Nieuwe léidse Coraram? Smallenbroek contra Geertsema melis# Bondsrepubliek midden in een kabinetcrisis Voorzichtig zijn bij vaccinaties INFORMATEUR ONTVANGT FRACTIELEIDERS Informatie volgende week in beslissend stadium? Hollandse molens meer in de belangstelling Commentaren Prinses Beatrix door het weer opgehouden IEMCOnv Zaterdag 6 maart 1965, 45ste jaargang W olkenvelden De Bilt verwacht tot hedenavond: Opklaringen, afgewisseld door wolken velden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noordoost en noord. Middag- Mrtcteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ii ghebleve mijn hert in feghenspoet! Abonnementsprijzen p.v (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het wordt in politieke kringen niet uitgesloten geacht, dat de infonnatie-Schmelzer volgende week reeds in een beslissend sta dium komt. De informateur heeft de afgelopen dagen de standpunten van de ministers der vier regeringspartijen kunnen verifiëren en zal volgende week met de fractieleiders gaan praten. Maandagmorgen ontvangt hij mr. W. J. Geertsema fHb.), maandagmiddag de waarnemend KVP-fractie- leider C. J. van der Ploeg, maandagavond de heer J. Smallenbroek (a.r.) en dinsdagochtend mr. H. K. J. Beernink \h.). Het weekend zal de heer Schmelzer benutten om de moeilijkheden en mogelijkheden op schrift te stellen. Op basis van deze „blauwdruk" zal hij het gesprek met de fractie leiders voeren. BONN Wcst-Duitsland zit middenin oen kabinetscrisis. Erhards ka binet kan het nl. niet eens worden over het al dan niet verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Egypte naar aanleiding van het bezoek van U]bricht, de leider van de Oostduitsc communisten, aan dat land. De minister van buitenlandse zaken, Schroder, en de vijf liberale ministers zijn tegen directe politieke maatregelen tegen Egypte. Hun standpunt wordt ech ter niet gedeeld door de leiding van de CDU. Zoals men weet, is bondskanselier Adenauer voorzitter van de CDU. Hij leeft al anderhalf jaar op gespannen voet met zijn opvolger, kanselier Er- hard. En het ziet er naar uit, dat de ex- kanselier thans opnieuw wil proberen, minister Schroder als minister van bui tenlandse zaken van het toneel te laten verdwijnen. Erlia rü Ook is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de Adenaucr-groep zal probe ren, Erhard als kanselier te doen ver vangen. De moeilijkheid is echter, dat de CDU het in Bonn niet alleen voor het zeggen heeft. De liberale partij moet haar aan een meerdèrheid in het parle ment helpen. Erhard en Schroder kun nen blijkbaar op de steun van de libe ralen rekenen. De socialisten zullen zich vanmiddag met de Duits-Egyptischc kwestie bezighouden. Als zij zich uit spreekt legen directe politieke stappen, zal de aanval van de Adenauer-groep tot mislukken zijn gedoemd. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING In één oogopslag pag. 5 „The Economist" over Nederland: regeringsfunc tie niet in trek bij be kwame mensen pag. 5 RTV-plan van PvdA pag. 7 Financieel overzicht: KLM-koersen pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: Olie-rush Nederlands fabrikaat Logeerbelasting Een dorp droomt van miljoenen. Minister Schroder weet zich ook ge steund door de Verenigde Staten en Engeland. Beide landen hebben via hun ambassadeurs sterk politieke maatrege len tegen Egypte ontraden. Het westen kan zich volgens Washington en Londen niet veroorloven om behalve Vietnam nog een crisishaard te hebben. De regé ring te Bonn heeft een beslissing tot volgende weck uitgesteld. In de komen de dagen zal worden nagegaan, ol Egypte inderdaad een consulaat in Oost- Berlijn zal vestigen en welke waarde moet worden gehecht aan. Ulbrichts be zoek aan Egypte. Intussen heeft ook de vroegere minis ter van defensie, Strauss weer van zich laten horen. In een weekblad schreef hij, voorstander te zijn van het verbre ken van de betrekkingen tussen Bonn en Kairo en voor het aanknopen van officiële relaties met Israël. Hij wil ook hervatting van de Westduitse wapénle- veranties aan Israël. Zoals men weet, behoort ook Strauss tot de zgn. Aden- Herdcnking van Duitse inval Minister vergoedt reisgeld van oud- militairen niet DEN HAAG Minister De Jong (defensie) is niet bereid de reiskosten te vergoeden van de oud-militairen, die de inval van de Duitsers op 10 mei 1940 hebben meegemaakt en thans op 10 mei de herdenkingsbijeenkomsten willen bijwonen, die in verscheidene plaatsen van ons land zullen plaats vinden. De minister verklaart in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Beernink (CHU), dat de gevol gen V3n een dergelijke algemene maat regel niet geheel zijn te overzien. Hier voor zouden dan ongeveer 400.000 oud militairen in aanmerking kunnen ko men. Hoewel het voorstel de minister sympathiek is. meent hij dat hij voor het gevraagde doel geen rijksgelden ter be schikking kan stellen. Minister Th. H. Bot, demissionair minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, bracht gister middag een bezoek aan de kabi netsinformateur, drs. W. K. N. Schmelzer. Achter beiden de foto's van een aantal naoorlogse politieke kopstukken: Schermerhom, Beel, DreesVan Schayck, De Quay, Marijnen en Cals. Nederlaag voor premier Wilson LONDEN De Labourregering van premier Wilson heeft gisteren tijdens de behandeling van de afschaffing van de doodstraf in Engeland een nederlaag ge leden doordat een conservatieve motie in het Lagerhuis werd aangenomen. Poli tieke consequenties had dit niet. De mo tie betrof het wetsvoorstel inzake de af schaffing van de doodstraf in het Lager huis als geheel, en niel behandelen. De vice-president van nationalistisch China, generaal Tsjeng Tsjeng, is gisteren in Taipeh overleden op de leeftijd van 67 jaar. Hij leed aan kanker in de lever. De generaal werd beschouwd als de „tweede man" van naionalistisch China, na generaal Tsjiang Kai-Sjek. Gistermiddag heeft de informa teur met minister Bot (o., k. en w.) langdurig onderhoud gehad over de technische en juridische problema tiek rond de „knelpunten" van het omroepvraagstuk. Gisteravond sprak hij met premier Marijnen. Het week end zou hij geen bezoekers ontvan gen. Aan het feit dat hij volgende week eerst met V.V.D.-fractieleider mr. Geertsema wil spreken, moet geen politieke betekenis worden gehecht. Mr. Geertsema wordt niet vanwege zijn radiospeech van donderdag op het matje geroepen, hoezeer daarvoor naar de mening van zijn A.R.-eollega Smal lenbroek ook aanleiding bestaat. In een telefonisch onderhoud zei di heer Smallenbroek ons gisteren liet „heel onverstandig" van de liberale aanvoerder te vinden om tijdens deze informatie zulke dingen te gaan zeg gen. Vooral tegen de wijze waarop mr. Geertsema een en ander heeft ge presenteerd, had de heer Smallenbroek grote bezwaren. „Door in zijn speech juichend dc hele REM-affaire te be trekken, heeft hij het conflict scherpt". De A.R.-fractieleider vroey. zich ook af hoe de liberalen zich straks eN de Kamer zullen opstellen als daar de (deze week ingediende) wetsontwerpen lot bekrach tiging-achteraf van de anti-REM-maat- regelen aan de orde komen. De moge lijkheid, ja waarschijnlijkheid dat zij daartegen zullen stemmen was voor hem een punt, dat de politieke oplossing het omroepprobleem door de huidige regeringscoalitie moeilijker zal maken. „Nu de REM-zaak wettelijk is geregeld, zal men de consequenties daarvan moeten aanvaarden", aldus de heer Smallen- AMSTERDAM Dc belangstelling voor molens is in ruime mate toege nomen. Nooit eerder waren er zoveel blijken van interesse als thans. De Hollandse molens hebben betekenis gekregen voor het eigen land en voor de onnoemlijk vele buitenlandse toe risten, voor wie de molens een enor me attractie betekenen- Deze constateringen zijn opgenomen in het 41ste jaarverslag van de vei ging „De Hollandsche Molen", dat middag in Krasnapolsky te Amsterdam op de jaarlijkse algemene ledenverga dering werd uitgebracht. In het afgelopen jaar werden 81 mo lens behouden, 49 molens waren in res tauratie of zouden spoedig worden ge restaureerd. Er zijn op het ogenblik ir Nederland nog 960 windmolens. Maart roert zijn staart: Ten gevolge van de hevige sneeuwval de laatste dagen zijn, o.a. in Engeland, som mige wegen nog altijd onbegaan baar. Deze foto, die werd gemaakt vanaf de motorkap van een sneeuwploeg op de weg tussen Redcar en Guisborough in York shire, toont een aantal auto's, die al een paar dagen in de sneeuw massa vastzitten. In tegenstelling tot A.R.P.-voorzitter dr. Berghuis heeft de A.R.-fractieleider zich onthouden van verklaringen, die de op lossing van conflict zouden kunnen be moeilijken. Zijn kritiek op de uitlatingen van de heer Geertsema kan overigens niet worden opgevat als een indirecte terecht wijzing aan het adres van de heer Berg huis, wiens artikel in Nederlandse Gedachten verwijten van K.V.P.- en C.H.-zijde heeft uitgelokt. (Voor vervolg zie pag. 7) Van de Werf van de Nederlandse dok. en scheepsbouw maatschappij te Amsterdam is gistermiddag het voor de Koninklijke marine in aanbouw zijnde fregat Van Speijk te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door A. H. van Es-Kat, echtgenote de staatssecretaris van defensie voor ine-aanigelegenheden. Invalide krijgt niet meer dan 65 et. per dag UTRECHT De centrale raad vs beroep heeft gisteren beslist dat de heer H. Cretier (57) uit Heerewaar den geen hogere invaliditeits-uitkering kan krijgen, omdat hij zich niet wil onderwerpen aan een medisch onder zoek. De raad bevestigde daarmee een uitspraak van de raad van beroep te Arnhem, die deze zaak in eerste in stantie behandelde. De heer Cetier is 32 jaar geleden bij de bouw van een sluis bij Rossum met zijn hoofd bekneld geraakt tussen een dukdalf en een dragline, waarbij hij zeer zwaar letsel opliep aan de schedel en aan andere lichaamsdelen. Hij werd honderd procent invalide verklaard op basfs van het toen geldende loon kreeg hij een uitkering van 56 cent per dag Politie zoekt naar carnavalsvierder ZUNDERT Een man in carnavals kostuum (een boerenkiel en pet), die in de nacht van 2 op 3 maart tussen twaalf en twee uur getracht heeft een lift te krijgen van Bernhout naar Zun- dert. is waarschijnlijk een sleutelfi guur in de zaak van de moord op de 31-jarige boer Martin van Hasselt te Zundert. Van Hasselt, gehuwd cn va der van 5 kinderen, werd op dc laatste carnavalsdag, 3 maart, op beestachtige wijze met een bijl vermoord. De rijkspolitie te Zundert heeft de 31- jarige Van de B. uit dezelfde plaats, die met het slachtoffer aan het carnaval heeft deelgenomen, aangehouden. De man ontkent. Gisteren werd hij voorge leid aan de officier van justitie te Bre da, mr. Louet-Feisser. De rijkspolitie wil zo graag achter de identiteit van de carnavalsvierder ko men, omdat zijn getuigenis waarschijn lijk andere getuigenverklaringen wa terdicht" kan maken. De man zeü wordt er dus niet van verdacht iets met de moord te maken te hebben. Minister De Jong kondigt aan: DEN HAAG Minister De Jong (de fensie) heeft drie maatregelen aangekon digd om onaangename bijverschijnselen te vermijden van de vaccinatie dienstplichtigen tegen tyfus a en b: 1. onmiddellijk voor de vaccinatie mogen geen lichamelijke inspanningen worden verricht. 2. iedere recruut zal vooraf che moeten nemen. 3 het gedurende langere tijd in rijen buiten wachten dient te worden komen. Uit de gegevens van de verschillende depots zijn waarnemingen aanwezig, die mogelijk een verklaring kunnen geven in de bijverschijnselen. De minister heeft dit meegedeeld in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Walburg (AR) Hij wijst erop, dat bijverschijnselen in „bijzonder lage frequentie" zijn opge treden. De meest opvallende waarneming gedaan in het depot Maastricht, :n heftig reagerende recruten afkpmstig waren van één compagnie, die vlak voor de vaccinatie intensief sport hadden beoefend. De minister zegt, dat een aantal mensen op de vaccinatie tegen tyfus- paratyfus a-b altijd reageren met een flinke temperatuurstijging en een al gemeen gevoel van onwel zijn. Dit erschijnsel is internationaal. Koortsreacties Het juiste aantal ziek geworden mili tairen is nog niet bekend, maar enkele opgaven van de grootste depots kunnen reeds nu worden verstrekt. In het depot Ossendrecht, waar ruim 1600 recruten werden gevaccineerd, toonden negen een flinke koortsreactie. In het depot Grave werden 600 man gevaccineerd. Twee re cruten vertoonden nog dezelfde dag een temperatuurstijging tot boven 39 gr. C.. temperatuurstijging die bene den de 39 gr. C. bleef. In het depot Venlo, waar ruim 400 man gevaccineerd werden, werden twee recruten wegens koortsreacties daarna opgenomen. Zij ge- binncn twee dagen. Van dienst- door de vaccinaties was verder geen sprake. In het depot Maastricht, ongeveer 600 man gevaccineerd werden, kwamen tien opnamen op de ziekenzaal voor met temperatuur boven gr. C. Ook zij genazen binnen 2 x 24 Uit het depot Bussum werd geen enkele klacht vernomen op ruim 400 t.a.b.-vaccina ties. Uit de opgegeven getallen blijkt dui delijk. dat het aantal reacties gering Het is in ieder geval geringer dan voordien als normaal werd be schouwd. aldus minister De Jong. Lang in gebruik toegepaste nieuwe wijze van in spuiten van het vaccin, waarbij het vac- niet onder, maar in de huid wordt gespoten, is reeds jaren in gebruik bij e van het oudere beroeps- personeel. Deze methode werd in navolging van wat reeds in 1939 bij de Amerikaanse marine en sinds enige ja- n ook voor het gehele Engelse leger ingevoerd juist gekozen, omdat de ervaring heeft bewezen, dat sterke al gemene reactie na de zg. t.a.v.-vaccinatie belangrijke mate kan worden voor komen door niet onder, maar in de huid in te spuiten, waarbij bovendien de hoe veelheid vaccin tot op tweevijfde kan worden teruggebracht. Het bezwaar van deze methode blijft evenwel, dat soms vrij sterk plaatselijke reacties kunnen optreden. Het gevoel van algemeen on wel zijn wordt hierbij zelden waargeno- Hieruit blijkt wel, zegt minister De Jong dat de zg. intracutane vaccinatiemethode voldoende wetenschappelijk is onder zocht, gezien ook al het feit, dat ze ais routinemethode -is ingevoerd voor het Engelse leger. "VOOR het onderwijs in geschiede- nis, zoals dit thans nog op onze lagere scholen wordt gegeven, heeft de bekende en alom gewaardeerde directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsducumentatie, dr. L. de Jong, deze week een belangrijke verande ring in uitzicht gesteld. Er zal meer aandacht gegeven gaan worden aan de jongere geschiedenis, met name van de jaren 19401945. een periode waarover het onderricht thans nog summier pleegt te zijn. Ook wij achten deze verandering even nodig als nuttig. De jaren van oorlog en bezetting vormen in veler lei opzicht een concentratiepunt. Concentratie van menselijk leed; concentratie van menselijk onvermo gen; concentratie hetgeen de mens kan worden ontroofd, ook dan wan neer het onvervreemdbaar leek. De onkunde is omtrent deze periode bij vele jongeren groot tot ver driet van ouderen, al is dat nog het mitnst erg. Er zijn nog andere rede nen om in een hier bestaande leemte te voorzien. TJET bezoek dat een Russische vak- bondsdelegatie aan ons land heeft gebracht, waarbij diepgaande besprekingen zijn gevoerd met onze eigen vakorganisaties, is een merk waardige zaak. Men heeft er in onze krant van gisteren van kunnen le- Dit bezoek wijst OP bepaalde veran deringen in het Russische denken en deswege ook in het Russische optre den naar buiten. Op andere gebieden zijn de laatste jaren reeds contacten gelegd dat op het gebied van de arbeidersbeweging is daar nu bij ge komen. Niet dat de bestaande, zeer wezen lijke verschillen nu zijn weggenomen of verdwenen. Ze zijn integendeel nog volop aanwezig. Maar aan het ontstaan van contact bleken ze niet langer in de weg te staan. Men is met elkaar in gesprek geraakt stellig juist ook over de verschil- Bij de Russen bestond kennelijk be hoefte om zich ook door eigen aan schouwen omtrent de situatie in West-Europa te komen vergewissen. Dit was een aantal jaren geleden nog ondenkbaar geweest. T^EN vreemde zaak, en bovendien een, die ook ons te denken mag geven, juist in deze dagen van kabi netscrisis: terwijl er bij ons enig ge drang is om met reclame in de tele visie te komen, probeert men elders tot een reclameloze televisie te gera ken. Leerzaam is wat nu in dc Duitse Bondsrepubliek geschiedt; terwijl bij ons dc liberalen voorvechters zijn van 'n bestel met een duidelijk com merciële inslag, zijn in Duitsland on der degenen die allang spijt hebben van de daar bestaande situatie ook de liberalen. Ons bezwaar tegen zekere stellingen die bij ons plegen te worden gepo neerd tegen de bij ons bestaande si tuatie is, dat zij zo weinig doordacht zijn. Men gevoelt onbehagen om wat is, maar in plaats van te volstaan met het aanbrengen van nuttige correc ties, gaat men systemen bepleiten die men achteraf zal betreuren. Waarom niet ook meer van het bui tenland geleerd? Nu nog benijdt men ons daar; waarom dat niet méér be dacht? Bezoek aan Afobaka PARAMARIBO Prinses Beatrix zou van Botopasie naar Afobaka vliegen, maar omdat het vliegveld van Botopasie door de regenval moest worden afgekeurd, verviel de tocht per korjaal van Djoemoe naar Botopasie en vloog zij rechtstreeks van Djoemoe naar Afobaka. Het tweede vliegtuig dat haar met enige autoriteiten aan boord volgde had moeilijkheden met het landingsgestel. Het moest uitwijken naar het vliegveld VOLAUTOMATISCHE Koningin Louise gaat achteruit STOCKHOLM De toestand van Koningin Louise van Zweden is enigszins slechter geworden, zo is per officieel communiqué in Stockholm bekendge maakt. Volgens het communiqué is haar hart onregelmaitiger gaan slaan. Alphen aan den Rijn De 8-jarige scholier Toon Wolswijk is gistermiddag op een zebrapad door een zandauto aan gereden en gedood. Zanderij waar het na een buiklanding volkomen verloren ging. De overige mensen die de Prinses donderdag hebben vergezeld, onder wie persvertegenwoor digers, moesten in Djoemoe achterblijven en zullen pas vandaag in Paramaribo terugkeren. Door al deze moeilijkheden begon de Prinses gisteren een uur later dan was voorzien aan het programma van de na middag. Het was voor haar een vermoeiende middag. Zij was echter in een goed humeur en daaraan kon zelfs het weer geen afbreuk doen. Haar eerste bezoek gold de werken die in Afobaka in de Surinamerivier worden uitgevoerd. Over rijf tot zes maanden hoopt rr.en hier gereed te zijn met een 1913 meter lange stuwdam en een daarbij behorend krachtstation waar mee jaarlijks 1000 miljoen kwu kan wor. den opgewekt. Hierna vervolgde zij haar tocht per auto. Nog geen vijf minuten later leek het alsof de klok honderden jaren was teruggezet, ware het niet dat bepaalde zaken zoals antennes het tegendeel bewe zen. Dit was toen de Prinses door de bos negerdorpen reed waarvan de gehele be volking was uitgelopen om haar toe te juichen. C"'TQ

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1