on zou willen onderhandelen Lord Home: VN nadert einde Ruzie over Britse tv-schets over de geboortenregeling Zuidafr. Chr. Studentenhom! gesplitst DUET Hiswa (zonder ANWB) wordt wéér groter Nationaal-socialisme in Duitsland neemt af Patates-frites automaat op uitvindersexpositie Artsen zochten kwaal om te kunnen doden Zoals zij... OTTpu A Van Mes ouriui keurmelange 7 VRIJDAG 5 MAART 19o5 SAIGON/MOSKOU De re- gering van Zuid-Vietnam zou pro beren. met de communisten in Noord-Vietnam te onderhandelen over een staken van het vuren. Z\j zou het in beginsel eens zijn met generaal de Gaulle, dat voor Viet nam aan de conferentietafel een oplossing moet worden gevonden. Dit meldt de correspondent van het Amerikaanse radiostation NBC. De Zuidvietnamese regering zou op het ogenblik het uitvoeren van luchtaan- LONDEN Ex-premier Lord Home, nu leider van de Britse conservatieve partij, heeft ver klaard dat zijn voorspelling over het einde van het bestaan van de Verenigde Naties, is uitgekomen. Home, die dit gisteren zei op de tweede dag van het defensie-debat het Lagerhuis, verklaarde voorts dat secretaris-generaal Oe Thant heeft toegegeven dat de wereldorgani satie op. haar laatste benen loopt Volgens de conservatieve leider ligt het probleem in het feit dat de bij de volkerenorganisatie aangesloten lan den er enerzijds verschillende waarde oordelen op na houden en anderzijds verschillende doeleinden. Zaak is dus Home, dat de lidstaten alle het handvest van de VN als uitgangspunt moeten nemen en wanneer dit niet gebeurt, is de organisatie gedoemd te verdwijnen. WIESBADEN Het aantal miljo nairs blijft in de Duitse Bondsrepubliek stijgen. Volgens de jongste telling zijn er 11.663. Die telling is gebaseerd op fis cale gegevens van 1 januari 1963 Drie jaar voor die datum waren er 9217 mil jonairs. zodat het totale aantal dus met rond 2.500 gestegen is. Dr. King organiseert lange-afstandsmars SELMA (Alabama) Dr. Martin Lu ther King heeft een mars aangekondigd van Selma naar Montgomery, de hoofd stad van Alabama, om de aandacht te vestigen op de campagne van de Ame rikaanse negers voor kiesrecht. De mars, die zondag zal beginnen, zal twee of drie dagen duren. De deelne mers (hoeveel is nog niet bekend) zullen' levensmiddelen, slaapzakken en tenten spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart vallen op Noordvielnamese doelen aanmoedigen om uit een voordeliger positie onderhandelingen te kunnen beginnen. Betoging Vrijdag 12 maart opening Grootse schouw boten tenten van en (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Voor het eerst sinds drie jaar zonder de mede werking van de ANWB wordt vrij dag 12 maart in de Amsterdamse RAI de grote watersporttentoon stelling Hiswa geopend. Geen Goed Kamp dus dit jaar. maar een expositie, die uitsluitend in han den is van de Hiswa. Hiertoe is vorig jaar besloten nadat geble ken was, dat het RAI-gebouw hoewel van enorme afmetingen te klein was om én boten én cara vans én tenten te herbergen. voor haar rekening te nemen (in januari gehouden), de Hiswa de boten eil tenten terwijl de ANWB zich geheel terugtrok. Dit betekent overigens niet dat er ditmaal minder zal zijn te zien. De gehele expositie is zelfs weer aanzienlijk groter dan vorig jaar. Traditiegetrouw Incident op expositie STANDHOUDERS MOETEN CARAVAN VERWIJDEREN ZUIDLAREN De opening van de zesde kampeer- en watersporttentoon stelling voor het noorden in Zuidlaren heeft gisteren een bijzonder accent gekregen, doordat drie standhouders kort voordien de aanwijzing kregen van de kant van het bestuur van de RAI-caravantentoonstelling om hun caravans (totaal 12 stuks) direct te verwijderen. De caravans waren afkomstig van een importeur. Naar verluidt werd, een dwangsom gesteld van 200.000 gulden. Reden van dit optreden moet zijn dat de standhouders en de importeur lid zijn van de RAI en daardoor de verplichting op zich hebben genomen om uitsluitend op de caravantentoon stelling van de RAI te exposeren. De directeur van de tentoonstel lingshal Prins Bernhardhoeve in Zuid laren, de heer G. K. de Vries, heeft de exposanten gezegd dat zij contrac tueel verplicht zijn tot en met zondag de duur van de tentoonstelling in de Prins Bernhardhal te blijven. Hij heeft bovendien verklaard dat de deuren niet open mogen om de cara vans er uit te laten. De standhouders hebben de weigering van de heer De Vries door de politie laten vastleggen. De organisatoren van de Hiswa- watersporttentoonstelling hebben hun leden niet verboden om aan de expo sitie deel te nemen. zullen ook de jachten weer de meeste ruimte in beslag nemen: vier vijfde van de 21000 m2. In totaal zullen er 450 jachten komen (vorig jaar 350), waarvan 30 exemplaren met een gewicht van meer dan 5 ton. Blikvanger op de expositie: een luxueus jacht met een gewicht van 25 ton.... Gistermiddag is alvast een voorproefje gegeven van wat de Hiswa-bezoeker te wachten staat. Op het water achter het Amsterdamse Euromotel werd een show gehouden van de meest in het oog springende nieuwe modellen. Overigens is het voor het laatst, dat deze „vlootschouw" op deze plaats werd gehouden: volgend jaar zal de haven achter het RAI-gebouw gereed zijn zodat de jachten in het vervolg ook buiten kunnen worden gedemonstreerd tijdens de expositie. Ook op kampeergebied zal de Hiswa de liefhebbers weer veel hebben te bieden. Er zijn meer tenten en kampeer- artikelen dan vorig jaar en Vooral meer luxueuzere. Op een persconferentie heeft de heer G. de Vries Lentsch jr., voorzit ter van de Hiswa-tentoonstellings- commissie meegedeeld, dat de belang stelling voor de watersport nog steeds toeneemt. Dat blijkt onder meer uit het aantal jachten, dat ruim 76.000 bedraagt, wat een toename, in verge lijking met vorig jaar, van 15 procent betekent. Ieder jaar worden er méér jachten gebouwd, niet alleen voor het binnen land, maar ook voor de export, aldus de heer De Vries. Met een bedrag aan exportorders van ruim 35 miljoen gulden, in 1964 is ons land het grootste jachten- exporterende land ter wereld. Grootste afnemer is West-Duitsland "met 8,5 min.), op de tweede plaats volgt Amerika met 5,9 min. (hoewel de export naar dit land de laatste tijd vrij sterk afneemt) en no. 3 is Engeland, dat voor 5,5 min. afnam. Van wat Nederlandse jachtenbouwers presteren zal de bezoeker op de Hiswa een rijk geschakeerd beeld krijgen: er is een groot aantal kleine bootjes, maar ook de grotere jachten hebben een ruime plaats gekregen. De expositie zal tot en met 21 maart geopend zijn. Zoals in een groot deel van onze op lage van gisteren werd gemeld, hebben Chinezen en Noordvietnamezen giste ren voor de Amerikaanse ambassade te Moskou gedemonstreerd. Honderden gillende studenten braken door een kordon van de Russische politie en be kogelden het ambassadegebouw met stenen en inktpotten. De betogers wer den tenslotte verdreven door militai ren. Er werd hevig gevochten. Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft later zijn spyt over het gebeurde betuigd tegen over de Amerikaanse ambassadeur Foy D. Kohier. Hij zegde vergoeding van de aangerichte schade toe. In het ver volg zullen „aanvullende maatregelen genomen worden om de veiligheid van de ambassade te verzekeren". Verschil lende demonstranten werden gearres teerd, omdat zij politiemannen had den aangevallen. V ietnam Tevoren had Gromyko de ambassa deur laten weten, dat de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam het be- finsel van vreedzame coëxistentie on- ermijnen, waarop de Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen zijn gebaseerd. De aanvallen zijn volgens de Sowj et- unie daden van weloverwogen agres sie en een aanwijzing, dat de Ver. Sta ten de weg naar uitbreiding van de stryd in Zuidoost-Azië zijn ingeslagen. Een dergelijke handelwijze is onver enigbaar met de uitspraken, dat men de betrekkingen met de Sowjetunie wil verbeteren, aldus Gromyko. Kohier zei, het Russische standpunt aan zijn regering te zullen overbren gen, maar de beschuldigingen te ver werpen, die aan het adres van de Ver. Staten zijn gericht. Hij deelde Gromy ko mededat de Sowjetunie er oog voor moet hebben, dat de agressie in Vietnam afkomstig is uit Noord-Viet nam en dat de „gemeenschappelijke verdediging tegen deze agressie" niet hetzelfde is als agressie plegen. Aandrang op Moskou om krachtiger aanpak China MOSKOU Volgens goed geïnfor meerde kringen is men het op de conferentie van communistische par tijen tot dusver niet eens kunnen worden over een slotcommuniqué. De tekst hiervan was door de Russische partij voorgesteld. Naar verluidt, zouden sommige par tijen hebben aangedrongen op een krachtiger houding van de Sowjetunie in het ideologisch geschil met China. Bij de besprekingen over het slot communiqué gaat het er volgens ge noemde kringen om of dit „gema tigd", „semi-krachtig" of „krachtig" dient te zijn. De Russen willen een gematigd communiqué, zodat de deur voor mogelijke verdere besprekingen met China openblijft. De Oostenrijkers, Indiërs en enkele andere partijen willen een krachtiger verklaring. Enige partijen, waaronder de Finse, zouden aandringen op een communis tische wereldconferentie, ter bespre king van China's ideologische „kette rij". Verlegen voor die vreemde dame, bracht de vierjarige Kevin Tillett in het Londense Ormond Street- ziekenhuis, het boek voor zijn gezicht. Hij durfde niets te zeg gen tegen keizerin Farah van Perzië. die hem en de andere patiëntjes van het ziekenhuis was kamen opzoeken. LONDEN Een over de televisie door de BBC voorgedragen sa tirische schets over de geboorte regeling, heeft gisteren een storm van protest ontketend on der de rooms-katholieke bevol king van Engeland. Op ondub belzinnige wijze werd de draak gestoken met r.k.-leer over hete gezin en de wijze waarop pries ters Ihun herderlijke plichten ver vullen. De schets laat een priester zien die een bezoek brengt aan een vrouwelijke parochiaan, die van de geestelijke 20 gulden als geschenk kreeg. Hij vroeg haar hoeveel kin deren zij had en zij rafelde meer dan 40 namen af. Toen zij vertelde, dat zij geen kinderen meer ver wachtte, vroeg de acteur, die de rol van de priester speelde: ,floe komt het, hebt u gezondigd?", waarop de tv-moeder antwoordde dat de moei lijkheid was, dat haar man zijn borreltjes, die hij 's avonds placht te drinken, niet meer kon betalen. Toen gaf de geestelijke haar nog wat geld opdat haar man „zijn plicht jegens de kerk" kon doen. „Het is werkelijk misdadig, dat zulk een programma is uitgezonden", al dus de reactie van Lord Longford, een vooraanstaand r.k.-lid en leider van de Labourpartij in het Hoger huis. Hij zelf is vader van acht kinderen. Ook het lid van de la- bourfractie van het Lagerhuis be kritiseerde de schets. De directeur van de BBC, -sir Carlton Greene, heeft zijn verontschuldigingen aangeboden en twee leden van de Labourfractie hebben geëist dat ook de programmaleider. Frost, zijn excuses aanbiedt. Donald Webster, de man die de schets heeft geschreven, verklaarde dat het niet zijn bedoeling was geweest de r.k. kerk aan te vallen. „Wel ha.d ik het gemunt op een zeker soort priesters en een zeker soort gezinsleven", aldus Webster die zelf niet rJc. is. Hij verontschuldigde zich met de woorden: ..Het hele principe van het schrijven van satires is, dat je soms te ver moet Sommige parlementsleden zijn nog niet tevreden met de verontschuldiging van de BBC. die daarom de raad van bestuur voor vergadering bijeen heeft geroepen. JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse Christelijke Studentenbond is na een bestaan van 67 jaar ontbon den. De reeds bestaande afdelingen van Afrikaanse, Engelssprekende, Ban toe- en Kleurlingstudenten zijn nu on afhankelijke verenigingen geworden, die nog alleen door een adviescom missie mete elkaar verbonden zijn. Een woordvoerder van de studenten heeft verklaard, dat de Afrikaanse groep nu nauw vebbonden is imet de Nederduits Gereformeerde Kerk. De drie andere verenigingen streven naar zeer nauwe onderlinge samenwerking, zo zei hij. Sommige waarnemers menen, dat de ze scheuring bevorderlijk zou zijn voor de oecumene, omdat de Engelsspre kende, Bantoe- en Kleurlingstudenten voorstander zijn van een sterk oecu menisch oiptreden in de universiteits wereld samen met de anglikaanse en rooms-katholieke studentenorganisaties. Die Kerkbode, toet orgaan var Nederduits Gereformeerde Kerk heeft de scheuring om geheel andere rede nen met instemming begroet. De in zichten over theologie, politiek en ras senverhoudingen liepen in de nu op geheven vereniging te zeer uiteen, al dus toet blad. De secretaris-penningmeester van de Amerikaanse bond van eleetriciëns is in New York door een bomaanslag om het leven gekomen. De bom was onder de kap van zijn auto geplaatst en ontplofte toen het slachtoffer het contactsleuteltje omdraaide. Op John Sinns is in septem ber j.l. ook al een aanslag gepleegd. Toen werd een bom naar zijn woning gewor- Rapport van bondsregering: BONN Het rechtse radicalis me in West-Duitsland neemt af, zo meldt de minister van binnen landse zaken, Hoecherl, in een pu- blikatie van de bondsregering. Het is bet vierde jaarverslag dat over deze kwestie is versahenen. Het aantal leden van nationaal- socialistische of andere rechts-extre- mistische groeperingen is in 1964 van 24.600 gedaald tot 22.500, verdeeld over 119 organisaties. In 1959 was het totale ledental nog 56.000. In 1963 waren er 52 rechts-radicale bladen met een oplage van gemiddeld 223.000. Eind 1964 waren dat er 45 met in totaal 183.200 exemplaren. Volgens minister Hoecherl is de be langstelling van het publiek voor een „demagogisch vereenvoudigde en ver wrongen voorstelling van onderwer pen die in de algemene belangstelling staan" aan het tanen- Slechts in enkele gevallen worden genoemde publikaties in beslag genomen en de verantwoordelijke personen ver oordeeld. Volgens de minister houdt dit verband met de persvrijheid. SCHENDERS Het aantal overtredingen die betrek king hadden op het nationaal-socialisme of het anti-semitisme, bleef ongeveer gelijk: 171 tegen 177 in 1963. Van de 74 aangehouden daders beriepen 71 zich op politieke motieven, terwijl in de overige gevallen sprake was van baldadigheid, dronkenschap of beperkte geestelijke vermogens. Aangenomen wordt dat twaalf gevallen van beschadigingen op Joodse begraafplaatsen aan kinderen te wijten waren, die zich ook op christelij ke begraafplaatsen hadden misdragen. Bij de overheid werden dertig gevallen aangegeven van bedreiging van Joodse burgers of van juristen die zich met het onderzoeken van nazi-misdaden bezig hielden. Blijkens bet rapport hadden pogingen van buitenlandse fascistische organisatiss om vaste voet in de Bondsrepubliek te krijgen, over het algemeen geen succes. Wel nam het aantal publikaties van dergelijke groeperingen d atWest-Duits- land binnenkwam, toe. Deze geschriften waren afkomstig uit 21 landen, waaron der de V.S., Engeland, België en Zwe- Volgens minister Hoecherl voelen de rechtse radicale groeperingen in de Bondsrepubliek in het algemeen niet voor contacten met b.v. de Ameri kaanse nationaal-socialist Lincoln Rockwell, diens Britse geestverwant Colin Jordan en andere buitenlandse rechtse extremisten. Zeg het met bloemen Regering Nigeria schorst studenten LAGOS De Nigeriaanse overheid heeft 500 studenten geschorst en de universiteit in Lagos voor onbepaalde tijd gesloten. Dit naar aanleiding van ongeregeldheden onder de studenten, waarbij verscheidene gewonden zijn gevallen. Zij braken uit na de benoe ming van een conrector, die tot een andere stam behoort dan zijn voor ganger. BRUSSEL Uitvinders uit negentien landen hebben gisteren de laatste hand gelegd aan hun stands met bijna 1.000 uitvindingen, die van 5 tot 14 maart op de 14e jaarlijkse tentoonstelling in de Belgische hoofdstad van dit type te zien zullen zijn. Bewonderd kunnen worden een viertakt-motor (alleen in een triplex- model), een robot-trainer voor voetballers die, zo lang men wil, ballen in precies dezelfde richting met dezelfde kracht kan schieten, een aan het stuur te bevestigen ring die bij het loslaten een bel doet rinkelen bedoeld om een in slaap gevallen chauffeur te wekken een plastic bril, die de ogen helemaal afsluit om de huisvrouw in staat te stellen zonder tranen uien schoon te maken, een „wiegapparaat" voor kinderen die moeilijk in slaap kunnen komen en veiligheidsriemen voor auto's, die automatisch open gaan. Uit Nederland zijn er dit jaar een technische vondst om luchtdruk te verkrijgen zonder gebruik te maken van compressors en een nieuwe be veiliging tegen autodiefstallen. Op de tentoonstelling prijkt ook eindelijk een automaat voor frites, compleet met thermostaat en automatische bijvulling van het vet. De 100 porties, die daarin permanent voorradig zijn, vallen echter in het niet bij dp. 480 warme maaltijden die door een machine per uur kunnen worden bereid. Ook aan baby-sitters is gedacht. Een Fransman construeerde een houder met bandjes, waarin baby's flesjes wordt geklemd zodat hij of zij zonder enige technische bijstand naar eigen tempo kan drinken. J*i een. &a*t£e lij, I Gisteren is in de Kei zer Karelstad in de nieu we wijk Neerbosch-Oost het eerste huis in deze stad op het aardgasnet aangesloten. Het Nij meegse gezin van de heer H. W. Gcrrits waar op feestelijke wijze de eerste aansluiting werd aangebracht, mag een jaar gratis gas gebruiken. tus van het vorige jaar door een ongeval zwaar gewond werd, beloofde hij te voet de afstand MilaanRome af te leg gen om op het Vatikaan uiting te geven aan zijn dankbaarheid als hij zou herstellen. Hij is van plan, zijn voetreis van 500 km morgen te begin nen, maar zegt, dat hij er op zijn minst 25 dagen over zal moeten doen, omdat hij sinds het onge luk met behulp van krukken moet lopen. I De vroede vaderen van Bladon hebben besloten dat sir Winston in vrede zal rusten en daarom zul len vestigingen van hot dog standjes, muziek automaten en tearooms worden verboden. De uit zes leden bestaande ge meenteraad heeft met al gemene stemmen een re solutie aangenomen, waar in een grootscheepse commercialisering van het rustig dorpje waar Churchill begraven ligt, onmogelijk wordt. „Wij moeten voorkomen dat ons dorpje wordt zoals de geboorteplaats van Shakespeare, Stratford- on-Avon. Dat stadje is vol Shakespeare tearooms, Shakespeare souvenirs winkels en Shakespeare benzinestations", aldus de raadsleden. Proces nazi-zusters MÜNCHEN/FRANKFORT Duitse nazi-artsen belast met Hit- Iers misdadig euthanasie-program zochten naar gebreken bij mensen om ze te kunnen vergiftigen. Bed- wateren alleen was voldoende om kinderen als gebrekkigen te be schouwen en ze te doden. Dit is gebleken uit de verklaringen van de ex-nazi-verpleegster Elfriede Prau.se, die gisteren in München voor de rechtbank vertelde van wat zij in het instituut Obrawalde-Messeritz waar het euthanasieprogram in praktijk werd ge bracht, heeft ervaren. De 47-jarige verpleegster Wanda Hadenfeldt, vertelde dat zij, direct toen zij hoorde dat de patiënten met voorbedachte rade werden gedood, haar ontslag heeft genomen. Zij is de enige die een dergelijke stap heeft gedaan. Anderen bleven in het zie kenhuis en het is moeilijk aan te nemen, wat zij op het proces te berde brengen, dat zij niet hebben geweten dat de patiënten werden vermoord. Zij verdedigen zich door als argu ment aan te voeren, dat zij gedwon gen zijn geweest door hun meerderen. Een staaltje van wreedheid kwam ook aan het licht tijdens het proces tegen ex-kampbewakers van Ausch witz in Frankfort. Eén van de voor naamste beklaagden, Emil Bednarek, heeft volgens getuige Preston, een gevangene doodgetrapt. Daarop gaf de kampbewaker andere gevangenen opdracht het lijk weg te halen, „omdat het stonk", zo vertelde Preston. Lui(d) protest tegen dansen STAFFELSTEIN Morgen zullen de kerkklokken protesteren tegen de op heffing van het plaatselijk verbod op openbare dansfeesten in de lijdenstijd. De pastoor en de dominee van dit stadje in het Duitse Frankenland hebben het klokkengelui-protest samen aangekon digd. De meerderheid van de bevol king is het met hen eens. Zij zijn van mening, dat dergelijke feesten niet passend zijn in de lijdenstijd. De gemeenteraad echter, die het verbod dit jaar heeft opgeheven, zegt, dat geen van de omliggende gemeenten een dansverbod kent en dat de jeugd daarom 's avonds het stadje uitgaat. Het verbod trof uitsluitend de plaatse lijke caféhouders, zo menen de vroede vaderen. Eet ontdekte door Van Nelle s koffietest: wie echt goe de koffie wil drinken neemt Supra (mèt de 2 extra's) brandvers gemalen voor krachtige afschenk n verpakt voor behoud van alle geur Jp3\ln speciale openbare kofflekeurtests stemde gemiddeld 75°,'o van de huisvrouwen vóór Supra en tegen bonenkoffie Amerika sluit bibliotheken in Indonesië WASHINGTON De Amerikaanse voorlichtingsdienst (U.S.I.A.) heeft officieel verklaard dat alle bibliothe ken en leeszalen van deze instelling in Indonesië onmiddellijk zullen wor den gesloten en dat het personeel direkt wordt teruggetrokken. „Indo nesië heeft ons geen andere keuze gelaten dan deze bibliotheken te slui ten", zegt de verklaring. „Niet alleen heeft het degenen die de bibliotheken op gezette tijden aanvallen niet weten tegen te houden, maar het heeft nu de bibliotheken in beslag genomen en het gehele werk van de U.S.I.A. onder voor ons onduldbare voorwaarden ge plaatst."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7