A N K M ILMOYIILIELLUYJ UÏ "I is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Presbyterianen willen weer hervormd worden Eerste Kamer doet beroep op Bondsdag een kater? Een woord voor vandaag Nederlandse jeugd wil niet meer vliegen 2 WOENSDAG 10 MAART 1905 Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor f maarf Oct I Weldra één kerk minder? Verjaring oorlogsmisdrijven Voorstel unaniem (Van onze kerkredactie) TIENDEVEEN Binnenkort zal ons land één kerk minder heb* ben. De Presbyteriaal Hervormde Gemeenten, nummer 8 op de lijst van kerkgenootschappen, die bij de regering bekend zijn, hebben de minister van justitie kennis gege ven van hun besluit, terug te ke ren tot de Nederlandse Hervorm de Kerk, waarvan zij zich in 1951 hadden afgescheiden. Er zijn slechts twee van deze gemeenten. Tiendeveen en Nieuw Ba- linge, beide ten noordoosten van Hoo- geveen, die gediend worden door één predikant, ds. P. van Oosterom. Op een gecombineerde gemeentevergade ring werd bet besluit praktisch met algemene stemmen genomen. Het is de bedoeling, dat beide gemeenten verenigd de hervormde gemeente Tiendeveen-Nieuw Balinge gaan vor men. Financieel conflict Tiendeveen en Nieuw Balinge wa ren twee evangelisatieposten, die res sorteerden onder de hervormde ge meente Nieuweroord. Zij werden be diend door evangelist Van Oosterom, die in dienst stond van de Nederland se Her/vormde Bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag. In 1951 scheidden deze twee posten zich af van Nieuweroord en daarmee van de Nederlandse Hei-vormde Kerk. De reden daartoe was niet principieel, maar was een ernstig conflict op financieel terrein met de kerkvoogdij van Nieuweroord, zo vertelde ds. Van Oosterom ons gisteren. Hoewel de synode de „bezwaarden" in het gelijk stelde, bleven er toch zulke moeilijkheden, dat men nood gedwongen buiten het kerkverband raakte. Er werden twee gemeenten gesticht, die beide een kerkgebouw kregen. Naar wij vernemen, had ds. Van Oosterom destijds ook sterke bezwaren tegen de nieuwe kerkorde. Evangelist Van Oosterom werd op 30 augustus 1953 tot predikant van beide gemeenten bevestigd door ds. Joh. Van Weizen, voorganger van de Nederduitse Gereformeerde Gemeente te Gouda. Met ds. G. Taverne te Hoogeveen, die in 1953 in de Neder landse Hervormde Kerk losgemaakte werd van de ambtsbediening en een Presbyteriaal Hervormde Kerkgemeen schap stiohtte, waren er aldus ds. Van Oosterom wel persoonlijke, maar nooit officiële contacten. Intussen werd herhaaldelijk gepro beerd tot de Nederlandse Hervormde aangenomen DEN HAAG De Eerste Kamer mer heeft gistermiddag una niem ingestemd met een voorstel van het pacifistisch-socialistische Kamerlid A. G. van der Spek in zake de verjaring van oorlogsmis drijven in de Duitse Bondsrepu bliek. Het voorstel was mede-on dertekend door zes andere fractie leiders in de Senaat. In het voorstel, dat aan de West- duitse Bondsdag zal worden ge stuurd, wordt gezegd dat de Eerste Kamer met voldoening kennis geno men heeft van het initiatief in de Bondsdag om te komen tot een verlenging van de termijn voor de vervolgbaarheid van oorlogsmis drijven. De Senaat spreekt voorts, „gedreven door het besef van het Onderwijsbevoegdheid wiskundige ingenieurs in onderzoek DEN HAAG In verband met de voorbereiding van de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs is thans in onderzoek de vraag of de onderwijs bevoegdheid van bepaalde categorieën ingenieurs, afgestudeerd aan een techni sche hogeschool, verruimd kan worden. Daarbij is ook de onderwijsbevoegd heid van wiskundige ingenieurs die als keuzevak natuurkunde hebben genomen, aan de orde. Indien dit onderzoek posi tief uitvalt, zal worden bevorderd, dat de huidige wettelijke regeling op dit punt wordt gewijzigd, zodat zij ook onder wijsbevoegdheid in natuurkunde krijgen. Dit deelt staatssecretaris Grosheide (O., K. en W.) mede in antwoord op een schriftelijke vraag van de Tweede-Ka merleden dr. H. A. Schuring (C.H.) ei J. van Bennekom fA.R.i. Dokter H. J. Bakker uit Pakistan met verlof JALALPUR Dokter H. J Bakker uit Pakistan is onlangs met verlof in ons land aangekomen. Hij is de zendingsarts, die werkt in het christelijk ziekenhuis te Jalalpur. Dit ziekenhuis kreeg in ons land bekendheid door de actie van de Gere- fo-me.rde Vrouwenbond in 1962 „Tien tjes maken tonnen". De bouw onder andere van een kinderzaal en de aankoop van eei röntgenapparaat werd door de bijeengebrachte f401 000 toen mogelijk gemaakt. Dokter Bakker heeft van 1956 tot 1960 reeds als zendingsarts in Indonesië ge- v ei'kt. Vanaf 1961 was hij in Pakistan in dienst van de zending van de Gerefor meerde Kerken, die in Pakistan nauw laraenwerken met de Schotse Kerk. leed, dat door deze misdrijven mede over het Nederlandse volk is ge bracht", de hoop uit dat dit initia tief tot een positief resultaat zal In een toelichting tot zijn voorstel zei de heer Van der Spek, dat de Eerste Kamer niet gewoon is zich tot een buitenlands parlement te richten. Hij meende dat dit thans terecht gedaan wordt gezien de ongewone omstandigheden. Het voorstel werd ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Volgende week zal de Eerste Kamer een aantal begrotingen behandelen. Indien de politieke situatie een vol waardige discussie niet mogelijk maakt, zal men deze wetsontwerpen administratief afdoen. In dat geval neemt de Eerste Kamer het voorbe houd later op de politieke kant van deze zaken terug te kunnen komen, aldus deelde voorzitter mr. Jonkman mee. Aan het begin van de vergadering werd mr. J. C. Bührmann, burge meester van Velsen, als lid van de Kamer beëdigd. Hij volgt mr. R. Pollema (c.h.) op, die onlangs overleden. Regeling leerlingwezen Examens meer gericht op het heroej DEN HAAG In het wetsontwerp tot regeling van het leerlingwezen wordt voorgesteld de minimum duur van de primaire opleidingen te brengen van een op twee jaar, „om het niveau te waar borgen", zo zeggen de staatssecretaris van O., K. en W. mr. Grosheide en minister Biesheuvel (landbouw). Het gevolg zal zijn, dat bestaande eenjarige opleidingen na een ruime overgangs periode zullen verdwijnen. De door de bewindslieden gedane voorstellen beogen in de eerste plaats de samenhang tussen het praktijkgedeelte en het schoolgedeelte van de opleiding nog nader uit te werken. Dit is in de eerste plaats met betrekking tot de regeling van de examens geschied. Voorgesteld wordt namelijk, dat deze examens zich niet langer zullen beperken tot het zg werk stuk. doch eveneens een onderzoek in houden naar de kennis van het op het beroep gerichte onderwijs. Ook bij de samenstelling van de examencommissie zal 'hiermee rekening worden gehouden. Kerk terug te keren. De „hervormde gemeente Tiendeveen Nieuw Balinge tijdelijk buiten synodaal verband", zo als de officiële naam nu luidt, hoopt nu spoedig tot een verantwoorde oplossing te komen, zodat de gemeen te in geordend kerkelijk veKband kan leven. Een moeilijk punt is daarbij de status van ds. Van Oosterom. Waar schijnlijk krijgt hij de status van hulpprediker met bevoegdheid om de sacramenten te bedienen. Veel onzeker Van ds. G. A. Zuidam, hervormd predikant te Nieuweroord. vernamen wij echter, dat er vanmorgen nog geen enkel bericht van de presbyteralen bij de hervormde gemeente was binnen gekomen. Hij noemde het onmogelijk, dat zij op het terrein van de hervorm de gemeente Nieuweroord een nieuwe hervormde gemeente kunnen vormen. En als een of andere margarinefabri kant het merk van Unilever wil gaan voeren, heeft de Unilever er zelf toch ook wel wat over te zeggen, aldus ds. Zuidam. Een geografische splitsing tussen Nieuweroord en Tiendeveen-Nieuw Balinge zou sociologisch gezien ook niet wel mogelijk zyn. Een mogelijke oplossing zou zyn, dat de groep van ds. Van Oosterom de status van een buitengewone wijkgemeente zou krij gen. Overigens is de hervormde kerke- raad bereid als oplossing van het con flict de "heer van Oosterom weer in te schrijven als lid, als hij daarna uit Tiendeveen zou vertrekken, om bij voorbeeld godsdienstonderwijzer op de Veluwe te worden* N.C.B.D. bestaat op 1 mei 25 jaar HAARLEM Op 1 mei 1965 hoopt de Nederlandse Christelijke Bond van Doof stommen haar 25-jarig bestaan te her denken. De bond heeft in deze tijd veel voor doven mogen bereiken. Zo werd onder andere in 1953 een tehuis voor bejaarde doven gesticht. Op de gedenk dag zal men de zeshonderd leden een boottocht aanbieden naar de deltawer- Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-W. (Jeruza- lemkerkgem. A-toez.): D. Groeneboer te Zeist; te Hardegarijp (toez.): C. v. Herwaarden te Arkel. Emeritaat: Ds. P. Hakkesteegt te Zelhem hoopt per 1 april met emeritaat I te gaan. Da. H. E. Dusseldorp, zieken- huispredikante in Leeuwarden is met 1 februari met emeritaat gegaan. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: B. v. Smeden te Amstercfam-Nieuwwest. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kruiningen: A. Vergunst te Rotterdam-C. Beroep H. Veenendaal DEN HAAG Het comité van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten stelt er prijs op. mee te delen, dat ons bericht van gisteren betreffende het aannemen van een beroep naar Minnertsga door H Veenendaal te Emmeloord niet thuis hoorde onder het hoofd ..Bond van Vrije Evangelische Gemeenten". Wij vernemen nader, dat de toedracht als volgt is geweest: de heer Veenendaal is al geruime tijd in Minnertsga voorgegaan, waar een vereniging bestond tot stichting van een vrije evangelische gemeente, onder toezicht van de gemeente Franeker. Deze vereniging wilde de heer Veenendaal als predikant beroepen maar de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten wilde hem niet toelaten tot het ambt van predikant. Daarop heeft een gedeelte van de vrije evangelischen te Minnertsga een zelfstandige gemeente gevormd buiten de bond, die de heer Veenendaal nu beroepen heeft. Dit jaar weer matses in Moskou MOSKOU De Joodse ge meenschappen in Moskou zullen dit jaar in ieder geval over een voldoende voorraad matses kun nen beschikken. Een Joodse woordvoerder verklaarde, dat de autoriteiten toestemming hebben verleend aan de twee synagoges in de Russische hoofd stad, om in gehuurde gebouwen bakkerijen in te richten, waar de ongezuurde broden, die voor het Pascha voorgeschreven zijn kunnen worden gebakken. Vorig jaar moesten vele Ja den in Moskou van hun matses afzien, omdat voor het bakken geen vergunning gegeven werd. Idenburgfonds gaat 30 juni jubileren BAARN Het Idenburgfonds hoopt binnenkort het dertigjarig bestaan te her denken. Deze stichting beoogt overeen komstig de wens van de synode bij de leden der Gereformeerde Kerken belang stelling te wekken voor het zendings werk onder de Javanen in Suriname en een deel van de voor deze zending benodigde gelden bijeen te brengen. Het ligt in de bedoeling het jubileum te vieren in het zendingscentrum te Baarn op 30 juni. Als jubileumgeschenk hoopt men het fonds duizenden nieuwe contributanten aan te kunnen bieden. Het ligt in de bedoeling het jubileum het werk van ds. W. H. M. Reinders. tot 1961 gereformeerd predikant te Hijken, die nu door de Evangelische Broederge meenten (de „Hernhutters") speciaal be last is met het werk onder de Javanen in Suriname. Boekenhoek De roos van Tibet, door Lionel Davidson, Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Am sterdam. Op zoek naar zijn halfbroer, die bij een filmexpeditie in Tibet is achterge bleven, beleeft Engelsman Charles Houston wilde avonturen. Hij raakt op een ongunstig tijdstip verzeild in een klooster te Yamdring, maakt een in val van Chinezen in 1950 mee, en vlucht met de 18-jarige abdis èn de juwelen van het klooster de bergen in. Daar is hij getuige van onvoorstelba re wreedheden van de Chinezen en moet hij vechten met moordenaars en wilde beesten. Met de helft van de kloosterschat belandt hij uiteindelijk in Engeland, zonder zijn halfbroer. Een boek. dat spannend is. doch dat in een gezin met opgroeiende kinde- LAST^ van [V] Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! Prof. dr. F. de Roos president-curator zendingsseminarie BAARN In de vacature, die is ontstaan door het overlijden van prof. dr. J H Bavinck hebben de generale zendingsdeputaten prof. dr. F. de Roos te Amstelveen benoemd tot president curator van het zendingsseminarie te Baarn. Prof. De Roos heeft de benoe ming aanvaard. Jezus dan zeide tot de Joden, die in Hem geloofden: Als gij in Mijn woord blijft, zijt gij waarlijk discipelen van Mij en gij zult de waarheid verstaan en de waarheid zal u vrijmaken" (Johannes 8:30). Vrijheid, een woord, dat in het bijzonder in d'èzè rtiaanden bij ons aanslaat nu wij op het punt staan te herdenken, dat ons land twintig jaar geleden werd vrijgemaaktdoor Gods grote goedertierenheid. Vijf jaar hadden de slavenboeien ons gekneld we hadden gezucht in onze gevangenschap en elke dag op-ij nieuwgebeden om uitkomst en verlossing. Eh toen de nood het hoogste was, toen we tegen elkander zeiden, dat we het'- geen dag langer meer konden uithouden, toen kwam de redding op Gods tijd. We waren vrijgemaakt. En nü zegt Jezus: Wie in Mijn woord blijft zal de waarheid verstaan en die waarheid zal u vrijmaken, werkelijk vrij. Want I laten we niet vergeten, dat er nog een vrijheid is. We kunnen ons vrij bewegen, als het ware doen en laten wat we willen, en toch niet vrij^ zijn. En hierop doelt de Here. Hij doelt op ons slaaf-zijn van de angst, de nood, de pijn, de zonden, die ons zou kunnen benauwen, dat we het uitroepen; O Here, verlos ons er van. I Jezus zegt: Wie in Mijn Woord blijft. Wie Hem aanvaardt ah j de Heiland, als de Leidsman, de Vader, kan zich vrijmaken door de waarheid. Hij ontdekt, dat hij op reis is naar de toekomende stad, en kan daaruit de kracht puiten de vijanden te weerstaan en met Gods hulp als overwinnaar te voorschijn te treden. In Zijn woord blijvenElke dag opnieuw. Het oog op Hem gericht houden om aan de knellende banden van allerlei vijanden te ontkomen. Wij lezen vanavond Mattheus 14 vers 22 tot I Miele er geen betere! VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 9 KLM-vliegerkorps is over enige jaren te oud richterzake konden terugkeren", zo voegde de heer J. Ooms, hoofd sectie vorming en verzorging, eraan toe. „Het wordt voor ons een probleem waar wij de kandidaten vandaan moeten halen." SCHIPHOL Er bestaat onder de Nederlandse jeugd weinig be langstelling voor het beroep van verkeersvlieger. Dit is ten dele een gevolg van de ongunstige situatie in de burgerluchtvaart tijdens de QEVAAR afgelopen jaren. Voorts is ook de overspannen arbeidsmarkt debet De heer Lekay ziet in dit probleem p i i een gevaar voor de KLM. Hij liet zelfi aan het feit, dat zich slechts enkeleoen waarschuwend geluid horen: ..De jongens melden voor een vlieger- jonge vliegers die in de afgelopen jaren nnleidintr Dit deeldeHr heer W door de luchtvaartmaatschappij zyn afge- opleiding, uit deelde de neer w. stotcn de klM binnenkort ik ben Lekav, directeur van de rijkslucht- ervan overtuigd dat dit zelfs heel spoedig vaartschoo! (ELS), in een vraag- h,jd gesprek mede. I buitenland. Wanneer wij nu niet begin* j ncn met c' opleiding van- een behoorlijk „Het kost ons veel inspanning omiaantal jonge piloten zal de situatie er jonge mensen voor de cursus non ie!over enkele jaren hopeloos fun uibML frfltiear, i,of i baseert zyn overtuiging op de huidi- trekken. Vóór het begin van de ge jeeftijdsopbouw van het korps KLM- de luchtvaart in 1961 noteerden wij jaarlijks ongeveer 300 aanmeldingen, waaruit enkele tientallen werden geselecteerd. Voor de komende cursussen van dit jaar hebben wij slechts 43 kandi daten. van wie er na de strenge kunnen de eisen van toelating niet omlaag worden gebracht, want het vliegen wordt met de steeds inge wikkelder toestellen niet eenvoudi ger." De Rijksluchtvaartschool had dit jaar gerekend op een dertigtal leerlingen verdeeld over beide cur sussen in maart en september. Aan de eerste opleiding, die 29 maart begint, zullen nu slechts zes ge schikte jongelui deelnemen. NIEMAND... Er zijn kosten noch moeiten ge spaard om onder de Nederlandse jeugd belangstelling voor dit beroep te kweken. De Rijksluchtvaartschool heeft in vele kranten en tijdschriften advertenties geplaatst, scholen be zocht en voorlichtingsdagen gegeven in verschillende plaatsen, o.a. op Schiphol. „Wij hebben meegemaakt lat er op een voorlichtingsdag nie mand kwam opdagen en wij onver vliegers, dat thans volgens hem voor groot gedeelte bestaat uit leden in ae oudere leeftijdsgroep. TE OUD Wanneer de KLM in de komende jaren geen nieuwe piloten aantrekt zal het vllegerkorps, dat nu nog een kleine 700 eden telt als gevolg van pensionering of medische afkeuring in 1967 niet meer dan 660 leden tellen. Wil de maatschappij dit aantal handhaven dan zal men om het natuurlijk verloop aan te vullen nieuwe krachten moeten aantrekken. Tegen die tijd zal liet korps voor 40 a 50 procent bestaan uit leden, die de 40 zijn gepas seerd. De groep jongere piloten zal niet meer dan tien procent van het ledental uitmaken. In 1972 zal er zelfs geen enkele vlieger onder de 30 jaar meer zijn. °"inds 1961 zijn er geen jonge vliegers meer bijgekomen, terwijl velen vanwege de situatie bij de IILM de dienst hebben verlaten. De ouderen zijn gebleven. „Dit heeft ten gevolge dat er een noodlottige hiaat is ontstaan aan de basis van de opbouw van het korps en een vergrijzing aan de top", zo legde de heer Lekay ons uit. Hij voegde eraan toe, dat voor het twee- motorige DC-9 straalvliegtuig, dat de KLM van plan is aan te schaffen en waarvan de aflevering spoedig Is te verwachten, een aantal piloten moet worden vrijgemaakt. Ook dit schept behoefte aan nieuwe krachten. politiemannen, juweliers... Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken* Hun spaargeld (samen 4j miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. rDJ(nn ^IDJICI Nin T^lb UNI R de spaarbank met volledige bankservice

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2