Politieke unie nog ver weg De Gaulle zal Amerika hulp onthouden Integriteit Duitse rechters in twijfel getrokken Positie van Nederland nu sterker? Nederland besteedde een miljard aan speurwerk Nederland valt terug van drie leden naar één Per jaar.50 min. dollar heroïne naar verslaafden s DONDERDAG 4 MAART 1965 De hartekreet van de 38 prominenten (Van een onzer redacteuren) Het valt te Tjegrijpen, dat mi nister Luns blij was met de inhoud van de open brief, die 38 prominente Nederlanders hem hebben gezonden. Zij is inder daad een waardevolle steun voor het beleid, dat de regering in overeenstemming met het par lement totdusver heeft gevolgd, zoals de minister in zijn com mentaar verklaarde. Het zou te ver gaan te zeggen, dat de brief een streep haalt door de reke ning van hen, die reeds van me ning waren, dat de Nederlandse weerstand tegen het drijven van Frankrijk was gebroken. Wel versterkt zij de positie van mr. Luns in het overleg met de vijf partners in de Europese ge meenschap. Want op ondubbel zinnige wijze is duidelijk gewor den, dat de bewindsman een „in brede kring levende overtui ging" verkondigt. Men moet de brief zien tegen de achtergrond van de groeiende tenden tie in landen als de Bondsrepubliek Duitsland en België, tegemoet te ko men aan de eisen van generaal De Gaulle. Ook in ons land is de laatste tijd een dergelijke bereidheid wai neembaar. Zij bracht minister Luns toe te verklaren, dat de onderhande lingen over een politieke unie zonodig zonder Engeland gevoerd zouden moeten worden. In dit verband is dan ook de zinsnede uit de brief bedoeld, waarin een beroep op het kabinet wordt gedaan, zich niet onder het etiket van een Europese politieke unie te laten meeslepen in een koers, die aan de Europese eenwording aan de samenhang van de Atlantische wereld onherstelbare schade zou brengen. Het gevaar, dat Nederland meege sleept dreigde te worden in de ver keerde richting, was inderdaad niet geheel denkbeeldig. Eenzijdig Omdat de brief tegen een dreigend gevaar waarschuwt, heeft zij eer melijk eenzijdig karakter gekregen. Dit komt vooral tot uiting, wanneer wordt gezegd, dat de Navo (Noordat- lantische verdragsorganisatie) wordt ondermijnd en bedreigd als gevolg van de richting, waarin het Europa van de Zes zich ontwikkelt. Hier waarschijnlijk bedoeld, dat deze be dreiging zich zou voordoen, als het Europa van de Zes zich zou ontwikke len in de richting, die het Frankrijk van generaal De Gaulle wil inslaan. Zo ver is het nog niet. Het verzet hiertegen duurt voort, ook bij de EEG- partners, die aan de wensen van de Franse president tegemoet willen ko- Voorts wordt de Navo niet in de eerste plaats ondermijnd en bedreigd Europa van de Zes, maar door het feit, dat bijna zestien jaar na haar inwerkingtreding geen aanpassing heeft plaatsgevonden aan de grote wijzigingen, die zich in de westelijke wereld hebben voorgedaan. Parallel Atlantisch bondgenootschap dient te versterken, staat Nederland aldus de brief voor een ernstige keuze van prioriteiten. Ook hier kan de vraag worden gesteld, of deze opvat ting niet wat eenzijdig is. Men zal zich herinneren, dat de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Navo, dr. H. N. Boon, enkele weken geleden nog heeft verklaard, dat Europa niet voor een keus staat tussen de eigen inte gratie en de band met de Verenigde Staten. Er moet, zo zei hij, zowel aan een verdere ontwikkeling van het Europe- eenheidsstreven ais naar de verde re uitbouw van de huidige Atlantische samenwerking tot een Atlantische gemeenschap worden gestreefd. Het parallellisme tussen beide ontwikke lingen mag niet uit het oog worden verloren. Felle kritiek hebben de 38 op het Franse streven, Europa te organiseren op militair en buitenlands politiek gebied met buitensluiting van de Verenigde Staten en Engeland. Daar bij komt nog, dat deze continentale Europese politiek wordt nagestreefd op basis van de handhaving van de soevereiniteit van de deelnemende landen. Een zodanige politiek leidt tot een wezenlijke bedreiging van noodzakelijke samenhang van Westen. De ondertekenaars doen dan een dringend beroep op de rege ring, in een zo vroeg mogelijke fase van een eventueel gesprek over een politieke unie, opnieuw de deelne ming van Engeland daaraan te ver langen. Voor bedoeld gesprek zou de Westeuropese unie het aangewezen kader zijn. De instelling van een politieke van de Zes op basis van een verdrag wijzen de 38 'alleen reeds af. omdat over de doelstellingen van het buiten landse beleid tussen de Zes geen t ereenstemming bestaat, met name ten aanzien van de verhouding tot de Vêr. Staten. Defensie Ondeugdelijk achten zij het argu ment, dat een gesprek van de Zes een goede gelegenheid biedt, het stand punt van de Vijf tegenover Frankrijk in alle duidelijkheid te stellen. De Vijf zijn niet in staat een gemeen schappelijk standpunt in te nemen. Een gesprek kan dan ook slechts leiden tot nieuwe concessies aan Frankrijk en een verdergaande split sing van de Atlantische wereld. De 38 schromen voorts niet te stellen, dat het Europa van de Zes geen eenheid ■kan worden, die ook maar bij benade ring in staat zou zijn, onze veiligheid te waarborgen. Pogingen, het defensie beleid toch los te werken uit Navo- verband en over te brengen naar een continentaal Europees verband, de versplintering van de westelijke wereld veroorzaken, met alle gevaren daarvan. Dit is krachtige taal. Het is als „cri de coeur" een aansporing voor mr. Luns vast te houden aan de beginse len van de politiek, die hij al zovele jaren heeft verdedigd. Nederlands buitenlandse beleid. De eenwording van Europa is even eens een essentieël element er van. Aangezien ons land er steeds van is Schorsing hoogleraren Faculteiten Madrid heropend MADRID De medische faculteit en die van filosofie en letteren van de universiteit van Madrid, die de vorige week werden gesloten in verband met de demonstraties van studenten in de hoofdstad, zouden vandaag heropend worden. Zoals gemeld eisten de stu denten het recht op het bestuur van de studentenvereniging zelf te kiezen. De heropening geschiedt nadat een petitie van hoogleraren en studenten was aangeboden. Een regerings woordvoerder zei dat vandaag alle studenten die bij de relletjes opge pakt waren, vrijgelaten zullen den. Volgens hem zal aan vijf profes soren de bevoegdheid om les te geven voor vijf jaar worden ontnomen. En kele studenten zullen worden schorst voor enige tijd. Ondergrondse explosie in de Sowjetunie UPPSALA Het seismologisch insti tuut van Uppsala in Zweden heeft woensdagmorgen een ondergrondse ont ploffing geregistreerd, die in het gebied van Semipalatinsk in Kazakstan teweeg moet zijn gebracht. De ontploffing was van een iets min dere kracht dan die van soortgelijke explosies in dit gebied in de loop het vorig jaar. Volgens Markus Baath, het hoofd het instituut, duidt de ontploffing erop, «ïat het vaste tijdschema, dat tot nu tc - voor de proeven in de Sowjetunie aangehouden, verbroken Is. Luchtincident Israël TEL AVIV Israëlische straalja gers zijn gisteren boven de Sinaï- woestijn in gevecht geweest met vier Egyptische Migs. De Israëli's verdre ven hun tegenstanders en keerden al- uitgegaan, dat deze eenwording het len op de basis terug. UTRECHT Minister Andries- sen (Econ. Zaken) heeft vanmor gen bij de opening van het speur werkcongres van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel meegedeeld dat de toene ming van de uitgaven van de Ne derlandse industrie voor speur werk hoopgevend is. Samen met de overheidsuitgaven op dit ge bied werd in 1964 voor speurwerk ongeveer f 1 miljard uitgegeven, dat is evenveel als een vijfde deel van de industriële investeringen in vaste activa. De totale uitgaven voor research be dragen nu ongeveer 2 procent van ons nationale inkomen In 1959 was dit cijfer 1.5 procent. De minister zei dat de resultaten van speurwerk op hun beurt weer vaak de noodzaak tot verder speurwerk scheppen. De stijgende wel vaart bijvoorbeeld leidt tot een snelle stijging van het grondstofgebruik. Daar door zal wellicht binnen afzienbare tijd de produktie van bepaalde grondstoffen niet meer toereikend zijn. Speurwerk ic WETENSCHAPPELIJK 'VERANTWOORD Blikseminslag de oorzaak vliegramp in de Ver. Staten WASHINGTON Blikseminslag is de oorzaak van het neerstorten van een toestel van de Pan American Airways, nabij Elkton, Maryland, op 8 december 1963, waarbij 81 personen om het leven zijn gekomen. Dit is de conclusie van het Amerikaanse bu reau voor de burgerluchtvaart dat een onderzoek naar deze ramp heeft inge- gesteld. Zijn bevindingen heeft het in rapport vastgelegd en ter inzage ge geven aan de Amerikaanse regering. Het is voor de eerste keer blikseminslag als oorzaak wordt ge noemd van een vliegtuigongeluk. Volgens het rapport heeft de blik sem de brandstof en lucht in de eerste reserve-tank ontstoken. Het gevolg hiervan was een explosie die de lin kervleugel uiteen deed vallen waardoor de machine niet meer bestuurd kon worden. Talrijke aanwijzingen bliksemschade, brand en uiteenvallen tijdens de vlucht, bevestigen de clusie, zo staat in het rapport var nationale bureau voor de burgerlucht vaart. Het bewuste toestel was van het type DC-8 en droeg de naam Clipper 214. Fusie Europese executieven Dr. Mansholt de oudste BRUSSEL Ondanks het feit, dat Nederland slechts één „com missaris" behoudt, wanneer in 1970 door de fusie van de execu tieven, de uitvoerende commissie slechts uit negen leden zal be staan, heeft een woordvoerder van de regering gezegd verheugd te zijn dat deze nieuwe stap op weg naar volledige integratie kon wor den gedaan, al heeft Nederland een concessie moeten doen: in plaats van veertien leden zal de uitvoerende commissie uit negen leden bestaan. Voor 1970 zal ge durende drie jaar de commissie uit veertien leden bestaan. Op het ogenblik telt de EEG 23 „Europese commissarissen" (Hoge Autoriteit negen, Europese commissie ook negen en de Euratomcommissie vijf). Daarvan benoemt Frankrijk er vijf (in 1970 twee), West-Duitsland eveneens vijf (in 1970 twee), Italië vier (in 1970 twee). België gaat terug van vier naar één, Nederland van drie naar één en Luxemburg van twee naar één. België is in een bijzondere positie omdat Finet niet benoemd is als Belg, maar als vertegenwoordiger van de vakbeweging. De drie Nederlandse „commissaris- Onwettige handel in Amerika WASHINGTON In de Verenigde Staten wordt jaarlijks een hoeveel heid heroïne ter waarde van 50 miljoen dollar (180 miljoen gulden) onwettig verhandeld. Tot deze slot som is een subcommissie uit de Se naat gekomen bij een onderzoek naar het aandeel van de georganiseerde misdaad in de illegale handel in verdovende middelen. Een van de belangrijkste organisa ties wordt de Maffia genoemd, die geweldige winsten bij deze handel maakt. In het rapport van de sub commissie, dat grotendeels is geba seerd op verklaringen van Joe Vela- chi die in' 1963 de Maffia de rug toekeerde, wordt gewezen op verbin dingen. waarlangs de verdovende dat zij door intimidatie worden weer houden van het afleggen van een verklaring. Voorts zou het lidmaat schap van organisaties als de Maffia strafbaar moeten worden gesteld. Ten slotte pleit de subcommissie instelling van een nationale comm van onderzoek naar de georganiseerde misdaad. Thomas 15 X Derde arrestatie na moord Malcolm X NEW YORK middelen uit het Midden- en Verre derde arrestatie verricht in ve'rband Oosten en Latyns-Amer.ka m handen de m00rd op „cgerleider Malcolm X. Het betreft de dertigjarige neger handen orden gespeeld van de verslaafden in de VS, die gemiddeld jaarlijks 5.000 dollar (ongeveer 18.000 gulden! voor narcotica uitgeven. De subcommissie doet een aantal aanbevelingen ter bestrijding van de organisaties die in narcotica handelen. Zo zouden er wetsbepalingen moeten komen, die getuigen dwingen verkla ringen af te leggen zonder dat zij gevaar lopen zelf te worden vervolgd. Ook zou moeten worden voorkomen nodig om nieuwe bronnen of vei gingsgrondstoffen te verkrijgen. Eerdei in zijn openingsrede was ae inister niet helemaal gerust op de bereidheid van de ondernemers om een actieve rol te spelen bij de natuurweten schappelijke en technische research. „Iedere ondernemer zal in theorie er kennen dat de technische vooruitgang en daarmee de groei van onze welvaart ten nauwste gebonden zijn aan research. Maar er is helaas nog maar een te gering aantal, dat de consequentie hieruit voor eigen bedrijf trekt." Minister Andriessen zei dat er hier in Nederland van een „speurwerkprobleem" gesproken moet worden Dit vloeit zijns inziens eenvou dig daaruit voort, dat er voor het verrichten van research wel vele bedrij ven uitverkoren zijn, maar veel te weinig zich geroepen voelen. De overheid, die zich verantwoordelijk voelt voor de groei van onze welvaart en dc handhaving van Nederlands positie op industrieel gebied, moet dit wel met onbehagen aanzien „Immers aan deze lauwheid kunnen wij onze vingers bran den." Ook van de zijde van de overheid is gewezen op de noodzaak van meer aandacht voor speurwerk, bij voorbeeld in de industrialisatienota's. Daarom zijn er ook diverse faciliteiten geschapen of initiatieven gesteund." 130.000 dollar gestolen voor kinderen ,.die honger hadden' SAN FRANCISCO Een 31- jarige vrouw is gisteren tot 14 jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat zij haar werkgever 130.000 dollar lichter had ge maakt. Zij gaf als reden op dat „haar kinderen honger hadden". Tijdens het proces droeg de vrouw een van de blonde prui ken die haar 2500 dollar hadden gekost. De pruiken waren vol gens haar „hard nodig". De rechter somde nog enkele „noodzakelijke uitgaven" op: 5700 dollar voor haar moeder, 1000 voor haar zuster, 53.000 voor vrienden in de vorm van leningen, 5000 voor meubels en 43.000 voor een judo-school, die inmiddels over de kop is. Thomas 15 X Johnson, Zwarte Moslims. Nog een arrestant is lid van deze secte die elke speculatie dat zij voor de moord verantwoorde lijk zou zijn, heeft tegengesproken. Vele nationalistische -ers gebruiken de letter X achter hum voornaam omdat achternaam een overblijfsel vin- de dagen waarin blanker hun slaven namen gaven. Het getal voor de X wordt gebruikt Zoals bekend brak Malcolm X vorig ar met de secte. Hij vormde zijn eigen organisatie voor Afrikaans-Aziatische eenheid. Prinses Mahnaz, de zesjarige kleindochter van de sjah van Per- zie, wachtte op het vliegveld Gatwick op de aankomst van haar grootvader. Het wachten duurde voor haar niet al te lang, want er lag een fijne plas, die het prinsesje voldoende afleiding gaf. Prinses Mahnaz is een kind van de dochter van de sjah uit diens eerste huwelijk met de Egyptische prinses Fawzia. De sjah én keizerin Farah arriveer den woensdag voor een bezoek van tien dagen in Engeland. De vader van prinses Mahnaz is Iraans ambassadeur in Londen. zijn dr. J. Linthorst Homan, lid van de Hoge Autoriteit, dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie en mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Euratom-commis- laald is dat de „Europese anciënniteit" de doorslag zal geven voor het aanblijven van een commis saris indien de betreffende lid-staat nog geen beslissing heeft genomen 'er de vraag wie moet aftreden. Uitgaande van de veronderstelling tt mr. Sassen en dr. Mansholt in de gefusioneerde commissie van veertien zitting hebben, zou dr. Mansholt over blijven in de commissie van negen. De beide heren zijn weliswaar op dezelfde dag in Europese dienst ge treden, maar dr. Mansholt is drie jaar ouder wat in dit geval doorslaggevend is. Deen in Tanzania in zendingsdienst verongelukt (Van onze kerkredactie) DARESSALAM De 44-jarige lei der van het christelijke vluchtelin genwerk in Tanzania, de Deen Jörgen Mörredan, is bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Kort na de start van een provisorisch aangelegd vliegveld nabij het vestigingsgebied voor Afrikaanse vluchtelingen bij Taoura stortte het particuliere vlieg tuig brandend neer. Behalve Mörredan vonden ook zijn dochtertje Charlotte van drie jaar en een ambtenaar van de regering van Tanzania de dood. De twee andere passagiers, de 30-jarige vrouw van Mörredan en een andere ambtenaar werden zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het christelijke vluchtelingenwerk in Tanzania wordt uitgevoerd door het departement Werelddienst van de Lu therse Wereldfederatie in opdracht van de Wereldraad" van Kerken in samenwer king met de Christelijke Raad van Tanzania. Het betreft voornamelijk dui zenden Watoetsi's, die uit Boeroendi gevlucht zijn. Om de leiding van het Mwesi-project, de eerste grote onderneming van deze aard, op zich te nemen gaf Mörredan zijn werk als secretaris-generaal van de Ko ninklijke Deense Automobielclub op. Op het gebied van vluchtelingenhulp had hij ervaring opgedaan als leider van een hulpgroep van het Deense Rode Kruis bij de verzorging van Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk en bij latere acties van het internationale Rode Kruis in Marokko en in Kongo. Russische auteurs in Moskou bijeen MOSKOU In de Russische hoofd stad is gisteren het tweede congres van de bond van Russische schrijvers begonnen. Het congres betreft schrij vers uit de Russische federatie, de grootste Sowj et-republiek. Er werd een nieuw presidium gekozen van 78 leden. Volgens waarnemers zijn de „oude garde" en de meer liberale schrijvers er gelijkelijk in vertegen woordigd. Onder de leden bevinden zich de minister van defensie, Mali- nofski, het hoofd van de politieke afdeling van het Rode leger, generaal Episjef, de schrijvers Ilja Ehrenburg, Michaeil Sjikolof, Konstantin Paus- tofsky en Alexander Tavrosky. Apartheidsrapport „vrome nonsens" JOHANNESBURG Het nationalisti sche blad Die Vaderland heeft het rapport van de Britse Raad van Kerken inzake de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering veroordeeld als „vrome nonsens". Vooral de passag het rapport, dat de Britse kerken speciale verantwoordelijkheid gevoelen voor Zuid-Afrika werd door het blad bespottelijk genoemd. Die Vaderland adviseerde de raad zich meer bewust te zijn van zijn verant woordelijkheid en die van de Britse regering ten opzichte van de blanken, die in Kenya overgeleverd zijn aan de tyrannie van de Mau-Mau en in Rhodesia aan een dreigende overheersing van agitatoren en revolutionairen. Zuid-Afri ka kent zijn eigen verantwoordelijkheid wel, aldus Die Vaderland. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko, zal 25 april a.s. naar Parijs komen voor een bezoek van enige dagen op uitnodi ging van de Franse regering. Zijn Franse collega, Couve de Murville, brengt voor het eind van het jaar een tegenbezoek. Dit is gisteren in Mos kou bekendgemaakt. Bij crisis in Vietnam PARIJS/MOSKOU De Fran se president De Gaulle heeft zich van het Amerikaanse optreden in Vietnam gedistantieerd en een in directe waarschuwing tot de Ver enigde Staten gericht, dat Frank rijk dat land niet zal steunen in dien het verwikkeld raakt in vij andelijkheden met Rusland en China als gevolg van de recente aanvallen. De Gaulle is van mening, dat alléén een internationale conferentie de vre de in Indo-China tot stand kan bren gen. Daarom heeft hij Rusland laten weten dat hij akkoord gaat met een gemeenschappelijke actie tot een in ternationale conferentie over Viet nam. Aan dit besluit is een bespre king voorafgegaan met de Russische ambassadeur in de Franse hoofdstad, Vinogradof. In Moskou hebben vertegenwoordi gers van 19 communistische partijen de Amerikaanse bombardementen op Vietnam bestempeld als „barbaars". Zij eisen stopzetting van deze agres sieve daden en onmiddellijke terug trekking van de Amerikaanse troe pen. Intussen heeft de raad van de strijdkrachten in Zuid-Vietnam be kendgemaakt, dat generaal Nguyen Van Thieu is aangewezen als opvolger van de afgezette generaal Nguyen Khan. Brigade-generaal Nguyen Cao Ky, de commandant van de lucht macht, wordt speciaal belast met de portefeuille van buitenlandse zaken en brigade-generaal Pham Van Dong wordt hoofd van de dienst voor openbare veiligheid. Proefschrift op het allerlaatst geweigerd GRONINGEN Op het allerlaatst is het proefschrift van drs. J. Buit kamp te Groningen geweigerd, omdat het Duits, de taal waarin de verhan deling is geschreven, zou wemelen van de fouten. De dissertatie heeft de heer Buit kamp acht jaar van noeste arbeid gekost. Hij heeft volgens De Tele graaf van zijn promotor, prof. dr. J. H. Hospers, herhaaldelijk de verzeke ring gekregen dat het een uitstékend werkstuk was. Het handelde over de na de Tweede Wereldoorlog gevonden Dode Zee-rollen. Tien dagen voor de promotie kwa men echter bezwaren ter tafel. In de Senaat verklaarde de hoogleraar Duits, prof. dr. J. Elema, dat tegen het Duits ernstige bezwaren beston den. Ook de promotor zou later hebben toegegeven dat hij het werk stuk op het nippertje voldoende vond. De heer Buit kamp is nu van plan in Leiden te promoveren bij prof. dr. P. A H. de Boer. Mijnstaking in Luik weer ten einde LUIK Ongeveer 130 mijnwerkers die maandag op 600 meter diepte in een Belgische mijn een staking be gonnen -uit protest tegen de voorge nomen sluiting van de mijn, zijn gisteren weer aan het werk gegaan na de toezegging van een vakbondsaf gevaardigde dat ze ander werk zullen krijgen of omgeschoold zullen worden als de mijn gesloten wordt. De stakers waren eerst van plan „tot het bittere einde" beneden te blijven. NEW YORK Het Bahai-geloof heeft 1 plannen bekend gemaakt voor een negen- jarenplan, dat een grote campagne zal oevatten om over de gehele wereld bekeerlingen te maken. De leiders c nen, dat de tijd daartoe thans rijp is. Deze beweging is als een richting in Islam in het midden van de vorige eeuw 1 in Perzië ontstaan. Zij beschouwt zichzelf als. de goddelijke grondslag van alle religies. Honderd jaar geleden werd de stichter Baha Allah door de Tkirken vSafjïaF iïiïai Stierf na een detentie; De Christenreis van John Bunyan. die De laatste tien jaar is deze beweging j ?nI*?.?s H1 het Indonesisch vertaald na tientallen jaren van ingezonkenheid I bI,Jkt in Indonesië zo populair te tot een herleving gekomen. Men schat zijn. dat thans een vijfde druk van haar aanhangers op twee miljoen. I 20.000 exemplaren ter perse is. Protesten verjaringstermijn AMSTERDAM Op een pro testvergadering, gehouden tegen een mogelijke beslissing van de Westduitse regering de oorlogs misdaden te doen verjaren, heeft de heer H. M. van Randwijk de integriteit van de rechters, die thans oorlogsmisdadigers vervol gen, in twijfel getrokken. Ta eea Ky I Goldie, de voortvluch tige arend van de Lon- densc dierentuin, is gis teren begonnen aan zijn vijfde dag in vrijheid en zat gistermorgen arro gant in een hoge boom. uiteraard buiten bereik van zijn oppassers. „Hij zit daar de kat nit de boom te kijken", zo ver telde de oppasser van de dierentuin. „Hij strijkt zijn veren glad en kijkt alsof hij alles prachtig vindt, maar dit wordt ernstig. In Engeland, het land van dierenliefheb bers, heeft Goldie een zorgwekkende toestand geschapen. De mensen hebben voor een ogen blik kwesties zoals Viet nam, de vermiste juwe len van Liz Taylor, verge ten en concentreren zich op Goldie. De dierentuin wordt overstroomd met telefoontjes, brieven, te legrammen en briefkaar ten uit het hele land. De mensen geven gratis ad vies hoe men de arend kan verleiden naar de dierentuin terug te ke ren. De Deense munt be leeft niets dan narigheid met haar nieuwe kronen. Nog niet zolang geleden werd een nieuwe wlt- metalen een-kroon- muntstuk in omloop ge bracht ter vervanging van de oude bronzen munten maar al gauw kwamen er protesten van winkelierszijde dat de nieuwe kroon niet pre cies hetzelfde gewicht had als de oude zodat vele sigaretten-, koffie- en andere automaten hiervoor gereviseerd moesten worden. Verder klaagde het publiek dat de nieuwe kroon zo moeilijk te onderschei den was van oude krat- kronen (muntstuk van 25 ore). In reactie op dit laatste besloot de munt nieuwe kart-kronen in te voeren met een gat in het midden. Deze munten zijn nog niet verschenen omdat de muntmachine hierop moeten worden Ingesteld. Inmiddels heb ben dezer dagen nieuwe munten van vijf öre hun intrede op de markt ge daan, van een koperkleu rig metaal en een ietsje kleiner dan hun lichtge wicht voorgangers. Maar deze nieuwe munt valt ook niet in de smaak van vele winkeliers omdat zij even groot is als de nieu we kroon en ook vrijwel even zwaar zodat zij door de oudere automa ten automatisch voor een volle kroon worden ver sleten.... had verzuimd om de uitlevering te vragen van Rajakowitsch, toen Simon Wiesenthal deze in Milaan had opge spoord. De protestvergadering werd gisteren in hotel Krasnapolsky gehouden en was belegd door een comité van leden van de Algemene studenten vereniging Amster dam (ASVA). van Joodse jeugdorganisa ties en de Nederlandse zionistische stu- -n organisatie. Verbijstering De volgende spreker, Pater J. van Kilsdonk SJ, zei om.: „We worden koud van verbijstering bij de gedach te dat in Duitsland door simpele verjaring niet alleen ontelbare kleine, maar ook de grote misdadigers straf feloos zouden worden". Pater Kils donk meent dat de komende genera ties in Duitsland het recht hebben te vernemen wat er in het verleden is geschied. Tot slot sprak opperrabbijn E. Ber- linger die zei, dat „elke poging om mild en clement te zijn jegens oor logsmisdadigers beschouwd moet wor den als een wreedheid ten aanzien van de miljoenen slachtoffers". Hij uitte zijn verontwaardiging dat juist van Duitse zijde de moord op 6 miljoen Joden ongestraft wordt gela den. De organisatoren maakten na afloop an de vergadering bekend, dat z q andaag aan de Duitse ambassade te De* Haag een petitie zullen aanbieden, die is bestemd voor de Duitse regering en het parlement. In de petitie worden haar bezwaren tegen een eventuele verjaring

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5