Nieuwe Leidlse Gourant Erhard treft Nasser en erkent Israël Druk intern beraad over de kabinetscrisis Bondskanselier hakt knoop door Geen breuk met Egypte Jos v. d. B. blijft in voorarrest >T - fWBBr J8 ill Koningin Louise van Zweden overleden VS sturen keurtroepen naar Zuid-Vietnam Mars van negers in Selma werd chaos Commentaren r 196^ Dir»eteuf: F. DIEMER Kantoren Leiden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 8 maart 1963. 43»te jaargang Minder wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar enige regen en plaatselijk enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen noordwest en zuidwest. Vannacht temperatuur om het vriespunt met op enkele plaatsen mist. Morgen iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. (Op gemaakt te 11.15 uur) Abonnementsprijzen p.v Ti. 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 1 8.00— 1 9.00 Moordzaak-Zundert BREDA De officier van justitie heeft het voorarrest van de 32-jarige fabrieksarbeider Jos v. d. B. met zes dagen verlengd. Zoals bekend is hij als verdachte aangehouden in de moordzaak Van Hasselt te Zundert. Intussen heeft de oproep van de rijkspolitie aan geiuigen-automobilis- ten. die in de nacht van de moord op de weg WernhoutZundert een lifter in carnavalspak zouden hebben zien staan geen enkel resultaat gehad. Deze oproep volgde op een verkla ring van Van de B-, dat zijn vriend Van Hasselt, met wie hij samen in een volkswagenbusje zat, op de weg naar huis een lifter had meegenomen. Deze zou nadat Van de B. thuis was afgezet samen met Van Hasselt naar zijn boerderij zijn meegereden. Zoals gemeld werd Van Hasselt op het erf van zijn boerderij met ingeslagen schedel gevonden. Van begin af aan heeft de politie echter aan de waarheid van dit ver haal getwijfeld. Er is argwaan tegen Van de B. gerezen, temeer omdat ver scheidene gegevens niet blijken te klop pen. Zo had hij gezegd, dat hij carna val had gevierd in een boerencostuum, terwijl feestgangers nadrukkelijk zeg gen hem in een geel clownspak en een strohoed te hebben gezien. Dit pak is spoorloos, alleen de hoed had Van de B. oog bij zich. Omdat men vermoedde, dat er bloedvlekken op zaten, heeft men de hoed opgestuurd naar het gerechte lijk laboratorium in Den Haag, even als enkele andere kledingstukken. De uilslag van dit onderzoek wordt niet voor woensdag verwacht. Visseizoen begint 29 mei op DEN HAAG. Niet op de gebrui kelijke datum: 1 juni. maar op zater dag 29 mei van dit jaar zal het vis seizoen 19651966 geopend worden. Dit heeft de minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, besloten Door de opening van het visseizoen te verschuiven naar de voorafgaande vrije zaterdag zal de bewindsman ongetwij feld zeer vele hengelaars en andere be oefenaren van de vissport zijn tegemoet gekomen. Het ministerie van landbouw en visse rij maakt hengelaars en vissers er ech ter op attent, dat zij voor deze drie da gen eerder vissen de visakten of bijdra- gensbewijzen (voor het vissen met een gewone hengel) van het tot 1 juni 1965 lopende seizoen 19641965 nodig hebben Voor deze drie dagen zijn dus de oude documenten nodig. RIJEN. Tussen Gilzen-Rijen en Breda, vlak langs de spoorbaan, is van morgen een gasleiding van de staats mijnen gesprongen. Personeel van de staatsmijnen (Gasunie Zuid in Boxtel) is naar Gilze-Rijen onderweg. Volgens de rijkspolitie spoot het mijn- gas zachtjes uit de grond. Gevaar voor omwonenden was er niet, aangezien de leiding niet in de buurt van woonhuizen ligt Ook passerende treinen ondervon den geen hinder, daar de wind van de rails af stond. zijn land een slechte dienst bewezen heeft. De weg naar erkenning van Ul- brichts regime door de Arabische landen zou nu zijn geëffend. Naar aanleiding van de stap van Erhard ontbood koning Hoessein van Jordanië de Westduitse am. bassadeur bij zich. Jordanië heeft onmiddeljjk contact met de andere Arabische staten opgenomen. Intussen is het nog niet aeker, dat Israël bereid is, op het Westduitse verzoek in te gaan De kwestie van de stopgezette wapenhnlp vormt een nieuwe zware be lasting voor de Duits-Israëlische betrek kingen. Russen lanceren weer Kosmos MOSKOU De Russen hebben zon dag weer een satelliet van het type Kosmos gelanceerd, de 59ste van deze reeks. De eerste omwenteling om de aarde duurde ruim BONN Bondskanselier Erhard heeft persoonlijk ingegrepen in de cri sis, veroorzaakt door de spanningen tussen zijn regering en die van Egypte. Hij nam de volgende besluiten: 1. West-Duitsland zal als Israël daarmee instemt diplomatieke betrekkingen met dit land aan knopen. 2. Bonn zal niet deelnemen aan be sprekingen over het Egyptische vijfjarenplan, geen nieuwe kapi taalhulp verlenen en geen nieuw plafond aanbrengen aan door de regering gewaarborgde leningen. De hulp die thans wordt ver leend zal opnieuw worden beke ken. 3. Elke toenadering van Egypte tot het rode bewind in de Sow jet zone van Duitsland zal door Bonn worden beschouwd als een on vriendelijke daad. Elke stap zal met tegenmaatregelen worden beantwoord. 4. Bonn zal geen wapens leveren aan gebieden van spanning. Met Israël zal het een overeenkomst sluiten ter compensatie voor de niet geleverde wapens. De besluiten, die in een officiële ver. klaring in Bonn bekend werden ge maakt. werden door Erhard genomen, omdat hij als bondskanselier het grondwettelijk recht heeft, belangrijke beslissingen te nemen, als het kabinet verdeeld is .Hij heeft nu de knoop doorgehakt na dagen van overleg met de politieke kopstukken in de bonds republiek. Aanvankelijk werd gemeld, dat Er hard ook nog van plan was geweest, de relaties met Egypte t.> verbreken Zaterdag meldden we reeds, dat niet alleen van de zijde van Erhards CDU. maar ook van de kant der liberale ministers hiertegen bezwaar was ge maakt. Erhard heeft met zijn besluit van giste ren de verantwoordelijkheid voor het verbreken van de betrekkingen tussen Cairo en Bonn naar de Egyptische hoofd stad verlegd. Bonn zal de relaties niet verbreken zolang Cairo verder niets doet om de internationale status van het regi me in de Sowjetzone op een hoger plan te brengen. Politieke waarnemers in Bonn zijn van oordeel, dat Erhard op deze wijze zij wat laat op passende wijze heeft geantwoord op de uitnodigng aan en de ontvangst van Ulbricht door president Nasser in Egypte. Waarnemers in het Midden Oosten menen echter dat Erhard JKS C- K i/üSLji [li Operatie mocht niet baten Van rechts naar links: koning Gustaaf Adolf van Zweden prins Bertil, prinses Sibylla en de Deense koningin Ingrid, bij het verlaten van het ziekenhuis, waar gisteren op 75-jarige leef tijd de Zweedse koningin Louise overleed. STOCKHOLM Koningin Louise van Zweden is gisteren om 12.10 uur in het St. Goeran ziekenhuis overle- De Britse eerste minister. Harold Wilsondie een bezoek brengt aan Wesl-Berlijn, heeft zaterdag ook een kijkje genomen bij de muur. Deze foto. die gemaakt uerd bij het Potsdammerplein, toont Harold Wilson met de ]Vestberlijnse burgemeesterWilli/ Brandt. Rechts de Engelse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart. den na donderdag wegens een sto ring in de bloedsomloop te zijn ge opereerd door de beroemde hartspe cialist, Clarence Crafoort. De 75-ja- rige vorstin is vredig ingeslapen, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Aan het sterfbed stonden haar echtgenoot, koning Gustaaf Adolf, koningin Ingrid van Dene marken, prins Bertil, prinses Sibylla en de zuster van de overledene, prin- ;s Alice van Griekenland. Wijlen koningin Louise zal vooral in de herinnering blijven voortleven als vrouw, die zich bijzonder heeft in gespannen voor de gewonden en krijgs gevangenen tiit de twee wereldoorlogen. In de eerste wereldoorlog werkte zij gelijk op met andere verpleegsters het Rode Kruis in een Brits zie kenhuis in Frankrijk, waarbij zij ook vloeren schrobde. In de tweede wereldoorlog, toen zij kroonprinses van Zweden was. heeft zij een belangrijke rol vervuld bij het uit wisselen van invalide krijgsgevangenen via neutrale Zweedse havens. Zij had voorts bemoeienis met bijna elke Zweedse instelling die zich belastte met de zorg voor kinderen, zieken en inva- Haar gezondheidstoestand gaf voor het eerst in 1949 aanleiding tot enige on gerustheid. Zij had een te lage bloed druk en moest een tijd lang volledig rust houden. In 1951 is zij drie weken ir ?n ziekenhuis behandeld geweest. Koningin Louise was de tweede ge malin van Koning Gustaaf. Zij werd 13 1889 als Louise Alexandra Marie Irene van Battenberg op het kasteel Heiligenberg, in Hessen-Darmstadt, ge boren. Haar vader was prins Louis var Battenberg, beter bekend als Mount- batten. Een van haar broers is de la tere lord Louis van Mountbatten, Brits admiraal en de laatste onderkoning Voor degenen die uitdrukking willen geven aan hun deelneming in verband met het overlijden van koningin Louise, liggen registers ter ondertekening op de Zweedse ambassade. Lange Voor hout 28, op maandag en dinsdag, negen tut een en van drie tot zes 3500 soldaten verw acht in (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als typische centrumpartij hoopt de Christelijk Histo rische Unie een bemiddelende rol te kunnen spelen bij de pogingen, die drs. Schinelzer in het werk stelt om de confessioneel-liberale regerings combinatie te redden. Haar voorzitter, mr. H. K. J. Beernink, die als Tweede Kamer-fractieleider nauw bij het overleg is betrokken, verklaar de zaterdagavond, dat het zijns inziens mogelijk is om de breuk te lijmen. Aangenomen mag dus worden, dat hij morgen de informateur suggesties aan de hand zal doen, waarvan hij aanneemt, dat zij de tegenstellingen overbruggen. vloed op CHU is bereid te bemiddelen De CHU was een van de partijen, die zich zaterdag in Utrecht nader op de kabinetscrisisproblemen hébben be raden. Behalve de Unieraad kwamen in de Domstad ook het Centraal Comité de ARP en het hoofdbestuur van de KVP bijeen. Na afloop van de Unieraadsvergade ring werd een vrij uitvoerig communi qué verstrekt, waarin wordt gezegd, dat het orgaan van de CHU is „tegen ïële televisie en tegen elk stel sel. waarbij de commercie i de programma's zou hebben. Deze uitspraak is zeer belangrijk, omdat aan de minderheid in het kabi net de mening wordt toegeschreven, dat er tussen reclame en programma's wèl een zeker verband moet bestaan. Hierdoor zou volgens de meerderheid in het kabinet de commerciële televi sie door een achterdeur worden binnen gehaald. Uit bovenstaande mededeling mag be slist niet worden afgeleid, dat de Unie raad zich heeft opgesteld tegenover minister Scholten (en eventueel ook mi nister Andriessen). Naar goed c.h. ge bruik heeft men het beleid van dt „eigen" bewindslieden voor zovci hierover het een en ander is uitge lekt niet aan een beschouwing on derworpen. De chu pleegt de eigen ver antwoordelijkheid van de bewindslieden te onderstrepen Uit dit zogenaamde dualistische standpunt vloeit voort, dat de c.h. ministers ook niet voor de ver gadering van de Unieraad waren uitge nodigd. Het Centraal Comité volgde ten aanzien van de ministers Biesheu vel en Van Aartsen dezelfde goede) gedragslijn. Wanneer de Unieraad al over de rol van de heren Scholten en Andriessen heeft gesproken, dan moet dit in po sitieve zin zijn geweest. Reeds eerder is duidelijk gemaakt, dat men er in leidende c.h. kring niet over denkt om hen het bos in te sturen. (Voor vervolg zie pag. 5 basis Da Nang WASHINGTON/SAIGON/DEN HAAG De eerste eenheden van de 3500 Amerikaanse mariniers, die op verzoek van de Zuid Vietnamese regering bij Danag zullen worden gelegerd om de belangrijke lucht machtbasis te beschermen, zijn i ochtend geland. De mariniers zyn afkomstig van de marinebasis op Okinawa. In amfibievaartuigen kwa men zij aan land, terwijl hefschroef- vliegtuigen de- operatie dekten. liet is de eerste maal dat Amerika ge vechtstroepen naar Zuid-Vietnam stuurt. De ongeveer 23.500 Amerika nen die daar nu al zijn, worden als militaire adviseurs beschouwd. Noord-Vietnam heeft bij de inter- nationale controlecommissie gepro testeerd tegen deze „ernstige inbreuk op de onafhankelijkheid van Viet- Er zijn gisteren wel voorhoede eenheden per vliegtuig op de basis Da Nang aangekomen om de komst SELMA (Alabama-VS) Man schappen van de politie van de staat Alabama hebben gisteren enkele hon derden negers met behulp van knup pels en traangas uiteengejaagd er daarmede een einde gemaakt aan voorgenomen „burgerrechten- naar het 60 km verder gele- Montgomery. De protestmars werd georganiseerd door ds. Luther King, die echter niet heeft meege daan. Hij werd vertegenwoordigd door Hosea Williams, zijn naaste mede werker. De politiemannen, die gasmaskers droegen, vuurden traangasgranaten af op de groep marcherende negers, die even buiten de stadsgrens van Selma op de weg knielde De negers die voorop liepen keerden zich om en holden terug. Sommigen vielen, pakken kleding en beddegoed, die zij voor de mars had den meegenomen, lagen her en der ver spreid. Enkele hunner bleven steunend op het plaveisel liggen. Zü werden me teen geholpen door artsen en verpleeg sters die uit New York naar Selma wa ren gekomen om de deelnemers aan de mars bij te staan. Deze actie van de politie werd gadegeslagen door tallo ze blanken, die. toen zij zagen dat de demonstranten uit elkaar werden ver dreven. begonnen te joelen en te juichen. Een dag tevoren hadden een zestigtal blanken in Selma een betoging gehou- de ten gunste van de negerbevolking. Maar ook zij moesten ondervinden dat het niet eenvoudig is op te komen voor de rechten van hun gekleurde me deburgers. De pro-negers demonstran ten werden uiteengejaagd door een woe dende. vijandige menigte. „Ga naar huis nikkerminnaars", aldus de kreten uit de massa. van de twee bataljons voor te berei den. In het door het ministerie van de fensie uitgegeven communiqué heet het dat de „beperkte missie" van de mariniers inhoudt dat zij de taak van de Zuidvietnamese strijdkrachten zul len verlichten. Waarnemers rperken op. dat de VS thans weer een grotere verantwoorde lijkheid in de Vietnamese oorlog op zich hebben genomen. In Saigon gaan weer geruchten ovei een ophanden zijnde nieuwe staats greep. Deze geruchten zijn in de we reld gekomen na berichten over de komst van de Zuidvietnamese ambas sadeur in Washington, luitenant-gene raal Tran Thien Khiem. Khiem werd naar bekend door de leiders van mislukte staatsgreep van de vorige maand als kandidaat genoemd voor d( functie van opperbevelhebber van d( strijdkrachten. Demonstraties De recente Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam hebben he' afgelopen weekeinde weer aanleiding gegeven tot demonstraties. In Moskou betoogden een groot aantal Chinese stu denten voor het gebouw van de Ame rikaanse ambassade. Maar de Moskou- politie knuppelde de demonstranten uiteen. Elf chinezen werden gewond. De gewonde Chinezen werden niet het zieknhuis toegelaten. Zij werden zelfs uit gegooid. Dit heeft een felle reactie ontlokt van de zijde van king. De Chinese ambassadeur o- handigde minister van buitenlandse ken Gromiko een nota, waarin gepro testeerd werd tegen de handelswijze an de politieagenten en de manier aarop de studenten in de ziekenhuizen werden behandeld. Peking is veront waardigd omdat de demonstraties ge richt waren tegen het Amerikaanse im perialisme in Vietnam. Ook Den Haag Ook in Den Haag hebben mensen pro testbetogingen gehouden tegen de Ame rikaanse actie. Ongeveer 100 demon stranten hielden in de vrieskou een zit- actie voor de Amerikaanse ambassade, n half uur eerder dan bedoeld werd de actie echter beiëndigd. kennelijk door te geringe belangstelling. Namens het comité 29 november 1962 deelde drs. C Le Pair dc leden mede. dat de medewerking van de deelnemers de actie, die in Den Haag wonen, mogelijk zal worden ingeroepen voor het blokkeren van de telefoonlijnen van de Amerikaanse ambassade. Hij wist log niet of dit plan kan worden uitgc- oerd, maar zijn gedachten gingen er laar uit de komende week ieder dag op bepaalde uren de telefoon te blokke- /"kP DEZE plaats hebben we destaf gebroken over de VVD, die een vergadering van het partijbestuur had belegd, waar blijkens de libera le pers moest worden uitgemaakt bij welk punt medewerking aan de plannen van minister Bot behoorde te worden geweigerd. Het uitschrij ven van deze vergadering had de crisis verhaast- De crisis eenmaal uitgebroken, heb ben de liberale ministers deze par tijvergadering bijgewoond. Er kwam zelfs een uiteenzetting van minister Toxopeus, terwijl toch later in de Kamer de regering meende te moe ten zwijgen. Stellig hadden de liberale ministers er beter aan gedaan, deze partijver gadering te mijden. Zij hadden dan de schijn vermeden, daar min of meer verantwoording te hebben af gelegd. Wij herinneren hieraan mede na de partijvergadering van ARP en CHU op zaterdag jongstleden. Daar waren geen geestverwante bewindslieden aanwezig. Geheel terecht, dunkt ons, en getuigend van een juister inzicht in gezonde staatkundige verhoudin gen. Op deze wijze zijn de verant woordelijkheden zuiver afgebakend. TTET Zweedse volk rouwt over het heengaan van een geliefd vorstin en het mag zich overtuigd weten van de grote mate waarin het Neder landse volk meeleeft. Zondagmor gen is koningin Louise heengegaan- Het betekent een zwaar verlies voor de bejaarde koning, voor het vor stenhuis, ja voor heel het land- De overleden Koningin wordt ons ge tekend als een wijze, vriendelijke, geestige vrouw, die haar man in diens hoge ambt tot grote en wezen lijke steun is geweest- Zelf als volk in het genot van een koningschap waarvan de eminente betekenis gaarne wordt onderkend, begrijpen wij te beter de sympathie waarmee het Zweedse volk vooral in deze dagen Koning en Konink lijk Huis omringen zal. Wij weten echter: het is eenzelfde lot dat alle mensen wedervaart of zij hoog zijn geplaatst dan wel een bescheiden positie in de samenleving innemen, de dood gaat niemand voorbij en van ons allen wordt de daarvoor nodige bereidheid ge vraagd. Het betreurde heengaan van Zwe- dens Koningin levert van deze oude wetenschap een nieuwe bevestiging. daan om het conflict binnen de regering strikt tot het kabinet te lo kaliseren, het lag voor de hand dat er een uiwaaiering in de activiteit zou komen naar de fracties en naar de partijen. De fracties zeker die van de re geringspartijen hebben zich in de kamervergadering van vandaag een week geleden grote matiging op gelegd. De lezer zal zich dit herinne- rne, al gebeurt er veel in een week. De minister-president behoefde zelfs geen informatie te verstrekken. Daarna is er ook binnen de partijen allengs wel enige nadere activiteit ontwikkeld. Het kon ook moeilijk anders. In het algemeen zijn politici geen lieden die door stilzitten ple gen op te vallen. Er moet altijd wel het nodige worden gedaan aan opi nie-en aan besluitvorming. Dat daarbij wel eens kordaatheid een woordje kan meespreken, is eveneens begrijpelijk, zeker in een tijd die toch al door publiciteit is ge kenmerkt. Het gevaar van een zeker uiteen drijven van hetgeen bijeenhoort is in deze omstandigheden al evenmin denkbeeldig. TN DIT VERBAND mogen we toch 1 wel met voldoening melding ma ken van het resultaat der bijeenkom sten, zaterdag door de centrale be sturen van ARP en CHU gehouden. Reeds hadden we uitdrukking ge geven aan een zekere beduchtheid dat de crisis binnen de regering kon leiden tot enige grotere verwijdering tussen deze beide politieke groepe ringen die, naast hetgeen waarin zij zich onderscheiden, toch ook zoveel gemeen hebben. De bijeenkomsten van zaterdag heb ben in dit opzicht, blijkens de ver strekte communiqués, geruststellende verheldering kunnen brengen. Bij de ARP is men bereid gebleken tot een constructieve en positieve medewer king aan de oplossing van de crisis. Bij de CHU heeft men. mogelijk ten overvloede, inzicht gegeven in de ei gen opvattingen met betrekking tot radio en televisie, opvattingen die eventueel bezorgd misverstand kun nen wegnemen. Met deze uitspraken zjjn beide par tijen geluk te wensen en is het de informateur gegeven, met groter blijmoedigheid de nieuwe werkweek in te gaan. Dr. A. v. d. Horst overleden HILVERSUM De bekende diri gent dr. Anthon van der Horst is gisteren in zijn woning te Hilversum na een ziekbed van tien maanden overleden. Hij bereikte de leeftijd van 65 jaar. De heer Van der Horst heeft bekend heid gekregen als dirigent, als componist en als organist (hij luisterde tal van jaren de ochtendwijdingen van de VPRO op) Hij werd in 1948 aan de Groningse uni versiteit tot doctor honoris causa in de theologie bevorderd. Hij was jarenlang dirigent van de Nederlandse Bachver- eniging, die jaarlijks in Naarden een uit voering geeft van de Matheus Passion. 'Voor een In memoriam zie men elders m dit nummer).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1