Kabinet Tsjecho Slowakije won van Canada: 8-0! li i! UÜ sari* BOTWINNIK GEEFT TITELKANS PRIJS Charles de Wolf won Gaudeamusconco urs Actie aandeelhouders tegen bestuur HAL Winst Koninklijke steeg, die der Groep daalde Robecö courant op vele effectenbanken Vrij verkeer Rapport soc. werkplaatsen van groot belang kapitaal bepleit 7 VRIJDAG 12 MAART 1965 TAFELTENNIS Play Fair Leimuiden staat er goed voor LEIMUIDEN Het tweede team van Play Fair won in Alphen a. d. Rijn verdiend van Baronie en staat thans de finitief op de tweede plaats. Promotie naar de tweede klasse hangt dus in de lucht. Play Fair 3 doet het in de vierde Bas niet minder. Ook dit team behaalde een veilige tweede plaats. Indien ook de promotie strijd tegen Steeds Vooruit in Warmond wordt ge wonnen promoveert dit team automatisch. Het damesteam kwam tegen D.H.C. in Delft net iéts aan techniek tekort. Na twee promoties in succes ie hebben ze thans een behoorlijke vijfde plaats inge nomen. Al met al een goed lustrumjaar, indien ook het eerste kans zal zien te promoveren naar de tweede klaa Wereldtitel ijshockey DE BILT. In de algemene lucht druk verdeling komt nog weinig ver andering. Boven de Balkan handhaaft rich een hogedrukgebied en aan de At lantische kust blijft de luchtdruk laag. Oceaanfronten van storingen die langs de Azoren naar de Golf van Biscaje koersen, komen bij de Franse kust vrijwel tot stilstand en zijn daar wei nig actief meer. In ons land duurt de aanvoer van droge continentale lucht ook het kamende etmaal voort. De middagtemperaturen zijn in drie da gen tijd ongeveer 10 graden gestegen. De stijging wordt nu wat minder, maar ie temperaturen kunnen morgen op verschillende plaatsen tot 15 graden of iets hoger oplopenEr bestaat wel kans op het binnendrijven van wat be wolking in de hogere niveausJn mid- den- en oost-Europa komt nachts nog matige tot strenge vorst voor, maar overdag stijgen de temperaturen iaar ook van dag tot dag enkele graden. ZON EN MAAN Zaterdag 13 maart: zon op 6.59, on 18.41: maan op 13.12, onder 5.25. Woensdag 17 maart: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 13 maart: 11.32 v.m.; n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten kedanmorgtn seven mme Vllssmgen Eelde De Bilt Kapcnhager Aberdeen Londen Berlijn pi 1 -2 -10 z 2 windstil Rusland toonde gis teren duideljjk dat de Verenigde Staten niet de toonaangevende Ushockeynaties horen. Toch hadden de Russische wereld- in Ol. kampioenen van '64 meer moeite dan verwacht mocht worden. De sterk op de man gerichte speelwijze van de Amerikanen stoorde hen in de combinaties. De belde scheids rechters Adamec (Tsj.sl.) en Viking (Zweden) zonden negen Amerikanen naar het strafbank je en zes Russen. Bij een constant veldoverwicht zagen de Russen in de eerste speeltijd hun 22 schoten resulteren in slechts twee doel punten. In de 9e minuut door een solo van Almetof en in de 20e minuut door Jaku- schef. Een tempo verhoging bracht met doelpunten van Alexandrof (26), Loktef (33), Majorof (33), Kuskin (34) en Firsof (36) de stand in de tweede speeltijd op 70. In de 47e minuut maakte Coppo het eerste tegendoelpunt, gevolgd door twee treffers van Loktef. Johnson bracht slotte de eindstand op 92. Zweden had het tegen Noorwegen al heel gemakkelijk: 100. Daarvoor be hoefde het team lang niet op volle kracht te spelen. wedstrijd voor groep A zege vierde Tsjechoslowakije later op de avond -0) over Canada. Het was de meest vernietigende neder laag in de geschiedenis van de 19-voudige wereldkampioenen, die tot gisteren onge slagen waren, evenals Rusland en Tsje choslowakije. Het team van Tsjechoslowakije, dat bij het laatste fluitsignaal door de bijna 10.000 toeschouwers in de uitverkochte ijshal stormachtig werd toegejuicht, tweederde van de tijd niet veel sterker dan de Canadezen. In de laatste periode echter, toen de vermoeide Canadezen steeds meer hun toevlucht na unfaire handelingen, groeiden de Tsjechen grootse vorm. De vernietigende nederlaag van de Canadezen is zonder belang omdat bij een eventueel geliik eindigen van Tsjechoslowakije Rusland het doelgemiddelde de doorslag zal geven. Reeds in de eerste speeltijd hadden de Tsjechen een meerderheid. Zij schoten twaalf maal op doel tegen de Canadezen driemaal. Het leidde slechts tot één doel punt: van Jirik in de 11e minuut. In de tweede speeltijd scoorden Jiri Holik (24) Nedomansky (26). Het spel kreeg in de derde speeltijd een ruw karakter, toen Dineen en Suchy op het strafbankje za- en en de beide teams elk slechts vier •eldspelers over hadden. In deze situatie varen de Tsjechische aanvallen onstuit baar. Jaroslaf Holik. Capla. Golonka. Sevcik en opnieuw Sevcik voerden de op tot 80 zonder dat de moege streden Canadezen daar veel tegenover konden stellen. 6 -e 0.2 Resultaten Groep A: Rusland—Ver. Staten 9—2 (20, 50, 22); ZwedenNoorwegen 100 (10, 60, 30); Tsjechoslowakije —Canada 6—0 (1-0, 2—0, 5-0). Groep B: Hongarije—Oostenrijk 53 (1_2. 00, 4—1); West-Duitsland—Polen 3—3 (0—1 2—1. 1—1). Ruslands greep niet losser Groep A: 1. Tsjechoslowakije 2. Rusland 3. Canada 4. Zweden 5. Finland 6. Oost-Duitaland 7. Ver. Staten 8. Noorwegen Groep B: 1. Polen 2. West-Duitsland 3. Zwitserland 4. Hongarije 5. Oostenrijk 6. Joegoslavië 7. Engeland 5 10 39— 5 5 10 44—11 3 8 23—12 5 7 25—10 5 3 12—20 5 2 10—30 5 0 10—38 5 0 5—43 9 31-14 8 29—14 7 21—14 5 18—19 4 21—28 2 15—25 1 19—40 Dinsdag komen directeuren voor Forse straffen geëist in havenfraude-zaak (Va rechtbankverslaggever) UTRECHT De 32-jarige Neder landse organist Charles de Wolff heeft gisteren te Utrecht het interna tionale Gaudeamus-concours voor vertolkers van eigentijdse muziek gewonnen. En zeer verdiend gewon nen. Hij speelde op het Marcussenorgel de Nicolaikerk de Toccata uit de „Suite in modo conjuncto" van Anthon van der Horst, vervolgens drie delen uit Messiaen's „Messe de la Pente- cöte" en hij besloot dit concert voor de finale met de Varianten van Carel Brons. Dat werd een virtuoze, en in tens geïnspireerde weergave, schitte rend van registratiekeuze en uitermate boeiend van vormgeving. Door deze vonk kwam het werk van Carel Brons eigenlijk op een hoger peil te staan dan het verdiende. Geen wonder, dat aan Charles de V/olff de hoofdprijs, nl. de Europaprijs van 3000 toegekend werd door de jury. Hij stak in volwassen- MOSKOU Michael Botwlnnlk. des werelds grootste schaker uit de na-oor- logsr periode, zal geen nieuwe poging ondernemen het wereldkampioenschap te heroveren. Tweemaal verloor Botwlnnlk 4e titel aan zUn langenoten Smyslof en RU), tweemaal won hij hem terug. Het tiet er naar uit dat de verloren twee timp van 1963 tegen Tlgran Petrosjan. het definitieve besluit is geweest van Botwinnik's grandioze loopbaan als wed. ttrijdschaker. De mogelijkheid voor een derde come back bestaat sinds enkele dagen met meer. De zwijgzame Russische ingenieur heeft geen gebruik gemaakt van het recht op revanche, dat overigens door ten nieuwe bepaling van de FIDE (we reldschaakbond) aanzienlijk is ingekort. Botwinmik mocht volgens die bepaling teen directe uitdaging meer richten aan wereldkampioen Pebrosjan. maar moest zich tevreden stellen met een plaatsje bij „de laatste acht" (gevormd door de oud-wereldkampioen, de nummer twee ran het laatstgehouden kandidatentoer nooi en de eerste zes van het interzo- aale toernooi), waarrnt na een reeks van tweekampen de uiteindelijke uitdager te Tomrschijn komt. De vermoeienissen hieraan verbonden, heeft Botwinmik. die de vijftig al ruim ii gepasseerd, kennelijk als onoverkome lijk geoordeeld. Op 10 maart de uiterste datum voor inschrijving had hij nog niets van zich laten horen. Daarmee zijn zijn rechten automatisch overgegaan op Efum Geiler, de eerste reserve. Mysterie In de Russische schaakwereld heeft hit „mysterie Botwlnnlk" de gemoederen de laatste tijd danig beziggehouden. Hel is nog nooit voorgekomen, dat een ver slagen wereldkampioen uit zichzelf af zag van een mogelijkheid tot revanche. Botwinnik had in de kwartfinales een tweekamp moeten spelen tegen Smyslof, een match die met veel belangstelling tegemoet werd gezien. De beide groot meesters speelden in de laatste vijf en twtntig jaar 92 parijen tegen elkaar met een klein voordeel voor Botwinnik, 25 ov env inningen tegen 21 nederlagen bij 48 gelijke spelen. Botwinnik, die de zwijgzaamheid in persoon is, heeft geen enkele ruchtbaar heid gegeven aan zijn besluit terug te treden. Sommige insiders menen, dat hij zich verongelijkt voelt, omdat hij be roofd is van het recht op een directe revanche, waarin hij tweemaal (in '58 tegwj Smyslof, in '61 tegen Tal) de we reldtitel heroverde. Anderen houden het erop dat Botwinnik's rake nederlaag ln de tweekamp tegen Petrosjan, zijn zelf vertrouwen heeft ondermijnd De pres taties, .die de ex-wereldkamploen de laatste twee en een halfjaar leverde, pleiten echter daar tegen- Botwinmik. leed slechts één nederlaag, speelde vijf tienmaal gelijk en won de overige dertig ontmoetingen tegen vaak zeer sterke te genstanders. Niet bang Wereldkampioen Petrosjan zelf gelooft niet, dat Botwinnik bang voor hem Is Hij zoekt de oorzaak ic diens drukke werkzaamheden. Botwinmik is een tenachapsman, die zich bezighoudt de ontwikkeling van computers en nig tijd over heeft serieus schaakproble men te bestuderen De abdicatie van Botwinnik betekent niet, dat Ruslands greep op het wedstrijd- schaken losser zou worden. Wereldkam pioen is de Rus Petrosjan en vilf van de acht „mogelijke" uitdagers hebben eveneens de Russische nationaliteit. Voor het eerst zal het kandidaten-toer nooi worden gespeeld in de vorm van tweekampen Twee daarvan vinden in Rusland plaats (de ontmoetingen Smys lofGeiler en KercsSpasski) en twee in Zuid Slavië (TalPortisch en Larson Ivkof). De winnaars van de beide twee kampen in Rusland komen in Rusland tegen elkaar uit. de winnaars van de an dere twee wedstrijden in Zuid Slavië Het is nog niet bekend waar de „kwali ficatie-ronde" tussen de winnaars van Rusland en Zuid Slavië zal worden ge houden en evenmin de Dlaats van de uiteindelijke tweekamp om het wereld kampioenschap. Plafond stort neer van standhouder Bouwbeurs UTRECHT Met een enorm ge raas is gistermiddag op de bouwbeurs in de Bernhardhal op het Croeselaan- terrein van de jaarbeurs een gipsen plafond naar beneden gestort. Twee ïen liepen overigens niet ern stige verwondingen op. Een van hen moest nog naar het ziekenhuis worden gebracht. De gemeentelijke dienst voor bouw- woningtoezicht is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. Men vermoedt dat het plafond, dat ter demonstratie in de stand van een Haagse fabrikant plafondplaten was opgehangen, ten gevolge van een foutieve ophangcon- laar beneden is gekomen. Het gip- plafond was met ijzerdraad aan stalen en houten balken in de stand be vestigd. (Vervolg van pagina 1) Geen resultaat Nadat zij nog even hadden nagepraat, kwamen de fractieleiders tot de slotsom, dat zij de pers toch niet zonder meer huis kon laten gaan. Namens de heren las de heer Van der Ploeg een korte verklaring voor, waarin werd ge zegd dat zij elkaar tijdens het langdurige, goede overleg op een aantal punten wél een aantal punten niet hadden kunnen vinden. In het bijzonder waren de besprekingen volgens de wnd-voor- zitter van de KVP-fractie vastgelopen op het vraagstuk van de zendtijdverdeUng de toelatingskriteria. Daarnaar gevraagd, verklaarde de heer Van der Ploeg moeilijk te kunnen zeg- het met wie eens waren geweest. De heer Geertsema stelde zich op het standpunt zo ging hij verder dat in nieuwe gegadigden vrij veel zendtijd >u moeten worden gegeven. Hij voelde niet voor om de ledenaantallen mee de kriteria te betrekken. Compromis-voorstel De heer Beernink deelde de heer an der Ploeg verder mee heeft een poging gedaan om een oplossing voor de moeilijkheden te vinden door een uit zonderingsregeling voor te stellen. In het algemeen zo moet men concluderen kon de heer Beernink zich in de gedach- tengang van zijn „confessionele" collega's vinden. Tegelijkertijd had hU echter oog voor bepaalde behoeften, die naar zijn mening ln ons volk leven. Daarom zou het volgens hem voor de minister o. k. cn w. mogelijk moeten z|jn om zonderingen op de wettelijke regel te maken, na de Radioraad te hebben ge hoord. Gedurende de overgangstijd zoi volgens de c.h. fractievoorzitter soepel held moeten worden betracht; daarm zouden voor allen gelijke kriteria moe ten gelden. De heer Geertsema verklaarde bij in terruptie. dat hij zich bereid had getoond om dit compromisvoorstel in zijn fractie te brengen. Pe heren Smallenbroek en Van der Ploeg handhaafden hun standpunt, dat de kriteria te allen tijde voor allen ge lijk moeten zijn. „Dat is het punt waai het om gaat", zei de heer Smallenbroek met nadruk. Het overleg heeft niet geleid tot hand having van de huidige combinatie, voegde n toe. Daaruit kan worden af geleid, dat zijn gedachten uitgaan naai en van besprekingen met de PvdA of het plegen van overleg over de mogelijkheid van een christelijke coali tie. De heer Beernink herhaalde zijn mening, dat hij een dergelijke coalitie, steunend op een meerderheid van slechts •n zetel, niet levensvatbaar acht. De voorzitters hebben hun fracties >or hedenavond bijeen geroepen ;rslag uit te brengen en de vraag te spreken: wat nu? De heer Schmelzer stond vannacht positief tegenover de ge dachte om een persconferentie te geven nadat hij van zijn bezoek aan de Koningin zou zijn teruggekeerd. Koningin troont rouwdienst n Den Haag bij Prinses Beatrix naar begrafenis koningin Louise DEN HAAG Hare majesteit de Ko ningin heeft het voornemen de rouw dienst bij te wonen, die ter gelegenheid het overlijden van koningin Louise Zweden morgen wordt gehouden, in de Waalse kerk te Den Haag. Prinses Beatrix zal het Koninklijk Huis bij de begrafenis van koningin Louise vertegenwoordigen. De Prinses vertrok hedenmiddag van het vliegveld Soesterberg naar Zweden en wordt mor de loop van de dag in Nederland terugverwacht. heid van interpretatie evenals in vir tuositeit boven de anderen uit. De enige, die hem nabij kwam, was de Duitse pianist Norbert Grossmann. Maar de jury kende niet aan hem. doch aan de Finee slagwerkspeler Rainer Kuisma de tweede prijs 'f 1000) toe, waarschijnlijk omdat hij zijn keuzestuk voor de finale „Zyklus" van Stocdchau- sen inderdaad fenomenaal speelde, rit misch scherp getrokken en met een bij zonder fijn gehoor voor de klankver houdingen cn -schakeringen. Maar hij kon toch de spanning voor het gehele werk niet opbrengen en daarom duurde de ZykLus net iets te lang. Derde prijs Norbert Grossmann dan kreeg de derde prijs (f 1000); hij speelde op deze finale, die in K. en W, plaats had. de Fünf Kla- vierstüoke op. 23 van Schönberg en Re gisters van Louis Andriessen. Wat bij Grossmann vooral telt. is zijn grote begrip voor deze muziek en zijn kracht dit begrip op de toehoorders over te brengen. Maar zijn toucher is wat hard en wel wat erg afgebeten onverbid delijk. Wat dit laatste betreft, was de win naar van de vierde prys (f 750) de Amerikaanse pianist James Avery wel precies het tegenovergestelde van Grossmann. De beste punten in zijn pianistiek zijn het verfijnde neigende toucher en het inzicht in de seriele muziek. Maar wij vonden de voor dracht en speel trant soms slap en zon der spanning. Zijn finale-opgave was Dallapiccola's Quaderno Musicale. Schönberg's Klavierstück op. 33a, en Peter Schans Inscriptions. Ch am vi rijfde De Nederlands-Amerikaanse pianiste Chaia Gerstein werd vijfde en won hier mee f 375 Zij speelde Webern's Variaties op.« 27/ Faktman's Fiano-Piece en Castig- lioni's Cangianti. Zij begon uitstekend, maar later liep het mis. Wij hebben over de keuze van de jury al onze verwon dering uitgesproken en op de finale bleek, dat deze verwondering niet. zonder grond was geweest. Tijdens het jury- overleg speelden de deelnemers, aan wie een premie is toegekend, nl. Petr Kobik, de jonge Tsjechische fluitist, de Poolse pianist Zygmunt Krause en tot slot het Poolse ensemble MW2. En zij speelden op een niveau, dat zeker gelijk stond aan dat van de 4e en 5e prijswinnaars! Maar de jury had een moeilijke taak. juist door dit over 't geheel zo hoge niveau der deelnemers. Hoe het ook zij, Gaudeamus kan op de resultaten van dit derde concours trots en tevreden zijn. Dra. H. E. Kokee-van den Berge ROTTERDAM Vijf maanden met aftrek voor B. P. B. R. (29), negen n den met aftrek voor A. J. F. R„ loonad- ministrateur (59), zeven maanden met aftrek voor G. v. d. S., controleur (44) en zes maanden met aftrek voor F controleur (46). Dat waren de eerste eisen, die de officier van justitie, W. D. Meeter, gisteren voor de recht bank uitspraak in het tweede bedrijf de zo geruchtmakende Osto-affalre. de grootste havenknoeierij, die zich n oorlog heeft voorgedaan. Behalve deze vier mannen stonden nog terecht de loonadmlnlstrateur W. M S. (34), de loodsbaas H. R. (54). de afde lingschef A. H T. (42) en de kantoor- employé P. E. (45). De verdachten, die ondergeschikte op drachten moesten vervullen, waarvoor zij steekpenningen kregen, bleken slechts figuranten in deze affaire. Van hun lei ders werden reeds enkele namen ge noemd, o.a. die van de directeur G. R. en loodsbaas B. M. Zowel de president als de officier ge tuigden van hun waardering voor het werk van de Rotterdamse rivierpolitie die deze gecompliceerde zaak goed heeft opgelost. Din-sdag a.s zal de zaak dienen tegen de d irecteuren van de Overzeese Scheep t- en Transport Onderneming OSTO N.V„ de hoofdverdachten in deze hoogst ingewikkelde affaire. Knoeierijen met lading, inhoudsmaten, aanbieding van steekpenningen er. onregelmatigheden, vaarbij tientallen employé's van allerlei Rotterdamse havenbedrijven waren be trokken, vormen het onderwerp. Met kluitje in het riet" ROTTERDAM Aandeelhouders van de Holland-Amerika Lijn zijn vandaag een actie begonnen tegen het beleid van de directie. Onder voorzitterschap van de heer W. C. Posthumus Meyjes (Laren) is de stichting tot behartiging belangen van aandeelhouders Holland-Ameri- ka Lijn opgericht met het doel, „aan de tot nu toe vrijwel vergeefs geuite kritiek meer kracht bij te zetten mogelijk verbetering te bereiken". Op die komende aandeelhoudersverga dering vatn de HAL zafl de stichting „reeds voor vele duizenden aandelen stem uitbrengen". Door middel van een advertentie in dagbladen heeft de stichting vandaag HAL-aandeelhouders van haar streven op de hoogte gesbeld. Aandeelhouders die het ermee eens zijn, wordien uitge nodigd tot de stichting toe te treden. Een zegsman van de stichting deelde ons mee, dat zich al tachtig aandeel houders hadden aangemeld. Hij sprak de verwachting uit, dat zeer vele aan deelhouders aan de oproep gevolg zul len geven. „Onder degenen die zich te lefonisch hebben opgegeven, zijn enkele .grote" aandeelhouders, die volmachten hebben voor grote pakketten", aldus de zegsman Hij vertelde voorts dat er ..on der de aandeelhouders van de HAL al jarenlang ontevredenheid heerst „Op vergaderingen wonden zij met een kluit je in het riet gestuurd, zij worden in elk geval niet au serieus genomen''. Stichtingen, die de belangen van aan- Onver an derd dividend DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandsche Petroleum Mij. zal ovei 1964 een onveranderd dividend voor stellen van f 6,25 op elk der 31 decem ber uitstaande 97, 47 min aandelen. •van f 2,60 reeds als interim is uit gekeerd. (Vorig jaar werd vol dividend uitgekeerd op 81, 22 min oude en half op 16,24 min nieuwe aandelen). De rinst bedroeg over 1964 (1963) f 629 (580) min, de winst van de Konink- lijke/Shell-groep daarentegen daalde 3 pet of 6,5 min. tot 208,3 min. In het vierde kwartaal was de groeps- mst 51,7 (58,3) min. De verkochte hoeveelheid olie en produkten steeg 10 pcf tot 3,8 min; vaten per dag. doch de verkoopprijzen waren op bijna alle be langrijke markten lager, zodat de op brengst mot minder dan 5 pet steeg tot 2437 min. na omzetbelasting. Aankoop-, verkoop- en algemene kosten namen met 4 pet toe tot 1726 min., doch de kosten per eenheid waren lager. De groepwinst vóór belasting steeg 7 pet, In de belasrtingvoorziening komen de belasting op grotere hoeveelheden, lagere inkomsten in verbruikslanden, devalua ties en belastingvoorzieningen tot uit drukking. De kapitaaluitgaven der groep n 339 (264) min., speurwerk- en opsporingskosten waren 94 87) min. De bruto-oliëwioning steeg 11 pet tot 3.3 min. vaten per dag. de raffinage 11 pet 3.4 min. Uit de winst kregen de moe dermaatschappijen 104 96) min. di vidend. in 1964 (1963) Inkomsten omzetbelasting 3486,3 3293.2) 5.9 kosten —2476,8 (—2373,3) - aaokoopkosten —657.9 029.8) - bedrijfs- verkoop. alg, kosten —1068.2 (—1030,8) - deelhouders behartigen, bestaan ook in het buitenland, o.a in Duitsland en Frankrijk. Tijdens vorige jaarvergaderingen i steeds gebleken, dat de bezwaren van aandeelhouders zich hoofdzakelijk rich ten op de reserverings- en uitkering*- politiek van de HAL. Er wordt, volgen* hen, een te groot aandeel uit de winst gereserveerd en een te gering dividend aan de aandeelhouders uitgekeerd. De directie deelde vanmiddag na af koop van een spoedvergadering mee, „van de advertentie kennis te hebben geno men". Zij ..adviseert de aandeelhouders de publicatie van het jaarverslag op 15 maart af te wachten". De verhoging van het dividend berust op verbetering van de exploitatieresultaten- Uit de voorlopige cijfers bljjkt, dat de winst over het boekjaar 1964 4.1 mil joen gulden bedraagt (in 1963 3,3 mil joen). Het bedrijfsresultaat was f15,1 (vorig Jaar 9.5) miljoen, boekwinst ver kochte schepen (f3,1) min., vrijgeko-1 men belaetingres. f2,9 (3,4) min., afschrij ving en reservering f13.9 (12,7) min. De HAL-directie wijst er voorts op, dat de verslaggeving in het jaarverslag aan zienlijk Ls uitgebreid. Het binnenkort verschijnende jaarverslag zal een dui delijk inzicht verschaffen. Maatkostuum voor Pieter v. Vollenlioven AMSTERDAM Het bestuur van het bedrijfschap voor het maatkleding- bedrijf heeft gistermiddag namens de Nederlandse Maatkleerm akers een te legram gestuurd aan de verloofde van prinses Margriet, de heer Pieter van Vollenhoven te Schiedam, waarin de kleermakers de heer Van Vollenhoven onder meer succes wensen bij de vol tooiing van zijn studie. Zij zouden het op prijs stellen indien hij „bij de afslui ting daarvan, voortbouwend op stijl en traditie, een daarbij passend kostuum maat zou willen aanvaarden". De voorzitter van het bedrijfsschap, mr. M. Schouten, dacht aan een jacquet kostuum. Verloofde paar ontving pers. radio en televisie SOESTDIJK Prinses Margriet en haar verloofde, de heer Pieter varf Vollenhoven, hebben gisteren op paleis Soestdijk delegaties van de besturen het publiciteitswezen voor een ken nismaking ontvangen. Uitgenodigd werden bestuursleden van de federatie van Nederlandse jouma-'i listen, het genootschap van hoofdredac teuren. de Buitenlandse persvereniging, de NRU, de NTS, de Wereldomroep, de Nederlandse Bioscoopbond en de Neder landse Vereniging van fotojournalisten. Leden van Provinciale Staten: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De missive van Gede- puteerde Staten ten geleide van eer oriëntatierapport van de provinciale stu- diecommissie bedrijfsvoering sociale werkplaatsen, werd door alle fracties Geen goudinjecties" SGP tegen subsidies voor culturele manifestaties (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG. De heer A. Vlas blom (s.g.pheeft gistermiddag in de vergadering van Provinciale Staten gefulmineerd tegen enkele subsidie- voorstellen voor culturele manifesta ties. „Bij vele van deze manifestaties is de zondag betrokken Indien men behoefte heelt aan culturele uitingen, moeten de betrokkenen ook maar betalen", zei hij. Indien er niet voldoende belangstelling bestaat moeten die manifestaties maar •erdwijnen. „Het is niet de taak van de (verheid deze culturele uitingen met ..goudinjecties" in het leven te houden", i hij. J. J. Hangelbroek (a.r.) verzette zich heftig tegen deze argumentatie. „Cultuur is op zichzelf een tot ontwikke ling brengen van de krachten, gegeven dc schepping Goas", zo zei hij. De heer H. K. van Minnen (c.h.) nam stelling tegen de manier „waarop de heer Vlasblom de cultuur meende te moeten mishandelen". De heer Vlasblom repliceerde niet tegen de cultuur te zijn. Maar ook in de cultuur dient Gods Naam verheerlijkt te worden Ook verzette hij zich tegen het verlenen van subsidies enkele jeugdorganisaties. „Onze vaderen hebben dit steeds afgewe- Dit blijkt overduidelijk uit de „Pa rade der mannenbroeders". De S.G.P. il trachten deze lijn door te trekken". si hij. de Provinciale Staten met grote waar dering begroet. Anderhalf jaar geleden werd door de Commissaris der Koningin de commissie geïnstalleerd en de Prov. Staten waren verheugd, dat na zo'n korte tüd reeds zo'n gedegen rapport gereed was. Algemeen was men van oordeel, dat dit uitstekende rapport niet alleen van groot provinciaal belang, doch van lan delijk belang Is. Ir. P. Boersma (cJt.) sprak zijn wote waardering uit voor de vlotte werkwijze. Hij meende dat de werknemers open bedrijf de beschutte werkplaatsen nog als een werkverschaffingsinstituut ..Dit heeft een deprimerende invloed op de werknemers in deze beschutte werk- plaatsen" De heer H. K. van Minnen (c.h.) vroeg zich af, of het wel gewenst was. dat he-^ oriëntatierapport n de gemeentebesturen zou worden gezon den. Hij wilde eerst wachten op de deel rapporten. De heer J. Kruisheer (lib) meende, dat het rapport een bijdrage kan leveren tot een juist oordeel over de beschutte werkplaatsen. De heer N. van der Brugge (ar) had geconstateerd, dat het aantal gehandicapten dat van de sociale werk plaatsen gebruik maakt, terugloopt. Hij meende, dat het beleid erop gericht moet zijn, dat men de waarde van de vreugde -an de arbeid niet gaat missen. Hij wilde veten, of het rijk een financiële bijdrage had geleverd. Gedeputeerde prof. dr. J. P. v. Praag antwoordde, dat de relatief geringe kos ten van onderzoek moeilijk bij het rijk in rekening gebracht kunnen worden. „Zuid-Holland stelt er een eer in het spits te hebben afgebeten Wel meende hij, dat de overheid een belangrijke rol kan spelen bij het geven van werkop drachten aan de beschutte werkplaat- Het geven van medezeggenschap aan de werknemers in het beleid van de werkplaats achtte hij een moeilijk vraag stuk. omdat men rekening moet houden et geestelijk gehandicapten. Hij deelde mee. dat in Zuid-Holland trainings- en selectiecentra zullen wor den georganiseerd Hij zegde Prov Staten toe op alle mogelijke gebieden de samen- erking tussen de sociale werkplaatsen te zullen bevorderen ROTTERDAM In alle landen, waar aandelen Rotterdamsoh Beleg gingsconsortium (Robeco) verhandeld worden, was de vraag in 1964 weer levendig. Het geplaatste kapitaal steeg tot 371,8 (vorig jaar 304) miljoen, het vermogen tot ƒ1618 (1313) min, de waarde van het aandeel van ƒ50 tot ƒ229 (221), de inkomsten namen toe tot ƒ70,9 (58,4) min, de bedrijfs kosten ƒ1.4 (1,2) min of 0.11 (0,12)% van het vermogen, de winst ƒ69,5 (57,2) min. Voorgesteld wordt ƒ9,25 (9,25) dividend alsmede 2** (2%)% in aandelen uit agio. Als interim is reeds ƒ4,betaald. De belegggingen hebben zich bij keur gericht op groeibedrijven die niet te zeer conjunctuurgevoelig zijn, waar van bijna de helft der aankopen in d« Verenigde Staten Het belang bij nuts bedrijven is uitgebreid, bij kantoor- machines aanzienlijk toegenomen. Voorts was er belangstelling bij de Amerikaanse petroleum-, de fannaceutische en cos metische industrie, warenhuizen, elek trotechniek en dienstverlening. Amerikaanse belang is 40 (38)*,V Europese 44.1 (47,3). Het belang bij Nederlandse banken is wat verminderd, bij verzekering uitgebreid. Uit emissie zijn f130.000 certificaten Amev verwor ven, voorts f50.000 Stad Rotterdam, f193.000 Hollsoc. en f75.000 Nationale Nederlanden, f30.000 Amstel, f30.000 Zwanenburg-Organon, doch f250.000 De Waerdye verkocht in verband met de concentratie van Stad Rotterdam. Het belang Philips steeg tot f235 min. of 14,54 V# van het vermogen. De belang stelling ging vooral uit naar Frankrijk en in Duitsland (vooral chemische industrie) is een belangrijk bedrag be legd. De directie ls niet ongerust ovei Britse beleggingen. De Japanse porte feuille is meer dan verdubbeld tot f28 het belang bij Zuidafrikaanse goudmijnen iets uitgebreid. Robeco was in 1964 naar nominale en werkelijke waarde te Amsterdam het meest verhandelde aandeel en was courant te Londen, Parijs, Brussel, Ant werpen en Luxemburg. Van f371.8 min. geplaatst kapitaal bestaat f 190.9 min uit cf-stukken. Door plaatsing van aan delen is f180 min. uit het buitenland ontvangen (waarvan f45 min. van Britse beleggers f30 min. elk uit België, Duitsland en Zwitserland, f25 min uit Frankrijk) en f200 min. in het buiten land belegd Het verslag pleit voor onbelemmerd internationaal kapitaalverkeer als waar borg voor doelmatig gebruik van het kapitaaloverschot in het ene land. daar er op vele plaatsen een tekort en op enkele plaatsen overvloed van kapitaal zullen verstoren. Men kan die kwaal echter vaak bestrijden door maatregelen, die het internationale verkeer ten goede komen. Een der belangrijkste voorbeel den dier beperkingen is de rente-egall- satiebelasting, die het internationale effectenverkeer veel schade berokkent. Een vrij kapitaalverkeer is een onmisbare factor in de krachtige groei van de wereldeconomie. Beloning van vrouwen (Vervolg ven pagina 1) De drie vakcentrales denken er evenwel anders over. Zij wijzen een voudig naar de Europese" resolutie van 1961 en vinden dat Nederland zijn verplichting behoort na te ko men ook al zouden andere landen het daarmee niet zo nauw nemen. De eer ste praktische moeilijkheden ontston den toen de c.a.o. voor de suiker- en chocoladeverwerkende industrie ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid werd voorgelegd. Hierin was de gelijke betaling niet opgenomen. De vakcentrales besloten de overeen komst onder voorbehoud goed te keu ren en de c.a.o. aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen in de „verwachting", dat dit college het contract zouafkeuren, omdat niet aan de verplichting krachtens de Brus selse afspraak was voldaan. Hierbij is het niet gebleven, want de stichting zond inmiddels ook de nieuwe c.a.o.'s voor de beambten in de metaalindus trie (kortlopend contract tot 1 juli as.), voor de lederwarenlndustrie, de schoenenindustrie en de sigarenindus- trie naar het College van Rijksbemid delaars. De c.a.o.'s voor de textiel- en de confectieindustrie zullen ongetwij feld op korte termijn volgen en dan zitten ca. 250-000 werknemers met maar „half' goedgekeurde c.a.o.'s. Geval voor geval De hoop van de vakbeweging dat rijks- bemiddelaars bij de beoordeling van de c.a.o. voor de suiker- en chocoladever werkende industrie op de „rode knop" zouden drukken is niet in vervulling ge gaan. De overeenkomst werd „gewoon" goedgekeurd en van de vraag om een al gemeen geldende uitspraak over de te volgen gedragslijn ta.v. het streven naar gelijke beloning voor mannen en vrou wen maakte het College van Rijksbe middelaars zich af door het bestuur van de Stichting van de Arbeid in een uit voerige brief te herinneren aan het vorig jaar door de regering ingenomen stand punt. Verder zal het college geval voor geval beoordelen. Het is duidelijk, dat de zaak van de gelijke beloning hiermee goed ln het slop zit. Slechts een poli tieke beslissing kan haar er weer uit ha len. Met het doel zulk een beslissing uit te lokken heeft het P.v.d.A. Kamerlid mevr. Singer-Dekker onlangs de wens te kennen gegeven vragen -,a" «opiwaï &v6«_vc«i vias.cn aan de regering bestaat. Het waarschuwt voor de ge-|te willen stellen. Dit is haar toegestaan, van de belemmeringen, die voort- maar voorlopig kan er niets van kooien komen uit de vrees dat buitenlandse De politici hebben thans andere zaken .loeden de binnenlandse geldpolitiek I aan het hoofd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7