Windsors weer in de familie Historische daad van Elizabeth Uitkering van f 600 min. aan 150.000 Joden IKIeur? Plastico(örk Jaarbeurs boos op Duitse minister RAI I Plasticolor halen !1 Bourguiba niet achter president Nasser ft eea daafce hij> Bouw van brug volgens geheel nieuw systeem 11 VRIJDAG 12 MAART 1955 Streep onder het verleden Van onzer redacteuren HET Britse koningshuis heeft een streep onder het verleden gezet wat betreft de kwestie-S impgon. Deze ont stond bijna 30 jaar geleden, toen koning Edward VIII het plan koesterde, met een Ame rikaanse gescheiden vrouw, mrs. Wallis Warfield Simpson, in het huwelijk te treden. Men kent de geschiedenis. De vorst werd voor de keus ge plaatst de relaties met deze vrouw te verbreken of af te treden. Edward VIII besloot de stem van zijn hart te volgen, deed afstand van de Britse troon en trad in het huwelijk met mrs. Simpson. Hij werd opgevolgd door George VI, de reeds in 1952 gestorven va der van koningin Elizabeth. Edward, die voortaan de Hertog van Windsor zou heten, vestigde zich na zijn- huwelijk in de Verenigde Staten en verbleef ook nogal eens in Frankrijk. Engeland was taboe voor het echtpaar. De laatste jaren was daar echter al verandering in gekomen. De Windsors kwamen meestal met de Kerstdagen naar Londen. De hertog bracht dan wel eens bezoek aan zijn nicht, koningin Elizabeth. De hertogin mooht dan nooit mee naar Bucking ham palace. Het besluit van de vorstift. haar destijds „verbannen" oom in het zie kenhuis te gaan opzoeken, was niet opzienbarend. Wel was nieuw, dat de koningin had laten weten, tijdens dit bezoek kennis te willen maken met de hertogin. De hertog is 70 jaar, zijn vrouw 68. Koningin Elizabeth was tien jaar oud, toen haar oom afstand deed van de troon, ten behoeve van haar vader. De hertog vertoeft in het ziekenhuis voor een oogoperatie. Churchill Churchill verdedigde destijds krachtig het recht van Edward VIII, te trouwen met de vrouw van zijn keus. Toen de vorst toch afstand van de troon deed, zei Churchill in het Lagerhuis: „In deze prins onderkende men de eigenschappen van moed en eenvoud, van medeleven en bovenal van oprechtheid, die zijn regering roemrijk hadden kunnen maken in de De hertog en hertogin van Windsor tijdens een zonnig verblijf in Flo rida aan de Amerikaanse zuidoost kust. Deze foto werd in 1948 geno men. annalen van onze oude monarchie. is het toppunt van tragiek, dat de- grote deugden in de persoonlijke sfeer moesten leiden tot dit droeve en bittere einde. Ofschoon onze hoop in rook is opgegaan durf ik te zeggen, dat deze persoonlijkheid niet versto ken zal blijven van de liefde van toekomstige generaties." Dat hij het bij het rechte eind heeft gehad blijkt thans weer uit de verheugde reacties over het besluit van koningin Eliza beth. Niet begrepen De gewone Brit heeft altijd begre pen. dat er regelen van staat en protocol bestonden, die voorschreven dat de koningin in navolging van haar vader nooit de twee maal gescheiden (in Amerika geboren) vrouw van haar oom in de streng afgebakende kring van de hoogste Britse familie kon ontmoéten. Maar diezelfde Brit heeft nooit kunnen begrijpen, waarom de breuk zo lang moest duren. De schok van de abdica- vas destijds groot, omdat kranten en radio over de kwestie hadden gezwegen, totdat de bom was gebars- en het Britse kabinet er zich mee ging bemoeien. Britten, die uit Amerika, Frankrijk en andere landen kwamen, wisten alles over de roman ce en praatten er thuis over. Maar pers en radio zwegen. Op de avond van de 11de december deed Edward VIII ten slotte afstand van de troon voor zichzelf en zijn nakomelingen. Zijn stem klonk door de radio uit zijn particuliere huis in Windsor Park. Hoewel de abdicatie al enige tijd werd verwacht, konden de meesten van de miljoenen, die thuis zaten te luisteren, het nog niet gelo ven. „Eindelijk kan ik een paar woprden voor mijzelf zeggen. Een paar uur geleden heb ik mij ontlast van mijn laatste taak als koning en keizer. En nu ik ben opgevolgd door mijn broer, de Hertog van York, moeten mijn eerste woorden een ver klaring van trouw zijn aan hem. Dit doe ik van ganser harte." En toen sprak hij van de last, die hij niet .dragen kon zonder de hulp „van de vrouw die ik bemin". Zijn laatste woorden in die radio-uitzending wa ren: „God save the King". V S-f abrikanten tevreden over Jaarbeurs UTRECHT De 38 deelnemers aan dc Amerikaanse tentoonstelling op de Voorjaarsbeurs in Utrecht zijn bijzonder te%Teden over de resultaten die zij ge durende de eerste vier beursdagen heb ben geboekt. De tentoonstelling, die helemaal is gewijd aan gasapparatuur. heeft een aantal potentiële handels agenten en importeurs aangetrokken, dat boven de toch al optimistische verwach tingen ligt. Ook het aantal Nederlandse bedrijven dat zich wil associëren met de Amerikaanse fabrikanten is groot. Westduitse herstelbetalingen president der Joodse organisatie die de aanspraken op schadever goeding van door de nazi's vervolg de Joden behartigt, heeft in een onderhoud met bondskanselier Erhard en minister Dahlgrün een compromis-voorstel gedaan om het geheel der door de Bondsrepubliek te betalen en de gedeeltelijk reeds betaalde schadevergoeding af te ronden. Het ging om het regelen der aan spraken van Joden, die na 1 oktober 1953 uit communistische staten in het l Westen zijn aangekomen. Deze datum was namelijk aanvankelijk door de! Westduitse regering aangehouden j voor een definitieve regeling der j Joodse aanspraken. Nadien is echter toch nog voor een twee en een half miljard mark schadevergoeding aan Joodse nazi-slachtoffers uitbetaald en I Bonn is bereid tot een regeling te j komen voor alle gevallen van ver- j volgde Joden, die eerst na 1 oktober 1953 konden worden aangemeld. Het gaat hier om 150.000 gevallen. Goldman heeft de Westduitse regering nu voorgesteld voor de afdoening hiervan een ronde som uit te trekken. Minister Dahlgrün heeft toegezegd1 een maximumbedrag van zeshonderd miljoen mark voor de afdoening der aanspraken van deze 150.000 Joden. Het Westduitse ministerie van fi nanciën heeft berekend dat voor een volledige schadevergoeding van alle na 1 oktober 1953 aangemelde geval len van Joodse nazi-slachtoffers rond zes miljard mark nodig zal Goldman schat dit bedrag op vie een half miljard mark. Minachting materieel Deens leger KOPENHAGEN In Dene marken heeft de toorn van een generaal geleid tot intrekking van een advertentie voor volks wagens, die in Deense leger- kringen werd gezien als „be ledigend" en „negatief" jegens het leger. De gewraakte adver- tenti, verscheen in de vorm van een prent, getekend door llans Qvist, die een tot de assen in de modder vastgelopen legcr- tank laat zien met twee soldaten wanhopig trachtend, beweging in het vehikel te krijgen. Een man in een volkswagen rijdt luchtigjes voorbij. vragend: waarom koopt u geen volkswa gen? De advertentie werd inge trokken op verzoek van gene- raal-majoor Breinar Lund, hoofd van de technische dienst van het Deense leger, die zei: „Het is niet juist, een grote klant als dc strijdkrachten zo te behan delen. ze doen zo net of ons materieel niet goed genoeg is". Politiek incident tijdens cocktail Europahal tijdelijk de grootste watersporthaven van Neder land. reusachtige camping met een compleet assortiment tenten 12T/M21 MAART GEOPEND VAN 10-17 UUR 19 30-22 30 UUR ZONDAGEN VAN 10-18UUR TOEGANG F 2.50 TX UTRECHT De algemeen di recteur van de Koninklijke Neder landse jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft gisteravond ver klaard, dat hij het betreurt dat de minister van handel, midden stand en verkeer van Noordrijn- land-Westfalen, de heer Gerhard Kienbaum, op de Jaarbeurs enke le politieke uitspraken heeft ge daan. Hij meent dat in een com merciële omgeving zoals die van de Jaarbeurs, geen politiek bedre ven dient te worden. Minister Kienbaum had s middags een scherpe aanval gedaan op de han delspolitiek van de communistische landen. Dat gebeurde op een cocktail party in de Irenehal, die onder aus piciën van de ambassadeur van de Bondsrepubliek in Nederland was ge organiseerd door de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel. Nadat hij de jaarbeurs had geprezen als een zeer belangrijke factor in het handelsver keer tussen vele landen legde de heer Kienbaum bijzondere nadruk op de vrije handel in West-Europa. Deze 'staat volgens hem in scherpe tegen stelling tot de situatie in landen ach ter het IJzeren Gordijn, waar de staat de prijzen en de omvang van de pro- duktie vaststelt, zonder rekening te houden met de belangen van de con sument. Uit politieke overwegingen, zo zei hij, stelt men vaak exportprijzen vast, die onder de kostprijs liggen en op die j manier vormt deze staatshandel een ge- vaar voor de vrije handel in het Wes ten Hij voegde hieraan toe, dat het beeld, dat men in Utrecht krijgt van Oost-Duitsland (dat op de Jaarbeurs met een grote collectieve stand acte de présence geeft) onjuist is. Het zijn geen zelfstandige ondernemers of on afhankelijke kooplieden die naar het Westen komen, aldus de heer Kien baum, maar „zendboden" van een to talitair regime. Hij sprak de hoop uit, dat de beursbezoekers communistische propaganda zullen weten te onderken nen en zei dat hij niet gelooft dat „men in Utrecht een wil'lig oor zal le nen aan de lokkende sirenen van de communistische agenten". De jaarbeursdirectie had ruim een uur, voordat de cocktailparty begon, inzage gekregen in de tekst van de redevoering van minister Kienbaum. Men heeft er toen ten sterkste op aan gedrongen de politieke passages die er in voorkwamen te schrappen. Toen bij het uitspreken van de rede bleek, dat aan het verzoek slechts ten dele gevolg was gegeven, verlieten de Jaar beursfunctionarissen de bijeenkomst. Labourlid wordt Cukurs zou door Egypte Wil met Bonn breken niet geschorst neo-nazisten zijn vermoord RIO DE JANEIRO De verant woordelijke personen voor de moord op oorlogsmisdadiger Herbert Cu kurs. wiens lijk vorige week in een buitenwijk van Montevideo werd ge- BEIROET/BONN WASHING- vonden. moeten worden gezocht onder J TQN President Habib Bourgui- de leden van de neo-nazistische groe-1 peringen in Latijns-Amerika. Dit heeft de voorzitter van de federatie van Joodse verenigingen in Rio de Janeiro, gisteren verklaard. Cukurs zou om veiligheidsredenen uit de weg zijn geruimd omdat hij waarschijnlijk op de hoogte was van de verblijfplaats van andere oorlogs misdadigers, zoals Joseph Mengele en Martin Bormann. De federatie van Joodse verenigin gen heeft de Braziliaanse minister van justitie een memorandum ver strekt met getuigenverklaringen over de medeplichtigheid van Cukurs aan terreurdaden in Letland. „Wurger" van Boston gevonden? BOSTON De man. die gedurende de periode juni 1962/januari 1964 13 j vrouwen heeft gewurgd, en daardoor de lugubere bijnaam kreeg van de „wurger van Boston", schijnt een j patiënt te lijn die op het ogenblik Oost-Duitsland niet erkend Z ni?'V mJZ"Sden' "wii dachten dat daarmee de SÏ.L Jj ii. ic fc 1..Ï? Mak was afgedaan, maar toen begon blad Boston record American bekend- Kaïro me, ajjn campagne ,egen Bosnn waarmee wij noch de Palestijnse ba van Tunesië heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de re cente dreigementen van zijn Egyp tische ambtgenoot, Nasser, de di plomatieke banden met Bonn te verbreken en het regime-Ulbrichl te zullen erkennen, indien West- Duitsland betrekkingen zou aan knopen met Israël. Bourguiba zei op een persconferen tie aan het slot van zijn vijfdaags bezoek aan Libanon, dat verbreking van de diplomatieke banden met Bonn de Arabieren duurder zou komen te staan dan West-Duitsland, „dat niet sterven zal, wanneer wij ermee breken". Volgens het Tunesi sche staatshoofd stelt Nasser de Arabische landen voor een voldon- ^^SjKïïuiï^d^fgS^pën digïntèr gen feit. „Wij zijn soevereine en sprake is gekomen, onafhankelijke staten, wij moeten met elkaar beraadslagen, voor wij besluiten nemen. Onder geen voor waarde kunnen wij blanco-vol macht geven voor overijlde beslis singen". aldus Bourguiba. Nasser had eerst verzekerd, gemaakt De patiënt, wiens naam niet werd onthuld, zou volgens 'net blad in de inrichting zijn opgesloten nadat hij ongeschikt was verklaard om teredht te staan wegens aanranding van vrou wen. had, g!!°S£JaL£ i w.» niet" vluchtelingen gediend zijn", klaarde de president. Hij zei ook niet te geloven dat het tussen West-Duits- sland en Israël tot diplomatieke be trekkingen zal komen, aangezien Tel fikse voorwaarden had. gesteld, aarden. - o- --=• aie rJonn i "trachtte een »S Terwi» Bourguiba zich ontpopte als sacnusetts gisteren trachtte een ver een fel tegenstander van Nassers politiek ten aanzien van West-Duits- land, besloten in Bagdad de revolutio- bod tot verdere publiciteit patiënt te doen uitspreken, rechter Arthur Whittemore w verzoek af. Hij gaf bevel de patiënt door laten onderzoeken. laat ik m'n wybertjes niet vergeten! (of even nieuwe halen bij de apotheker of drogist BIRRENBACH i Uit Bonn wordt intuss de speciale afgezant van de Westduitse regering voor de onderhandelingen met Israël, dr. Kurt Birrenbach, waarschijn- -e^einde opnieuw door Erhard als door president Lübke De in Charlotte. Noord Carolina (VS), wonende Spencer Furr behoort tot het leger van het sterke geslacht, maar de officië le stukken vermelden hem als vrouw. Toen Spences in 1940 's lands wapenrok aantrok, ont dekte hij. dat hij volgens de officiële papieren een meisje was. geboren in 1923, een jaar later dan in werkelijkheid. Furr gelooft dat de dokter, die bij de geboorte in 1922 had geholpen, een foul heeft gemaakt. Hij is echter niet tevreden met de gang van zak»n en op het ogenblik verzamelt hij alle mogelijke papie ren om zijn man-zijn te kunnen bewijzen. Per slot van rekening heeft iedereen het recht op een juist geboortebewijs, aldus de heer Furr. I James McConell uit Ann Harbor (Michigan/ VS) heeft een twaalftal jaren onderzoekingen ge daan met platwormcn en volgens zijn zeggen zijn de resultaten verbluf fend. Gebleken is, dat deze wormen zeer ver standig zijn. Zij kunnen door oefeningen bepaal de kunstjes leren. James McConell is voorts van mening. dat, wanneer men geleerde wormen in tweeën snijdt, beide helf ten intelligent blijven als voorheen de hele worm I In de Franse stad Nan tes ontmoette dezer da gen een 28-jarige man zijn vader voor de eerste maal achter in een politiewagen waarmee beiden naar de gevange nis werden gebracht. Hij raakte in gesprek met de geboeide man die naast hem zat en hoorde van hem, dat diens zoontje nog maar heel jong spoorloos was verdwenen toen hij zich in Duitse krijgsgevangenschap be vond. Daar de jongeman bij nasporingen enkele bijzonderheden over zijn afkomst te weten was gekomen, kwam al spoe dig uit. dat vader en zoon elkaar hadden weergevonden. Zij heb ben nu de gevangenisdi rectie verzocht, een cel te mogen delen. Volgens min. van handel: Britse uitvoer gestegen, invoer gedaald LONDEN Blijkens de heden door het Britse ministerie van handel be kendgemaakte cijfers is de waarde van de Britse uitvoer van 369 miljoen pond sterling (herzien) in januari jl. gestegen tot 390 miljoen pond februari. De invoer daalde van 465 tot 440 miljoen pond. De her-uitvoer bleef onveranderd 14 miljoen pond. Op basis van de betalingsbalans is er voor februari sprake van een overschot van 11 miljoen pond (tegen een tekort van 30 miljoen in januari). Dit is spectaculair omdat er na augus tus 1963, een maand die een overschot kende van ca. 7 miljoen pond, geen sprake meer is geweest van een overschot. Deze verbetering in de handel is voor een deel toe te schrijven aan de Amerikaanse havenstaking. De daling van de invoer in februari in vergelij king met januari is in zijn geheel een gevolg van de vermindering van de Britse invoer uit de Ver. Staten met de helft door de Amerikaanse haven staking. In januari bedroeg de invoer uit de Ver. Staten 52 miljoen pond, in februari 26 miljoen pond. Maar ook viel de laatste maanden bij de invoer een tendentie van werkelijke daling waar te nemen. De president van de Britse Board of Trade heeft naar aanleiding van de jongste in- en uitvoercijfers ver klaard. „dat men zich niet moet blindstaren op de gunstige resultaten van een maand". ontvangen Aangenomen wordt dat hij nieuwe richtlijnen heeft gekregen. Een mogelijke ontmoeting tussen Erhard en premier Esjkol van Israël is tot dusver nog onzeker, aangezien het niet is beves tigd door de beide regeringen. VOELING In Washington heeft het ministerie van buitenlandse zaken de hoop geuit, dat de Arabische staten een weg zullen vinden om hun vriendschappelijke betrekkingen met West-Duitsland te handhaven. Een woordvoerder verklaarde op een pers conferentie. dat zijn regering voortdu rend overleg pleegt met de autoriteiten in Bonn over de ontwikkelingen in het midden-Oosten. In een antwoord op een vraag of de Amerikaanse regering haar invloed gebruikt om de Arabische staten te weerhouden van een erkenning der Oostduitse regering, verklaarde de zegs man: „De VS houden steeds voeling met de Arabische eilanden over alle zaken, die voor hen en voor ons van belang jn. Ik ben niet gerechtigd te verklaren LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren besloten de Labour- afgevaardigde, Patrick Duffy, die enige parlementaire collega's beschul digd heeft tijdens een debat dronken te zijn geweest, niet te moeten schor sen. De commissie van privileges van het Lagerhuis kwam tot deze slotsom, nadat Duffy schriftelijk zijn veront schuldigingen had aangeboden. Zij nam het de Labourafgevaardigde wel kwalijk, dat hij geen achting heeft getoond voor het parlement. Duffy had op een bijeenkomst van de Labourpartij, op 14 februari, na melijk gezegd, dat enige conservatieve afgevaardigden „half dronken en zich walgelijk hebben gedragen tijdens een parlementair debat op 2 februari". Deze uitlatingen werden genoteerd door een verslaggever en deze bracht de zaak aan het rollen. Duffy wist, toen hij de bewuste opmerkingen maakte niet, dat er een journalist in de zaal was. Regeringscrisis in België afgewend BRUSSEL Met een grote meer derheid (159 tegen 26 steftmen) heeft de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers gistermiddag een wets ontwerp goedgekeurd over de „kleine collaborateurs" uit de Tweede We reldoorlog. Hierin wordt de mogelijkheid ge opend alsnog een vergoeding uit te keren aan Belgen, die na de oorlog •erden beschuldigd van samenwer king met de Duitse bezetter doch nooit werden veroordeeld. Het wetsontwerp heeft de afgelopen dagen de politieke wereld in Brussel nogal in opschudding gebracht door de verdeeldheid erover tussen de twee regeringspartijen: de socialisti sche partij en de r.k. partij. Er werd echter overeenstemming bereikt over een compromis, dat een regeringscrisis twee maanden voor de verkiezingen in België (op 23 mei) heeft voorkomen. Anti-De-Gaulle-Front STRAATSBURG Een aantal voor aanstaande protestanten, waaronder de drie theologische hoogleraars, hebben zich voor de gemeenteraadsverkiezingen, die maandag zullen worden gehouden, bé- schikbaar gesteld als kandidaten voor de linkse partijen. Hierdoor is een gezamen lijke lijst mogelijk geworden van alle linkse partijen, inclusief de communisten. In geen enkele Franse stad is de protes tantse minderheid zo groot, als in Straatsburg. W/"ESSEM Rijkswaterstaat heeft gisteren journalisten een brug getoond die gebouwd wordt volgens een systeem dat in Nederland nog niet eerder is toe gepast. Het is de brug over de Maas bij Wessem in Limburg, een belangrijke schakel in Rijksweg 75 die op het ogenblik wordt aange legd. De brug denkt men in de na zomer van dit jaar gereed te heb ben. De toeleidende wegen moeten in de herfst klaar zijn. De totale bouwkosten van de brug bedragen elf en een half miljoen gulden Het bijzondere van deze ruim 500 meter lange brug zit. zoals gezegdin de constructie. Men is namelijk in augustus 1963 begonnen met eerst de pijlers te bouwen. Vanuit die pijlers is men daarna de overspannin gen gaan bouwen. Bij deze zogenaam de uitbouwmethodeis het mogelijk de overspanningen (in voorgespannen beton) te consttueren, voor een groot gedeelte zonder behulp van steiger- werk. In Duitsland heeft men met deze methode al een vrij grote erva ring. Een brug maken door middel van „uitbouwmethode" vereist zeer nauwkeurig werken. Vanuit twee het midden van de overspanning precies het brugdek bij elkaar te brengen. Als men weet dat als gevolg van temperatuurverschillen het brugdek in aanbouw soms zeven centimeter omhoog komt (door krimp van het materiaal) is duidelijk dat dit eenvoudiger lijkt dan het is. In zeven overspanningen van de brug verwerkt het aannemersbedrijf Van Hat- tum en Blankevoort uit Beverwijk niet minder dan 240 kilometer voorspansta ven. Deze staven geven het brugdek in de breedte en de lengte (er zijn twee overspanningen van 100 meter, drie van 62 meter en twee van 60 meter) de stijfheid die het nodig heeft om de vertikale belasting door het verkeer te weerstaan. Nog een bijzonderheid van deze brug is dat ze volkomen voegloos wordt. Slechts op de landhoofden bevin den zich de voegen die krimp en rek kunnen opvangen. Er zijn twee overspanningen van 100 meter: een daarvan overspant dc Maas, de andere bevindt zich nu nog boven de uiterwaard, maar zal in de toekomst het (dan doorgetrokken) Julianakanaal over bruggen. De nieuwe brug krijgt twee hoofdrij banen van elk 8,25 meter en een parallelweg van 5.50 meter. Zodra de verkeersintensiteit dat nodig zou maken kan de parallelweg worden gebruikt om de brug te voorzien van twee rijbanen met elk drie rijstroken. De nieuwe Rijksweg 75 is tevens een onderdeel van Europaweg (E9), die leidt van Amsterdam naar Genua. Rijkswater staat schat dat de nieuwe weg plus brug de rijtijd Geleen, Sittard, Weert van anderhalf tot een half uur zal bekorten. Plannen voor het aanleggen van de nieuwe brug waren er al voor de oorlog. Aan een kant is Rijkswaterstaat blij dat de bouw toen niet doorgegaan is. omdat de brug dan nu zeker veel te klein zou zijn geweest. In de nieuwe brug worden 22.000 kubieke meter beton. 850 kubieke meter graniet (voor bekleding van de pijlers) en 1150 ton zacht staal verwerkt. Ze is ontworpen door de directie brug gen van Rijkswaterstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11