Nieuwe Leidse Courant m Schmelzer nu formateur? BOOT Beernink handelde in strijd met zijn eigen Unieraad r Koningin ontving vandaag weer adviseurs Voortzetting van huidige combinatie onmogelijk Vandaag beslissing over stemrecht van negers? Koningin en Prins gaan naar wintersport Bondsraad vóór vervolging van nazi-beulen Commentaren Mengele en Bormann in Zuid-Amerika Zaterdag 13 maart 1965, 45ste ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI. DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. 0,78, „Sfantvastigh is gheb mijn hert in teghensp 3,35, p.kw. 10,05 UWU Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Volgens Times Johnson: blijven vechten in Zuid-Vietnam LONDEN/SAIGON De Ameri kaanse president Johnson zou heb ben besloten de aanwezigheid van zijn troepen op het Aziatische vaste land voorlopig te handhaven en de oorlog in Vietnam met alle beschik bare middelen voort te zetten. Dit bericht, dat ongerustheid bracht bij de Britse regering, vernam het in Londen verschijnende blad Times van zijn correspondent in Washington, wiens naam volgens traditie niet bekend wordt gemaakt. De regering, die op het ogenblik dit bericht probeert 'te verifiëren, is van mening, dat uit deze twee besluiten, ern stige en vérstrekkende consequenties zul len voortvloeien met betrekking tot de crisis in Zuidoost-Azië. Op deze manier zal de crisis nooit kunnen worden opge lost: het maakt de situatie alleen maar L-vaarlyker, zo menen leden van de Britse regering. In de Noordvliet te Maassluis is gistermiddag de 2-jarige Eran Squares uit Maassluis verdronken. Het kind was even ontsnapt aan de aandacht van de moeder, die het jongtje naar de markt had meegenomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vandaag ontving de Koningin op Huis ten Bosch acht politici om zich te laten adviseren over de mogelijkheden tot oplossing van de kabinetscrisis. Het zijn de voorzitters van de beide Kamers, de vice-pre sident van de Raad van State en de leiders van de fracties van de KVP, de PvdA. de ARP, de CHU en de VVD in de Tweede Kamer. Politieke waarnemers zouden allerminst verwonderd zijn wanneer de formatie-op dracht zou worden gegeven aan de heer Schmelzer. De Koningin hoopt maandag voor een korte wintervakantie te kunnen vertrekken. De Prins vertrekt die dag in elk geval. De naam van drs. W. K. N. Schmel zer als mogelijke formateur wordt genoemd omdat hij de fractievoor zitter is van de grootste partij. De ze figuur acht men de eerstaange- wezene wanneer niet het spreek woord van toepassing is: wie brok ken maakt moet lijmen. Bij zeer velen bestaat bovendien de indruk, dat de KVP-politicus zijn informa tie-opdracht grondig en niettemin binnen een redelijke termijn heeft vervuld. Het was niet aan hem te wijten, dat de inhoud van zijn rap port teleurstellend was. In de wandelgangen van de Tweede Kamer, waar de fracties van de KVP, ARP, CHU en VVD bijeenkwamen, werd gisteravond al druk gespeculeerd de mogelijkheden tot oplossing Johnson houdt persconferentie WASHINGTON President John son zou vandaag een belangrijke persconferentie houden over de wet geving op het gebied van het alge meen stemrecht. Zijn minister van justitie. Katzenbach, werkt aan boodschap aan het Congres over de burgerrechten. De minister heeft meegedeeld te hopen, dat hij van daag gereed zal zijn. Hij dacht dat de president het stuk in het begin de komende week aan het Congres zal doen toekomen. Dit Is gisteren door de perschef van het Witte Huls bekend gemaakt. Johnson heeft gisteren in verband met de demonstraties in Selma, een aan tal vertegenwoordigers van Amerikaan se bewegingen voor rassenintegratie en een delegatie, die optrad namens on geveer vierduizend protestantse, rooms- katholieke en joodse geestelijken, bij zich ontvangen. Volgens een woord voerder van deze groep. Walter Faun- troy, had Johnson gezegd, dat hij „de volle verantwoordelijkheid" op zich zou nemen voor elke eventuele actie van de federale regering. De groep had dc president ge vraagd, onverwijld „marshals'' (fe derale politiemannen) naar Alabama te zenden om allen te arresteren, ülc verantwoordelijk waren voor het ge welddadige en brute optreden tegen de negerbetogers in Selma, afgelopen zondag. Voorkomen Ook zouden zij een herhaling van dergelijke incidenten moeten voorko men. Mocht dit niet voldoende blijken dan zou de regering federale troepen naar de staat moeten zenden. Johnson had toegezed, met deze wensen rekening te zullen houden. Voor de federale rechtbank te Bir mingham, in Alabama, verklaarde een ijveraar voor rassenintegratie, John Lewis, gisteren, dat hij tijdens de be toging van zondag had gezien hoe een politieman een negervrouw afranselde met een lange ossezweep, terwijl hy schreeuwde: „Schiet op, jij zwarte nik kervrouw". Lewis werd gehoord door rechter Frank Johnson, die een verzoek behandelt van negerleiders om toe stemming voor een nieuwe poging tot een mars naar Montgomery. In één ooQODslag Hoe met de loonpolitiek? pag. 2 Het lot van Veronica pag. 5 Adeldom voor verloofd- de? pag. 5 Radio: Wageningen con tra Wageningen pag. 7 Nieuws achter het nieuws pag. 13 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: Frans-Britse tegenstellingen in Canada Dietrich Bonhoeffer Mannequins Sint-Bernardshonden Greta Garbo Een andere getuige, Early Butler, vertelde, dat politiemannen na de ver hindering van de mars traangasgrana ten in zijn woning haaulu geworpen. Hij had verder sherif Jim Clark kin deren zien slaan, die zich na de beto ging in de buurt van de negerkerk op hielden. President Johnson heeft zich bereid verklaard, gouverneur George O. Wal lace van Alabama te ontvangen, die hem om een onderhoud heeft gevraagd en hem heeft getelegrafeerd, dat het dringend nodig is dat een eind komt aan de demonstraties voor rassenge- Iijkheid in zijn staat, die volgens hem een bedreiging vormen voor de ge ordende samenleving. van de crisis. Algemeen is men het er over eens, dat van een ernstige poli tieke impasse moet worden gesproken. Diverse combinaties passeerden de revue. Een voortzetting van de huidige combinatie is uitgesloten, tenzij de radio- en televisie-kwestie opnieuw in de ijskast zou worden gezet. De ijskast- theorie naar voren gebracht omdat de regeringspartners het met uitzonde ring van de omroeppolitiek goed met elkaar konden vinden vindt echter vrijwel geen aanhangers. De Geertsema (lib.) wilde haar bij a keur buiten beschouwing laten, omdat hij de gedachte „niet aantrekkelijk" vond. Hij meende, dat er nu iets moet gebeuren. De heer Van der Ploeg, tweede voor zitter van de KVP-fractie, verklaarde, dat hij bepaald tegen de idee was, om dat deze oplossing zijns inziens de „slechtst denkbare" zou zijn. De heer Smallenbroek dacht er (ook nu) pre cies zo over. „Geen sprake van", zei de' a.r. fractievoorzitter, „de zaak moei nu van de agenda af, want anders leg gen we een tijdbom onder de formatie van 1967. Ik zou er alleen over willen denken wanneer ik zeker was van oplossing over twee jaar". Iets minder afwijzend leek de heer Beernink, al stelde ook de c.h. fractie voorzitter als voorwaarde dat het vraagstuk daardoor dichter bij een op lossing zou moeten komen. Sainen met PvdA De heer Beernink stelt waarschijn lijk meer prijs op een voortzetting van de huidige coalitie dan de heer Smal lenbroek, al had ook laatstgenoemde graag gezien, dat het thans demissio- kabinet zijn vier jaar had uitge- et is niet prettig wanneer halver wege de rit van paarden moet worden gewisseld", merkte hij op. Terwijl zijn c.h. collega bekende, dat (j een samengaan met de PvdA niet s een constructieve mogelijkheid kan zien, hoewel er natuurlijk over te pra- valt, wekte de a.r. fractievoorzit ter de indruk tamelijk positief tegen over samenwerking met de socialisten te staan. Hij vond dat het sociale beleid van het kabinet-Marijnen er zijn mocht, maar merkte ook op, dat een regering mét socialisten waarschijnlijk meer geld voor ontwikkelingshulp zou uit trekken. De heer Smallenbroek heeft daar veelvuldig voor gepleit Voorts be vestigde hij van oordeel te zijn, dat men met de PvdA waarschijnlijk ge makkelijker tot herziening van het vennootschapsrecht kan komen. De prijsvorming van onroerend goed die dr. Vondeling door een initiatief-voor stel onder de Prijzenwet wil brengen ou nader onderzocht kunnen wor- „Het is geen zaak van beginsel", aldus de a.r. woordvoerder, maar een kwestie van beleid, een afwegen van ïrschillende zaken". De heer Van der Ploeg wees er op, dat de PvdA wel wat van zijn program moeten laten vallen om mee te kunnen regeren. De PvdA zelf heeft tot toe bij monde van de heer Von deling, die gisteravond voor Amsterdam studenten sprak alleen gezegd, een gezamenlijk deelnemen van de VVD en de PvdA aan een regering hoogst onwaarschijnlijk is. Met de idee een zeer brede basis kan men waarschijnlijk alleen bij een aantal CHU-ers terecht. (Voor vervolg zie pag. 5 Drs.W.K. N. Schmelzer heeft gisteren rapport uitgebracht aan de Koningin en daarmee zijn taak als informateur beëindigd. Des avonds vertelde hij aan journalisten op welke manier hij te werk was gegaan. Op tal van vragen wilde hij liever geen antwoord geven, omdat deze zijns inziens beter aan de betrokken fractievoorzitters Konden worden gesteld op d" foto ae ex-infoi-mateur (links) met naast zich dr. G. J. hammers, directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, die als woordvoerder van de (in)formateurs pleegt op te treden. Smallenbroek (a.r.) van mening: DEN HAAG De a.r. fractie- oorzitter Smallenbroek meent, dat de inhoud van het bemiddelingsvoor stel van zijn c.h. collega Beernink ii strijd was met het door de Unieraad ingenomen standpunt van non-dis- criniinatie. Hij had elke mogelijk heid van bevoorrechting moeten uit sluiten. Daarnaar gevraagd antwoordde de c.h. fractievoorzitter ons, dat hij zijn voorstel de mogelijkheid voor beroep op de Kroon voor belang hebbenden had opengelaten. „En de Kroon discrimineert nooit". Gisteren heeft de heer Beernink nog eens uiteengezet hoe hij donderdagavond tijdens het overleg van de fractievoor zitters met informateur Schmelzer heeft Zq, strekt de 5 kmm lange Oos- terscheldebrug, die in aanbouw is, zich reeds uit tussen Schou- iven-Duiveland en overig Zee land". Het wegdek is al voor de helft gereed. Dit jaar nog moet de brug klaarkomen. DEN HAAG Koningin Juliana heeft vanmorgen niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, de herdenkingsdienst de Waalse kerk kunnen bijwonen. In paleis Huis ten Bosch zou de Konin gin vanmorgen haar adviseurs ont vangen. Om tien uur werd als eerste verwacht de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zijn van plan maan dag voor een korte wintersportvakan tie naar het buitenland te vertrek ken. De Rijksvoorlichtingsdienst kon niet zeggen, waar het Koninklijk paar precies heengaat. Prins Bernhard is op het ogenblik erg vermoeid. Hij heeft in de afgelo pen dagen niet aan alle officiële ver plichtingen kunnen voldoen: de Prins was van plan samen met prinses Bea trix de begrafenisplechtigheid van koningin Louise van Zweden bij te wonen. De vermoeidheid is stellig mede een gevolg van de drukte rond de verloving van prinses Margriet, welke gebeurtenis de Prins niet heeft willen verzuimen, ondanks het feit, dat hij nog herstellende was van eèn pijnlijke spierontsteking. Fractieleiders lichten hun standpunt toe (Van onze parlementsredactie) geprobeerd om de liberalen enerzijds ei de anti-revolutionairen en KVP-ers an derzijds tot elkaar te brengen. Hij is ervan uitgegaan, dat een niet te verwaarlozen groep in ons volk behoefte heeft aan reorganisatie van het omroepbestel, maar geen nieuwe omroepvereniging wil stichten. Om dat het hier dus om „ongeorganiseer den" gaat, kan men niet uitsluitend getalskriteria voor de toelating van nieuwe zendgemachtigden aanleggen. De minister van O., K. en W. moet de bevoegdheid hebben om, gehoord de Radioraad, van de toelatingseisen af te wijken Hij moet dat kunnen doen in bijz'onder qmstandigheden wanneer er reden is or te veronderstellen, dat er bij een niet on belangrijk deel van de kijkers voldoende aanhang en sympathie voor een kandi daatzendgemachtigde bestaat. Een derge lijke afwijking van de algemene regel de objectieve getalsnorm dus zöu mi ten worden gemotiveerd en voor de be langhebbenden zou de mogelijkheid v beroep bij de Kroon moeten opensta Alle gegadigden moeten voldoen aan het volk levende culturele behoeften mogen niet op het maxen van winst uit zijn. Deze regeling had de heer Beernink willen laten gelden vanaf 1 juli 1967. Ge durende de overgangsperiode zou het ge- talskriterium soepel moeten worden ge hanteerd. De heer Geertsema verklaarde zich be- Moü ie aangenomen BONN De Westduitse Bondsraad heeft gisteren waarin gevraagd f uitbreiding 'aarbij door nazi misdaden op 8 m De Bondsraad de Eerste Kamer motie aangenoi »rdt om afschaffing n de wetsbepaling bedreven oorlogs- zullen verjaren, e vergelijken met Ned.) achtte het niet noodzakelijk hiertoe bij de Bonds dag (Tweede Kamer) een wetsontwerp te dienen omdat de meerderheid de Bondsdag woensdag voor twee wetsontwerpen had gestemd, die als zij worden aangenomen de ver volging van oorlogsmisdadigers na 8 lei mogelijk maken. De Bondsraad nam gisteren in eer ste lezing ook twee wetsontwerpen aan die het ontslag moeten bekrachtigen Westduitse rechters en openbare aanklagers die in nazirechtbanken doodvonnissen hebben geveld. De wets ontwerpen gaan nu voor tweede be handeling naar de Bondsdag. In krin- van de Bondsraad acht men het echter onwaarschijnlijk dat de wetten tijdens de huidige zitting, die in sep tember eindigt, van kracht zullen wor- reid om het compromisvoorstel vai heer Beernink in zijn fractie te brengen. Voor de heren Van der Ploeg en Smallen. broek was het echter volstrekt onaan vaardbaar. Uit de zekere gretigheid, waarmee de liberale fractievoorzitter op he't bemiddelingsvoorstel inging, conclu-, deerde de wnd-fractieleider van de KVP, dat mr. Geertsema kennelijk 'n mogelijk heid zag om via een achterdeur toch zijn floel te bereiken. Hij ging er kennelijk van uit, dat de kandidaat-zendgemachtig de, die hij wil steunen in elk geval van de uitzonderingsregel zou profiteren. (Voor vervolg zie pag. 5 In het St. Elizabeth ziekenhuis te Tilburg, is de 47-jarige M. van Herpen, die op 10 maart werd aangereden door een personenauto, overleden. üiiHiiiisiniiiiiiim "1ATISCHE O ru; MiMlIilllllllllIII n de infor- het gebro ken kabinet zijn mislukt, is het zaak zich een juist beeld te vormen van de feitelijke situatie. Dat is ons aller recht en plicht. Temeer is dit nodig, nu met name van liberale kant gepoogd wordt de Nederlandse burger die wij allen zijn omtrent de oorzaken van de crisis een indruk bij te brengen die niet overeenkomstig de werkelijk heid is. Het zal nuttig zijn, daar doorheen te zien. Om een voorbeeld te noemen: Het Algemeen Handelsblad schrijftt: ,,IIet waren de confessionele partijen, met name de ARP, die het door de VVD terecht verlangde „open bestel" hebben geweigerd. Wat moet de oppervlakkige lezer uit zo'n zin opmaken? Dat de con fessionele partijen tegen een open bestel zouden zijn? Men kan beter weten. Zij zijn aleen tegen een be stel dat voor de een meer open is dan voor de ander. Zij zijn tegen een bestel waarin de een wordt bevoor recht boven de ander. Wanneer het Algemeen Handelsblad, haar zienswijze overeen open bestel gevend, dat woord tussen aanhalings tekens plaatst, is dat iets wat terecht geschiedt. Laten we toch ook de politieke strijd zuiver trachten te houden. TN het Algemeen Dagblad van het- -1 zelfde laken en pak. „Met name de anti-revolutionairen en de katho lieken verwerpen bet open bestel, zoals grote groepen van de Neder landse bevolking dit wensen. De CH-Unie heeft zich ten slotte bij monde van haar Unieraad ook aan dit confessionele standpunt gecon formeerd". We vragen. Hoe weet men, dat grote groepen van de Nederlandse bevol king een bestel wensen waarin de een wordt bevoorrecht boven de an der. Het Nederlandse volk is voor gelijk stelling. Dat is het op het gebied van het onderwijs en op ander gebied. Het wenst deze gelijkstelling, waar voor soms krachtig gestreden moest worden, te zien nageleefd. Hij is voor gelijke monniken gelijke kap pen. „Van een werkelijk open bestel in de omroep zal voorlopig geen sprake zijn", schrijft het blad ook. Wij we ten dat zo net niet. Een werkelijk open bestel heeft nog altijd goede kansen. Mits het wer kelijk open is. En niet is van de merkwaardige openheid die vele li beralen wij hopen: niet allen blijken voor te staan. JN ELSEVIERS weekblad lezen we: „Hoe men ook over reclame in de televisie denkt, een zaak is wel dui delijk: er zal op zondag nooit enige reclame-uitzending mogen worden gegeven". Dit lezende dachten we: een kloek principieel geluid, de stoere stijl zoals dit weekblad vaak voert waardig. Daarom was het vervolg wel wat teleurstellend: „Zou men toch daar toe overgaan, dan was de discrimi natie met de dagbladpers een feit. Tegen deze discriminatie verzetten wij ons. zolang het in dit land niet mogelijk is een zondagochtendblad uit te geven". Geen reclame op zondag dus, niet omdat het zondag is, maar omdat het wat het weekblad schijnt te be treuren. Is het anders, dan horen we het wel nog altijd niet mogelijk is in dit land een zondagochtendblad uit te geven. En dit zou dan een gedachtengang verraden, die wij op onze beurt me nen te mogen betreuren. „Ik heb kamparts tweemaal gezien Sonnenberg werd ondervraagd SAO PAOLÓ1 De gisteren dooi de Braziliaanse politie gearresteerde Duitser Detlev Sonnenberg, die reeds lang werd gezocht wegens zijn aan deel in zes berovingen in de Bonds republiek, heeft medegedeeld, dat hij twee maanden geleden de beruchte kampdokter Mengele in Encarna- een plaats in Paraguay, heeft gezien. Sonnenberg, die zich Alfred Trenker noemt, onthulde voorts, dat Martin Bormann zich in Brazilië be vindt. Interpol heeft na Sonnenberg te heb- sn verhoord, medegedeeld, dat hij naast zijn Westduitse paspoort waarin hij Alfred Trenker heet ook nog een Argentijnse pas bij zich had op naam van Carlos Rodrlgues. Dë Interpolverte genwoordiger dr. Campos zei nadrukke lijk, dat niets bekend is over misdadig optreden van Sonnenberg in de Tweede Wereldoorlog. Zijn naam wordt ook hiiet in verband gebracht, zoals aanvankelijk werd gemeld, met de moord op de Let lander Her-bert Cukurs in Montevideo, j die daar is ..terechtgesteld" door hetgeen 'ermoedelijk leden zijn van een groep nazi-slachtoffers, die het reoht in eigen hand hebben genomen 5en vraaggesprek met een vertegen woordiger van het persbureau Reuter verklaarde Sonnenberg dat hij in 1953 i als militair raadgever in Egypte was geweest. Van daaruit was hij naar Zuid- Amerika vertrokken, waar hij in ver schillende landen had gewoond, voordat hij zich ten slotte in Guaraja, nabij de Braziliaanse haven Santos, had gevestigd. Sonnenberg zei verder, dat de in Zuid- Amerika wonende Duitsers na de ont voering, in 1960, van Ad-olf Eichmansi door een Israëlische commandogroep, een zelfbestihermingsonganisatie hadden ge vormd. waarvan hij oo'k deel uitmaakte. „Ik heb dr. Mengele (de herychte kamparts uit Auschwitz) tweemaal in Paraguay gezien. Hy is heel dik gewor den en hij gelijkt helemaal niet meer op dc foto's, die in de oorlog van hem zijn genomen", aldus Sonnenberg. Melk niet duurder DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij heeft medege deeld, dat de nieuwe richt- en verre- kenprijzen voor melk zo zijn vastge steld, dat de consumentenprijs voor melk niet hoger hoeft te worden. Op de consumentenprijzen voor boter en kaas zullen de nieuwe inleveringsprij- zen slechts een gering verhogend ef fect hebben. De nieuwe oriëntatieprij- voor rund- en kalfsvlees zullen verhogend effect hebben op de consumentenprijzen. Zuidoostelijke wind De Bilt verwacht tot vanavond: dc tyd vj zuidoostelijke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1