Leidlse Conranit Extra kabinetsberaad over vestiging van Mobil Oil Mijnongeluk in Japan Ministers zijn nog niet uit er Vietnam mogelijk voor de Veiligheidsraad Raffinaderij toch aan Noordzeekanaal RTV-kwestie: Beroemdste automobiliste van Engeland voor een jaar rijbewijs kwijt Commentaren Nazi-zuster Erdman: actie was weldaad" IN Hrtctour: F. DIEMER eofdr«dacteur: Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn her» in teghenipoe»" Dinsdag 23 februari 1965, 45ste jaargang Aanhoudend kwakkelweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met enige nerslag. Morgen overdag opklaringen. Matige af en toe vrij krachtige wind tus sen noord en oost. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen overdag tempera turen om het vriespunt. i 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzer p.w. f 0 ,78, p.m. 3 ,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst~bezorging. 18.00— 1 "/00 uur Kansen voor Europoort wellicht van de baan Druk beraad in het kabinet van de minister-president: minister Bot. onder wiens departement radio en televisie ressorteren, arriveert. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Iïet kabinet heeft naast het radio- en t.v.-vraagstuk nog andere zorgen aan het hoofd. Terwijl alle politieke waarnemers in de ver onderstelling verkeerden dat de regering zich met niets anders bezighield dan met het omroepvraagstuk, heeft de ministerraad gistermiddag, tijdens een extra vergadering in het kabinet van minister-president Marijnen, vrijwel uitsluitend gesproken over de vestiging van een olieraffinaderij van Mobil Oil in het Amsterdamse havengebied. Ook tijdens de kabinets zittingen van vorige week vrijdag en zaterdag is dit onderwerp uitvoerig aan de orde geweest. Het gaat hier om een uiterst com plex vraagstuk, waaraan tal van be leidsaspecten zitten: financieel-eco- nomische, sociale, sanitaire, bouw kundige en ruimtelijke. De meeste ministers zijn er direct bij betrok ken. Over de definitieve regerings beslissing,- die van grote betekenis zal zijn voor het toekomstige indus triële klimaat van ons land, is nu nog weinig bekend. In de loop van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet is gis teren om kwart over zes uiteen ge gaan. Verondersteld wordt dat het niet voor vrijdag de gewone vcr- gaderdag opnieuw bijeen zal ko- Dit zou betekenen dat het over leg over de omroepplannen zeer ver is gevorderd. Wanneer vrijdag de defini tieve voorstellen worden goedgekeurd, kunnen zij nog voor 1 maart bij de Kamer zijn. In politieke kring wordt veronder steld. dat op aandrang van de libe- en c.h. ministers de mogelijk heid wordt onderzocht een derde tele- sienet in gebruik te nemen. Reeds december heeft mevrouw van Some- a hierop in de Tweede Kamer aange drongen en de heer Geertsema heeft wens dezer dagen in een inter- met Elsevicrs Weekblad her haald. Minister Bot maakt het zich no deloos moeilijk, merkte hij op. Door verruiming van de zondmogelijkheid en nieuwe concessionaris een re delijke hoeveelheid zendtijd kunnen krij gen, waardoor hij de kans zou heb- m zich tot een volwaardige deel genoot in etherland te ontwikkelen. Men vreest, dat een nieuwe zendge machtigde er te bekaaid zal afkomen wanneer de zendtijdtoewijzing wordt gekoppeld aan het getal der aanhan gers. Minister Bot heeft zich geadvi seerd door deskundigen steeds op het standpunt gesteld, dat' we nog niet :en derde televisienet toe zijn. Zelfs de bezetting van het tweede net is nog niet wat zij wezen moet. Met het bouwen van een zender is men er er moeten ook studio's komen en moet personeel worden aangetrok- Moord op Malcolm gewroken NEW YORK Een moskee van de Zwarte Moslems in de New Yorkse wijk Harlem is vandaag door een ontploffing en de daaruit ontstane brand vernield. Een deel van de voorgevel van het drie verdiepingen tellende gebouw kwam naar beneden. Men vermoedt dat hier sprake is van een wraakoefening voor de ver moorde negerleider Malcolm X In één oogopslag S.G.P.: „Christelijke par tijen laten verstek gaan" pag. 2 Vondeling noemt namen pag. 2 Proces-Raja: het Führer- principe pag. 5 Verjaring: benauwend probleem in Duitsland pag. 5 Nóg langer oud brood? pag. 6 Doe-het-zelf met een huis in Pijnacker pag. 6 ken. Enige ministers zijn op dit punt optimistischer en hebben de vraag op geworpen of de moeilijkheden niet zou den kunnen worden opgelost het rijk financieel zou bijspringen. In politieke kringen neemt men aan, dat Mobil Oil toestemming zal krijgen om zowel de nieuwe raffinaderij als de petrochemische industrie die de maatschappij aan de raffinage wil verbinden, aan het Noorzeekanaal te vestigen. Daarmee zouden de kansen van de Rotterdamse Europoort om als aanvoerhaven voor de ruwe olie te kunnen dienen, van de baan zijn. Het Amerikaanse concern wil over drie jaar met de raffinage beginnen. Het heeft als voorwaarde gesteld, dat de ruwe olie met tankers van ongeveer 130.000 ton kan worden aangevoerd. Voor de gemeente Amsterdam was dit aan leiding de regering te verzoeken voor deze mammoettankers een buitenhaven bij IJmuiden te maken. Het kabinet heeft dit geweigerd, omdat het de benodigde investering (meer dan f 100 miljoen) voorlopig te groot achtte. Als alternatief is toen voorgesteld het leggen van een pijpleiding van Europoort naar Amster dam, waarmee f50 a 160 miljoen ge moeid zouden zijn. Amsterdam en de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr Kranen burg. hebben zich tegen deze oplossing (die de positie van Rotterdam nog meer zou versterken) krachtig verzet. Hun be. zwaren blijken ook in het kabinet gehoor te hebben gevonden, met name bij de minister van economische zaken prof Andriessen, Naar verluidt gaat de regeringsvoor keur nu uit naar opvoering van de overheidsinvesteringen voor waterwerken in het Noorzeekanaal om daardoor de industriële ontsluiting van het kanaal- gebied volledig rendabel te maken. Reed thans is men druk doende met de ver betering van de toegang tot het Noord zeekanaal bij IJmuiden. Aan deze wer ken zouden bepaalde voorzieningen kun nen worden gekoppeld, die aan de wenser van Mobil Oil en de gemeente Amster- dam zouden kunnen voldoen. Rijksbemiddelaars leggen zich neer bij haven-cao (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het College van Rijksbemiddelaars heeft gistermiddag besloten geen gebruik te maken van zijn bevoegdheid de regering te advi seren de nieuwe haven-c.a.o. onverbin dend te verklaren. Dit besluit geldt ook voor het bij deze overeenkomst ge voegde protocol, waarin (zoals wij za terdag meldden) de collectieve extra- beloning van 2.5 procent is geregeld. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, zo werd ons verklaard, deze be slissing genomen „uit beleidsoverwe gingen van loonpolitieke aard Prinses Beatrix heeft op Curagao een bezoek gebracht aan de kraam kliniek .prinses Margriet''. De kliniek werd geopend door prinses Margriet, toen ze met prinses Irene in 1962 een bezoek bracht aan de Antillen. De foto toont de Kroonprinses met een enkele uren oude baby Malinofsky: spel met vuur Eindelijk van de weg... OAKMERE (Engeland). De beroemdste automobi liste van Engeland is ein delijk van de weg af althans voor één jaar. De rechter heeft de 66 jaar oude mejuffrouw Margaret Hunter gisteren rijverbod van die duur opgelegd, na een botsing met een boom. Mejuffrouw Hunter er kende dat de boom rustig langs de weg stond en dat de 30 meter lange wielsporen hoogstwaar schijnlijk van haar auto afkomstig waren. Maar zij weet het ongeluk aan een mysterieuze macht, die zich meester had ge maakt van haar auto. Agent Thomas James ver klaarde, dat zij in ant woord op een vraag naar de aarde van die macht gezegd had: „Het was alsof een straalmotor mij van de weg duwde". „Iets achter me Voor de rechtbank zei mejuffrouw Hunter: „Ik voelde iets achter me. Ik zou willen weten wie dat doet en waarom. De politie behoort dat uit te zoeken." Mejuffrouw riunter ver kreeg in 1962 Internationale faam doordat haar rij-in structeur in een drukke straat uit haar auto sprong met de kreet „dit is zelf moord". Zij legde ettelijke malen tevergeefs het rij-examen af en kreeg ten slotte een rijbewijs door zich in Ier land te vestigen, waar geen examen afgelegd behoeft te worden. Het rijbewijs werd door de rechter in beslag geno men, hoewel mejuffrouw Hunter de arrestatie van de griffier eiste wegens diefstal. En zij gaf te kennen tn hoger beroep te zullen gaan met de opmerking: „Het land zal al dit ge wauwel niet willen gelo- Op Schiphol arriveerde gisteren de geredde bemanningsleden van de Nederlandse vrachtvaar der Sophocles, die vrijdag op de Atlantische Oceaan is vergaan. De foto toont enkele leden i de bemanning, die het kistje r,__. de scheepspapieren dragen. Op de achtergrond (met pet) kapi tein G. H. Kuipers. Deputatie van Het vierde Prinsenkind" Prinses Christina kreeg een grammofoonplaat DEN HAAG H. K. H. prinses Chris tina heeft gistermiddag ter gelegenheid van haar 18de verjaardag in aanwezig- H. M- de Koningin op paleis deputatie ontvangen heid Soesdijk o stichting „Het vierde Prinsenkind' Deze deputatie bestond uit de 20-jarige Adriaan Ncyburg uit Honselersdijk en de 19-jarige Henny Schotten uit Tub- bergen. begeleid door mejuffrouw E. Vink. directrice van het spastische cen- um te Zwolle. Zij boden de prinses een grammofoon plaat aan. Na dit bezoek ontving de Prinses haar peten mevrouw Post-Salomons en mr. A J. Andree Wiltena- PARIJS/MOSKOU/SAIGON/WASHINGTON President Johnson heeft in principe besloten Vietnam voor de Veiligheidsraad te brengen. Er zouden voldoende „concrete bewijzen" zijn om Noord-Vietnam verant woordelijk te stellen voor de Vietcong-aanvallen op Amerikaanse instal laties in Zuid-Vietnam. de afgezette opperbevelhebber, generaal Khan. Deze bevindt zich nog steeds bui ten Saigon en aarzelt met het overdra gen van het commando aan „kleine" Minh, die door de militaire raad tot zijn opvolger is benoemd. Khan heeft een nieuwe bijeenkomst van de militaire raad verlangd, omdat slechts 12 van de 20 leden aanwezig waren, toen het be sluit met betrekking tot zyn afzetting werd genomen. Khan reizend ambassadeur" Dit wordt vernomen in diploma tieke kringen te Parijs en Londen. Ook wordt gemeld, dat de secreta ris-generaal van de NAVO (Noord- atlantische verdragsorganisatie), de Italiaan Manlio Brosio, een beroep op alle leden van de alliantie en in het bijzonder op Engeland en Frank rijk heeft gedaan, de Verenigde Sta ten in de kwestie Zuid-Vietnam te steunen. Intussen heeft maarschalk Malinofsky, de Russische minister van defensie, in Moskou verklaard dat het vuur, waar mee de Ver. Staten in Vietnam spelen, een algemene oorlog kan doen ontvlam- Hij sprak op een bijeenkomst ter gele genheid van de 47ste verjaardag van de Russische strijdkrachten. Voorts werd in Moskou bekend gemaakt, dat het Krem lin bij Amerika heeft geprotesteerd tegen „ontoelaatbare en gevaarlijke acties tegen Russische schepen op open zee". Amerika heeft nog niet gereageerd op dit protest. x Uit Washington wordt gemeld, dat de (democratische) 'senator Gale McGee een plan met betrekking tot Noord-Viet nam heeft ontvouwd. Amerika zou moe ten beginnen, Hanoi een ultimatum te stellen dat het onmiddellijk moet op houden met militaire infiltraties in zuiden. Reageert Hanoi daar niet op, dan moeten bombardementen volgen op mili taire installaties. Als na een tweede ultimatum de infiltraties voortduren, moeten industriële bedrijven worden ge bombardeerd. Op die manier zou Was hington duidelijk kunnen maken, dat het Vietnam niet zal prijsgeven. Daarna zou den onderhandelingen over een bestand en vrede kunnen volgen. Verward In Saigon is de toestand nog steeds verward. De generaals, die elkaar in evenwicht houden, wachten met span ning af, wat de volgende zet zal zijn van Haarknippen wordt 10 cent duurder AMSTERDAM De minister van eco nomische zaken heeft er zich mede kun nen verenigen, dat de tarieven van de herenkappers voor het knippen van he ren en kinderen, zoals deze per 1 januari 1964 werden vastgesteld, met ingang Benoeming Volgens betrouwbare zegslieden zou Khan zijn benoemd tot ambassadeur in het buitenland. Het staatshoofd zou hier toe een decreet hebben ondertekend. Het is niet bekend, waar Khan de diplo matieke post zal bekleden, als hij deze zou aanvaarden. het bij ons geldende bestel voor radio en televisie vormen een bewijs te meer, dat het geldende bestel het best bij onze volksaard past Al hebben wij medelijden met al die genen die zich in deze weken zoveel denkwerk hebben opgelegd, in de moeite die het hun kost iets anders op tafel te leggen schuilt iets bemoe digends. Het geldende, zo vaak ge kritiseerde bestel was blijkbaar nog zo gek niet Voor ons is dit alles nog een extra reden om te waarschuwen tegen allerlei denkbare compromissen. Het gaat niet om een keuze tussen een reeks van mogelijkheden die nog slechts op papier bestaan. Neen, er is een reëel bestel dat voldoet en waarbij, desnoods onder correctie ervan, aansluiting Behoort te worden gezocht Voor de aanvaardbaarheid van een compromis dient met deze feitelijk heid rekening te worden gehouden. Men moet zich door vaak ongefun deerde kritiek niet te spoedig in de war laten brengen. bijzondere dank toekomt voor de wijze waarop zij hun zware taak ver vullen. Niet altijd is er aan deze portefeuille veel eer te behalen ge weest Deze minister maakt er iets goeds van. Waardering past ons voor de proef die de minister gaat nemen tot ver sterking van het vrijwilligerselement in het leger. Een gaan in deze rich ting lijkt geboden, nu hantering en beheer van zoveel materiaal bijzon dere deskundigheid vereisen. Natuurlijk zal voor het welslagen van het plan nog een en ander ko men kijken. De vrijwilligers zullen zich verzekerd ■willen weten van een redelijk positie straks in de maat schappij. Enkele van him beste jaren immers steken zij in de militaire dienst. Het bedrijfsleven, dat overi gens zal kunnen rekenen op goede krachten, zal moeten meedoen. De beloning van het welslagen van het plan voor de maatschappij is uiteraard niet gering. Met belang rijk beperkter dienstplicht zal kun nen worden volstaan en ook het financiële voordeel is niet te ver waarlozen. We hopen dat de gedachte van de minister zal aanslaan. 59 doden 2 vermisten TOKIO Gevreesd wondt, dat onge- eer 65 mijnwerkers om het leven ge komen zijn als gevolg van een mijngas- ontploffing in een kolenmijn op Hok kaido. De ontploffing vondt plaats op diepte van ongeveer 3.500 meter. Zeven mijnwerkers zijn er in geslaagd zich in veiligheid te stellen. De mijn bevindt zich ongeveer 40 km ten westen van Sapporo. Tot dusver zijn 59 lijken geborgen. Naar twee arbeiders wordt nog gezocht, maar men heeft weinig of geen hoop hen te kunnen redden. Er waren 173 arbei ders in de mijn toen de ontploffing zich voordeed- De mijnwerkersbond heeft meegedeeld, dat er donderdag in het gehele land zal worden gestaakt als protest Medeplich tig euthanasieprogram MüNCHEN Veertien Westduit- se verpleegsters, die ervan worden beschuldigd te hebben deelgenomen aan de uitvoering van het zg. eutha- nasie-program van de Nazi's waar bij 100.000 tot 200-000 ongeneeslijk zieke patiënten werden gedood, moesten gisteren voor een recht bank in München verantwoording afleggen voor hun daden. Eén van de beschuldigden. Marga- rete Tumovski, die medeplichtig zou zfjn aan moord in 200 gevallen, huilde toen zij voor de rechters een verkla ring moest afleggen en een andere viel flauw. De 63-jarige ex-verpleegster Luise Erdman probeerde haar medewerking aan het doden van geesteszieken te recht vaardigen door te wijzen op haar eed en trouw aan Adolf Hitler, „Ik was aan die eed gebonden", zo verklaarde zij. Luise Erdman, wie 210 gevallen van moond ten laste worden gelegd, zei voorts dat vele zieken al dagenlang „in doodsstrijd" la gen. „Ik beschouwde toen de actie als zij. Onder druk het begin van het proces heb ben de verpleegsters in de leeftijd van 47 tot 67 jaar, die deel hebben uitge maakt van de medische staf van psychia trische inrichting in Obrawalde in'Pom- meren waar van 1942 tot 1945 tenminste dedigd met de verklaring dat het doden van geesteszieken een wettelijke maat regel was die zij mede onder druk van de artsen moesten uitvoeren. De man die vermoedelijk de grootste verantwoordelijkheid droeg voor de moorden, de directeur van de inrichting Grabowski. zou in 1946 zelfmoord hebben gepleegd. De vrouwelijke arts, dr. Hilde- gard Wernicke, en de verpleegsters Helena Wiczorek zijn wegens dezelfde misdrijven in 1946 in Oost-Berlijn ter dood veroordeeld en terechtgesteld. De veertien verpleegsters bevinden zich niet in hechtenis (""Aj 1 maart met 10 cent worden verhoogd. 8000 patiënten werden gedood, zich ver- ,.We liebben afgesproken om huiswerk gezamenlijk te maken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1