Verloofden studeren allebei nog in Leiden Petekind van de koopvaardij Op Koninginnedag wordt hij 26 'MARGRIET FRANCISCA PIETER VAN VOLLENHOVEN Assessor 2 Regering stemt zeker in met komend huwelijk Montpellier Geslacht van de Van Vollenhovens Prinses Irene was in Nederland 5 WOENSDAG 10 MAART 1965 PRINSES MARGRIET FRANCIS CA der Nederlanden werd op 19 januari 1943 in Ottawa geboren als derde dochter van prinses Julia na en prins Bernhard. De in balling schap geboren Prinses aanschouwde het levenslicht in een tot ex-terri toriaal gebied verklaarde vleugel van het Civic Hospital. Als gevolg van dit feit kreeg de Prinses uitslui tend de Nederlandse nationaliteit. „De ouders besloten", aldus koningin Wilhelroina in haar boek Eenzaam maar niet alleen, het kind Margriet, voluit Margriet Francisca, te noemen naar de Margriet die wij als verzets- teken droegen en onze koopvaardij vloot uit te nodigen als haar peet op te treden. Later verzocht de koop vaardij de margriet als onderschei dingsteken te mogen dragen. Op 21 januari 1943 gaf ik voor de radio een toelichting op de keus van de naam Margriet: „Het is de bedoeling der ouders, door de keus van deze naam een band voor het gehele leven te leggen tussen ons thans zo zwaar be proefde volk in de bezette delen des rijks en de jonggeborene". Op 29 juni werd de Prinses gedoopt door ds. Winfield Burggraaff, een Canadees van Nederlandse afkomst, in de Presbyterian Church St. Andrew te Ottowa. De peten waren president Roosevelt, koningin Mary van Enge land en de graaf van Athlone, toen gouverneur-generaal van Canada en echtgenoot van prinses Alice, een nioh* van koningin Wilhelmina. In augustus 1945 zette prinses Mar griet voor het eerst voet op Neder landse bodem, toen zij met haar moeder en zusjes uit Canada in Neder land aankwam SCHOOI. Lief en fotogeniek is prinses Mar griet al sinds ze een klein meisje was. Hier was ze zes jaar oud. Vier jaar later: Margriet houtje-touwt je-jas. Haar schoolopleiding begon op de nieuwe Baarnse school, waar zij lager onderwijs genoot Daarna kreeg de Prinses haar middelbare opleiding op het Baarns Lyceum, waar zij op 3 juni 1961 haar eindexamen Gymnasium A aflegde. Op 5 juni 1980 werd de Prinses be vestigd als lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk. In september 1961 zette zij haar studie voort in de oude Franse univer siteitsstad Montpellier waar zij een jaar colleges volgde in de Franse letteren, gescheidenis en kunstgeschie denis, In september 1962 ging zij studeren aan de rijksuniversiteit te Leiden. De Prinses zette hiermede een oude Oranje-traditie voort. Na de stichting van de rijksuniversiteit in 1574 ddor Willem de Zwijger, als beloning voor moedig gedrag van de stad tijdens het beleg door de Spanjaarden, hebben vele Oranjetelgen in Leiden gestu deerd. o.a haar moeder en haar oudste zuster Het studieprogramma van de Prinses bepaalt zich tot een inleiding van het recht, en daarna in het bijzonder tot de hoofdzaken van het staatsrecht, het internationale recht en de sociologie. OP KAMERS Zoals zovele Leidse studenten woont prinses Margriet op kamers. Zij is lid van de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden, een gezelligheids- vereniging, in welk verband zij ook gedurende enige tijd als vrijwillige verpleeghulp in Leidse ziekenhuizen heeft gewerkt. Prinses Margriet heeft veel talent voor toneelspelen, hetgeen zich reeds jong manifesteerde In 1963 vervulde zij een rol in de V.V.S.L.-musical „The Boyfriend". Evenals haar zusters vervult zij ver schillende officiële plichten. Haar le officiële optreden alleen vond plaats op 14 juni 1955, toen zij de eerste steen legde voor de nieuwe kanselarij van de ambassade van Canada in Den Haag. SPORTIEF De Prinses is zeer sportief Al jong stond zij op de ski's. Ook zwemmen en paardrijden behoren tot haar favoriete sporten. In 1955 kreeg zij na de doop en tewaterlating van de Mohamed Reza Sjah tijdens het staats bezoek van de Sjah van Perzië een zeilboot ten geschenke behorende tot de vrijheidsklasse. Prinses Margriet haalde op achttien-jarige leeftijd haar rijbewijs en bestuurt sedertdien haar eigen auto. De Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereeniging bood prinses Margriet namens de Nederlandse Koopvaardij op 25 april 1964 een luisterrijk bal aan op het S.S. Rotterdam ter viering van haar 21ste verjaardag. Prinses Margriet is de tweede ii lijn voor de Nederlandse troonopvol gmg. de De heer Pieter van Vollen- hove is in het studiejaar 1963- 1964 assessor secundus ge weest van het Collegium. Op de foto van dit Corps-college zit hij uiterst rechts. De middelste van de vijf is praeses jhr. J..O. L. van Boet- selaer uit Den Haag. Deze is lange tijd vooral door buiten landse persvertegenwoordigers belaagd geweest in verband met verlovingsgeruchteni met prinses Margriet. Tijdens een lustrum van het Utrechts Stu dentencorps begeleidde hij na melijk de Prinses. Verder staan op deze foto v.l.n.r. de heren H. J. Laverge, M. van Empel, J. O. L. van Boetselaer en J. B. Maathuis. TT1 EN verloving bedoelt tot een huwelijk te leiden: het tweede ligt op geheel natuurlijke wijze in het verlengde van het eerste. Daar om mag, ook op deze blijde dag, een summiere aanduiding van hetgeen onze grondwet voorschrijft niet ont breken. Welnu, blijkens de grondwet dan zijn van erfopvolging, zowel voor zich zelf als voor hun nakomelingen, uit gesloten alle kinderen, geboren uit een huwelijk dat een prins of prin ses van het regerend Koningshuis heeft gesloten buiten toestemming die bij de wet moet worden ver leend. Met andere woorden: een 'toestem- mingswet' ligt in de rede. Het hu- t-vi welijk van een prins of prinses is niet maar een zaak die rechtstreeks de betrokkenen aangaat, ook niet alleen het Koninklijk Huis, maar de regering. Het is geen boude veronderstelling, dat deze verloving, en dus ook het huwelijk dat er naar de bedoeling op zal volgen, de instemming heeft van de regering; het feit van de gelukwens door de minister-presi dent wijst trouwens reeds in deze richting. Echter, een wet is het resultaat van overeenstemming tussen regering en volksvertegenwoordiging; aan te nemen valt dus, dat de regering zich omtrent de principiële instemming van de volksvertegenwoordiging heeft vergewist, bijvoorbeeld door de fractievoorzitters dienaangaande tijdig te polsen. Het lijkt ons toe. dat de volksvertegen woordigers met het geven van hun instemming geen moeite zullen heb ben gehad. Zodat het huwelijk, het natuurlijk gevolg op deze blijde verloving, nu reeds geacht mag wor den te zullen voldoen aan de voor waarde die onze grondwet ervan stelt. MONTPELLIER Het bericht over de verloving van prinses Margriet ver oorzaakte ook veel vreugde in de Zuid franse stad Montpellier waar de Prinses in 1961'62 colleges in de letteren aan het instituut voor buitenlandse studenten volgde om haar kennis van de Franse taal te perfectioneren. TNE verloofde van prinses Margriet, de heer Pieter van Vollenhoven werd geboren op 30 april 1939 te Schiedam. Hij is de zoon van de heer Pieter van Vollenhoven en mevrouw Jacoba Gijsbertha van Vollenhoven- geboren De Lange. Naast Pieter telt het gezin Van Vollenhoven nog een oudere zoon, Willem Jan van Vol lenhoven, geboren 8 december 1934 en gehuwd met mejuffrouw L. van Ommeren. De heer Van Vollenhoven sr. is di recteur van de N.V. Bingham en Co. te Schiedam. De N.V. Bingham is een bedrijf met een weinig voorkomende specialisatie. Zij houdt zich in hoofd zaak bezig met de zeilmakerij. De oudste zoon, W. J. van Vollen hoven, is procuratiehouder in het be drijf van zijn vader. Pieter van Vollerihoven jr. studeert sinds 1959 rechten aan de universiteit van Leiden. Hij bezocht achtereen volgens te Rotterdam de Rotterdamse Schoolvereniging (lagere school) en het Montessori Lyceuim (gymnasium b). In 1959 slaagde hij voor zijn eind examen. Hij studeert Nederlands recht, privaatrechtelijke richting, met als keuzevakken die tot onderw,erp hebben: ..De wenselijkheid van de PBO in het bedrijfsleven" en als twee de ..De Nederlandse politie-organisa- tie". Met dit laatste is hij thans bezig. Het eerste deel van zyn doctoraal examen heeft hij deze maand afge legd. MINERVA Na zijn aankomst in Leiden werd hij lid van het Leidse studentencorps. Vanzelfsprekend sloot hij zich verder aan bij het gezelschap ..Schiedanum". Ook werd hij lid van het gezelschap ..Rotterodanum". Toen in 1960 de Leidse universiteit haar 77-ste lustrum vierde, werd hij lid van de technische commissie, van het Leidse studenten corps. Na de brand van de studentensocië teit Minerva" werd hij lSd van het comité ..Herstel Minenva". dat geld inzamelde voor de bouw van een nieuwe sociëteit. In 1963 werd hij praeses van dit comité. In datzelfde jaar werd hij tevens gekozen tot lid van het collegium, waarin hij de functie vervulde van assessor secun dus. Als zodanig wend hjj eveneens president van de Nederlandse Studen- tensporstichting. een overkoepelend lichaam dat alle studenten omvat die aangesloten zijn bij een sportvereni ging van een universiteit of hogeschool hier te lande. Het doel van de Nederlandse stu- dentensportstidhting is het uitzenden van studenten-équipes naar studenten- sportwedstrijden in het buitenland, het bevorderen van de sport onder de studenten en het organiseren van de Nederlandse student enkampioenschap- pen. de „Universiade" bij te Porto Alegre in Brazilië en in 1964 ook de winter spelen. die in dat jaar in Tsjecho- Slowakije werden gehouden. RALLY De heer Van Vollenhoven heeft tij dens zijn schooljaren veel aan tennis en hockey gedaan. In Leiden was het voornamelijk roeien en judo. In deze laatste sport behaalde hij de groene band. Zijn favoriete sport echter is de raHy-sport, die hij in zijn studen tentijd 't meest heeft beoefend. Hij deed mee aan verschillende ritten van de KNAC en van de RAC (de regionale automobiel club). Tijdens deze ritten waarbij hij werd gesecondeerd door studentenvrienden als kaartlezers, be haalde hij verschillende prijzen o.a. in 1964 toen hij de eerste prijs won in de ScheveningenLuxemburgSche- veningen rallye in de 1100 cc klasse sport, rijdend met een volkswagen. WINTERSPORT De heer Van Vollenhoven houdt evenals prinses Margriet van de win tersport. Tijdens zijn laatste winter- sportvakatie in Leysin in het Zwit serse kanton Vaud in februari van dit jaar brak de heer Van Vollenhoven tijdens het skiën zijn enkel, waardoor hij thans nog met zijn been in het gips loopt. Tot zijn liefhebberijen behoort o.a. het beoefenen van jazzmuziek- Hij speelt zelf piano. Tijdens zijn gym nasiumtijd vormde hij een eigen or kestje „The Dixiland Society", dat in de AVRO-jazzcompetitie in de Haagse dierentuinzaal in maart 1955 een der de prijs behaalde. Hij heeft ook mee gedaan aan de AVRO-jeugduitzendin- gen ..Mignon". Nadat hij zijn studie in Leiden was begonnen, is hij hier mee opgehouden. MILITAIRE DIENST In maart 1961 slaagde hij voor zijn kandidaatsexamen. Hij hoopt in het najaar van dit jaar af te studeren. Na aflooD van zijn studie zal hij rijn militffre dienst vervullen. Hij is in gedeeld bij de Koninklijke Lucht macht. Sedert enige tijd volgt de heer Van Vollenhoven een belijdeniscatechisatie van de Nederlands hervormde kerk. Hij hoopt in mei van dit jaar zijn be lijdenis te doen. De heer Van Vollenhoven woont in Leiden in een studentenhuis. De ver loofde van prinses Margriet heeft veel belangstelling voor internationale po litieke vraagstukken. Een vraag waar in hij zich vooral bij zijn studie heeft verdiept is de noodzaak van een inter nationale politiemacht Judo: groene band DEN HAAG Vanmorgen werd of ficieel bevestigd, dat prinses Irene ver leden zaterdag in Rotterdam is geweest. Men wenste niet te bevestigen, nocht te ontkennen, dat de prinsessen Irene en Margriet elkaar in de Maasstad heb ben ontmoet en dat ook de verloofde van prinses Margriet bij die ontmoe ting aanwezig was. Geslacht vaderszijde DE OUDSTE gegevens van het ge slacht Van Vollenhoven komen t in de administratie van Schie- a van de jaren rond 1600. Hieron- der enkele gegevens overgenomen uit 1 ..Nederland's partlciaat 1926" (Rotter damse geslachten) Zesde generatie: Cornelis van Vol- lenhoven 16901768, koopman in vlas, ;eb te Schiedam, overl. te Rotterdam; Zevende generatie: Jan van Vollen- ïoven 1723—1770. koopman en touw- slager, geb. en overl. te Rotterdam: Achtste generatie: Francois van Vol- lenhoven 17561842. olieslager en zeepfabrikant, geb en overl. te Rotter- j dam; Negende generatie: Jacob van Vol- lenhoven 17881855, olieslager en I zeepfabrikant, kantonrechter, geb en jvcrl. te Rotterdam; Tiende generatic: Pieter van Vol- lenhoven 18281896. wijnkoper, geb. en jverl. te Rotterdam; Elfde generatie: Willem Jan van j Voilenhoven 18621920, graanfactor, j lid firma Bingham en Co., geb. en verl. te Rotterdam, in 1897 gehuwd met Auguste Philippine Buck, uit welk huwelijk op 27 november 1897 J te Rotterdam werd geboren: Vol- Geslacht moederszijde De oudste gegevens van het ge slacht De Lange komen voor in de administratie van Delft van de jaren rond 1600. Hieronder enkele gegevens overgenomen uit „Nederland's patri ciaat 1955". Derde generatie: Pieter de Lange 16261668. opperchirurgijn, opper koopman, geb. te Delft, overl. op Vierde generatie: Pieter de Lange 16601727. kerkmeester, regent bur gerweeshuls Alkmaar, geb. hi Oost- Indie, overl. te Alkmaar; Vijfde generatie: Dr. Geldolph Stuy. lingh De Lange 17061758, med. doet. pres. schepen Alkmaar, geb. te Alk maar. overl te Alkmaar; Zesde generatie: Pieter de Lange 17381784, notaris-procureur, geb. te Alkmaar, overl. te Alkmaar; Zevende generatic: Adrianus Petrus de Lange 17751855. procureur-nota ris, raadslid, Wethouder, oprichter fir ma De Lange en De Moraaz, bankiers, geb. en overl. te Alkmaar; Achtste generatie: Hendrik de Lan ge 18221903. notaris, lid fa. De Lange en De Moraaz, geb. en overl. te Alk- Negende generatie: Mr. Antonlus Matthias de Lange 18621921, advo caat en procureur, rechter plv., kan tonrechter plv., lid fa. De Lange en De Moraaz. geb. en overl. te Alkmaar, in 1903 gehuwd met Amalia Anna Ja coba Kann, uit welk huwelijk op 12 mei 1906 werd geboren: Tiende generatie: Jacoba Gijsbertha de Lange. Pieter van Vollenhoven (twaalfde gen.), directeur van de N.V. Bingham en Co te Rotterdam, huwde in 1934 tc Alkmaar met Jacoba Gijsbertha de Lange (tiende gen.). Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren: Wil lem Jan, geb. 1934, procuratiehouder N.V. Bingham en Co. en Pieter, geb. 30 april 1939, student te Leiden. Als president van de Nederlandse Studentensportstichting in 1963 op een congres in Brazilië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5