aad van Katwijk heeft lange verlanglijst BUSCHAUFFEUR VLEET Bejaardencentrum Adegeest gisteren officieel geopend Geen groenstrook tussen Katwijk en Rijnsburg Vreugdedag in VOORSCHOTEN Krotopruiming lag Noord wij ks raad zwaar op de maag Visserij nieuws bij de 1 196$fo;uWE leidse courant WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 KATWIJK In een voltallige vergadering heeft de gemeenteraad gis- rmiddag en -avond een gedeelte van de begroting 1965 afgehandeld. Als trste sprak de heer J. Bergman voor de CH-fractïe zijn algemene be bouwing uit over de begroting. Spreker stelde, dat het blijkt, dat het ge- eentebestuur ernst maakt met het zwembad en de saneringen, gelet op voorgenomen reserveringen. In vele punten is het college van B. en W. in geslaagd de raad een beleidslijn voor te leggen. Men wordt vandaag de dag getrof- n door paniekibeniohteni, de gemeen- lijke financiën betreffende. Maar als e om ons been kijlkeni, treft ons een ider beeJldi, namelijk een beeld van ivaart. De consumptie, overschrijdt meest gedroomde grenzen. Deze erbesteding dn' de vorm van ijskas sten, TV's, orgels, croquetten otjes leidt onherroepelijk tot een jnomische spanning. Beperkt zal er eten, welnu de mogelijkheden tot bouwen van zwembaden, schouw- rgen enz. kunnen door de regering jrden afgeremd. Toeristenplaats i Spreker wiilde zich bepalen tot de ondgedachte, hoe de plaats der ge- eente in bet totaal der Nederlandse meenten wordt gezien. Wanneer ons i haven wordt geweigerd, dan zal or deze duidelijke beperking van gelijkheden, gevochten moeten wor- om verruiming te verkrijgen, die mogelijk maakt het visserijbedrijf gang te houden. Volledig overzicht i het financieel beleid van de sub- je-ontvanigende besturen door de d. voordat deze overgaat tot het lenen van subsidie. Daar Katwijk toeristenplaats is, moet in dit ver- nd daaraan zeker worden, gedacht, tuiiinlbouw van Katwijk behoudt in nationale economie zijn bel-ang- ke plaats. We moeten ons houden de financiële consequenties, die zijn opgelegd. Verder ging spreker in op de vraag, e ons te gedragen in de gemeen- fcap van omliggende gemeenten. In i woonagglomeratie Katwijk, Rijns- rg. Valkenburg en over enige jaren f [Noordwijk zullen in 1985 ongeveer 000 inwoners wonen. Gezamenlijk len de voorkomende problemen die- 1 te woren aangepakt. Spreker advi- frde het college van B en W die stap- n te nemen, om te komen tot inten- f overleg met de omringende ge enten. Dan pas zulten we ons het men in de Randstad' bewust wor- Ten slotte ging spreker dan in op JÈ vraag, hoe onze taak nu in de ge- M tente Katwyk zat moeten zijn. f Verpleeghuis De heer Bergman adviseerde: de aingbouw krachtig op gang hou- recreatieruimte scheppen; met de i, die we bezitten, woekeren; gehoorzaal; betere sportaccommo- e: het probleem van de waterver- liling oplossen door de bouw van een «[waterzuivering; de pas op gang ge- men bejaardenzorg uitbouwen; bet rste-rangsprobleem, een verpleeg- ichting voor bejaarde zieken; tiding van ziekten. RIJNSBURG. De raad van Rijnsburg vindt In de agenda van 22 punten die hÜ vanavond krijgt af te handelen genoeg logeiykheden tot gesprek. Daar is aller- :rst het voorstel tot herziening van het partieel uitbreidingsplan- voo*- het stuk grond begrensd door de conservenfabriek Van der Vijver, de nieuwe tuinbouw school, de Sandtlaan en het Additionele kanaal. Als het voorstel wordt goedgekeurd zal ook Rijnsburg ten noorden van de Sandt laan tot aan de grens van zijn grondge bied worden volgebouwd. Van een groen strook en een open bebouwing tussen Katwijk en Rijnsburg zal dan geen spra- eer zijn. nieuwe uitbreidingsplan heeft een capaciteit van: 70 meergezinshuizen in vijf woonlagen, 54 meergezinshuizen drie woonlagen, 120 grote en 12 kleine garages onder de flats van drie hoog, 6 a 8 eengezinswoningen in open bebou- wign en een openbaar gebouw. De bouw van plan-west vordert snel. Twee plannen zijn al in uitvoering, met het derde wordt binnenkort begonnen. Onder de ln totaal 137 woningen zijn 24 grote en 52 kleine garages gepland. De grondkosten voor deze garages worden niet door het rijk gefinancierd. De woningbouwvereniging vraagt in ver- Zwembad )e fractieleider van de PvdA, de !r J. C. de Krijger, releveerde dat itwijk voor 1965 nog niet met een te- rt op de begroting wordt geconfron- ird. Dit vindt oorzaak in het feit, dat naf 1960 is geprofiteerd van de ver- Dgde uitkeringen uit het gemeente- Kis, terwijl plannen ten behoeve van emene, sociale en culturele doel den nog niet konden worden gerea- srd. Spreker zei instemming te hebben t de feiten, dat aan plannen tot het rhten van een zwembad en een 60- !e werkplaats prioriteit y/ordt gege- J. Met belangstelling wordt de subsi- tnota tegemoet gezien. Verheugend is het, dat van een ver- ogde bouwcapaciteit kan worden ge roken. Dat de huurprijzen maar blij- stijgen noemde sipreker een be- tmmend feit. Opvallend is het, dat ondanks het mis aan een haven de visserij poten- cl in de gemeente Katwijk is toege- men. Ongerustheid wekt het lange uitblij- van de plannen voor een riooiwa- iiverirugsinstallatie. De Rijn en het •aterinigskanaal dreigen riolen te tea G.G.D. Over de oprichting vam een GGD spreker, dat er niet te haastig een sluit mag worden genomen. Het aan dien van een ambtenaar, die speciaal ordt belast, met de taken, die liggen 'het terrein van de jeugdzorg en het ilturele vlak werd door de heer D® rijger nuttig geaoht Grenswijziging Voor de SGP sprak de heer J. van iK die het jaar 1964 een jaar van forie noemde in verband met het «norandum voor grenswijziging. De Ogenomen saneringen zullen het strum van Katwijk drastisch veram- ren. De zaken rondom de haven zijn keurstellend, maar zonder bezit van f» haven is de visserij toch ook wel rtand te houden, dacht spreker. jaar 1964 was voor de kotter zeer zorgelijk. Voor wat betreft realiseren van de rioolwaterzuive- "gsinstalilatie dacht de heer Van Dijk 'I overleg met Rijnsburg en Valken- tfg nodig was. Ter zake van de toe- mstige woningbouw had öpreker hrouwen. Over het afstaan van wo- afen aan Estecpersoneel was spre- r niet enthousiast. Ten slotte pleitte reker voor meer zondagsrust en cht in dit verband ook aan de pro- ganda van Vreemdelingenverkeer Haven Voor de AR sprak de heer N. Parle- k«t. Uitvoerig ging deze in op de vis- Hij signaleerde de geweldige die de Katwijkse visserij ten vallen door het gemis van een ha- Kosten die de heer Parlevliet be- 'ttt. u 8- 1 I «ten, J «1 va K< grootte op f 10 per arbeidsuur. Daarom ook betreurde spreker het afwijzende antwoord van de regering.' Kort lichtte de heer Bard e vliet enige praktische za ken in die LJmuidense haiven toe. Met belangstelling kijkt spreker uit naar de subsiddenota. Hoewel B en W zeggen 'n zeker beleid in deze te voeren, ziet de heer Parlevliet dit beleid niet. In zake de kwestie aardgas, informeerde spreker of het beleid afgestemd was op de komst van aardgas. Inzake de totstandkoming van een rioolzuive ringsinstallatie werd de vraag gesteld, of er nu eigenlijk ten opzichte van 1958 nog „wel was opgeschoten. De situatie op sdhooibouwgebied in de Hoornespolder noemde de heer Parlevliet nog niet erg moedgevend. Nadat spreker op de hoogte was ge steld van een aantal cijfers aangaande het vreemdelingenverkeer en de VVV de waardering voor het werk van de genoemde vereniging gegroeid. Spr. de niet voor een jeugd maatschap pelijke werker, maar wel voor een ambtelijke secretaris. De heer drs. P. Fetter, de VVD-ver- i tegenwoordiger was sterk geïnteres seerd bij intensief contact tussen de gemeenten in de omgeving, was voorts sterk voor meer voorlichting inzake recreatiemogelijkheden en wilde in sportzaken ook een bredere bekend heid bij de raadsleden. Spreker was van ooixieel, dat commissies in elk der drie zaken goed werk zouden kunnen doen. Tot slot signaleerde spreker hoe zake de bejaardenzorg de laatste ja ren een geweldige ontwikkeling is op te merken, waarom spreker wilde advi seren geen overhaaste besluiten te ne- Verbindingen De heer H. J. Grimbergen, het KVP- lid, sloot de rij. De 2,7 min gulden voor een zwembad moet, zo stelde spreker, niet tot ernstig nadenken stemmen. De consequenties konden wel eens grote gevolgen hebben. Spreker meende, dat nu moet worden doorgegaan zonder haven en dat alles orp alles moet wor den gezet om een oetere verbinding met IJmuiden te verkrijgen. De Kat wijkse .groenteveiling heeft zich, na de oorlog, ontwikkeld tot een middelgrote veiling met als specialiteit de was- peen. Zij is daardoor eenzijdig inge steld en des te kwetsbaarder. Het in Katwijk resterende gedeelte cultuur grond zal zo intensief mogelijk benut kunnen worden door kassenbouw. Beroep bij Ged. Staten Brug wertl fout in plan getekend LISSE De heer W. A. Akerboom heeft bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een bezwaarschrift ingediend tegen de vaststelling van het uitbreidings plan .Poelpolder". Als onderdeel van een verbindingsweg tussen de woonwijk in de Poelpolder en de kern van de ge meente Lisse is over de Greveling een brug ontworpen. Deze brug staat in het plan ongeveer 3,5 meter meer naar het westen aangegeven dan in het eerder vastgestelde plan „Lisse-dorp". De heer Akerboom zegt, dat zijn scheepswerf de bouw van de brug moeilijk bereikbaar zal worden. Bovendien zal een deel van het bedrijfsterrein voor de aanleg van oprit tot de brug moeten worden gebruikt. De heer Akerboom vreest, dat dat hij zyn bedrijf zal moeten sluiten en dat het niet mogelijk is ander be drijfsterrein te vinden. Burgemeester er wethouders van Lisse menen, dat het noodzakelijk is de woonwijk van een goede verbindingsweg naar het overige deel van de gemeente te voorzien. B en enen. dat door hersituering het be drijf weinig schade zal ondervinden. Mocht de heer Akerboom grote schade lijden, dan is het gemeentebestuur be reid te overwegen of tot aankoop of onteigening van zijn bezit kan worden overgegaan. De hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid wil het beroep ongegrond verklaren, doch de hoofddirecteur van de provin ciale planologische dienst zegt. dat de brug abusievelijk teveel naar het wes ten is aangegeven. Leo Horn sprak voor Lisser voetballers LISSE Gisteravond sprak in het KAB-gebouw de veelbesproken scheids rechter Leo Hom. De bijeenkomst was georganiseerd door de besturen van de voetbalverenigingen Lisser Boys en Lisse. Er waren honderd toehoorders. De heer Horn verhaalde op rake ma nier van zijn belevenissen tijdens het fluiten van 138 interlandwedstrijden. Dikwijls moest hartelijk worden ge lachen. De heer Horn gaf zijn publiek ook een aantal praktische wenken voor de beoefening van de voetbalsport De heer J. van der Pol bood de heer Horn een boeket bloemen aan. De heer Horn zei. dat hij met genoegen nog eens naar Lisse zal komen om een mooie film van een interlandwedstrijd to draaien. LISSE Een kienavowd voor het dorpshuiswerk in Lisserbroek heeft een batig saldo van f339,20 opgeleverd. De uitslag van de tweede klaverjas- avond: 1. Piet Opstal; 2. Jan van Breu- gel; 3. B. Glas: 4. Leen van der Plas Jr-; 5. Jac. den Butter Jr.; 6 mej. A Beijk; 7. mevr. Glas. band hiermee van de gemeente een le ning van '110.40C. Hier staat tegenover dat de gemeente geen lening van f 60.000 hoeft te verstrek ken aan .Spinoza" voor de aanleg van het centrale antennesysteem. B. en W. stellen voor de vergoeding per leerling voor de bijzondere lagere scholen vast te stellen op f75 per leerling. Vorig jaar werd de vergoeding vastgesteld op f68,25. Voor de ulo wordt een bedrag per leer. ling van f92.60 voorgesteld. Dit is het zelfde als in 1964. Loop der bevolking gemeente Katwijk KATWIJK GEVESTIGD: K. Rem- melzwaal van Leiden naar Tademastraat 13; E. Bouman van Utrecht naar Boule vard 103; C. Kerpershoek van Woubrug- ge naar Westpad 13; J. A. Kikkert van Rotterdam naar Anierstraat 3; M. Spaans van Den Haag naar Boslaan 15; A. G. Heemskerk van Rijnsburg naar Duinroos straat 16; G Agterdenbos van Den Hei des naar Prins Bernhardlaan 190; J. de Graaf van Leiden naar Tademastraat 13; J Veldhuijsen van Utrecht naar Helm bergweg 55; C. A. Veldhuijsen van Am sterdam naar Helmbergweg 55; I. van Velzen van Leiden naar Duinoordweg 2; G. J. C. Kuiper van Rheden naar Helm- bergerweg 65: J. S. Prins van Emmen haar Tulpstraat 14: J. A. F. Hulsman van Rotterdam naar Boerslaan 72; G. Do Lam van Indonesië naar Koningin Wilhelminastraat 2d. VERTROKKEN: A. J. Verburg van E. A. Borgerstraat 48 naar Zeist, Vijverlaan 9; E. Binnendijk van Buitensluisstraat 77 naar Leiden. N. Rundersteeg 8; R Kwe- stro van Boulevard 100 naar Leiden, Scholtenstraat 29; J. D. Bastmeijer van Princestraat 41 naar Leiden. Plantsoen 15. VVV op zondag Nadat de vergadering terwille de avondmaaltijd geschorst was, werd om half aoht de vergadering weei voortgezet. Burgemeester H. Duiker had als eer ste het college van B en W de taak de diverse siprekers te beantwoorden. Ten aanzien van de VVV maakte spreker bekend, dat deze organisatie ten alle tijde voor de raadsleden ope ning van zaken wil geven. Doelbewust bedraagt de subsidie van de vereniging 50 pet van de vrijwillige inkomsten. Het VW-kantoor is 's zondags als gel gesloten. Slechts wanneer bij een grote stroom van binnenkomende vreemdelingen, een chaos dreigt, wordt het kantoor zolang nodig geopend. Subsidiebeleid ie zeer moeilijk, op korte termijn is de nota te verwachten. Inzake de agglomeratiegedachte zeide spreker, dat samenspreking en -wer king reeds lang bestaat. De wethouder van openbare werken, de heer H. P. Bloot ging uitvoerig in op de zaken rond: de bouw van een ri oolwaterzuiveringsinstallatie. Spreker zei, dat een besluit nemen in deze zaak, ook in verband met de mogelijkheden via een pijpleiding naar zee, niet ge haast mocht worden genomen. Zoveel mogelijk zal parkeerruimte worden ge schapen in nieuwe wijken, evenals ga- ragemogelijkheden. Aan het maken van centrale verwarming dn bouwblok ken wordt veel aandacht besteed. Voor het creëren van glascultuur in de Zan derij Westerbaen is inderdaad een plan. Werkplaats De wethouder van huisvesting en so ciale zaken de heer C. van der Plas zei de raad, dat er inderdaad plannen bestaan om te komen tot nieuwbouw van een sociale werkplaats. Het be jaardencentrum nadert zijn voltooiing. De samenwerking met het bestuur is uitstekend. De bouw van een ver pleeghuis zal grote offers vragen, f 60.000 per bed. Gedacht wordt aan het huidige gasthuis. Het instellen van een volledige GGD is niet haalbaar. Nagegaan zou kunnen worden, in hoe verre er mogelijkheden zijn. De lande lijke overheid heeft het gemeentebe stuur van Katwijk opgedragen 100 150 woningen te reserveren voor Estec- •rsonieel. Overigens krijgen we er luwvolume voor terug. Aardgas De wethouder van de bedrijven en ook het grondbedrijf mr. J. van der Plas zei tot de raad, dat aardgas wel licht half maart zal worden geleverd. De leverantie van gas is nu reeds ho ger, daar voor verwarmingsdoeleinden steeds meer gas nodig is. Het wegblij ven van de haven noopte tot heroriën tatie van het visserijbeleid. Spreker betreurde de regeHmatig terugkomende kritiek in de richting van de VVD. Spr. vroeg begrip voor het beleid van de vereniging. Als laatste kwam aan het woord de wethouder van onderwijs en sportza ken, de heer H. Haasnoot. Binnen zeer korte tijd kan de behandeling van de zwembadaffaire worden tegemoet ge- In de Hoornes is het onderwijs nog een moeilijke zaak. Getracht wordt zo spoedig mogelijk vergunning te krij gen voor de bouw van een lagere school, die dan een hervormde zal zijn. Verder sprak de heer Haasnoot nog over sportaangelegenheden. Nadat nog in tweede instantie de za ken in algemene zin waren behandeld en het college van B en W had geant woord werd de vergadering gesloten. Weekagenda Katwijk KATWIJK AAN ZEE Vanavond: Kapel, 7,30 uur: jaarvergadering Gere formeerde ZendingSbond. Morgenavond: wijkzaal Iohtuskerk, 7.45 uur: wijkavond wijkgemeente Overduin. Brigadier Drenitje spreekt over het Leger dies Heils; wijkgebouw naast Oude Kerk, 8 uur, ds. S. P. Tabaksblatt spreekt voor wykgemeen-te zuid-west over de toe komst van Israël; wijkgebouw aan Abeel- plein, 7.45 uur: ds. W. Vroegindeweij spreekt voor de wijkgemeente zuid-oost over Bunyan; Hal Groen van Prinsterer- schooL 8 uur: wijkavond wijkgemeente noord-oost en Hoornes. KATWIJK AAN ZEE De extra- collecte in de hervormde kerken ten Pate van het Werelddiaconaat internatio nale hulpverlening heeft opgebracht f 2993,35. KATWIJK AAN ZEE De training morgenavond voor de junioren en senio ren van de voetbalvereniging Katwijk gaat wegens bijzondere omstandigheden niet door. KATWIJK AAN ZEE Vanavond spreekt voor de wijkgemeente „Zuid west" ds. Jai. van Dijk uit Nijkerk over „Bijbel en Ruimtevaart". KATWUK AAN ZEE Donderdag: hoog water 5.01 en 17.16 uur (spring vloed); laag water 0.48 en 13.14 uur. HEBT U EEN RIJBEWIJS? Dan hebben wij voor U een goede baan I In het werk van een zit veel meer dan U denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij. KOM ER EENS OVER PRATEN OP ONZE KENNISMAKINGSAVOND Noord - Zuid - Hollandse Vervoermaatschappij N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN Bil EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. VOORSCHOTEN „Dit is een dag van vreugde", zei ds. E. Saraber, voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg „Adegeest", tijdens zfjn wel komstwoord tot de ongeveer 200 genodigden, die aanwezig waren om de officiële opening van het bejaardencentrum „Huize Adegeest" by te wo nen. Het bestuur van de stichting is veel dank verschuldigd aan het gemeente bestuur van Voorschoten, vervolgde ds. Saraber, want zonder de mede werking hiervan was dit kostbare huis niet tot stand gekomen. Vooral ook voor alle moeite die is gedaan rijksgoedkeuring te verkrijgen, spreker zeer dankbaar. De opening van Huize Adegeest is ook een kerkelijk feest, want de Stich ting Bejaardenzorg is uitgegaan van de Hervormde Diaconie te Voorscho ten en Veur in samenwerking met de Gereformeerde kerkeraad te Voor schoten Alle gezindten Na de inleiding van ds. Saraber volgde de officiële opening door burgemeester L. de Kool. De Voor- schotense samenleving had behoef te aan een dergelijk tehuisaldus de burgemeester. Er is veel aan de bouw van dit centrum voorafgegaan, er zijn thans nog enige financiële touwtjes aan.elkaar te knopen f maar ook dat komt wel voor elkaar. Onze bejaarde Voorschotenaren kunnen in Voorschoten blijven en in dit tehuis hun levensavond beleven, want huize „Adegeest" staat open voor de gehele Voorschotense burgerij, dus voor alle gezindten. Voorschoten moet de stiohting dankbaar zijn voor het tot standkomen van dit prachtige project, besloot de burgemeester zijn toespraak. Plechtig verklaarde de burgemeester hierna het tehuis voor geopend. Huisradio Deze opening werd bijgewoond door het voltallige college van burgemees- wethouders, diverse raadsle den, de geestelijkheid van de Her vormde. Gereformeerde en Rooms- katholieke kerken van Voorschoten, colleges van B en W. doen het uiterste deze nood te lenigen. We staan met pet in de hand in Den Haag om extra toewijzingen af te bedelen, maar we moeten dan ook medewerken om de krotopruiming waar de provinciale dienst zeer gevoelig voor is te stimuleren. In dertijd is een kaart aangelegd waarop duidelijk is aangegeven welke krotten het eerst in aanmerking kwamert om te verdwijnen. We volgen daarom een be paald systeem en als een van de slechtste woningen ontruimd wordt laten we deze leeg staan en stellen de raad voor deze woning onbewoonbaar te verklaren. Op de een of andere manier moeten we toch van onze krotten afkomen. NOORDWIJK Langdurig heeft de gemeenteraad zich gisteravond bezig gehouden met enkele belangrijke zaken. Het voorstel van B. en W. tot onbcwoonbaarverklaring van een drietal krotwoningen ontmoette fel le tegenstand van enkele leden waarbij het ten slotte zelfs op een stem ming aankwam. Het betrof hier met name het pand Kabeljauwsteeg 8, dat naar de mening de heer Benschop, die de discussie de gang bracht, nog best voor be woning geschikt kon worden gemaakt. Er zijn nog zoveel woningzoekenden die dan vaak in handen van „rovers en woe keraars" vallen, aldus de heer Benschop, dat het eigenlijk onverantwoord is een huis. dat weliswaar slecht is maar mis schien met enige moeite nog geschikt ge maakt kan worden voor bewoning, on bewoonbaar te verklaren W oekerprijzen De heer Benschop noemde enkele voor beelden van woekerprijzen die werden betaald voor zogenaamde zomerhuizen. deze naam niet eens waard zijn. Hij prefereerde daarom een nog wat langer meegaan van een krotwoning boven der gelijke toestanden. Hij laakte bovendien het feit dat door en W. alvast gehandeld was alsof de raad dc onbewoonbaarverklaring ai had goedgekeurd. Zijp standpunt vond bijval bij de heren Van Nes en Schelvis. Pet in de hand De burgemeester zei, dat de opruiming in krotten planologisch noodzakelijk Is. De provinciale directie jagen we tegen in het harnas als wc niet rigo-eus eind maken aan net voortbestaan van deze toestanden, We moeten toch ergens beginnen. Wethouder Vogelaar was van oordeel dat het college en de hele raad diep on der de indruk zijn van het leed dat de woningnood bezorgt. Alle opeenvolgende Amendement De heer De Geus herinnerde aan een rapport, dat reeds jaren geleden was ver schenen en waarin bijvoorbeeld vermeld stond dat in Noordwijk meer dan 100 wo ningen stonden die geen eigen w.c. had den. We hebben ons toen voorgenomen hierin radicaal het mes te zetten. Uit eindelijk zal dit ons nog een voordeel be zorgen want men is in Den Haag terecht heel gevoelig voor het opruimen van dergelijke ten hemel schreiende toestan den. Na nog veel heen en weer gepraat amendeerde de heer Benschop het voor stel van B. en W. in deze zin dat het pand Kabeljauwsteeg 8 eruit zou worden gelicht Dit amendement werd verworpen .met de stemmen van de heren Benschop, Duindam, Van Nes Alkemade en Schel vis voor. Het voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklaring van de panden Ka- beljauwsleeg 8, Gasthuissteeg 5 en Molen- steeg 11 werd aangenomen. Een ander punt waarover zeer uitge breid werd gediscussieerd was het voor- van B. en W. om een krediet van f20.000 uit te trekken voor de samenstel- van een zogenaamde gastenstatistiek. De heer Taase vonc het nogal optimis tisch gesteld van het college dat hierdoor zoveel goeds bereikt zou worden. Men kan wel zeggen dat de fiscus hiermede niets te maken heeft, maar de gewone man heeft nu eenmaal een hekel aan be lasting betalen en de vrees Is niet onge grond dat de formulieren die moeten worden ingeleverd en ingevuld niet een juist beeld zullen vertonen. Overigens vroeg de heer Faase zich af welk nut deze statistiek zou opleveren. De heer Van Leeuwen meende wel het nut hiervan in te zien. Wellicht kunnen we met meer klem proberen een hogere uitkering uit het gemeentefonds te krij gen als we met de stukken kunnen aan tonen welk een vlucht bij ons het toeris- me neemt. De heer Alkemade twijfelde aan het nut van deze statistiek maar zou daar om juist voorstemmen! De heer Van Riemsdijk had met grote verbazing geconstateerd dat deze discus sie zich met name had bewogen rond een eventuele fiscale consequentie van deze statistiek. De indruk zou kunnen worden gevestigd dat een groot aantal van onze burgers de belastingen zou pogen te ont duiken. iets wat de heer Van Riemsdijk verre van zich wierp. De burgemeester zeide zich niet met de hoop te vleien dat dit zo gemakkelijk zal gaan. Door de tijd zal dit echter wel gaan, getuige de gang van zaken in an dere gemeenten. Wethouder Vogelaar verklaarde aan vankelijk ook niets voor deze formulie- renaangelegenheic te voelen. Hij ha ech ter het belant. van deze zaak ingezien en was van mening dat en de emeente en VVV hiermede zouden zijn gebaat. Het voorstel werd aangenomen. diverse vrouwenverenigingen, archi tect ir. J. Kruger uit Voorburg en vele anderen. Ook was aanwezig de vorige burgemeester van Voorschoten dhr. C. J. van der Hoeven (met echtgeno te). RLJNSBURG Vrijdagavond om acht uur hoopt ds. W. Vroegindeweij uit Kat wijk aan Zee in de zaal achter de chris telijk gereformeerde kerk een spreek beurt te vervullen voor de hervormde evangelisatie. RUNSBURG Morgenavond om half acht begint in de Petra kerk het jaarfeest van de gereformeerde jeugdverenigingen, RIJNSBURG. De negen Gerefor meerde Jeugdverenigingen voor de „rij pere jeugd" houden morgenavond om half acht in de Petrakerk hun gezamenlijk jaarfeest. Op het programma staan om. een toespraak van ds. Haverkamp uit Leiden en het toneelstuk ..Houdt de butler in de gaten". RUNSBURG. Vrijdagavond houdt de vereniging tot stichting en instand houding van een ehr. kleuterschool haar jaarvergadering tegelijkertijd ouder avond in het schoolgebouw aan de Korte Vaart. Na het huishoudelijk ge- aeelte declameert mej. F. de Wit. door middel van de huisradio, die in iedere kamer een aftakking heeft. Binnenkort hoopt men, dat ook lijn diensten worden aangelegd naar de verschillende kerken, waardoor de be woners in de gelegenheid worden ge steld hun eigen Voorschotense kerk dienst op eigen kamer te kunnen be luisteren en volgen. Het bestuur van de stichting be staat uit: ds. E. Saraber, voorzitter, ds. Kr. Smit. vice-voorzitter, mr. P. de Beun, secretaris en de heer P. Schaal, penningmeester, alsmede 5 leden van het dagelijks bestuur. Agendanieiiws Zoeterwoude ZOETERWOUDE Op 24 en 25 fe bruari houdt het comité „Uitgaansdag bejaarden" een bazaar in „Ons Huis" van de Dorpsstraat. Vrijdag houden de jeugdclubs van de Hervormde Gemeente hun jaarfeest in het verenigingsgebouw. Zij zullen enigs schetsjes over het voetlicht brengen. Aanvang half acht. Winkeliers Lisse gaan nauwer samenwerken - Begin maart zal een algemene •ereniging worden opgericht i van de thans bestaande mid- ring te houden IJMUIDEN Het onderzoekingsvaar tuig „Willem Beukelsz" heeft een reis naar het Skagerrak gemaakt om de mogelijkheden voor de Nederlandse ha ringvisserij te verkennen. Gerekend vanuit Hirtshals, een haven in Noord- Denemarken, die werd opgezocht informaties in te winnen, bleek er ringvisserij te zyn op 30-50 mijl ti ~~W en NO van deze plaats. Vergeleken met voorgaande jaren wordt de haring dit seizoen ver oosten aangetroffen. Aanwijzingen ;en Noors visserijblad geven ook aan, dat de haring tot nu toe aange voerd in Kristiansand en Arendal, gele- i aan het Skagerrak en niet zoals voorgaande jaren, in Egersund. De „Willem Beukelsz" trof in het gebied benoorden Hirtshals haring aan z het ondiepe water langs de kust als het diepe water van het Skagerrak. Bij het vissen bleek, dat de scholen het ondiepe water voornamelijk wai samengesteld uit bliek en toters, m: in het diepe water grote haring voorkwam. Hier bevonden zich dan ook de t aamste vloot-concentraties. De Deense spanvissers bleken naar hun zeggen te n op de rand van het diep, diepten van 60-80 vaam. Vermoedelijk komt de haring hier overdag in d« bijheid van de grond, die ter plaatse vrij goed bevisbaar lijkt. Boven het diepe water werd visserij waargenomen uitgeoefend door Russische schepen met vleten met lange blazentouwen, zodat het net op ongeveer 50 vadem diepte hangt Verder werd daar gevist door Noorse ringzegenvissers. Grote cor traties spanvissers werden zowel op het diepe als het ondiepe water gezien e visten zowel bij dag als bij nacht. Ov« de invloed van het weer werd vern< dat tijdens en na slecht weer de vangsten op het diepe water slecht maar daarna weer langzaam beterden. Tijdens en na slecht werd er daarom door de Denen hoofd zakelijk gevist op het ondiepe water, op toters voor de vismeelindustrie. De „Willem Beukelsz" ving vooral op het ondiepe water de toters, voor het die- tater, waar de grote haring voor kwam, beschikte het schip niet over voldoende trekkracht Men nam echter waar dat de spanvissers goede vang sten deden. Wanneer het weer geen spelbreker is kan worden verwacht dat in deze maanden nog volop haring te vangen zal zijn. Veel makreel Op 59 NB werd veel makreel gevan- m. Dagvangsten van ongeveer 300 kisten waren eerder regel dan uitzon dering. Vele schepen zijn van 60 NB naar deze omgeving afgezakt Op hun vroegere operatieterrein viel weinig of niets te verdienen zodat zij graag hun aandeel in de makreelbuit willen op eisen. De laatste tijd is bijzonder wei nig haring gevangen. Verschillende vaartuigen schepen worden daarom naar Schotse en Ierse havens gestuurd om haring te kopen. Nog niet zo lang geleden was de haring daar erg goedkoop doch door de grote vraag is de prijs sterk gestegen. Het risico is dus groter ge worden. Dat ondervond de SCH 8 die dinsdag in IJmuiden ongeveer 3000 kis ten loste. Meer dan f 13 per kist bracht deze haring niet op en dat was nauwe lijks voldoende om de kosten te kun nen dekken. De KW 101 Nestor heeft daarom het zekere voor het onzekere genomen en is met een flinke hoeveel heid gekochte haring naar Cuxhaven gegaan. Over het algemeen betaald de Duitse handel meer dan die in IJmui den zodat een aanvaardbare winst niet uitgesloten is. De loggers en kotters tussen 54 en 55 N'B gaven ongeveer dezelfde resultaten door van de voor gaande week. Dit betekende dus weer heel weinig tong maar veel schol. Ver der bestond het assortiment uit een beetje tarbot, wijting en kabeljauw. Onder de Nederlandse kust waren de resultaten van de loggers en kotters eveneens slecht. Daar werd nog min der tong gevangen en ook niet zoveel schoL Wat er was In IJmuiden lagen 31 de markt. Zij zorgden i van 9500 kisten vis, waarvan 520 kis ten schelvis, 80 kisten radio, 320 kis ten wijting, 100 kisten gul en kabel jauw, 200 kisten kleine gul, 350 kisten koolvis, 3059 kisten haring, 3180 kisten makrèel, i >0 kisten kleine makreel, 1250 kisten schol, 30 kisten tarbot, 310 kisten diversen, 1620 stuks stijve kabel jauw en 5500 kilo tong. De prijzen ga ven een afwisselend beeld te zien. De grotere tongsoorten waren iets duur der, de kleine iets goedkoper. De schol was dooi de bank genomen ongeveer twee kwartjes per kist duurder dan maandag. De schelvis moest met een lagere notering genoegen nemen. Dat scheelde wel een gulden of vijf. De makreel noteerde f 40-f 11.50. Dat hield dus in dat men tegen de opvangprijs aanzat. Voor het eerst sinds tijden werden partijen van deze vissoort af gevoerd naar de vismeelfabriek. Vandaag aan de markt Vandaag lagen in IJmuiden onder meer aan de markt de IJM 25 Julie Streiff met 850 kisten, de KW 144 Cor nells den Duik met 800 kisten, de KW 32 Sakina Martina met 730 kisten, de 80 Alberta Hendrika met 800 kis- m de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn met 770 kisten. In Schevcnlngen In Schcveningen werden aangevoerd kisten schelvis, 50 kisten wijting, 20 kisten gul en kabeljauw, 250 kisten koolvis, 750 kisten haring van de Ier se Westkust 1250 kisten haring uit Schotland, 1100 kisten makreel, 80 kis ten schol en 300 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13