nu Nederland speelt mee in satelliet-project Wrange feest-tips bevri j dingsdag Kabinet Ver. Naties wisten vaak de vrede te bewaren „Optocht van groep Joden en bb-ers Vondelings positie in P.y.d.A. verstevigd Geavanceerde muziek op halve finale CULVER CITY, (Californië) De komende lancering van een nieu we communicatie-satelliet, begin april, zal ook voor Nederland van grote betekenis zijn. De hoofddirec tie van de PTT in Nederland name lijk heeft meegedeeld, dat ons land (ook) meespeelt in dit project, waar aan de naam H S - 303 werd ge geven. Via de satelliet, die de naam ..Early bird" heeft gekregen, zullen ook Ne derlandse telefoongesprekken met Amerika kunnen worden gevoerd. Het ligt in de bedoeling de „Early bird" na de lancering gedurende een periode van drie maanden te beproeven, waar- va als alles goed gaat en goed blijft gaan het ruimtevaartuig operatio neel wordt en zal worden gebruikt voor het afwikkelen van intercontinen taal communicatieverkeer. Zowel in de experimentele periode als daarna zal de Early bird" fungeren als inter mediair tussen Westeuropese en Ame rikaanse telefoongebruikers. Dit intercontinentaal communicatiever keer wordt thans nog uitsluitend of bij na uitsluitend via de transatlantische ka bels afgewikkeld, doch men verwacht dat „de behoefte er straks overheen gaat". Met andere woorden: de hoofd directie van de PTT is van oordeel, dat ook bij een belangrijke uitbreiding van de transatlantische kabelcapaciteit het aantal af te wikkelen gesprekken niet of nipt in voldoende mate verwerkt kan worden. Vandaar, dat ook de PTT een zo grote belangstelling aan de dag legt voor het komende experiment. De nieuwe communicatiesatelliet werd ontworpen en gebouwd door ..Hughes aircraft company", in Culver City, dezelfde onderneming die reeds ook de zeer succesvolle syncom-satel- Via Early Bird telefoneren met de VS. lieten heeft ontworpen en gebouwd. De nieuwe satelliet wordt door de ont werpers van groot economisch belang geacht voor met name Europa voor het onderhouden van (snelle) contacten, ook met ontwikkelingslanden. Moeilijkheden Bij de PTT is men zich terdege bewust van de vele moeilijkheden en vraagstuk ken, die zich bij deze intercontinentale communicatievorm kunnen voordoen. Transoceanische telefoongebruikers na melijk zullen in hun „satellist-gesprek- ken" een kleine vertraging constateren, aangezien de radiogolven bij gebruik een hoge-baansatelliet een lange afstand moeten afleggen. De „Early bird" is zo'n hoge-baan satelliet, die zich synchroon met de aarde op een hoogte van 36.000 kilo meter zal voortbewegen. De af te leg gen afstand tussen bijvoorbeeld twee gesprekspartners in Nederland ei Amerika wordt daardoor zo ffroot, dat er vertragingen optreden tussen vraag en antwoord, welke vertraging (onge veer een halve seconde) als hinderlijk moet worden beschouwd. ,£>it kan leiding zijn tot spraakverwarring"al dus dt hoofddirectie van de PTT. Overigens mag de grote betekenis het nog verdere te ontwikkelen commu- nucatie-project niet worden onderschat. Een enkel cijfer mag dit illustreren: de nog uit te breiden transatlantische kabels Prins pleit voor samenwerking DEN HAAG Prins Bernhard heeft vanmorgen officieel het „jaar van de internationale king" geopend, met een rede hij een hartstochtelijk pleidooi hield voor bezinning op de internationale samenwerking in verband van de Ver. Naties. De Prins sprak aan het slot van de jaarvergadering -van de NOVIB (stichting Nederlandse or ganisatie voor internationale bij stand), waarvan hij algemeen voor zitter is. Aan het „jaar van internationale samen werking" zal :n Nederland inhoud wor den gegeven door conferenties, publika- ties en jeugddiscussies Het is wel triest, aldus de Prins, dat juist dit jaar moei worden ingezet met de ernstige crisis waarin de V.N. op dit moment verkeren Daarbij komt nog dat ook op regionaal niveau zoals NAVO en EEG de conflictstof zich heeft opgestapeld Daar om is het goed dat ons dit jaar een taak voor internationale samenwerking is op- Nehroe Prins Bernhard bracht de woorden van wijlen premier Nehroe in herinne ring die twee jaar geleden het denk beeld van bezinning op de internationale samenwerking opperde, in een wereld die leeft in de ban van de idee dat wij ons op de rand van een catastrofe bevin den. Daarom is het nodig dat het volle licht valt op de vormen van samenwer king en het wekken van het besef, dat de toekomst van de wereld afhankelijk is van samenwerking en niet van conflicten Te weinig staat ons voor ogen. zo vervolgde de Prins, hoe vaak in de afgelopen jaren de Ver Naties de vrede hebben bewaard. Sceptici zul len het jaar van internationale samen werking bij voorbaa'. wel tot mislukken gedoemd achten en voorspellen dat in Zonnig weer DE BILT Het hogedrukgebied heeft zich verder naar het oosten ver plaatst. Het middelpunt bevond zich vanmorgen boven Oost-Duitsland. Door deze verplaatsing werd de wind in ons land aflandig en verdween de bewolking. De aanhoudende drukda- lingen aan de Atlantische kust hebben tot gevolg dat de zuidoosteliike stro ming in onze omgeving sterker wordt. Het weer houdt een zonnig karakter en de temperaturen zullen overdag een verdere stijging ondergaan. 's Nachts echter zullen door de ster ke uitstraling de temperaturen nog tot enkele graden beneden het vriespunt In West-f rankrijk bedraagt de da gelijkse geng van de temperatuur meer dan tien graden. De drukdalinge.i houden verband met een levendige depressie-activiteit boven de oceaan Een van deze storin gen bevindt zich ruim 1000 km ten mesten van Ierland Bij de Golf van Biscaye ontstaa' een aUonderlijke storing die veeregen in Spanje en Portugal veroorzaakt. De vorst is nog matig tot streng V Znid-Duitsland en in de Oost-Europese stoten. ZON EN KAAN Donderdag: zon op 7.04. onder 18.37: maan op 11 02. onder 3.22 Woensdag 17 maart: volle maan HOOGWATER SCHEVENINGEN li maart: 8.21 v.m., 21.02 n.m. vele landen van dit initiatief niets terecht zal komen. Doch wat belet ons. die op vele bladzijden van onze ge schiedenis een boeiend verhaal van internationaal denken en handelen hebben geschreven, om ook op blad zijde 1965 een stuk internationale soli dariteit te schrijven. Co Westerik schilderde begrafenis koningin O Wilhelmina DEN HAAG In opdracht van de ge meente 's-Gravenhage heeft de kunst schilder Co Westerik een schilderij gemaakt van de begrafenis van H. M. Koningin Wilhelmina Het schilderij zal in het Gemeentemu seum van vrijdag 19 maart tentoonge steld worden ffevens zal dan op de woensdagavonden om half negen en 's-zaterdagsmiddags om 3 uur de film ge toond worden van schilderijen van 't werk van Co Westerik. Deze film is gemaakt door Bob Kommer in samenwerking met Westerik zelf en met de educatieve dienst van het Gemeentemuseum. Otto Ketting componeerde de muziek bij deze film. zullen eerlang 600 circuits tellen, tegen 120-180 circuits in de „Early bird" gedu rende de eerste fase van het experiment, tegen 240 circuits gedurende de rest van het experimenteel tijdvak en tegen uit eindelijk 1200 circuits Op de voet De PTT volgt de spectaculaire com municatietechniek op de voet. Samenge werkt wordt met de dit jaar honderd ja ren bestaande „International telecommu. nication union" (I.T.U.) en met het „In ternational satellite communications i miittee" (I.S.C.C.). Plannen om te komen tot het zelf lanceren van een eigen Ne derlandse communicatie-satelliet koestert de PTT niet. De kosten, daaraan verbon den, zouden namelijk niet in verhouding staan tot het beoogde doel: een snelle afwikkeling van het intercontinentale te- le-communicatieverkeer. De bouw var eigen Nederlandse grondstations, beno digd voor het uitzenden en opnemen var satellieit-seinen, ligt evenmin in het voor nemen van de PTT. He>t verkeer met de Verenigde Staten is niet zo groot, dat eigen grondstation nodig is. Ook hier spelen de kosten weer een rol. De Nederlandse bijdrage bedraagt een miljoen gulden, dat is een procent van hert totale investeringsbedrag. Naar Kaap Kennedy Voor een honderdtal verslaggevers uit verscheidene landen verklaarde de direc teur van de „Hughes aircraft company", dr. Fred Adler.' dat de ..Early bird' maandagavond gereed Is gekomen voor verzending per vliegtuig naar Kaap Ken nedy. waar de kunstmaan omhoog ge bracht wordt. De lancering was aanvan kelijk vastgesteld op 23 maart, maar moeilijkheden met het electronische cir cuit van de kunstmaan hebben deze lan cering wat vertraagd. Wanneer de lan cering slaagt, zal de „Early bird" op 36.000 km hoogte als het ware boven de aarde blijven „hangen". Zij beweegt zich dan even snel als de aarde draait om haar as, d.w.z. met dezelfde hoeksnelheid. Dr, Adler zei dat de ..Early bird" door lopend. 24 uur per dag. in bedrijf zal zijn. Van alle telefoonposten ter wereld zal dan 85% zijn verbonden. Hoe lang de „Early bird" gebruikt zal kunnen worden staat nog niet vast. De elektro nische systemen kunnen 5 tot 15 jaar omdat lucky 't -heeft, omdat lucky de beste amerikaan is, omdat een andere sigaret nu niet meer hoeft, daarom liever lucky voor Comité bedoelt het goedmaar.. O O w (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Ondanks de goede bedoelingen, welke het Nationaal Co mité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1965 Ovatie wees duidelijk uit: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Party van de Arbeid presenteert zich de laatste maanden nadrukkelijk als de „partij van morgen". De uitdrukking is be dacht door secretaris Eibert Mees ter. die grote verwachtingen wekte toen hij verleden jaar vroeg om of ferbereidheid om oude vormen en gedachten los te laten en durf tot ex perimenteren. Het congres, dat de P.v.d.A. aan het einde van de vorige week in Amsterdam heeft gehouden, is echter geen vernieuwingscongres geworden. Van werkelijke vernieuwing kan toch niet worden gesproken wanneer men nauwelijks meer doet dan een nieuw blad („Opinie") uitgeven, het partijbe stuur verjongen en een plan uitdokte ren om de socialistische Kamerleden dichter bij de kiezers te brengen. Van een fikse doorbraak van de gesma de verzuiling lijkt nog geen sprake te zijn. De socialistische zuil (P.v.d.A.. Het Vrjje Volk. Vara. NW> staat nog recht overeind, hoewel er steeds meer stemmen opgaan om het gesloten front te doorbreken Op het congres is hierover nauwelijks gesproken: voor zitter Suurhoff scheen er niet eens iets over te willen horen. Een artikel in „De Volkskrant" die vooral tijdens kabinetsformaties de P.v.d.A. welgezind is werd door hem een „Indianenver haal" genoemd. Het blad had de euve le moed gehad om te schrijven, dat er twee partijen in de P.v.d.A. zijn: één die vóór en één die tegen het sla ken van de banden met het NW en de Vara is. Officieel bestaan er tussen deze socialistische organisaties namelijk geen banden. „Frij Nederland99 Op het congres deed zich een merkwaardig geval voor. De versprei ding van het onafhankelijke maar on verdacht socialistische „Vrij Neder land" bleef op advies van de partij voorzitter achterwege Het blad zou goodwill verliezen, merkte hij op, wan neer het congres kennis zou nemen van het op de voorpagina afgedrukte „Advies aan een socialistisch congres: „die wel en zie niet om". Het viel blijkbaar helemaal niet lek ker. dat dit weekblad gewaagde van verstarring in de P.v.d.A.. die zich uit in een „soms irriterende zelfvoldaan heid. in een houding, die door velen werd uitgelegd als een arrogante min achting voor de mening van het volk, in een mentaliteit, die aan afwijkende meningen slechts geringe ruimte liet, aan een optreden van de gezamenlij ke socialistische beweging, dat sterke monolitische trekken had". Om een ver gelijking met de Rooms-Katholieke Kerk te treffen: „Vrij Nederland" stel de de noodzaak van een open socialis me tegenover het oude, gesloten socia- Tussen neus en lippen door gaf de heer Suurhoff wel toe, dat er in de par tij discussies gaande zijn. Wat voor dis cussies behoefden de congresgangers klaarblijkelijk niet te weten. Zei de heer Roemers, nadat hij het artikel in V.N. had gelezen: „Ze hebben de klok horen luiden, maar ze weten niet waar de klepel hangt". Ander type We willen geen tegenstelling tussen de heren Suurhoff en Vondeling sugge reren, als we stellen, dat beiden toch wel geheel verschillende typen z(jn. De vraag is welk type het beeld van de socialistische party van morgen zal be palen. We zetten in op dr. Vondeling. In de heer Suurhoff zien we de ech te, wat volkse oud-SDAP-er. Hij is de man met „de grote blaftoon, die de P.v.d.A zo weinig goed doet" (Het Parool). In de partij kent hij geen „he ren" en vlotweg spreekt hij over „een voorstel om de Morele Herbewapening te veroordelen, omdat die zich heeft uit gesproken tegen moderne kunst, homo-| De Britse ambassadeur in ons land, Sir Peter Garranbrengt deze dagen een officieel werkbe- zoek aan de hoofdstad. Met zijn gastheer, burgemeester G. van Hall van Amsterdam, bezocht hij een 17-de eeuws proeflokaal, waar de beide heren zich op, voor het huis, traditionele wijze voor over bogen, om de ..kop" van een glaasje „half om half' te drinken. filie en nog zo'n buitenplaats". Het een terminologie, die het bij een aantal mensen nog wel doet. Dr. Vondeling is veel meer gentle man; hij is niet gestempeld door de AJC en door de SDAP, maar groot geworden in de Vryzinnig Democrati sche Bond lid ook van de VPRO. De socialistenmars liet hij zwygend over z'n hoofd gaan. De sterkste herinnering, die velen aan het congres zullen bewaren, i, ovatie, die de fractieleider na zijn gro te rede van zaterdagmiddag ten deel viel. De Friese landbouwingenieur toch nog wel wat meer dan de „kouwe kikker", de koele studeerkamerpoliticus, waarvoor veler- hem hebben gehouden. Hij heeft zich ontwikkeld tot een volks tribuun. die z'n redevoeringen weet te larderen met vlijmscherpe ironie spitse humor. Wanneer „Trouw" hem een leider van formaat noemt, behoeft daarachter geen flirt met de P.v.d.A. te worden gezocht: het is de sportieve erkenning van de tegenstander. Bij vriend en vijand heeft de heer Vondeling de reputatie verworven een bekwaam tacticus te zijn, die uit het politiek-parlemantaire spel haalt wat er in zit. Tijdens het laatste Kamerdebat, volgend op het uitbreken van de kabi netscrisis, stal hij voor een groot tele visie-publiek ontegenzeggelyk de show. zyn tegenstanders wist hij zelfs enigs zins in verwarring te brengen door fijn onderscheid te maken tussen het aanwezig zijn van de minister-president en het deelnemen aan het debat. Op het Amsterdamse congres wekte hij op sublieme wyze de indruk niet in de kabinetscrisis geïnteresseerd te zyn. „Laten die vier partyen dat maar uit zoeken". merkte hij op. Hy wachtte er zich wel voor om voorwaarden voor meeregeren te stellen, maar voor wie scherp luisterde was het toch wel dui delijk welke punten voor de P.v.d.A. essentieel zyn. Zijn positie heeft hij op het congres stellig verstevigd. We zijn benieuwd in hoeverre deze La- bour-achtige politicus het imago van de P.v.d.A. zal bepalen. ongetwijfeld heeft, moet ons van het hart dat wij geschrokken zijn van en kele suggesties, die zijn gedaan. In het 64 pagina's tellende ideeënboekje, dat onder het motto: „Maak er een feest van!", is uitgegeven, komen, ten be hoeve van ouderen en kinderen, voor stellen voor, welke de lezer, die de oorlogsverschrikkingen bewust heeft meegemaakt, op z'n minst de w brauwen doet fronsen. Het enige excuus, dat van de zijde van het Nationaal Comité kan worden aangevoerd, is misschien dat zijn di recteur. de heer Han Mulder (vroeger verbonden aan de KRO-Brandpunt- redactie) nog maar 28 jaar is, waar door hem oorlog, bezetting en bevrij ding slechts uit de overlevering bekend kunnen zijn. Met een perfectie, die alleen i verstarrend kan werken, wordt in Ideeënboekje over de omlysting ge schreven, die de vyfde mei in stad dorp te zien zal moeten geven. Er komt van alles en nog wat over optochten in voor, over kinderspelen, toneelstukjes, tentoonstellingen, feestverlichting, ver. vieringen, volksdansen, wagenspelen enzovoorts.v „Een ieder versiere zijn eigen huis", luidt één van de leuzen, waarmee alom in den lande propaganda diernt te worden gemaakt. Hoewel boven één van de hoofdstukken „Feestvieren kan Iedereen" staat, wordt heel Nederland kunstmatig opgeschroefd van de twintigste jaardag van de bevrijding een folkloristisch en operette-achtig feest te maken Hongertoch ters" De ideeën, die ln het boekje worden gelanceerd, lopen in de honderden, zo niet duizenden. Op pagina 22 staat dat het leed, dat door de Duitse bezetters is aangebracht, als volgt in een optocht kan worden uitgebeeld: „groep vluchtelingen uit Rotterdam met klerenbundeltjes; groep Nederlandse krygsgevangenen onder bewaking van enige Duitse solda ten; groep joden, bewaakt door SS-ers met honden: groep gevangenen uit con centratiekamp (in kampkleding); groep hongertochters. met karretjes en fietsen". Ten aanzien van deze bloemlezing van fijnzinnigheden kroppen tal van vragen op. Wij stellen er hier slechts één. Wordt van het geplaagde en gedecimeerde. Joodse volksdeel verwacht dat het zelf figuranten voor een historische optocht levert? De SS-ers kunnen alleen maar uit Duitsland komen, want elders in boekje wordt vermeld dat er in Neder land geen Duits uniform voorradig is Vier pagina's verder wordt de lezer overigens op attent gemaakt dat het gewenst is ..het concentratiekamp, de Jo_ denvervolging enz. in beeld te brengen'" Maar wel is het mogelijk te laten zie ..hoe men gezicht en handen vol roet krijgt van het gepruts met noodkachel- tjes, wat men met tulpebollen kan doen (vóór 1945 en daarna), hoe stedelingen zich „vermommen" als boerenknecht maar alle werk verkeerd aanpakken, hoe ongemakkelijk men reed op harde ban den" en wat dies meer zij. ..Domme streken Om de uitbeelding van ..mm of meer' humoristische gebeurtenissen wordt ook al gevraagd, evenals om die van „domme streken", die tegenover de bezetter ln dorpen werden uitgehaald. Toe maarWe kennen er een paar. Ze kostten aan honderden mensen het En wat suggereert het Nationaal Co mité de feestgangers van de vijfde mei te laten eten? Dit: „Omstreeks één uur in de middag kan een bevrijdingsmaaltijd (met ingrediënten uit de bevrijd ingstyd van mei 1944 het staat er; bedoeld wordt 1945/red. worden georgani seerd. Zo'n maaltijd zou het met name in het destijds hongerende westen goed doen". Jazeker. Vooral by de nabe staanden van de duizenden, die door honger of uitputting het leven lioten Wij geloven niet dat Nederland behoef te heeft aan een gekostumeerd oorlogs- en bezettingsbal, aan het op een rijtje zetten van wrange attributen, die tussen twee feestk reten in door feestneuzen ge consumeerd moeten worden. De vijfde mei is een dag van vreugde, een dag ook van de jeugd, die twintig jaar na de overgave van Duitsland bij het grote goed moet worden bepaald, dat de bevryding bezet Nederland bracht. Voor het leed en de herdenking van onze doden hebben we een andere dag. namelyk de vierde mei. We beelden dan niets uit, ook om geen gevoelens te kwet sen, maar zwygen stil, verslagen als we nog altyd zyn door de zinloze vernieti gingen en ons eigen schuldbesef. ISazi-organisatie Leden van Duitse parlement met dood ijedreigd BONN Duitse parlementsleden, die vóór verlenging van de verja- ringB termijn van oorlogsmisdadi gers stemmen, worden met de dood bedreigd. Op de kantoren van het Britse persbureau Reuter, het Ame rikaanse Associated Press en het Franse AFP zijn gisteren brieven bezorgd met op het briefhoofd een groot hakenkruis en de volgende inhoud: „Leden van de Bundestag, die ge hoorzaam zijn aan Tel Aviv en New York en op 10 maart tegen de ver jaring van de zogenaamde „oorlogs misdaden" stemmen, hebben zichzelf door het uitbrengen van hun stem ter dood veroordeeld". Achter deze woorden, die met grote letters waren gedrukt, stond een uitroepteken. De ondertekening luidde: „Verantwoordelijk voor de uitvoe ring. de Oberbrigadeführer van gebied drie-'. „Oberbrigadeführer" is kennelijk een nieuwe rang. In Adolf Hitlers Derde Rijk was een Brigadeführer een generaal-majoor en een Ober- führer een brigade-generaal. De rang „Oberbrigadeführer" bestond niet. De mededeling stond op een enkel vel papier met watermerk en werd verzonden in een gewone blauwe enveloppe, die als drukwerk was afgestempeld. De brieven voor Reuter en AFP kwamen uit Maus- bach in de omgeving van Bonn. Associated Press kreeg de brief uit Düren bij Keulen. In Eimneloord nog drie tbc-gevallen EMMELOORD Bij een hernieuwd contactonderzoek is gebleken, dat nog drie personen in de gemeente Emmel- oord (Noordoostpolder) aan tuberculose lijden. Enige tijd geleden werd al bij elf personen tbc ontdekt Op het ogen blik worden dertien kinderen en een volwassen vrouw uit Emmeloord in het sanatorium verpleegd. In vrijwel alle gevallen komen de patiënten uit kinderryke gezinnen. WOENSDAG 10 MAART 1965 (Vervolg vs® pagina 1) De heer Van der Ploeg was verheugd te kunnen zeggen, dat zijn fractie iy volledige eensgezindheid haar stand punt heeft bepaald. Zij is vóór open heid van het bestel en ziet in, dat n:euwe gegadigden reële kansen moer ten hebben. De KVP weigert echter mee te werken aan bevoorrechting van nieuwe concessionarissen en verzet zich tegen elke vorm van commerciële tele visie, direct of indirect. Tenslotte meent de KVP-fractie. dat men in een goed bestel een overkoepelend orgaan niet De waarnemend fractievoorzitter bleek niet zo pessimistisch te zijn, om dat bovengenoemde uitgangspunten nog alle ruimte voor manoevreren laten. De voorzitter van de KVP, mr. P. J. M Aalberse, uitte zich voor de microfoon in dezelfde geest De wijze, waarop de huidige zendgemachtigden thans samen werken (in NRU en NTS) noemde hij zeker niet perfect Kennelijk zoekt dus ook de KVP-fractie in de richting van een reorganisatie der samenwerkings verbanden. Ten overvloede wees de KVP-voorzitter er nog op, dat dnü Schmelzers arbeid niet kan mislukken, omdat hij slechts informateur is. Het is alleen zijn taak om rapport uit te bren gen, positief of negatief. A.R.-fractie Ook de heer Smallenbroek kon mee delen, dat er in zijn fractie (nog steeds) volledige overeenstemming bestaat De a.r.-fractieleider onderstreepte nog eens. dat de commercie geen invloed op de programma's mag hebben en dat der halve de reclame-opbrengsten in de kijkgeldpot moeten worden gestort De gelden zouden over de zendgemachtig den kunnen worden verdeeld naar ra to van het aantal zenduren. Voor de a.r. staat het vast dat alle concessio narissen op een aantal punten zullen moeten samenwerken. In een geordend bestel kan geen aparte positie worden toegekend. Adspirant-concessionarissen zullen ideële, niet op winst gerichte or ganisaties moeten zijn. waaraan bepaal de eisen moeten worden gesteld wat be treft het ledental en de contributies. Het gesprek met zijn beide collega's noemde de heer Smallenbroek aange- a. Hij verwachtte, dat het overleg m de drie fractieleiders zal worden voortgezet. Behalve de c.h.-fractie komt vandaag ook de liberale fractie bijeen. Na het communiqué van de Unieraad wordt niet verwacht, dat het standpunt van :.h.-fractie op fundamentele punten zal afwijken van de opvattingen in KVP- en AR-kring. De VVD komt dan geheel geïsoleerd te staan. Moet oorlogsgraf wijken voor aanleg ereveld? ROTTERDAM, Doet de gemeente Rotterdam met de aanleg van een ereveld op de Algemene Begraafplaats Crooswijk en het ten behoeve daar van opruimen van de grafsteen van de zoon van de heer G. N. J. Cupedo, diens gedachtenis tekort? Of moet de heer Cupedo het graf van zijn zoon met de steen, die de Koninklijke Rot terdamse Llovd ter nagedachtenis aan zijn zoon schonk, afstaan ten behoeve van dit ereveld voor 678 niet-geïdentï- ficeerde oorlogsslachtoffers? Deze vraag was gisteren aanleiding tot ?n kort geding voor de rechtbank tussen de heer Cupedo en de gemeente Rotter dam. En hoewel president mr. J. G. L. Reuder alles in het werk stelde om een aanvaardbare oplossing te vinden, heb ben partijen elkander niet kunnen vin den. Vooral was de heer Cupedo verbolgen /er het feit, dat. toen hij enige tijd geleden het graf van zijn zoon bezocht, daarnaast een bordje ontdekte met het opschrift „Na 15 februrai zal de ge steen worden verwijderd". Utrechts oudste inwoonster, de 103- jarige mevrouw G. J. van Ieperen-De Jong, is overleden. In juli zou zij 104 jaar zijn geworden. Gaudeamus-concours te Utrecht UTRECHT Het is voor de derde keer, dat de Stichting Gaudeamus een „concours voor vertolkers van muziek van onze tyd" houdt, en wie deze wedstrijden heeft meegemaakt, die zal het opvallen, dat de kandi daten steeds meer geavanceerde mu ziek zijn gaan kiezen. Wat wij giste ren op de eerste dag van de halve finale te horen kregen, leverde daar- an wel het bewijs! Uiteraard willen wy hier niet op de individuele prestaties van de deelne- ingaan het waren vijf pianis ten, twee organisten en het Poolse en semble MW2 maar wel konden wij constateren, dat het peil hoog lag, ker hoger dan het vorige jaar. Op tniveau stonden technisch vrijwel al le kandidaten en in de voordracht inderdaad inzicht in de compositie, hoe ingewikkeld deze ook was. Op deze wij- wordt inderdaad bereikt, wat Gau deamus zich voor ogen gesteld heeft: internationaal concours op interna tionaal niveau. Progi ramrna Wat het programma betreft: het eest gespeelde werk bleek te zyn de Variaties op. 27 voor piano van We- bern, daarop volgde Stockhausen's Kla- vierstück XI, terwijl ook. Olivier Mes- goed vertegenwoordigd was, on der andere met zyn Merle Noir voor fluit en piano en zijn Livre d'Orgue deel 7. Consequent vermelden verder Schönberg's Kla- vierstücke op. 23, waarin eigenlijk voor het eerst de reeksentechniek conse quent is toegepast, (van de „oudere garde") Bartok's Suite op. 14 en Stra- winsky's Pianosonate, en vervolgens van de „nieuw lichters" Earle Brown, Serocki, Walacinski, Bussotti met zijn stuk voor „geprepareerde piano" al le dus schrijvend in de verschillende vormen van de seriële technieken. Het aardige nu was, dat heel duidelijk naar voren kwamen de „vaste formules" van deze nieuwe muziektaal. En men kon ook ontdekken, in welk opzicht de ze „vaste formules" zich uit Webern (bij voorbeeld zyn op. 27) ontwikkeld hebben. In het bepalen van deze vaste formules heeft onder ander Stockhau- sen met zijn verwisselbare compositie gegevens en zijn typische klankformu- les een grote rol gespeeld. Het piano stuk van Reinbert de Leeuw dat ge speeld werd was „vrij naar Stockhau- sen" geschreven, en ook de Poolse com posities, die wij beluisterden, bleven eigenlijk in deze vaste formules steken, hoe vaardig ze ook geschreven zyn. Verrassend Wat wy verder van dit concours zo verrassend vinden, is de belangstelling van de conservatoriumjeugd. Zeker, de halve finale speelt zich in de aula van het Utrechts Conservatorium af, maar de jeugd is veel te eerlijk om interes se te veinzen. Zy zat daar aandachtig te luisteren, bestudeerde later de enor me vellen, waarop Stockhausen c.s. hun composities plegen te schryven, vroe gen honderd uit en sprak ook openhar tig haar mening uit, als het haar te gortig werd, zoals de „geprepareerde piano." Maar dat zy hier de gelegen heid krijgt de laatste ontwikkelingen de muziek te ervaren, lykt ons bjjzonder nuttig. Vandaag loopt de halve finale ten einde. Wie zullen tot de finale, die don derdagavond plaats heeft, toegelaten worden? De jury wacht een zware taak. Dra. H. E. Kokee-van den Berge

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9