„Gouden" RAI Het weten waard Primeurs Noviteiten Opmars van „de-vrouw-achter-het-stuur" Overvolle wegen schrikken publiek niet af Vijftig jaar evolutie en revolutie GRIEP Straks wankelmotoren en gasturbines? TENTOONSTELLING "AUTOMOBIELEN WOENSDAG 17 FEBRUARI 196S HEDEN De „geblokten" en „gestreepten" gaan steeds meer tot het wegbeeld j behoren. De bezitter van deze supersnelle Austin Cooper heeft meteen maar een blokkendoos van z'n auto gemaakt. Wel een gedaante om op te «h vallen, als het op snelheidsovertredingen aankomt VERLEDEN fy£ET de 4de RAl-tentoonstelling, in 1902 in Amsterdam gehouden hegon het autoleven in Nederland langzaam op gang te komen. De andere exposities van de toen al negen jaar oude organisatie stonden hoofdzakelijk in het teken van de fiets. De „Vereeniging" trouwens ook, want zij had aanvankelijk alleen de woorden: „de Rijwiel-Industrie", in haar vaandel geschreven. De eerste automobiel was overigens al in 1896 in Nederland gearriveerd. Het was een Duitse Daimler, die een paar jaar daarna tentoonstellings gezelschap kreeg van een Franse Décauville en een Dietrich vrachtauto. Een paar jaar later waren het er al twintig, waaronder merken met namen, die later wereldvermaardheid verwierven. We noemen slechts Darracq, Delahaye, Dion, Peugeot, Benz en onze Nederlandse Spijker. „Het rijtuig zonder paard" was eerst nog een embryonale verschijning' en had meer zwakke dan sterke punten. In langzaam, in het begin zelfs zéér langzaam tempo begon zich de ontwikkeling en de groei tot rijpheid te voltrekken. Vlak voor het begin van de Eerste Wereldoorlog kon niet temin van een internationale automobielindustrie worden gesproken met scheppingen, die, gezien in het licht van de dagen van toen, als redelijk goed en betrouwbaar mochten worden beschouwd. Een halve eeuw geleden had de auto een motor met magneetontsteking, een houten carrosserie zonder dak, doch meestal met een opvouwbare linnen kap, zomede een rauwe, luidruchtige, drieversnellingsbak. Men startte met de beroemde (en beruchte!) aanzetslinger en dat was, vooral bh lagere wintertemperaturen, dikwijls verre van eenvoudig. Vrijwel gelijktijdig met de electrische starter deed de electrische ver lichting haar intrede (omstreeks 1914). Voordien regeerde het carbid, dat gepruts met water in het duister betekende, uitwaaiende lucifers en ver brande vingertoppen En dan waren er de banden, de autobanden „van toen", die veelvuldig en op de meest ongelegen momenten lek werden en leeg liepen, langzaam, of ineens, met een luide knal. Voor zo'n knaller was men bang. Hij was dikwijls oorzaak van ernstige ongevallen. Door de inschakeling van de auto voor militaire doeleinden is de evo lutie na Wereldoorlog I snel gegaan. De zijklepper, stoer en bedrijfszeker, werd verdrongen door de kopklepper. De paardekrachten en de toeren tallen gingen gestaag omhoog, en daarmee evenredig stegen de snelheden. Krachtiger remmen waren nodig. Dé grote verbetering op remgebied was de vierwielrem, die in de tweede helft der twintiger jaren met de nodige tam-tam naar voren kwam. Later werd de mechanische rem door de hydraulische rem vervangen. Nóg later was er de ontwikkeling van de gescheiden remcircuits voor vóór- en achterwielen. Nu, op deze RAI, woedt de strijd tussen de trommelrem en de sterk opmarcherende schijfrem. De carrosserie had intussen elke relatie met „het rijtuig zonder paard" verbroken. Zij had meer stroomvorm gekregen en was ook veel steviger en veiliger geworden. De periode van hout en van de combinatie van hout met doek Weymann) liep ten einde. Het was Citroen, die in 1934 geschie denis maakte met de introduktie van de geheel stalen carrosserie. Maar tevens ook met zijn voorwielaandrijving en torsiestaafvering. Al in 1921 was Sizaire Naudin met een constructie voor onafhankelijke vering der voorwielen gekomen. Na de onafhankelijk geveerde achter wielen werd luchtvering het onderwerp van onderzoek. Al weer was het Citroen, die in 1955 de wereld wist te verrassen met zijn DS 19, die lucht en olie als veringselementen had. De hydrolastic vering (vloeistof), die met zoveel succes op diverse BMC-modellen wordt toegepast, is een nóg latere ontdekking. (Van onze verkeersredacteur) J)E MASSA-MOTORISERING is in volle gang. De „Gouden" RAI is als de kip met de gouden eieren fabrikanten en importeurs hebben 't nog nooit zo goed gehad. De vraag wordt wel eens gesteld: waar ligt de grens? Tot welke streep kunnen de automobielfabrieken hun produktie opvoeren? Nog steeds worden alle prognoses overtroffen. Het statussymbool, dat de personenwagen in Europa is geworden in de Verenigde Staten is men er al weer af vergt investeringen, welke bij de ge ringste terugslag voor verschillende bedrijvén fataal kunnen zijn. Wat is het geheim van de aantrekkingskracht van de auto, die in vele gezinnen bovenaan het verlang lijstje is komen te staan? De heer J. L. Lang heeft het onlangs nog eens kort opgesomd, na eerst te hebben geconstateerd dat de overvolle wegen en het gebrek aan parkeerruimte het koperspubliek niet afschrikken. Behalve het grote, dagelijkse nut, gaat het om het gevoel van vrijheid van gaan en staan. Daarnaast nog om de bezitsgedachte, die aldus zou kunnen worden geformuleerd: „Een eigen wagen met een bij mij passend karakter". Na vijftig RAI-tentoonstellingen overigens niet alle de personenauto betreffend kan worden gesteld dat de huidige automobiel steeds meer aan de tijd wordt aangepast. In sommige gevallen blijkt de motor het carrosseriewerk te kunnen overleven, wat goede hoop voor de naaste toekomst geeft. Veel industriëlen zweeft namelijk voor de geest dat een wagen, na een bepaalde gebruiksperiode, in zijn geheel rijp moet zijn voor de schroothoop. De compressieverhoudingen naderen thans het punt, waarop verhoging weinig of geen zoden aan de dijk zet. Op de vorm van de verbrandingskamer is men weliswaar nog niet uitgestudeerd, doch uitsluitend eindeloze praktijkproeven kunnen tot nóg meer verbeteringen leiden. De hogere toerentallen, waar het welvaartspubliek om vraagt, stellen hun eisen aan het draaiende gedeelte van de motor en aan het klepmechanisme. De vijf maal gelagerde krukas komt sterk opzetten, waardoor doorbuiging nagenoeg onmogelijk is. Het grote verschil tussen de gebruiks- en de sportmotor verdwijnt meer en meer. Dikwijls is het aanbrengen van een ander inlaatspruitstuk en van een extra carburateur voldoende oni hogere presta ties te bereiken. Bij verreweg de meeste automerken wordt water koeling toegepast. Luchtkoeling blijkt zich niet zo gemakkelijk tot grotere aanpassing te lenen. Vóór het wegrijden kijkt bijna niemand meer naar de stand van het koelwater. Bij het verzegelde koelsys teem is dit zelfs geheel onmogelijk. Een doorzichtig plastic expansievat verdient hier aanbeveling, omdat men door eer. eventuele lekkage voor onaangename verrassingen kan komen te staan. In de Verenigde Staten heeft 90 procent van het wagenpark een automatische bak. Als men weet dat de verkeersintensiteit in vele delen van West- Europa veel hoger is dan in Amerika, dan zou de gemiddelde automobilist op het continent als een „sportrijder" moeten worden aangemerkt, of als iemand, die bij het motto leeft: wat niet weet, wat niet deert. Toch is de opmars van de automatische bak nog niet in Europa begonnen. De oorzaak hiervan is de meerprijs, die ongeveer het achtste deel van de kostprijs van de wagen is. Het comfort heeft, ook in de kleinere wagens, een topvorm bereikt. Tot het comfort behoort niet alleen de vering, maar ook de vorm van de stoelen en/of banken, de beenruimte, de hoofdruimte, verwarming etc. Wat de bagageruimte betreft, kan worden geconstateerd dat hoe meer de auto in de particulie re sector wordt verkocht, des te sterker de be hoefte wordt aan opbergmogelijkheden. De ligstoel van moeder, of het opblaasbed van vader, moet ten slotte ook nog mee. De kwarts jodiumlamp klopt al aan de deur. De hoeveelheid licht, die deze kleine lamp uitstraalt, is enorm. Men bereikt zeker veertig procent meer lichtsterkte. Of we er blij mee moeten zijn, is een tweede. Vooral 's zondagsavonds is dit goed te zien. Volbelaste wagens hebben de neiging achter door de veren te zakken, waardoor de overigens goed afgestelde koplampen hoger gericht worden. Zolang er geen automatische verstelinrichting standaard op auto's geleverd wordt, is het probleem haast onop losbaar. Het laatste woord in het verkeer is aan de band. Het verminderen van het geruis, dat banden plegen te veroorzaken, is een punt, dat in de volle belangstelling staat. De radiaal- of gordelband wordt bij steeds meer fabrikanten in het produktie-pro- gramma opgenomen. Een levensduur van 70 h 75.000 kilometer is voor een radiaalband vrij normaal, terwijl er ook benzinebesparing kan worden verkre gen. Rokende passagiers, uitwasemende, natte jassen, angst' voor koude, of tocht al deze factoren werken mee het uitzicht van de bestuurder te beperken. In vele automobielen wordt thans voor aanzuiging van verse lucht zorg gedragen. Ook zijn er afzuigopeningen, die echter verbeterd kunnen worden. Voor de verwarming der voeten der achter inzittenden een probleem, dat ook in de duurdere klassen voorkomt wordt thans van een aparte warme-lucht-toevoerleiding gebruik gemaakt Helaas is de bumper bij dit alles meer een ornament dan een functioneel onderdeel van de auto geworden. Alleen bij Volkswagen kan nog een bumper worden aangetroffen, die een centimeter of tien van het overige plaatwerk verwijderd is, wat natuurlijk niets van de stevigheid van het gebruikte materiaal zegt. Alle andere bumpers zijn praktisch in direct contact met het plaatwerk, wat bij de geringste aanrijding al extra schade kan ken. Geen toekomstmodel, maar een wagen, die Ame rican Motors in serie op de markt gaat brengen. Het is de Marlin, die plaats aan zes personen biedt, ook al is dit niet aan de buitenkant te zien. Let op de weer ingevoerde, „ouderwetse" stroomvorm. De 50ste „Gouden" RAI-tentoonstel* ling, die aan de personenauto is gewijd en die minister inr. J. van Aartsen hoopt te openen, wor.lt van 18—28 februari a.s. gehouden in het RAI-gebouw aan het Amsterdamse Europaplein. De toegangs prijs bedraagt 2.75. De expositie is ge opend van 10.00 tot 17.00 uur, *s avonds van 19.00 tot 22 00 uur, exclusief de zon dagen. 9 Deze jubileumtentoonstelling van de *2 jaar oude, Nederlandsche Vereeniging -De Rijwiel en Automobiel Industrie" geldt als de grootste show van auto's ooit "n ons land getoond. Er zijn niet minder dan 203 stands, die 73 automerken uit 11 landen vertegenwoordigen, zomede zeer gedifferentieerde groepen onderdelen en accessoires. Japan is voor de eerste keer °P een Nederlandse autosalon aanwezig. 9 In 65 jaar is songnwagenpark m voüdigd. In 1900 i löxe wagens Op d het Nederlandse per- srduiz 250 't ogenblik meer dan 1,1 miljoen. In 1945 werd met een na-oorlogsc restant van 15.000 wagens Wonnen. Vijf jaar geleden, in 1960 dus, n bedroeg het aantal personenauto's 480.000, *U' log niet de helft van liet huidige cijfer. 0 De vergroting van het Nederlandse personenwagenpark gaat thans met een snelheid van bijna een kwart miljoen een heden per jaar. Volkswagen had in 1964 het grootste marktaandeel (15,39), daarna Opel (13,18), Ford Duitsland (10,28), Fiat (9,32), Renalt (6,50), DAF (5,93), Ford Engeland (5,75), Simca (4,95) en Citroen (4,65). Onder aan de lijst staan Skoda (0,57), Neckar (0,48) en Wartburg-EMW DAF blijft aan het experimenteren. Deze Noorse sneeuw-scooter, die zich door de dikste lagen kan heen- ploegen, is gebaseerd op de Daffo dil met zijn Variomatic-aandrijving. 9 In de Europese statistiek staat de auto dichtheid in Nederland bepaald niet bovenaan. Op elke elf inwoners rijdt er 'hans één personenwagen in ons land. Dat j» net zoveel als in Ierland, maar relatief '"ger dan in Oostenrijk (10), België en Luxemburg (8), Denemarken (7,5), Duits- hnd, Zwitserland en Noorwegen (alle 7), Engeland (6,5), Frankrijk (5,5), Zweden 14,5), Canada (3.5) en de Verenigde Sta- ko (2,6). In Italië (12), Portugal (40), 0 De prijsklasse 56000 gulden (31,8 procent) is in Nederland nog altijd 't populairst. Dan komt de klasse 45.000 gulden (21,5 proeent), vervolgens de klasse 6—7.000 gulden (11,2 procent) en ten slotte de klasse 78.000 gulden (10,9 proeent). Het geringste percentage (1,4 pro cent) staat voor de prijsklasse van 16.000 gulden en meer. Ondei ran combinatie-a n op de RAI. Kies bij griep ook voor uw kind het betrouwbaarste middel. Bayer maakt Kin der-Aspirin. Het smaakt goed en bovendien is de verpakking beveiligd door een vernuftige sluiting. kinder dub stmt ASPIRIN$0BAYER metvruchtensmaak ACHTER Gisteravond zijn bij een treinbotsing in Noordrijnland-Westfalen twee mensen om het leven gekomen en 20 gewond. De botsing tussen twee passagierstreinen vond plaats in de buurt van Hagen. QINDS Bertha Benz in 1888 de derde auto, die haar man bouwde, leende om er een ple- zierritje mee te maken, is de in vloed van de vrouw op de auto steeds groter geworden. Op 't ogenblik is het zelfs al uit de tijd een diepgaande studie van „de-vrouw-achter-het-stuur" te maken, voor zover het althans de gedragingen in het verkeer betreft. Al sinds jaren zijn vrouwelijke automobilisten een normaal deel van het wegge bruikersbeeld geworden. Ze zijn er, zoals er fietsers en wan delaars zijn. Men is er aan ge wend, men houdt er rekening mee. Raadpleegt men de cijfers en statistieken, waar men in Ne derland zo bezeten van is, dan kan ontdekt worden dat bij de in 1963, voor het rij-examen op gekomen kandidaten 35 procent van de mannen en 32 procent van de vrouwen de eerste maal slaagden. Professor Linden heeft uitgerekend dat 37 pro cent van de automobilisten vrouwen zijn, doch dat slechts 6,4 procent van hen bij onge vallen betrokken raakt. De hooggeleerde koppelt hier de paradoxale conclusie aan vast dat vrouwen veel gevaarlijker zijn, als ze niet rijden Een facet van de zaak, die hij nadere bestudering een veel bruikbaarder resultaat ople vert, is de invloed van de vrouw op de duto. In Amerika beschouwt men het reeds lang als een bijna ongeschreven wet dat de vrouw de auto koopt, al moet daarbij gezegd worden dat het vorig jaar slechts 25 procent van de omgezette wagens direct aan vrouwen ge leverd werd. Beziet men de „verbórgen- verleider stechniek" achter de reclame voor de familie-sedan in de Verenfgde Staten dan herkent men gemakkelijk het werken op de vrouwelijke psyche. Alle registers op dit ge bied, van onomwonden ego- opbouw tot bedieningsgemak, worden in velerlei toonaarden crescendo-gewijs open gezet. In Europa wordt de auto nog steeds voor de man geadver teerd. Men kan zich alleen af vragen, hoe lang dit nog zal duren, daar de vrouw een steeds sterkereadviserende stem in het kapittel krijgt. De Japanse automobielfabriek Toyota zorgt voor de enige Europese pri meur op de RAI. Dit is de Corona sedan, een wagen met een vierkante, viercilinder motor, die goed is voor 74 pk en een topsnelheid van 145 km/u, boven. Onder Mercedes-Benz 190 D Combi. Niet mooi, wel ruim. TOEKOMST yAN de nieuwe motortypen, die we in de naaste toekomst op de weg zullen zien, is de Wankelmotor al zover produktierijp, dat deze in Duitsland al door NSU geleverd wordt en binnenkort ook in ons land verkrijgbaar zal zijn. Opmerkelijk is dat vele andere fabrieken momenteel eveneens met dit type experimenteren. Onder deze bevinden zich General Motors, Chrysler, Ford en Citroën. Ook in Japan zou men al ver gevorderd zijn. Een ander motortype, dat de laatste tijd meer en meer in de belang stelling komt, is de gasturbine. Voor zover uit de huidige stand van zaken valt op te maken, ligt het zwaartepunt van de ontwikkeling momenteel in de sector bedrijfswagens. Bij de personenwagens is Chrysler thans zover dat er vijftig wagens afwisselend aan tweehonderd particulie ren ter beschikking worden gesteld om ervaring met de geïnstalleerde gasturbine op te doen. De electrische aandrijving schijnt ook al in het vat te zitten. De elec tromotor als krachtbron is beslist niet nieuw, doch een groot bezwaar is altijd geweest dat de zware accu's regelmatig moesten worden bijgeladen. Waar het thans om gaat, is de zogenaamde brandstofcel, die vroeger het nadeel had zeer duur en onaanvaardbaar groot te zijn, terwijl het geleverd vermogen in verhouding gering was. In verband met de algemene ontwikkeling op het gebied van motor- constructie zullen in de nabije toekomst wel een meer uitgebreide toe passing van de electrische ontstekingssystemen (transistor-ontsteking) kunnen verwachten. Momenteel worden deze nog slechts op beperkte schaal toegepast, hoofdzakelijk als „ombouw-set" ter vervanging van de bestaande ontsteking met conventionele bobine, onderbreker en conden sator. Terwijl de conventionele synchromesh versnellingsbak nog lang niet heeft afgedaan en de bestaande constructies nog steeds worden ver beterd, is te verwachten dat de automatische transmissie ook in Europa meer terrein zal winnen. Gebleken is reeds dat ook in kleine wagens een automatisch transmissiesysteem met succes kan worden toegepast. Opmerkelijk is het feit, dat de voorwielaandrijving bij een steeds groter wordend aantal merken, of typen wordt toegepast. Een vijfde van het totaal aantal personenwagens in Nederland heeft voorwielaan drijving, en over heel Europa is dit bij meer dan een kwart van het totaal aantal het geval. Eigenaardig is dat de fabrieken van wagens met voor wielaandrijving vroeger de nadruk legden op de grotere stabiliteit en veiligheid van hun constructie, terwijl tegenwoordig vrijwel uitsluitend gewezen wordt op het voordeel van de mooie, vlakke vloer. Wat de stuurinrichting betreft, zullen de geleidelijke verfijning en verbetering van de reeds bestaande systemen ongetwijfeld verder worden voortgezet. Het is niet te verwachten dat we binnen afzienbare tijd revo lutionaire systemen op de markt krijgen. Ook de automatische bestu ring waarmee geëxperimenteerd wordt, en die berust op het sturen door middel van electrische signalen, welke door een metalen strip in het wegdek worden uitgezonden, is iets. dat niet individueel door één of meer fabrieken verwezenlijkt kan worden. Op dit punt moet op grote schaal met de overheid worden samengewerkt. In verband met het steeds groter wordend aantal stroomverbruikers worden aan de accu zwaardere eisen gesteld. De aan de wisselstroom dynamo inherente voordelen van kleine afmetingen bij een groot vermo gen, dat reeds bij een laag toerental wordt bereikt, zullen er dan ook wel toe leiden dat deze dynamo meer en meer zal worden toegepast In de Verenigde Staten bestaat reeds de mogelijkheid op 18 volts installaties over te gaan. De toepassing van gedrukte bedrading zal zich ook nog wel uitbreiden. Echte internationale primeurs, dat wil zeggen: verschijningen, die nog nergens waren te zien, zijn niet op de „Gouden" RAI aanwezig. Het nieuws wordt tegenwoordig niet meer door de automobielfabrikant bewaard, doch meteen vrij gegeven. Wel biedt de tentoonstelling een Affiche van de RAI-tentoonstelling in 1908. Autorijden was toen een sport, die was weggelegd voor slechts enkelen. massa primeurs en noviteiten, die nieuw voor Nederland zijn. Hieron der een greep: Een ambulanceauto van het Opel Kapi- tan 1965 type. De Glas 1300 GT sportwagen. De Plymouth Barracuda met stroomlijn- gevormde, doorlopende daklijn. De Wolseley Hornet met o.a. hydrolastic vering. De Skoda 1000 MB in goudkleur. De Morris Cooper S met vergrote motor (1275 cc). De Citroën Azam 6. De MrrcedesBenz 600. BUHS VOORVOLKSVLUT AMSTERDAM 17-26 JANÜARI 1908 NLDOUANDScne veRBLKisiitoot Ruwiti. "Aoioiioaia-ihoasisTt,;^ De DKW F 102 in vierdeursuitvoerlng. De Jaguar Mark 10 met een krachtiger remsysteem en een 4.2 liter motor. De Studebaker 1910 touring. De Peugeot 404 sedan met benzine injectie motor in normale uitvoering. De Japanse Toyota-modellen. De BMW 1600 (met vergrote motor). De Sunbeam Alpine 260 met Ford- motor. De Lancia Fulvia sedan 2 C met opgevoerde motor. De Mercedes 190 ambulancewagen. Een showmodel van de Saab met de verschillende veiligheidsvoorzieningen. De Japanse Isuzu Bellett. De Volvo 121 met automatische versnel lingsbak. De Fiat/Abarth 100 Corsa. De Austin 1800 Balanza. De Auto-Bianchi „Stellina". De Maserati 4000 GT Quatroporte. Schoudergordels van Coenen met een zogenaamde breukdraad. Jodium breed- en vérstralers, 't nieuw ste op het gebied van autolampen. Een imperiaal, geheel uit elkaar te nemen en op te bergen. Een kinder-autozitje. in één handbewe ging te veranderen in een wandelwagen. De zilveren Vauxhall Victor de luxe 1965 als tien miljoense automobiel van General Motors, buiten de Verenigde Staten vervaardigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9