Toch nog sympathie voor nazi's in Oostenrijk Romantische hoedjes uit Parijs Touwtrekken Hartelijk welkom in holst van de nacht Collecte voor Novak bracht f22,50 op Auto te water: vader en zoon verdronken Lachasse-Londen matigt de mode Negerleider Malcolm X in V.S. doodgeschoten 5 MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 (Vervolg van pagina 1) Onze radio- en televisieredactie te kent bij het bericht over de omroep- voorstellen aan, dat het uitvoeren van a dergelijk voorstel in de Hilversum- en Bussumse omroepwereld cata- trofale gevolgen zou hebben. Dit zou rnmers betekenen dat zeker vijf en oaarschijnlijk zes of misschien wel eer zendorganisaties zouden moe it touwtrekken om toch al zo schaarse :teurs en artiesten van betekenis on- Ier contract te krijgen: men zou na- *rr'i kelijk adverteerders aanbiedingen moeten kunnen doen met attractieve programma's. Dit zou onder de huidige omstan- jighedeh, bij de beperktheid van het arsenaal, een strijd op leven en dood worden en het is niet ondenkbaar dat zijn toevlucht zou moeten zoeken tot import van Amerikaanse lawaai- programma's, welke geheel en al op commercie zijn ingesteld en waarvan juist in Amerika meer dan ge noeg krijgt. Bij informatie bij omroepleiders ver men wij reeds van deze bezorgdheid: de omroeporganisaties zouden hierbij V gehouden zijn elkaar vliegen af le n n vangen en vooraf kostbare contracten dedte sluiten welke boven hun finan- a ciële draagkracht van nu gaan. Dat de omroep op het ogenblik gebukt gaat onder geldtekort, is voor niemand een geheim. He* is de vraag, in hoeverre oc]| zij dus te zware contracten kunnen aangaan indien het mogelijk is, po- ,npilaire auteurs en artiesten aan te werven bij een dan overvoerde maag t op een al te krappe markt zonder Experiment met publieke opinie gezonde financiële lasten. s» Bovendien vreest men dat door zulk in^j touwtrekken de goede geest van sa- r menwerking, waarin thans zoveel tot y. stand komt, schade zal worden toege- .gl, bracht. „Dit zou wel eens een dood steek voor sommige omroeporganisaties innen betekenen. Wij mogen toch niet innemen dat zoiets de bedoeling zou z\jn", luidde een van de commentaren. Een andere zorg welke omroepleiders hierbij erkennen is het feit, dat op deze wijze de adverteerder toch zeggenschap zou krijgen over vorm en inhoud van ie programma's welke hij prefereert als verpakking voor het aanprijzen van zijn artikelen. ,,Dat is dus geen reclame meer, maar commerciële televisie." Daarbij ligt de 1 mogelijkheid voor de hand dat dr pro- gaan afzakken naar goed kope populariteit, iets wat de Neder- e o landse omroep altijd en met recht heeft n h afgewezen. Men wil namelijk niet de smaak van het publiek bederven, maar opvoeren. En het is de vraag, in hoe verre commerciële televisie dat nog zal toelaten, ook al wordt er begonnen met weinig reclame in een beperkt aantal programma's. Want is de deur eenmaal open, dat wordt de kier snel breder. WENEN Een experiment met voor de Oostenrijkse publieke opinie verbijsterende resultaten heeft de jonge, Weense journalist Oscar Bron- op zijn naam gebracht. In zjjn blad Forum beschrijft hij hoe de sen op straat reageerden, toen hij, in het hartje van Wenen, met een oude Winterhulpbus op straat verscheen om voor oorlogsmisdadi ger Franz Novak geld in te zamelen. „Noodhulp voor Franz Novak" stond met grote letters op een plakkaat, dat hij droeg. En op een ander: „Lief degaven in de gevangenis offer voor Franz Novak". Wie Franz Novak is en wat hij heeft gedaan, weet de hele wereld intussen wel. Hij was de Oostenrijkse transport, leider van de Oostenrijkse Eichmann, de man die jaren achtereen het ver voer van miljoenen Joden naar de ver nietigingskampen regelde. Hetzelfde Landesgericht, waar Raja zich thans voor verantwoorden moet, veroordeel de hem enkele weken geleden tot acht jaar gevangenisstraf. De jury drie van de acht leden vonden hem overigens totaal onschul dig verklaarde slechts één van de punten der dagvaarding ontvankelijk. Het betrof de aanklacht dat hij zich aan openbare geweldpleging schuldig gemaakt, waar in Oostenrijk een celstraf van acht jaar op staat. Oscar Bronner, die geld wilde inza melen voor een nieuwe procedure tegen Franz Novak in hoger beroep, met medeweten van de politie autoriteiten, nog gieen twintig minuten op straat. Hij dacht een pak slaag te krijgen voor het opvangen der stompen trok hij drie dikke truien lmaar in plaats daarvan kreeg hij 160 schilling, of ongeveer 22,50 gul den. Vijfenveertig procent van de sen die iets offerden, gaven zonder te weten wie Franz Novak was. Nóg 45 procent gooide geld in het bus. je uit sympathie met de oorlogsmisda diger. Tien procent, voornamelijk jon ge mensen, haalde de neus op, gaf kritisch commentaar, of verklaarde onomwonden dat Novak een boef was. Prinses Sonrida (glimlach) WILLEMSTAD Om één uur in de nacht van Vrijdag op zaterdag werd prinses Beatrix op het vlieg- veld van Curagao verwelkomd door honderden Antillianen, die met vlag getjes zwaaiden, toen zij uit New York aankwam. De aankomst was vertraagd door de terugkeer het vliegveld Kennedy na de valse waarschuwing, dat er een bom het vliegtuig was. Gouverneur o Cola Debrot was de eerste die de Prinses verwelkomde, vervolgens premier E. Jonckheer en een begroe tingscommissie, waarna een meisje bloemen aanbood. gs de weg naar het gouverneurs paleis waar de Prinses logeren zo stonden honderden mensen. De Prinses scheen wat vermoeid te zijn, toen zij lachend en wuivend voor een venster !t paleis verscheen. Het werd weer vroeg dag, want reeds n acht uur moest de Prinses een ere wacht inspecteren op het gouverne- inentsplein, doch dit deed geen afbreuk Later toenemende kans op neerslag DE BILT. Gedurende het week einde trok een in betekenis afnemende rug van hoge luchtdruk van Zuid- Scandinavië naar het zuiden, terwijl vooral in Rusland de luchtdruk aan- zienlijk daalde. Een zwak storingsgebied vormde zich daarbij boven het Slcagerrak. Dit verplaatste zich langzaam in onze richting en lag maandagmorgen voor de kust van Noordholland. Het ver oorzaakte plaatselijk wat lichte regen of sneeuw bij naar west tot zuid op lopende winden, hetgeen tevens tot gevolg had dat in het noordwesten van bet land de temperaturen tot boven bet vriespunt stegen. In centraal Europa bleef het echter zeer koud. Zo vroer het in Zuid-Duits- land algemeen 15 graden. In de Arden ven kwam plaatselijk 12 graden vorst voor. In ons land meldde Zuid-Lim burg met min 6 graden de laagste tem peratuur. Voor de verdere weersontwikkeling is een nieuw storingsgebied van be long. dat zich van Noord-Groenland naar het zuidoosten beweegt en mor gen bij Denemarken verwacht wordt. Onder invloed hiervan zullen later de winden tijdelijk uit west tot zuid gaan toenemen, waarbij de kans op enige sneeuw of regen groter wordt. ZON EN MAAN Dinsdag 23 februari: zon op 7.39, onder 18.08. Maan op 2.18, onder 10.54. L.K. aan haar goede humeur. Opgewekt stond zij met de gouverneur, premier en anderen op het bordes te luisteren naar de aubade van duizenden school kinderen onder leiding van frater Fide- lius, hofleverancier van kinderzang. Liedjes in het Nederlands en Papia mento klonken op tegen de eeuwen oude Fortkerk. „Ik heb erg genoten en ik vond het erg lief', zei de Prinses. De kinderen barstten in een luid hoera uit, toen zij vertelden dat maandag een vrije dag zou zijn. De bevolking toonde duidelijk, dat zij prinses Sonrida (glimlach) sinds 1958 niet was vergeten. Was het 's nachts reeds druk geweest, op zater dagmorgen was het moeilijker dan ooit de binnenstad te bereiken. De tropen- zon brandde onbarmhartig. Desniette min had de Prinses plaats genomen in een zachtrode open auto. zodat de vele duizenden de Prinses goed konden zien en de ontwikkeling van de genomen foto's zal handen vol werk leveren. Aan het Waaigat legde zij een krans het monument voor de gevallenen in de tweede wereldoorlog. Vervolgens be zocht zij de dr, Albert Schweitzerschool, waar kinderen van elf nationaliteiten hun vlaggen toonden, zongen en dansten on der begeleiding van een eigen orkestje. Bij de middelbare meisjesschool Maria Immaculata stond een meisjesdrumband en de kinderen zongen oud-Curagaose liedjes. De Prinses nam enige rust vertrok vervolgens naar het in een restau rant herschapen Fort Nassau, waar het bestuurscollege van het eiland een maal aanbood. Na de siësta bezocht de Prinses Casa Cuna (huize wieg) het kinderhuis van de stichting jeugdzorg waar zij een macuta (mandje) ontving 'met Curagaose bloe men. Bij de kraamkliniek van het wit-gele kruis wachtten haar de tweeënhalf jarige Iti de Swart, die ondanks een vriendelijk woord van de Prinses bleef huilen en Max Sariwanek. Deze was flinker, maar er kon geen lachje at Sinds de opening in 1962 door prinses Margriet zijn daar 1400 kinderen geboren. Hierna opende de Prin ses het landsinstituut voor volksgezond- Tweede dag Zondag woonde de Prinses de dienst beert het geweten het zwijgen op te leggen, en het collectieve schuld besef te onderdrukken. Helaas, zo wel in Duitsland als in Oostenrijk lopen nog ontelbare mensen rond die Ln deze schokkende vervalsingen ge loven. Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Met iedereen die ieits gaf, probeerde Bronner een gesprek aan te knopen. Uit de weergave hiervan blijkt dat de oudere generatie geneigd is de ogen te sluiten voor de weerzinwekkende fei ten die tijdens het proces tegen Novak aan het licht zijn gebracht. „Ik ben er blij om", verklaarde een heer van middelbare leeftijd, die een bankbiljet van 100 schilling in het busje stopte, „dat er nog oprechte, nationaalbewuste en moedige jongelie den zijn". „Zeker een Jodin", commenta rieerde een offerende vrouw, toen een andere vrouw met opgetrokken neus voorbij liep. „Andere moordenaars lopen nog op vrije voeten", zei een man, die schilling gaf. „Novak wil men met valse getuigen en leugen van moord betichten". Lectuur Wat Oscar Bronner ook nog „ving' was een stukje neo-nazistische lectuur van het liederlijkste karakter. Het werd hem overhandigd door een jon geman, die het met „Adolf Eichmann" ondertekende stencil geheimzinnig uit z'n aktentas haalde (het zou om de zoon van Eichmann kunnen gaan, die in Argentinië een van de leiders is van een pas opgerichte nazi-partij en die beurtelings met „Horst" en met „Adolf" ondertekent). „Instituut voor de navorsing der waarheid", luidt het briefhoofd van he,t rondschrijven, dait op 11 januari 1965 werd gedateerd. En een ander op schrift geeft aan dat het om „de wer kelijke achtergronden van de Jood- concentratiekamp-gruwelleugens" gaat. „Vals" Wa<t het fraaie vlugschrift dan wel zegt? „Dat er 6 tot 10 miljoen Joden in de gaskamers van het Derde Rijk zijn om gekomen, is op latrine-geruchten ge baseerd". „De waarheid is dat er gedurende de oorlog slechts 800.000 burgers in .de concentratiekampen werden gestopt, van wie het grootste deel kon worden vrijgelaten". „Met valse stukken is tegen Eich mann en Hoess (commandant van het kampf Auschwiitz) een schijnproces gevoerd". .Op bevel van de geallieerde oor logsmisdadigers zijn de gaskamers van Auschwitz pas na de oorlog door half- verhongerde, Duitse krijgsgevangenen gebouwd, wie niet lang daarna voor eeuwig het zwijgen is opgelegd. Het zelfde geldt voor Dachau, Bergen- Belsen, Mauthausen, Ravensbrück De leugen, de grote leugen, pro- LAAG SOEREN De 41-jarlige heer Rix uit Eerbeek en zijn veertienjarige zoon zijn gistermiddag verdronken, toen zij in Laag Soeren met een per sonenauto in het Aoeldoorns-Dierense kanaal kwamen. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht. Volgens getuigen reed de be stuurder met vrij grote snelheid. De auto kwam ondersteboven in het water terecht. Hoewel onmiddellijk hulp werd geboden, bleek de bestuurder reeds te zijn over leden. Toen de auto met behulp van een takelwagen was geborgen trof men het stoffelijk overschot van de zoon aan. de Fortkerk bij, waarin dr. Ph. Meer burg voorging, Later vertoefde zij op een particulier jacht in de rustige baai van Coral Cliff. In de namiddag was een manifestatie m 5560 vertegenwoordigers van 59 scho len, sportverenigingen, jeugdorganisaties, De Prinses was iets te laat doordat de brug over de Sint Annabaai „fout" iets wat de Curgaoenaars dagelijks onderwinden. Een kleurig défilé trok meer dan een uur lang voorbij, waarbij de Prinses de gewichtheffers herkende, in wier midden zij te Tokio had vertoefd. Er was muziek en dans. (Van onze moderedactrice) J~\E hardnekkige strijd tussen de Parijse modisten en de Parijse kappers is dit seizoen tot een wapenstilstand gekomen. De kappers kunnen desgewenst de haren der dames te berge doen rijzen, geen hoed zal aan hun kunstwerken schade berokkenen. De hoofdbedekking is zo luchtig, zo plooibaar en dikwijls zo ruim van bol, dat het kapsel er keurig onder blijft. Bovendien is de mode flatteus, het gelaat verzachtend tot het romantische toe. Redingote van Lachasse van zwarte zijde bedrukt met een bloempatroon in turquoise, rose en geel. te steken als mode aangevend cen trum. Maar de Franse esprit en la ter de Italiaanse voortvarendheid hebben de aetiviteit allang over vleugeld. De Londense reactie op deze verloren illiLsie was typisch Engels. Men staakte de niet te win- wedloop, maar ging rustig door kleren te maken, die pasten hij de eigen stijl. Modefans beoordelen de Britse mode als „tam", maar de gemiddelde vrouw zal er veel vin den naar haar smaak. Dit blijkt ook weer duidelijk uit de voorjaarcollectie van het Lon dense huis Lachasse. De modellen zijn eenvoudig, meest rechte rokken die net tot over de knie reiken. Soms door gering of lichte klokken wat beweging. Maar geen breed uit waaiende plooirokkengeen over daad aan losse panden. Opmerkelijk veel gedessineerd materiaal. Vage bloempatronen en veel diagonale en geometrische fi guren. De diagonaal-indruk wordt vooral ook verkregen door het we ven in gemengde kleuren. De kle ding accentueert nergens het fi guur, maar verdoezelt het ook niet. De taillélijn is iets verlaagd. De jasjes van de tailleurs vallen tot vlak boven de heup en hebben dik wijls een smal ceintuurtje van lint even boven de zoom. De schouders zijn rond met hoogingezette mou wen. Mantels en tailleurs zijn kraag loos of hebben een kleine kraag, die even van de hals afstaat. De voornaamste kleuren zijn turquoise, donker rose, groen, beige en helder geel, terwijl zwart en donkermarineblauw veelal in com binatie met wit getoond worden. Zomerjapon met lichte dra perie aan de oorsage en een even bewegende roklijn. een wollen niate- gemengde kleuren, matjesdessin. Flink karwei verspeeld Wilton-F ij enoor d alles normaal ROTTERDAM Op de scheepswerf van Wilton-Feijenoord in Schiedam wordt vanaf vandaag weer normaal gewerkt. Van de onrust van de laatste dagen was vanmorgen niet veel meer te bemerken. De directie zit echter met de moeilijk heden die de stakingen hebben opge leverd. Zo heeft men een flink karwei verspeeld. Onderweg naar de werf was namelijk een reparatieschip waaraan veel afdelingen en veel mensen zouden moeten werken. In verband met de stakingen heeft Wiilton-Fijenoord dee grote op dracht gemist en is het schip in het buitenland gebleven. De directie zal nu moeten trachten dit „gat" ln de produk- tie op te vullen. Ook op andere werven en bedrijven is het rustig. Nog worden hier en daar besprekingen gevoerd om de .kleine puntjes" van de overeenkom sten Hieruit zullen waarschijnlijk geen stakingen voortkomen. UTRECHT De zesjarige Frans Qua- kerimaat uit Utrecht is zaterdag, toen hu met enkele vriendjes op een rangeerter rein aan het spelen was. met zijn voet onder een goederenwagen gekomen. De voet moest worden geamputeerd. Voor ochtend en middag zijn er de bretons, zowel klein als groot die nog al achter op het hoofd worden ge dragen. De opgesla gen rand is soms ietwat driehoekig, wat bijzonder pittig Voor zomerda gen zonder wind zijn er de relevé' de grote hoeden met opgeslagen rand. Opzij en in de hals versmalt de rand zich. Ze worden veel gemaakt van fijn stro of over trokken met genop te zijde. Soms is ook de rand alleen bekleed met zijde Als derde in het modespel is er de muts. Men derrke dan echter niet aan iets stevigs of stoers. De mutsen zijn ijle gevalletjes die als zeepbellen om het hoofd sluiten. Nylon organza, kant, cellofaan, ny lonpaardenhaar, zij de en tule zijn de materialen. De muts omlijst het gezicht maar laat het voor hoofd vrij. Luchti ge strikken en, bloemfantasieën ver hogen het effect. Alle modisten ko zen zachte Meuren, waaronder veel ro se, naturel en wit. Heel weinig donker blauw en zwart, maar wel eens zacht blauw in combina tie met rose. zien en het is te hopen, dat veel vrouwen er ook ple. zier in zullen heb ben de modellen te dragen. 1. Muits in grove witte tule van J. C. Brosseau. 2. Marde Cliristiane nam zacbt rose mousseline gelegd over lila mousseline voor deze muts die gegarneerd is met Hose organza kelken. 3. Kleine breton van grof zaelit groen en bruin stro van J. C. Brosseau bierbij wordt een col lier gedragen; van kleine geel- topaas geslepen stenen van Bo heems kristal van R. Jean Pierre. 4. Grote soepele olocbe gegar neerd met een foulard die in de bals wordit gestrikt, van Jean Patou. 5. Blauw met witte noppen organza capeline, van Gilbert Orcel. 6. Muts van organza afgezet met groen pi cot stro gegarneerd mest een roos in de hals van J. Barthet. 7. Relevé van wit stro met zwart fluweel gegarneerd en waar de toet haar uit komt kijken, van Rose Valois. koophandel der Amerikaanse staten, waarin 31 staats- en regionale- organi saties zijn vertegenwoordigd, dringt op aan de uitgaven voor buitenlandse hulp te besnoeien en tevens die van derwijs, gezondheid en bestrijding de armoede te beperken, teneinde bezuinigng van 3,4 miljard tot stand te brengen. hi eett &OJt6e hy deze film is een jong verko- Premier Alexei Kosygin van Rusland is gisteren 61 De voormalige Ameri- De twaalf Utrechtse ge- kaanse senator en destijds meenteraadsleden die zich per von alcoholvrije dran- perschef van president Ken- deze week schaarden achter ken die erin slaagt, de aan nedy, Pierre Salinger, heeft een motie waarin droogleg- whiskey verslaafde Bac- jaar Seworden. Zoals een filmcontract in Ilolly- ging van de gemeentelijke chusklan van een stadje woonlijk wordt wood getekend. Hij zal de recepties werd bepleit, heb- in het Wilde Westen te bc- Sowjetunie weinig aandacht rol spelen van een Ameri- ben als troost voor hun ne- keren... besteed aan dat feit kaanse consul in Parijs in derlaag (24 raadsleden tor- De weduwe Stanley Jad- e 20th Century-fox film pedeerden de motie) een win te New York, die had eni*>e uitzonderingen waren „Niet storen". In november vrijkaartje gel egen voor beloofd voor de Princeton- de 70ste verjaardag van vorig jaar delfde Salinger een Utrechtse bioscoop. De universiteit in New Yersey Stalin en Chroesjtsjef. Maar bij de verkiezingen het on- „1" onade-Chinezen", zoals „iets aardigs" te zullen doen ^eze twee hebben later kri- derspit tegen de Ameri- de ijveraars voor droogleg- blijkt 27 miljoen dollar aan kaanse zanger en danser ging in de raad werden deze universiteit te hebben moeten incasseren we- Georg Murphy en verloor aangeduid, kunnen daar de nagelaten. Zij is enige da- £ens manifestaties van toen zijn Senaatszetel voor film ..Limonade Joe" gaan gen geleden op 87-jarige „persoonsverheerlijking". Californië. bekijken. Hoofdfiguur in leeftijd overleden. NEW Y'ORK Malcolm X, de voormalige leider van de Zwarte Moslim organisatie, een nationalistische beweging van negers, is gisteren in de Newyorkse negerwyk Harlem op een bijeenkomst neergeschoten en kort daarna in een ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. De negerlei der werd door vier kogels in de maag getroffen. Twee negers zijn gearres teerd en m staat van beschuldiging gesteld. Daders zijn al gegrepen Er moesten tien politieagenten aan pas komen om de twee aangehouden mannen te „bevrijden" van de lijfwacht van de vermoorde negerleider. De m nen waren op de grond gegooid werden geschopt en geslagen en volgens, een ooggetuige zag het naar uit dat hen wilde „lynchen". Een van de pakte negers werd later onder z' bewaking naar een ziekenhuis vervoerd. Behalve de twee beschuldigden zijn nog verscheidene andere negers aan gehouden om te worden gehoord. De politie vond achter het toneel van dt danszaal een geweer met een afge zaagde loop. Volgens een verslaggever van de Amerikaanse radio- en tele visiemaatschappij ABC, waren acht of tien schoten op Malcolm X afgevuurd toen deze op het toneel van een dans zaal in de omgeving van Broadway stond. Twee anderen die samen met Nadat de negerleider was getroffen, brak in de zaal paniek uit. De ongeveer 400 aanwezigen stroomden naar de uit gang, terwijl sommigen riepen: „Ze heb ben Malcolm X neergeschoten". Een week geleden werden drie benzine, bommen naar de woning van de neger leider in New York gegooid. Hij, zijn echtgenote en twee kinderen kónden zich toen dwars door de vlammen een achteruitgang in veiligheid stellen. Malcolm X was juist teruggekeerd uit Engeland waar hij een bezoek had ge bracht aan Smethwick, waar ook ra ongeregeldheiden zijn. Malcolm X man die vaak geweld bepleitte als middel voor oplossen van rassenvraag stukken. Hij was het die het denkbeeld opperde een vorming van een Ameri kaanse Mau-Mau organisatie Hij werd later door de Zwarte Mos lims geschorst, omdat hij ergerlijke dingen over de moord op president Kennedy had gezegd. Malcolm had name lijk verklaard dat de aanslag op de Bestuurder onder invloed? Doorgereden na dodelijke aanrijding GENNEP De politie heeft een in woner van Bergen (L.) opgespoord die verleden week woensdagavond in Nij megen een jongeman heeft aangereden en na deze aanrijding is doorgereden. Het slachtoffer van de aanrijding is zaterdag overleden. Donderdag kreeg de politie een tip van een garagehouder dat hij hem een wa gen ter reparatie was aangeboden, die een vernielde ruit en andere beschadi gingen had. De bestuurder zei tegen de politie dat hij niets van het ongeval had gemerkt. Hij was in gezelschap van zijn verloofde. De politie neemt aan dat hij onder invloed van sterke drank heeft gereden. president een kwestie was van „zijn trekken thuiskrijgen". Na de schorsing is de negerleider uit de beweging weg gegaan. De 22-jarige neger Thomas Hagan wordt er van beschuldigd de dodelijke schoten te hebben afgevuurd. Hij werd in het tumult, dat na de moord ontstond, door een kogel in het been gewond. Ook Cassius Clay, de wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, kreeg een .waarschuwing". In zijn flat brak brand uit. Volgens de politie werd deze brand moedwillig gesticht. Zoals bekend, trad Cassius Clay vorig jaar toe tot de organi satie van de zwarte moslims. Volgens de politie is absoluut geen sprake van brandstichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5