leiiwe Leidse Courant Zout bedreigt Delfland I:' Binnensteden worden met de ondergang bedreigd Regering stelde steeds maar weer gerust... Dijkgraaf vraagt om nationale maatregelen Ranger 8 zaterdag te pletter op de maan CALEX 2 bekers soepgroenten voor 50 Terreur van stakers bij Wilton Fijenoord Commentaren pg# Nieuwe koudegolf over West-Europa Iftcleur: F. DIEMER jafdrpdacleur 0. E DIEMER Donderdag 18 februari 1965, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD /astigh rt gheblevon ert in teghenspoet" Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw of regen, in hoofdzaak vannacht in het binnenland lichte vorst, overigens temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw 10,05 Klachtendienst bezorging. 18.00—'t^OO De NASA heeft gisteren op Kaap Kennedy de Ranger 8 gelanceerd. De foto toont het begin van de reis van 400.000 kilometer naar de STEEDS weer heeft de regering het bestuur van het hoogheem raadschap, dat al jaren verontrust was, gerustgesteld. Delfland kon bouwen op inmaling vanuit de Nieu we Maas. De Deltawerken zouden de zoutwatergrens aanmerkelijk terug dringen. Maar de waarheid is, zoals Delfland vreesde: de Deltawerken zullen dit effect niet hebben. Het is niet aan te raden bij de Parksluizen in Rotterdam een zoetwaterinlaat te maken. Dijkgraaf mj\ dr. J. Winsemius ont hulde deze in kringen van deskundi gen reeds lang voorvoelde feiten tij- Camera s moeten in 13 sec. 4000 foto's maken WASHINGTON De Amerikanen hebben gisteren met behulp van een Atlas-Agena-raket een ruimtevaar tuig. Ranger 8. gelanceerd, dat even als Ranger 7 foto's van de maan en haar omgeving moet maken. De zes in de neus van de 367 kg wegende Ranger geconstrueerde televisieca mera's moeten in de laatste dertien minuten van de 65 uur durende maanreis (waarbij een afstand van vierhonderdduizend km moet wor den overbrugd) ruim 4.000 foto's hebben gemaakt. Als alles goed zaat zal het ruimtevaartuig zaterdag ochtend op de maanvlaktei die de „Zee der rust" wordt genoemd, te pletter slaan. De tweede trap van de 140 ton wegen de raket is. volgens programma, on geveer zes minuten na de lancering tot ontbranding gekomen en tot dus- -C5LRS- isnn «O'lifiONIIHIL Official dealer Leiden e.o. NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Spinazfe, pak v. 650 gr fWnu 79 (Van een onzer redacteuren) DELFT Een ernstige zoetwaternood bedreigt Delfland met verzilting. De watervoorziening van een belangrijk gebied, waarin steden als Den Haag en Delft, veel industrie en de tuinbouw van Westland, zal volkomen in het slop raken. Tenzij snel maatregelen worden getroffen. De nood is er al: tijdelijke voorzieningen bezorgen Delfland het benodigde water. Maar dat kan zo niet blijven. De waterhuishouding van een gebied met een kleine miljoen inwoners moet definitief worden geregeld. dens een rede in een bijzondere verga dering van Delfland, vanmiddag in Delfland. Hij benaderde de zaak posi tief: hij was blij dat minister Van Aart- sen het verlossende woord heeft ge sproken. Want dat gebeurt op een tijd dat nog maatregelen kunnen worden getroffen. Het rijk handele dan ook met spoed en neme nationale maatre gelen, drong de heer Winsemius aan. De bijzondere vergadering was bijeen geroepen juist vanwege het watervoor zieningprobleem. Dit is er aan de hand. Delfland dient ter vervanging van de op te heffen Poldervaart bij de Park sluizen een uitwateringsgemaal te bou- De hoop was erop gevestigd, dat hier ook de definitieve inlaat zou kun- worden gemaakt ter regeling van voldoende zoetwatervoorziening. Dit blijkt r.-u niet te kunnen en dus is impasse ontstaan. Sedert eeuwen delfland ontrekt al eeuwenlang zoet water aan de Maas om de tuinbouw van goed water te voorzien en de stadswate- irversen. De aanleg van de Nwe. Waterweg, het voortdurend verdiepen daarvan en de aanleg van havens brach- t' zoute zeewater steeds verder land inwaarts. Het eerste sneuvelde de Oranje sluis. in de 17 eeuw aangelegd voor de zoetwatervoorziening van het Westland. Een jaar nadat het eerste schip de Waterweg afvoer meldde Delfland dat 't zoute water tot Maassluis kwam en dat het inlaten van zoet water bij de Oranje sluis bijna uitgesloten was. Verder trok de zoutgrens op en Delfland's inlaat trok zich verder terug. Nog een tiental jaren kon Delfland zich redden door water in te laten bij de Vijfsluizen grens VlaardingenSchie dam i en in Rotterdam. Slechts kort daar op kwam alle zoet water door de Park sluizen. In 1934 reeds werd ook dit steun punt bedreigd: Bij deze sluizen naderde het zoutwatergehalte de 500 mg per liter. Soms kwam het er boven. De tuinbouw is aangewezen op niet meer dan 300 mg! Noodtoestand In 1947 ontstond een noodtoestand. Tij delijk werd redding gevonden door bij Leidschendam een semi-permanent ge maal te bouwen dat water uit de boezem ver schijnt alles normaa te verlopen. Het is de bedoeling, dat dit tweede raketdeel een op ongeveer 185 km hoven Afrika gelegen „parkeerbaan" bereikt. Van daaruit moet de Ranger zijn reis naar de maan aanvangen met een snelheid van ruim 38.150 km/u. Men hoopt dat met de Ranger 8 even goede resultaten zullen worden be reikt als met de Ranger 7. die in juli 1964 in de lucht werd gebracht. De lancering van Ranger 7 werd een groot succes. Het ruimtevoertuig zond 4.316 radiofoto's van een kleine vlakte met kraters, die in de noord westelijke hoek van dat doel der maanoppervlakte, dat de „Zee der wolken" wordt genoemd, is gelegen. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, deelde nog mee dat. binnen dertig dagen een Ranger 9 naar de maan zal worden gelan ceerd. Dit is het laatste ruimtevoer tuig van het Rangertype, dat vanaf Kaap Kennedy in de ruimte zal worden gebracht. Verdere onderzoekingen van de mi oppervlakte door middel van onbe mande ruimteschepen zullen ge schieden met Surveyor- en Lunar Orbiter-ruimtevaartuigen. die hier voor nog meer mogelijkheden bie den dan de Rangers. Dit alles ge schiedt ter voorbereiding van het.ir 1970 lanceren van een Apollo-ruim- teschip met drie ruimtevaarders, dat de maan moet bereiken. Schipper werd bedreigd met potten teer TERNEUZEN Vijftig stakende binnenvaartschippers hebben het hun Middelburgse collega bijzonder lastig gemaakt. Men stond zelfs in Sas van Gent met potten teer klaar om schip per Vermeulen uit Middelburg de waarheid onder de neus te wrijven. Later, in Terneuzen. moest de politie voorkomen, dat schipper Vermeulen de dupe werd van zijn boze collega's De schippers in Zeeuws-Vlaanderen zijn zo kwaad, omdat Vermeulen vrachten wil vervoeren beneden het tarief dat men is overeengekomen. Op de beurs in Terneuzen gelden na melijk sinds dinsdagmorgen vrije no teringen. Maandagavond spraken de schippers af niet onder een bepaald ta rief te varen. Toen op de beurs een reis van Sas van Gent naar Amsterdam werd aangeboden, reageerde niemand. Later bleek dat Vermeulen tegen een lager tarief tóch de vracht had aangenomen. Nauwelijks was hij met zijn schip, de Maria Hendrika, in Sas van Gent aan gekomen, of hij moest via een anoniem telefoontje bedreigingen aanhoren. Later op de dag stonden 12 collega's hem met teer op te wachten. Onder bescherming van de politie vertrok de Maria Hendrika naar Ter neuzen. Als afleidingsmanoeuvre werd het schip hier in een zeesluis geschut. Dit baatte echter weinig. De schippers blokkeerden de sluizen. Met de hulp van 12 mannen van de politie-te-water, de gemeentepolitie en de Koninklijke marechaussee kon de Maria Hendrika toch de Westerschelde opvaren. Om meer moeilijkheden te voorkomen, heeft Ver meulen de route via Vlissingen, in plaats van via Hansweert, gekozen. Deze om weg maakt voor hem de vracht nu nog onvoordeliger. van Rijnland binnen pompte. Rijnland haalde dat water bij Gouda uit de Hol landse IJssel. Het was een noodmaatre gel en Delfland liet niet na de aandacht te vestigen op deze situatie. Het hoog heemraadschap zette steeds het sein op onveilig als er plannen kwamen om de Waterweg te verdiepen of nieuwe havens te maken. De regering antwoordde steeds ge ruststellend. Terecht, naar het scheen. Want het Deltaplan opende nieuwe mo gelijkheden. De Deltacommissie rap porteerde de minister van verkeer en waterstaat dat afsluiting der zeearmen de zoutgrens op de Waterweg vol doende zou terugdringen. De minister schreef Delfland dat dan het gevaar voor verzilting praktisch zou zijn opge heven. (Voor vervolg zie pag. 9) Werkwilligen kregen slaag (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Na het akkoord bij Verolme is gisteren ook bij Van der Giessen-De Noord overeenstem ming bereikt tussen directie en de ondernemingsraad over toepassing van de vier procents differentiatie regeling. Zoals te verwachten heb ben deze beide akkoorden grote be roering gewekt in de gehele metaal industrie langs de Nieuwe Waterweg en de Noord en in Dordrecht. Gistermiddag waren bij Wilton-Fijen- oord in Schiedam meer dan 3.500 man in staking. De stakers bielden een'de monstratiemars over het terrein en door de kantoren. Daarna kwamen zij in grote kantine bijeen. De politie, die wanorde lijkheden vreesde, deed toen iedereen binnen was, de deuren maar op slot. Ook in dc nachtploeg van Wilton- Fijenoord, waar het tot nu toe betrek kelijk rustig was, heerste gisteravond onrust. Omstreeks half tien legden onge- »er vijfhonderd man het werk neer. De directie van Wilton-Fijenoord heeft reeds op 4 februari het personeel doen weten, dat zij bereid was tot een gesprek met de erkende vakbonden. Tot zo'n ge sprek zijn de vakbonden echter nog steeds niet uitgenodigd en gistermiddag heeft de directie door middel van circu laires aan het personeel bekend gemaakt,, dat zij niet wenst te onderhandelen zo lang er nog wordt gestaakt. Bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij legde het personeel van de scheepsbouwafdeling gistermiddag drie uur het werk neer. Inmiddels zijn er bij de RDM besprekingen begonnen tussen directie en ondernemingsraad. Niet De in de Met aal bond te Rotterdam verenigde werkgevers wijten blijkens een verklaring de nieuwe onrust aan onvolledige berichtgeving. Zy zeggen dat de bij Verolme overeengekomen uurloonverhoging van negen cent wel degelijk gecompenseerd is met een overeenkomstige verlaging van de ta rieven, alleen met dit verschil dat de helft van deze verlaging wordt uitge steld tot 1 juni. Ofschoon deze laatste afwijking wordt betreurd heeft deze overigens geringe afwijking geen verandering gebracht in de gedragslijn van de plaatselijke werk geversverenigingen. Naar aanleiding van deze verklaring zei een woordvoerder van de Christe lijke Bedrijfsbond voor de Metaalnij verheid dat Verolmes tarieven wel zijn verlaagd maar dat de betrokken arbeiders deze tarieven individueel kunnen terugverdienen. (Voor vervolg zie pag. 9) Drs. Mohammed Sjarif, de Indo nesische zaakgelastigde in Neder land, en zijn bruid Soeminah Pra- jogo na de huwelijksplechtigheid in het gebouw van de Indonesische ambassade in de Bondsrepubliek te Bonn. Bronzen deuren uit Dam-paleis gestolen AMSTERDAM Uit het Konink lijk paleis op de Dam worden twee grote bronzen deuren van 225 x 78 en een bronzen deurstijl vermist. De deu ren waren voorzien van twee lang werpige ruiten. Dinsdag kwam een bouwkundig amb tenaar, die op gezette tijden de restau ratiewerkzaamheden in het Koninklijk paleis komt inspecteren, tot de ontdek king dat de deuren waren verdwenen. Bij navraag bleek dat de werklieden de deuren, waarvan ze dachten dat ze er waren uitgehaald om de doorgang wat te vergemakkelijken, voor het laatst de elfde of uiterlijk de twaalfde van deze maand nog op hun plaats hadden gezien, nL in de hal aan de Damzijde, dus ach terkant, van het paleis. Op welke ma nier de deuren uit het gebouw zijn ver wijderd weet niemand. Aangenomen wordt dat het overdag is gebeurd. Dinsdag is in de leeftijd van bijna 57 jaar overleden mr. P. F. J. de Kok. oud-voorzi tter van de Vereniging van de Effectenhandel. /APENHEID en algemeenheid, dat zijn de beide begrippen die in het nieuwe bestel van radio en te levisie schijnen te moeten worden ingedragen, maar die reeds thans werken als twistappels. Openheid is natuurlijk een voor treffelijke zaak en zij behoort te worden nagestreefd. De problemen rijzen echter zo hoog als de televisie- masten. zodra het aankomt op een nadere specificering. Gesteld een groep vraagt toegang tot het bestel. Zij mag niet worden geweigerd. Maar op welk deel van de totale uitzendtijd mag zij aan spraak maken. Gezien haar als regel bescheiden omvang is er geen reden haar geen andere dan bescheiden zendtijd te geven. Maar, zegt men dan, zolang zij slechts een beschei den zendtijd krijgt, komt ze niet van de grond. Dus meer zendtijd? Maar dan is de vraag weer gewettigd: waarom een groep, als regel een bescheiden groep, meer zendtijd ge ven dan met haar bescheiden om vang in overeenstemming is? De problemen zijn niet van de lucht. Het gekrakeel nu en straks niet min der. [VAAST de openheid de algemeen- heid. Merkwaardig dzt in een levensbeschouwelijk zo gevarieerd land telkens weer die roep om de algemeenheid weerklinkt. Alsof men die levensbeschouwelijke verschei denheid maar heel moeilijk kan aan vaarden. En toch ligt in die verscheidenheid voor een volk als het onze juist het kenmerk. Die verscheidenheid is het die wij, zo men wil, algemeen ge meenschappelijk hebben. En zij vindt haar natuurlijk vervolg in het bestel zoals dat bij ons wordt gevonden en waarom buitenlanders ons benijden. Waarom kan een protestant akkoord gaan met het bestaan van een KRO? Omdat er ook een NCRV is. En om gekeerd. Waarom kan een socialist akkoord gaan met het bestaan van een AVRO? Omdat er ook een VARA is. En omgekeerd. In een volk als dit moet een al gemeen program óf kwetsen óf kleurloos zijn. Waarom het dan al tijd weer geprobeerd? In feite, vre zen we, steekt men er een energie in, een betere zaak waardig. De Argentijnse peso is op de zwarte markt gedaald van 226 tot 232 per dol lar (tot 1,55 cent) tegen een officiële koers van 151,50 per dolar. VERFHANDEL ij OF< OEGSTGEEST FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 De Amerikaanse president Lyndon B Johnson heeft gisteren het ad vies ingewonnen van oud-presi dent Eisenhower, inzake de kwes tie Zuid-Vietnam. De Verenigde Staten namen hun verplichtingen ten aanzien van Zuid-Vietnam op zich, tijdens het bewind van pre sident Eisenhower. In Drente is het AMSTERDAM Het is een dwaze en trieste vertoning: straks kan het verkeer zonder te veel vertraging van stad naar stad rijden, om aan te komen in steden waar het parkeren nauwelijks mogelijk is en het rijden eindeloos veel tijd kost. Dat zal de economische ondergang van onze binnensteden betekenen. Deze krasse uitspraak deed mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haar lem. vanmiddag op het wegennood-con- al voor jaar MEPPEL Bij de schaapskudde op de Benderseheide in de omgeving van Ruinen (Dr.) is het al volop voorjaar. De laatste weken zijn in de kooi niet minder dan 150 lammeren geboren. De jonggeborenen zullen binnen moe ten blijven, tot het weer wat lente- achtiger wordt. Alles wijst er op: PARIJS. Alles wyst erop dat we een nieuwe vorstperiode zijn binnen gegaan. Over geheel West-Europa breidt zich een koudegolf uit, die gepaard gaat met zware sneeuwval. In Lenk (Berner Alpen) vroor het gisteren 20 gra den. In de Franse Jura komen herten om van kou en honger. In West-Duits- land stagneert het verkeer op tal van plaatsen door de sneeuwval. In de Beierse Alpen viel een sneeuwlaag van 1 a 2 meter. Op het massief van de Zugspitze viel zelfs 6 meter. Het gevaar voor lawines is toegenomen. In het Zwarte woud zijn verscheidene dorpen al drie dagen achtereen geïsoleerd. Aan de Rivièra heeft het op tal van plaatsen, zoals in Nice, Cannes, Hyeres en Toulon ge sneeuwd. In het district Vercors, in het zuidoosten van Frankrijk, zijn ver scheidene boerderijen van de buitenwereld afgesloten en zijn wegen onbe gaanbaar geworden. gres van de wegverkeers- en vervoers- federatie „Centraal Overleg", w« ANWB. KNAC en FNOP samenwerken en waarvan mr. Cremers voorzitter is. Op het congres werd vooral betoogd dat, waar nu wel de basis gelegd is voor een verbetering van het rijkswegennet en in zekere, mate ook van de andere wegen buiten de stad, de verkeersvoorzieningen in de steden steeds meer ten achter zul len blijven. De gemeenten kunnen daar weinig aan doen. zei mr. G. W. Toebes. directeur van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten. zolang het Rijk hen daartoe niet in staat stelt Het wetsontwerp uitkeringen wegen biedt de gemeenten wel iets voor secundaire, tertiaire en quartaire wegen, maar niet voor bijv. traversen, parkeerge- legenheden en verkeerslichten. De heer R. van der Vegt van de AKU becijferde dat het bedrijfsleven de over heidsinvesteringen in wegen dubbel en dwars kan terugbetalen: betere wegen betekent beter rendement van het kapi taal der bedrijven, hogere winst en dus hogere belastingen. Dan vloeit een be drag in de schatkist dat het weggeld vele malen overtreft Vreemde reclame EINDHOVEN De 30-jarige G. S. had wel een ongewone vorm van reclame voor zijn reisburau aan het Stratumseind in zijn woonplaats bedacht. Hij stichtte er enkele malen brand er veroorzaakte er zelfs een ontploffing. Het enige ge volg van deze ..reclame" is, dat de man nu door de politie is gearresteerd. Deze had eerder de eigenaar van het pand, de 36-jarige vertegenwoordiger als verdach te aangehouden, hoewel deze hardnekkig ontkende. Verklaringen van omwonen den leidden ertoe dat de ware schuldige werd ontdekt. De man zei de aandacht op zijn reisbureau te hebben willen ves- Gibbon Karei ROTTERDAM De gevreesde virus ziekte heeft in diergaarde Blijdorp van daag een nieuw slachtoffer geëist. De gibbon Karei is nu aan de ziekte over leden. Karei is twintig jaar oud gewor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1