't Rommelt weer op Cyprus I POPLA-IOOO I Faroek kende geen grenzen VOORDEEL vanp&vooi'Y^ VOORDEEL-AKTIE vanp0voorY9 P0PLA-1000 Turkije zou invasie in de zin hebben Birrenbach denkt snel klaar te zijn in Israël Produktie neemt toe - arbeiders vloeien af 1T „Kaasgevecht" tussen Italië en Nederland 5 DONDERDAG 18 MAART 1965 Wat is Makarios nu van plan? een voet op het Plannen (V. i onzer redacteu: HET IS WEER MIS op Cyprus. Er wordt nog niet gevochten tussen Grieken en Turken, die het eiland bevolken. Maar er zit iet9 in de lucht. De (uitsluitend uit Grieken bestaande) regering van Cyprus heeft blijkbaar lont geroken. Zij heeft alarm geslagen. En terwijl er geen vuiltje aan de Middellandse zeelucht leek te zijn, verklaarde generaal Grivas, dat Turkije op verpletterende wijze zal worden teruggeslagen, als het zou trachten Cyprus aan te vallen. Die verklaring kwam echt als de bekende donderslag bij heldere hemel. Het was dan ook geen wonder, dat men overal zich ging afvragen, wat er nu plotseling op Cyprus aan de hand was en waarom de betrekkelijke rust, die het eiland sinds een half jaar gekend heeft, nu zo wreed werd verstoord. Generaal Grivas, bekend als de leider van liet verzet tegen Engelsen, vertrok zelfs naar Athene om de „ern stige situatie" te bespreken. Een voor de hand liggende conclu sie zou moeten zijn, dat er in Turkije militaire voorbereidingen getroffen werden, die wezen op invasieplannen. De opperbevelhebber van een leger gaat geen buitenlandse reis maken, omdat er op een van zijn soldaten is geschoten. Toch schijnt dit laatste te 1 zijn gebeurd. Er is een incident geweest, waarvan niet bekend is of het door de Turken of door de Grieken werd uitgelokt. Van hier uit kan dat ook niet worden beoordeeld. Wel hebben we echter kunnen consta teren, dat het incident door de rege ring van Cyprus, nog altijd geleid door president-aartsbisschop Makarios, I werd aangegrepen om de kat de bel - aan te binden. Opvallend Is in dit verband de mededeling van generaal Grivas, lui dende: „Het is niet waarschijnlijk, dat Turkije het zal wagen Cyprus binnen te vallen, dit vanwege de uitstekende Cyprische verdedigingsorganisatie Men zou hieruit kunnen afleiden, dat de Griekse bevolkingsgroep op Cyprus, aangevoerd door aartsbisschop Makarios, van het half jaar dat verstreken is, gebruik heeft gemaakt om haar „militaire positie" te verster ken. Het veelvuldige gepraat over een ïogelijke Turkse invasie op Cyprus kan verband houden met plannen van de Grieks-Cyprische regering, vanuit deze nieuwe militaire positie pogin gen te ondernemen, het Cyprische vraagstuk eens en voor altijd „op te lossen". Want „indien de Turken toch zouden pogen, een militaire actie tegen Cyprus te ondernemen, zullen wij tevens alle Turkse verdedigings stellingen op het eiland uitschakelen", zo verklaarde Grivas. We zouden ons kunnen voorstellen, dat er in de komende dagen of weken een toeneming van het aantal inciden ten op Cyprus zal plaatsvinden. Deze gevechten zouden voor de troepen van aartsbisschop Makarios aanlei ding kunnen zijn voor een gewapend optreden tegen de Turkse bevolkings groep. Gevaar Turkije zou hierop kunnen reageren met het inschakelen van zijn lucht macht om de belegerden bij te staan. En op zijn beurt zou aartsbisschop Makarios weer Turkse luchtaanvallen kunnen aangrijpen om het sein te geven voor het definitief „uitschake len van de Turkse verdedigingsstel- 'ingen op Cyprus. Het gevaar van eer Turkse invas'» "*CTen het eiland zou niet langer denkbeeldig zijn. Mc ziet, dat er maar weinig voor nodig is om de zuidoostelijke sector van het Navo-bondgenootschap in vuur en vlam te zetten. Grivas is met spoed naar Athene gereisd om zic>- te verze keren van de steun van de Griekse regering.,Hij gedraagt zich echter als iemand, die schreeuwt, voordat hij geslagen wordt. Wellicht zal dit de Griekse premier Papandreoe ook niet zijn ontgaan. Vorig jaar heeft deze reeds tot grote ergernis van Maka rios getoond, dat hij zich niet blin delings in een oorlog met Turkije laat storten. Er is reden om aan te nemen, dat Papandreo nog altijd met de nodige omzichtigheid het Cyprische probleem benadert, ook al zal hij er voor oppassen, dat hij Makarios niet on dig voor het hoofd stoot. Anders Uil de opmerkingen van Grivas andere leidende Grieken op Cyprus mtn kunnen opmaken, dat men zijn geduld begint te verliezen. Zij hebben geen vrede met de wapenstilstand, die door de aanwezigheid van militairen van de Verenigde Naties min of meer wordt gegarandeerd. Temeer, omdat zij thans blijkbaar over voldoende middelen beschikken om in een korte en overrompelende actie de Turkse bevolkingsgroep aan zich te onder werpen. De reële mogelijkheid van een grootscheepse tegenactie heeft Makarios er totdusver van weerhou den, zijn slag te slaan. Wellicht heeft hij besloten, op een andere manier te proberen, zijn doel te bereiken, nl. door het de Turken bij voorbaat onmogelijk te maken, tussenbeide te ikomen als hij zijn „eigen" Cyprische zaken gaat „regelen". Het is dan de vraag, hoe hij dit denkt te bereiken, omdat de Griekse regering gesteld dat zij er iets voor zou voelen niet in de omstandig heid verkeert, Turkije voor een ulti matum te plaatsen. Daar komt nog bij, dat er sinds vorig jaar wel het een en ander is veranderd. Makarios kan nl. niet langer rekenen op de steun van de Sowjetunie. Gromiko spreekt met Stewart Rusland stemt in met ontwapeningsgesprek ■J--7 1 -j (den, vriendschappelijk. Vandaag zal It Gl*cf n .de Russische bewindsman een-ontmoe- ijL Linnuu I U ting hebben met premier Wilson. over agenda Enosis De Russen hebben nl. al voordat Chroesjtsjef ten val werd gebracht de zijde van Turkije gekozen in het conflict rondom de kwestie Cyprus. Dat betekent nog miet, dat zij zich achter de Turken zullen scharen, als zij militaire operaties tegen het eiland zouden ondernemen. Wel houdt het in, dat zij yoor een vreedzame rege ling van het probleem zijn, die de bijzondere positie van de Turkse minderheid op Cyprus als uitgangspunt heeft. Dit zit aartsbisschop Makarios nogal dwars, omdat hij thans voorna melijk op de steun van Griekenland is aangewezen om zijn plannen te kun nen verwezenlijken. Het zal bijzonder interessant zijn te vernemen, wat Makarios precies van plan is. De mogelijkheid, dat hij op een beslis sende actie aanstuurt is niet uitgeslo ten. Zo ver hoeft het echter niet te komen. Van Grivas is bekend, dat hij voorstander is van aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Het is niet helemaal onmogelijk, dat Grivas er de laatste tijd in geslaagd is, de bezwa ren van Makarios en anderen tegen deze „enosis"-gedachte weg te praten. Cyprus zou dan ongetwijfeld In veel rustiger vaarwater terecht komen. Maar zo ver is het ook nog niet. Bandietenterreur in landstreek BOGOTA Een bende van naar schatting 120 Columbiaanse bandieten oefent een ware terreur uit in een ge bied ten zuiden van Bogota. Militairen zijn per vliegtuig naar het gebied over gebracht om de politie te versterken. De bende heeft eerst een bus aangeval len (waarbij 17 doden vielen), daarna deden zij overvallen op twee banken en een aantal winkels en staken de beroofde gebouwen in brand. De lei ding van de bende berust bij Tiro Fijo (Altijd Raak). Alvorens zij het stadje Vereda Hato aanvielen, verbraken zij alle verbin dingen met de buitenwereld. De direc te omgeving van de stad werd door de bende tot onafhankelijke republiek uit geroepen. (Van een onzer redacteuren) DE LOCOMOTIER" noemde men ex-koning Faroek van Egypte in de casino's en nacht clubs, waar hij een groot deel van zijn leven doorbracht. Men stond versteld over zijn uithoudingsver mogen en de bijna mechanische energie, waarmee hij gokte. Dat was al zo voordat hij van de Egyptische troon werd verstoten. Het was in nog sterkere mate het geval, sinds hij in ballingschap was gaan leven. Faroek moest echter ervaren, dat het menselijk uithoudingsvermogen zijn gren zen kent. Op 45-jarige leeftijd stierf hij vanochtend vroeg aan een hartaanval. Koning Pasja en belastte zijn persoonlijke vriend Mohammed Pasja met de vor ming van een nieuw kabinet. Ongenoegen gekomen, dat hij weigerde, de morganatische huwelijken van twee van zijn zusters goed te keuren. Een van deze zusters, prinses Faika, keerde op bevel van Faroek met haar echtgenoot uit Amerika naar Egypte terug. De andere, prinses Fathia. weigerde en werd van haar rechten vervallen verklaard. Ook zijn moeder weigerde toen. naar Cairo terug te keren. Faroek liet haar goederen in Egypte eveneens verbeurd verklaren. Zelf trouwde Faroek twee maal. Twee jaar nadat hij koning was geworden huwde hij met Farida. een 16-jarige jeugdvriendin, dochter van een vooraan staand rechtsgeleerde in Alexandrië. De- ver verbintenis duurde slechts zes jaar. Farida schonk Faroek „slechts" drie Narrinutn geliefd bij de Egyptenaren. Een daarvoor was hy naar Engeland ge zonden voor een opleiding aan de mi litaire academie in Woolwich. Het overlijden van zijn vader, Foead de eerste was er oorzaak van, dat hij naar Cairo moest terugkeren. Faroek was toen eenlange slanke jongen. Hy hoor de het nieuws het eerst van zijn moe der, koningin Nazli, die hem uit Cairo opbelde met de medeling: „Mijn zoon, je bent koning geworden." Faroek volgde zijn vader onder een regent -ar jjaz ftq paaM. jap?i jbbC uag "do gerend vorst. Hij bond meteen de strijd aan met de nationalistische Wafd-partij, ontsloeg premier Nahas Brandend protest tegen politiek VS DETROIT In een drukke straat zagen voorbijgangers dinsdagavond een vrouw die als een fakkel brandde. Van alle kanten schoot onmiddellijk hulp toe en men slaagde er in de vlammen te doven. De politie werd gebeld en die vond in de portemonnee van de vrouw, die met brandwonden was over dekt, een briefje waarop stond dat zij zich in brand had gestoken uit protest tegen de Amerikaanse acties in Viet nam. Naast haar op de grond stonden twee lege blikken, waarin een soort wasbenzine had gezeten. De vrouw bleek een 79-jarige Duitse immigrante te zijn, die verscheidene jaren in vluchtelingenkampen had doorgebracht. Een van haar vrienden zei, dat ze een vurig pacifiste is. Westduits protest bij Jemen TEL AVIV/BONN Dr. Kurt Birrenbach, Erhards speciale ver tegenwoordiger, heeft bij zijn aan komst in Tel Aviv verklaard niet langer dan twee of drie dagen in Israël te blijven om de diploma tieke betrekkingen te regelen. Ter- Gevolgen automatisering OBERHAUSEN Het aantal werk nemers in de Westduitse industrie was in 1964 ongeveer 30.000 kleiner dan in 1961, terwijl de produktie in die periode met 15 procent is toegeno men en de effectieve werktijd per arbeider met 3,5 procent is vermin derd. Dit verklaarde de voorzitter van de Westduitse vakbond van metaalar beiders. Otto Brenner, gisteren tijdens de internationale conferentie over de problemen van de automatisering. Volgens Brenner waren er in 1963 in West-Duitsland reeds 21 bedrijfs takken die samen 339.000 arbeiders minder in dienst hadden dan in 1956. In dit verband merkte hij op dat wie de LONDEN De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gromiko, die in de Britse hoofd stad besprekingen voert met zijn collega Michael Stewart, heeft gisteren in beginsel ingestemd met het weer bijeenroepen van de Ge- neefse ontwapeningsconferentie, die sinds september jongstleden op reces is. Eerst zou echter overeenstemming moeten worden bereikt over de agenda voor deze conferentie, al vorens een datum voor hervatting zou kunnen worden vastgesteld. Als punten die voor de agenda in aanmerking komen, zou minister Gro-j miko tegenover zijn Britse gastheer hebben genoemd: vermindering mi litaire begrotingen; terugtrekking bui-< tenlandse troepen uit gebieden waar, zij met thuishorenafschaffing bui- j tenlandse bases; een overeenkomst ter voorkoming van het spreiden van .kernwapens; verbod van het gebruik van kernwapens; instelling kernwa- pens vrije zones; vernietiging en het1 verbieden van bommenwerpers: ver- bod van ondergrondse kernproeven; een non-agressieverdrag tussen de. NAVO en de landen van het verdrag van Warchau; maatregelen ter voor koming van verrassende aanvallen vermindering van de strijdkrachten van Oost en West. VN-handvcst Wat de VN betreft zou Gromiko zijn Britse collega hebben voorgehouden, dat zijn land zich strikt aan het VN- handvest wenst te houden en dat ook van alle leden verlangt. Hij maakte overigens duidelijk, dat Rusland nog steeds bereid is een belangrijke finan ciële bijdrage te leveren voor een voor j dit doel te stichten speciaal fonds. Ten aanzien van de kwestie-Duits- land bleef minister Gromiko aan het Russische standpunt, dat een eventu eel vredesverdrag met ..twee Duits-! landen" zou moeten worden gesloten. De sfeer tijdens de besprekingen was, naar Britse zegslieden verklaar-1 technische vooruitgang bevordert ook verantwoordelijk is voor het lot van de arbeider. In West-Duitsland is hiervan echter weinig te merken, zo zei hij. De Westduitse staatssecretaris van arbeid, Wilhelm Claussen, verklaarde dat de vraag naar werkkrachten in de produktie en de arbeidsmogelijkheden voor ongeschoolden zijns inziens in de toekomst achteruit zullen gaan. Daar staat tegenover dat er meer vakmen sen en beambten nodig zullen zijn. Hij gaf als zijn mening dat er in West- Duitsland op het ogenblik geen reden bestaat voor pessimisme over de ge volgen van de technische vooruitgang. De eerste plaatsvervangend alge meen directeur van de internationale arbeidsorganisatie (ILO) in Genève, Jef Rens, verklaarde dat de werkne mers deel moeten hebben aan de voordelen van de technische vooruit gang maar ook tegen de tijdelijke nadelen ervan beschermd moeten worden. De regeringen moeten maat regelen nemen om de volledige werk gelegenheid in stand te houden, het onderwijs op de technische vooruit gang afstemmen en voldoende oplei dingsinrichtingen in het leven roepen, aldus Rens. Baverstoek weg bij de BBC LONDEN De 41-jarige Donald Baverstoek is gisteren afgetreden als hoofd van het belangrijke televisie kanaal 1 van de BBC naar aanleiding van een satirisch programma, waarin de draak gestoken werd met de rk zienswijze ten aanzien van de geboor teregeling. Dit is gisteren door de BBC bekendgemaakt. De 34-jarige Slasdair Milne een vriend van Baverstoek en de verantwoordelijke persoon voor het veelbesproken programma heeft ook zijn functie neergelegd. Baverstoek zal worden opgevolgd door de 35-jarige Michael Peacock. Hel voormalige hoofd van kanaal 1 heeft vele uitstekende programma's op zijn naam staan. wijl hij met Esjkol besprekingen voert, is een Westduits CDU-afge- vaardigde, Rudolf Werner, die zelf vele zakelijke kontakten met Ara bische landen heeft, naar Cairo gegaan om de Westduitse politiek voor het Midden-Oosten aan Egyp tische autoriteiten uiteen te zetten. Werner is niet officieel in Cairo. Op het departement van buiten landse zaken is een spoedbericht ont vangen, waarin gemeld werd dat de Westduitse ambassade in Taiz, Jemen, door betogers in brand is gestoken. Dinsdag reeds werd in Irak de West duitse ambassade vernield. Het bericht luidde: „Vanochtend om half twaalf, bij volkomen ontoereiken de politiebescherming, zijn betogers de ambassade binnengedrongen, ver nielden meubilair, stichtten brand, haalden de vlag neer. Ambassade kan niet langer functioneren. Niemand gewond". Direct heeft West-Duitsland een pro test bij Jemen ingediend en een eis om schadevergoeding. In Cairo zijn voor de ambassades van West-Duitsland, Marokko, Tune sië en Libië wachtposten met machi negeweren geplaatst om demonstran ten af te schrikken. De Westduitse regeringswoordvoer der Von Hase heeft gisteren verklaard dat West-Duitsland geen eigendommen van Arabische landen in beslag zal nemen als tegenmaatregel tegen het naasten van Westduitse eigendommen in Arabische landen. Ook zullen Ara bische studenten in de bondsrepubliek mogen blijven. Bezoek aan Windsor vindt navolging LONDEN De 67-jarige tante van koningin Elisabeth, de ..Princess Royal", weduwe van de graaf van Harewood, heeft gisteravond een be zoek gebracht aan de hertog en herto gin van Windsor in de verpleeginrich ting in Londen, waar de hertog ver blijft. Het bezoek duurde ongeveer 45 mi nuten. Zoals bekend heeft koningin Elisabeth het sein gegeven tot een al gehele verzoening door als eerste haar oom te bezoeken en kennis te maken met zijn vrouw. lierszaak had ontmoet. Narriman schonk hem wel een zoon. maar ook dit huwe lijk leed schipbreuk, nadat Faroek van de Egyptische troon was verjaagd. Narri man, die het leven met haar ontrouwe echtgenoot al geruime tijd beu was, verliet hem in 1954. In dat jaar werd in Egypte officieel de echtscheiding uitge sproken. Voorzover bekend is Faroek nadien niet meer in het huwelijk getre den, hoewel wel vaak geruchten hierover de ronde hebben gedaan. Dat kwam vooral, omdat Faroek altijd in gezelschap van vrouwen werd gezien. Hij werd dikker en plomper. Zijn papperige ge snor en donkere bril werden beroemd als symbool voor een levens stijl. Intelligent Toch was Faroek als koning een intelligent man, die politiek inzicht en geestig kon zijn. Zijn wispelturigheid en gevoeligheid voor vleierij veroorzaakten echter zijn ondergang. Hij hield ook van een „pratical joke". Zo liet hij een van zijn auto's voorzien van een signaal hoorn. die het geluid van een hond maakte, die overreden werd. In 1936 sloot hij een bondgenootschap met Enge land, dat een eind maakte aan de Britse inmenging in Egyptische zaken. Aanvan kelijk wilde hij ook het land van de rijke pasja's onder de arme boeren verdelen. Invloedrijke figuren wisten hem tot andere gedachten te brengen. De mislukte oorlog tegen Israël onthul de de corruptie in de hoogste kringen en luidde het einde van het bewind van Faroek in. Dat kwam op 26 juli 1952, toen Faroek met zijn gezin op het jacht Maroessa als ex-koning naar Italië ging, In ballingschap. -mi Zeven jaar geleden werd deze foto genomen. Dat was in Monte Carlo, waar hij zijn hotel verliet op weg naar Rome. Men kent de legende van de rattenvanger van Hameln: door de tonen van zijn fluit lokte de man de ratten uit het Duitse stadje naar hun ondergang. De nazaten van die ratten blijken er evenwel nog altijd te zijn en zelfs in zo'n groot aantaldat de 50.000 inwoners van Hameln de hulp hebben ingeroepen van specialisten van het Britse Rijn- leger om een einde aan de rat- tenplaag te maken. De histori sche rattenvanger had een ontmoeting met zyn moderne collega's. Het is te hopen, dat de inwoners van Hameln deze keer wel betalen voor de verleende diensten, want dat deden zij volgens de legende niet.. En daarom zijn de ratten toen teruggekomen. hi &ojnte hij. I Een kippenfokker te Sala di Cesenatieo in de Italiaanse provincie Forli heeft zijn 3.000 kippen uitgerust met plastic bril letjes, waardoor hun ge zichtsvermogen aanzien lijk wordt verminderd. De man kwam op dit idee, doordat de kippen door het opgesloten zijn bijzonder agressief wer den. waardoor dagelijks honderd dieren sneuvel den en de eierproduktie ongunstig werd beïn vloed. Nu is de rust in het kippenhok weerge keerd. I In de omgeving van Beaurecueil in het zui den van Frankrijk mag men geen eieren meer zoeken van dinosaurus sen. De Franse regering heeft dit gebied tot be schennd terrein ver klaard. Het zoeken van deze eieren, die vrijwel even groot zijn als de eieren van struisvogels. was een plaatselijke at tractie voor toeristen. In de loop van de tijd heeft men in dit gebied dui zenden van deze fossie le eieren gevonden. De dinosaurus is een uitge storven reuzen reptiel. Op 30 maart a.s. kun nen de Fransen gratis naar de bioscoop. Op de ze wijze willen de ver scheidene organisaties op filmgebied protesteren tegen de zware belas tingdruk die op de film industrie in Frankrijk rust. Studio's, laboratoria en alle andere bedrijven die iets met de filmindus trie te maken hebben zullen die dag gesloten zijn. I De Franse schrijver Jean-Paul Sartre heeft officieel de 28-jarige me juffrouw Arlette Ekaim geadopteerd. Zij verzorgt de filmkritiek van het maandblad Les temps modernes, waarvan Sar tre hoofdredacteur is. Unicum in EEG- - gesch iedenis BRUSSEL Italië heeft gisteren gezorgd voor een unicum in de geschiedenis van de EEG door van een eerder gedane toe zegging over cheddar-kaas terug te komen. Minister Biesheuvel toonde zich in de ministerraad bij zonder verontwaardigd over de Italiaanse houding. Hij zei zich het recht voor te behouden even eens terug te komen van de reeds eerder genomen, maar nog niet formeel bekrachtigde, besluiten over een deel van de door Italië verlangde bescherming voor de groenten- en fruitproduktie. De grote moeilijkheid is dat reeds contracten tussen Nederlandse pro ducenten en Duitse importeurs over de levering van Nederlandse cheddar- kaas zijn afgesloten nadat in de EEG een beginsel-akkoord was bereikt. Italië hield echter voet bij stuk, zodat de EEG-ministerraad deze bijeen komst besloot zonder een oplossing te bereiken. De ministers van landbouw regelden wel de prijsmaatregelen voor het melkjaar 1965/66. De beslissing houdt in dat de Zes een produktietoeslag mogen geven voor cheddai'-kaas om te kunnen con curreren met deze kaassoort uit lan den buiten de EEG. Nederland pro duceert per jaar ongeveer zeven mil joen kilo van deze kaas. die vrijwel geheel naar de bondsrepubliek worden geëxporteerd. Deze uitvoer dreigde in iar te komen, waardoor de pro duktietoeslag noodzakelijk werd. Italië beroept zich op de parellel met de door Italië verlangde bescher ming voor groenten- en fruit, vooral sinaasappelen. Nederland en West- Duitsland hebben daarmee nog niet volledig ingestemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5