Nieuwe Leidse Courant „Poging commercie binnen te loodsen" Verwarde situatie na afzetten Rhan Ruzie in sneltrein: 40 min. vertraging Politie «eelt enkele tips Scholten cs. contra Bot Twee kinderen bij brand Eindhoven omgekomen Maanoppervlakte is schuimachtig" PLAxNNEN IN DE MAAK: Vrijwilligers in plaats van dienstplichtigen NS'ers redden jongelui van wisse dood Maandag 22 februari 1965. 45ste jaargang r- Later toenemende wind weinig; wind en plaat«eiyk mist, later matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Temperaturen in het alge meen enkele graden boven nul. maar van- F. D1EMER 1redacteur: Or. E. DIEMES Woensdag DWS-Vasas O DEN' HAAG Weggebruikers, die oensdag naar de voetbalwedstrijd 5.Vasas in het Olympisch stadion dienen er rekening mee te houden, it ter hoogte van de samenvoeging in de rijkswegen 4 en 4a bij burger een het verkeer uit beide richtingen ter één rijbaan ,n.l. de rijbaan Rottcr- im—Amsterdam wordt geleid. De politie brengt met nadruk het vol- mde onder de aandacht; 1. vertrek bij- is en rijd niet ?e snel; 2. houdt afstand; maak bij eventuele aanrijdingen de jbanen zo snel mogelijk vrij en plaats voertuigen geheel in de zijberm; 4. ap bij snelheidsvermindering door file— jnning met regelmatige tussenpozen op voe<trem. zodat het achterop komende srtoeer wordt gewaarschuwd. ZA'NDVOORT De 40-jarije kruide- itr C. J. B uit Amsterdam r. - iddag op de boulevard in Zandvoon file toen hij plotseling naar links af- erakte. Zij<n wagen werd in de flank ramd door een wagen die met grote elheid de file passeerde De heer B. rrd gedood. Zijn zevenjarig zoontje en ree meisjes van zestien jaar werden rustig gewond. De bestuurder van de wagen liep lichte verwondingen CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD i gheblavan jhenspoat" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 RTV-beleid: kabinet vandaag weer bijeen (Van onze parlcmentsrcdaclie) DEN HAAG In het overleg van het kabinet zijn de laatste dagen complicaties opgetreden, waardoor de ministerraad het ook zaterdag niet eens is geworden over de omroepvoorstellen, die deze week aan de Kamer moeten worden voorgelegd. Vanmorgen is het beraad hervat. Enkele mi nisters, van wie vooral minister Scholten als woordvoerder optreedt, kun nen zich niet verenigen met het voorstel van minister Bot om de reclame- uitzendingen in radio en televisie te doen verzorgen door resp. de NRU en de NTS. Zij zijn van mening, dat de ad- j gevallen. Voor schadevergoeding verteerders vrij moeten zijn in de i van de pers bestaat naar hun mening keus van de zendgemachtigde. Deniet voldoende aanleiding, reclame-opbrengsten dienen volgens j He( spr,ekt VJnIe|f r„lls„in? hen ten goede te komen aan de con- van dit voorstel in Hilversum zou lei- cessionaris (sen) waarop de keus is I den tol een strijd om de gunst van d« Willemstad: Prinses Beatrix neemt op het bordes van het Souvernementshuis een zang- ulde van de schooljeugd in ontvangst. (Verslag op pagina 5). Weeskinderen (28) dood door vergiftigd eten UANDA (ANGOLA) Achtcntwin- kinderen zijn zaterdag overleden, n« eten van bonen die met een insec- e waren bespoten. De kinderen, af- stig uit een rooms-katholiek wees waren allen beneden de twaalf Ruim 30 kinderen liggen nog in ziekenhuis, van 20 hunner is de stand ernstig. Het weeshuis had de bonen gekregen een groentehandelaar, die niet wist ze met een verdelgingsmiddel wa- bespoten. De autoriteiten hebben vier hoofdsteden verzoeken om esmiddelen ^rstuurd. Vanuit Lis- en Johannesburg vertrokken iegtuigen met medicamenten aan ord Volgens de Portugese regering be dt het een weeshuis dat een goede heeft en een van de modernste HEDENAVOND half negen ZELF FILMEN Tips en adviezen over smalfilmen Itni-show van c iaarten aan de zaal a 1.per persoon. Foto-Ciné Jan Wolfslag N.V. Brecstraat 123 Noordeinde 30 Haarlemmerstraat 102. In een ooqoo *!ag „Toekennen van prijs onbevoegd" pag. 2 Nazi's ontmoeten nog fc sympathie in Oosten- rijk pag. 5 Prinses glimlach pag. 5 Mode: plezierige hoeden pag. 5 Malcolm X vermoord pag. 5 Metaalionen pag. 10 Sport pag. 7, 8, 9, 10 Vader en moeder en twee kleinen in ziekenhuis EINDHOVEN Bij een felle brand in een woonhuis aan Schootsestraat, bewoond door het gezin Ch. v. d. Boogaard, zijn van nacht twee kinderen, een meisje van 9 jaar en een jongetje van 7 jaar, om het leven gekomen. De vader is met zware brandwonden aan een en aan het gezicht in het Bin- nenziekenhuis opgenomen, evenals moeder, die een zenuwschok kreeg. Verder werden een kindje anderhalf jaar met snijwonden aan een arm en een meisje van 5 jaar met .lichte brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. De brand, die ongeveer half drie ontdekt, is in de achterkamer van oude huis ontstaan, vermoedelijk gevolg van een defect aan de schoor steen. die van slechte constructie was Toen het echtpaar, dat met de drie Jon- kinderen in de voorkamer sliep, wak ker werd. stond de achterkamer reeds geheel in brand. Op het hulpgeroep snelden buren toe. evenals een passe rende politieman. Vergeefs Een jongentje van vier en een meis je van vijf jaar alsmede de vrouw kon- in veiligheid worden gebracht. Het jongste kind van l'.fe jaar werd in een deken gewikkeld door een raam op itraat geworpen. In een z.g. opkamertje ilicpen de 9-jarige Magda en de 7-jarige Chrisje. Zij waren van binnen uit on bereikbaar. Een politieagen heeft nog getracht door het dak naar binnen te Staking Belgische benzinestations BRUSSEL Het vakverbond voor eigenaren van benzinestations in België heeft zijn leden opgeroepen voor een 48-uursstaking ter ondersteuning van de cis tot een verhoging van de benzi neprijs met 20 centimes (ongeveer 1,5 cent» per liter. In Brussel waren gis termiddag 65 procent van de benzine stations gesloten, terwijl in Brugge de staking in alle stations werd uitgevoerd. dringen, doch door de verstikkende rook moest hij zijn poging opgeven. Inmiddels arriveerde de brandweer, die het vuur met alle kracht aangreep en ook vr(j spoedig kon bedwingen. Toen werden de twee kinderen gevon den: zij waren gestikt. Een der lijkjes lag bij het trapje naar de vliering. Waarschijnlijk heeft het kind nog ge tracht naar boven te ontsnappen. De lijkjes zijn naar het Binncnziekenhuis overgebracht. Gerrie. een Jongentje van 4 jaar. kwam er zonder verwondingen af Het jongetje is bij familie in de buurt op genomen. Het gezin telde in totaal ne gen kinderen, doch vier hiervan verblij ven in een inrichting. adverteerders. Deze gunst wordt ver worpen wanneer dc zendgemachtig den programma's kunnen aanbieden, die de grootst mogelijke kijkdichtheid garanderen. Met alle gevolgen van Uit het verloop van de besprekingen in de ministerraad blijkt dat de heren Scholten en Veldkamp nog geenszins los zijn gekomen van het systeem, dat zij1 in hun nota inzake reclametelevisie en kele jaren geleden aan het parlement hebben voorgelegd. Weliswaar spraken zij daarin uit. dat het onjuist zou zijn wanneer de adverteerders invloed zou den hebben op de programma's rond de reclameboodschappen, maar zo voeg den zij eraan toe ..dit betekent ander zijds toch niet dat men deze program ma's en de reclameboodschappen geheel los van elkaar zou moeten zien". Zij ver wachten zelfs een „deskundige verpak king van de reclameboodschappen". Zoals men zich zal herinneren is de nota door de Tweede Kamer onder kri tiek bedolven. De heer Kikkert <CH> deed de volgende suggestie: ..Waarom de NTS niet worden ingeschakeld de reclame te verzorgen? Samenwer king van de NTS met het dagblad- en overige perswezen is op dit terrein alles zins mogelijk en naar mijn mening nood- Hetzelfde advies ls in het rapport van de pacificatiecommissie neergelegd. Heel nadrukkelijk wenste een aanzienlijke meerderheid van de commissie dat tus- ;n de exploitant van de reclame en de •ganisaties die de programma-uitzen ding verzorgen, een volledige scheiding tot stand wordt gebracht omdat er geen sprake mag zijn van invloed op de pro gramma's. Zo denkt ook de Kamermeer- de-heid erover. Vr|j algemeen wordt verondersteld, dat althans één concessionaris voor de erzorging van een totaalprogramma bij zal komen. Wanneer deze nieuwe zend gemachtigde zelfstandig reclamebood- ichappen zou kunnen uitzenden en daar- .•an ook de financiële vruchten zou pluk ten, is de commerciële concessionaris In het etherbestel binnengeloodst de •omraerciële concessionaris aan wie mi- lister Scholten destijds tweederde van de zendtijd op het tweede televisienet wilde toewijzen. Met 96 tegen 41 stemmen zei de Tweede Kamer toen „neen". Enkele weken gele den heeft de heer Smallenbroek het dienstig gevonden het kabinet nog i dat Kamervotum te herkme- was er kennelijk niet gerust op dat het gehele kabinet deze uitspraak ir had geknoopt. Terecht naar nu blijkt. Wat betekent dit voor de omroepwereld? Zie pag. 5 Express rijdt op stilstaande trein Reeds 10 doden bij treinramp Skoevde (Zweden) Bü een einbotsing, die zich zaterdagmiddag heeft voorgedaan tussen Göteburg en Stockholm, zijn 10 mensen om het leven gekomen en 35 gewónd. De slachtoffers bevonden zich in een hou ten rijtuig. De botsing geschiedde in de buurt van Skoevde tussen een sneltrein en een stilstaande trein, eveneens een passagierstrein. Nederlandse zeelui pleegden overval HAMBURG Drie jonge zeelieden hebben gisteren in een stille straat de Hamburgse wijk Rotherbaum i overval gepleegd op een 76-jarige w om haar handtasje te rc van de daders, de 17-jarige troos S. K. werd door de politie ge arresteerd. Zijn metgezellen konden ontkomen. De drie jongens, afkomstig het Nederlands ms Nestcr, waren net verlof aan de wal tc zijn ge gaan niet aan boord van hun schip teruggekeerd en in geldnood geraakt. Een gedeelte van de maan, gezien op ongeveer 250 km hoogteDe foto werd 2 minuten en 15 secon den voor de botsing van de Ranger fi gemaakt. Hier is de zuidwest hoek van de Zee van de Rust te zien met de grote kraters Sabine en Rifter Foto's van Ranger 8 wezen uit: 9V Russen lanceren met één raket 3 kunstmanen PASSADENA Het Amerikaanse ruimtevaartuig Ranger 8 heeft met succes zijn taak volbracht. Ruim 6000 van de meer dan 7000 foto's die de Ranger vlak voordat hij zaterdag op een plek 24 kilometer van het door de (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op het ministerie van defensie worden plannen ontwik keld om tc komen tot het aantrokken van vrijwilligers, die een veel groter aantal dienstplichtigen zouden kunnen vervangen. Aldus heeft staatssecre taris J. E. Haex zaterdag meegedeeld op een forummiddag te "s-Graven- zande van de C.H. Statenkring Delft. Gezocht wordt naar een vorm van samenwerking met het bedrijfsleven, waarvoor thans overleg wordt ge pleegd met werknemers- en werkgeversorganisaties. Naar het A.N.P. uit zeer betrouwbare bron verneemt, zal nog in de herfst van dit jaar een proef worden genomen. Samenwerking met bedrijfsleven Defensie is tot de opzet van de plan- en gekomen omdat men behoefte heeft aan hoog geschoolde jonge krach- voor het berijden en onderhouden SAIGON Generaal Khan, zaterdagavond toch weer werd afge zet als opperbevelhebber van Zuidvietnamese strijdkrachten, heeft zich bereid verklaard, naar Saigon terug te keren om het commando te dragen aan generaal-major Tran Minh. Deze „kleine"' Minh werd door de militaire raad tot opvolger van Khan benoemd. De ..grote" Minh (generaal Doeong Van Minh, bet vroe gere staatshoofd), bevindt zich in het buitenland. Khan heeft allerlei pogingen geaaan in de macht te kunnen blijven. Ten einde de troepen van het belangrijke [6 korps aan zijn kant te krijgen, benoemde hij een nieuwe commandant. Deze betuigde echter zijn steun aan de die hij zou moeten vervangen;: ge neraal Thi. Deze werd beschouwd als de leider van de oppositie tegen generaal Khan in de twintig man tellende raad (die door Khan zelf werd gesticht). De raad. die de gehele nacht van zon dag op maandag vergaderde in het hoofd kwartier van de luchtmacht te Saigon, nam contact op met Khan. die zich in de badplaats Nha Trang op 320 km van Saigon bevond. De generaals lieten hem weten, dat hij zo nodig met geweld zou worden verwijderd. Er heerste met na me in militaire kringen grote ontevre denheid over het eigenmachtige optreden van Khan. Uit Saigon wordt echter vernomen, dat de rust daar nog niet is weerge keerd en dat de tegenstellingen tussen de elkaar bestrijdende militaire leiders niet geheel zijn verdwenen. De een blijkt de ander nog niet erg te ver trouwen en het is helemaal niet onmo gelijk. dat Khan opnieuw van de ver warring gebruik zal proberen te maken om de macht te heroveren. De belangrijkste tegenspeler van Khan is op het ogenblik generaal Nguyen Cao Ky, de bevelhebben van de luchtmacht Deze had gedreigd dat aanvallen zouden worden gedaan op de troepenonderdelen, die achter Khan stonden. Te Den Haag is na een korstondige ziekte in het ziekenhuis Westeinde over leden mevrouw M. H. Blom-Borsboom (38) medewerkster van de persafdeling van het vele gemechaniseerde en ge motoriseerde materieeL dat thans wordt aangeschaft. Zou men voor een perio de van vier jaar twaalf- tot vijftiendui zend van deze krachten kunnen aantrek ken. dan zou men een drievoud dienstplichtigen minder behoeven op roepen. Uiteraard zou dit voor het rijk een grote besparing opleveren, terwijl het bovendien zou bijdragen tot spanning op de arbeidsmarkt De tot nu toe gevolgde methoden voor het aantrekken van vrijwillig die nend personeel hebben weinig resultaat opgeleverd. Het aantal vrijwilligers schommelt rond de 2000 per jaar. Daar om is men tot de slotsom gekomen, dat een nieuwe weg moet worden geslagen. Graag zou men op Defensie zien. dat er een binding tot stand kwam tussen het leger en het bedrijfs leven. waardoor de vrijwilligers na eer periode van vier jaar gemakkelijk ir het vrye bedrijf terug zouden kunnen keren. Deze idee zou verwerkelijkt kunnen worden wanneer de vrijwilligers jongelui van zeventien tot twee twintig jaar met een technische vc opleiding een groot deel van 1 voortgezette opleiding zouden kunnen krijgen op bijvoorbeeld bedrijfsscholen van grote particuliere bedrijven. Uiter aard op kosten van Defensie. Volgens staatssecretaris Haex die overigens niet nader op de materie in ging staan de werknemersorganisa ties zeer positief tegenover het denk beeld en de indruk bestaat, dat ook de werkgevers aan het plan willen mee werken. Het overleg aldus wordt na- vernomen zal uitgestrekt worden de middenstandsbonden. Zeer waar schijnlijk zal men trachten te komen tot coördinerend orgaan met vertegen- "digers van Defensie, werkgevers NASA pletter sloeg, kwaliteit. De maanfoto's variëren van een opname zeven minuten voor de inslag tot een die net op veertiende seconde voor het einde nog was doorgeseind. Deze laatste van slechts 730 meter hoogte genomen van een gebiedje van 275 tot 365 meter. Op een der foto's, op 424 km hoogte genomen, zijn hooglanden te zien, die tot dusver niet waren gefotografeerd en de geleerden noemden dit „een onver wacht extra voordeel van de proef". Verraderlijk Dr. Gerard Kuiper, één van de meest vooraanstaande Amerikaanse astronomen, verklaarde dat de maanfoto's erop duiden dat de maanoppervlakte „schuimachtig" is en dat hieronder vele verraderlijke din gen kunnen zijn verborgen, die een hin derpaal zouden vormen voor de landing van een bemand ruimteschip. De uit Ne derland afkomstige geleerde zei in een interview voor de televisie voorts, dat het niet mogelijk i§ om aan de hand van de foto's van Ranger 8, die duidelijker zijn dan die die door Ranger 7 zijn geno men. uit te maken hoe sterk de maan oppervlakte is. Precisie Het is van essentieel belang, dat men een zo nauwkeurig mogelijke bepaling van de aard van de maanoppervlak weet voor de uitvoering van het Amerikaanse programma voor de ruimtevaart, dat voorziet in een landing, in 1970. van een bemand ruimtevaartuig op dc maan. Vandaar de belangstelling van de geleer den. Dr. Harold Urey. van de universiteit van Californië, zei dat uit foto's van verscheidene maankraters de indruk is verkregen dat zich op de bodem daarvan een laag met een op wit gelijkende kleur bevindt. „Dit is mogelijk een aanwijzing dat de bodem van de kraters uit zeer hard materiaal bestaat". Deze mening wordt echter niet door prof. Kuiper ge deeld. Hij verklaarde persoonlijk van mening te zijn hier met een laag los materiaal, die niet dikker is dan een tot vee meter, te doen te hebben. Dr. Ewan Whitaker. van de universiteit an Arizona, zei ten slotte te geloven at de oppervlakte van de maan zodanig samengesteld, dat een ruimtevoertuig erop kan landen. Terwijl in de V.S. grote vreugde heerste over het welslagen van de missie van Ranger 8. werd in Moskou bekendgemaakt dat de Sowjetunie gis teren drie kunstmanen in de Kosmos- serie, de nummers 54, 55 en 56 met be hulp van een enkele raket, in een baan om de aarde heeft gebracht. Het was de Russische technici reeds bij twee orige gelegenheden gelukt met één raket drie kunstmanen te lanceren. TILBURG Aan het doortastende optreden van NS-personeel is het te danken dat in de nacht van zaterdag op zondag twee jonge levens zijn ge red. Het wist te voorkomen dat een sportautootje dat de treinbaan blok keerde en waarin de jongelui zaten opgesloten, door een goederentrein werd vermorzeld. Op zeer korte af stand van het wagentje kwam de trein tot stilstand, hoewel de normale NS- seinapparatuur buiten werking was. In de sportauto bracht de 18-jarige R. van D. uit Tilburg zijn 17-jarig meisje L. v. d. G. naar huis. De jongen reed in de buurtschap Heukelom niet langs de gebruikelijke weg de spoor baan over. maar via een karrespoor. Bij de spoorovergang gekomen al leen voor voetgangers bedoeld hoste de wagen enkele rails over, ver nielde seindraden en bleef zo vast als muur op de spoorbaan zitten. Door de eigenaardige capriolen die de wagen had gemaakt, hadden zowel het. meisje als de jongeman een hersen schudding en een kaakfractuur opge lopen. Een blokpostwachter die een en an der had zien gebeuren en bemerkte dat de seininstallatie langs de baan niet meer functioneerde, holde met een rode lantaarn een aandenderende goederentrein tegemoet, die hij op zeer korte afstand van de sportwagen inderdaad kon doen stoppen. De ouders van de jongelui zijn van plan zowel de blokpostwachter als de treinbestuurder meer van zich te doen horen. - De sneltrein, die om 20 42 uit Maastricht naar Amsterdam was \ertrokken heeft gisteravond in Utrecht een vertraging van 40 minuten opgelopen, doordat twee luidruchtige voetbalsupporters uit IJmuiden en tien militairen, die ook te diep in het glaasje hadden gekeken, weigerden de in structies van de conducteur op te volgen. De politie nam drie militairen en beide LJmuidenaran mee, waarna de trein om 23.19 uur de reis kon voortzetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1