Fopsigaren en roltoeters taboe op stijlvol feest Saturne is zuiver een hazardspel 5 MEI-VIERING: MODERN EN LEVENDIG Informateur spreekt met leden kabinet Getuige weigert te spelen Verhoor Lages is uitgesteld Raja was aanvankelijk heer en meester" Uitstekende met goede collectie ideeën Vakcentrale boos over „gelijke beloning" Prinses Beatrix bezocht een Indianenstam 9 DONDERDAG 4 MA ART 1963 AMSTERDAM Een levendig, kleurrijk en vooral eigentijds bevrij dingsfeest. Dat is het streven van het Nationaal Comité Viering 5 mei 1965, dat onder het motto „Maak er een feest van!" druk werkt aan de bereiding van de viering van de 20ste vijfde mei na de oorlog. Zegt 28-jarige comité-directeur (ex-Brandpuntverslaggever) H. Mul der: het wordt een feest, dal qua op zet een ander karakter zal dragen dan de bevrijdingsfeesten tot nu We moeten af van verkalkt traditio nalisme. Dus bij wijze van spreken wat meer Corry Brokken ditmaal wat minder Valerius' Gedenckklanck. Dit bevrijdingsfeest moet een mo dern feest worden, om ook de jon geren, die de oorlog alleen uit de boeken kennen, te kunnen aanspre- Is er twintig jaar na die oorlog nog belangstelling voor een bevrijdings feest? Ja, zegt de heer Mulder, blijkt wel uit het grote aantal boeken over de oorlog, dat de laatste tjjd verschijnt. De uitgevers brenger om strijd van de pers. Trouwens, belangstelling is ook wel gebleken uit de contacten tussen het nationaalcomi- té en de plaatselijke feestcomité'! Er zijn er op het ogenblik 619. het eomité hoopt, dat het er 750 zul len worden. Het is om deze comité'! te steunen, dat het nationaal comité i: opgericht Het treedt daarbij op als stimulerend en informatief centrum, dat vanuit het hoofdkwartier aar Amsterdamse Herengracht adviezen geeft. Dat is noodzakelijk gebleken, want heel dikwijls weet men niet hoe men zo'n feest moet opzetten. Het nationaal comité verleent met 110.000 gulden overheidssubsidie ii rug alle mogelijke medewerking. Men stuurt documentatiemateriaal, men organisatoren op het spoor van des kundigen en men regelt het optreden van toneelgezelschappen. Ruime aandacht is geschonken aan de jeugd, aan de zelfwerk zaamheid van de jeugd, aan inschakelen van creatieve handarbeid bij de viering, kortom: aan de orga nisatie van een „doefeest". Medewerking De heer Mulder: de medewerking van de plaatselijke comité's is bijzon der. Het ziet er naar uit. dat dit trumbevrijdingsfeest overal op grootse wijze zal worden gevierd. Ook in •preekwoordelijk moeilijke provincies het zuiden, waar het idee van ▼rijdingsdag op 5 mei nooit zo sterk heeft geleefd omdat het veel eerder werd bevrijd dan het noorden. In Bra bant hebben we al 92 comité's. aantal waarmee deze provincie op de tweede plaats komt na Zuid-IIolland, lai er thans 105 telt. Hoogtepunten van de festiviteiten zijn de grote herdenkingsdienst ('s mor gens) in de Leidse Pieterskerk en dc feestavond in de Amsterdamse RAI- congreszaal. Beide manifestaties zijr georganiseerd door het nationale comi té, de laatste in samenwerking met de 't Blijft vriezen DE BILT In grote gebieden van Europa hield het koude weer onver minderd aan. In ons land kwam in het algemeen vijf tot tien graden vorst voor. In Denemarken en ook in Oost Frankrijk vroor het plaatselijk zeven tien graden. In West-Engeland bracht een sneeuwstorm flink wat sneeuu storm werd veroorzaakt door depressie die over Ierland naar Zuiden trok. Vanmorgen lag deze depressie voor de ingang van het En gels Kanaal. De bijbehorende sneeuw- zone reikte tot de Frans-Belgische grens, maar breidde zich niet belang rijk meer in noordelijke richting uit. De depressie bij het Kanaal zal over Frankrijk naar het Alpengebied trek ken. In verband hiermee zal de wind in ons land uit Oost tot Noordoost waaien, waardoor de aanvoer van con tinentale lucht onverminderd doorgaat. Ook in de komende nacht moet daarom op lichte vorst tot matige vorst worden gerekendDe kans op sneeuw blijft klein. Zon en maan Vrijdag 5 maart: zon op 7.16, onder 18.17; maan op 8,31. onder 20.50 Woensdag 10 maart: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur (Van een onzer verslaggevers) Nederlandse Radio Unie en de Neder landse Televisie Stichting. Het wordt een soort „Dit is uw leven"-avond, met Nederland in de hoofdrol. Voor het voetlicht zullen mensen ko men, die ons land in de afgelopen ja ren een „kick" hebben gegeven. Dat kunnen bekende sportfiguren zijn, men sen uit de kunst, uit het bedrijfsleven, kortom, mensen, die Nederlands ge zicht buiten de grenzen hebben be paald. Ook zal het joodse volksdeel er in worden betrokken. Oiulerduikersdag O Voor de rest is de organisatie van festiviteiten op 5 mei in handen van de plaatselijke comité's. Eén van de manifestaties: een onderduikersdag in de Noordoostpolder, een reünie van on derduikers, die de oorlog doorbrach ten in de polder. Zij zullen deelnemen aan de autorally langs plaatsen, die naam maakten in de oorlog. Als visitekaartje en stimulans heeft het nationaal comité door Dick Elf- fers een affiche laten ontwerpen, dat In een oplage van 35.000 zal worden gestuurd naar gemeentebesturen, drijven en de kerken. Ze zullen worden opgeplakt op benzinestations en op perrons van de grote spoorweg stations. Naast die affiches zijn er ballonnen in zes kleuren, die dezelfde slogan als opschrift dragen: ..Maak er een feest van". Andere activiteiten van het co mité: de verspreiding <in samenwer king met de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang) op de lagere scho len van een grammofoonplaat met tien feestliedjes, die op 5 mei kunnen wor den gezongen. Novi b NOVIB tin overleg met het nationaal comité) een actie houden onder de schooljeugd van 17 tot 25 jaar. Doel ervan is geld in te zamelen voor de inrichting van een school voor de op leiding van landbouwconsulenten op Ceylon. Het motto van deze actie „maak er een feest van, óók voor an deren". vult de slogan voor de 5 mei viering aan. De gedachte hierachter minder vreemd, dan wellicht lijkt. Immers, vrijheid geeft ons de plicht ook anderen vrij te maken, zegt de heer Mulder. De actie zal op 7 maart Utrechts Tivoli worden geïntrodu ceerd bij schoolkrantredacteuren uit al le delen van het land. Zij zullen de actie dan op hun scholen verder pro pageren. Aan de evenementen zal rui- aandacht worden besteed door te levisie en radio. De heer Mulder: de viering van de- 20ste vijfde mei na de oorlog zal :n nationale gebeurtenis worden. Geen feest met roltoeters en fopsiga- maar een stijlvolle herdenking van het herkrijgen van een zo kostelijk goed als onze vrijheid. (Vervolg van pagina 1) Dr. Berghuis De anti-revolutionairen zullen zéker geen concessies van enig belang i doen. laat staan door de knieën gaan. A.R.P.-voorzitter dr. W. r. Berghuis on derstreept dit nog eens in een hoofdar tikel in Nederlandse Gedachten van deze week. „Er zitten", zo schrijft hij o.m., „in de materie punten waaromtrent naar onze mening geen compromis moge lijk is". Dr. Berghuis kan zich moeilijk voorstellen, dat het zou lukken de breuk in het kabinct-Marijnen te helen „nu dit kabinet het in weken van zeer intensief beraad niet is gelukt het eens te worden' Hij adviseert de minderheid toe te geven en de mening van de meerderheid te accepteren. „In ieder geval" aldus de heer Berg huis, ,.is nu nodig een kabinet, dat op z( kort mogelijke termijn dit radio- en tele visieprobleem uit de wereld helpt en ir het jaar 1965 de zaak een wettelijke regel ing incluis oplost. Anders wordt het politieke bedrijf er voortdurend door vertroebeld. En naar mijn mening kan dat ook best met een duidelijke meerder heid op de wezenlijke punten". De A.R.P.-voorzitter spreekt voorts dc hoop uit, dat althans de christelijke par tijen bij elkaar zullen blijven. Vergelijkt men de uitlatingen van di A.R.P.-voorzitter met de onverzoen lijkheid waarvan V.V.D.-fractieleider mr. Geertsema vorige week zaterdag blijk gaf, dan is volmaakt onduidelijk hoe informateur Schmelzer nog een uitweg uit de impasse denkt te vin den. Hij moet al over een geniale vin dingrijkheid beschikken om een for mule te kunnen uitdenken die voor alle betrokkenen aanvaardbaar is. In C.H.-kringen kon men de situatie gisteren nog niet zo donker inzien. Men achtte daar de mogelijkheid van een op lossing nog steeds aanwezig. Een deel van de C.H.U. wil aan het omroepvraagstuk ook niet zo zwaar levensbeschouwelijk tillen als de AH. Het is. zo zei men. een punt van praktische politiek, dat ook als zodanig dient te worden geregeld. Als de informatie-Schmelzer duidelijk aantoont dat de breuk in de confessioneel- liberale regeringscombinatie niet te lijmen valt, komen andere coalitiemoge lijkheden aan bod. Daarover wordt op het Binnenhof al druk gespeculeerd. Zoals wij deze week reeds schreven denkt men in de eerste plaats aan toetreding van de P.v.d.A. tot de regering. De socia listen zelf voelen daar kennelijk nog niet Blijkens uitlatingen van P.v.d.A.- voorzitter Suurhoff vinden zij, dat eerst eens de vorming van een christen democratisch kabinet (bestaande uit K.V.P.. A R P. en C.H.U.) moet worden beproefd. C.D.U.-kabinet PERSONALIA DEN HAAG Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, bij bevorde ring, mr G. A. Bontekoe. burgemeester »n Ooststellingwerf. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd: A. van Rozen, te Winschoten, inspecteur bij de Kon. Ned. Heidemaatschappij Woningbouw begon goed in januari DEN HAAG In januari zijn 6.700 woningen gereedgekomen. In januari 1964 5.200. Begonnen wer<l met 7,800 woningen jan. 1964 7.065). Tot eind februari hadden 19 onderne mingen dividend uitgekeerd over 1964, over 1963/64, waarvan 21 hoger, 7 lager 18 onveranderd. Voorts keerden 38 on dernemingen interim-dividend over 1964 lit, waarvan 13 hoger, 1 lager en 24 on- eranderd. wegende politieke en praktische bezwa ren. Gezien de verdeeldheid in de C.H.U. over het omroepvraagstuk. acht men het daar allerminst zeker dat een christen democratisch kabinet een regeling van het radio- en t.v.-bestel tot stand kan brengen. Maar bovendien: zo'n kabinet steunt op een parlementaire meerderheid van slechts één stem (K.V.P., A.R.P. en C.H.U.' hebben tezamen 76 zetels). Bij absenteïsme of verdeeld stemmen in de regeringsfracties zou het kabinet afhan kelijk worden van de steun der socialis tische en liberale oppositie. Verder zou den de kleine partijtjes ter linker en ter rechter zijde een sleutelpositie gaan in- Procureur-generaal: AMSTERDAM Het Saturne- spel dat sinds 1 augustus vorig jaar in Zandvoort wordt gespeeld, is vol gens mr. J. H. Kemper, procureur- generaal bij het gerechtshof, hazard en geen behendigheid. Hij eiste daarom tegen de heer Pas, de direc teur van het hotel, 25 gulden boete, de zelfde boete die in Haarlem was geëist, waarna vrijspraak volgde. Mr. Kemper stelde dat in het alge meen de winst afhangt van toeval er Saturne daardoor hazard is. Ook wan neer de kans op winst toeneemt met een grote geoefendheid of een grotere behendigheid van spelen. Voor verre weg de meeste spelers is het een gokje, aldus mr. Kemper. De rechtsorde Is alleen maar gediend met een principiële uitspraak. Zolang het spel er uit ziet als hazardspel en commercieel exploitabel is, U het spel verboden. Mr. Kemper vreesde dat wanneer uit gesproken wordt dat Saturne geen ha zard is, de gevolgen verschrikkelijk zul len zijn. In allerlei gelegenheden zullen deze spelen met en zonder vergunning verschijnen. Drie getuigen gaven een uitvoerige de monstratie. De lanceertafel met het kleine kogeltje werd bediend door adjudant van politie. Eén getuige, een 69-Jarige medicus, die indertijd was verzocht door de directie van het hotel om niet meer te komen Rose zijden linnen jasje mat schui ne sluiting gedragen over japon met plissé-rok van genopt foulard zijde. Ontwerp Dick Holthaus. BREDA De voorzitter van he Sohwürgericht uit Düsseldorf, de heer Gottlebe. heeft mr. T. Thijssen, rechter commissaris te Breda, laten weten dat het verhoor van de Duitse oorlogsmisda diger Willy Lages, die zich in de straf gevangenis te Breda bevindt, is verscho ven. naar latere datum. Dit verhoor zoi vrijdag plaats hebben. Lages zou optre den als getuige a décharge in het Tre- blinka-proces te Düsseldorf. Dick Holthaus: n B. A. Sijes terug uit Wenen Aanklager Kovaes is geen vechter SCHIPHOL, Het proces-Rajako witsch begon als een farce. Verdachte wist elk verhoor door de president de kiem te smoren en was heer en meester in de rechtzaal. Daar dit on mogelijk langer kon worden geaccep teerd, heb ik de officier van justitie gevraagd Rajakowitsch van zijn voet stuk af te halen. Dit verklaarde de heer B. A. Sijes, wetenschappelijk ambtenaar van rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, gisteren bij zijn aankomst op Schiphol. Hij heeft het gehele proces-Rajakowitsch in Wenen bijgewoond. Was de officier van justitie, dr. Kovacs. wel berekend voor zijn taak? Ja'wel. zei de heer Sijes, maar: daaraan: „Het is een andere vraag of dr. Kovacs opgewassen was tegen de sluwe Rajakowitsch. De officier van justitie is een zeer intelligent mens van hoge beschaving, die probeerde mense lijkheid in deze zaak te brengen. In zijn requisitoir, dat ik heerlijk vond, sloeg hjj het nationaal socialisme kapot. Maar Gistermiddag is de Nederlandse getuige in het proces tegen Raja kowitsch, de heer B. A. Sijes, mei zijn echtgenote op Schiphol terug gekeerd uit WenenHij gaf na aankomst een korte persconfe rentie. Links dr. L. de Jong, direc teur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. hij sprak voor zijn opvatting, het is geen Met het voeren van dit proces in Oostenrijk is volgens de heer Sijes andere weg ingeslagen bij de berechting van oorlogsmisdadigers. „Voordien kon den in dat land geen oorlogsmisdadigers worden berecht voor uitsluitend deporta tie van mensen. Nu is deportatie ook strafbaar gesteld. In Oostenrijk is verjaring inmiddels verlengd." De heer Sijes uitte kritiek op de houd van de aanklacht „Rajakowitsch werd ten laste gelegd, dat hij door het verzenden van ee ntelegram schuldig was aan de dood van 83 Nederlandse Joden in België en Frankrijk. Wat naar mijn mening ten laste had ten worden gelegd was, dat hij door dat telegram de Nederlandse Joden in België en Frankrijk in levensgevaar had gebracht." „Als de officier geen verzachtende om standigheden zou hebben aangevoerd, had de jury moeten kiezen tussen le venslang en vrijspraak", meende de heer Sijes. „Naar Oostenrijkse maatstaven zou levenslang in dat geval te veel zijn" Dan had het in de redenering van d( officier dus vrijspraak geworden. Vijftien jaar voor moord op Jessie Gibson ROTTERDAM De rechtbank heeft de 29-jarige zeeman H. W. P. uit Rotter dam schuldig bevonden aan de dood van de 35-jarige Schotse wasvrouw Jessie Gibson. Het college veroordeelde hem vanmorgen wegens doodslag tot vijftien jaar (maximumstraf). De rechtbank achtte P. schuldig aan de doodslag op Jessie Gibson in het Schotse plaatsje Grangemouth, op grond van vaststaande feiten en op grond van een aantal leugens van P. tijdens het onder zoek. die in zijn nadeel kunnen worden uitgelegd. Voorts overwoog de rechtbank dat de verdachte tijdens de zitting blijk heeft gegeven geen enkel berouw te heb ben van dit „weerzinwekkende" misdrijf en dat P. reeds enige malen eerder met de strafrechter in aanraking is gekomen wegens het plegen van geweldsmisdrij- P. werd voorts veroordeeld tot een j aai en drie maanden met aftrek wegens een serie diefstallen met braak, in Rotterdam en omgeving. De zeeman zei dat hij van dit vonnis bij het hof in Den Haag in hoger beroep zal gaan. Zijn verdediger was niet aan wezig bij de uitspraak. AMSTERDAM Dick Holthaus mag tevreden zijn. In zijn gemoderni seerd pand heeft hij gisteren vele gasten mogen ontvangen en heeft hij ook talloze gelukwensen Niet alleen omdat de verbouwing achter de rug is, maar vooral om dat hij zo'n. bijzonder mooi collec tie ontworpen heeft. Twee motie ven beheersten die collectie. Het eerste werd de wervelende ope ning van de show. Drie mannequins, één in ceriserood, één in donker blauw en één in hard groen toonden tegelijkertijd de „Dick Holthaus klokrok". Hoe die te beschrijven? Een japon zonder taillenaad. Het lijfje glad en dan vanuit de taille begint de klok uit te springen, eerst heel smal, naar de zoom toe werke lijk uitdansend. Onder die rok i; nog een glimp te zien van de onder rok, ook klokkend. Eén was afgezet met stroken. Daardoor krijgt de ja pon het nodige volume. Een knap stuk werk. Dit type rok. kwam later in verschil lende variaties terug en daar er ook modellen van zijn in de boutique (dus confectie) vertrouwen we er wel op, dat dit populair kan worden. Tweede motief: de a-symetrische lijn. Deze wordt verkregen door eeri schuin geplaatste sluiting. Telkens komt die terug. Dan weer leurjasjes, dan weer in mantels of japonnen. Bij de japonnen was het rokgedeelte dan overslaand met een diepe plooi. Waar het accent zo op de sluiting moest vallen dus ook veel knoopjes. Dikwijls knoopjes die met stoflusjes sluiten. Tenminste zouden moeten sluiten, maar in werkelijk waren de knoopjes in de lusjes vastgenaaid en deed een drukkertje dienst als sluiting. Of dat nu was gedaan oin de knopen later (op maat van de klant) vast te zetten, of dat die schijnsluiting zo hoort, weten we niet. We hopen dat het eerste het geval is, al zo'n rijtje kleine knoopjes geen si- Je om open en dicht te peuteren. Door de a-symetrische sluitingen ook V- halzen, waarin dan kleine shawls bij voorbeeld van wit piqué werden ge dragen. Bij de tailleurs plooirokken. Veel platte plooien, zoals we ze vroe ger zagen bij de- matrozenpakken, maar de plooien zijn meestal wel tot over de heup vastgestikt. De mantels hadden veelal de lichtklok- kende redingotelijn. doch waren soms ook recht met heel lange splitten opzij, waardoor dan de plissee van de japon- rok wat uitsprong. Heel veel linnen, soepel geweven wollen materialen, effen en gedessineerde mousseline en voor geklede tailleurs en mantels een dikke cloqué. Bij dit laat ste materiaal waren de breed afgestikte zoom langs voorpand en onderzijde even verdikt, wat een heel mooi effect geeft. Naast de pasteltinten bracht Holthaus fel groen, knalgeel en helderrood, wit en zwart. Voor de avond enkellange japonnen afge zet met borduursels van pailletten en miniatuur schelpjes of met brede ran den struisveren. De hoeden varieerden van enorme bre- tons en met enorm bedoelen we dan zo de maat van een autowiel, tot dopjes zo klein als een soepkommetje. Maar dan soepkommetjes volgetast met bloe men en heel grappig op een wel gekapt hoofdje. spelen omdat hij steeds won, wild* na dat hij de lanceertafel en roulettebak enige tijd had geobserveerd, niet spelen. Er waren volgens hem te grote verschil len in de plaatsen, die hjj door optische waarneming had berekend en de rakjes waar het kogeltje ten slotte in belandde. Raadsman mr. J. I. Maarsen conclu deerde tot nietigverklaring van de dag vaarding en tot vrijspraak omdat saturne onder artikel 30 van de nieuwe wet op de kansspelen valt, en gezien het behen digheidskarakter en gezien de vergun ning van de burgemeester van Zaad voort. Belgische televisie verbiedt film „Der Stellvertreter* BRUSSEL De Nederlandstalige af deling van de Belgische televisie heeft de uitzending van een film over „Der Stell- vertreter'' verboden. De passages worden echter door de leiding van de BRT in strijd geacht met het voorschrift, dat geen programma's mogen worden uitgezonden, die beschuldigingen inhouden aan een persoon of kwetsend zijn voor een volks groep. De socialistische partij heeft aangekon digd de minister van opvoeding en cul tuur in de Kamer van Volksvertegen woordigers over het verbod te zullen in terpelleren. In Amerika, op het proefterrein in Nevada, is gisteren, de vijfde onder grondse kernproef gehouden. Contracten naar rijksbemiddelaars (Van onze soc.-econ. redactie) trales hebben gisteren in het bestuur van de Stichting van de Arbeid een duidelijke standpunt van de regering gevraagd inzake de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Namens het NW, het NKV en het CNV werd gesteld dat de regering in Brussel bijzonder optimistisch doet over de doorvoering van de gelijke betaling in Nederland, maar in een groot aantal bedrijfstakken blijft de gelijke betaling wens. De vakcentrales stelden daarom voor contracten, waarin de gelijke belo ning nog niet volledig is gerealiseerd, met voorbehoud goed te keuren en ver volgens voor te leggen aan het college van rijksbemiddelaars. Volgens een ver- Tocht door het oerwoud PARAMARIBO Prinses Beatrix is gisteren naar de landingsstrook Paloemeu, 300 km ten zuiden van de Surinaamse hoofdstad gevlogen, waar zij werd verwelkomd door Indianen van de Triostam, de oudste bewo ners van het land. Eerbiedig be groette het opperhoofd van deze stam de Prinses, terwijl zijn onder danen met rood-geschilderde gezich ten, kleurrijke kledij en hagelwitte katoenpluizen in het haar, een wel- komstdans uitvoerden. Op de maat van een grote trom ver richten zij rustig en schijnbaar onbe wogen het begroetingsritueel. Zacht jes zongen zij in hun voor buitenstaan ders onbegrijpelijke taal een begroe tingslied, waarin zij gewaagden van hun trots en hun vreugde een Prinses in hun midden te hebben. Prinses Beatrix kreeg van de India nen een hoofdtooi van veren. Daarna werd zij voorgespeld aam de opperhoof den alsmede aan de zendeling Jones, die tevens als tolk optrad. Na afloop van de begroeting nodigde het opperhoofd de Prinses uit het dorpje te bezichtigen. Korjalen en speervissers Aan de oever van de zwaar beboste Paloemeurivder was een plek schoon- gekapt waar later werd geluncht. Ge heel overeenkomstig het avontuurlijk decor van de omgeving bestond de maaltijd hoofdzakelijk uit geroosterd vlees. De dorpsbewoners toonden hun korjalen. Ervaren jagers gaven een boeiende demonstratie van het speer- drag uit 1961 moet binnen de EEG de gelijke beloning per 1 juli een feit zijn. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid keurde vervolgens een groot aantal c.a.o.'s goed, waarvan echter een aantal werd doorgezonden naar het college van rijksbemiddelaars ter be oordeling van de paragraaf over de gelijke beloning. Goedgekeurd werden de c.a.o.'s voor de suikerverwerkende industrie, het bloembollenbedrijf, het grondpersoneel van de KLM, het ad ministratief personeel van de sigaren fabrieken, de legerindustrie, en de trawlvisserij. Ongeorganiseerden Over het vraagstuk van de ongeorga niseerden hebben gisteren de vakcen trales de werkgevers niet erg aan het praten kunnen krijgen. De vakcentrales hadden een nota met een aantal wensen op tafel gelegd, zoals wij reeds eerder publiceerden. De werkgevers wensten odÏVeVn het aIseIneen Positief op te stellen tgenover de voorstellen dc vakcentrales die hadden gelor. muleerd. De werkgevers wüden eerst oe nota nog uitvoerig bestuderen een' eerst in een volgende vergaderinc «H maart) hierop nader terugkomen. Op twee belangrijke punten hebben de vakcentrales gisteren nog een nader standpunt bekend gemaakt. Zij bleken van mening dat de fondsen die per be- dryfstak gevormd zouden moeten wor den en^ waarin de werkgevers een be paald deel van de loonsom zouden moe ten storten bestemd kunnen worden voor scholingsactiviteiten voor vorming or voor wetenschappelijk werk. De mo gelijkheid van terugbetaling van contri buties heeft men opengelaten, maarniet aanbevolen. Opengelaten werd voorts de mogelijkheid verschilte maken in de ar beidsvoorwaarden tussen georganiseer- den en ongeorganiseerden. De vakcentra les wilden ook hier de vakbonden die menen dat er in de arbeidsvoorwaarden onderscheid gemaakt moet worden, niet voor de voeten lopen. Zoals bekend werd voor de kerami sche en de papierindustrie reeds over-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9