Brick Bradford rBsT Wordt één vrouw 8000 Oirscliotters t erg H Puzzelhoek —Toch is het zo!- Jesje en Josje Senmoet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien VRIJDAG 5 MAART 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOLVENETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN ITHERG0LVEN.ETHERG01VEN.ETHERG0LVEN-ETHERG0LVEN- Filmportret van Greta Garbo (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM „Weerzien met Garbo" is de titel van een door Peter van Campcn gemaakt filmportret van de legendarisch geworden Zweedse film actrice Greta Garbo, dat de NCRV op maandag 8 maart via Ned. 2 uitzendt. Alleen ouderen zullen zich nog herinneren, hoe haast buitensporig gevierd en geadoreerd, ja bijna ver afgood deze altijd wat mysterieuze actrice was in de jaren tussen 1925 en '40. Gr.eta zelf is altijd wars geweest van deze «hoog-opgevoerde extatisdhe verering, waar zij nimmer op inging. Zij was een van de weinigen uit het destijds bloeiende Hollywood, die haar privéleven eenvoudig niet te grabbel wenste te gooien en zich ook nooit op enige manier sensationeel of opval lend gedroeg. Het weinige wat men van haar persoonlijk leven wist of althans meende te weten, is haar romance met de dirigent Leopold Stokowski geweest. Toen de algemene verering (waar bij vergeleken zelfs de Beatle-rage nog maar een kleinigheid is) haar te maohtig werd, heeft zij zioh abrupt uit de filmwereld teruggetrokken, maar nóg kan zij zich niet in het publiek vertonen, of er rennen foto grafen aahter haar aan en zij wordt gesignaleerd: verborgen in wijde capes, enorme vormloze hoeden en donkere bril, het hindert allemaal niet, als men haar maar zien kan. Hoe dat allemaal zo is gegaan zal het filmportret van Peter van Cam- pen, waarin ook spelfragmenten uit haar rolprenten zijn opgenomen, toe lichten. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en KRO 7.00 uur zendt de NTS een samenvatting uit van de wedstrijd kunstrijden voor paren tijdens de wereldkampioenschappen in Colorado Springs. 7.35 uur komen de Flintstone's weer eens bij u aan en om 8.50 uur begint de vijfde ronde in het spel „Duel", dat in Schagen wordt gespeeld. 9.30 uur treedt de Luchtmachtkapel nog eens op in een herhaling van de show welke op 2 oktober jl. op het scherm kwam en om 10.00 uur vertoont de KRO de Duitse documentaire „De rode Ma donna", gewijd aan de verhouding tussen kerk en staat in Polen. Ned. 2 AVRO 8.01 uur een aflevering van de reeks populair-wetenschappelijke programma's „Zonder formules", waarin een kijkje wordt genomen bij de samenstelling van het weerbericht in het KNMI en bij de actie voor onderzoekingen van de verkeers veiligheid. 8.30 uur een film van „The Saint", waarin deze talentvolle speurder te doen krijgt met een op andere wijze „talentvolle" echt genoot 9.20 uur een reportage van het militaire oefenterrein „De Hars kamp" waar de mannen op de gevechtsbaan hun vuurdoop krijgen en 9.50 uur Parlementaire spiegel. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 8.05 uur kunt u bij de VPRO luisteren naar het hoorspel „De op graving" van Jane McClure, gespeeld door Joan Remmelts als de professor. 9.45 uur presenteert de VARA het eerste van drie programma's over werktijdverkorting, waarin gesproken wordt met werkne mers en werkgevers. Verder nieuwsberichten en lichte muziek. Hilversum II NCRV 8.05 uur begint het programma Prisma met informatie, cabaret, muziek en ander amusement. 8.50 uur Door de wereld gaat een woord, het programma van Kees Deenik en om, 10.40 uur een en ander over vormingswerk in Indonesië, Suriname- zending en het Leger des Heils in „Wijd als de wereld". mofoonplatei 19.00 Kiosk: artike- 19.10 Nieuwe gram- ardig deuntje o[ Tijd hoorn, klankbeeld. 19.5. aatje. 20.00 Nieuws. 20 hoorspel. 20.25 Hobo, pi moderne muziek. 20.50 1 VARA: 21.00 Dansmuziel Liedjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Reportage Con. gres P.v.d.A. 23.10 Lichte grammofoonmu. ziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m: NCRV: 19.00 Nieuwi en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen ei zingen. 19.35 Stereo: Nederlandse folkloristi sche muziek (10). 19.50 Moderne orkestmu- ziek (gr.) 20.05 Prisma: gevarieerd program ma. 20.50 Geestelijke liederen (opn.) 21.2( ln klank. 22.30 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22 in Wijd Colorado Springs. KRO/ 19.30 Barend de Beer. KRO: 19.35 Dr "lm. NTS: 20.00 Joumaa KRO: 20.20 Brandpi lcht. trijdprogra Kape Luchtmacht 22.00 De ode Madonna, Duitse documentaire over erhouding tussen Kerk en Staat in Poli JTS: 22.35 Journaal 22.40-22.55 Socutera. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in i :ort. 20.01 Zonder formules: populair wet* chappelijk mag!-' -- - llm. 21.20 Rep )efenterrein De Harskamp. 21.50-22.10 Par- ementaire Spiegel. België: Nederlands progr. Ki 8.45 n.m. Teletaalles: Frans, iandmannetje. 19.05 On Safari. TV-filmrep. 9.30 Tienerklanken. 19.55 De Wee Jws. 20.25 De Caïd. film. 21.45 Nw Mevrouw R. Joosten hoopt het radio- cn tv-redactie) ET was een totale verrassing voor me", zegt mevrouw Riek Joosten-Roos uit Hoorn. „Er kwam een meneer van de NCRV bij me om te informeren of ik eventueel een „eenzame vreemde linge" wou worden maar ik dacht: och, ze nemen mij heus niet, ze kiezen wel een ander!" Maar mevrouw Joosten, moeder van drie kinderen en zakenvrouw in het bedrijf van haar man, werd wél gekozen als vragenstelster in „Eén tegen allen", en daar zit ze nu voor een voorbespreking in de NCRV-studio. „Ik heb eerlijk gezegd nog nooit iets van de omroep gezien geen radio- en geen televisiestudio, het is voor mij allemaal splinternieuw en dat is op zichzelf al aantrekkelijk. Het programma ..Eén tegen allen...? Ja, ik ken het wel, ik heb de uitzending in Zierikzee ge zien... maar het kwam geen ogenblik in mijn hoofd op dat ik daar ooit etns iecs mee te maken zou krijgen!" De spel-organisatoren hebben niet zomaar „een huisvrouw" want mevrouw Joosten is eer persoonlijkheid in het 16000 tellende Hoorn. Mevrouw R Joos ten-Roos, eenzame vreemdelinge uit Hoorn. iverigens Zak eenvrouw Behalve huisvrouw, moeder en zaken vrouw is ze nog presidente van da plaatselijke afdeling van de Ned. veren, ging van Huisvrouwen en secretaresse van de Raad voor vrouwenorganisaties -n de Hoornse gemeenschap. „Ja, en toen vroeg een van de NCRV- heren mij naar mijn liefhebberijen... dat is nu weer echt iets voor een man! Alsof ik bij dat alles nog tijd voor hobbies zou overhouden! Neen boor, als ik tijd overhou, trek ik er fijn met de kinderen op uit." Het leven van mevrouw Joosten mag druk bezet zijn, zij blijft er jong en levendig bij. De kinderen groeien al aardig op: Herman is 13 Chris 9 en Joyce 5 jaar. „O ja, ik heb altijd meegewerkt in de zaak van mijn man, wij hebben een glashandel voor de bouw. Maar ik ben niet meer dan een halve dag in de zaa«: en ik doe mijn huishouding ook zelf. al heb ik natuurlijk wél hulp. De k nder? long gezin Werk in de zaak cn bloeiend veren', gingsleven bij een gezellig jon»; gezi' hebben de 'olik van mevrouw Joost cv, ruim gehouden. Ja, z ziet wel ce; beetje op tegen het samenstellen van d> listige vragen en opdrachten, die ze oi, de avond van woensdag 10 maart de strijdlustige Olrschotters moet voorz ten. Maar ze krijgt daarbij natuuri vertrouwde hulp als het nodig is. „Tegen de uitzending zie ik helem; niet op... ik zal maar gewoon doen. d loopt het vanzelf, denk ik." „En wat zegt uw gezin ervan?" „O. mijn man vindt alles best als ik maar plezier 'n heb en de kinderen- die vinden het natuurlijk prachti* dat ik op de televisie al komen. Mijn oudst- zoon zal wel erg graag mee willen, maa de twee kleinMes laa' ik toch lie"£! thuis." Mevrouw Joosten is een dame die he-d goed weet. wat zij wil p-n de Oirschotte'; mogen zich nu misschien in de hande.i wrijven en dennen: ..een vrouw kunnen wij wel verslaan!"... zij moeten maar te vroeg juichen. Dat één vrouw zend mannen t'erg" kan zijn, is spreekwoordelijk uitgemaakte zaak mevrouw Joosten durit wel een hele bevolking van 8000 zielen aan. Over de vragen en opdrachten as, woensdagavond zwijg', ze natuurlijk in alle talen. Ook ''at is haai toevertrouwd. Woensdagmiddag zal vergezeld van man en zoon, al vroeg ln de televisiestudio zijn voor camera-rep? titie, kennismaking met de jury en de laatste besprekingen voor het glad lat ju erlopen van de presentatie in de studio. Maar u kunt er gerust op zijn, dat ze zich 's avonds als he. spel begint al helemaal thuis \oelt in een omgeving, e nu nog niet kent. Op het ocenb1»'*. is alles voor haar nog één groot avon tuur— maar de strijdlust heeft baar al te pakken en ze zal de Olrschotters die aantreden onder aanvoering van burge meester E. A. M. A. Steger geen spaan toegeven. In Hoorn zal die avond druk worden gekeken en niet alleen naar mevrouw Joosten. óók naar de prestaties welkj Oirschot gaat leveren. Vooral burgemees ir. B. Canneman zal op zijn qui viva want op een andere keer staat zijo gemeente voor de opgave. Mevrouw Joosten, echte hartelijk 2 Hoornse als ze is, toont zich al wat bezorgd voor het heel mooie plein t, haar woongemeente: „Zal dat we' groot genoeg zijn voor zo'n spel- en zal het niet beschadigd worden?" J wordt gauw gerustgesteld door de NCRV-organisatoren: „Dat is allemaal later zorg. Wc gaan nu eerst Oirschot en u laat ze daar maai riink aanpakken, mevrouw Joosten!" Klankbeeld over Rekkense Huizen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Aan de vooravond van het gouden jubileum dat de Rekkense inrichtingen gaan vieren, zal de NCRV op maandag 8 maart een radio-klankbeeld aan deze instelling ijden. Dit programma wil een in druk geven van wat Rekkent in de samenleving van 1965 betekent als plaats voor het in prot. christelijke geest opvoeden en heropvoeden, re- classeren en verder verzorgen van hen, die hulp behoeven. Wat een halve eeuw geleden als pionierswerk werd begonnen is nu uitgegroeid tot een kleine maatschap pij met tehuizen niet alleen in Rek ken, maar ook in verscheidene andere gemeenten. Kijken naar ijshockey BUSSUM Dc NTS zal enkele Eurovisiereportages overnemen de Europese cn wereldkampioen schappen ijshockey welke in Tampere (boven Helsinki) worden gehouden. Zo kan men op donderdag 11 maart a.s. tussen 10.10 en 10.45 uur op Ned. 2 kijken naar de tweede spilperiode TsjechoslowakijeCanada en daarna op Ned. I naar de derde, en op zaterdag 13 maart tussen 5.45 en 9.30 uur op Ned. 1 naar de ontmoeting ZwedenCanada. Commentaar Kostbare misser Opzet en bedoeling van het inter nationale schakelprogramma dat de VARA gisteravond in de rubriek Achter het nieuws" wijdde aan de stand van zaken bij de Westeuropese televisie waren aardig en actueel, misschien was het toch beter geweest als men voor de voorberei dingen wat meer tijd had uitgetrok ken. Wat er nu in ruim een uur tijds op het scherm kwam. had men in feite evengoed, ja zelfs duidelijker uit één Bussumsestudio kunnen doorgeven. Veel meer dan een nogal rommelig geheel met veel gebrek aan vaart en pittigheid werd het niet, echt televisie evenmin, bij nietszeggende beelden uit buitenlandse studio's en flitsen van lopende programma's die als zodanig ook niet veel voorstelden, of het moesten de Britse reclamespots zijn. De VARA had een massa geld kun- •n besparen en de zaken vlotter en geanimeerder kunnen voordragen, neer men maar thuis was geble- met de informatie. Nu werd het een kostbare misser. Er werd voor namelijk gepraat over vrijheid meningsuiting in de televisie en voor geen geïnteresseerde zal het nie zijn geweest, dat Nederland dan altijd gunstig afsteekt tegen de omringende buurlanden, waar de omroep staats zaak is. De VARA maakte intussen zoals presentator Herman Wigbold onnodig verontschuldigend bekende) degelijk gebruik van deze vrijheid door het programma bepaald niet vrij van ten densen naar eigen opvattingen te houden. Dat is echter het goed recht an de VARA: objectiviteit behoeft bij een op politieke basis steunende omroep nog geen neutraliteit te be tekenen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart en tuinbouw. 12.30 Nie ieuws. 12.45 Lichte ensemblem n*. 13.05 Plalerïnieuws. 13.15 Vo 14.10 Musicerende dilettante iek. 14.30 Voor de kleutefs. 14. 15.00 Lichte orkestmuziek i. 15.30 Voor jonge mensen. 15. 1755) Het is nog niet zo heel lang gaantjes en de geleidingswcgen geleden dat ook in wetenschappelijke de pijn heeft ontdekt, was M. kringen pijn cn gevoel over één kam Frey. werden geschoren. Behalve de andere zintuigen bezat de mens als een apart aanzienlijk ingewikkelder is dan in zintuig „het gevoel", waartoe ook de kele woorden kan worden weergege- pijn werd gerekend, en daarmee de kous af. Tegenwoordig weet men echter, dat de huid- en slijmvliesge voeligheid uit twee afzonderlijke stel- ruggemerg bestaan, waardoor hele ge- staat doordat de ontvangorgaantjes worden geprikkeld, welke prikkels door de zenuwen naar de hersenen Door dit twee-stelsel systeem dat worden geleid, en door de hersenen worden deze prikkels omgezet in een pijn-gewaarwording. Pijn is dus niet iets wezenlijks, maar iets dat wijzelf omdat pijn iets i seis bestaat, t.w. het „gevoelsstelsel" (ik spaar U de wetenschappelijke be namingen) dat dient om de ruimte lijke plaats op en om het lichaam te kennen, en het „pijnstelsel", dat tot taak heeft waarschuwingen over te brengen. Zo'n waarschuwing is bijv.: er dreigt schade aan het lichaam of aan een orgaan te ontstaan, waarte gen het leven moet worden beschermd. De taak van beide stelsels is dus vol de huid pijnloos zijn, lijden zich i beetje aanstel dat. Want zij ervaren de ontvangen prikkels inderdaad als pijn. We willen met de uitspraak, dat de pijngewaarwording door de herse nen wordt teweeg gebracht uitslui- dend beklemtonen, dat zonder herse nen geen pijn zou bestaan en dat zon der bewustzijn er ook geen pijnerva- ring zou zijn. (Vandaar dat allerlei ingrijpende operaties kunnen worden gevoelig blijven. Ook uitgevoerd door het bewustzijn uit te Idesondanks komen verschillend, even verschillend wordt het dan verklaarbaar dat het schakelen, of door als het horen en het zien. te verdo- Beide stelsels hebben dan ook eigen zenuwen die de prikkels via het rugge merg naar de hersenen geleiden. Wan neer we bijv. met een haar de huid aanraken, wordt deze prikkel langs de brandende kachel kon leggen, den). desondanks geen pijn onder vond. Hij had echter wél gevoel, want hij keek direkt op, zodra iemand hem Beland bij dit bewustzijn, kunnen we ook proberen aan te tonen, dat pijn in de dierenwereld van een to taal andere orde moet zijn. 24 Meneer Joppers maakte nog een paar schetsen voor het artikel van meneer Pieterson en daarna werd het tijd om weer naar huis terug te keren. Ze voeren de kreek weer uit. passeerden de sluis en bevonden zich dan weer op de rivier, waar het nog steeds gezellig druk was. „Hè, het is jammer dat ons tochtje weer bijna is afgelopen", zuchtte Jesje. „Het lijkt mij fijn om een paar dagen op het water te blijven, vader. Aan boord te slapen. Dan hoor je 's nachts het water zo heerlijk klotsen." „Dat hoor je thuis ook. als je op bed ligt", lachte meneer Joppers. „Ja, dat is wel zo", moest Jesje toegeven. „Maar dat is toch weer anders. Dan lig je gewoon in je eigen kamer. Een bootje is veel geheimzinniger dan „Ja, en zeker dal bootje dat wij anmiddag zagen met die twee eigenaar dige mannen erin!" riep Josje. „Daar moet ik steeds weer aan denken. Ik geloof toch vast dat het smokkelaars zijn geweest, al valt er hier dan ook niets te smokkelen, zoals u zegt, vader." .Wat ben jij toch een rare jongen ns", zei Jesje. „Hoe kan iemand nu smokkelen, waar niets te smokkelen valt!. Maar kijk, daar is onze haven al weer!" vervolgde ze. „Ik zie ons huis. Zou moeder voor het raam staan?" „Ik hoop dat die druk bezig is in de keuken", grinnikte Josje. „Foei!" sprak zijn zusje. „Jij lijkt Peter de Eter wel! Je hebt daarstraks van die heerlijke soep van meneer Pieterson gehad! Weet je wat ik jammer ging ze verder. „Dat jouw broek toonbaar was. Ik had je wel eens de haven willen zien stappen in die oude broek van meneer Pieterson. Wat zouden de mensen dan gelachen hebben!" Meneer Pieterson meerde het jachtje i de kinderen stapten op hem toe en drukten hem de hand. „Hartelijk bedankt voor het fijne tochtje, meneer Pieterson", zei Jesje. „We hebben het heerlijk gevonden." Moeder. TV-fUm. 16.11 autorubriek. NCRV: 16.45 t België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10. 0.00 Voor bejaarden. 10.30-11.45 Volksuniver- iteit. 15.45 n.m Kunstrijden op het ijs te ïoskou. 16 10 Wielrennen. 17.10 Tienerklan- 45 Er doemden uit zee op. Het t inhammen, Horizontaal: 1. Chinese lengtemaat - rijksgrens (afk.) - enig. 2. maanstand drukfout. 3. entree - gemeente in N. Brabant. 4. plaats in Utrecht - voedsel. 5. eer - voegwoord (Fr.) - vertelling. 6. op alle plaatsen - mens. 7. buitenhaven - levenslucht - rijkstelefoon (3fk.). 8. heden - korf - gemeente in Gelderland. 9. plaats in N.-Brabant - vrucht - slede. Vertikaal: 1. plaats in Drente oude rekening (afk.) - ontkenning (Eng.). klein kind - zenuwachtig. 3. bijrivier v de Vecht in Overijsel - rivier in Duits land. 4 plaats in N. Brabant - knol. lijkvaas - voegwoord (Fr.) in het jaar onzes Heren <afk. Lat.) - scheikundig element (afk.). 6. voorzetsel - munt in Nederland «afk.' - glijvoertuig. 7. afkor-' ting van item - kaassoort. 8. bijrivier van de Seine in Normandië Italiaans Alpen- meer op de Tiroolse grens. 9. lengtemaat (afk.) - schrander. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Mesdag - ons. 2. alt - Uden - Ot. 3. ree - iedere. 4. Kent - Meden. 5. ergens one. 6. L.B. - eva snel. 7. oele - leges. 8. meer - er - ego. Vertikaal: 1. Markelo - mi. 2. el - Eerbeek. 3. stengel en. 4. duit - Evere. 5. adem - na - les. 6. ge - dessert. 7. one- Dongen. 8. Noren - Ee - go. 9. sté - Nelson. de Baai van Tunis bergen i hoge rotsen met diepe spleten gemakkelijk schepen zouden kunnen schuilen. Ze zagen er geheimzinnig dreigend uit en Alberdien vroeg Hendrik, die op dat ogenblik de wacht had. een beetje af te houden. Zij ging er liever niet dicht langs. Hij deed wat zij vroeg, maar zij meende weer te merken dat er wat smalends was op zijn gezicht. Ze klemde de tanden op elkaar. Na deze reis wou ze die Hollander niet meer. Er doken geen piraten op e Alberdien dat het met de Zf als zij gedacht tad. Malta kwam in het zicht Daar was de apostel Paulus eens gestrand. Ze voeren dicht onder het eiland langs. Een hoge en rotsachtige kust, van onderen uitgebeten door de golven, dei er schuimend op te pletter liepen, 't Was waarlijk geen wonder dat het schip van' de apostel in die storm, toen het hierheen vcrlijerde. op een van deze riffen was geraakt, waar overheen de branding bruiste, en daarna stuk geslagen. Wel was het een wonder dat de opvarenden aan land gekomen waren, want de kust scheenongenaakbaar. Zij voeren weken achtereen, langer dan zij ooit gevaren hadden zonder een haven aan té doen, maar dit varen was een lieve lust. De zon scheen dagelijks aan een blauwe hemel en op een blauwe zee. Ze vermeiden zich in het spel van potvissen, die. half onder en half boven water, hun schip voorbij ijlden, in hoge vaart, telkens zuilen water in de lucht spuitend, en ook in het spelen van dolfijnen in de diepte rondom het schip. In het glasheldere water konden zij deze vissen tot op vele meters diepte zien, opzwemmend met het schip, opspringend in de boeggolf, of diep naar beneden duikend in het zog. Soms schoten ze ook pijlsnel voor de galjoot uit. met enkele snelle staartbewegingen een vaart ontwikke lend als een renpaard. Op sommige dagen was er weinig wind. Dan draven door K. NOREL ze heel langzaam voort op al het doek. dat bijgezet kon worden. Op deze stille dagen hingen ze haken achter het hek met witte lapjes als aas. Zo vingen ze tonijn. De Dardanelles De Zee van Marmora. De Bosporus in. Ze zeilden maar steeds door. In Konstantinopel maakten ze eindelijk vast 't Was tegen de avond. Hendrik had onderweg sterke verhalen opgehangen over de hoofdstad van het Turkse rijk. Hij vroeg nu aan de anderen: „Gaan jullie mee de wal op?" De jongens keken begerig naar de stad. Op de kade reden hooggewielde wagens, vreemd maar fraai versierd, getrokken door muilezels. Er liepen mannen met felle ogen, zwarte snorren en scherpe koppen, in lange kaftans en met een rode fez op het hoofd. Ze ag geen vrouwen, zwaar gesluierd. In de verte waren koepels en paleizen. Er was veel dat bekoorde, maar ook veel dat een zekere vrees inboezemde. Het was allemaal zo vreemd en geheimzinnig. De jongens wilden wel de wal op, maar Reyer ried het hun sterk af. ,.'t Is gekkenwerk," zei hij. „Je weet niet of je ooit weer aan boord terugkomt." Hendrik lachte Reyer uit en Ties lachte mee. Reyer praatte altijd van gekkenwerk, omdat hij vuurbang was voor alles wat vreemd was. „Ik ga met je mee," zei Ties tegen Hendrik, en tet Alberdien: „Wij zijn gauw weer terug." Zij maakte captie, maar hij antwoordde: ,,'k Ben je knecht niet." Hij begon zich weer te ontworstelen aan haar invloed. Hendrik moest niet denken dat hij bang Op de kade klopte Ties' hart onrustig. Was het wel goed van hem tegen Alberdiens verlangen in te gaan en haar alleen tc laten? Gaande door smalle straatjes, waarin een geheimzinnige schemer hing, en langs huizen, waarin mysterieuze lichtjes gloorden, vroeg hij zich af of hij niet op het verkeerde pad was. Hendrik bracht hem in een café vol weeë geuren. ,e dronken er zwarte koffie, sterk en zoet, en daarna een likeur, die Ties niet kende. De bestman zei bij het heffen van zijn glas: „Santé, kapitein!" Hij antwoordde: „Prosit, stuur man!" Bij het drinken voelde hij iets heets van binnen. N.. het tweede glas was Ties z'n onrust weg. Wat drommel, hij was kapitein. Mocht hij niet met zijn bestman passagieren na zoveel weken varen? Hij liep niet aan de leiband van zijn vrouw. Zij dronken meer. Het was koppig goed. Hendrik kon ertegen. Ties, minder gewend aan overvloedig alcoholgebruik, werd licht in het hoofd en vrolijk. De Turken, in het café aanwezig, hadden schik om hem. Toen werd hij nog luidruchtiger. Op de terugweg naar het schip had hij steun nodig. „M„m..morgen g..g.gaan we w..w..weer de wal op, Hendrik," zei hij. „Als 't mag, kapitein." „W-wwatblief. a.als het mag? W..w„waarom zou het niet magge?" „Als het van de vrouw mag, kapitein'. „Ik L.lllaat mij niet op mn k..k.kop zitten D..d..door Alberdien d..d..door „Kranig, kapitein," zei Hendrik „M..mmjnorgen gaan we weer!" brabbelde Ties nog eeps Bij de loopplank stond Alberdien hen op te wachten. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11