Raad Rijnsburg voelt wel voor fluoridering water VLEET Te kust en te keur Plaatselijke belastingen weldra flink omhoog? Visserij nieuws bij de Hofwijck heep ziekenafdeling Duurder zwemmen in het Leiderdorpse zwembad Van de meeste kinderen wordt teveel geëist WINKELMEISJE Scholenbouw zorg in inspectie Leiden Risicospreiding en deskundig beheer: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 (OEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MAART 1965 Verrassend origineel is onze NIEUWE VOORJAARS COLLECTIE VOOR ONZE MODESHOWS Aanvang shows des avond6 S unr precies Toch is het zo DE MOOY'S VLEES EN VLEESWAREN ZIJN EEN KLASSE APART Alle vleeswaren worden met zorg bereid in onze moderne worstmakerij. Telefoon 2527 KASTPAPIER in moderne dessins SPONSEN, ZEMEN EN DWEILEN 2 BLIKKEN SPERCIEBONEN 1.69 extra kwaliteit, merk „Sleutels", met speldje gratis. rrJ Donderdag Breestraat 85, 8 uur: modeshow dehuis De Groot. Rapenburg 2, 7.30 u.: Statenkring Lei den C.H.U., mr. dr. P. J. Krop, lid gemeenteraad Rotterdam, over „Rijn mond". Tweede Binnenvestgracht 15 (Old Dutch), 8 uur: Luctor et Emergo, M. A. Vermet en A. R Kramer over ont wikkelingen in Zeeland. Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel Studio met „Het Gat". Bovenzaal Bevrijdingswerk, 8 uur. aid Zuid-West Christen-Vrouwenbond ds. J. t. d. Blink, vlootpred, over „Mijn laat ste reis naar Nieuw-Guinea". School Van den Brandelerkade 24a, 145: studie- en beroepen voorlichting. Zaal Zuiderkerk, 8 u.: Kerkenkring Oecumenische Raad Leiden, dr. J. Vlijm over „Het ambt in de Kerk". Den Haag: Diligentia. 8 uur: Verenl- jing voor Kamermuziek. Vrijdag Zaal Koningskerk (Noord), 8 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Breestraat 85, 8 uur: Centrale AR. kiesvereniging, drs. J. Boersma, lid Tweede Kamer, over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling. Aula ulo Asserstraat, 7.45 uur: welspre kendheidsconcours Interscholair Cultu. reel Contact Rapenburg, 10, 8 uur: aid. Centrum ed. Christen-vrouwenbond, dr. E de Vries te Amsterdam over „Mens en ar beid". Waaggebouw, 24.30 en 79.30 uur: doorlichting op tbc. School Medusastraat. 7.45 uur: studie- i beroepenvoorlichting. Stadhuis, 7.45 uur: jeugdparlement over kabinetsformatie. OEGSTGEEST, zendingshuis: 8.15 uur: Herv.-Geref. Contactorgaan, ds. G, F Callenbach over „Schriftkritiek en Schriftgezag". Warmond: Trefpunt 8 uur: uitvoe ring Warmonds Fanfare. Scheveningen: Kurzaal, 8 uur: Haag- t Jazz-club. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Raagsche Comedie met „Johan van Oldenbarnevelt". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest met pianosolist Zaterdag Breestraat 19, 8 u.: Geref. Jeugd- Terband, volksdansen. Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: Herv. jongerensociëteit, filmavond (Fra Dia- toIo). Oude Vest 13, 8 uur: C.J.V. De Valk, discussie-avond. Zuiderkerk, 8 uur: Jeugdkamerorkest Leiden, m.m.v. Ned. Madrigaalkoor. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagschc Comedie met „Candida". 11 werkgroep Haagsche Comedie met .ligen land is kout waard". Den Haag: Diligentia, 2.15 u.: toneel- poep Arena met ..De verloren trouw ring", 8.15 uur: Nieuwe Komedie met .Onze Stad". Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Concertgebouworkest, met mezzoso praan. Scheveningen: Oude Kerk, 8 uur: Collegium Musicum St. Martini met ;n solisten, eerste uitvoering van hssions-Oratorium van J. E. Bach. Films Camera (2 30, 7 en 9.15 uur): James bnd contra dr. No (18 jaar). Lldo (2.30, 7 en 9.15 uur): In opdracht in de O O.M. (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De vrouw die tweemaal leefde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De beul van Londen (18 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Limonade- Joe (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Topkapi (14 jaar). Apotheek Apotheek D C. Kok. Rapenburg 9. 1(1 24807. apotheek Van freest Smal- lenburg Leiderdorp en apotheek Voor- Khoten. De Oegstgeester apotheek is zondag gesloten van 8-24 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling keuze uit het kunstbezit van tedeD vaD de Vereni- ling van Belangstellenden van 25 Cebr toi 29 maart Rapenburg 73 (Academie): L.A.K- paflekententoons'elting van de groep Estampa Popular de Valencia (van 12 maart tot 2 tpril, maandag tot en met vrijdag open van 9-6 uur) Rapenburg 127: fototentoonstelling stu dentenvereniging Catena (vaD 4—18 maart, 17—21 uur). De Lakenhal: tentoonstelling t.g.v. 25- jarlg bestaan Leidse Vei. van Postzegel verzamelaars (van 6 tot en met maandag 15 maart, op zondag van 1—4 uur. op taterdagavond van 7—9 uur) Wassenaar: kunstzaal Heuff. Hoflaan aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave en keramiek van Jan vaD Stolk (van 15 maart tot en met april, dag. van 10-5 uur, bovendien vrijdagavond van 8-10 uur, 's zon dags alleen na afspraak). PROMOTIE LEIDEN LEIDEN. 17 maart De heer C van I*. geboren te Vlaarolngen en thans "(nde te Leiden is gepromoveerd tot c In de faculteit der wiskunde proefschrift gr metalen" De i moapannlng ln Grondruil met de gemeente Katwijk RIJNSBURG De stoel van wethouder Zandbergen waa gisteravond tijdens de raadsvergadering leeg. De reden daarvan is een ziekte van de Rijnsburgse wethouder, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De burgemeester kon gisteravond meedelen dat de gezondheid van wethouder Zandbergen gelukkig de laatste weken is verbeterd. G.S. hebben bericht, dat de begroting 1965 is goedgekeurd, behoudens enkele opmerkingen. De belangrijkste opmerking was wel, dat G.S verwachten, dat de financiële toestand van de gemeente sterk zal ver slechteren door de grote investeringen van de laatste jaren en van de nabije toekomst Daarom adviseren G.S. reeds nu de plaatselijke belastingen die naar minimumnormen zijn vastgesteld te verhogen. B. en W zullen zich over deze suggestie beraden Bogaerswon i nge n Een discussiepunt was de verkoop van grond aan de Johannes Pontstraat ten behoeve van de bouw van 12 Bogaers- woningen De heer C. Kralt vond de grondprijs (f 6500) wel wat aan de lage kant Andere, minder gunstig gelegen grond, is wel voor méér verkocht Bur gemeester Koomans betoogde dat dit geen villabouw is, en dat dus ook niet met de bij die bouw gehanteerde normen kan worden gewerkt. Voorts kwam ter sprake de toe wijzing van de woningen. Uit de uit voerige discussie hierover kwam vast te staan dat deze 12 woningen in principe zullen worden toegewezen naar de chronologische volgorde van de binnenkomst der (48 k 50!) aan vragen. Enige rekening zal ook wor den gehouden met de woningnood van de aanvragers. Omdat dokter Van der Laan weg moest werd het punt over de fluoridering van het drinkwater achteraan op de agenda geplaatst nierna behandeld. Zoals wij reeds schreven staan B. en W afwijzend tegen fluoridering De burge meester stelde dat de gemeente geen medische taak heeft, terwijl er sterke bezwaren tegen zijn iedere inwoner te verplichten gefluorideerd water te drin ken. temeer daar ook de geleerden het ver de wenselijkheid hiervan niet eens Onvolwaardig Dokter Van der Laan hield een lang i gefbndeerd betoog pro fluoridering. Zijn belangrijkste argument, dat fluori dering al lange tijd beproefd is (o.a. 12H jaar in Tiel) met als resultaat 50 pet minder tandbederf dan het landelijk ge middelde De principiële bezwaren die zijn aan gevoerd tegen fluoridering ondergroef dokter Van der Laan door er op te wij zen dat niet-gefluorideerd water geen „volwaardig" water ls In Amerika komt in bepaalde streken water voor met een hoger fluor-gehalte dan wat hier wordt 'oorgesteld. De maatschappij ter bevor dering van de Geneeskunst cn de Maat schappij voor Tandheelkunde hebben unaniem vóór fluoridering uitge sproken De wetenschapsmensen die tegen fluoridering zijn hanteren in hun geschriften een Telegraaf-stijl, door ,net tegen de waarheid aan te schrijven". Nergens is in de prak tijk gebleken, dat fluoridering ge vaarlijk is. Het geld dat hiermee gemoeid is (voor de gemeente f 2600.komt er altijd uit. ook voor de gemeente. Een ernstig bezwaar achtte dokter Van der Laan het dat deze zaak lande- lan de gemeenteraden op dit ter- niet deskundig ter beoordeling wordt voorgelegd De burgemeester stelde hier tegenover, dat de statistieken van Tiel zwaar wor den aangevochten Deze kwestie is in de raad gebracht op verzoek van dokter Van der Laan Fluoridering heeft alleen voor kindergebitten. Voor wie dat wenst zijn er wel andere mogelijkheden fluor binnen te krijgen dan de gedwon gen manier via het leidingwater, bij- voorbeeld door gefluorideerde melk. Doorslaggevend doorslagevende aard Een belang rijk aspect werd door de heer G. van Delft ter sprake gebracht: valt er geen schade te vrezen voor de tuinders? Er bleek een rapport te zijn van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst die 4 maanden lang enkele gevoelige plantensoorten had gevoed met water met 10 x zoveel fluor als de LDM wil gaan toevoegen per liter, planten ondervonden hiervan geen schade. Toch voelde de raad zich op dit punt niet volledig gerustgesteld. Nadat dokter Van der Laan op div punten was ingeaan (h*J zei oa. „ik waag er oog mezelf aan") werd besloten dat de plaatselijke artsen een rapport zullen opstellen, terwijl de gemeente aan de P D. te Wageningen zal vragen een rap port uit te brengen over mogelijke schade van gefluorideerd water aan de belang rijkste bloementeelten van Rijnsburg. Als deze rapporten binnen zijn. zal de raad nogmaals met de fluoridering gecon fronteerd worden. Overigens is het de vraag of t.z.t. verdere discussie nodig is, omdat de gemeente Oestgeest tegen fluoride ring schijnt te zijn. Waarschijnlijk is dat alle L.D.M.-gemeenten het vetorecht hebben Ook het voorstel een uitbreidingsplan voor te bereiden voor het gebied be grensd door ruwweg Piet Heinstraat, kassenbedrljf fa. Bos, Vliet, Additioneel kanaal, Oegstgeesterkanaal bracht veel tongen in beweging. B en W. willen dit gebied (in principe exclusief de daar reeds gevestigde kassen bedrijven) reser veren voor vestiging van z.g. ambachte lijke bedrijven. De aanneming van voorstel zonder hoofdelijke stealing betekende dat bouw van nieuwe kassen in dat gebied geblokkeerd kan worden. Op een vraag van de heer P. Ravens- bergen antwoordde de burgemeester dat de benaming „ambachtelijke bedrijven' is gekozen om geen verwachtingen te wekken bij industrieën buiten de ge- De heer C. Kralt wilde nu al vastge legd zien, dat de kassenbedrijven ii gebied blijven staan. B en W stelden dat die kwestie pas besproken kan wor den bij de vaststelling van het uitbrei dingsplan. Momenteel is het echter de bedoeling dat de kassen blijven staan. De heer J. Kromhout vroeg zich af of over het kleine stukje Kat- wijks grondgebied in dit plan geen overleg gepleegd moet worden met de gemeente Katwijk. De gemeente zal proberen het stukje grond te rui len met een stukje Rijnsburgs grond gebied aan de Katwijkse zijde van het Kanaal. In afwachting van deze transactie zal Katwijk gevraagd worden voor het stukje grond een overeenkomstig plan voor te berei den. Beroepen te Rijneburg RIJNSBURG De Chr. Geref. Kerk heeft een beroep uitgebracht op ds. B. Bijleveld te Bussuro IJMUIDEN De visserij in de Noord leverde grote hoeveelheden makreel en haring op. Al te vrolijk stonden de gezichten van de vissers niet. Van de wal kwamen berichten binnen, dat door de grote aanvoer van de laatste weken veel kostelijke vis wordt opgehouden. De grote winnaars zijn de vismeelfabriek en de fabrieken voor dierenvoedsel. Die komen thans behoorlijk aan hun trekken, maar dat kan van de vissers niet wor den gezegd. Zij worden met een appel en een ei afgescheept. Het laatste voedingsmiddel is er vaak niet eens bij, zó laag zijn de besommingen. De grote kotters op 56 NB blijven beurt moeten wachten. Wel een bewijs laatste dagen bijzonder veel redelijke hoeveelheden kleine schelvis, wijting vangen, maar ook hen liggen schrale besommingen irschiet De genoemde vissoorten brengen zee; weinig op. •De tongvisserij was weer allerbe droevendst Meer dan vijf kilo var per trek niet boord. Daar óok de schol in de mate verstek laat gaan was er allerminst reden tot juichen. Voor dc spanvissers die met argus ogen op de haring loeren, was er even- weggelegd, zodat over het geheel genomen het beeld een sombere tendens vertoonde. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen vaartuigen. Zij zorgden voor een anvoer van 7980 'kisten vis. waarvan 940 kisten schelvis, 130 kisten radio, 140 kisten wyting, 80 kisten gul en ka beljauw. 850 kisten kleine gul. 1820 ris ten haring, 160 kleine kisten haring, 3550 kisten makreel. 120 kisten schol. 180 kisten diversen. 1560 stuks stijve kabeljauw, 160 kisten koolvis en 300 kilo tong. De prijzen waren gewoon om te hui- in en dat wil wat zeggen voor een woensdagmarkt. De makreel die al weken op de rand van de prijsafgrond vertoeft, kon zich nog niet in veilig heid brengen. Al weken lang vermeldt het prijzenbriefje in de laatste kolom f 11.50 en dat betekent voor grote par tijen de trieste verwijdering uit de men selijke consumptie. De schelvis was eveneens bijzonder goedkoop. De braad kwam niet verder dan f 22 maar moest voor de meeste partijen genoegen nemen met een no- ering var f 15 De notering voor dc radio kwam niet boven een tientje. We zullen maar stoppen, want ook de eer'., andere vissoorten waren bijna te geef. Vandaag aan dc markt In IJmuiden lagen vandaag onder >eer aan de markt de KW 49 An- e met 1570 kisten, de KW 32 Sakina Martina met 1350 kisten, de VL 153 Liesje en Rutger met 1110 kisten, dc KW 43 Rijnmond 2 met 870 kisten en 100 stuks stijve kabeljauw uit dc IJslandse ateren. de KW 217 Cornelia met 90 kisten, de SCH 201 Onderneming 1 met 1000 kisten cn de IJM 37 Delft met 1700 kisten. 100 kleine kisten haring en i stuks stijve kabeljauw De eerstgenoemde twee schepen lie pen zondagavond al binnen en hebben dan drie dagen op een los- werd aangevoerd. De reders dus niet alleen met schrale besommin gen genoegen nemen, zij zien ook kost bare visdagen verloren gaan. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 110 kisten schelvis. 110 kisten wijting, 100 kisten gul en kabeljauw. 120 kis ten koolvis. 1200 kisten haring. 2500 kis ten makreel 60 kisten schol en 80 kilo tong. Televisie Een reportageploeg van de Duit., televisie uit Nord Rhein Westfalen heeft een bezoek gebracht aan IJmuiden. De équipe maakte opnamen van de nieu we excursiemogelijkheden die IJmuider sinds kort biedt Een hele dag is men meegegaan met een kotter, waarmee sporthengelaars op zee kunnen vissen. Na afloop werd ook de bijbehorende vismaaltijd gefilmd. Ook werden de sluizen en de vishallen in de lenzen genomen. Het aldus tot stand gekomen programma zal 8 ten duren. Het wordt zondag twee maal uitgezonden. Het initiatief kwam van de VW Velsen-IJmuiden. Deze stantie verleende ook medewerking bij de opnamen Weer tentoonstelling Katwijkse Ko-Plu-Ko KATWIJK AAN ZEE In hotel „Riche" werd de jaarvergadering van Katwijkse pluimvee- en konijnenfokver- eniging „Ko-Plu-Ko" gehouden. Voorzit ter H. V. Bosch zei. dat eind dit Jaar weer een tentoonstelling wordt gehouden als er zaalruimte beschikbaar is. Secre taris D. van Duijn deelde mee dat het ledental thans 91 bedraagt. Penningmees ter P. van der Kwaak vertneldde een batig saldo Tatoeëerder I. Schadde van Doorn deelde mee dat 175 dieren werden geta toeëerd; in de kascommissie werden de heren W. Handgraaf en L Haasnoot ge kozen, in het bestuur de heren S. Rozema K. Schaap (vacatures T. van Duüven- J. Hus) Herkozen werden de he- an Duyn en J. de Mooy. van Hoog en laag water Ie Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE hoog water 4.35 en 16.51 vloed): laag water 0.26 en Vrijdag tur (spring- 12.51 uur. OEGSTGEEST Het bejaarden centrum ,flofwijck" aan de Hazen- boslaan heeft er een kleine, maai belangrijke afdeling bijgeicregen: accommodatie voor een aantal lang durig zieken. Naast het twee jaar geleden in gebruik genomen re creatiezaaltje voor tijdelijke patiën ten is naar ontwerp van architect H. Lamberts op van de gemeente te ruggekochte grond (b f 1) door de Leidse firma Halverhout een com plexje gebouwd van twee verzorgde ziekenzaaltjes, een gezellige conver satiekamer, toiletten, spoelhok en opbergruimte. Op het mannenzaaltje kunnen twee. in de vrouwenafdeling drie langdurig zieken, die anders naar een verpleeg huis moesten worden gezonden, wor den verzorgd. De huisschilder van Hof. wijck, de heer Bey, verfde de nieuwe afdeling in rustige tinten. Met enige feestelijkheid is gister middag het geheel in gebruik genomen. Zuster C. Kühn, directrice, onthulde een in de gevel aangebrachte gedenk steen en de heer Jac. J. Vos, bestuurs voorzitter, bracht de medewerkers aan deze nieuwbouw, die uit de eigen fi nanciën kon worden bekostigd, dank. Wethouder M. van der Voet voerde tijdens de bijeenkomst, waarop onder anderen een aantal huisartsen acte de presence gaf, nog het woord namens het gemeentebestuur. „Wy zijn trots op ons Hofwijck, zijn dagelijkse leiding en zijn personeel", aldus de wethou der, die het initiatief tot de nieuwbouw een daad van menslievendheid noemde. Uitbreiding 15 mei klaar? LEIDERDORP Ten aanzien van het op de streefdatum 15 mei gereed komen van het uitgebreide zwembad sprak voorzitter H. van der Horst van De Does op de gisteravond in het clubgebouw van de Munnik gehou den ledenvergadering van een wedloop met de tijd. In prettige samen werking met de aannemer wordt hard aan het nieuwe vijftig-meter-bad gewerkt. De grootste zorg geeft het aanbrengen van de zuiverings installatie. Men kan trots zijn op wat samen met het gemeentebestuur tot stand is ge bracht. Er komen nieuwe badhokjes bij, terwijl een gedeelte van het terras wordt overdekt. Met de verbouwing en uitbrei- ding is een bedrag van meer dan eei half miljoen gulden gemoeid. De to tale aan het bad bestede kosten belopen een miljoen gulden. Aan een prijsverhoging is niet te ont komen. De gezinsabonnemeniten gaan f35 koeten (voorheen f25). Gezinsleden boven de achttien jaar mogen van dit abonnement geen gebruik meer maken. Zij kunnen een individueel abonnement f 14 (voorheen f 9) nemen. TVrt jaar kost een abonnement f 10. Losse entreebewijzen beneden de zestien Jaar f 0,50. volwassenen f 1 De voorzitter iel, dat de tarieven in vergelijking met andere zwemba den beslist niet hoog zijn. Wty mogen in elk geval de gemeente geen extra- BANKETBAKK. T. DEN DULK Voorstraat 114-116 te Katwijk aan Zee een winkeljuffrouw van plm. 18 jaar. Wij bieden U: 2 x 10 dagen vakantie en 5-daagse werkweek. Ch ristenvrouwenbond Sassenheim SASSENHEIM Gezag en gehoorzaamheid. Over dit onderwerp sprak mevrouw dr. Vriezendorp, kinderarts te Wassenaar, voor de afdeling van de christenvrouwenbond. Zij zei, dat de invloed van de ouders op de kin deren griezelig groot is. Het karakter van het kind is voor een groot deel erfelijk bepaald, maar in de opvoeding kan er nog veel aan worden ge schaafd. In dit verband merkte mevrouw Vriezendorp op, dat wij Neder landers een merkwaardig volk zijn. Altijd maar bang wat anderen van ons zeggen en denken. Dit heeft zijn weerslag op de opvoeding. Er wordt veel te veel gepronkt met de kinderen. zorgen, dat er aan de tafel een Mevrouw Vriezendorp meende, dat e meeste kinderen ook teveel wordt geëist. Vaak onnodig wordt b.v. van de zmdelijkheidsdressuur een probleem ge maakt Soms komt het kind bewust of onbewust in verzet en valt dan terug onzindelijkheid. Dit kan ook een volg van spanningen zijn. De kleuter moet leren, zegt men. overal aan te komen, maar hij moet ook leren de wereld te ontdekken. Het dom weg verbieden is niet goed, maar mer moet wel een limiet stellen. Men moet het kind aanvaarden, zoals het is. AU kinderen lastig zijn, moet men beden ken. dat ze dit meestal zijn, om de dacht te trekken, die ze anders niet Eetprobleem Het eetprobleem noemde mevr. Vrie zendorp alleen een probleem omdat dit gemaakt wordt. Het eten moet niet opgedrongen worden. Is het kind ge zond dan komt alles wel in orde. Al te •aak wordt voorgehouden dat eten zoiets ls een medicijn is De ouders moeten Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Gert Jan, z v G de Jonge cn H C de Mol; Geer- truida Cornelia Christina, d v G Lorié en C J van Veen; Gregorius Jacobus Heriricus, z v B H A G Loli man en M C Miltenburg; Susanna, d v I Kleijn en H C 'lieuwenburg; Robertus Cornells Leonardus, z v H A Strijk en J van der Meer; Roland Nicolaas, z v P D van Zeist en M W Zonneveld. Gehuwd: A van Ark en J J W Hoogérvorst. Overleden: H jaar, man; L va wed van J H va 87 jaar. wed v Smits, 81 jaar. wed der Lucht, 68 jaar, Tilmans. 77 Jaar, echtgen van H J T Tummcrs; A W Vlnkestein, 87 Jaar. echtgen van G J Zwart» Voetbaltoernooi SASSENHEIM In het kader van de feesten op Koninginnedag worden ook dit jaar voetbalwedstrijden georgani seerd. Het toernooi voor bedrijven en erenigingen zal over twee dagen wor den verdeeld tw. Koninginnedag en de Bevrijdingsdag. Opgave voor deelne ming bij de heer D. A. Perfors, Molen straat 45. Sluitingsdatum 3 april. an den IJssel, 77 Leeuwen, 80 Jaar. Duijl, J den Duik, Grootveld; J J Plu: A van C M A Spreekster wees erop dat het funest is kinderen te vernederen. Hun fouten met anderen bespreken waar ze zelf bij zijn is helemaal venkeerd. Hoe meer ze ver nederd worden, des te meer ze worden ontmoedigd. Ook niet te veel eisen, ook dan zakt de moed. Men moet hen moed geven, zelfvertrouwen aankweken. An derzijds is het fout het kind op te heme len. Dit kweekt vervelende kinderen. Eveneens funest is het kind onnodig bang te maken. Als het kind hoort, dat ouders bang zijn voor dokter, ziekenhuis enz. zal het dit overnemen. Dreigen met politie, dokter of vader is uit den boze. Dit gebeurt maar al te vaak. lasten op de schouders leggen. Met waardering sprak de voorzitter over het werk van badmeester Lans. Voor het nieuwe seizoen zijn tot tweede badmeester benoemd dc heren S. Ouwerkerk en L. Leune. Ook de tijden van openstelling van het bad worden gewijzigd: vm. 7 tot 8.30 uur en daarna van 9.30 vin. tot 7.30 uur n.m_ Op zondag van 12 tot 6 uur. Op zaterdag gaat het bad om zes uur dicht- Bij de bestuursverkiezing herkoos men de heer Van der Reyden. Deze bracht verslag uit van De kleine Does. Er werd met vier zeventallen in de polocompe- •thtie gespeeld. Men benoemde een com missie om aan de opening van het nieu we bad een feestelijk tintje te geven Broeders van Taizé leven in vreugde LEIDERDORP Voor de afdeling van de christenvrouwenbond heeft ds. H. Roest, hervormd predikant te Soest, gis teravond gesproken over de broederschap van Taizé. een protestantse kloosterorde in Frankrijk, die eind augustus 25 jaar be staat. De broederschap telt nu tachtig leden van verschillende Kerken uit heel Europa. Na een noviciaat van tenminste drie jaar legt de broeder, gekleed in een witte pij, zijn gelofte al Deze houdt in het celibaat, het leven in gemeenschap van goederen, het afstand doen van elk bezit gehoorzaamheid aan de prior. Iedere broeder blijft lid van zijn eigen Kerk. Het leven van de broeders van Taizë wordt beheerst door drie elementen: vreugde, eenvoud en barmhartigheid. Zij oefenen uiteenlopende beroepen uit: drukker, glazenier, arts, boer enz. Som migen worden uitgezonden en doen dan wat hun hand vindt om te doen tot heü van de medemens. Ds. Roest liet aan de hand van dia's verschillende facetten uit het leven der broeders zien. Gevraagd een bij KRIJGSMAN ZELFBEDIENING Hoornes. Aanmelden 's avonds na 18.00 uur Friezenstraat hoek Sluisweg. LEIDEN Voorzitter (tevens ryksonderwysinspectenr) A. Boogaard van de „Vereniging van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspec tie Leiden" liet vanmorgen in de stadsgehoorzaal tijdens de 68ste algemane vergadering niet bijster optimistische geluiden horen ten aanzien van de toekomstige bouw van scholen en gymnastieklokalen in de inspectie. Na de oorlog werden in de inspectie 46 permanente scholen gebouwd cn 13 Semie-permanente. Voor de nabije toekomst zal het echter met name in Leiden en Katwijk als gevolg van de remmende invloed der woningbouw langer wachten geblazen zijn waar het de noodzakelijke bouw van nieuwe scholen betreft. Daar staat echter tegenover, dat in 1964 door de bouw van 3 permanente - i-permamenite scholen (een aanvulling met 41 lokalen) aan allerlei noodsituaties eind kon worden gemaakt Maar vooral m het kader van de voorgeno- verlaging der leerlingenischaal is de afgeremde scholenbouw bepaald niet rooskleurig te noemen. Nog droeviger fs he<t gesteld met de gymnastieklokalen: voor de ruim klassen, dlie de inspectie telt. zijn 17 volwaardige en 23 onvolwaardige gym lokalen nodig. Van die 23 onvolwaardige lokalen zijn er 5 met veel geld nog bruikbaar te maken maar daarnaast zul len toch nog 32 gymlokalen moeten ver rijzen wil men aan de huidige behoefte voldoen. Neemt men die ministeriële plannen voor uitbreiding van het aan- jren gymnastiekonderwijs in aan merking. dan zullen er zelfs 65 nieuwe lokalen bij moeten komen Voorts schonk de heer Boogaard aan dacht aan een ..welvaartsverschijnsel": •r komen steeds meer klachten binnen •ver het uitvallen van de centrale ver warming en het uitblijven van snelle service. Ook het aantal klachten over onvoldoende schoonmaak stijgt De per soneelsbezetting in de inspectie geeft op één school na geen zorg in de inspectie Leiden. Dit wil echter niet zeggen* dat alles rozegeur en maneschijn io- De behoefte aan woningen voor onderwij zersgezinnen blijft groot. Uitvoerig ging de heer Bogaard ten slotte in op de steeds kortere school week. .Voor 85 scholen in de inspectie geldt thans de vrije zaterdag tijdens de zomermaanden maar die hiervoor gevon den urencompensatie is volgens de heer Boogaard geen wezenlijke compensatie Pas na verloop van tijd zal blijken wat de gevolgen zijn van de schooltijdver korting. Erg optimistisch was de heer Boogaard hierover bepaald niet Een vrije zaterdag plus een vrije woens dagmiddag kom wel eens funeste gevol gen blijken te hebben voor het onder wijs. Na een vrij lange pauze sprak prof. dr. C. A van Peursen over .Nieuwe denkvormen en hun invloed in het on derwijs". Vanmiddag gaf de Nieuwe Komedie een opvoering van „De knecht twee meesters", geschreven door Carlo Goldoni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13