komende voor jaar en zomer japonnen zonder mouwen. Nu denkt u wellicht spijtig aan uw zomerjurken van verleden jaar mèt mouwen, die hoewel nog in prima staat uit de mode zijn. Geen nood echter; u pakt de schaar en tornt de mouwen er uit. Gooi ze echter niet toep.' als de jurk het jaar daarna nog goed draag baar is, en mouwen zouden weer in de mode zijn, kunt u ze er zo weer inzetten. De confectie-industrie gaat u wat dat betreft voor: zij leve ren mouwloze japonnetjes met losse mouwtjes. Kennelijk hebben zij niet veel vertrouwen in de blijvende aard van mouwloze mode.' F antwoord op twee brieven waarin enige angst leefde voor z-g- relatie-patronen, wilde ik aanvankelijk een bepaalde redenering volgen. Ikzelf ben n-1. ook bang voor relatie-patro nen. Je kunt nog zo bereidwillig zijn en nóg zo disponibel voor het geeft niet wie, en nóg zo hartelijk schrijven: stuurt u mij maar naar iemand toe! toch is niet iedereen er voor iedereen (als u me begrijpt), ja, zelfs erger: bij het ouder worden besef ook ik dat er per slot maar een paar mensen zijn om wie je werkelijk geeft. TK word dus geen kantoor. Be waar me, dat nooit. Maar wel ben ik vol vertrouwen in mijn briefschrijfsters. Want zij die vol bereidheid schreven, hebben al lang ontdekt dat disponibel willen zijn vlak bij haar ook gevraagd wordt en niet altijd „planning" behoeft En als het dan eens nodig is, durf ik van hun geoefend-zijn ook best gebruik te maken met een groter risico. Risico dragen hoort bij bereidheid. En brengt ons, goddank, boven organisatie van dienst-aan-de-ander. boven ons precies weten wie wel en wie niet christelijk handelt, boven gedrag, boven goede wil, uit Hoe dat komt? Omdat christen-zijn niet allereerst en misschien wel nooit een kwestie is van gedrag maar van geloof. En geloof is daar waar begrip samenvalt met liefde. Je ziet Je redeneert niet TAAAROM leg ik de aanvankelij- kJ ke redenering naast me neer, en zal het op een andere manier proberen. Steeds nL als ik deze maand een datum boven een brief zet ik schrijf zo door elkaar zes brieven in een week meestal alle maal op één avond of middag denk ik aan twintig jaar geleden. Nu ook weer, bij het overlezen van de brieven. Hoe komt dat toch? denk ik. Er moet ergens iets in de brieven hebben gestaan dat mij die sprong naar een ander voor jaar, een andere wereld doet ma ken. Ik ga er gewoon over praten, dan vindt tijdens het procédé de gedachte wel een uitweg. Zo be hoort het tenminste te gaan als wij zoeken, waarvoor zou men anders schrijven als men niet achter iets wilde komen. 9 het ig- beleid is nog niet gespro ken. Het verdelen van woon ruimte is bij ernstige wo ningnood geen eenvoudige zaak, hoewel er soms geval len zijn, waarbij je je af vraagt... ..Kan dat nu écht niet anders?" Zo ook na het lezen van de brief van mevr. J. G. te V. Zij schrijft: „Drie jaar geleden trouwde mijn zuster, zij had na lang zoeken twee kamers met keu kentje bij een alleenwonende dame kunnen krijgen. Toen er na anderhalf jaar een baby werd geboren, begon het er bedenkelijk uit te zien. De wieg kon net in een hoekje van de slaapkamer staan, maar toen de baby groter werd was het onmogelijk de wieg voor een groter ledikantje te verwisse len. Juist toen men zich ernstig zorgen maakte, kwam er een lichtpuntje. De hoofdbewoon ster zou naar een bejaardenflat gaan en men zou de gehele etage kunnen krijgen. Alles was voor elkaar. Volkshuisvesting verleende zijn goedkeuring. Maar prompt zegt de hoofd bewoonster het bejaardenflatje af. In diezelfde week zegt de huiseigenaar: „Geen nood. de bovenverdieping komt leeg, ga daar maar in, op mijn verant woording." Hiervoor gaf Volks huisvesting echter géén goed keuring, reeds tweemaal heb ben zij een bevel gekregen de woning te verlaten; mochten zij binnen de gestelde termijn niet aan het bevel voldoen, dan zouden zij op straat worden houder van Openbare Werken en hem gevraagd of hij mis schien ook genade voor recht kan laten gelden. Ja, men heeft zelfs een smeekbede gericht tot de Koningin, die de zaak in handen heeft gegeven van de minister voor Maatschappelijk Werk. En dan te weten dat de Vokshuisvesting in onze stad woonvergunningen geeft aan mensen die nog niet eens ge trouwd zijn! Mijn zusje leeft op zenuwta bletten.... als jer gebeld wordt weet ze zich geen raad. Zij kunnen ook niet meer terug naar de vroegere inwoning, want die plaats was al onmid dellijk bezet toen het jonge paar vertrok." Bewondering Mevr. J. L. te R. schrijft: „Mijn broer woonde met zijn gezin (drie kinderen) in een aardig huis. Door zijn contact met de school wist hij dat het bestuur dringend een huis no dig had voor een jonge ge trouwde onderwijzer Mijn broer heeft toen van de kamer- en-suite de schuifdeuren afge sloten, een van de twee grote slaapkamers afgestaan en het bestuur geheel vrijwillig zijn medewerking toegezegd. Het jonge stel heeft toen een paar jaar ingewoond, tot er in beide gezinnen een baby bijkwam Toen werd het huis véél te klein, en kreeg de onderwijzer een woning. U begrijpt zeker wel. dat ik nog steeds grote bewondering voor mijn broer en schoonzuster heb", eindigt mij te doen of ergens mee te helpen. Kwam ik thuis na een bezoek aan mijn man. dan was de kachel heerlijk warm en een kopje koffie stond klaar. De gelegenheid eens een praatje te maken was er altijd, daar heb Je in die omstandigheden juist zo"n behoefte aan". Schikken Mevr. K. te R. heeft drie jaar iqjvoning gehad en het is altijd goed gegaan. Zij schrijft: „Het is niet altijd eenvoudig, maar beide partijen moeten zich i. de omstandigheden schikken. Wanneer b.v. van één gasmeter gebruik wordt gemaakt terwijl men beiden een gashaard heeft, kan zulks gemakkelijk je als hoofdbewoonster op uit bent om te verdienen aan de inwoning, is het heel goed te doen". Te veel Een verontwaardigde heer D. J. te L. schrijft: ..Ik was eigenlijk helemaal niet van plan om op deze rubriek te schrijven, maar vandaag had ik bezoek van een kennis en wa* die mij vertelde, heeft me zo ontzet dat ik meteen de pen gepakt heb, want dat moét ik mededelen Deze kennis nu, is weduw naar en heeft épn zoon, die met zijn vrouw bij vader in kwam wonen. Er zijn nu twee kinde ren. maar vader is teveel. Er wordt niet meer voor hem gekookt of gewassen, hij krijgt zelfs geen kopje koffie of thee Ze zitten in zijn kamer, gebruiken zijn meubelen, zijn kachel en vader kan boven in zijn onverwarmde slaapkamer tje zitten! Vader gaat meestal de deur maar uit, komt 's avonds pas heel laat thuis als hij er zeker van is dat de anderen slapen. Ik heb hem geadviseerd het huis uit te gaan, maar daar voelt hij niets voor, het is ten slotte zijn huis. Maar èrg is het" aldus de heer De J. Bovenstaande komt vrij veel voor. vooral wanneer een al leenstaande inwoning neemt. Komen er kinderen, dan zijn de inwoners gauw geneigd te den ken dat zij meer recht bezitten op ruimte en vrijheid dan de hoofdbewoner, die „ten slotte maar alleen is".... Men beseffe echter wel dat men bij inwo ning een gast is, die weliswaar huur betaalt, maar toch in de eerste plaats beleefdheid ver schuldigd is aan zijn gast heer. Goede hulp Door omstandigheden moest mevr. K. J. te A. met haar man inwoning zoeken. Het echtpaar waar zij inwoning vonden is haar in moeilijke tijd tot een zeer grote steun geweest. Dankbaar schrijft zij: „Mijn man werd ernstig ziek en moest in een sanatorium verpleegd worden. Bijna al onze kinderen woonden ver van ons vandaan, dus was ik erg op onze mede bewoners aangewezen, temeer daar mijn familie ook woont. Nooit was het medebewoners teveel iets weg Volgende keer: PREDIKANTSGEZIN w'eg gelegd en .was vervolgens i.„„ ging gesneld. In plaats van hoera! te roepen vonden de dames, dat ze vijf minuten te laat was. „Als ik goed voor de ^dommee zorg en zijn gezin en gasten opvang op zijn de gemeente zijn nog. tijd. dan dien ik de kerk óók, cn m Ue geme leden met leiderscapaciteiten genoeg", zei Gelukkig wordt dat de laatste jaren ingezien. „Trouw nooit met een dominee!" was de kreet van een Engelse domineesvrouw, „ik verafschuw onze dubbele status. „Domineeskinderen? Slachtoffers." meende een Nederlandse predikant. Daarom volgende maand plaats in deze kolommen voor het predikanten-gezin Moeder, de kinderen, vader, bent u tevreden met dé gang van zaken? Of kunt u een van bovenstaande kreten van harte beamen? Desgewenst veranderen we discreet Initialen al bent u niet het eigendom van de gemeente, we kunnen begrijpen dat u vrij wilt zijn in uw ervarines- uiting. Gaarne uw brieven over: Uw ervaring *kS i I-ai6 ts Ke z die bij plaatsing de gebruikelijke beloning ontvangen. De dokter zegt 1, De dokter zegt 2, of Tipparade naar keuze. We ziin zéér benieuwd deze keer! ALS het, zoals vorige week, een paar dagen vorstig is in de ochtend, en heerlijk warm en zonnig 's middags, zijn twintig laren niet zo ver weg. Ik spoel luiers van de baby in de sloot De waterleiding functioneert niet meer en water uit de put van de boer is voor het eten. Vliegende forten trekken als vuurvliegen over, de baby krijgt al bruine beentjes. Ik trek de kinderwagen mee, een bos in, om hout te sprokkelen voor het koken straks. Iemand rijdt me groetend voorbij als ik over het fietspad naar huis ga. Heb ik het al gehoord? Den Haag is ver schrikkelijk gebombardeerd. Wo nen uw ouders m het Bezuiden- hout? vraagt hij voorzichtig. Ik ruik weer het land, zie de wazige Lemelerberg in de verte en moet onzekerheid, honger, rouw, angst in mijn hart plaats geven. De volgende zondag wordt de baby gedoopt Door een anonieme pre dikant, samen met Grietje, Derk Jan en Wilhelmina, allemaal zon der achternaam. Haar armpjes zijn haast te dik voor de familie doopjurk en als het orgel vrolijk begint te spelen, slaat ze met een geweldige onderlip (we noemen deze in on3 gezin: centenbak) aan het huilen. Mag dat nu maar zo? zou je denken te lezen op de gezichten van de boeren maar allen zien aandachtig toe en de zon glijdt over de knipmutsen van de boerinnen. Het mag. Er is immers maar één ding belangrijk: dit te overleven. En wie zou huichelen als hij daarmee bezig was? Wie een kind laten dopen? Wie trou wens ook een stad bombarderen? UL7E shall overcome wie kan dat zingen als hij huichelt? Ieder het zijne natuurlijk, Bezui- denhout of Jappenkamp, honger of spanning. Joodse vrienden verbor gen of echtgenoot gearresteerd en dat niet alleen: ook armoede, gebrek, Selma en alles wat ons verhindert tot het ongestoord mens zijn te geraken, ieder zijn eigen situatie en zijn eigen risico. Dat was het verschrikkelijke van die tijd: nooit eens anders risico of je stierf er aan. Je was jezelf het naast. Ik meen dat het Nossack is die beschrijft hoe na het bombar dement van Hamburg iemand door vuur heen naar een kelder sprong waarin mensen zaten en hun aan ried er door het vuur heen uit te komen (er was een gat in de muur) omdat zij anders zouden verzengen. Sommigen kwamen, en stierven op die manier niet. Maar toen zij de vreeslijke sprong tot behoud hadden gedaan, verloren zij toch mede-makkers onderweg: „einige sind dann auf der Strasse noch umgefallen. Wir konnten uns nicht um sie kummern." Zijn wij dat, al te menselijke mensen, niet? Gaan we ieder op zijn beurt, als het er om gaat, niet voor? jV/TAAR we zijn bevrijd! We zitten niet in een (existentiële) noodsituatie. Dat lijkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15