HERY. SYNODE ACHTER BRIEF AAN CIO-M Op bepaalde voorwaarden verplicht lidmaatschap is net zo lekker als de duurste Amerikaan! maar O Ct Overleg nodig met krijgsmachtpredikanten Kanselruil mogelijk met remonstranten? E.J. BRUGMAN veertig jaar bij N.B.G. Een woord voor vandaag Miele er is geen betere! Hoog medisch niveau vraagt grote offers Apartlieidsbelasting voor emigranten Onmiddellijke verlichting van spierpijn en stijfheid Algesal In tweeduizend talen nog geen evangelie 2 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor wm p (Van onze kerkredactie) HYDEPARK, DRIEBERGEN De gefierale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft instemming betuigd met de brief van het moderamen van de synode aan bet Contact in Overheids zaken-Militair (CIO-M) en de kerken die daarin vertegenwoordigd zijn. Zij heeft er tevens bij het CIO-M op aangedrongen om geen definitieve veranderingen in de structuur van deze organisatie te aanvaarden eer de krijgsmachtpredikanten zelf gehoord zijn over deze problemen. De synode nam nog een aantal andere belangrijke besluiten: Er werd een commissie inge steld die de opdracht krijgt voorstellen te doen die betrek king hebben op de plaats van het vormingscentrum „Kerk en Wereld" in de kerkorde. Deze commissie moet tevens nieuwe statuten opstellen. Aan de classes van de Her vormde Kerk zal ter bespre king een voorstel worden toe gezonden om de kerkorde zo te wijzigen dat in het vervolg een predikant van een kerk waarmee de Hervormde Kerk bijzondere betrekkingen wil aangaan in hervormde dien sten kan voorgaan, de sacra menten kan bedienen en even- tueel beroepen kan worden Krijgsmacht Krijgsmacht over de geestelijke ver zorging van militairen, maar ook brie ven die door krijgsmachtpredikanten waren ingezonden. Tevens kwam het voorstel ter sprake dat het modera men van de hervormde synode indien de bü het CIO-M en door ons uitvoe rig werd gepubliceerd. Deze bespre king geschiedde in comité-generaal. Na afloop van het gesprek werd be kend gemaakt dat de synode de wens te kennen heeft gegeven dat de sectie Kerk en Krijgsmacht in overleg met vertegenwoordigers van andere ker ken een weg moet vinden om de pro blematiek rond het pastoraat in de krijgsmacht tot een oplossing te bren gen. Volgens de synode zullen de krijgs machtpredikanten in hun ambtsver vulling rekening moeten houden met zowel het interkerkelijk karakter van hun arbeid en met hun relatie daarin tot het CIO-M. als met het feit, dat zy Algemene vergadering CNV: UTRECHT De Algemene ver gadering van het CNV, speciaal voor bezinning op het vraagstuk van de ongeorganiseerden, heeft een aantal belangrijke uitspraken gedaan. Het CNV wijst verplicht lidmaatschap, geregeld bij de wet, resoluut af. Wel wordt in principe aanvaardbaar geacht een ver plicht lidmaatschap, geregeld bij collectieve arbeidsovereenkomst, maar hieraan worden een aantal voorwaarden verbonden. Zo zal de organisatiegraad in de betrokken bedrijfstak voldoende aanleiding moeten geven; bijv. in gevallen waarin aanzienlijk meer dan de helft van het aantal bedrijfsgeno- ten bij erkende vakbonden is aan gesloten. Bovendien zal voorzien moeten worden in een dié pensatiemo gelijk heid voor degenen, die tegen toetre ding bezwaren hebben of die door de organisaties als lid geweigerd worden. Daarbij zal voorkomen moeten wor den, dat degenen die dispensatie krij Geen discriminatie in de cao (Van onze soc.-econ. redactie) de onderneming, meent het CNV, dat er ook aanleiding is te streven naar de vorming van sociale fondsen, waarin bijdragen van ondernemingen worden gestort. Dit geld kan dan besteed worden voor bijzondere, met gen, hiervan financieel voordeel trek- name aan te duiden taken, die mede ONDERWIJZERSAKTE RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 Beroert'm gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Uithuizermeden: R. P. Ytsma te Hemelum. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal (vac. J. Overduin): J. Ytsma te Rotterdam- Kralingen; te Onderdedam: B. de Boer, kand. te Meppel. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam: M. C. Tanis te Barendrecht. Bedankt voor Enschede-O. en voor Amsterdam-W.: P. op den Velde te Mijdrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Utrecht: Th. v. Veen te Leeuwarden. Om de bejaardenzorg in Nederland te bestuderen komt een medewerkster uit de Christelijke Kerk van midden- Java naar ons land. Het- is mej. Liem Khing Boen uit Semarang, die daar de leiding heeft van een christelijk inter naat voor meisjes. Zij zal tevens de prak tijd van de kerkelijke gezinsverzorging in ons land bestuderen Voor de moderne vormen van diaconaat en maatschappe lijk werk. zoals die in ons land zijn ont wikkeld. bestaat in Indonesië grote be langstelling. Men is zelf bezig soortgelij ke vormen van dienstverlening op t( bouwen. Mej. Liem Khing Boen is vooi deze studie uitgenodigd door het Wereld- diaconaat van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Wil het CNV de mogelijkheid tot het verplichte lidmaatschap in een bepaalde vorm niet uitsluiten, ander zijds is er in de algemene vergadering met kracht gepleit voor handhaving i de vrijheid van de vakbeweging het algemeen en de chr. vakbewe ging in het bijzonder. De ideële waarden van de vakbeweging dienen hoog gehouden te worden; de ongeor ganiseerde zal meer door overtui gingskracht dan door dwang tot de vakbeweging gebracht moeten wor den. Gelet op de financiering en de taak in de vakbeweging acht het CNV het voorts een eerlijke en billijke zaak, dat in bepaalde gevallen retributies en subsi dies worden aanvaard, «alleen op voor waarde, dat de vrijheid en zelfstandig heid van de vakbeweging niet in gevaar wordt gebracht. Hogere vergoeding de ondernemingen ten goede komen. Contributies Wat betreft de vraag, of gelden uit de sociale fondsen ook uitgekeerd dienen te worden aan georganiseerde werknemers, ter compensatie van een deel van de contributie, deed de algemene vergadering geen uitspraak. Denkbaar is het, dat afgezien wordt van dergelijke uitkeringen, de bonden zo mogelijk de contributies verlagen. Weinig waardering bestond er in de algemene vergadering voor de gedachte om voor de georgamiseerden betere ar beidsvoorwaarden te bedingen. Tot het resultaat van de onderneming dragen Immers de ongeorganiseerden niet min der bij dan de georganiseerden. Discri minatie in de arbeidsvoorwaarden leek de vergadering daarom een moeilijk aanvaardbare zaak. Het vragen van een bijdrage van d< ongeorganiseerden voor het werk van d« vakbeweging, waarvan ook deze ongeor ganiseerden profiteren, werd door velen billijk geacht, maar uitvoering in de praktijk achtte men vrijwel onmogelijk. Globaal wordt daarbij het onderscheid gemaakt tussen het werk van de vakbe weging als institutioneel lichaam van het maatschappelijk leven, waarvan ook an deren profiteren en het werk van de vakbeweging, dat typisch gericht is op de' Vele detailkwesties zullen echter eigen leden. Zo zouden de diensten, die doorgesproken dienen te worden door de de vakbeweging verleent aan wat ge- drie vakcentrales <NVV, NKV en CNV) noemd wordt het algemeen belang, beter gehonoreerd dienen te worden. Activitei ten in bestuurs- en adviescolleges, die ook op andere groeperingen dan werkne mers zijn gericht, moeten meer vergoed worden in overeenstemming met de totale kosten. Sociale fondsen onderling, zodat het voor de algem vergadering van het CNV onmogelijk was op alle onderdelen definitieve uit spraken te doen. Bovendien werd in overweging genomen, dat voor het over leg met de centrale werkgeversorganisa ties op 26 februari in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, enige bewe gingsvrijheid aan de zijde van de vak- eentrales noodzakelijk blijft. De drie vakcentrales hopen bij het overleg in d« Stichting van de Arbeid een gemeen schappelijk standpunt in te nemen. (Van medewerker) AMSTERDAM Ter gelegenheid van het veertig-jarig jubileum van de heer E. J. Brugman, secretaris van het Nederlandsch Bijbelgenootschap werd gistermiddag een ontvangst gehouden. De receptie vond plaats in het Bijbel huis, het hoofdkantoor van het NBG, waar meer dan 250 vrienden en bekenden de jubilaris kwamen gelukwensen Terwijl ook ds. W. M. van Asperen namens de kerkeraad van de Parkkerk zijn opwachting maakte. De heer Brugman, een geboren en getogen Amster dammer. reisde in het begin het hele land af, toen het NBG nog slechts honderd afdelingen telde. Nu zijn het er 900. In 1946 volgde zijn benoeming tot adjunct secretaris. waarna in 1948 zijn benoeming tot secretaris voor de provincie Noord-Holland en Utrecht volgde. Voor het NBG is hij de afgelopen 40 jaren een grote steun geweest door zyn enthousiaste persoonlijkheid en grote werklust. zij ambtelijk verbonden zijn. Kerk en Wereld De bouw van een kapel (waarvoor onlangs een architectenprijsvraag werd uitgeschreven) ten behoeve van het vormingscentrum „Kerk en Wereld" zal voorlopig moeten worden uitge steld. De accommodatie vraagt ingrij pende verbeteringen die voor moeten gaan. Dit blijkt uit een nota die aan de synode werd voorgelegd. Het was de eerste keer in tien jaar dat er op de sy node officieel over het werk van Kerk en Wereld werd gesproken. De boerderij op Kerk en Wereld moet verbouwd worden, het Eykmanhuis moet worden uitgebreid met een cursuszaal, de barakken waarin leerlingen van de academie voor sociale wetenschappen zijn ondergebracht moeten vervangen worden door een vast gebouw terwijl er tevens behoefte is aan een dienstwoning. Ds. F. J. Pop heeft begin van dit jaar. verband met een hem verleende studie opdracht het voorzitterschap van het di rectorium neergelegd. Dr. F. Boerwinkel zal per 1 september aftreden als direc teur van Kerk en Wereld om zich ge heel te kunnen wijden aan het direc teurschap van de academie die een zelf standige stichting is. Dan zal het direc torium bestaan uit dr. A. Th. van Leeu wen, ds. F. J. Pop en dr. J. M. var Veen. Dr. Van Veen zal voorlopig voor zitter worden. Tevens wordt een enigs zins gewijzigde naam voorgesteld. Deze ~jdM „Stichting Instituut het bijzonder de verhouding tot de Re monstrantse Broederschap. Een her- vormd-remonstrantse commissie legde de synode een aantal voorstellen voor, het meest opmerkelijke wel is te komen tot de mogelijkheid van een over en weer beroepen van elkan ders predikanten. Daartoe zullen de ordes van deze beide kerkelijke ge meenschappen gewijzigd moeten wor den. Enkele weken geleden is de Re monstrantse Broederschap al in een buitengewone vergadering bijeen ge weest. Tijdens het gesprek merkte dr. R. Bijlsma op, dat hier een regeling wordt voorgesteld die het verkeer van de Hervormde Kerk met andere kerken niet alleen met de Remonstrantse Broederschap) regelt. Hij vroeg of nu ook de regeling met de Evangelisch Lutherse Kerk niet herzien moet wor den. wordt geen dubbel lidmaatschap voorgesteld. Wel is het de bedoeling dat een nieuw artikel in ordinantie 20 wordt opgenomen waarin de mogelijk heid van kanselruil wordt opgenomen wordt uitgesproken dat predikanten uit andere kerken beroepen kunnen worden. De classes zullen zich over deze voorstellen eerst moeten uit spreken. Benoemingen De synode benoemde in de avondver gadering van gisteren nog de Utrechtse predikant ds. S. Gerssen als secretaris van de raad voor de verhouding van Kerk en Israël. Hij volgt ds. J. H. Grolle op die met emeritaat gaat. Tevens wer den benoemd tot leden van de raad voor de verhouding van kerk en Israël, ds. F. J. C. Bredscheyder te Velp en ds. W. an Gelder te Eindhoven. Tot leden van het breed moderamen an de synode werden benoemd: ds. F. H. Jansen van Nijmegen, ds. A. B. Bekius Bergen NH. ds. M. G. L. den Boer Spijkenisse. ds. L. Roetman van Gouda en de ouderlingen E. W. Besijn uit Amsterdam, mr. J. A. de Pree uit Utrecht, A. Cnossen uit Hoogeveen en W. H. v. d. Dool uit Rotterdam. Ook werd de diaken J. J. Rus uit Den Haag be noemd. In de generale commissie van opzicht tucht werden benoemd ds. E. L. Rui tenberg van Kralingen, ouderling mr. H. Hardenberg uit Den Haag, ds. A. B. Be kius uit Bergen NH, ds. J. v. d. Heuvel uit Ede en ouderling drs. F. Osinga uit scha. docent aan de theologische facul- an de Rijksuniversiteit te Utrecht werd nog benoemd drs. N. den Oudsten te Utrecht. In de bespreking op de synode zei ds. J. Pop dat de communicatie tussen de kerk, de synode en Kerk en Wereld •erbeterd moet worden. Men wil dit Ier meer bereiken door de wijziging de statuten en door Kerk en Wereld plaats te geven in de kerkorde. Gistermiddag besprak de synode in Boekenhoek De bijbel over roeping en uitverkie zing. toegelicht door dr. J. de Fraine SJ. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond enMaaseik (103 blz3 25). De bijbel over openbaring en overleve ring. toegelicht door dr. P. A. Roosen CSSR. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermonden Maaseik. A121 blz. 3.25) Studiedag Jeugdpsychiatrie, verslag bijeenkomst 14 mei 1964 Vereniging Psychiatrische Inrichtingen en Katholie ke Vereniging van Inrichtingen behandelingen verpleging van geestelijk gestoorden. Uitgave beide verenigingen. Geloven na kerktijd, nieuwe bundel televisie-dagsluitingen door Okke Jager. Uitgave NV Zomer Keuning, Wage ningen. (135 blz.. 4,90) Kies uw auto. KNAC-autojaarboek 1965. Elsevierpocket. Uitgave Elsevier. Amsterdam. (244 blz., ƒ2,90) Levende lente, viertal leesboekj' eerste leerjaar, door B. H. Brouwer. Rein Brouwer en Clary Hooyer. Uitga- W. Versluys NV, Amsterda: 1,95) Piloot Pym's vlucht naar Gibraltar, door Ivan Southall Vertaling O. Falk. Maraboe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. (158 blz., ƒ1,50). De opdracht van piloot Pym in Cyre- naika. door Ivan Southall. Vertaling T. de By. Maraboe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. (160 blz., 1,50). Continent 6. door Albert Wauthy. Vertaling T. de By. Maraboe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. (156 blz., ƒ1,50). Nick Jordan op voet van oorlog, door AndréFernez. Vertaling L. Polak. Mara boe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. (160 blz., ƒ1,50) Kentering, zesde jaargang nr. 3. Uitga- Nijgh it Van Ditmar, "s-Gravenhage. (48 blz.). Ouderdom en ontwikkeling, een sym posion. door drs. J. H. Huijts. prof. dr. R. C. Kwant, dr. J. M. A Munnichs. dr P J Thung ea In serie Samen „Jezus zag hen aan en zeide: Bij de mensen is dit onmogelijk, maar bij God zijn alle dingen mogelijk" (Mattheüs 19 26). De discipelen zijn er een tikkeltje onthutst van. Gemakkelijker gaat een kameel door het oog van een naald dan dat een rijke het Koninkrijk Gods binnengaat. Een kameel door het oog van een naald het gaat hun bevattingsvermogen te boven. En de vraag rijst bij hen op: Wie kan dan behouden worden? Want daar ging het toch om. Dat was de vraag van de rijke jongeling: Wat moet ik doen om het eeuwige leven te ver werven? Voor de rijke jongeling was de eis te zwaar alle goederen verkopen! Hij ging bedroefd heen. En daar staan de discipelen. Ze zullen de jongeling hebben nagekeken en meewarig hun hoofd hebben geschud. En mis schien hebben ze wel een oordeel over hem klaar gehad. Een rijke zal moeilijk het Koninkrijk der hemelen binnengaan. Wie kan behouden worden? En dan volgt dat bemoedigende antwoord van de Here: by God zijn alle dingen mogelijk. Alle dingen mogelijk. Dan is er nog hoop ook voor de rijke jongeling, dan is er ook nog hoop voor ons, die van dat ene, waarmee we de weg naar God versperren, zo moeilijk afstand kunnen doen. Wij lezen vanavond Mattheüs 6 vers 16 tot 23. Prof. dr. L. A. Hulst te Utrecht: UTRECHT De voorzitter van de faculteit der geneeskunde aan de Utrechtse universiteit, prof. dr. L. A. Hulst, heeft gisteren uit voerig gesproken over de situatie waarin de faculteit verkeert door gebrek aan financiën en de grote toevloed van eerstejaars. Prof Huls is geen voorstander van het invoeren van een numerus clausus In de eerste plaats is het de vraag of bij een selectie vooraf inderdaad de beste kandi daten kunnen worden „uitgeleefd" en in de tweede plaats bestaan er in Neder land voor alle functies waarvoor de art senbul vereist is, vacatures. Nederland beschikt momenteel over 111 artsen per 100.000 inwoners, 44 meer dan in Portu gal, maar 146 minder dan Israël, 59 min- Britse kerken willen: LONDEN - De Britse Ra.d TpersconS van Kerken wil, dat de Britse re- rentie al tegen het rapport van leer. gering verregaande maatregelen J *?et wel een document gaat nemen tegen de apartheids politiek in Zuid-Afrika. Hij stelt onder meer voor, om emigratie naar Zuid-Afrika af te schrikken door emigranten een „apartheids belasting" te laten betalen en hen niet toe te staan meer dan tien pond aan kapitaal mee te nemen. Vandaag heeft het departement Verenigde Naties, ao zei hij. Als men een serieus gesprek wil, dan had een poging moeten doen, om het Britse volk zich in de omstandigheden van het Zuidafrikaanse te doen ver plaatsen. Dit rapport maakt zeker voor de eerste tien jaar elk gesprek tussen de Britse en de Zuidafrikaanse kerken onmogelijk, zo zei hij. voor internationale zaken van dc Britse Raad van Kerken een rapport gepubliceerd, getiteld „De toekomst van Zuid-Afrika". Het bevat een unanieme veroordeling van de apart heidspolitiek, maar het is niet zover gegaan, dat gepleit wordt voor een politiek van totale sancties, die tot een openlijke opstand in het land zou kunnen leiden. Noel Salter, secretaris van het de partement voor internationale za ken, die namens de raad de publikatie op een persconferentie bekend maak te, zei, dat de Britse kerken met dit geschrift een nieuwe poging doen, om tot een gesprek met de Zuidafrikaan se kerken te komen. Dit gesprek kan niet meer via de Wereldraad worden gevoerd, omdat deze in Zuid-Afrika als neo-communistisch wordt be schouwd. Het grootste gedeelte van het rap port is al in oktober bekend gemaakt. Het veroorzaakte een storm van ver- orttwaardiging in Zuid-Afrika. In de lijst van medewerkers ont breekt de naam van dr. Ambrose Reeves, de voormalige anglicaanse bisschop van Johannesburg. Hij heeft geweigerd zijn naam aan het rapport te geven, omdat zijns inziens de enige effectieve manier om Zuid-Afrika te dwingen zijn politiek op te geven een totale blokkade is door alle Westelijke mogendheden gezamenlijk met behulp van een sterke vloot. De eerste indruk in Engeland is niet der dan de Sowjetunie, 50 minder dan Oostenrijk, 33 minder dan West-Duitsland en respektievelijk 26 en 19 minder dan Zwitserland en Italië. We zijn, aldus prof. Hulst, niet onte vreden over de activiteiten van de overheid. („Minister Cals heeft twaalf jaar lang ongehoord veel gedaan, de laatste jaren is het een beetje aan het afzakken") maar men kan nu niet meer volstaan met brieven en nota's. Hij wil van minister Bot, maar om de vraat meer colegezalen, laboratoria en praktl- cumzalen moeten komen. Volgens hem kunnen de problemen alleen maar wor den opgelost als daarvoor zeer grote bedragen ter beschikking worden gesteld. Daarbij gaat het niet alleen om de goede wil van minister Bot. maar om de vraag, of het gehele Nederlandse volk bereid is, het benodigde geld op te brengen om Nederland op een hoog medisch niveau te brengen. Doublures De huidige bouwpreventie heeft tot complex in de Uithof slechts acht mil joen in plaats van de gevraagde 25 mil joen gulden toegewezen heeft gekregen. En dat terwijl landen als bijvoorbeeld West-Duitsland alleen al voor de bouw van een academisch ziekenhuis 40 mil joen gulden uittrekken. Prof. Hulst ziet geen heil in zeer grote medische faculteiten. Naar zijn oordeel kan men de optossing beter in doublure» zoeken: voor Utrecht bijvoorbeeld een complex in het universitaire uitbrei dingsplan „de Uithof en een in de oude stad. In dit verband merkte hij ook dat Rotterdam wat te weinig geloof in eigen kracht heeft: „men kan een met een milioen inwoners geen uni- teit onthouden". Samenwerking Op korte termyn ziet prof. Huil! mogelijkheden in een nauwere s«' werking met andere plaatselijke e gionalc ziekenhuizen. Hij sprak de hoop uit, dat bijvoorbeeld het militair hospi taal in Utrecht in versnelde male toe nadering zal zoeken tot de universiteit. Minder mogelijkheden biedt volgens hem vooralsnog de verkorting en dus intensi vering van de studie, omdat daarvoor nog veel ruimte en personeel nodig is. Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van rheumatische pijnen, zenuwpijnen, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel lot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat. zonder een oppervlakkige warmte- sensatic of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". RJieumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Verkrijgbaar bij alle drogisten. Maar ik houd van hem, door Netty Wijchgel. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Een dorpsmeisje verknoeit haar leven. Moeilijkheden zijn er te over, totdat Tree6je Gods genade leert i;en en haar levenssituatie aan vaardt. Uiteindelijk ondervindt zij dan de liefde en het respect van haar beide zoons. Netty Wijchgel is er niet geheel in geslaagd haar fi guren duidelijk te maken; men kan bijvoorbeeld moeilijk begrijpen hoe Treesje tot haar daden en „beke ring" komt. Het blijft nogal vaag. terwijl ook de problematiek zelf te weinig wordt uitgediept. De blad zijden met niet te hoog gegrepen stof zijn daarentegen prettig lees baar (189 blz., 5,90). (Van een onze medewerkers) DARMSTADT Meer dan tweehonderd bijbelschoolstuden- ten uit zes Westeuropese landen, waaronder Nederland (verenigd in de European Students Mis sionary Association) zijn in See- heim bij Darmstadt een weekend bij elkaar geweest, om hun een heid in Christus te beleven en om zich te bezinnen op de vraag, hoe de mensen van de gehele wereld hét evangelie kunnen horen. De eerste spreekster, Ursula Wiese- mann van de Wycliff Bible Translators, wees op de grote mogelijkheden voor de evangelieverkondiging, die er tegen woordig zijn door de moderne com municatiemiddelen: radio, televisie, grammofoonplaten, literatuur enzo voort. Maar van de meer dan vijfdui zend talen en dialecten, die er op de wereld worden gesproken, zijn er min stens tweeduizend nog nooit met het evangelie bereikt. Een vertegenwoordiger van de Over seas Missionary Fellowship (tot voor kort China Inland Mission geheten) de heer Schweitzer vertelde over het werk in China, dat doorgaat, ook al zijn er geen westerse zendelingen meer. On danks alle druk en tegenstand groeien de gemeenten. Ook de heer Harris van de Unevan- gelised Fields Mission toonde uit de praktijk aan, dat nu de oogsttijd voor de zending is aangebroken. Velen in Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, Nieuw-Gui- nea enzovoort schijnen als het ware te wachten op de boodschap van heiL Het is beschamend voor ons om te zien, hoe volkomen de overgave aan Chris tus en Zijn dienst bij deze mensen is. Vertegenwoordigers van vele ge- loofszendingen kregen de gelegenheid, om in korte lijnen iets van hun werk te vertellen. Hierbij kwam wel duide lijk het grote tekort naar voren aan mensen, die hun comfort verlaten wil len om te dienen door woord of daad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2