Aandeelhouders: centen juiste voorlichting en Actie HAL een begin Tweemaal jaar geëist voor diefstal narcotica Dominas wordt tijdelijk aan Bonn uitgeleverd VVV's willen legaal behendigheidsspel Gratis'5 kamperen bij landgoedeigenaren Papieren van Cals waaien gracht in Onna U HEBT HET WEER VOOR HET ZEGGEN BIJ CENTRA EN UW MENING WORDT ALTIJD BELOOND WIE WEET MET f 1000.- fÏOOO.- Doe mee-altijd prijs! Kijk uit naar Uw CENTRA-POST. tfïOTE leidse courant DONDERDAG 18 MAART 1965 Fietsen voor harem... AMSTERDAM De talrijke haremdames aan het hof van de vorst van Saoedl Arablë worden omgeschoold tot fletssters. Koning Feisal wil met oeroude tradities in >Un olie-rijke land breken en heeft een vijftigtal fietsen besteld dat de gebruikelijke zesdeurs Ca dillac als vervoermiddel voor de haremdames zal moeten vervangen. H|j heeft ook b|j zjjn broer Sn eed op een dergelijke maatregel aangedrongen en uit bezuinigings- orerweglngen en terwllle van de ilanke lijn en de gezonde bewe ging ▼oor deze vertegenwoordig- iters van het zwakke, schone ge slacht. Dit meldt het orgaan van de „Stichting fiets". J Helderman (met lof) IAm- iërdam) AMSTERDAMV U. Kand psychol J ;andstra (Amsterdam); kand. gesch M R Otjen. cum laude (Maasland); kand Duits: J Quak (Maasdijk); doet. theol (Amsterdam" - vwnn (Amsterdam). AMSTERDAM A Aasterdam is bevord i de i bevordei J Zeegers (Amstelveen) AMSTERDAM. Gem Un. Geslaagd: Tegenstelling in vennootschapsland ROTTERDAM In deze kolom men is reeds geschreven over de ac tie van een groep aandeelhouders van de Holland-Amerika Lijn, die, teleurgesteld en verontrust over het reeds jaren gevoerde beleid Stichting tot Behartiging Belangen van Aandeelhouders HAL heeft op gericht. Die Stichting wil maandag a.s. op de aandeelhoudersvergade ring aan haar kritiek kracht bijzet ten. De Stichting heeft vooral be zwaren tegen de dividenduitkering en de reserveringspolitiek. Zij vindt de voorgestelde zes procent dividend belachelijk en zal daarom ko mende maandag voorstellen een dividend van 50 pet in aandelen en 20 pet in con- len. waar zij recht op hebben. Het jaar verslag is dan ook vaak een aanfluiting en de behandeling van aandeelhouders lijkt nergens op. Jongelui rookten „al jaren" marihuana en opium ^tinkende walm* van Leidseplein AMSTERDAM Tegen twee aan verdovende middelen verslaafde jongelui, uit Amsterdam, de 23-ja- rige Rob H. van B. en de 25-jarige Dick M. O. heeft de officier gisteren (regens inbraak in een apotheek, waarbij een grote hoeveelheid ver dovende middelen werd gestolen, jaar met aftrek geëist voor waardelijke terbeschikkingstelling toezicht van het medisch con- ultatiebureau, gedurende de proef- Ijd. Beide jongemannen bekenden al ja- m narcotica te gebruiken. Zij ver klaarden echter eveneens allebei er nee te willen ophouden. Volgens de psychiaters zijn beide jongemannen verminderd toerekenbaar. Te tomen met de twee jongemannen (tonden de verloofde van Dlck. de 24- jarige Annemarie V., en de 24-Jarige Helena N. terecht respectievelijk we tens het In bezit hebben van bereide Weinig verandering DE BILT. Een oceaanstoring waarvan het front in de afgelopen tacht cms land bereikte, nam sterk in betekenis af, waardoor de verwach te windtoeneming uitbleef en het re- tengebied minder omvangrijk werd. De depressie had vanmorgen een kern boven oost-Engeland en een andere in de omgeving van Parijs. Het gehele ttteem trekt in oostelijke richting, len volgende, ook weinig actieve sto ring lag vanmorgen ten zuiden uan Ierland. Het regengebied van deze sto ring, dat van beperkte omvang is, zal Stotend eels ten zuiden van ons land langstrekken. Er zal daarom in het komende etmaal slechts hier en daar enige regen vallen, en er zullen ook plaatselijk opklaringen voorkomen De wind blijft zwak en in de tempera tuur komt niet veel verandering. ZON EN MAAN Vrijdag 19 maart: zon op 6.46,, onder 11151; maan op 21.28. onder 7.56. Donderdag 25 maart: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur opium en heling van enige potjes cn flesjes met verdovende middelen. Te gen beide meisjes werd een boete van honderd gulden geëist, doch tegen Annemarie bovendien subs, twintig dagen hechtenis en twee maanden voorwaardelijk. Achtergrond Rob. die allerlei baantjes heeft gehad, wilde drummer worden en is van luu6 weggelopen. -Dick, die uit de horecawe- reld komt denkt literator te z|jn (doch schrijft alles over, aldus het lapporl) en in de Leidsepleinwereld terecht geko- Helcna. die enkele Jaren geleden een erfenis kreeg, redsde naar het Spaanse eiland Ibisa, waar zij Simon Vinkenoog- en de demi-arts Bart Huques en andere Leidsepleinfiguren ontmoette. De officier van justitie noemde in z|jn requisitoir de aahtergrond van deze zaak belangrijker dan de inbraak. Het is alsof uit deze processen-verbaal van deze clan, dde zich bezig houdt met verdovende middelen, een stinkende walm opstijgt, aldus de officier. Mr. L. Hollander in Hoge Raad (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag mr. L Hollander, vice-president in het gerechtshof te Am sterdam, aLs eerste op de voordracht ge plaatst ter vervulling van de vacature van raadsheer in de Hoge Raad. De heer Hollander kreeg 104 van de 108 stemmen. (Va. economische medewerker) tanten aan de aandeelhouders te geven. Maar bovendien wil het bestuur van de Stichting, dat aan aandeelhouders in de komende jaren ten minste 10 pet in con tanten over het met 50 pet verhoogde kapitaal zal worden uitgekeerd. Aan deelhouders zo is de gedachte zijn al jaren te kort gedaan en daar moet nu maar eens een eind aan komen. Minder vreemd Deze plotseling uitgebroken actie lijkt vreemd en in de ogen van vele di recties van ondernemingen onzinnig. Maar zij is toch minder vreemd dan zij lijkt. Er is in de loop der jaren in ven nootschapsland namelijk een zo grote tegenstelling tussen directies en aandeel houders ontstaan, dat deze explosie eens moest komen. De HAL is een naamloze vennootschap met een in aandelen verdeeld kapitaal, waarin iedere aandeelhouder voor een of meer aandelen deelneemt. De aandeel houders zijn dus de eigenaren van de N.V. Zij kunnen in de algemene verga dering. die minstens één keer per jaar moet bijeenkomen om de balans vast te stellen, hun wil tot uiting brengen. Zo is het in theorie. Maar de praktijk is anders. En nu denken wij aan de on dernemingen in het algemeen. De da gelijkse leiding van een N.V. berust bij de directie. Zij stedt na raadpleging en goedkeuring van de raad van commis sarissen het beleid vast en probeert dan zo groot mogelijke resultaten te be- In onze moderne en Ingewikkelde sa menleving is dat verre van eenvoudig. De directie moet Inkopen, fabriceren, verkopen. Zij moet organiseren. Inves teren en plannen maken. Zij moet ar beidsproblemen oplossen, de werklust stimuleren, kapitaal aantrekken en af zetmarkten bewerken. Kortom, er komt tegenwoordig enorm veel kijken om een onderneming te leiden cn tot winst te brengen. Van het beleid cn de activiteit van de directie hangt het af, hoe hoog het inkomen van de werknemers er van de aandeelhouders is. Maelil Juist doordat dit beleid zo moeilijk en zo veeleisend is, zo afhankelijk van bekwaamheid, ondernemingslust doorzettingsvermogen, is dat bestuur een afgesloten groep geworden, een groep met een schier onaantastbare machtspositie. Hoewel de aandeel houders de eigenaars zijn en blijven, heeft de zeggenschap zich volkomen naar de directie verplaatst. Zij heeft een macht gekregen, die zij niet meer wil afstaan. Deze verschuiving moge verklaarbaar en in zekere zin logisch zijn, niet logisch is dat de directies haar machtspositie zo uitbuiten, dat zij aandeelhouders niet nauwkeurig vertellen, hoe het met hun onderneming gaat, hoe de rentabiliteit, de liquiditeit en de solvabiliteit is. voorlichting moet gegeven worden het jaarverslag en op de algemene gadering. Deze voorlichting Is nog lang niet, als zij behoort te zijn. De directies van vele N.V.'s vinden het eenvoudig niet nodig om de aandeelhouders te vertel- AMSTERDAM De minister van justitie heeft besloten dat de hoofd verdachte in de geruchtmakende roofoverval op een juwelierszaak aan de Heiligeweg te Amsterdam, de 36-jarige statenloze Petras Dominas. tijdelijk aan de Westduitse bondsre publiek zal worden uitgeleverd. Dominas wordt er van verdacht be trokken te zijn geweest bij een aantal roofovervallen op juweliers in West- duiUe steden en een dubbele moord b|J Verjaringstermijn van oorlogsmisdaden Ook Tweede Kamer doet beroep op Bondsdag (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG De Tweede Kamer, die gistermiddag korte tijd bijeen was, heeft met algemene stemmen een motie- Lankhoret (pac. soc.) aangenomen over de verlenging van de verjaringstermijn voor de vervolging van oorlogsmisdadi gers in West-Duitsland. De Kamer sloot zich hiermee In haar geheel aan bij het beroep, dat de Eerste Kamer vonlge week op de Bondsdag heeft gedaan om de ter mijn te verlengen. De motie was door alle fractievoorzitters ondertekend. ligt niet in mijn bedoeling he* werk de Eerste Kamer hier nog eens ove doen, maar ik zou graag door deze motie de eenstemmigheid die ten aanzien van dit onderwerp in de Staten-Generaal heerst, tot uiting gebracht zien", aldus de indiener van de motie, de heer Lank- horst. Aan het begin van de Kamervergade ring is de vorige week omgekomen Eindihovense wethoud* Th. B. M. van Eupen (kath. v.) herdacht, die sedert 1963 lid van de Kamer was. Dominas heeft zich nimmer verre» tegen uitlevering naar Duitsland, Inte gendeel, doch h|j wilde onvoorwaardelijk worden uitgeleverd. De twee overs-alien aarvan h|J in ons land wordt verdacht, kunnen niet in Duitsland medcberecht worden. AMSTERDAM In verband met het erkeersongeluk op dinsdag 16 maart omstreeks 11.15 uur op rijksweg 4 ter hoogte van het in aanbouw zijnde nieu- verkeersareaal van de luchthaven Schiphol, waarbij de twee inzittenden een Volkswagenbusje om het leven kwamen, verzoekt de commissaris van politie te Hoofddorp aan de bestuurder/ bestuurster van een grijze volkswagen personenauto die op het moment van het ongeval rijdend in de richting Amsterdam juist het hoogtepunt van het over de Vijfhuizerweg gelegen via duct was gepasseerd, zich met hem in verbinding te stellen (tel. 02503—6141) of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Motief Het motief is veelal, dat de con currentie door een openhartig verslag te veel aan de weet komt. Een ander argument is dat aandeelhouders toch geen interesse hebben. Op de aan deelhoudersvergadering komen maar weinig aandeelhouders en de meesten doen dan hun mond niet open. Gelukkig ziet men in ondernemings kringen wel in, dat men met die ge brekkige voorliohting op de verkeerde weg is. Een goede, regelmatige voor lichting zal de belangstelling vooi belegger prikkelen, het klimaat voor emissie verbeteren, tot een Juistere koersvorming leiden, helpen het aandeel populair te maken, de financiële wereld feitenmateriaal verschaffen, om zich een objectief beeld van de onderneming te vormen. Reeds in maart 1955. precies 10 Jaar geleden, verscheen er een rapport van de vier werkgeversverbonden met richtlij nen voor een betere jaarverslaggeving. Het heeft wel wat geholpen maar lang niet genoeg. Met de regelmaat van de klok hamert de financiële pers op dit aambeeld. In het rapport van de Wiardi Beckmanstichting: „De hervorming van de onderneming" komt het probleem eveneens aan de orde evenals trouwens in het kort geleden gepubliceerde rap port van de commissie-Verdam. De actie van de stichting H.A.L staat dan ook niet op zichzelf. Wij moeten haar zien als een nieuwe po ging, zij het spectaculaire poging, om de aandeelhouders te geven wat des aandeelhouders is. Ontdekking op schilderij van Rembrandt: niet Saskia maar Amalia van Solms DEN HAAG Niet Rembrandts vrouw Saskia, maar Frederik Hen driks gemalin Amalia van Solms blijkt de vrouw te zijn, die te zien is op het schilderij van Rembrandt „Saskia profiel", dat was geëxposeerd op de onlangs in Delft gehouden tentoonstel ling jjDe schilder in zijn wereld". Op verzoek van de directeur van Museé Jacquemart-André te Parijs, die dit stuk in bruikleen afstond, werd het door de restaurateur bij het Maurits- huis, de heer L. Kuiper, in zijn atelier bij het Museum Mesdag verdoekt schoongemaakt Toen kwam te schijn, dat het portret was gevat in geschilderde lijst overeenkomstig de lijst, die op een portret van stadhouder Attractie voor toeristen zoeken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tot nog toe is Ne derland het enige land in de EEG, waar het roulette-spel nog niet is toegestaan. Herhaaldelijk gaan bus jes met mensen over de grens die bij onze zuiderburen of in Duitsland hun geluk gaan beproeven. Jaarlijks, volgens de gegevens van de VVV la ten z|j in het buitenland f 2000.000 achter. „Waarom", zo vroeg de VVV, „kan dat geld niet in ons eigen land blij ven? en stelde een plan op om meer vreemdelingen naar Nederland te trek ken en meer Nederlanders in het eigen land te houden. Opgericht en inmid dels ingeschreven in het stichtingsre- gister bij het ministerie van justitie werd de „Stichting Behendigheidsspe len". In het bestuur zitten de directeu ren van de WVs te Breda, Amster dam, Den Haag, Zandvoort en Hen gelo. In de Raad van Advies zitten de directeuren van de Provinciale VVV Limburg, de Streek VW 't Gooi, de Provinciale Zeeuwse VW en de VVV in Arnhem. Doel Het doel van de Stichting Behendig heidsspelen is een attractief behendig heidsspel te ontwerpen, dat wettelijk niet discutabel is en gèbonden aan maxima. Geen roulette dus. maar meer Iets dat neigt in de richting van „saturne", hoe wel hiermee geen enkele binding bestaat. Nog deze zomer zal dit in werking treden in een der steden van ons land. Welke stad dat zal zijn is nog niet bekend. Nadat het spits is afgebeten zullen meer steden volgen. Voorlopig houdt men het nog op een aantal van negen, doch het is zeer wel mogelijk dat dit aan tal in de toekomst wordt uitgebreid. Het spel wordt onder supervisie van de stich ting geëxploiteerd door bijvoorbeeld een horecabedrijf. Van de opbrengsten komt 10 pet ten goede aan de plaats waar dit spel draait, 10 pet is voor de gezamen lijke geïnteresseerde deelnemers en de rest wordt verdeeld onder de andere b|j de VW aangesloten steden in Nederland Dit geld wordt besteed aan de realisering van toeristische en recreatie-objecten. Goedkeuring De stichting verwacht, naar aanlei ding van verscheidene reacties dat de burgemeesters van de steden waar het spel wordt gespeeld hun goedkeuring zullen schenken. Justitionele goedkeu ring zal moeten worden afgewacht. Met het ministerie van justitie is nog geen overleg gepleegd. De commissie die openlijk bekent dat 55 DEN HAAG. Op twaalf tot vijftien landgoederen, merendeels gelegen in net midden en oosten van ons land, kunnen dit jaar kampeerders zich vrij willig opgeven om landgoedbezitters te helpen bij het onderhoud van bossen en heidevelden. Het initiatief is uitgegaan van de ANWB en dit idee is zo goed aangeslagen bij de eigenaren, dat reeds vijftig te kennen hebben gegeven graag ix>'n werkgroep te ontvangen. Ook bij de kampeerders is er veel anima De ANWB doet hiermee vooral een beroep op diegenen die enthousiast zijn voor het kamperen onder vrij primitieve omstandigheden. Dit kamperen is kosteloos, maar daartegenover staat, dat de kampeerders de landgocdeigena- ren helpen. De landgoedeigenaren zorgen voor het gereedschap en de werk zaamheden worden beperkt tot wat door leken gedaan kan worden. dit de eerste stap naar de roulette zal moeten zijn stelt als argument dat Ne derland zich geen goedkoopte-eiland meer kan noemen. Er moet dus een dere toeristische trekpleister worden ge zocht Verder staat vast dat de economi. sche voordelen van het vreemdelingen verkeer niet meer uit ons nationaal budget zijn weg te denken. Deze mededelingen werden gistermid dag tijdens een persconferentie in perscentrum „Nieuwspoort" gedaan door de voorzifter van de stichting, de heer G. L. W. Sliepen, directeur van de VW te Breda. DEN HAAG De directeur var. toneelgezelschap De Nieuwe Komedie, de heer Frans Vasen, heeft gisteren ge typte foliopapieren uit het water van de gracht Nieuwe Uitleg gevist. Het ble ken papieren te zijn van de kabinets formateur mr. J. L. M. Th. Cals. welke zijn secretaresse uit de hand warer waaid. Zij was ten zeerste verbaasd toen de heer Vasen als grap, want hij wist het niet, zei: „Zo, nu kan de kabinetsfor mateur weer vooruit" Burgemeester weerde vloeken van toneel DEN HAAG De burgemeester van Genemuiden heeft volgens pers berichten de tekst van een toneelstuk je, dat door een zangvereniging zou worden opgevoerd, op enkele plaatsen gewijzigd. Hij zou van de zangver eniging gevraagd hebben het toneel stukje op de planken te brengen der vloeken en bastaardvloeken. Het socialistisch lid van de Tweede Kamer Fransen heeft de minister binnenlandse zaken gevraagd naar ware toedracht van deze kwestie en dit wel met de gemeentewet klopt. De heer Franssen heeft verder vragen gesteld over de agenda van de raads vergadering van Gaasterland. Deze agenda vermeldt: „hierna sluiting. Na afloop samenspreking". Het Kamerlid wil weten of dergelijke ..samenspre- kingen" ook in andere gemeenten wor den gehouden en of zij in overeenstem ming zijn met letter en geest van arti kel 50 van de gemeentewet. Ds. L Schuurman promoveert AMSTERDAM De Gereformeerde predikant drs L. Schuurman te Voorburg hoopt 2 april (om half twee in het Woestdiiincentrum) aan de Vrije Uni versiteit te promoveren tot doctor in de theologie. Het proefschrift is getiteld „Confusio regnorum. Studie zu cinem Thema aus Luthers Ethik". Prmotor is prof. dr. J. van den Berg. Frederik Hendrik dooi Gerrit van Hont- horst, gedateerd 1631, voorkomt. Dit laatste portret bevindt zich r Huis Ten Bosch. Indertijd vermoedde de kunsthistori cus A. Staring al, dat het Saskia-portret van Rembrandt wel eens Amalia van Solms zoi* kunnen voorstellen op grond van gegevenj uit de inventaris van het Oranje-bezit Dit vermoeden is nu be vestigd. Het gerestaureerde, maar nog niet afgeverniste schilderij van Amalia van Solms is van vrijdag a.s. af samen met enkeie foto's van de restauratie in Museum Mesdag aan de Laan van Meer- dervoort te bezichtigen en wanneer de restauratie zal zijn voltooid, zal het tot 25 april in het Mauritshuis worden ten toongesteld. Dan gaat het terug naar Parijs. Vergeelde oude vernislagen had het Rembrandt-schilderij, waarop, zo men aannam, Saskia afgebeeld stond. Maar de heer L. Kuiper maakte het schoon, restaureerde het en ziet nu blijkt het te zijn het stuk, dat Rembrandt in 1632 van Amalia van Solms geschilderd heeft en dat nergens meer te vin den was. Links ,J5askia", rechts Amalia van Solms. Prijs voor jonge beeldhouwers DEN HAAG Het bestuur der Stich ting Madurodam zal aan de beste in zending van een jonge Nederlandse beeldhouwer(ster) op de tentoonstelling van kleinplastiek in Madurodam de Wer-j link-prijs van 500,. uitreiken. Voor.' de eerste maal zal een keuze gemaakt worden uit de Nederlandse inzending op de Interacademiale tentoonstelling van kleinplastiek, waaraan vijf Europese academies deelnemen, welke op 7 april a.s. officieel geopend wordt door prinses Benedikte van Denemarken. G U behoeft slechts de 6 meest koop waardige CENTRA- aanbiedingen aan te wijzen! CENTRA- klant of niet, uw be loning is zeker. Lees maar. De grote CENTRA- actie „Welke 6" be gint aan de tweede ronde. Let volgen de week op uw brievenbus, er komt CENTRAPOSTl waard zijn. UW mening kan 8 Prijzen van f 250.-. 100 Andere huisvrouwen worden beloond met een prachtige kist bonbons. Alle andere deelneemsters ontvangen als beloning een pakket koopbonnen ter waar de van f3.25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7