Financiële problematiek nader belicht gemeenten Te kust en te keur Taalbarrière voor kinderen uit lagere beroepsmilieus Laatste groet hoog boven hongerige zee Litteris had succes met een gezellig toneelstuk Zes bemanningsleden door Alize opgepikt NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 Maandag Kantine Kikkerpolder. 8 uur: algemene rgadering U.V.S Gehoorzaal. 8 uur: Tibor de Machula ellist) voor kunstkring ,.Voor Allen''; Flipse. piano. De Doelen. 8 uur: amateurfotografen, rde ronde zwart-wit. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en it. dr. F. Vos met film en dia's Q Stationsweg 35. 8 uur: kynologenver- ^^ging Rijnland, mevr M. Donath- r „Indrukken van Oufts jgshow 1965". Schevenlngen: Kurzaal, 8 uur: Haagse ekenopera. Dinsdag del Stadhuis. 78 u.: zitting Bouwfonds Q ed. Gemeenten. lien Breestraat 19, 78 u.: spreekuur Chr. >p( nigratiecentrale. Rapenburg 73, 8 uur: K. en O., film- ring. Le testament d'Orphee. Schouwburg. 8 uur: K. en O., Studio i rÉet „De rechtvaardigen". Rapenburg 61. 8 u.: K. en O., cursu jAmerika, nu en in de toekomst" (di W. Schulte Nordholt). Den Haag.- Kon. Schouwburg. 8.15 u, intrum met „Electra Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: concert 'iener Solisten. Woensdag Steenschuur 6. 8 uur: Jaarvergadering in Postzegelverzamelaars. Boshuis, achter Hoflaan 74. 1.306 i ntinfcrkoopmiddag van en voor de bejaar- Lee «sociëteit. Boshuis, achter Hoflaan 74, 7.3010 u.: ideéctëteitsavond Hérv. wijkgemeente Bos- ■ecfiiierwijk. Schouwburg, 8 uur: Litterls Sacrum it „Taloelah". Hogewoerd 49. 7 en 9.15 uur: K. en vofm „Dieven hebben 't ook moeilijk". ;m( Hoofddorp; Het Verscholen Nest, 2.45 xiei ir: A.R. Partijdag voor het district, reede-Kamerlid Schakel over „Om de 1ste wijzerstand"; in aula technische n j ooi 7.45 u.: Tweede-Kamerlid Rooi- k over „Bouwen aan de toekomst" twoord ds. Van Galen. Herv. pred. te Iversum. 3(|Ben Ilaag: Ko Schouwburg, 8.15 u. Comedie met „Wie is bang vooi tirginia Woolf?" Den Haag: Diligentia, 8 uur: Marion ivies, cello. Schevenlngen: Kurzaal, 8.15 uur: Resl- intie-Orkest. Donderdag ,aiJ Café De Grot (hoek N. Beestenmarkt. :anl gang Oude Singel 2). 8 u.: jaarverg. oor Eendracht Verbonden. Aula Asserstraat, 8 u.: afd. Centrum |rJJ bristenvrouwenbond, jaarvergadering. Causerie gedeputeerde Van der Kwaak LEIDEN In de grote zaal van restaurant Van der Heijden sprak ge deputeerde Van der Kwaak te Leiden voor een drukbezochte vergadering van de Kamerkring Leiden der Christelijk-Historische Unie over de ac tuele problemen in de gemeentepolitiek. Zeer vele gemeentebestuurders waren voor deze vergadering naar Leiden gekomen. Niet alleen om te luisteren naar het boeiende betoog van gedeputeerde Van der Kwaak, maar ook om antwoord te krijgen op de vele vragen, die op dit ogenblik bij alle gemeenten rijzen. Van dit vragenuur werd een druk gebruik ge maakt. Vele brandende kwesties kwamen aan de orde. De spreker begon met een uiteenzetting rer het waarom en hoe van het gemeen telijk leningplafond. Geconstateerd moet worden, dat de bewegingsvrijheid der ge meenten in de na-oorlogse jaren steeds verder wordt beknot. De gemeenten zijn nauw betrokken en afhankelijk van de conjuncturele ontwikkeling van het land. Nu deze ontwikkeling aanleiding geeft tot de derde bestedingsbeperking sedert 1945 is er nog nauwelijks sprake een eigen financieel beleid der ge meenten. De uitkeringen uh het gemeen tefonds en de hoogte van het vastgesteld leningplafond bepalen de mogelijkheden jn de gemeenten De scheefgetrokken verhouding te export en import noopt de regering tot grote voorzichtigheid. Daarbij komt, dat onze export kwetsbaarder wordt: tot 1958 voerden wij voor 70 uit naar landen West-Europa, nü bedraagt dit percentage reeds ruim 80. Den D" ita Nc Lakei Den Burcht. 9.30 u.: jaarvergadering Ita Nova. Lakenhal, 8 u.: opening tentoonstel- j ig uit het kunstbezit van de leden der j er. van Belangstellenden door P. Herfst. Gehoorzaal. 2.30 en 8 uur: Gronheid- ,s(a üdeshow. dii Hoofddorp: gemeentehuis, »rd te'd burgemeester mr. G. C. van der Hie illigen, ie< Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: hl ugse Comedie met „Galante Listen". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: belcan- ■concert. kei Vrijdag c yj Hoge Rijndijk 49 Zoeterwoude. 8 uur: aly en O.-cursus pottenbakken (o.l.v. G "J ttlberg). Gehoorzaal, 2.30 u.: Margriet-show. Leiderdorp: Dorpshuis, 8 uur: uitvoe- Harmoniekapcl Oegstgeest: Toneelzaal van Endegeest, u.: K en O., Henk van Ulsen speelt i zingt. Den Haag: Diligentia. 8 uur: cabaret oos Jansen. Zaterdag 9.30 uur: uitreiking van ernink Leiden aan vroegere l(j j .Gehoorzaal, 9. r «delen Wernir rïl,) bilarisscn. Oude Vest 13. 8 uur: C. J. V De Valk. de vuist weg". iestraat 19 3 uur: Geref Jeugdver- .toneelavond. Hooglandse Kerkgracht 44. 8 uur: Herv. ngerensocicteit, ..Dag der fotografie" Terrein Van der Valk Boumanweg «Werdorp, tegenover benzinestation. 2 iaJ, Ir: oprichting Alg. Leidse S'.udenten- eiver. „Asopos". n h Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum Taloelah. Hoofddorp: aula lag. technische school. en 3—5 uur: afscheid burg. G. C. J'3>n der Willigen van gemeentepersoneel rt*fl burgerij. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: ^aagsc Comedie met „Na de zondeval 'J^Den Haag. Diligentia. 8.15 uur: Haag- identencabaret. yd Schevenlngen: Kurzaal, 8.15 uur: Re- laai Hentie-Orkest. met pianist. Welke apotheek? Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. #136. apotheek Van Breest Smallenburg, fiderdorp en apotheek Voorschoten. :geester apotheek Zondag 21 febr. 8—24 uur. Films nu_ Camera (2.30, 7 en 9.13 uur): Je bent nC!iaaar eenmaal jong (14 jaar); woensdag: te: hebben het ook moeilijk (K. 0.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De hel van iandsland (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Goliath en fe slavinnen (14 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Comman- Padvinder sdienst in Lodeuijkskerk LErDEN In de St. Lode wij kskerk hebben gisteravond Leidse, Leiderdorp- se en Voorschotense padvind(st)ers hun jaarlijkse bijeenkomst gehouden ter her denking van Lord Baden Powell, de op richter van de padvindersbeweging. Zij werd bijgewoond door padvinders, ver kenners, padvindsters. gidsen en ka bouters van alle gezindten. De bijeenkomst werd geleid door ka pelaan F. Wüst en oubaas J. Vink. Het orgel werd bespeeld door dr. G Bots. In de liturgie waren behalve een vlaggen, parade ook liederen en schriftlezingen opgenomen. In een meditatie vergeleek aalmoeze nier Wüst Baden Powell met de apostel Petrus. Ook hij wist zijn vreugde de wereld in te dragen. Een koor zong enkele lofliederen. Oubaas J. Vink, hoofdcommissaris van de voortrekkers, zei onder meer: „Vreemd, dat we met onze katholieke, gereformeerde of her vormde broers en zusjes in één kerk bijeen zijn. Meestal zijn we ervoor te vinden als er maar iets gezelligs is te Voor de Zuidhollandse gemeenten Is een plafond vastgesteld van 574 miljoen gulden, voor leningen en ga ranties. Vergeleken met de Investe ringen der Zuidhollandse gemeenten In 1961. 1962 en 1963 betekent dit een quotum van 89 Dit percentage ligt in het bijzonder voor Zuid-Holland laag; Juist de provincie, waar zeer grote werken in uitvoering zijn of moeten komen. Aan de hand van cij fers toonde Gedeputeerde Van der Kwaak aan. dat de klap van de be stedingsbeperking in Zuid-Holland hard aankomt. Over de woningbouw zei gedeputeerde Van der Kwaak dat 1964 een gunstig jaar is geweest. Meer dan 100 000 wonin gen kwamen gereed. In Zuid-Holland, waar in de afgelopen jaren de woning bouw ongeveer 18.000 woningen per Jaar leverde, kwamen in 1964 20.590 woningen gereed. Mede door de instelling van de bouwdistricten gaan wij de goede kant is echter voor de toekomstige wo ningbouw in zoverre een somber vooruit zicht, dat de bestedingsbeperking van nü, in de woningbouw van de toekomst tot uitdrukking komt. Wanneer de ge meenten, door leningplafond en begro tingssituatie daartoe gedwongen, geen of minder bouwterreinen kunnen aankopen of niet tot bouwrijpmaking kunnen ko men, zal over enkele jaren de terugslag daarvan in de woningbouw worden ge- Het is dan ook daarom, dat er bjj de regering met grote klem op wordt aange drongen: le de aftrekpost voor de eigen gemeentelijke financiering, die te hoog is aangemerkt, te verlagen; 2e de gemeen ten toe te staan, de aankoop van bouw terreinen en het bouwrijp maken daar van met kort geld te financieren; 3e de investeringen met betrekking tot de aard- gasaanleg in aanmerking te nemen Curve prijs Vele vragen werden daarna op Gede puteerde Van der Kwaak afgevuurd. Over de curve-prijs sprekend, meende gedeputeerde Van der Kwaak, dat dit een zeer ondoorzichtig criterium is. Meestal ontstaat er een zekere touwtrekkerij. Bo vendien houdt het onderhandelen over deze prijs het werk ten zeerste op. De fa tale datum (5 december 1964), de dag waarop de minister een zekere bouwstop invoerde waarvan noch de gemeenten noch de provincies op de hoogte waren, had spreker een teleurstellend gevoel be. Vele woningcontingenten gingen door deze onverwachte maatregel voor de ge- verloren. Gemeentebestuurders volkomen te goeder trouw op contln- gentbehoud mochten rekenen, kwamen hierdoor bedrogen uit. LEIDS onderzoek toont aan: DEN HAAG. Een wetenschappelijk onderzoek van het Leids Sociologisch Instituut in Amsterdam en Twente doet vermoeden, dat er een taalbarrière bestaat, die een belangrijke belemmering vormt voor kinderen uit lagere beroepsmilieus bij doorstroming van lager onderwijs naar middelbaar onder wijs (h.b.s., gymnasium en lyceum). Prof. dr. F. van Heek, die de leiding van dit talentenproject heeft, verklaarde dat volgens de eerste resultaten van dit onderzoek de school bij het huidige onderwijsstelsel blijkbaar niet in staat is een groot aantal kinderen met goed intellect de verbale vorming bij te brengen voor bet volgen van vJijn.o. Het is zeer waarschijnlijk, zo meent hij, dat bij het lager onderwijs talent verloren gaat, doordat men als vanzelfsprekend bij alle kinderen een taalvaardigheid veronderstelt, die in de lagere beroepsmilieus betrekkelijk weinig voorkomt. Bij het onderzoek in Amsterdam en Twente is gebleken, dat een vrij grote groep scholieren met een goede algemene intelligentie, mede wegens een gebrek aan taalvermogen, niet voor het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs gescnikt is. 7 Afscheid en installatie openbare kleuterschool LEIDEN Morgenavond om acht uur zal in de gymzaal aan de Drie-October- straat afscheid worden genomen van me). J. M. Baan, hoofdleidster van de open bare kleuterschool „De Margriet" aan de Duivenbodestraat. Hierna volgt de instal latie van haar opvolgster, mej. Th. M. Regeer. Filmavond De Ratel LEIDEN De Leidse Werkgemeen schap „De Ratel" heeft zaterdag in de grote zaal van het Leidse Volkshuls een culturele filmavond gehouden. Het programma, dat ditmaal vijf-kleu renfilm omvatte werd geopend met de Zwitserse film „Bergfrühling" waarin de toesdiouwers een beeld kregen van de majestueuze bergwereld. Via een door Freddy Lievense en Kees Zuren vervaardigde rolprent kregen zij vervolgens een indruk van het 5 jaar gedurende gigantische werk dat moest worden verricht voor de aanleg en con structie van de "St-Lawrence Seaway", waardoor nu zelfs schepen tot 10.000 ton de aan het Michiganmeer gelegen havens Chicago en Milwaukee kunnen bereiken De film „De Poort van Europa" gaf beelden van de havencomplexen, die worden aangelegd in het kader van de Botlek, en Europoort-projecten. Een hoogtepunt was de prachtige kleu renfilm „Australia's Coral Wonderland". Hierin brengt men per boot ris het ware zelf een uitgebreid bezoek aan „The Great Reef', het grootste koraalrif ter wereld. Tot besluit volgde „Wij Surinamers". waarin de cineast Peter Creutzenberg zijn camera richt op Suriname. Overlevenden Sophocles terug Somber relaas van kapitein SCHIPHOL Op de trieste te- tocht van de Azoren naar het vader land hebben 42 overlevenden van de gezonken vrachtboot „Sophocles" in de afgelopen nacht hoog boven de hongerige zee een laatste groet ge bracht aan hun twee vermiste en zonder twijfel omgekomen kamera den. Kapitein H. Fransen maakte daartoe met de DC-7 van Martin's Air Charter een speciale omweg naar het zeegraf, ongeveer 1000 km N.N.O. van de Azo ren, en cirkelde er met een wijde boog omheen, terwijl de bemanning van de „Sophocles" in stille eerbied luisterde naar een paar plechtige woorden die KNSM-directeur G. Vermeulen ter nagedachtenis van de drie omgekomen zeelieden uitsprak. Zwem vesten Geen van dit drietal kon vertelde de kapitein, de 51-jarige G. H. Kuipers uit Den Helder, zes uur later bij de aankomst van het vliegtuig op Schip- LEIDEN Zaterdagavond is weer geblekendat regisseur B. Hageman sr. zijn spelers van Litteris Sacrum goed in de hand heeft. Weliswaar had hij alles mee: een goedgeschreven stuk met gezellige humor, een team ge routineerde amateurs, maar de over het algemeen strak gehouden regie kneedde dat alles tot een goed afgestemd geheel. Dit is temeer verdienste lijk, omdat enkele episoden in deze komische thriller van Arnold Ridley en Mary Cathcart Borer in een goede vertaling van Walter Kous het gevaar in zich bergen van te zware chargering. Dat Hageman dat heeft vermeden tekent hem tot een gedegen regisseur van amateurtoneel. Wij zullen over de inhoud van stuk niet uitweiden, maar wij hebben vooral kunnen genieten van het spel Rosien Hasselbach-Gaykema als Lavinia Goldsworthy, die op kerstavond haar kat Taloelah „vermoord" zag, van Truus Hogewind-Van Oortmerssen als wat zielige Janet Bowering en Co Hageman-Verhagcn als Ruth Prender- gast Dit trio droeg het stuk en vooral in de „whisky-scène", met de oergeestige tipsy-dialogen, bleek het van het goede toneclhout te zijn gesneden. Dit was ook de episode, die zo spoedig tot chargeren leidt, hetgeen hier dan gelukkig niet het Bram Harteveld was een vlotte we duwnaar Fawcet. die zich echter zo zeer vergiste in de kamerverhuurster Eleonor Treil ington, die zich op haar beurt zo deerlijk vergiste met de whisky cn cy aankali, gespeeld door Riekje Cool-Van Stek. Henk Fuchs was een aanvaardbare huisarts Martin Brentwood, tevens ver loofde van Mary Trellington. rustig onze smaak een beetje te rustig op de planken gezet door Selma Hage- an-Oele. Herman Frentzen als inspecteur Bruton kon ons eigenlijk het minst bekoren. Zijn spel was wat stroef en soms wat ai te nadrukkelijk. Naar on- smaak had in zijn rol door de regie i enkele coupure Kunnen worden aangebracht: een driemaal herhaalde scène „Ik verzoek u mee te gaan naar het bureau", maakte dit deel van het stuk wat te gerekt. Sjoerd de Mik als politiearts Brownley en Leo Gaykema als rechercheur Pawlings, vervulden wat bescheidener rollen. s het e uit- j's in Vietnam (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De nacht an de Leguaan (18 jaar). Trianon (2 en 8 uur): Gejaagd door de wind (14 Jaar) Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling keuze uit het kunstbezit van leden van de Vereni ging van Belangstellenden van 25 febr. tot 29 maart. De Lakenhal: schilderijen, tekeningen grafiek van Fer Hakkaart (van 30 januari tot 1 maart). Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7- gouaches en schilderijen van Adrian Stahlecker en plastieken van Armand der Helm (van 20 febr. tot en met laart, dag. van 10- 17 uur, bovendien op vrijdagavond van 810 uur, op zon dag alleen na afspraak). als het publiek met genoegen kan terug zien. Bob Hageman willen wij een pluim niet onthouden voor de aantrekkelijke décors. Er was veel applaus van een niet geheel bezette schouwburg en er waren bloemen voor spelers en souffleuse Tony Verelzen. AD INT. Toneelgroep oud-studenten met drie eenakters in de Schouwburg LEIDEN De toneelgroep van oud- studenten zal de première van haar jaar lijkse serie voorstellingen weer te Leiden doen plaats hebben. De groep heeft reeds een groot aantal successen op haar naam staan: in 1957 werd „Welkom Thuis" ge speeld, in 1958 „Kwartet in Majeur", in 1959 „Hoed op hol" in 1960 „Liefdes loze les" in 1961 „Tricolore", in 1962 ,Op het ledikantje af" in 1963 „De Impresario van Smyrna" en in 1964 „Dublin 1916". In de Schouwburg wordt op dinsdag 2 maart ten tonele gebracht: „Mixed Pickels", een verzameling van dra een akters. te weten „The twelve pound look" van James Barrie, ..The room", van Ha rold Pinter en .Hands across the sea" van Noel Coward. Dit jaar zal dc voorstelling weer worden gegeven ten bate van de Leiden Inter national Students' Club. Deze club die enige tijd geleden werd opgericht omdat 'liet voo' vele buitenlandse studenten moeilijk bleek zich in de bestaande stu dentenverenigingen thuis te voelen, kreeg mn de Universiteit het pand Eerste Bin- 'estgracht 22 als clubgebouw toege- ?n Dit huis zal door de Universiteit r het nieuwe doel in orde worden ge maakt. maar voor de inrichting zal de club zelf moeten zorgen. Agendaiiieuws Sassenheim SASSENHEIM Vanavond 8 uur in het Jeugdgebouw aan de Bijweglaan: vergadering van de Chr. Geref. mannen- »r. film over het werk van de SIMAVI; Dinsdagavond kwart voor 8 in het Jeugdhuis aan de Julianalaan: Bond van Plattelandsvrouwen en Hollandse Maat- shappij v Landbouw, causerie door de heer L. v. Gelen over de Biesbosch Symfonie met muziek cn dia's; Woensdagmiddag half 2 in het Bruine Paard: Algemene Bond „Ouden van Donderdagavond 8 uur in het Geref kerkgebouw: uitvoering van de „Elias" door de Chr. Gem. Zangvereniging ..Com nu met sangh"; Vrijdagavond 8 uur in Het Bruine Paard: toneelavond van de jongeren organisatie van de Noll. Mij v. Land- Leuk padvindersfeest i-n Den Burcht LEIDEN Als een voorproefje op de komende herdenking van het 20-jarig bestaan heeft „Ewout Joppensi" zater dag in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van „Den Burcht" een contact, feestavond gehouden Groepsleider-oubaas W. J. Buljtendorp kon met grote voldoening wijzen op het feit, dat de groep nog steeds bruist yan activiteit. Oubaas Tierolf. vaandrig Van In-gen Schenau. ere-akela Van Rhijn en oubaas Buljtendorp Sr. die helaas door ziekte verhinderd was bracht hij dank en hulde voor hun bekwame leiding in de eerste nieuwe levensjaren van de groep. De aanwezigen hebben zich enige uren uitstekend geamuseerd met een feest programma. dat elk wat wils bood en waaraan zowel de leden van de groep als oudleden en ..vrienden van E.J." me de werkten De oudleden en vrienden waren o.m. vertegenwoordigd in het voortreffelijk kwintet „The Sunny Side Jazzband", o.l.v. Max van der Voet, de succesvolle en steeds meer bekendheid krijgende Leidse cabaretgroep „Wiegewaai" o.l.v. Bob In 't Hout. de Haagse DDistricts Padvinders band o.l.v. oubaas J. M. Mosterd en een uit vier dames en heren begaande dans groep. die zowel volksdansen en de nieuwste dansrage ..De Jenka" demon streerde. Oud-groepslid Albert Labordus ontpopte zich als een goed voordracht kunstenaar Ten slotte was er een gezellig samen zijn o.Lv. de heer N A. Klarenberg voelbaar meer warmte merkbaar meer service PAM voor zorgeloos warm wonen INLICHTINGEN Bil: PAM DISTRICTSKANTOOR 'S-GRAVENHAGE 3a VAN DER KUNSTRAAT 20 DEN HAAG - TEL. 070 -117471 Puzzelprominenten 1. J. de Jong, Adrianastraat 41. Katwijk aan Zee; 2. J. van Duin. Stijntjesduinstraat 7, Noordwijk a. Zee; 3. K. C. Eldering, Anemonen- straat 17, Rjjnsburg Geveilde percelen LEIDEN In het venduhuis der i tarisen zijn de volgende percelen geveild ten overstaan van notaris N. W. Holt- kaïnp: woonhuis Prins Frederikstraat 12, uiit de hand verkocht; woonhuis De Wethstraat 25 op f. 7i00 door B. Raap horst Woonhuizen Pres. 9beynstr. 8/8a en 10/10a op f. 10.000 door B Raaphorst; ten overstaan van notaris W. S. Jongsma: Oegsljgcest: herenhuis Bcrlicumstrsat 10 op f. 105,0000 door de heer Evers; te Leiden: herenhuis Houtlaan 42 op f. 100.000 door B. Raaphorst herenhuis Witten Singel 102 op f. 41.001 door de heer Zwaan q.q bergplaats met boven woning Oude Rijn 76/76a op f. 15.000 door B. van Leeuwen q.q.; woonhuis Bakkersteeg 11 op f. 4.620 door J. v. d. Bolster: woonhuis Magd. Moonsstraat 35 uit de hand verkocht: ten overstaan van notaris F. K. Lagerwey: woonhuis Oude Singel 192 op f. 14.800 door B. Raaphorst; winkel-woonhuis Langegracht 62 op f. 8.200 door H D. van Velzen q.q.: woon winkelhuis Kaiserstraat 17 en woonhuis Kaiserstraat 19 op f. 15.374 door de heer Van Bentem. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Aan c voor de volgende ex ex godgeleerdheid; beurs (Leiden 1; doet Th J Piek (Rotterdan heer P J Voogd (Oud< xtmen: mej R A ej. I I Ch Schudde- ex. n gen de heer II gen.: de (Den Haag): de heer R G Lou' mej. H Kruis (V'.aardin- lartcnse (Den Haag): ej. E A L n H Geldcrbloi 1 Opstal (Den Haag (Nieuwdorp. Z.) Brand op eiland van Cousteau Bootje dobberde etmaal op zee TOULON De zes bemanmngsle- ;n van het drijvende eiland van de Franse marineofficier en zeevorsei Jacques Cousteau, dat zaterdag door een brand werd getroffen, bevinden zich veilig in Marseille. Nadat de brand op het eiland was ontstaan, hadden de mannen nog en kele uren tegen het vuur gestreden, doch zij moesten tenslotte in de red dingboot gaan. Bijna een etmaal lang dobberden zij in hun boot rond, aleer zij door de Franse tanker Alize wer den opgepikt en naar de Corsicaanse haven Ajaccio gebracht, waar zij door vlogen naar Marseille. Cousteau zelf was niet op het eiland toen de brand uitbrak. De zes bemanningsleden bevinden zich in goede conditie en hebben i schijnlijk geen nadelige gevolgen dervonden van hun onvrijwillig blijf in de kleine reddingboot Hoe de brand was ontstaan konden de niet meedelen. Omtrent het lot van leden verkeerde men aanvankelijk in onzekerheid. Toen de Franse mijnen veger Acacia naar het eiland opstoom- >m eventueel hulp te bieden aan de bemanning vond men het eiland, dat op een grote dobber lijkt, ver laten. Op de Acacia wist men toen nog niet dat de mannen reeds waren opgepikt door de Alize. Men kreeg het pas later te horen. Grotere aanvoer van waspeen op veiling in Rijnsburg RIJNSBURG Er was in de afgelopen week een belangrijk grotere aanvoer van waspeen dan de vorige week. De vraag van exportzijde was voldoende, waar door de prijs hoger kwam te liggen dan vorige week. Voor AI werd aanvankelijk betaald tussen 25 en 29(4 cent per kg., later oplopend tot 30(4 cent. Tegen het eind schommelde de prijs tussen 29 en 32 cent Voor BI sortering werd aanvankelijk betaald tussen 26(4 en 30 cent per kg., het midden tussen 24(4 en 28(4 cent tegen het eind tussen 27 en 32 cent Voor de binnenlandse sortering werd besteed tussen 12 en 30 cent per kg., tegen het eind tussen 12 en 20(4 cent Er komt nog regelmatig boerekool Voor de goede kwaliteit werd betaald tussen 21 en 26 cent per kg. De afzet van sluitkoolsoorten blijft stroef. Voor rode kool werd betaald tussen 8 en 12 cent per kg en voor gele kool tussen 8 en 14 cent. Groene kool varieerde in prijs van 17 tot 38 per_kg. "*t uien blijft het goed gaan De prij- lopen uiteen van 25 tot 34 cent per kg Enkele partijtjes knolselderij werden -erhandeld tussen 5 en 17 cent per stuk Lezing over A.R.P. in Sassenlieim SASSENHEIM Vrijdagavond hield de A R. kiesvereniging een vergadering, waar mr dr. C. J. Verplancke. burge meester van 's-Gravendeel. sprak ovei ..Wat is er aan de hand in de ARP?' Van de oprichting af zijn er een be houdende en een vooruitstrevende stro ming in de partij geweest. De behou dende groep zegt, dat de partij moc-t vasthouden aan de beginselen. De A.R moet een beleid voeren dat duidelijk is en belijnd. Er liggen nog tal van ter reinen waar de beginselen iets te zeggen hebben. De A.R. partij is gegroeid uit een gedachtenivereld die we niet moeten prijsgeven: de souvereiniteit in kring De andere stroming wil niet „sollen met beginselen", zoals vroeger is gebeurd, maar zij wil mondiaal zijn, breed zien en handelen. De ene groep dreigt langzamerhand de andere uit het oog te verliezen. Aan beide kanten wordt de zaak overtrokken. De heer Verplancke riep op tot gesprek met elkaar om gezamenlijk een stand punt te bepalen. De heren F. Boswijk, J. van Nieuw koop en G. J. Rietkerk werden in dc bestuursplaats van de heren De Graaf, Kruik en Van Roon gekozen. Auto in de sloot SASSENHEIM In de nacnt van za terdag op zondag raakte een automobi list in de bocht van de Leidsevaart, bij het Potsviaduct, de macht over het stuur kwijt. De wagen kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht: de bestuurder liep slechts een nat pak op. hol aan de hem daar opwachtende jour nalisten. Maar alle drenkelingen hadden zwemvesten om en op zich zelf kan dat dus moeilijk de oorzaak van hun dood zijn. Van de drie vermisten is alleen de 59-jarige olieman Maarten Kuijt uit Kat wijk. vader van elf kinderen, na zes uur zoeken aangetroffen. Zijn lijk wordt door een ander schip van de KNSM, de vracht boot Ulysses", die toevallig in tegen overgestelde richting varend op slcehts 11 mijl de in nood verkerende „Sopho- cles" passeerde, naar San Juan gebracht en zal vandaar naar Nederland worden overgevlogen. Een van de twee andere slachtoffers, de 44-jarige ongehuwde bootsman Piet Visser uit Marken en de 39-jarige Por tugese bediende Francisca Araujo uit Sao Paulo, vader van acht kinderen, is geen spoor gevonden. In sobere woorden vertelde kapitein Kuipers wat er gebeurd was. Hy voer met 45 man aan boord „n gelukking dit maal geen passagiers" van Aruba naar Amsterdam. In Aruba was het schip vol geladen met 7000 ton kunstmest in bulk, een bijprodukt van de Esso raffinaderij aldaar. In de nacht van donderdag op vrijdag, 1000km n.n.o. van de Azoren be gon, vermoedelijk door een chemische reactie, de lading van ruim 3 te roken. „We ontdekten het tijdens de honden wacht van 0 tot 4uur", aldus de kapitein. „Er kwam rook uit de luchtkokers. Toen we het ruim gingen inspecteren, bleek dit vol met verstikkende walm te staan. Snel liet ik de luchtkokers afdichtten blusmateriaal in het ruim spui ten". Tersfond seinde radio-offider T- Nolten het slechte nieuws naar de re derij in Amsterdam. Het blussen had geen merkbaar effect De druk in het ruim wtrd zo groot, dat de kappen van de luchtkokers er in stukken afvlo gen. Een plotseling volgende enorme explosie blies d enkel tonnen wegende stalen deksels van wel 9 meter doorsnee als luciferhoutjes de lucht in. Uit Amsterdam kreeg men de opdracht het ruim vol te laten lopen met water. .Maar we hebben daar geen speciale inrichting voor aan boord", aldus de ka pitein en dus waren er vele brandslan gen uitgerold, waarmee men de opdracht uitvoerde. Alras begon de boot echter slagzij naar bakboord te maken en dit gaf de kapitein aanleiding de waterpom pen stil te zetten. Intussen werd de situatie steeds kri- tieker. De bemanning, in vol alarm, liep hoestend over de dekken. De rook be vatte vermoedelijk giftige gassen. Ook ruim 2 bleek aangetast, want nu begon uit de luchtkokers van dit ruim even- rook op te stijgen. De kapitein liet de bemanning de twee reddingboten in gereedheid brengen en iedereen gordde zwemvest om. De radio-officier een SOS-alarmsein uit, waardoor telegrafisch aan boord van schepen ln de nabenheid een bel gaat rinkelen om de telegrafist te wékken. Dè windkracht met 4 tot 6 matig, maar er kwam aanvankelijk slechts antwoord van 2 schepen op grote afstand. Op het derde alarmsein antwoordde tot ieders op luchting echter de eigen „Ulysses", die op sleohts 11 mijl afstand bleek te varen. Dit schip was op 15 februari van Am sterdam langs dezelfde route naar de West vertrokken. hi de sloep Toen de situatie hopeloos dreigde te worden gaf de kapitein de derde stuur- opdracht met zoveel mogelijk man sloep, die intussen aan bakzij was langzij dobberde, het schip te verlaten. Dit geschiedde. Aan stuur boord was het moeilijker, omdat het schip immers naar bakboord overhelde. Het gevolg was, dat de bemanning van 6. die hier de sloep streek, de ontvang- lijn in de schroef kreeg en stuurloos weg dreef. Gelukkig slaagde men er na enige het euvel op te lossen en naar het schip terug te varen. Aan boord van de steeds meer slag zij makende „Sophocles" was het le- hel geworden. Kolkende dikke gele walm steeg in dichte wol ken omhoog en legde zich vettig over de dekken heen. „Midscheeps was het niet meer te harden", zei de kapitein. Met nog 13 leden van zijn bemanning aan boord was hij naar het achterdek gevlucht, waar het echter zo benauwd werd, dat de mannen over de railing klommen en zo goed en zo slecht als dat ging aan de scheepswand gingen hangen. „Springen zodra een sloep in je buurt is" riep de kapitein, „Ieder voor zich zelf het gunstige moment uitzoeken". Soms was de odnkere zee 7 meter be neden hen. maar als de deinig omhoog kwam en het schip de moede zijde wat dieper onder water dompelde, was er slechts 1 of 2 meter afstand. Springen! „Hoe lang we daar gehangen hebben, weet ik niet. maar het leek een eeuwig heid", aldus de kapitein. De wind be gon op te steken en de sprong in het woelige water lokte niemand aan. Toen echter kwamen de sloepen aan, eerst die van stuurboord daarna ook de eerste sloep van bakboord, waarin 31 leden van de bemanning naar de Ulysses" waren gevaren. „Nee, ik sprong niet het laatst", zei de kapitein, „we wachtten met springen tot de deining omhoog kwam en we sprongen tenslotte allemaal. Maar door de deining en de zeegang raakte je in het duister va nelkaar verspreid. In de twe sloepen voeren we rond en pikten hier en daar een drenkeling op. Ten slotte hadden we de zee goed afgezocht en voere nnaar de „Ulysses". Toen we daar eenmaal aan boord waren gingen we de koppen tellen en toen bleek dat we drie man misten. E gek, juist drie man die niet konden zwemmen". „Waarom hebt u in de sloep zelf niet de koppen geteld?" werd de kapitein ge vraagd, maar hy had er een duidelijk •oord op: „we wisten in de ene sloep toch niet hoeveel man de andere sloep had opgevist". (Voor vervolg zie pag. 11) OEGSTGEEST De Geref. Kerk heeft de vacature ds. J. H. Kappers een be roep uitgebracht op ds. P. Noomen te Wormerveer. Ds. Noomen is ongehuwd 34 jaren oud. Sinds september 1959 is hij predikant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3