I Uw probleem is het onze Conjuncturele kentering treft textielindustrie DAMES! ™Ë?(X) Opleiding legerpredikant start weer op 26 april Onmiddellijke verlichting van spierpijn en stijfheid Beroep op parlement om betere regeling voor gemeentefinanciering Muzieknotatie wordt nu gecorrigeerd Een woord voor vandaag Mmele er is geen betere Zonnige bijeenkomst van remonstrantse vrouwen Bundeling van krachten bij de middenstand? 2 WOENSDAG 17 MAART 1963 Regering om maatregelen gevraagd Dumping-prijzen van Italië (Van onze soc.-econ. redactie) TILBURG/WINTERSWIJK Zowel bij de Nederlandse wol als de katoenindustrie valt een duidelijke economische terug gang te constateren. In Tilburg, het centrum van de Brabantse wolindustrie, waar 10.000 mensen werkgelegenheid vinden, heeft de directie van de N.V.W. Schoenmakers tot sluiting en li quidatie van het bedrijf besloten. De 100 man personeel is ontslag aangezegd. In Winterswijk heeft de katoenwe verij De Batavier besloten tot een drastische werktijdverkorting voor de ruim 500 man personeel. Het aantal werkuren per man per week bedraagt thans gemiddeld nog geen 30. arbeidsinspectie heeft voor deze werktijdverkorting een vergunning afgegeven. De gehuwden krijgen nu 30 pet van de niet gewerkte uren uitbetaald krachtens de Werkloos heidswet en de ongehuwden 70 pet. Hier en daar zijn ook voor wolfabrie ken vergunningen afgegeven voor in krimping van de werktijd. Deze symptomen van de moeilijk heden in de textielindustrie beper ken zich niet tot Nederland. Ook in België, Frankrijk en Italië doen zich soortgelijke problemen voor. In totaal zitten acht wolbedrijven in Tilburg in moeilijkheden. Vertegenwoordigers van de Ne derlandse wolindustrie hebben zich reeds tot de regering gewend met het verzoek maatregelen te nemen. Behalve de algemene economische teruggang speelt in de wolindustrie ook nog een belangrijke rol de scherpe concurrentie van Italië. Aan de minister van economische zaken is gevraagd in het kader van EEG, maatregelen te nemen bescherming van de Nederlandse wolindustrie, daar de Italiaanse in voer de markt verstoort. De Italia nen komen hier met bijzonder goedkope wollen stoffen, zgn. strijkgarenstoffen, die vnl. in huis arbeid worden gefabriceerd. De la ge prijs is mogelijk door de lage lonen die betaald worden. Omdat de EEG ook streeft naar uniforme arbeidsvoorwaarden menen de Ttl- burgse wolfabrikanten, dat hier sprake is van oneerlijke concurren tie, waartegen men maatreaelen noodzakelijk acht. In heel Europa Een andere oorzaak van de moeilijkhe den in de textielindustrie, waarmee heel Europa en dus ook Italië te kampen heeft, is de verhoogde invoerheffing van 15 pet., die Engeland heeft doorgevoerd. Frankrijk heeft voorts een ernstig verlies geleden met het wegvallen van de export naar Afrika. Ongeveer 70.000 Franse textielarbeiders kennen reeds een ver korte werkweek. In België blijkt het in een groot aantal bedrijfstakken minder goed te gaan. Genoemd worden de chemische industrie, de metaal-, textiel- en autoindustrie. Als gevolg hiervan zijn In België de kredietrestricties reeds opgeheven. De indruk bestaat, dat in de andere Europese landen de economische re cessie veel sterker om zich heen grijpt dan in Nederland. De Neder landse textielindustrie heeft hier als een der eerste iets van gemerkt, omdat onze textieluitvoer voor twee derde deel op Europa is gericht en voor de helft op de EEG-landen. Bepaald goed gaat het in ons land nog bij de produktie en afzet van bijv. gordijn- en meubelstoffen. Tegen de Italiaanse Prato-stoffen, die tegen dumping-prijzen binnenko men, valt echter niet te concurreren. Ongeveer 30 pet van het verbruik van dergelijke stoffen in Nederland verzorgt Italië. De katoenindustrie heeft vooral te kampen met de invoer van goedkope overhemden uit Hong kong. In de hele Nederlandse katoen- en wolindustrie is de conjunctuur opmer kelijk flauw en zijn de orderporte feuilles aanmerkelijk slechter gevuld dan voorgaande jaren. WITTE KRUIS poeders hèlpen. P. den Boer (83) overleden (Var medewerkers) VOORBURG In de ouderdom van 83 jaar is overleden de heer P. den Boer. oud-leraar van het Marnix gymnasium te Rotterdam. De overledene werd op 9 juli 1881 te Middelburg geboren en ont ving zijn opleiding als onderwijzer. Hij diende het christelijk onderwijs aan de lagere school te Giessen-Nieuwkerk en aan een der chr. mulo-scholen te Rotter- jarige leeftijd vervroegd pensioen werd verleend. De overledene vestigde zich metterwoon te Voorburg. De heer Den Boer was onder meer voorzitter van de Vereniging van lera ren bij het christelijk middelbaar onder wijs. Zijn verdiensten vonden erkenning Vrijdagmiddag om drie uur zal de be grafenis plaatsvinden op de Oosterbe graafplaats te Voorburg. OSAKA De Japanse kerken hebben hun eerste zendeling naar Egypte uitge zonden. Het is ds. Moritada Murayama, predikant, die op kosten van Ameri kaanse presbyterianen voor vier jaar naar Eeypte is vertrokken, om de Kopti- sche Evangelische Kerk te helpen bij het opzetten van het evangelisatiewerk. Minister over conflict PGV (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op 26 april be gint een nieuwe cursus tot oplei ding van legerpredikanten. Er is echter nog geen beslissing geno- i over de vraag hoe de oplei ding ter hand zal worden genomen, aangezien het CIO-M zich nog be raadt over het rapport van de ar bitrage-commissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de moei lijkheden in de leiding van de pro testantse geestelijke verzorging van de Koninklijke Landmacht. Aldus heeft minister De Jong gi. teren meegedeeld in de Eerste Kamer op vragen van dr. J. W. Beerekamp. Zoals bekend werd ds. H. J. Dieker- hof eind februari '64 door de staats secretaris op advies van de hoofdleger- predikant en het CIO-M uit zijn functie van hoofd van de opleiding ontheven. Op 9 junii werd hij daarin echter weer hersteld. De c.h. woordvoerder noemde het voor het driemanschap ellendig, dat de bespreking van het rapport niet in dezelfde rust plaatsvindt als de op stelling. Het nemen van maatregelen wordt er bepaald niet gemakkelijker door nu de conclusies reeds worden aangevochten. De situatie rondom de hoofdlegerpredikant roept om snelle sanering. Wij kunnen slechts de ver- zuchtig slaken, aldus spreker, dat er een uitweg wordt gevonden, waar langs alle partijen en personen niet al te onvoldaan een nieuwe periode in de PGV kunnen ingaan. Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van rheumatische pijnen, zenuwpijnen, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in bet weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoelvan verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. A In AO OI Verkrijgbaar bij MlycSdl alle drogisten. AMSTERDAM De gemeente raad heeft gisteren bij de behande ling van de begroting 1965 zijn on genoegen over de uitkeringen uit het gemeentefonds vastgelegd in een door alle fracties, behalve de WD, ondersteunde motie. Hierin wordt op het parlement een be roep gedaan om deze uitkeringen zo snel mogelijk te doen verhogen en rekening te houden met de bij zondere positie van de grote ge meenten. De indiener van de motie, de voor zitter van de socialistische fractie W. Th. Polak, liet zich verder kritisch uit over de manier waarop Rotterdam, Den Haag en Amsterdam hun geza menlijk adres aan regering en Twee de Kamer over de financiering va verkeersvoorzieningen in de open baarheid hebben gebracht. „Het leek wel een illegaal blad" zo zei hij. Op het gebied van voorlichting kunnen gemeenten nog vee] leren van vak verenigingen, verkeersbonden en voorstanders van commerciële televi- aldus de heer Polak, die een voorstander was van het Haagse plan contactcommissie van de drie gemeenten in te stellen. De voorzitter van de WD-fractie, de heer R. Th. J. Ie Cavelier, moti veerde zijn niet-ondersteunen van de motie, met het argument dat zijns inziens de uitkeringen uit het ge meentefonds meer dan behoorlijk wa ren. Er zal nooit geld genoeg zijn om de ondertekenaars van de motie te bevredigen. De gemeente moet vol gens hem een zuiniger beleid gaan voeren. „Amsterdam is al tientallen jaren rood en rood Is duur", aldus de liberale fractieleider. De Amsterdamse begroting sluit overigens met een tekort van 32 miljoen gulden. De raad besloot een lening van dertig miljoen aan te gaan bij de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten. De vraag of legerpredikanten al of niet officiersdistinctieven moeten dra gen, noemde dr. Beerekamp principieel onbelangrijk. Het wezenlijke zit niet op de uniform maar er onder, aldus spreker. Daarom ben ik bepaald geen voorstander van ondoordachte ver nieuwingen, die misschien genomen zouden worden onder indruk van recente ervaringen. De heer Algra (a.r.) was het eens met de heer Beerekamp, dat het uitlekken van het rapport van de commissie van drie betreurenswaardig is. Deze zaak moet door de kerken samen worden bekeken en kan be paald niet door één kerk worden uitgemaakt, aldus de Friese senator. Aan de bezwaren, die tegen de ster ren en balken van de legerpredikan ten worden ingebracht, kende hij geen betekenis toe. Na veel klachten over 119 (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Musicologen z(jn op het ogenblik bezig, de muzieknotatie van de nieuwe ge zangenbundel der Gereformeer de Kerken nog weer eens geheel na te lopen en te zuiveren van de vele ingeslopen fouten. Dit ge schiedt op verzoek van deputaten naar aanleiding van de vele klachten, die over de muziek ge uit z(jn. Gelijk bekend zijn er bij de invoe ring van de nieuwe bundel 119 gezan gen nog al wat moeilijkheden opge treden. doordat behalve de tekst ook de melodieën soms vrij ingrijpend ■gewijzigd waren vergeleken bij de bekende en vertrouwde wijzen. Bo vendien signaleerden organisten aller lei fouten in de muzieknotatie. In vele gevallen betekenen de wij zigingen een terugkeer tot de oude. oorspronkelijke melodieën. Daar komt bij. dat men handelde in nauwe samenwerking met de hervormde ge zangencommissie, teneinde een eens luidende tekst en melodie te krijgen. Hoewel beslist geen nieuwe visie mag worden verwaoht, heeft men het toch noodzakelijk geacht, om de mu zieknotatie nog eens met de hervorm de commissie door te nemen. Naar wij vernamen betreffen het slechts enkele kleinigheden, die slechts voor deskundigen van belang zijn. Drukfouten HUIVERIG De minister van defensie kon dr. Beerekamp meedelen, dat er door de gang van zaken in de PGV geen ernstig tekort aan legerpredikanten is ontstaan. Hij zei er geen behoefte aan te hebben om aan de geestelijke verzorging te gaan dokteren, want zij heeft tot nu toe bevredigend gewerkt, al zijn er bepaalde facetten, misschien niet helemaal voldoen. De minister verklaarde „uitermate huive rig" te zijn om veranderingen aan te brengen, maar was daartoe wel bereid wanneer vanuit de kerken bepaalde wensen kenbaar zouden worden ge maakt. Het conflict rond de hoofdle gerpredikant is nog sub judice, maar op voorhand legt de overheid zich neer bij de beslissing, die te dien aanzien door het CIO-M zal worden genomen. Minister De Jong zei het te betreuren, dat het rapport van de commissie van wijze mannen nog niet zijn geheel in de publiciteit is gebracht. Over het hervormd-synodale ge schrift „Woord en Wederwoord" wil de de bewindsman geen oordeel uit spreken, maar wel gaf hij uitdrukking aan zijn voldoening dat het vraagstuk de kernwapenen in alle kerken steeds verder wordt uitgediept. De heer Beerekamp had van de brochure gezegd, dat zij enkele vraagpunten heeft verduidelijkt. De synode heeft haar principiële visie niet gewijzigd, dit kon ook niet worden ver wacht. Actie voor gezin van ds. Reeb ROTTERDAM Vier Rotterdamse predikanten hebben het initiatief ge- om de vrouw en de kinderen van ds. James Reeb een bewijs van sympathie en solidariteit te geven. Ge lijk bekend is deze blanke predikant bezweken aan zijn verwondingen na mishandeling tijdens betogingen in Selma voor de burgerrechten van de negerbevolking. :r predikanten zijn dr. N. J. Hommes (geref.), dr. H. J. Jaanus (luth.). dr. W. S. van Leeuwen (herv.) dr. J. F. v. Roijen (rem.). Zij vragen hun collega's van alle kerken om vóór april een gift te storten om de na gedachtenis te eren van hun collega, die voor zijn geloof viel. en om zijn gezin tc dienen. Ook verdere sympati- serenden mogen uiteraard iets bijdra gen. Men storte op girorekening 6400 van R. Mees en Zonen te Rotterdam en zette op de overschrijving: Gezin Reeb. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-Sloten (4de pred.pl.) (toez.): W. S. Evenhuis te Bier vliet. Aangenomen naar Assen fwijkgem. Vredeveld) (toez): J. W. Schipper te Rotterdam-Deltshaven. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam: R. Ypma te Amersfoort: te Hasselt: J. Jellema, kand. te Achterveld: te Delft (vac. dr. G. P. Hartvelt): H, Hogenhuis te Rotterdam-Z. (Katendrecht) Benoemd tot hulppred. te Oostzaan: P. Veenhuizen. em. pred te Huizen (N.H.) GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Z. en vooi Veen (N.B.): G. Schipaanboord te Apel doorn. Wat belangrijker is, is dat de commissie van drie musicologen (o.a. de beren drs. M. Geerink Bakker M. Voorberg) zelf ontstemd is over ihet grote aantal drukfouten. Deze zijn ontstaan door de nauwkeurigheid van de kopiist, ter wijl er ook door onbevoegde handen ■van een organist op eigen initiatief „verbeteringen" in de notatie schijnen te zijn aangebracht. Door de baast, waarmee men de bundel blijkbaar op de markt wilde brengen, hebben de •musicologen geen drukproeven gekre gen ter correotie. Ons werd eohter de verzekering gegeven, dat de tekst van de gezan gen op enkele notore fouten na goed •is en dus niet zal worden gewijzigd. Het betreft alleen de melodieën. Zodra de musicologen gereed zijn, kan men van hen een communiqué verwachten. Hierin zullen zij een kleine verantwoording afleggen de veranderingen, die zij hebben aangebracht in de oude melodieën tevens adviezen geven aan kerkera den en organisten betreffende Invoering van deze veranderingen in de gemeente. Dezer dagen zou een koorbundel en orgelboek van de 119 verschijnen. Op het laatste nippertje beeft de uitgever (Proost en Brandt te Amsterdam) ziah eohter genoodzaakt gezien, mede ■te delen, dat de werkzaamheden voor deze uitgave zijn opgesahort, totdat de muzieknotatie definitief zal zijn vastgesteld. Hoelang het nog zal duren, voordat Boekenhoek Onafhankelijkheid als proces, door Fatma Mansur. Uitgave De Arbei derspers. Amsterdam. Interessant is deze visie op het on- afhankelijleheidsproces in India, Pakis tan, Indonesië, Ghana en Nigeria. Als Turkse heeft de schrijfster deel uitge maakt van een sociaal-politiek bestel, in vele opzichten gelijk aan dat waar aan zij haar boek heeft gewijd. Op de ze stof promoveerde zij ook aan de Harvard-universiteit. Naar aanleiding van het gedeelte van dit werk dat over Indonesië handelt, heeft de vroe gere gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook een bewonderend voor woord geschreven. Hierin herinnert hij eraan, dat dr. Mansur haar kennis van de landen die zij beschrijft nog niet kon toetsen aan directe aanschouwing. Niettemin is haar boek een onbevoor oordeelde analyse gewerden (226 blz. 15.90). deze definitieve notatie de kerken in zal gaan. konden noch musicilogen, noch deputaten, noch uitgevers ons vertellen. Verzuchting Naar aanleiding van de moeilijkheden rond de invoering van de nieuwe gere formeerde gezangenbundel slaakt drs. Ad Houtman in het orgaan van de gerefor meerde organistenvereniging „Organist en eredienst" de verzuchting: eenvoudiger en voorzichtiger weg kun nen bewandelen? Men had een keuze kunnen maken uit de bestaande her vormde bundel en deze keuze ter be proeving aan de Gereformeerde Kerken kunnen aanbieden. De gemeenteleden hadden eenvoudig een hervormde gezan gebundel kunnen kopen en de voorge schreven keuze daaruit kunnen zingen in de eredienst. Dit had heel wat minder kosten met zich meegebracht en wat belangrijker is, het had vele vergissin gen, fouten, revisies kunnen voorkomen." „Vrede laat Ik u, Mijn vrede geef Ik u; niet gelijk de wereld die geeft, geef Ik hem u" (Joharnes 14:27). Zij, die de oorlog hebben gekendj weten wat vrede is. Vrede is vijf jaar lang voor de gehele wereld de toestand geweest, waarnaar verlangend werd uitgez en. Vrede betekende rust, vrijheid; betekende, dat men eindelijk weer eens kon gaan en staan waar men wilde, en doen en laten wat men wilde. Vrede betekende het voortzetten van het oude leventje. Christus spreekt ook van vrede, maar Hij zegt er nadrukkelijk bij. dat Zijn vrede anders is, dan die van de wereld. Zijn vrede kan er zijn te midden van oorlogen, midden in bang gevaar. Zijn vrede kan heersen terwijl de machten van deze wereld elkaar in de haren zitten, Zijn vrede schept geen tegenstellingen, zoals de wereldse, die men uiteindelijk slechts kent door de oorlogen. De vrede van de Here! Dat is dit: Dwars door alle verschrik kingen der tijden heen, de angst van zich kunnen afduwen in de zekerheid dat alleen Hij het voor het zeggen heeft, bevrijd zijn van alle last en zorgenniet lettende op het heden, maar het oog gericht houdende op het toekomende. Zijn vrede! De vrede des Heren. Voor hen, die in Hem ge loven en Hem aanbidden. Wij lezen vanavond Mattheüs 17 vers 14 tot 27. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. NIEUWE KERKLIEDEREN (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Gisteren ont ving een zonnige hoofdstad de re monstrantse vrouwen voor hun jaarlijkse contactdag, die nu voor de elfde maal werd gehouden. Uit alle hoeken van het land was men naar de moderne Arminiuskerk ge komen, waar meeuwen omheen scheerden boven het glinsterend water rond de kerk. Spreeksters waren mej. dr. J. J. Klink predi kante te Haarlem en mevr. N. Vos- Brand uit Ommeren op de Betuwe. De werkvergadering had reeds de vorige avond plaatsgevonden. In de bestuurswisseling nam mevr. F. van der Sluis-van Gelder de plaats in van mevr. R. B. van der Hiel-de Jong, die hem beschikbaar stelde. Het onderwerp van mej. Klink was: Jeugd en geloof. Zoals bekend (zie ons zondagsblad van enkele weken geleden) verzamelt zij kinderuitspra ken over het geloof. Reeds velen hebben voldaan aan haar verzoek, dat zij in diverse bladen kenbaar maakte, om deze kinderuitspraken te zenden. Dagelijkse ervaringen werden opge stuurd, babyboeken nagekeken en eigen jeugdherinneringen kwamen weer boven. PSYCHOLOGIE De Haarlemse predikante zei hier over: „Ze maken vaak zeer diep gelovige opmerkingen, die ons eigen gedachtenpatroon doorbreken." De psychologen menen, dat een kind nog geen geloof heeft en dat het pas later komt. als ze meer bewust leven. De ouders daarentegen bekennen, dat de kinderen hen vaak beschamen. Er zijn reeds ongeveer 170 brieven ingezon den, maar nieuwe worden nog altijd op prijs gesteld. „Bij een groot gedeelte van ons godsdienstonderwijs heeft men zich niet gerealiseerd wat het kind aan kan, daarom kunnen opmerkingen van de kinderen zelf ons duidelijk maken hoe het dan wel moet", aldus mej. Klink. Ze hoopt daarom, wanneer ze zover is dat ze conclusies kan trekken, deze dienstbaar te maken aan het godsdienstonderwijs. In de middaguren werden nieuwe kerkliederen ingestudeerd door de heer Wassenaar. „Het was een slechte tijd voor de kerk, toen er geen nieuwe liederen werden gemaakt", meende hij. „Het is daarom zo ver heugend, dat er in onze tijd zowel in reformatorische als in rooms-katho- lieke kring zoveel aandacht aan wordt besteed. Een van de drie nieu we verzen was: Johannes in de ge vangenis. op tekst van Muus Jacobse en melodie van Willem Vogel. Mevrouw Berghuis hield vurig reeds veel goederen zijn verzonden, evenals rolstoelen en andere medische apparaten. Op het ogenblik zijn er veertien rolstoelen in bestelling voor kinderen en volwassenen. Ze vertelde, dat het revalidatiecentrum in Leersum zo'n grote bijdrage heeft geleverd voor een soortgelijk centrum in Skopje. Laatste spreekster was mevrouw Vos over: De mythe van de vrouwe lijkheid naar aanleiding van het boek van dc Amerikaanse schrijfster Betty Friedan, The feminine mystique. Het behandelt de situatie van de Ameri kaanse gehuwde vrouw, die het moei lijk vindt om bevrediging in haar leven te vinden. Het slotwoord werd gesproken door mej. H. J. W. Modder- hulp aan Skopje, waarheen1 man, predikante te Amsterdam. Geen partij, ivel eigen minister (Van onze soc.-econ. redactie) APELDOORN De grote cen trale middenstandsorganisaties moeten haar krachten bundelen. Dit geldt de Chr., de R.K., de Kon. Ned. Middenstandsbond en het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen. Zouden de middenstandscentrales deze sa menwerking niet opbrengen dan dreigt op het ogenblik de oprich ting van een Middenstandspartij. Deze waarschuwende woorden sprak vandaag de heer J. Tamboer als voorzitter van de Bond van Chr. Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit. Door bundeling van de krachten zal er meer rekening gehouden kunnen worden met de belangen van de kleine zelfstandigen. Liever dan een Middenstandspartij zag de heer Tamboer meer samen werking bij de middenstand en de instelling van een departement voor middenstandszaken. De middenstand Wil volgens de heer Tamboer evenals de landbouw een centraal punt bij de regering, waar hij kan spreken over zijn moeilijkheden. In het verleden is het ook deze bond geweest, die de oplossing aan de hand deed voor de nieuwe samenstelling van de assortimenten voor de levensmiddelensector in het kader van het vestigingsbesluit. De heer Tamboer sprak zijn ont stemming er over uit, dat de mid denstand in het hoofdbedrijfschap detailhandel onder de dwang leeft van het grootwinkelbedrijf en de werknemers. Hij geloofde echter, dat de strijd om de vijfdaagse werkweek voor de middenstand, nog lang niet ten einde is, ook cl denkt het hoofdbedrijfschap dit misschien. Hij vroeg ztfh af, waar om de Kon. Middenstandsbond zich in het hoofdbedrijfschap aan de zijde van het grootwinkelbedrijf en de werknemers heeft geschaard. „Speelden de belangen van de leden geen rol of gaat het prestige van sommige bestuursleden hier boven het belang van de leden?", aldus de heer Tamboer. De voorzitter stelde de vraag aan de orde, of de hechtere bundeling van krachten bij de centrale midden standsorganisaties een fusie zou moe ten betekenen voor de afzonderlijke brancheorganisaties. Hij meende, dat de samenwerking niet zo ver behoef de te gaan. Wel sprak hij zich uit voor een hechtere federatieve samen werking naar het voorbeeld van de Nederlandse Bakkerij-Stichting. Maar wordt aan de top de samen werking versterkt, dan zullen de le den beter de betekenis van de organi satie moeten gaan zien. Te veel bedrijfsgenoten houden zich nog af zijdig van de organisatie. Wanneer de organisaties niet meer meespelen dan speelt de individuele middenstander helemaal niet meer mee. Indien de centrale middenstandsorganisaties de afgelopen maanden aan staatssecreta ris Bakker geen duidelijk halt hadden toegeroepen, dan hadden vele mid denstanders hun moeilijkheden zowel financieel als economisch niet over leefd. Zonder de organisaties waren deze belangen niet behartigd en waren vele middenstanders er thans heel wat slechter aan toe. Het argument van te hoge contributie, wees de heer Tamboer af, want deze bedraagt niet meer dan 20 cent per dag. Hij noemde dit geen bijdrage doch slechts een fooi. Ook de chr. partijen vroeg hij nadrukkelijk meer aandacht te beste- aan de problemen van de mid denstanders. Vraag van vele lezers: Welke zijn de bedragen van de A.O.W. over 1964, die e moeten opgeven voor de belasting. Antwoord: Bij informatie op het belastingkantoor ontvingen we het vol gende antwoord hierover: Voor gehuw den 2856. voor ongehuwden 1848. Vraag: Een eigenaar bood zijn woning _jn de huurder te koop aan. De huurder, die niet op het aanbod inging, wendde zich met klachten tot de volks huisvesting en deze zond een aangete kende brief, dat de eigenaar de riole ring moest verbeteren, daar anders de gemeente dit op zijn kosten zou doen Een aannemer spoot de riolering door tot genoegen van de huurder. Vervol gens verkocht de eigenaar het huis aan ander met alle lusten onderhouds- de gemeente in in het riole- rekening is dit Enige tijd later brengt enkele veranderingen ringssysteem. Voor wii Antwoord: Helaas zijn de gegevens nog niet voldoende voor een afdoend antwoord. Behoren de veranderingen in het rioleringssysteem tot de aan de vorige eigenaar door bouw en woning toezicht opgedragen reparaties, of staan ze hier volkomen buiten? Zijn ze misschien een gevolg van het doorspui ten van de riolering en staan zij dus hiermede in rechtstreeks verband? Mocht dit alles het geval zijn. dan komen de kosten nog op rekening van de vorige eigenaar. Staan de verande ringen echter los hiervan en zijn ze door de gemeente opgedragen na de verkoop van het huis. dan komen ze ten laste van de nieuwe eigenaar. Informeer eerst eens goed bij de gemeente en bij ner, die de veranderingen heeft uitgevoerd. Betreft het een hoog bedrag, aan is het raadzaam bij verschil advocaat te polsen, tien dagen zijn al mij: •dgegaan. Ze hadden o: het laatst alle een witte uitslag. Hoe kan dat nou? Heb ik ze niet goed behan deld? Hoe moet ik mijn aquarium ontsmetten voor ik er weer nieuwe indoe. Welk voer is het beste voor tropische vissen? Antwoord: De vissen zijn aangetast door een schimmelziekte (saprolegnia). De sporen hiervan zijn veelal in het water aanwezig, maar als de vissen goed gezond zijn, worden ze niet aangetast. De kans op aantasting is groter als bijvoorbeeld het water te koud is. of er gebrek aan zuurstof optreedt. Ook wan neer de vissen onder die ongunstige omstandigheden gewond raken, bijvoor beeld docr vechten, scherpe randen aan stenen of dergelijke, is infectie slechts een kwestie van tijd. Verder kan schimmel optreden als er te veel gevoederd wordt en het niet opgenomen voedsel gaat schimmelen en de vissen besmet. De vjssen, die niet of matig zijn aangetast, moet men uit de bak halen en als het kan. afzonderen in een aquarium, waarin de temperatuur geleidelijk verhoogd wordt. Verder moet men het water en de vissen in dit aquarium ontsmetten met 1/10 gram kolloidaalzilver op 100 kubieke cm. gedestilleerd water, een half tot twee en half uur lang. Ook helpt het wanneer men een paar maal herhaald zoutbad geeft van 18 gram zout op 100 gram water. Vervolgens moet men het oude aqua rium legen, alle grond en planten er uil halen en het grondig schoon maken. Hierna kan men een laagje grond van 1 cm dik aanbrengen voor voeding van de beplanting. Daarop doet men goed ge wassen grind of scherp zand. Gebruik groenblijvende plantjes, daar deze ook in de winter voor zuurstof zorgen en voor voedsel. U moet het water niet telkens vernieuwen, maar alleen uit aanwezige voorraad reservewater bij voegen. Zorg voor een gelijkmatige temperatuur en let er op dat het gegeven voedsel steeds opgebruikt wordt. Wat de voeding betreft, kunt u zich geheel verlaten op bona fide zaken, waar u het verpakt kunt kopen. Vraag: Uw inlichtingen over de ar beidsvoorwaarden in de tuinbouw op 1 maart hebben mijn grote ontevreden heid opgewekt. In de eerste plaats moet de vragensteller inlichtingen hebben over de arbeidsvoorwaarden in de bloemisterij. In de tweede plaats staal bijna voor mij vast, dat de vraag was gesteld door een ongeorganiseerde, een parasiet, die over de ruggen van de Re organiseerden probeert toch aan zijn trekken te komen zonder contributie te betalen. Ik had niet gedacht dat u uw blad openstelde om ongeorganiseerden op de hoogte te stellen van de vele c.a.o.'s. Als men een ongeorganiseerde ontmoet, hebben ze altijd een uitvlucht: principe, enz. enz. maar alles wat door georganiseerd overleg tot stand komt, strijkt de tegenstander op. En maar lachen achter de ruggen van de geor- ganiseerdenl Antwoord: Niets ligt verder af van onze bedoeling dan de mensen aan te moedigen om ongeorganiseerd te blijven. Op onze spreekuren komen vele onge organiseerden. die juist door hun onge organiseerdheid in de grootste knopen geraken. Wij brengen hun dit dan ook onder het oog en de christelijke bestu renbonden hebben na het bezoek aan ons vele verloren schapen uit de kuil ge haald. Ditmaal is onze goede raad om zich toch te organiseren helaas om de Brieven, die niet r(jn van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra- Sen. die niet onderling met elkaar i verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- een of andere reden weggevallen. Ove rigens vroeg deze lezer een inlichting waarop elke Nederlander recht heeft. Het is onze ervaring, dat de ongeorga niseerden niet zo hard lachen. Hun toe stand kost hun over het algemeen veel meer geld dan zij aan contributie uit sparen. In elk geval blijven wij nauw samenwerken met de christelijke orga nisaties. Vraag: Reeds enige tijd hebben wij last van bijgaande diertjes. Zij komen altijd, hetzij levend hetzij dood bij onze glas in loodramen de woonkamer in. Gaarne zouden wij willen weten of dit onschuldige, zogenaamde lieveheers beestjes zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan zouden wij gaarne willen ver nemen hoe zij dan wel heten en of zij schadelijk zijn en wat wij daaraan -..ue- ten doen. Antwoord: De toegezonden kevertjes zijn inderdaad Onzelieveheersbeestjes en dus onschadelijk. Zij behoren tot de fa milie van goudhaantjes. Zij leven van bladluizen en over het algemeen is het zo dat als men veel van die torretjes ziet, er ook altijd bladluizen in de buurt zijn, hetzij op buiten levende planten of bo- men, hetzij op kamerplanten. Het is dus als een waarschuwing te beschou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2