Nieuwe leidse Courant Schmelzer of Beel informateur? Typiste verdient nu f 12.000 schoon Fel gevecht tussen mens en haai Breuk lijmen zal wellicht eerste poging worden Suurhoff: CDU-kabinet zou mogelijk zijn Prinses Beatrix kreeg een groots welkom Te weinig geld voor ombouw gastoestellen Manoeuvres in Gaza-strook Opnieuw luchtaanval N.-Vietnam Commentaren i f. D4EMER Hoofdrad«ctaur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .St*ntv«ttigh is ghablavan mijn hert "m teghenspoet" Dinsdag 2 maart 1965, 45ste jaargang Lichte tot matige vorst De Bilt verwacht tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Tot matig of zwak afnemen de wind, aanvankelijk tussen noordoost en noord, later krimpend naar richtingen tussen west en zuid. In de nacht en och tend lichte tot matige vorst, morgenmid dag temperaturen om het vriespunt. (Op gemaakt te 11J.5 uur.) V (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Koningin Juliana heeft vandaag de consultaties in ver band met de kabinetscrisis afgesloten. Werden gisteren de leiders van de vyf grote Tweede-Kamerfracties op Huis ten Bosch ontvangen, vanmorgen maakten daar de heren Lankhorst (pac. soc.), Bakker (comm.) Van Dis (s.g.), Koekoek (Boerenpartij) en Jongeling (GPV) hun opwachting. Men hield het voor mogelijk, dat de vorstin in de loop van de dag nog enkele andere adviseurs zou ontvangen, b.v. de ministers van staat dr. W. Drees en prof. mr, P. J. Oud. De fractieleiders plegen van hun mondelinge adviezen de vorstin na derhand nog een schriftelijke beves tiging toe te sturen. Als alle raad gevingen binnen zijn, kan de Ko ningin tot de aanwijzing van een ka binetsformateur of -informateur overgaan. Dit zou misschien nog van daag gebeuren. Zoals wij gisteren reeds schreven zal hoogstwaarschijnlijk eerst een infor matie-opdracht worden verstrekt, ver moedelijk aan een KVP-er. Twee na men worden in dit verband genoemd drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter var de Tweede-Kamerfractie der KVP, en dr. L. J. M. Beel, vice-president vai de Raad van State, die al verschillen de malen (vaak met succes) heeft ge- informeerd Lijmen Aangenomen wordt, dat de informateur in eerste instantie zal onderzoeken of de breuk in de huidige regeringscombinatie alsnog kan worden geheeld op basis een omroepcompromis dat zowel KVP en ARP als voor VVD en CHU vaardbaar is. De hoop dat deze weg i reconstructie van het kabinet-Marijnen begaanbaar is, is niet groot. Reden tot wanhoop is er echter niet Het feit dat KVP, WD. ARP en CHU zich gisteren in de Kamer eendrachtig tegen de motie-Vondeling uitspraken, kan worden uitgelegd als een aanwijzing, dat zij de mogelijkheid van een compro mis niet voortijdig gefrusteerd willen zien door openbaarmaking van de geschil len in het kabinet. Andere koers Overigens sluit men in de kringen van KVP en AR de mogelijkheid van een an dere regeringscombinatie zeker niet uit. Als de vorige week ontstane breuk niet wordt geheeld, blijft er trouwens niet anders over. Maar het is nog de vraag of dan onmiddellijk gekoerst zal worden naar samenwerking met de PvdA. De socialisten zelf voelen er op het ogenblik nog niet veel voor. regeringsverantwoor delijkheid te gaan dragen. Die conclusie mag men ook trekken uit het praatje, dat PvdA-voorzitter Suurhoff gisteren voor de radio hield. Ais reële mogelijkheid noemde hij de tot. standkoming van een regeringscombina tie, bestaande uit KVP, ARP en CHU. Een zuiver christen-democratisch kabinet Smalle basis De basis van zo'n kabinet is wei erg smaL Het steunt op een parlementaire meerderheid van slechts één stem (76). Dat maakt het regeren erg moeilijk. De heer Suurhoff gaat er blijkbaar vanuit, dat voor zo'n kabinet wel C.H.-ministers zijn te vinden, die willen meewerken aan een oplossing van het omroepvraagstuk in de geest van de KVP- en AR-opvat- tingen. Men moet er echter rekening mee houden, dat in de Kamer een aantal christelijk-histori3chen en enkele KVF- ers tégen die oplossing zullen stemmen. Dat zou een verwerping van de .voor stellen tot gevolg hebben, tenzij de so cialisten vóórstemmen. Wat heel wel denkbaar is. want de PvdA wil het om roepvraagstuk vóór de verkiezingen van 1967 opgelost zien. Onder bepaalde om standigheden kan dit voor haar zwaarder wegen dan de val van een christen-demo cratisch kabinet. Het zal voor zo'n kabinet evenwel geen aangename zaak zijn de radio- en perikelen uit de wereld te helpen met behulp van de socialistische oppositie. Op andere beleidspunten zal het de PvdA niet zelden tegenover zich vinden. Dan zal de basis van het kabinet veelal te smal blijken, tenzij de liberale oppositie zo vriendelijk is, af en toe bij te springen. NRU-secretaris Mulder: Hilversum nietcle schuld van kabinetscrisis HILVERSUM —De secretaris van het bestuur van de Nederlandse Radio Unie NRU>, de heer J. .Mulder, hheft op een bijeenkomst tot huldiging van de jubi larissen van het afgelopen jaar. onder andere de „gemeenschappelijkheid" in het omroepbestel ter sprake gebracht. ,Het is te betreuren dat steeds weer blijkt, dat men van het werk der ge meenschappelijke organen zo weinig weet Al is dit dan ten aanzien van de NTS in wat mindere mate het geval, an de NRU weet men te weinig af". De heer Mulder merkte vervolgens op: In een van de landelijke ochtendbladen heeft men de schuld van de kabinetscri- naar Hilversum verwezen. Het ver antwoordelijk beleid ligt echter geheel bij het kabinet ën de volksvertegenwoor diging. Dit moet ook worden afgeleid uit het feit dat de voorzitters van NTS NRU in het kader van dit beleid wel zijn gehoord, maar dat zij niet aan het overeg hebben deelgenomen". DEN HAAG, Te Dortmund is een consulaat der Nederlanden opgericht. Met de waarneming van het consultaat der Nederlanden is belast N. H. J. D. J. van den Handel, administratief ambte naar b., aan wie voor de duur van zijn werkzaamheid de persoonlijke titel van -consul is verleend. Tweede-Kamervoorzitter mr. F. J. E. M. van Thiel, verlaat Huis ten Bosch, waar hij door de Koningin is ontvangen in verband met de kabinetscrisis. Behalve door ver slaggevers en fotografen is het Nederlandse vplk onder aan het bordes vertegenwoordigd door twee jonge moeders. Morgen Zweeds wittebrood UTRECHT Morgen is het twintig jaar geleden dat hongerend Nederland door bemiddeling van het Zweedse Rode Kruis echt wittebrood kon eten. Een tal broodfabrieken in het westen var land wil daaraan herinneren met het ;n van een grote ledenwerfactie het Nederlandse Rode Kruis en verkoop van Zweeds wittebrood. De tie begint woensdag In Utrecht, v burgemeester De Ranitz het eerste Zweedse wittebrood in ontvangst zal ïn. De Zweedse ambassadeur e: secrtearis-generaal van het Zweedse Rode Kruis zullen daarbij aanwezig zijn. De burgemeester zal het brood door geven aan de secretaris-generaal om op deze wijze de dank van Nederland aan het Zweedse volk te symboliseren. Terug op Surinames grond PARAMARIBO Prinses Beatrix is gistermiddag op de vliegveld Zan derij, 65 km van Paramaribo geland, in een speciale Convair van de A.L.M. Gouverneur De Vries en premier Pen- gel waren ter begroeting aanwezig. Bij het betreden van het stationsgebouw ontving de Prinses van twee Amerikaan se kinderen een halsketting van wilde- zwynentanden en een sjaal. Buiten het stationsgebouw juichten honderden de Prinses hartelijk toe. Ook stonden er Indianen in kleurrijke kledij. Een kleine Indiaanse peuter, die een cadeau moest aanbieden, raakte in de war toen zij eensklaps drie Europese dames op zich zag afkomen. Zij weifelde en een jochie maakte hiervan gauw ge bruik om een Indiaanse halsdoek aan te bieden. Het meisje keek teleurgesteld overhandigde haar cadeau, een Indiaanse halsdoek, aan de secretaresse. Driemaal hield de stoet onderweg stil, in Onverwacht, Lelydorp en Nieuw Grond. Overal werden geschenken aan geboden. In Paramaribo werd het een triomftocht. De halve stad scheen uitge lopen. Bromfietsers vormden een escorte op de fietspaden en stapvoets rijdend naderde men het hart van de stad, die zwart was van de mensen. Duizenden bevonden zich op het Oran jeplein, waar prinses Beatrix gelukkig lachend op het balkon van het paleis verscheen om de toejuichingen te ontvan gen voordat zij naar binnen ging oi Prinses Beatrix streelt een wit lam, dat haar door de bevolking van Koolbaai is aangeboden, tijdens haar bezoek aan Sint Maarten. Valerian Zorin ambassadeur in Frankrijk? MOSKOU Welingelichte kringen im de Russische hoofdstad hebben gisteren gezegd, dat de Sowjetunie van plan is de 62-jarige Valerian Zorin te benoe men tol ambassadeur in Parijs. Hij zal in die functie Minogradof vervangen. Zorin is lange tijd vice-minister van bui tenlandse Zaken geweest. Hij zou binnen twee maanden zijn nieuwe functie gaan uitoefenen, aldus de welingelichte zegs lieden. SINGAPORE De Nederlandse con sul-generaal heeft verklaard dat het be lang van zijn land bij herstel van de normale betrekkingen met Indonesië de hoop op nauwe banden met Maleisië niet vermindert. Gemeenten in zorgen UTRECHT Verschillende ge- de vereiste 50 tot 60 miljoen op tafel meenten kunnen ni-et voldoende geld kunnen leggen. De Gascon is reeds met lenen om de ombouw van de gastoe- haar werk gestart en heeft al 30.000 stellen in de huizen te bek/stigen. In aansluitingen omgebouwd. Er zijn al 420 Rotterdam bijvGwjeeld moeten nog van de vereiste 700 personeelsleden in 200.000 woningen op het aardgas wor- dienst. In Baarn. Best, Oirschot, Ame- den aangesloten, maar de financiering rongen, Veenendaal en Rotterdam is de van dit project, dat geen uitstel kan ombouw begonnen. Voorbereidende be- verdragen, is nog niet duidelijk. sprekingen worden gevoerd met Dor- m I drecht, Vught, Gouda, Delft, Breda, Gisteren ,s tn Utrecht het attract 8«- viaardingen. Schiedam en Leiden tekend door de gezamenlijke gasbedTij- 1 ven in de provincies Zuid-Holland, pf®0011 ongeveer 40 pet van he: Utrecht, Brabant, Zeeland en Limburg, j landel0k totaal voor haar rekening ne en de N V. Gascon, die het werk uit- i men- Het lS d« bedoeling een nog grote- voert. De Gascon is een dochteronderne- [e. en ongeordende^ rush op ming van Werkspoor. De gasbedrijven :n vertegenwoordigd door de drie regionale organen, namelijk de gemeen telijke gasvoorzieninig Zuid-Holland met 400.000 aansluitingen, het gasbedrijf Centraal Nederland (150 000 aansluitin- gen) en de gasvoorziening Zuid-Neder land (300.000 aansluitingen) Geen oplossing Na de ondertekening van het con tract heeft een deputatie van de sa menwerkende regionale organisatie gasbedrijven (SROG) een gesprek ge had op ministerieel niveau in Den Haag over de financiële moeilijkhe den. Maar er zou geen oplossing zijn gevonden. Minister Andriessen heeft beloofd de zaak te zullen bekijkea Er echter de politieke moeilijkheid, dat de afgetreden minister een be leidsbeslissing zal moeten nemen. IS iet uitstellen Mr. dr. K. F. O. James, de voorzitter an de SROG, legde er gisteren de na druk op. dat de ombouw van al die gas toestellen een evenement is. dat niet kan worden uitgesteld. Er staat immers teveel op het spel voor de NAM, de Gas ten de winstdeler, de staat), voor de gemeenten, de inwoners, de bed rij- :n en de ombouwfirma's. In het contract, dat gisteren werd on dertekend staat weliswaar een ontsnap pingsclausule voor de gemeenten, voor het geval zij geen financieringsmidde len hebben. Maar. zei dr. James, de ge meenten willen niet ontsnappen. Zij zouden ontsnappen van de regen in de drop en in een zee van misère. Het gaat er nu om of de gemeenten CAIRO/BONN The New York Ti mes meldt dat Egypte enkele duizenden reservisten van de landmacht heeft op geroepen voor het houden van manoeu- in de strook van Gaza aan de grens met Israël. De strook van Gaza zou ver der tot verboden gebied verklaard zijn oor buitenlandse bezoekers. Uit het gisteren ondertekende akkoord tussen Egypte en Oost-Duitsland, is dui delijk geworden dat de DDR ook behulp zaam is bij het moderniseren van mili taire installaties. De Westduitse regeringswoordvoerder Von Hase verklaarde dat Bonn geen kredieten en kredietwaarborgen meer zal verlenen ter financiering van 't twee de Egyptische vijfjarenplan. West-Duits- land zal zich waarschijnlijk wel houden de reeds gesloten overeenkomst voor het eerste vijfjarenplan, waarvoor nog een bedrag van honderd miljoen mark staat. Bonn zal de Westduitse opleidings instellingen in Egypte evenmin sluiten. Brand in hooischuur - met vuur gespeeld A. Treure tc Bergambacht door brand vernield. Drie kalveren kwamen in de vlammen om. De 25 koeien konden wor den gered. Het zoontje van de eigenaar had met een vriendje in het hooi met vuur gespeeld. SAIGON Twintig Zuidvietname- se vliegtuigen, ondersteund door Amerikaanse straaljagers en straal- bommenwerpers, hebben vandaag mi litaire doelen in het zuiden van Noord-Vietnam aangevallen, zo is in Saigon bekendgemaakt. Twee doden in Saigon Politiekamp door V ietcongrehellen opgeblazen SAIGON/PARIJS Vietcongstrijders hebben gisteren een bomaanslag gepleegd op een opleidingsinstituut van de politie in de Zuidvietnamese hoofdstad. Er zou den twee politiemannen om het leven zyn gekomen, zo is gisteren vernomen. Zeventien anderen werden gewond. De kneedbom was bevestigd aan een voor het gebouw gestald rijwiel. Op het moment waren ongeveer hon derd adspiranten bezig met schietoefe. ni-ngen. Intussen is gemeld, dat bij ge vechten die tijdens het afgelopen week einde in verscheidene delen van Zuid- Vietnam zijn geleverd. 39 Vietcongop- standelingen zijn gesneuveld en 8 gevan gen genomen. Onder de regeringstroe pen vielen 33 doden- Drie man worden vermist De Amerikaanse verliezen be droegen in de maand februari het re cordaantal van 43 doden en 242 gewon den en 3 vermisten, aldus is van gezag hebbende Amerikaanse zijde meegedeeld. Vele caravanbezitters gaan er toe over in de winter te kamperen. Een beetje extra werk zal men daarbij echter op de koop toe moeten nemen. De foto, die we hier zien, werd genomen op een winter-kam- peerterrein in het Beierse Ruh- polding. Eisen EEG-personeel ingewilligd BRUSSEL De ministerraad de Europese gemeenschappen heeft gisteren de salarisverhoging van het Europese personeel goedgekeurd. De verhogingen variëren van zeven pro cent voor de hooggeplaatste Europese functionarissen tot tussen de tien en vijftien procent voor boden, chauf feurs en typistes. Als voorbeeld kan worden genoemd dat ;n Nederlandse typiste een netto-salaris kan krijgen van ongeveer 800 gulden per maand. Of dat nog niet genoeg is er zijn secretaresses die ruim 2100 gulden per maand netto verdienen. De ambtenarenorganisaties hebben dan ook maar besloten de aangekondig de staking af te gelasten. Het basis-salaris van dc drie hoogste categorieën Europese ambtenaren, zon der gezins- en verbiyfstoelagen gaat nu tussen de f 2950 en f 5250 per maand bedragen. De salarissen van de laagste groepen Europese werkers gaan (eveneens zonder toelagen) van f735 tot f1050. De algemene verhoging waartoe de mi nisters besloten bedraagt vier procent. De hoge functionarissen krijgen echter drie procent extra, omdat volgens de Europese nissie de aanwerving van kundige krachten zeer moeilijk is geworden door het sterk gestegen salarispeil in de nationale administraties van de Zes. Secundaire arbeidsvoorwaarden ma ken de verhoging voor de lagere ambte- a zo aantrekkelijk. Naast deze cijfers geldt nog dat voor elk der zes E.E.G.- landen een coëfficiënt is vastgesteld op basis van de plaatselijke kosten van levensonderhoud of op basis van de „levensomstandigheden". Deze „omstandigheden" worden voor Petten, het Europese centrum voor kern onderzoek, zeer laag aangemerkt De coëfficiënt immers bedraagt 101, tcrwyl de kosten van levensonderhoud ten op zichte van Brussel, dat op 100 is gesteld, slechts 95 daarvan bedragen. QOK wij zouden het in de minister president van het demissionaire kabinet niet hebben gelaakt ingeval hij jegens de Kamer mededeelzamer zou zijn geweest. Evenals anderen hadden wij oor spronkelijk verondersteld, dat de heer Vondeling met de minister-pre sident in discussie had willen treden. Dat had natuurlijk niet gekund, zo als wij gisteren nog in enkele edities van onze krant hebben betoogd. Wat men van die zijde en van andere zijden echter wenste, was ruimere informatie, en dat was, al was de minister-president er dan formeel niet toe verplicht, op zich zelf een niet onredelijk verlangen. Er zat in de houding van de 'rege- rings-partijen' gistermiddag dan ook iets tweeslachtigs. Ze hadden er geen bezwaar tegen dat de minister-pre sident tot de bijeenkomst werd uit genodigd. Ze stemden echter tegen de motie waarin inlichtingen werden gevraagd. Consequenter ware geweest, dat ze zich dan ook niet hadden aangesloten bij het verzoek tot aanwezigheid. TNDERDAAD ware het onjuist ge weest, indien de minister-presi dent zich gistermiddag tot enig de bat had laten verleiden. Dat was overigens van deze bewindsman die meer (door zijn zwijgen) van zich doet spreken dan hij zelf spreekt ook niet te vrezen geweest. Dat betekent evenwel niet, dat ook informatie achterwege diende te blij ven. Voor dat achterwege blijven mag de ingewikkeldheid van de ma terie zeker geen argument vormen. Kenbaarheid is eis van democratie. Het is recht van burgerschap. Waarhij komt, dat op het moment waarop een kabinet demissionair wordt elk onderscheid tussen rege ringspartijen en niet-regeringspartij- en wat men ook onder het begrip regeringspartij mag verstaan komt te vervallen. Zij staan weer op een lijn, T geen ook uitkomt In het horen door de Koningin van alle fractieleiders. Een demissionair kabinet betekent: de kaarten behoren voor allen zichtbaar op tafel te liggen. U/EL informatie, uiteraard geen de bat. Maar hoe, kan men vragen, staat het dan voor een periode als deze met de ministeriële verantwoor delijkheid jegens de Kamer? Het ant woord moet luiden, dat ze onverkort blijft bestaan. Ze wordt echter even opgeschort in de feitelijke uitvoering. Opgeschort, niet opgeheven. Want wanneer straks weer een mi nister-president niet-demissionair voor de Kamer zal verschijnen de heer Marijnen of een ander zal hij ook verantwoording moeten afleggen voor de omstandigheden waaronder hij zijn hoge ambt heeft aanvaard, ja zelfs voor de voorgeschiedenis tij dens de tussenliggende periode. Wij vermoeden dat dan over de zwijgzaamheid van gistermiddag iets zal dienen te worden gezegd. Niet dat alles reeds nu nog zo strikt geheim is. Er zijn vermoedens te over. Maar ook dat in aanmerking genomen lijkt zekerheid temeer ge boden. Vermoedens en geruchten zijn niet zelden van zekerheid de vijand. yANWAAR dan het zwijgen? Een antwoord ligt voor de hand. Men om in de taal van strategie en krijgskunde te spreken onder de rechtstreeks betrokkenen het conflict lokaliseren. Men wil het beperken tot het kabinet. Daar moet de oplos sing worden gevonden. Od zichzelf een respectabel streven, al heeft het kabinet door zo pu bliekelijk uiteen te vallen een op lossing in deze richting wel zeer be moeilijkt. In elk geval kan de tot dusver wel zeer summiere aanduiding van het conflict een aanwiizing ziin. dat naar het oordeel van de betrokkenen het streven eerst nog gericht dient te zijn op krammen van de gebroken vaas, en niet on het omsmelten van de gebroken vaas. of desnoods van een deel ervan en dan samen met an dere elementen, tot een eeheel nieu we. Echter, wanneer het streven on krammen is gericht, mag juist ook vanwege de betrachte zwijgzaamheid worden verlangd, dat spoed zal wor den betracht. In Rome eindigde vandaag een confe rentie van ministers van verkeer en wa terstaat uit de Zes, waar Nederland werd vertegenwoordigd door staatssec retaris M. J. Keijzer. Ondier kreeg genoeg van slagen ~^Een ?4iiarig,e 1 wemmer,Geoffrey Black, heeft kans gezien lich- beynjde° de bek van een haai door uit alle macht zijn beide vuisten wegeenewaIgde tLndreunen' .He* d,.er liet 2ih> been los, zwom even a etïï m*uwe aanval. De haai kreeg de pols van Black te anderv, op het °°S van het ondier, dat er aanland ^gebracht! MOedend W°nden 1,1 benen en armen 9e?ach\ dat een andere zwemmer een grapje wilde uithalen gZe7SrrZ%rJ^rekke^ mW dat 2011 tOCh wel een erg hardhandig

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1