Nieuwe leidse Courant Prinses Margriet verloofd met Leids student PIETER VAN VOLLENHOVEN (25) - uit oud Hollands geslacht Koningin en Prins stelden op tv gelukkige paar voor rijtoer door Den Catshuis en Morgen rijtoer door Den Haag en bezoek Catshuis en Senaat Eerste contacten al in 63 Commentaren Vlaggen en wimpels in top Geheim lange tijd bewaard Premier: Blij dat keus viel op zoon van ons volk Informateur bij vorstin met tussen-rapport Voens'dag 10 maart 1965, 45ste jaargang K,Kt»vf f- DIEMER Hoofdrêd.rteuf: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD sligK i$ gheblev t in teghenjpoe Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met heldere nacht en over dag zonnig. Zwakke tot matige zuidoos telijke wind. Vannacht temperaturen even onder het vriespunt, morgen over dag opnieuw iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). V7 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 NU IS DIEPVRIES „VOOR U BETAALBAAR Spinazie, doos van 450 gr. Jfnu 04 Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. a 95 of 1 pak boerenkool 750 gr. a 95 een leuk Groko-speldje betaalbare diepvries! Vorstenkinderen trouwden met burgers DEN HAAG Huwelijken van prinsessen met burgers zijn in de afgelopen vijf jaar zes maal in de Westeuropese regerende vorsten huizen voorgekomen. Deze prinses- In Noorwegen prinses Ragnhild. die op 15 april 1963 met de heer Erling Lorentzen trouwde en prin ses Asrtrid. die op 12 januari 1961 met de heer Johan Martin Ferner in het huwelijk trad. In Zweden trouwde prinses Mar- garethp vorig jaar juni de heer John Ambler en trad prinses Dé- sirée in het huwelijk met baron Niclas Silfversohiold. In Groot-Brittannië huwde prin ses Margaret de heer Anthony Armstrong-Jones (daarna lord Snowdon) op 6 mei 1960 en prin ses Alexandra trouwde op '24 april 1963 met de heer Angus Ogilvy. De Britse geschiedenis kent o%>e- rigens meer van deze huwelijken: in 1919 trouwde prinses Patricia van Connaught met admiraal Alexander Ramsay en in 1922 prin ses Mary met Viscount Lascelles nu Earl of Hare wood i pRINSES MARGRIET IS VERLOOFD met de heer P. van Vollenhoven uit Schiedam, juridisch kandidaat te Leiden. Om kwart over één vanmiddag maakten koningin Juliana en prins Bernhard dit verrassende nieuws bekend. En zij stelden meteen het gelukkige verloofde paar op het scherm aan het Nederlandse volk voor. Er sloeg een golf van vreugde over ons land. De eerste contacten van de jong-verloofden dateren vanaf de lustrum viering van het VVageningse studentencorps in 1963. Zij zien vooralsnog als het belangrijkste het beëindigen van hun studie. Zij hopen, dat hun daartoe de nodige rust zal worden gegeven, zoals zy die tot nu toe in Lei den hebben gekend en waardoor het mogelijk was elkaar goed te leren kennen, hetgeen uiteindelijk heeft geleid tot hun verloving. LJET heuglijk nieuws van de verlo- ving van prinses Margriet met de heer Van Vollenhoven mag, ook in de commentaarsfeer, het nieuws van de kabinetscrisis en zoveel ander nieuws wel even verdringen. Terwijl wij dit schrijven heet het, dat de informateur in de kabinets crisis geen reden heeft optimistisch te zijn over het welslagen van zijn toch zo nuttig pogen. Wij vermoeden zo, dat vandaag al thans het Nederlandse volk onder deze zorgen niet gebukt gaat. Er is ander, heuglijk nieuws. Er is een fo- matie geslaagd van twee jonge par tijen, die besloten hebben voor het leven een band aan te gaan. Onze gelijkwensen zijn even gemeend als hartelijk. Zij zijn bestemd voor de jonge mensen zelf en eveneens voor de ouders aan belde zijden en voor de verdere familie. Hoe begrijpelijk is het, dat Koningin en Prkis er prijs op hebben gesteld, de verbintenis van hun dochter voor het leven rechtstreeks aan heel ons volk bekend te maken. Hunnerzijds mogen zij zich overtuigd weten, dat heel ons volk in de vreugde deelt. De blijde lentetijding van Soestdijk betekende direct al het begin van het feest. Na deze mooiste televisie- en radio-uitzending, die men zich kan denken, sprak de minister-president Marijnen een gelukwens uit namens het Nederlandse volk. De radio- en televisie schakelde onmiddellijk over op een nrionaal programma. En averal in het land, eerst van de overheids gebouwen en later van tal van particuliere huizen, gingen de vlaggen met wimpel uit; voor de 22-jarige prinses Margriet Francisca en de 25-jarige Pieter van Vollenhoven. DEN HAAG Het verloofde paar zal morgen met de Koningin en I prins Bernhard een rijtoer door Den Haag maken. Volgens het voorlopige programma zullen de Koningin en prins Bernhard omstreeks 11.15 uur met het jonge paar van het Huis ten Bosch af in een open auto of calèche naar het Catshuis rijden. De route die ge volgd zal worden, zal nog later bekend gemaakt worden. Omstreeks 11.30 uur zal het gezelschap voorstellen aan de ministers en staats- Ko- secretarissen met hun echtgenoten, uilen Om ongeveer kwart over twaalf zul len de hoge gasten van het Catshuis vertrekken. Via een korte rit door de Haagse binnenstad zullen zij naar het gebouw van de Eerste Kamer gaan, waar zij om ongeveer kwart voor één zullen aankomen. In de Eerste Kamer zal het jonge paar voorgesteld worden aan de voorzitters en delegaties beide kamers der Staten-Generaal. Om ongeveer kwart over een v trekken zij uit het gebouw van de Eerste Kamer en zullen zij weer naar huis ten Bosch terugkeren. Geluk li ens ;r-president, mr. V. G Marijnen. heeft vanmiddag een toespraak voor radio en televisie gehouden. Na mens het Nederlandse volk bood hij aan het Koninklijk paar en de verloofden ge lukwensen aan. „Het Nederlandse volk hoopt, dat deze verbintenis u beiden in nig gelukkig zal maken". „Prinses, u hebt een bijzondere plaats in ons hart. Wij houden van u, uw geboorte was als een lichtflits in de donkere oorlogsjaren. De koop vaardij, van oudsher Hollands Glorie, koos u als petekind. In de jaren na de oorlog zagen wij u in het Ko ninklijk gezin opgroeien van kind tot jonge vrouw. Uw leven is met ons volk zo verknoopt, dat uw geluk ook ons geluk is! Uw vreugde is onze vreugde! Mijnheer Van Vollenhoven, het Ne derlandse volk kent u nog niet, maar het aanvaardt u, spontaan als de keuze van onze prinses. Wij zijn er verheugd over dat de keuze Is gevallen op een zoon van ons volk. Het Nederlandse volk heeft u op dit moment maar één ding te vragen: maak haar gelukkig! Gaarne wil ik ook de verwachtjng jQE VERLOVING van vandaag is er een van twee jonge mensen die elkaar hebben gevonden van stu denten die studievrienden zijn geworden en die daarna ook van el kaar zijn gaan houden. Kan het na tuurlijker? Er is een tijd geweest, waarin voor prinsen en prinsessen deze levenszaken buiten hen om werden bedisseld. Andere overwegin gen dan de spontane liefde waren veelal beslissend. Een wonder mag het heten, dat er nog zovele achteraf gelukkig gebleken huwelijken uit voortkwamen. Is de verloving van vandaag niet een kenmerk van he dendaags koningschap, het koning schap zoals het zich tot in de demo cratisering van het leven bestendigen laat? Wellicht mag men hierin zelfs een voorwaarde zien voor die besten diging. Jongemensen, ook prinsen en prin sessen, laten zich niet allereerst meer leiden door overwegingen van rang en stand. Andere waarden hebben zich ook in hun overtuiging baan gebroken. Zij zijn mensen, als leder ander, en ook in hun leven kiest op haar eigen wijze de liefde zich een plaats. TVA.AR goed vaderlands gebruik is het vandaag op vele plaatsen in ons land biddag. Nog voordat het groen gaat uitspruiten, bij de over gang van winter naar lente, komt men bijeen om de zegen van de Heer te vragen over het gewas. Een mofi en zinvol gebruik. Het gebruik geldt nog met name in vele dorpen. In de steden vooral is het vaak anders ge worden. Daar is de doordeweekse biddag verschraald, om niet zelden geheel te verdwijnen. Daar wordt meestal volstaan met een, zelfs meer algemene, verwijzing op de zondag ervoor of erna. Waarom te verhelen dat dit jammer is? Want ware het alleen reeds een eigenlijke biddag voor het gewas, er zou alle rede zijn tot meditatie en gebed. Hoeveel te meer, nu het gaat om heel ons maatschappelijk leven, waarin wij immers voor alles afhan kelijk zijn van de goede gunst van God. Dat is te bedenken niet het minst in een tijd waarin zoveel onze ge dachten van dit wezenlijke dreigen af te trekken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De informateur drs. Schmelzer is gisteravond ongeveer een uur op Huis ten Bosch geweest om de vorstin in te lichten over het stadium, waarin zijn arbeid verkeert. In zyn tussentijds rapport kan hij slechts hebben meegedeeld welke conclusies hij heeft getrokken uit het overleg, met een aantal ministers en welke vraagpunten hij op grond daar van aan de fracties van de vier „regeringspartijen" heeft voorgelegd. De informatie-arbeid komt in een nieuw stadium wanneer de heer Schmelzer de fractierapporten binnen heeft. Dan pas kan hy vaststellen of er vol doende overeenstemming bestaat om een nieuwe blauwdruk voor het om- roepvraagstuk te ontwerpen. Het eerste fractierapport ontving hij reeds gisteravond van de wnd.-fracticvoorzitter van de KVP, de heer Van der Ploeg. Beraad van drie fractieleiders Gistermiddag hebben de heren Van der Ploeg, Smallenbroek en Beernink een uur met elkaar van gedachten ge wisseld. De bijeenkomst van de fractie leiders der christen-democratische par tijen gaf uiteraard aanleiding tot de speculatie, dat de „confessionele drie" bezig waren om één lijn tegenover de liberalen te trekken misschien zelfs al een christelijke coalitie voor te berei den. Uit goede bron vernemen we echter, dat uit dit beraad geen verstrekkende conclusies mogen worden getrokken. Het overleg, waartoe mr. Beernink het ini tiatief moet hebben genomen, droeg slechts een informatief karakter. Van morgen om half elf is de c.h.-fractie bijeen gekomen en uiteraard is deze fractie er mee gediend wanneer zij weet hoe de KVP- en ARP-fracties er over denken-. Deze beide fracties heb ben zich gisteren reeds uitgesproken. Men krijgt de indruk, dat zij het in gro te lijnen volledig eens zijn. (Voor vervolg zie pag. 9) De nieuwsuitzending van het A.N.P. van vanmorgen zeven uur had vanmorgen iedereen in spanning gebracht. Soestdijk had groot nieuws. Maar men moest wachten tot kwart over één om te vernemen wie dè uitverkorene van prinses Margriet is. Hij is Pieter van Vollenhoven uit Schiedam, de zoon van de heer P. van Vollenhoven, directeur van de N.V. Bingham en Co. te Schiedam. (Voor een levensbeschrijving zie pagina 5). heeft een gelukkige prinses Margriet haar verloofde in de tuin van het paleis Soest dijk voorgesteld. Avondbladen zijn verheugd DEN HAAG Algemeen wordt in de Nederlandse avondbladen de ver heugenis uitgesproken over de verlo ving van prinses Margriet. Met name word herinnerd aan wat prins Bern hard eens in een interview heeft ver klaard, nl. dat zijn dochters mogen trouwen met wie zij willen. Deze verloving doet ons zien aldus de teneur van vele hoofdartikelen dat hier de stem van het hart gesproken heeft. Dankbaar is men ook veelal, dat de „prins van haar hart" een Nederlan der is. Een verrassing wordt ook ge noemd het feit dat hij niet van adel is, en dat deze wederzijdse genegenheid zo'n goed bewaard geheim is gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1