GALOP 25 IS VOOR KENNERS „Raja veegt de vloer aan met de rechtbank" RITMEESTER Dr. Strobl put zich uit in beleefdheden ury beïnvloed door vele vermoedens Komplot om Vrijheidsbeeld op te blazen Zesling dood geboren in Zweden Wilson: geen aansluiting EEG in nabije toekomst ht een daate Kij, Harster Nederlands „beste" generaal WOENSDAG 17 FEBRUARI 1*>65 WASHINGTON Het FBI heeft bekendgemaakt, dat in New York vier [personen zijn gearresteerd, die het [Washington-monument, het Vrijheids beeld en de Vrijheidsklok wilden [opblazen. Het Washington-monument is een 169 meter hoge obelisk in het centrum van de Amerikaanse hoofd stad, het Vrijheidsbeeld staat naai bekend op een eiland bij de haven van New York en de Vrijheidsklok, een symbool van de Amerikaanse on afhankelijkheid, bevindt zich in Phi ladelphia. Gearresteerd zijn drie ne gers en een blanke vrouw uit Cana- FBI-agenten hadden in samenwer king met de Newyorkse politie een grote hoeveelheid dynamiet en ontste kingsapparaten gevonden, die begra ven was op een terrein in de Bronx, «en Newyorkse wijk. Volgens FBI- firecteur Edgar Hoover vormt de vondst slechts een gedeelte van de door de samenzweerders verzamelde explosieven. BIJ DE FOTO'S: De samenzweer ders hadden het gemunt op drie Amerikaanse nationale monumenten. Ze wilden het Vrijheidsbeeld, de Vrijheidsklok in Philadelphia en het Washington-monument vernietigen. In het complot zaten: v.l.n.r. Robert Collier (28), Walter Bowe (32), Kali Sayed (22), alle drie negers, die met Castro sympathiseerden en de Ca nadese Michelle Duclos (28), die betrokken is bij de afscheidingsbe weging van Franstalig Quebec. STOCKHOLM In een ziekenhuis in Karlstad, in westelijk Zweden, een vrouw vroegtijdig bevallen van een zesling. Alle zes baby's werden dood geboren. Dit is gisteren door het in Stockholm verschijnend blad Aftonbladet bekendgemaakt. Een arts in Karlstad heeft dit be richt bevestigd, maar hij weigerde verdere bijzonderheden te geven. De moeder die het overigens goed maakt, heeft voor de bevalling een behandeling gekregen met hormo- nenpillen. Haar naam is echter niet bekendgemaakt. LISSABON Een der kinderen van de vierling, die afgelopen zondag vroegtijdig werd geboren, is giste ren overleden. Volgens dr. Alfredo da Costa werd juist dit kind aan vankelijk beschouwd als een der sterksten onder de vier jongens. Het overleed na ademhalingsmoeilijkhe den. Een bloedtransfusie, die op het laatste moment nog werd toegepast LONDEN Premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis te kennen gegeven dat in de nabije toekomst geen Britse stappen zijn te verwachten om toetreding van Engeland tot de EEG te verkrijgen. De socialistische leider zei, dat zijn regering tot onderhandelen ter zake bereid is „indien en ook slechts dan, wanneer voldaan wordt aan de noodzakelijke voor waarden ter beveiliging van vitale belangen van het Verenigd Konink rijk en het Gemenebest". „De tot mislukking gedoemde on derhandelingen, die in november '62 zijn gevoerd over een eventuele Brit se toetreding tot de EEG, stelden Engeland voor de keus tussen het EEG-lidmaatschap en de belangen van het Gemenebest. Indien de toen gestelde voorwaarden, die maakten dat Engeland voor deze keuze kwam te staan, zouden worden gehandhaafd, betekent dit dat wij er goed aan zouden doen ze opnieuw te verwer pen, aldus Wilson. Hij zei voorts dat zijn regering bereid is doelmatige regelingen te treffen tot een verbetering der be trekkingen tussen Engeland en de zes EEG-staten. In het algemeen is de premier genegen deel te nemen aan de uitvoe ring van ontwerpen, die voor beide partijen van belang zouden zijn. Ten slotte legde de labourleider er de nadruk op dat er geen wijziging is gekomen in de toestand, die is ont staan na de mislukte Brusselse be sprekingen over een eventuele Britse toetreding tot de Europese markt. De uitvoerige toelichting van de la- bourregering oyer haar standpunt ten izien van de betrekkingen met de EEG het gevolg van een campagne van de zijde van de conservatieven, die deze kwestie al geruime tijd in het Lagerhuis ter sprake had gebracht. Tijdens het vragenuurtje is ook het toekomstige bezoek van Wilson aan de Bondsrepu bliek, in maart, ter sprake gekomen. Onderzoek tegen Raja's chef MUNCHEN Het Beierse ministe rie van justitie heeft verklaard dat ei een onderzoek wordt ingesteld tegen de voormalige SS-generaal Wilhelm Harster die wordt verdacht van bedrijven van oorlogsmisdaden ir zet Nederland. Het onderzoek tegen Harster houdt ten nauwste verband met de berech ting van Rajakowitsj in Wenen. Het Beierse ministerie van justitie meldde dat er nog geen beschuldigingen-tegen Harster zijn ingediend. Harster keer de naar Duitsland terug nadat hij ir Nederland een gevangenisstraf had uitgezeten voor oorlogsmisdaden. In 1958 werd hij ambtenaar bij de Beierse belastingen, maar hij werd in 1963 onislagen toen de Duitse autori teiten in zijn verleden gingen graven. Hij is niet gearresteerd. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN ,,Nog nooit in m'n leven heb ik een proces meege maakt, waarbij een verdachte zo met de president van de rechtbank de vloer aanveegt". Deze smalende opmerking kwam uit de mond van een oude Oostenrijkse rechtbank verslaggever, die naast ons zat op de tweede dag van de behandeling van de zaak-Rajakowitsch voor het Landesgericht in Wenen. Zoals bekend, wordt dr. Rajakowitsch, wiens naam officieel in Raja ver anderd werd, de deportatie van 83, in Frankrijk verblijvende, Joodse Nederlanders ten laste gelegd, van wie er 82 de dood vonden. Van april 1941 tot eind 1943 was de Oostenrijkse „Schreibtischmörder" in bezet Nederland gedetacheerd, waar hij een werkzaam aandeel had in de voorbereidingen tot de wegvoering van 110.000 Joden, die in de dodenkampen van de nazi's omkwamen. regiment (pantser-infanteriè van de Waffen-SS) aan het Oostfront had. Over de miljoenen Joden, die, mede door zijn toedoen, in de nazi-kam pen vernietigd werden, praatte hij, alsof hij het over balletjes gehakt had. Dr. Kovacs noemde zijn verklaringen „in strijd met de waarheid". Dr. Simon Wiesenthal, die hem heeft opgespoord en de eerste, belastende stukken tegen hem verzameld heeft, sprak op de publieke tribune van een „pak met leugens". Hoewel er aan het eind van de zitting van gisteren van een kentering sprake was, slaagde Raja er opnieuw in met president dr. Strobl als met een bal te spelen. Als een hoogleraar dicteerde, doceerde en verbeterde hij, gebruik makend van de meer dan slappe lijn, die door de rechtbank werd gevolgd. „Bitte sehr" Greep uit de brutaliteiten, die de hele rechtszaal, behalve dr. Strobl en diens nog altijd zwijgende bijzitters dr. Knersch en dr. Sander, met verbijstering sloegen: „Nee, ik voel daar niets voor. Het hoofdstuk, dat u nu aansnijdt, komt straks. We moeten de zaken chrono logisch trachten te zien". (Presi dent: „Bitte sehr.") Jk wil u een voorstel doen. De Het gebrek aan leiding en het rommel tje, dat de arrogante Rajaer door zijn ellenlange betogen van trachtte te maken de president was verschillende malen zo in de war dat hij namen en feiten door elkaar haalde, bracht de officier van justitie, dr. Kovacs, ten slotte tot de wanhoopskreet: „Voor ik tot de ondervraging overga, meneer de president, zou ik willen weten in welk stadium he; proces zich bevindt! Onmiddellijk daarna tikte de van woe de rood aangelopen oficier de steeds weer interrumperende verdachte voor 't eerst op de vingers. Hij riep de bemidde ling van de rechtbank in hem in de gelegenheid te stellen zijn vragen af te maken en Raja er toe te brengen antwoord in plaats van commentaar te geven. President (na wat onverstaanbaar gemompel): „Bitte sehr." In de houding Verdachte, die als alle nazi's een oplossing is heel eenvoudig." (Dil T"' doo.r liJ" tijdens een meningsverschil tussen het han,|re* Un SJind?j° de rechtbank, de verdediging en hel heden is, was door deze uitval van dr openbaaar ministerie. President: Kovacs even van z'n stuk gebracht De Bitte sehr".) kadavergeest sloot z'n denkvermogen V begrijpt t niet. We moeten dete .ta d' bonding, onderwerpen goed gescheiden hou-luide toon h« eeltde^.J^ohf- den IV ,el non he.heie. h|, d, oor|OI ontelbare den. Ik zal nog eens herhalen wat ik daarnet heb gezegd". (President „Bitte sehr".) „U moet me niet in de rede vallen. Mag ik nu verder of niet?" (Presi dent: „Bitte sehr") „Wacht u even. Ik heb nog iets interessants. Als u steeds een sprong teruggaat, is het moeilijk voor mij verder te praten". (Presi dent: „Bitte sehr"). mocht niet meer baten. De toestand van de drie andere baby's is vol gens de artsen redelijk na de eerste kritieke 48 uren; De 28-jarige moe der wier naam niet bekend is, maakt het goed. HOUSTON (VS) Twee kinderen, die tien weken geleden als Siamese tweeling werden geboren, zijn gis teren met succes van elkaar geschei den. Karen en Kimberley Webben werden op 8 december geboren. Hun ouders zijn het echtpaar Webber uit Bay city. De operatie duurde vijf uur en vier chirurgen namen er aan deel. De toestand van de twee baby's is goed, zo verklaarde een arts. Amerika is de ont dekking bekend gemaakt van wat misschien de eerste echte baby-ster is, een ster die veel kleiner Is dan de maan. Voor een ster staat hij vrij dicht Lij de aarde. Het waar- Senomen licht er van is ongeveer 48 jaar geleden de reis naar de aarde begonnen, aldus de ge leerden. levende walvis- baai met een bek anderhalve meter n - Sydney aangespoeld. Het dier ligt te zieltogen op de rotsen. Men heeft vergeefs geprobeerd, haai weer in het water t« trekken. Het dier De familie Lewis uit Midland in Texas (VS) ging met vakantie en de poes mee. Aan de grens tussen New Me xico en Colorado ver dween de kat. Er was droefheid om het ver dwijnen van het huis dier. Groot was de ver bazing en de vreugde, toen het dier na enige tijd in Midland terug keerde met zere pootjes, maar in goede conditie. Als het „rechtdoor" had kunnen lopen, zou de poes al op zijn minst 1080 km hebben afge legd. opstijgen, heeft met goed gevolg zijn eerste proef vlucht gemaakt. Het toe stel, dat met twee Rolls Royce motoren is uitge rust, was totdusver slechts 15 m. van de grond geweest, waarna het weer was geland. In de nieuwe Afri kaanse staat Zambia (het vroegere Noord-Rhode- sië) zullen disciplinaire maatregelen worden ge nomen tegen politici, die hun „rimboe"-vrou verstoten om beter voor de dag te kunnen komen met „nieuwe" beter ont wikkelde vrouwen. Galop een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Een sigaar, die favoriet is bij rokers van een geurige maar toch lichte kwaliteits-sigaar! Joden in de gaskamer heeft gebracht. Details De zittingsdag van gisteren was gewijd aan een verdere toelichting van Raja op zijn leven, zomede aan het eerste deel van de ondervraging. De 59-jarige jurist die het klaagschrift op niet minder dan 117 punten aanvecht, bleek een ontstel lende detailkennis van zaken te hebben die hem zouden kunnen ontlasten doch' van de juistheid, of de inhoud van belastende stukken wist hij niets. De rechtszaal daverde van kreten als: „Dat heb ik niet geweten", „het is niet waar", of „daar heb ik na de oorlog pas kennis' van genomen". Z'n standaardterm was: ..Dat heb ik later in de literatuur gelezen Hij lachte daarbij verontschul digend, alsof hij verlegen met ~.'n onk'un- toen was. Per slot van rekening justitie hem op de "itelligent had de officier eerste zittingsdag C11 oe. kwaam strafpleiter genoemd. Ook had h!j de nodige trots gewaagd promotie, die cum laude geschiedde kunt zich dat wel voorstellen, zo'n "ergeet men nooit!") Vermoedens dat hij alles Merkwaardig een verklaring had, ook al faalde z'n herinneringsvermogen volkomen. Hij richtte zich dan tot de jury, die het „schuldig^' of „niet schuldig" over hem sprak, al zal moeten uitspreken docerend een „vermoeden" uit, dat 'hem totaal ontlastte. Slechts een keer kropte er iets van gevoel in Raja op. Z'n koude betoogtrant werd even onderbroken door een onderdrukte snik, toen hij het over de ondergang van z'n Bezittingen Raja, die zijn bezittingen in Italië en Zwitserland al vast aan z'n kinde ren heeft overgedragen dit voor het geval, dat het proces ongunstig voor hem uitvalt, wat betekent dat gedupeerde Nederlandse Joden zijn bezittingen zouden kunnen aanspre ken! verklaarde naar Nederland te zijn gekomen om de zogenaamde afdeling IIB te leiden. Deze, onder de SD ressorterende diensttak zou niet met de beruchte depo-tatieaf deling IVB 4 hebben te doen. Hij zou daar slechts juridische adviezen hebben gegeven ten aanzien van het beheer van Joodse vermogens. Hoewel hij tijdens het verhoor door de rechter-commissaris had verklaard dat hij de leiding van het SRJ had gehad de voorloper van IV B 4 kwam hij er nu op terug. ,,U begrijpt wel, meneer de president. De zaken lopen in zo'n crisis tijd wel eens door elkaar. Ik dacht dat het om een ander „Sonderreferat" ging en niet om het „Sonderreferat Juden"." Na de oorlog Ook gaf hij aan al in 1942 z'n overplaatsing naar de Wehrmacht te hebben gevraagd. Ook dat zou iedereen wel begrijpen. Als na de oorlog zou blijken dat hij bij de politie had gediend, zou dit geen aanbeveling voor zijn advocatenpraktijk zijn. Drie letters kwamen even ter spra ke. Uit personeelslasten van de SD was gebleken dat Raja de afkorting „zbv" („zur besonderen Verwen- dung") achter z'n naam had staan. Verdachte wist van niets, deskundi gen zoveel te meer. Binnen het raam van de Jodenvervolging was Raja waarbij een verdachte zo met de door Eichmann met bijzondere op- president van de rechtbank de vloer drachten belast, welke in Nederland aanveegt." Deze smalende woorden op het creëren van een model-depor- tekende onze speciale verslaggever tatiecentrum sloegen. °P de mond van een oude Oos tenrijkse rechtbank-reporter in We- Met het in januari 1942 opgerich' nen. Hoe „unverschamt" Raja ook bureau IV B 4 had Raja volgen» zijn zeg- op de tweede zittingsdag optrud, gen niets te maken gehad. Een „zekere vertelt het vorrtnr, Harster en een „zlkere" Zöpf hadden VerteU het ver*laB °P deze pagina. zich hiermee bemoeid. De in Den Haag gevestigde afdeling werkte onafhankelijk van hem. Slechts zijdelings en dan nog alleen voor het uitbrengen Erich Rajakowisch toont geen grein tje spijt. ,flog nooit in m'n leven heb ik een proces meegemaakt, Auschwitz Ja, van Auschwitz had verdachte wel eens gehoord (hij moest dit wel erkennen, omdat er een voor hem belastend stuk in het dossier zat), maar dat dit kam7 het voorportaal van de dood voor de Joden was, bleek hem pas na de oorlog „uit de literatuur". Hij dacht dat het een verzamelplaats was voor „de vijan den van het Derde Rijk". Van dit kamp uit, zo meende hij, zouden de Joden naar Madagaskar worden ver voerd. Dat het Madagaskar-plan al lang van de baan was, had hij nooit geweten Evenmin trouwens dat volgens het proto- worden. Pas in 1945 Hoewel iedere Amsterdammer eind 1941 kon weten dat Joden, die naar kamp als Mauthausen werden gebracht, bij hun „Arbeitseinsatz" de dood vonden, hoorde Raja er pas in 1945 ran. althans trachtte hij aannemelijk te ken. terwijl hij niet inging op de vraag de president, of hij ooit van een arti- in deze zin had kennis genomen, dat toendertijd in het illegale blad „Het Parool" verschenen was („wel eens van horen spreken. Een of ander ondergrond- krant van een verzetsorganisatie"). Vertaling deugde niet... CT Hoongelach was het antwoord (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN De jury speelt in de (Oostenrijkse rechtspraak een voorname rol. De rechtbank kan niets beginnen als de acht ge- I zworenen mannen en vrouwen, die willekeurig uit het kiesregis- (ter gekozen worden het bedre ven kwaad niet zien, of het anders dan in de dagvaarding kwalifi ceren. De verdediging zowel als het openbaar ministerie zien sen timentele beinvloeding als een be langrijke zaak. Men tracht dan ook op de gevoelens van de jury leden te werken, wie de kern van een ingewikkeld, juridisch betoog vaak voorbij gaat. Zo ook gisteren. Dr. Raja wendde zich met een vriendelijke glimlach naar de gezworenen om in eenvoudige bewoordingen er op te wijzen dat SD- chef dr. Harster eens de hoogste chef van verdachte en in Nederland tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld altijd een nette en goede politie-generaal is geweest. Tijdens het proces tegen Rauter zou niemand minder dan de Nederlandse procureur- generaal dit uit eigen beweging heb ben gezegd. De bedoeling was duide lijk. Harster, die nette en goede man, zou slechts nette en goede lieden in zijn dienst hebben geduld. Een hoongelach uit de rij van Neder landse journalisten, die het proces tegen Raja in Wenen verslaan, was het overaj in de rechtszaal te horen ant- BEWIJS. Na afloop van de zitting kwam de verdediger, ex-nazi dr. Boeck. hierop terug. In een privé-gesprek bracht hij naar voren dat hij totaal in het duister tastte, waarom er zo cynisch gelachen was- Hij kon uit officiële stukken bewijzen dat Raja niet zo maar wat verzon, toen hij de Neder landse procureur-generaai uit het proces-Rauter ten tonele voerde. „We lachen altijd", zei ik nog, „als een hoge functionaris van de Sicher- heitsdienst als een persoon wordt afgeschilderd, die niemand kwaad heeft gedaan. En helemaal als zo'n opmerking uit de mond van een Nederlandse procureur-generaal komt" Boeck liet zich niet afschrikken. Even later kwam hij met de „bewijs voering" aandragen: het in de Ne derlandse taal gestelde boek over het proces tegen Rauter. De zinnen, die zijn cliënt had gebruikt, waren door de laatste dik onderstreept Het be trof geen letterlijke aanhaling, maar een interpretatie Nederland werd „erkend". Door wie waarom kwam niet ter sprake. Evenmin trouwens, of het een aanprijzing, of een veroordeling was, maar dat leek me wel Officier: ,fl.oe moest het Madagas- ker-plan verwezenlijkt worden. Wte kon nu geloven dat er op het eiland miljoenen Joden konden wonen, en hoe moesten dezen er tijdens een oorlog naar toe worden gebracht?" Raja: „Dit zou na de oorlog per schip gebeuren." Officier: „Hoe waren de levensom standigheden op het eiland. Met Eich mann heeft u deze zaak toch in 1940 bestudeerd?" Raja: „Helemaal niet slecht. Mada- gasker is zo groot als Frankrijk. Het kustgebied is weliswaar heet en droog, maar zodra men hoger komt, is het klimaat goed. Het eiland doet aan Zuid-Amerika, waar ik twee keer geweest ben, herinneren. Prachtig is het daar in de bergen een" eeuwige lente." Officier: Js u bekend welke dien sten zich met de deportatie en het beheer van het vermogen van de Joden bemoeiden?" Raja: ,Jk kan me daar niets van herinneren. Wat ik nu weet, heb ik uit het klaagschrift, waar deze zaak uitvoerig is uiteengezet." Vergissing Officier: „Getuige dr. Calmeyer, die hoofd van groep VI in Den Haag was, heeft verklaard dat u met de uitbouw van de centrale voor de ,^.uswande- rung" van Joden was belasi Raja: „Dat moet een vergissing zijn. Tot mijn vertrek uit Nederland in 1943 toe heb ik me uitsluitend met juridische aangelegenheden bemoeid." Verdachte geraakte in zichtbare moeilijkheden, toen een stuk ter spra ke kwam, dat hij namens groep IV B 4 had getekend. Het was het telexbe richt in de loop van het proces zal dit ongetwijfeld nader worden uitge diept dat de feitelijke basis voor de dagvaarding is. Op 12 augustus 1942 werd daarin verklaard dat hij, Raja, „geen bezwaar" maakte tegen de deportatie van 83, in het kamp Drancy bij Parijs opgesloten Neder landse Joden. Volgens het klaagschrift moet verdachte zeer verbaasd zijn ge weest, toen de rechter-commissaris hem dit stuk toonde. Gisteren trachtte hij zich er uit te praten door te stellen dat het, bij afwezig heid van Zöpf, wel meer voorkwam dat de „officier van dienst" berich ten ondertekende. Bovendien vond hij dat het slechts om een feitelijke vermelding ging en niet om een bevel. De uiteindelijke beslissing moest door de „Befehlshaber der Sicherheitsdienstes" in Parijs wor den genomen. Omdat hij er totaal geen herinnering aan had, was het verder mogelijk dat het om een vervalsing ging „Ik wist niets" Raja, die gedurende de eerste twee dagen van zijn proces eigenlijk niet anders heeft gedaan dan op gewiekste wijze alle vragen van de rechtbank en het O.M. te „wurgen", verklaarde nog dat het een ieder, die iets van het nationaal-socialistische apparaat af wist, duidelijk moest zijn dat hij van het begin tot net einde onbekend was met de massale Jodenmoord. „Was dit we] zo geweest", aldus zijn argumen tatie, „dan had ik voor goed bij het apparaat moeten blijven. Ik had dan nooit de kans gehad naar het front te komen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5