Heel volk leeft van pinda Extreme daden bij Marine zijn niet te voorkomen Alles blijft nog zoals het is Gambia nu ook onafhankelijk Schandaal rond college van Surinaamse Staten personenauto's Britse artsen krijgen fiat voor staking Vietcong - oorlogsschip in de grond geboord 7Ü ecu üantc 5 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 Samengaan met buren in Senegal? (Van een onzer redacteuren) bia? Het bestaat toch echt en het ligt aan de Westkust van Afrika, bijna geheel omringd door de vroegere Franse kolo nie Senegal. Bijna drie eeuwen heeft Gambia onder Brits be stuur gestaan en vandaag is het volledig onafhankelijk gewor den. Daarmee is een eind ge komen aan het Britse koloniale tijdperk in West-Afrika. In 1881 werd Gambia, een langgerekt gebied langs de rivier met de zelfde naam, een Britse kroon kolonie. Op 4 oktober 1963 kreeg het volledig binnenlands zelfbestuur, als laatste fase voor de onafhankelijkheid, die een feit is geworden. Een nieu we nationale vlag neemt van heden af de plaats in van de Union Jack. En zo is Gambia met een oppervlakte van slechts 4000 vierkante mijlen een der kleinste onafhankelijke staten van Afrika geworden. Gambia is een land met wat men noemt een „monocultuur": aardnoten (pinda's), die altijd de smalle basis van de economie hebben gevormd. Als de wereldmarktprijs keldert of als er financiële moeilijkheden van andere aard zijn, kan het niet langer op bijstand van Engeland rekenen. Als Engeland het wel doet, dan kan dat alleen maar een meevallertje zijn. De regering van Gambia is dan ook van plan, de economie van het land een bredere basis te geven. Zij wil dat doen door modernisering var landbouw, de invoering van nieuwe gewassen en de bevordering van de industrialisatie. De boeren worden aangemoedigd, hun primitieve schoffels te vervangen door met ossen bespannen ploegen. En op den duur hoopt de regering tot mechanisatie over te kunnen gaan. Er worden proeven genomen met de aanplant van palmbomen, lindebomen en katoen. Faciliteiten BATHURST, Gambia, Gam bia is om middernacht een on afhankelijke staat geworden. In een plechtigheid op het McCar- thyplein in Bathurst die werd bijgewoond door premier David Jawara en de Britse gouverneur sir John Paul, werd de Britse vlag gestreken en de vlag van Gambia gehesen. Ongeveer 10.000 toeschouwers juichten terwijl de vlag van Gambia werd gehesen. Vuur werk volgde en de feestelijkhe den namen een aanvang. Een militaire parade werd gadege slagen door de hertog en de hertogin van Kent. De vlag van Gambia bestaat uit horizontale rode, blauwe en groene stroken die gescheiden zijn door smalle witte stroken. paald, dat nieuwe industrieën fiscale faciliteiten- zouden krijgen en in be paalde gevallen ook geen invoerrech ten behoefden te betalen op machines en werktuigen. In de loop van 1964 heeft de regering aanvragen ontvan gen voor de bouw van fabrieken voor sandalen, hemden en ondergoed, mi neraalwater e.d. In een toespraak tot de Kamer van Koophandel accen- tueerde de premier, David Jawara, de noodzaak van modernisering op ver keersgebied, speciaal van de haven en het vliegveld van Bathurst. Intussen wordt ook de oprichting van een eigen luchtvaartmaatschappij voorbe reid. Het regeringsprogramma voor de economische ontwikkeling is ambi tieus, zo schrijft de correspondent van de New York Times. Politieke tegen werking valt echter nauwelijks te verwachten, omdat de oppositie in het parlement slechts over vijf zetels beschikt. Partijen De heer David Jawara werd leider van de huidige regeringspartij (de Progressieve volkspartij of PPP), toen deze in 1959 werd opgericht. Bij de verkiezingen, die het jaar daarop werden gehouden, veroverde de PPP negen van de negentien zetels en de Verenigde partij en daarmee samen werkende onafhankelij ken zeven ze tels. De heer P. S. N. 'Jie, leider van de Verenigde partij werd tot „chief minister" benoemd. Twee jaar later, toen het aantal Zetels in de wetgeven de vergadering werd uitgebreid, won de PPP (samen met de Democratische Congres Alliantie) negentien zetels. De overige 13 kwamen bij de Ver enigde partij terecht. Jawara werd de eerste premier van Gambia. De ver kiezingen leverden geen politieke te genstellingen op. omdat die er toen eenvoudig nog niet waren. Later is de Verenigde .partij zich gaan verzetten tegen een streven naar associatie met Senegal. Niettemin zijn er besprekingen aan de gang over de vorming van een coalitie tussen de drie belangrijkste partijen. op hen willen uitoefenen om de een of andere vorm van deelgenootschap met Senegal aan te gaan. Engeland gelooft, dat nauwere banden tussen Gambia en Senegal zeer zinvol zou den zijn. Het wil om die reden alle pogingen steunen, die in deze richting worden ondernomen. Maar het is aan de bevolking van de twee landen te beslissen, hoe zij in de toekomst als (goede) buren willen leven. Als men op de kaart kijkt, krijgt men een indruk van de problemen, die zich zullen voordoen, als Gambia en Sene gal hun eigen weg zouden gaan. Men kan zich echter indenken, dat er in Gambia politici zijn, die be vreesd zijn voor een Senegalese over heersing. Op het ogenblik is de situa tie in Senegal onder Leopold Senghor nog gunstig. Na de breuk met Mali (het vroegere Franse Soedan) is de situatie er echter minder stabiel ge worden. Vandaar dat men in Gambia (dat iets meer dan 300.000 zielen telt) het probleem met de nodige voorzich tigheid behandelt. Senegambia Die van Gambia en Senegal zitten nog met een erfenis, die de koloniale mogendheden Engeland en Frankrijk hebben nagelaten. Toen de grenzen vastgesteld werden werd geen reke ning gehouden met geografische over wegingen of wensen van de stammen. In de vorige eeuw waren de Britten wat zorgeloos in West-Afrika, tot zij ontdekten, dat de Fransen at ver in de richting van de Gambiarivier wa ren „opgerukt". Toen de Britten grensderaarcaties eisten, constateerden zij dat grote gebieden, die eerder onbetwist Engels waren geweest, verloren waren ge gaan. Mocht het zover komen, dat beide landen in één staat opgaan, dan zal die waarschijnlijk Senegambia worden genoemd. Enclave Er bestaan nauwe historische, eco nomische, ethnische en andere banden tussen Gambia en Senegal. Het feit, dat Gambia eigenlijk een enclave is in het gebied van Senegal, heeft de economische ontwikkeling van het land geremd. Dit kwam vooral omdat het volledige gebruik van de Gambia rivier als „natuurlijk communicatie middel" voor het zuidelijke deel van Senegal niet mogelijk was. Sommige problemen, die een gevolg zijn van de „scheiding" zijn opgelost. Een weg dwars door Gambia, die in 1958 werd aangelegd, verbeterde de verbinding tussen de beide delen van Senegal. De samenwerking op het gebied van wegenaanleg wordt intussen voortge zet. Ministers en technici van beide landen bespreken regelmatig de geza menlijke problemen. In maart 1964 heeft een groep deskundigen van de Verenigde Naties de twee regeringen een rapport aan geboden. waarin een associatie in verschillende stadia tussen beide lan den werd aanbevolen. Het rapport ging er van uit, dat volledige integra tie onrealistisch zou zijn. Nu Gambia onafhankelijk is geworden, zal wel licht spoedig een beslissing worden genomen. De Britten hebben de politieke leiders van Gambia steeds duidelijk gemaakt, dat zij helemaal geen druk Psychiaters en psychologen menen: HILVERSUM Even goed als een man die gezond is, plotseling ziek kan worden, kan iemand die geestelijk stabiel is plotseling komen tot daden die men slechts van zeer instabielen zou ver wachten. De marine ziet dan ook geen mogelijkheden om extreme voorvallen zoals zich die in het laatste jaar hebben voorgedaan (tweemaal een joy-vlucht met een marinevliegtuig; een matroos die een moord pleegt; een steekpartij aan boord van een schip etc.) van tevoren te onderkennen. Marine-artsen, -psychologen en I *£fE2 men bij de marine sinds enige tijd be zig met een „satisfactie-onderzoek", een onderzoek hoe de marine-man zijn werk waardeert, en dit satisfactie- onderzoek zal bij de marine-lucht vaartdienst geïntensiveerd worden. -psychiaters staan op het stand punt dat het zich voordoen van zulke gevallen beslist geen gevolg is van het geen of onvoldoende aandacht besteden aan tekenen die er op zouden hebben kunnen wijzen. Dit ?s gisteren duidelijk geworden tijdens een persbezoek aan het marine opkomstcentrum in Hilversum, waar de medische staf van dit centrum een uiteenzetting gaf onder meer over de medische en psychische „inkeuring" die beroeps- en dienstplichtig perso neel van de marine ondergaan. Het psycho-diagnostisch programma van de medische staf in Hilv dan ook na het voorvallen extremiteiten niet veranderd. Wel is In het MOC in Hilversum worden per jaar zo'n 11.000 man gekeurd. Dat zijn 6.000 dienstplichtigen (waarvan er 3.800 goedgekeurd worden), 3.750 beroepsmensen (goedgekeurd een kleine 1.600) en nog 1.500 bijzondere keuringen (Marva's, herkeuringen enz.). Vorig jaar was van de 3.376 jon gemannen die zich voor beroepsdienst aanmeldden 49,7 procent niet schikt. 27.3 procent daarvan had onvoldoende stabiliteit. 6.3 procent ertoonde een te groot gebrek aan in- "neen on voldoende gezichtsvermogen resterende deel werd op andere (kleine) gebreken afgekeurd. Van de dienstplichtigen (die gens eerst al door de keuringsraden gekeurd zijn) bleek in het MOC nog 30 procent te moeten worden afge keurd. 24,5 procent daarvan was te in stabiel. Lang niet zeldzaam is het aan tal dat niet van huis weg kan (heim wee), dat geen gezag verdraagt of dat al eens een opname wegens psycho pathologische omstandigheden achter de rug heeft. De marine blijft op het standpunt staan dat het geen gevaar is dat jongen die 15 jaar en acht maanden oud is al in beroepsdienst kan komen en dan een contract voor zes jaar moet tekenen. Plan voor sabotage in heel Amerika NEW YORK De politie die een onderzoek instelt naar een beweerd komplot om drie nationale symbolen waaronder het Vrijheidsbeeld te vernielen, werkt thans op grond van aanwijzingen dat het deel uitmaakte van een grotere samenzwering om vitale installaties in het gehele land te vernietigen. De federale recherche (FBI) zoekt in andere steden naar medeplichtigen van de drie mannen en een vrouw die in New York gearresteerd zijn op beschuldiging van voorgenomen sabo tage. Een der drie mannen had tegenover een politieman verklaard dat hij groepen van drie man wilde opleiden en uitrusten om installaties in de VS te vernietigen. Gezagsdragers in Kongo-Brazzaville vermoord BRAZZAVILLE Aan de oevers van de rivier de Kongo zijn de verminkte lijken gevonden van de procureur-generaal van Kongo-Braz zaville en de directeur van het natio nale persbureau, aldus meldt radio- Brazzaville. De slachtoffers waren maandag avond door onbekenden ontvoerd, evenals de president van het hoogge rechtshof van Kongo-Brazzaville. Van laatstgenoemde is nog geen spoor gevonden. Minister trok koopman voor GZ/EPCEl/AAÜ PARAMARIBO Een schan daal dreigt de kop op te steken in Suriname, doordat de minister van economische zaken, een koop man, tevens vooraanstaand lid van de regeringspartij, heeft voorge trokken door hem een vergunning te verstrekken om 20.000 balen rijst van de Stichting machinale landbouw te Wageningen op de Surinaamse markt te verkopen, waarbij de andere zakenlieden over het hoofd werden gezien. De landelijke pers is zeer veront waardigd over de wijze waarop de zaak in het Statencollege werd be handeld. Zij is van mening dat hierbij het parlementaire spel en de demo cratie met de voeten zijn getreden zodat een woord van protest niet achterwege kan blijven. De pers doelde hiermee op interpellatievoorstel van de oppositie partijen, waarin de betrokken minis ter gevraagd werd uitleg te geven waarom hij de vergunning had ver leend. De regering was wel bereid de vraag te beantwoorden, maar kreeg niet de gelegenheid hiervoor, omdat de regeringspartijen het interpellatie- voorstel verwierpen. De vergadering kreeg toen een onrustig verloop, want niet alleen werden drie leden van de oppositie, omdat zij de orde zouden hebben verstoord, door de voorzitter, de heer Lachman, de vergaderzaal uitgezet, maar leden die tegen het voorstel wilden stemmen, stemden de verwarring voor. Nasser over Oost-Duitsland Ver. Staten bieden goede diensten aan CAÏRO/BONN President Nasser heeft verklaard, dat Egyp te het Oostduitse bewind niet zal erkennen. Mocht West-Duitsland overgaan tot erkenning van Israël dan moet het niet verbaasd zijn, aldus Nasser, als alle Arabische landen Oost-Duitsland erkennen. Interview Hij zei dit in een interview met Kempski, een verslaggever van de Süddeutsche Zeitung. „Wij houden van de Duitsers en willen geen moei lijkheden. Daarom kunnen onze be trekkingen met de twee Duitse staten het best blijven zoals ze zijn." Hij ver klaarde, dat de hulp, die Egypte van Bonn krijgt, niets bijzonders is. Aan de landen van het Sowjetblok betaalt Cairo veel minder rente voor leningen. Amerika Intussen heeft Amerika zijn goede diensten aangeboden in het conflict. Een woordvoerder in Washington ver klaarde, dat „de positie van Amerika in Egypte sterk genoeg is om de Bondsrepubliek doeltreffend bij te staan." Wat hiermee bedoeld werd. was niet onmiddellijk duidelijk. Wel bleek hieruit, dat de Ver. Staten ach ter kanselier Erhard staan, omdat zij zich mede verantwoordelijk voelen voor de jongste gang van zaken. De Westduitse wapenleveranties aan Is raël vonden min of meer op verzoek van Amerika plaats. Bonn In de Westduitse Bondsdag zijn over de wijze, waarop het geschil met Cairo zich heeft ontwikkeld, harde woorden gevallen. De socialist Erler vroeg zich af. of „de regering haar taak wel onder dezelfde leiding kan voortzetten. Tevoren had Erhard Nasser er van I beschuldigd, te heulen met de verde- Iers van Duitsland. Iemand die zoiets' doet, kan zich niet langer een vriend van het Duitse volk noemen. Erhard waarschuwde, dat zijn land de econo mische en politieke consequenties uit een dergelijke houding zal trekken. Stroman Erhard noemde de uitnodiging aan Ulbricht opnieuw een vijandige daad. „Nasser weet dat Ulbricht slechts een stroman van de Russen is, die zich slechts kan handhaven met de hulp van de Russische divisies." Hij verde digde de Hallstein-doctrine, volgens welke Bonn geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt met landen, die Oost-Duitsland erkennen, de Sowjet- unie uitgezonderd. „Wij zijn niet van plan, die leer overboord te gooien." Hij vroeg meer begrip van de Ara bische landen voor de Westduitse ver plichtingen jegens Israël en betreurde het, dat Israël nog niet overtuigd is van de goede bedoelingen van zijn land. Erfenis De wapcnleveranties aan Israël be gonnen bijna vijf jaar geleden, toen Adenauer nog bondskanselier en Franz Joseph Strauss nog minister van de fensie was. Erhard nam deze „gehei me erfenis" over. Hij deed gisteren geen pogingen, zich achter Adenauer te verschuilen. Strauss verdedigde be doeld akkoord in het tijdschrift Quick. 18 tAn 28 FEBRUARI Openingstijden: 10-17 nor cn van 19-22 un Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Kogels rapen over afstand van 80 km BAMBERG Acht soldaten van een in de Westduitse stad Bamberg gelegerde Amerikaanse eenheid moes ten dezer dagen voor straf van Bam berg naar Coburg en terug lopen, een afstand van in totaal 80 kilometer, en onderweg zoeken naar 617 losse pa tronen die zij een- dag tevoren bij een rit uit een legerwagen hadden gewor pen. Daarmee waren ze er echter nog niet, want de hoofdschuldige zal voor de krijgsraad moeten verschijnen, terwijl de zeven anderen voor vijfen veertig dagen in de kazerne geconsig neerd zijn, na de dienst zwaar werk moeten opknappen, gedurende twee maanden slechts de helft van hun wedde zullen krijgen en gedegradeerd zijn tot de laagste dienstgraad. De regeringspartijen voerden als argu ment aan voor het afstemmen van het voorstel, dat „twee ministers (van eco nomische zaken en van financiën) tegen elkaar werden uitgespeeld". Dit argu ment noemt het blad Suriname onaf hankelijk) „voos" en het kritiseert voorts de houding van Statenvoorzitter Lachman. ..Een Statenlid het woord ont nemen en een Statenlid uit de zaal ver wijderen. zijn beslissingen die een voor zitter alleen in extremis man nemen. Een interpellant het zwijgen opleggen, omdat hij wijzigingen in een voorstel voorleest en hem daarna de zaal uit wijzen, is een daad die scherpe afkeu ring verdient", aldus Suriname. Volgens dat blad heerste er grote ontstemming over deze kwestie bij pre mier Pengel, die dat bewees door zich als het ware te distanciëren van het beleid van zijn collega. „Het ging erom openbaarheid te voorkomen in een zaak. die blijkbaar het daglicht niet kan verdragen. De consequentie hiervan rnim dat een vrijbrief wordt gegeven v chantage en corruptie", zo besloot het blad. Nadelig voor pers CDU wil reclame via radio en tv verbieden BONN Een woordvoerder van de christen-democratische partij in West- Duitsland heeft meegedeeld dat deze partij binnenkort een wetsontwerp in de bondsdag zal indienen, dat het maken van reclame via de door de overheid beheerde radio- en televisie zenders in de bondsrepubliek biedt Men is van mening, dat door die reclame de pers te veel concurren tie wordt aangedaan. Van sociaal-democratische zijde wordt de maatregel als een verkie zingsmanoeuvre bestempeld. De chris ten-democraten zouden de pers gunstig willen stemmen. De Westduitse regering heeft on langs een commissie benoemd om de concurrentie tussen pers, radio en televisie te onderzoeken. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat zij nog voor de verkiezingen van september verslag zal uitbrengen. V erzoenings voorstel Antwerpse haven verworpen BRUSSEL Het bij de christelijke vakbond aangesloten personeel van de kapiteinsdienst in de haven van Ant werpen heeft een verzoeningsvoorstel van zijn federatiebestuur verworpen. Dit had voorgesteld een „wapenstil stand" van twee weken af te kondi gen, waarin de „langzaam-aan-actie' zou worden stopgezet en over d« eisen van de 800 werknemers in d« havendienst zou worden onderhan deld. De leden van de vakbond bleken er echter met grote meerderheid tegen te zijn, zodat het voorstel moest worden ingetrokken. Hartelijke steun van medische genootschap LONDEN De 77 man sterke raad van de Britse medische ge nootschap (BMA), waarbij zeven tigduizend geneesheren zijn aan gesloten, heeft gisteren er bij alle huisartsen in Engeland op aan gedrongen uit de Britse gezond-, heidsdienst te treden, tenzij de re gering tegemoet komt aan hun eisen voor betere betaling en werkregelingen. Deze beslissing van de raad bete kent een fiat voor een staking, waar mee honderden artsen in heel het land meedoen. Zij willen hun patiën ten wel blijven behandelen, maar tegen betaling. De BMA heeft als uittredingsdatum 1 april vastgesteld. De eigenlijke uittreding zal drie maanden later van kracht worden. Het is echter niet duidelijk of het werkelijk zover zal komen. De dokto ren schijnen hun onderhandelingspo sitie met de regering nog te willen versterken. Minister van gezondheid, Kenneth Robinson, had enkele uren voor de beslissing van de BMA nog in hel Lagerhuis bekendgemaakt, dat hij be reid is met de vertegenwoordigers van de artsen te spreken over beta lingen en drastische wijzigingen in de organisatie van de gezondheidsdienst De BMA vertegenwoordigt 19.000 van de 23.000 Britse huisartsen. De ande ren behoren tot de bond van medici, die militanter is dan de BMA. Vier voormalige commandanten SS gearresteerd BERLIJN Vier ex-SS-comman- danten zijn, onder verdenking van deelneming aan massa-moorden, op last van Westberlijnse rechters van instructie gearresteerd. De gear resteerden zijn: de vroegere SSOber- sturmbahnführer Wilhelm Wiebens en Oswald Schafer, de voormalige SS- Obersturmführer Karl Rath en de gewezen SS-Untersturmfuhrer Heinz Tangermann. Wiebens en Schafer worden ervan beschuldigd in 1941 en in 1942 in bezet Rusland minstens 3500 Joden en zigeuners op gruwelijke wijze om het leven gebracht te hebben. Rath en Tangermann wordt ten laste gelegd bevel gegeven te hebben tot het doodschieten van 3000 merendeels Joodse mannen, vrouwen en kinderen. Kenia waarschuwt Verenigde Staten NAIROBI Kenia heeft Amerika gewaarschuwd voor ernstige gevolgen die zijn politiek inzake Kongo kan hebben. De regering van Kenjatta heeft Oeganda bij de verdediging van zijn territoriale soevereiniteit alle mogelijke steun gegeven. Dit is giste ren bekendgemaakt na een speciale kabinetsvergadering. Oeganda heeft, naar gemeld, de Kongolese regering van Tsjombe ervan beschuldigd, Ame rikaanse toestellen gebruikt te hebben voor het bombarderen van twee grensdorpen tijdens acties tegen Kon golese rebellen. Intussen werd giste ren in Kampala weer een massabeto ging voor de Amerikaanse ambassade gehouden. Later ontaardde de demon stratie in onlusten. Toen de menigte stenen naar het gebouw ging werpen en de Amerikaanse vlag, evenals een dag tevoren, werd neergehaald greep de politie in, waarbij ze gebruik maak te van traangas. Belgisch-Pools verdrag BRUSSEL De Poolse minister van buitenlandse zaken Rapacki heeft gisteren een Belgisch-Pools verdrag voor economische, technische en in dustriële samenwerking ondertekend- Minister Spaak zei hierbij dat zijn gesprekken met Rapacki vooral be trekking hadden op de Europese vei ligheid. Tot zijn genoegen had Spaak geconstateerd, dat de standpunten nog dichter bijeen liggen dan tijdens Spaaks bezoek aan Warschau in 1963. Rapacki zei in antwoord op vragen dat hij niet gelooft*dat de „betreu renswaardige Albaanse resolutie" het einde van de VN betekent SAIGON/WASHINGTON Zuid Vietnamese bommenwerpers hebben eergisteren in de baai van Voeng Ro, ongeveer 500 km ten noordoosten van Saigon, een Viet- cong-schip in de grond geboord. De Vietcong-rebellen beantwoord den deze actie met een verrassings aanval op een drietal regerings posten in de provincie Dinb Toeong, waarbij zeven regerings soldaten sneuvelden, terwijl vier man worden vermist. Na de strijd brachten Amerikaanse wentelwieken nieuwe troepen het slagveld, maar zoals gewoonlijk was er geen guerrillastrijder meer te' bekennen. Van Amerikaanse zijde in de Zuidvietnamese hoofdstad is ver nomen, dat de regeringstroepen in de week van 7 tot 13 februari 1.555 man aan doden, gewonden of vermisten OESO weet nog niets van verlaging Britse tarieven PARIJS Engeland heeft gisteren in de commissie voor economische politiek van de OESO verslag uitge bracht over zijn economische situatie. Met geen woord repte de Britse delegatie van plannen om de heffing op de invoer van 15 procent met 2% tot 5 procent terug te brengen. Even min werd iets gezegd over maatrege len tot beteugeling van de binnen landse vraag. I Een Russische ge leerde heeft gisteren waarschijnlijk over de grootste afstand getele foneerd, ooit op deze wijze overbrugd. Hij voerde een telefoonge sprek vanaf de Nieuw- zeelandse Zuidpoolbasis Scott met zijn vrouw en kinderen in Moskou. Hoewel de afstand he melsbreed ruim 19.000 ki lometer bedraagt was dc feitelijke weg van het telefoongesprek nog wel enkele duizenden kilome ters langer. De verbin ding liep namelijk via Wellington, Auckland, Honoloeloe, Vancouver, Montreal, Oban Schot land) en Londen. Zij was. naar op de basis Scott werd meegedeeld, van zeer goede kwaliteit. I Het aantal tv-toestel- len in West-Duitsland. waarvoor kijkgeld wordt betaald, bedraagt thans ruim 10.240.000, aldus een bekendmaking van de PTT in Bonn. Het aantal luistervergnnningen is 17,5 miljoen. I In de VS is men bezig met het vervaardigen van atoomklokken ter grootte van een schoe nendoos, die ongelooflijk nauwkeurig zijn. Het hart van de klok bestaat uit rudidium, een zilver achtig metaal. Als dit electronisch wordt geac tiveerd, komt er energie vrij van een gestadige ultra-hoge frekwentie die wordt gebruikt om de produktie te regelen van een kristal oscilla tor „met een nauwkeu righeid waarvan men en kele jaren geleden nog niet durfde te dromen". Het instrument kan wor den aangebracht op een raket naar de maan, waardoor een zeer nauw keurige navigatie moge lijk wordt. I West-Duitsland is nog steeds bezig de West- wal te slopen, die bijna een kwart eeuw geloden gebouwd werd als verde diging tegen* de invasie uit het Westen. Voor de ze afbraak is 2.700.000 mark uitgetrokken. verloren hebben en de Amerikanen 232. In die week zouden 800 Vietcong- rebellen gevangen of gesneuveld zijn. In Washington heeft president Johnson generaal Eisenhower bij zich ontvangen om advies in te winnen over de toestand in Zuidoost-Azië. Wat de twee mannen besproken heb ben werd niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Eerder had Johnson verklaard dat de V.S. geen uitbrei ding van de oorlog wil, „maar ieder een moet begrijpen, dat wij de vrij heid zullen blijven verdedigen", aldus Johnson. Bet antwoord van de Ame rikanen op de aanvallen van de communisten zou „gematigd maar doeltreffend" zijn, zo verklaarde de president Was bom reactie op verbod van Plaatsbekleder? ROME De politie heeft de 26-jarige Claudio Volonte gearresteerd in verband met de bomaanslag gistermorgen op de kazerne van de pauselijke garde in Vaticaanstad. Volonte is de broer van de acteur Gian Maria die de besloten voorstelling van de Plaatsbekleder had georganiseerd. Er zouden tal van aan wijzingen zijn. dat Volonte bij de aan slag betrokken is geweest. Het Vaticaan heeft intussen de ont ploffing veroordeeld als een misdadig gebaar mogelijk bedoeld als demonstra tie tegen het verbod op de uitvoering Vein Hochhuths toneelstuk. Dit verbod werd gisteren verdedigd door de Italiaanse minister van binnen landse zaken Paolo Taviani. Een Vaticaans weekblad noemde het spel „niets anders dan een opzettelijke en weloverwogen vervalsing". Judv vroeg te veel ST. MORITZ (Zwitserland) Het optreden van de Amerikaanse zange res Judy Garland in een galavoorstel ling van het Palacehotel te St. Moritz is afgelast in verband met de al te hoge ei«n van de artieste. Haar op treden had het hoogtepunt moeten zyn van de jaarlijkse galavoorstelling van het hotel op 27 febr. a.s. Zij zou voor die ene avond 15.000 dollar ontvangen. Volgens een zegs man van het hotelwilde zij echter haar eigen musici meenemen en daar naast nog een volledig Zwitsers orkest hebben. Hierdoor zyn de kosten tot „een onmogelijk niveau gestegen", al dus de zegsman, die daarop liet vol gen dat men nog niet heeft besloten door wig Judy Garland zal worden vervangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5