Tweede net is stiefkind bij meeste kijkers Brick Bradford -Toch is het zo!- Jesje en Josje NTS: Wij begrijpen het niet F' Senmoet: „Een kroon voor een kind' De vrouw Alberdien BÖ 6 MAANDAG 1 MAART 1963 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-E' ■N-ETHERGOIVEN Nieuwsgaring Met veel ijver en begrip voor actua liteit hebben de via radio en televisie in de ether zijnde omroeporganisaties (VARA, KRO en AVRO) zaterdag ge tracht zoveel mogelijk aandacht te schenken aan de gebeurtenissen rond om de kabinetscrisis. Dat er weinig nieuws tevoorschijn kwam uit al deze activiteiten, waaraan uiteraard ook Radio-Nieuwsdienst en NTS-journaal belangrijke steentjes bijdroegen, kan niemand worden verweten. De „openheid van het omroepbestel" zoals wij die thans beleven werd goed gedemonstreerd in eendrachtig op trekken naar vermoedelijke nieuws bronnen en het feit, dat VARA-ver- slaggevers met r.k. volksvertegen woordigers spraken, terwijl KRO- reporters aankwamen met socialisti sche meningen, en allen zich natuur lijk ook op de hoogte stelden van protestants-christelijke en liberale in zichten. Meermalen werden de radiopro gramma's voor speciale uitzendingen onderbroken. De VARA had ook een kort gesprek met Wim Kan, die enige grappen ten beste gaf over de kabinetscrisis; we gens gebrek aan tijd viel er niet zo erg om te lachen, 's Avonds wijzigden om de klok van achten zowel AVRO als KRO hun programma om meer opinies te laten horen. Bij de AVRO leidde drs. F. A. Hoogendijk een ge sprek tussen Kamerleden van de vijf grote fracties, waarin mevrouw H. van Someren-Doumer zich verdedigde te gen een verwijt van de heer Suurhoff, dat de VVD commerciële televisie wil invoeren. „Dat is niet waar!" riep zij uit, „maar wij willen reclame en een logische verdeling van de opbrengst daarvan." Wai vooral ook in deze en in de andere t.v.-uitzendingen zowel als in de radioreportages naar voren kwam was echter het totale gebrek aan we tenschap omtrent de knelpunten in de kabinetsgesprekken. Herhaalde malen werd (o.m. door freule Wttewaallvan Stoetwegen) verbazing uitgesproken over het feit „dat de Tweede Kamer eigenlijk van niets wist" en op dat manco aan feitelijkheden liepen alle gesprekken dood. Lachen om Toon De KRO-televisie was zo hoffelijk, om als te vervallen programma-onder deel het optreden van Vera Bondam in een monoloog van Nicolaj te kiezen, want in feite moest alle televisiever- toon tussen 8.20 en 11.20 uur het af leggen tegen de AVRO-presentatie van de Toon Hermans-show. Bijna drie uren lang kon men ge nieten van de veelzijdigheid van deze ras-artiest in liedjes, grappen, paro dieën, imitaties, uitgesponnen confe rence en wat niet al. Dikwijls zomaar nonsens, soms ook leutigheid tot op het randje met ontwapenend terug trekken of de listige vlucht naar het Franse woordje, maar altijd raak en het ene lachsalvo na het andere op wekkend. Opnieuw kon men ervaren, hoe an ders, hoeveel directer en indringender de camera's het theateroptreden tot de toeschouwers brengen. Enhoe to taal anders men zo'n voorstelling sa voureert wanneer men thuis in de eigen stoel zit inplaats van een onder deel van de schaterende ,^aal" te vor men. Men „ondergaat" het minder, men kijkt en luistert afwachtender en dus kritischer en dat heeft ook zijn Illversum I. 402 m. AVRO: 7 00 Nieuws; Ochtendgymnastiek; 7.20 Belaardmuziek: 7 Lichte grami ."R, iek: 8.50 Ochtendgymnastiek; beidsvltaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters (gr); 11.00 Nieuws; 11.02 Radio-Volks-Unl- Het conflict mens-natuur 6pltst zich Overheid s voorlichting 12.27 Mededelingen t.b.v. land- 12.30 Stereo: Lichte orkestmi 13.00 Nieuws; 13.10 Mededelingen, i muziek; 13.25 Beur; instrumentaal sextet 'gr): 16.00 Nieuws; 1602 Stereo: Viool en r klassieke en semi-klassleke muziek; r de jeugd; 17 30 New York caMng; Lichte grammofoonmuziek v sen; (7.30—7.40 1 8.40 V< vrouw; 9.40 Selectie uit de musical My Fail Lady U1" 8.05 Meditatie); 8.30 Nb "Selectie uit 10.00 Moden jziek: 1150 Vol- jruit praatje; 12.00 Angelus; 12.03 Volksliederen en -dansen uit Basklë en Spanje, (gr): 12.20 Voor de boeren: 12 27 Mededelingen; 12.30 Nieuws; 12 40 Actualitel- >f grammofoonmuziek^ 12 50 Lichte grammof( grammofoonmuziek met commentaar: 13.35 Lichte grammofoonmuziek; 14 00 Voor de plattelandsvrouwen: 14.10 Musiësta: geva rieerd muzikaal programma; 14 50 Lichtba ken; 15.00 Rieleksen(herhaling van zater dag 11); 16 00 Voor de zieken: 16 40 Onderweg: programma voor oudere raars; 17 00 Voor de Jeugd: 11.35 Vooi padvinders; 17.50 Overheidsvoorlichting: Een huwelijksfeest op Curagao. Spreker: Wilko A. G. M. Bergmans: 18 00 Stereo: LicK- ensemblemuziek (opn.); 18.20 Uitzending v het Gereformeerd Politiek Verbond: N Indonesië, maar Suriname. Spreker: dr J, Verbrugh, Algemeen Secretaris van t Gereformeerd Politiek Verbond; 18 30 Porti in muziek: lichte muziek; 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoordlng. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. kombuis-sa. 2. open delta. 3. setter-arm, 4. tree-negen, 5. ea- rein-ent, 6. Leen-el-Rai, 7. olie-Deens. 8. .ker-ets-te, 9. set-pro-ter. Vertikaal: 1. kosteloos, 2. opera-elke. 3. meter-ei-et. 4. bn-teen-Erp. 5. Uden- ieder, 6. Ieren-Leto. 7. slager-Est. aster ante. 9. aam-NT-Iser. 8.40 uur begint de documentaire over de bouw van het rivierkrui- sende deel van de Rotterdamse metro. 9.00 uur hoofdfilm „Titanenstrijd", waarin liefde en zorgen van de zeesleepvaart hun climax vinden in een geweldige strijd tegen de woedende zee en een Hollandse zeeman er niet zo best afkomt Ned. 2 AVRO 8.01 uur kan men bij de AVRO weer luisteren naar „Het gesprek van de dag". 8.40 uur presenteert Ageeth Scherphuis haar tv-magazine met o.a. wetenswaardigheden over televisie bij universitair onderwijs en om 9.25 uur is het tijd voor jazz in beeld met het Curtis Amy-sextet. 9.50 uur kan men met Gerton van Wageningen kijken naar de planeet Mars. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 9.20 uur volgt het spelletje „Het hangt aan de muur". 9.40 uur een uitvoering, te geven door het Concertgebouworkest o.l.v. Pierre Boulez. O.a.: het 2e pianoconcert van Bartók met Theo Bruins als solist. Hilversum II NCRV Het hoorspel voor vanavond, dat om 8.20 uur begint is „Bezoek op woensdagavond" van L. R. Banks, waarin foutieve „bejaardenzorg" op navrante wijze wordt belicht. Het gevarieerde muziekprogramma dat verder met onderbreking door de vaste rubrieken de avond vult, bevat ïo.oo i °m HAAST? OULLie (OPAA 12DE PACH._ z'jn mee net....\oat u ingevaae OVERlöeWSIK WAS MAAR CVtT WIST OAT JUUIE/^VALT MEE1 M'J ZOUDEN VOL-/ HET V4XK VAN VRAAG UWGE. PANOLA WAAF-/LEERDEN OP ZE DEEETME VM'JN INSTEU - ZEEg ✓r^*\.MENT RERAffj lversum I. 402 m. VARA16.00 Nit Actualiteiten. 18.25 Stereo: Theai en solisten 18.50 Reportage bezoek H. Prinses Beatrix aan de West. 19 00 er de afwas, licht programma. 19 30 ementair overzicht 19 45 Overheidsvoor lichting: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws. 24.00 Nieuws Hilversum II. 298 m. NCRV: en weerpraatje 19.10 Radiokrant. 19.30 Llclv elaveclmbeloude muziek (gr 21.50 We- reldpanorama 22.00 Licht ensemble Franse volksliedjes. 22 20 Boekbespreking 22 30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenkfng 22.55 Lich te grammofoonmuziek. 23 40 Het Evangelie in Esperanto 23.55 Nieuws. 24.00 Einde lire film. 21 PO Titanei Fury), speelfilm, (beide keuringen 18 j Molière. 22.20 De zaak Oppenhelm 1751) Organen van levende orga nismen kunnen, al naar gelang de functie die zij hebben te vervullen, worden aangepast aan hun doel en veranderen in vele gevallen zelfs volkomen van vorm, zodat het vaak heel moeilijk is de oorspronkelijke oervorm hiervan te ontdekken. Heb ben we in een tweetal voorgaande artikeltjes betoogd, dat de plantende len boven de grond eigenlijk alle uit loof bestaan, bij talrijke cacteeën kunnen we de bevestiging hiervan zien aan de stam, die tot dikke, bladachtige z.g.n. cladodiën is uitge groeid. waaraan tevens de bloemen bevestigd zijn. De bladeren zijn hier vergroeid tot doorns. Maar desgewenst kan de plant van bladeren ook weer siengelachtige de len maken. Slinger- en klimplanten hebben organen nodig waarmee zij alles kunnen vastgrijpen dat hun houvast belooft. De kalebas vervaar digt daarom ranken uit bladeren, maar de erwt acht een dergeijke maatregel je reinste verspilling, en maakt haar ranken op een veel zuiniger manier uit delen van het blad. De wingerd doet het wéér anders en ontwikkelt haar ranken uit twijgen. Drie voorbeelden dus, van hetzelfde grijporgaan, dat nu eens uit bladeren of delen daarvan, dan weer uit stengels gevormd kan worden. Wanneer we nu nog even mogen recapituleren en vaststellen, dat bla deren die zelf het ademhallngs- en voedingsorgaan van de plant zijn tot voortplantingsorgaan kunnen uit- Harmonie in «le natuur groeien, maar tevens tot klim-, grijp en verdedigingsorgaan en desgewenst ook tot ruggegraat en stut van de hele plant, dan krijgen we toch wel een treffend beeld van de vervonnlngs- mogelijkheden en de plasticiteit van do levende stof, die let wel! niet naar willekeur nu eens tot de ene vorm uitgroeit en dan weer tot de andere vorm. maar die juist die vorm krijgt, die voor de levenswijze van de plant nuttig en doeltreffend is. Met andere woorden, de vervormingen van de oervorm zijn op een doel gericht, ook al kent de plant dat doel zelf niet en ook al ontgaat dat doel ons. mensen, in vele gevallen. Maar ook al zien we er vaak overheen, het „idee" dat hier achter staat en waar van elke levende vorm de materiële weergave is, valt moeilijk te ontken nen. Zouden de plantendelen naar willekeur bladeren, ranken, doorns, twijgen, stammen, meeldraden, stem pels, of bloembladen vormen, kortom hun hele repertoire van mogelijkhe den in het wilde weg afwerken, het zou een chaos worden die geen enkele plsnt levensmogelijkheden bood, en de aarde zou „woest en ledig" zijn als voorheen. Doordat Iedere levensvorm echter gebonden is aan het „idee", waarvan die ene vorm binnen bepaalde grenzen de materiële realisatie Is, kan de harmonie bestaan, die op elk gebied In de levende natuur valt waar te nemen. En dan hebben we nog altijd over het hoofd gezien, welk een wonder het blad op zichzelf is! H. Pétillon Nadruk verboden. (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM „Een recent onder zoek wijst het uit: er wordt weinig op het tweede net geke ken. Hoe dat komt begrijpen wij niet", zegt de heer E. A. Schütten- helm, voorzitter van de NTS. „De programma's op Ned. 2 zijn beslist niet van mindere kwaliteit en richten zich ook niet uitsluitend tot bepaalde groeperingen. Ja, als er een speelfilm is vliegt de kijk dichtheid omhoog, maar verder neen, de belangstelling blijft be perkt." Wij dringen nog eens aan: „Er is toch een bureau Intomart in Hilversum, dat speciaal voor de om roep werkt, voor NRU en NTS ook. Heeft dat nog niet eens een steek proef genomen om die oorzaak op te sporen?" „Neen", bekent de heer Schütten- helm, „we hebben wèl een rapport over de kijkdichtheid en de mogelijk heden tot kijken op het tweede net. Op het ogenblik kan 30 procent van de kijkers in Nederland het tweede programma ontvangen, d.w.z., deze kijkers hebben er dus voorzieningen voor getroffen. Maar verreweg de meesten kiezen niet, en blijven het eerste programma volgen." De NTS-werkgroep sociologische dienst, die net uitgebrachte rapport bestudeert, heeft ook iets te vertellen: „We zullen proberen er achter te komen, wat de redenen zijn. Een paar weten we er wel; sommige kijkers moeten in de gordijnen klimmen om door verwisseling van antennedraden Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 schittering, 5. niet vast. 7. voorlichting, 8. hoogste punt, 10. vriend (Fr.). 11. hijswerktuig, 12. mu zieknoot, 13. voorzetsel, 14. lidwoord, 15. boom, 16. vreemde munt, 17. vaste bodem, 18. het oude Mesopotamië, 20. meisjesnaam, 21. familielid, 22. buisvor mig ingewand. 24. rund, 25. jachthond, 26. uitroep, 27. tweetal, 28. gemeente in N.-Brab., 29. jongensnaam. 30. nauwe opening. Vertikaal: 1. groots, 2. schaapkameel. 3. streling, 4. na dato (afk.), 5. afval van vlas, 6. voorzetsel- 8. voorzetsel, 9. huis. 11. mandje. 12. meisjesnaam, 14. afslui ting. 15. buisvormig ingewand. 16. jon gensnaam. 17. boom. 19. paard. 20. op dje plaats, 22. bezinksel, 23. zijde. 25. bezwe ringsformule, 26. bijwoord, 27. familielid, scheik. element (afk.). Ned. 1 naar Ned. 2 over te kunnen schakelen en daar hebben ze dan geen zfn in als het niet erg dringend is. Weer anderen zitten ver de zender en krijgen het beeld in mindere kwaliteit." Maar daarmee is de merkwaardige vraag bij lange na niet beantwoord. Wie voorzieningen heeft getroffen om het tweede programma te kunnen ontvangen zal, wanneer het overscha kelen met perikelen gepaard gaat, de zaak technisch wel beter doen lopen. hij echt graag op Ned. 2 wil kijken. En de beeldvervaging treedt niet zó frekwent op, dat dit euvel een belangrijke rol kan spelen. Als er een boeiende speelfilm is, terwijl op Ned. 1 een documentaire of een gesprek aan de gang is, kan er immers wèl voldoende worden overgeschakeld? GEMAKZUCHT? Gebleken is, dat ook toestelbezitters die een modern apparaat hebben en door middel van het indrukken van een knop naar het tweede programma kunnen overgaan, evengoed aan het eerste blijven hangen. Hoe wordt dat verklaard? Is het een zekere gemakzucht om, als eenmaal het journaal heeft bekeken, het toestel maar te laten aanstaan het komende programma gewoon te ondergaan? Is men zo verknocht aan het eerste programma, dat men het nog on nig blijft vinden ook eens het tweede te proberen? In vele gevallen schijnt dat de waarheid nabij te komen. Men zet 's avonds „de televisie" aan men spreekt nog altijd van „vóór en na het journaal". Ned. 2 wordt be schouwd als een aanvulling, een noodsprong als Ned. 1 niet voldoet. Vraagt men er bij de omroep naar, dan hoort men dezelfde klachten: er wordt niet echt op Ned. 2 gekeken. Dat blijkt wel uit de reacties van de kijkers. Wordt een programma dat altijd sterk in de belangstelling stond, van Ned. 1 naar Ned. 2 verplaatst, dan blijven plotseling de brieven uit. Dit brengt de omroep in een moei lijk parket: zij willen op beide netten gelijkwaardige programma's brengen, maar de kijkers erkennen in feite die gelijkwaardigheid niet. Vanzelfsprekend is er op het ogen blik nog een tendens om zeer opmer kelijke programma's op Ned. 1 te plaatsen, aangezien nog niet het gehe le land in staat is, het tweede pro gramma te ontvangen. Maar wanneer dat tegen het einde van dit jaar wèl het geval is, zal ook dat onderscheid beslist vervallen en zal het ene net niet boven het andere worden verko zen. MEER NIEUWS „Er is natuurlijk één absoluut ver schil", geeft de heer Schiittenhelm toe: „Het tweede programma mist het journaal en dat geeft dus het eerste een zekere status van meerderwaar digheid. Maar dat komt omdat wij nog geen journaalstudio hebben. Wanneer in die technische leemte is voorzien (hopelijk in oktober a.s.) zullen wij beslist met meer journaal uitzendingen over beide netten gelij kelijk verdeeld, komen." De heer Schüttenhelm. thans ook waarnemend programmacommissaris van de NTS. voelt er niets voor om, zoals de radio-nieuwsdienst ook lang heeft gedaan en op bepaalde tijdstip pen nóg doet, over beide zenders gelijk het journaal te laten uitgaan. „Dat zou zonder bezwaar kunnen, maar dat vind ik geen moderne programmering." „Maar", vragen wij, „als het kij kerspubliek nu al zo spaarzaam te bewegen is om op het tweede net te kijken (men heeft kijkdichtheid van dikwijls niet meer dan 3 tot 6 a 8 pet gemeten!), hoe moet dat dan wel gaan wanneer het idee van minister Bot om maar vlug nog een derde net te bouwen, doorgaat?" De heer Schüttenhelm heft de han den ten hemel: „Vraag me dat nietik weet het beslist nietzoals het nu is lijkt het me niet dat Nederland om een derde net róépt, maar wie zal het zeg gen NIETS NIEUWS Laten we intussen constateren, dat het verschijnsel van „het tweede programma als stiefkind behandelen" niets nieuws is. In het buitenland klaagt men over dat euvel steen en been. De BBC, zo jeugdig en vol vuur en met allerlei moderne ideeën aan het tweede programma begonnen, ervaart dat „men" haast niet kijkt naar het tweede net. In Duitsland waar de overheid alles heeft gedaan om het kijkersdom een tweede en nog wel onafhankelijk programma voor te zet ten, tobt ZDF met gebrek aan kijk dichtheid. Toch zijn dit zelfstandige, volwaar dige en contrasterende programma's, maar jamen kan de kijkers niet dwingen. Tweede netten worden blijkbaar wel gewenst, maar moeizaam geaccep teerd. 19. Meneer Pieterson wipte weer boord en de kinderen zagen hem zlchtig over het paadje lopen Weldra keerde hij terug met de plank onder zijn ene arm en de bemodderde laarzen Josje in zijn andere hand. ..Zal ik de laarzen even afspoelen, meneer Pieterson?" bood Josje aan. Maar de eigenaar van het scheepje haalde ze al een paar keer door het water, zodat de ergste klonten slik eraf spoelden. „Nee, zo gaat het al wel." antwoordde hij. ,.De rest borstel ik er wel af, als ze weer opgedroogd zijn." Jesje had inmiddels de broek van haar vader van beneden gehaald. De kinderen klauterden ook van boord en op een plekje, waar een aantal stenen lagen en ze geen gevaar liepen weg te zakken, begon Jesje de-dik bemodderde broek in het water van de kreek uit te spoelen. Het duurde een hele tijd eer alle slik er eindelijk af was en Jesje verzuchtte dan ook verschillende malen: „Ik heb nooit geweten dat broeken wassen nog zo'n zwaar karweitje is. Meneer Joppers, die ijverig zat te tekenen, lachte en zei: ,.Ja, nu krijg je misschien extra-waardering voor al het werk dat je moeder steeds weer doen moet. Jes." Maar eindelijk was de broek dan toch schoon genoeg naar Jesjes zin. „Hang hem maar hier over dc reling.' zei meneer Pieterson. die lachend had staan toekijken. „Knijpers heb ik niet, maar het zal zo ook wel gaan. Dan ga ik even kijken of mijn soepje niet aan brandt." Jesje hing de broek op en dc kinderen bleven even bij de reling staan. „Luister eens. ik hoor een motor!" riep 41 De troïka stond voor. Zij stapten in. Dè paarden draafden. Het rijtuig hotste over ruwe stenen. Boven net geratel van de wielen klonk blij gerinkel van de bollen op de boog boven het middelste paard. Alber dien luisterde naar dat heldere geluid, 't Was of zij er telkens weer ln hoorde de woorden, die haar hadden getroffen op het doopbewijs. Der kerke Christi inge lijfd. Ze was nooit erg gevoelig, maar nu was ze ontroerd. Dit kind, geboren in den vreemde, behoorde bij de christelijke kerk. Het was van haar ®n Ties en ook van Jezus Christus. In die week voeren ze uit met volle lading. Ze hadden op de reis het fraaiste zomerweer, met toch voldoende wind. Gosse speelde vaak aan dek. Alber dien stond voor plezier aan het roer, terwijl de mannen dek en boorden teerden. Ze had de kleine Berendien ook graag aan dek gebracht, maar Geertien had opnieuw gewaarschuwd, wat haar moeder vroe ger ook gedaan had, dat zeelucht zeer gevaarlijk is voor kleine kinderen. Dus hield zij de kleine in de roef. Toen ze bij stralend zomerweer het Haringvliet invoeren, op weg naar Dordrecht, rekende ze evenwel dat het verbod hier niet meer gold. Ze haalde haar jongste uit de benauwde roef en liep met 't kind op de armen heen en weer op 't dek. Ze knuffelde de kleine en lachte ertegen en keuvelde ermee. Ties, die aan het roer stond, keek ernaar. Op een gegeven ogenblik liet hij de helmstok los om op haar toe te gaan, maar toen zag hij Beyer op een tros op de voorplecht zitten, en daarom draaide hij zich om en greep de helmstok weer. Hij moest geen gekke dingen doen. als anderen het zagen. Ook zo had hij echter plezier in zijn vrouw, z'n kleine meid en in z'n zoon Gosse, die. zittend tussen roef en roer. met blokken Alberdien glimlachte naar hem. Met deze glimlach was zij helemaal niet lelijk, vond Ties. Hij voelde zich gelukkig. Alberdien ook, geloofde hij. WANKEL EVENWICHT Die zomer en herfst maakten ze nog enkele reizen naar de Oostzee, totdat het gevaarlijk werd daarheen te gaan, omdat je er wel in, maar misschien Biet door K. NOREL weer uit kon komen, wanneer de winter eens vroeg inviel. Toen brachten ze een lading aardappelen naar Engeland en kwamen met steenkool terug op Gronin gen. Bij hun aankomst daar waren sommige kapi teins al bezig af te tuigen. Enkelen hadden de luiken dichtgespijkerd en vooronder en roef op slot gedaan. Met hutje en mutje was al het volk van boord gegaan tot volgend voorjaar. Alberdien en Ties waren niet van plan hun schip in winterlaag te leggen. Verleden jaar waren ze lang aan wal geweest en het nieuwe schip had veel gekost. Ze wilden hun schuldeisers zo spoedig mogelijk afbetalen. Derhalve zochten ze naar vracht voor ijsvrije ha vens, maar een lading voor Bergen in Noorwegen sloeg Alberdien af. ofschoon ze best wist dat die haven nooit toevroor. De winterreis van Zoutkamp uit over de Noordzee, toen haar vader een stijf been had en zij de navigatie leiden moest, stond haar nog helder voor de geest. De zee was open, doch aan dek was alles ijs en het gaande want was stijf bevroren. Het was toen enkel goed gegaan, omdat ze over één boeg konden blijven liggen totdat ze ergens waren, waar het niet meer vroor. Neen. ze wou lading hebben voor het zuiden, waar je van vorst geen last had, het liefst naar Franse, Noordspaanse of Portu gese havïns. Voor die bestemmingen was er echter niets. Ze konden wel stukgoed krijgen voor Odessa en als retourvracht graan. Bij dit aanbod stond Alberdien in tweestrijd. Hun s het daar in het zuiden „Praatjes van ouwe zeelui," beweerde de bevrach ter. „Sinds de marine Algiers gebombardeerd heeft, al dertig jaar geleden, is het afgelopen met de nirate- rij." Alberdien besliste niet onmiddellijk. Ze wilde er nog eens over denken. Het piraten-gevaar telde de bevrachter, die nooit had gevaren, veel te licht, geloofde zij. Ze wist van Veendammer kapiteins, dat zij wel eens slaags waren geweest met zeerovers, maar ook hoe deze zich die gasten van het lijf gehouden hadden. Zij hadden als ze naar de Middel landse Zee gingen een paar kanonnetjes aan boord. Daarom ging ze op stap of ze die wapens krijgen kon. De bazen ln de scheepstagrijnen keken vreemd op toen zij naar kanonnen vroeg. Wat moest zij daarmee? Maar eindelijk vond ze bij een uitdrager een aantal zesponders, voorheen tot de stadsverdediging vrn Groningen behoord hebbend. Alberdien stuurde er Ties op af, om te zien of de dingen bruikbaar waren; dit was voor een vrouw geen werk. Ties wist van zulk moordtuig ook niets af, maar hij nam een oude snorrebaard in de arm, die vroeger bij het paarden volk gediend had. en deze verklaarde dat je ermee <chieten kon, al was het niet ver. Daarop kochten ze zes stukken Een smid maakte op de voorplecht, op het achter dek en aan weerszijden van de grote mast voetstuk ken voor de kannonnetjes, maar voorshands kwamen deze daar niet op te staan. Reyer en de jongens stopten ze op order van Alberdien in het kabelgat. De eerste weken zouden ze het wapentuig niet nodig lebben en hun vreedzame galjoot moest er nie' uit dagend uizien. als het niet nodig was. „Voor mijn part hebben we ze nooit nodig," zei Reyer, doch Wim en Hajo dachten er anders over Nu ze kanonnen hadden, wilden zij er ook wel eens mee schieten. Zij hoopten dat er straks piraten zouden komen. i vaart geschikt. Maar Odessa tyordl vervolgd b i .ar 12i.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6