Indrukwekkende film over Maarten Luther PuzzeJhoek Brick Bradford —Toch is het zo!- «lesje en «Josje Sen moet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien 11 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 ETHERGOlVEN-ITHEtGOI.VEN-ETHEROOLVEN-ETHCRGOl.VEN ÉTHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN- Nederland no. 1 op Songfestival BUSSUM Conny van den Bos zal als nummer één optreden tij dens het Eurovisie Songfestival in Napels. De loting voor de volgorde van de landen is al gehouden en heeft het zo uitgewezen. Helemaal fijn is zo'n eerste plaats niet, want het kost altijd extra moeite, de af te bijten. Maar des te eer der volgt ook de ontspanning. Er zullen op de avond van zaterdag 20 maart a.s. 18 landen in Napels vertegenwoordigd zijn. Na Nederland •olgt Engeland, nummer 3 is Spanje, 4 Ierland, 5 West-Duitsland, 6 Oosten rijk, 7 Noorwegen, 8 België, 9 Mona co, 10 Zweden, 11 Frankrijk, 12 Portugal, 13 Italië, 14 Denemarken, 15 Luxemburg, 16 Finland, 17 Zuid-Sla- en 18 Zwitserland. BUSSUM Het is geen geheim, dat de auteur van het spel „De opvolger", Reinhard Raffalt, in de persoon van de eenvoudige en uiterst integere kardinaal van Bologna een gefantaseerd portret van paus Johan- >s heeft geschilderd. Dat maakt dit toneelstuk in hoge mate boeiend. De KRO-televisie zal ,De opvolger" (een van de meest- besproken stukken van het vorige seizoen) volgende week donderdag avond op het scherm brengen, in een reportage uit de Tilburgse schouw burg, waar de toneelgroep Ensemble het opvoerde. Het is een lang stuk: men kan er an 8.20 tot 11 uur naar kijken. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO en NTS 7.00 uur zendt Teleac de tweede les „Ongevallen in en om de wo ning" uit. 8.50 uur komt Tv-dansant op het scherm: Gerard Heystee is gastheer in het Amsterdamse RAI-gebouw. 9.20 uur de kunstrubriek en 9.50 uur (NTS) de tweede helft van de voetbalwedstrijd Milaan Glasgow Rangers. 10.40 uur weer Teleac met de cursus onderwijsmethoden en didactiek. Ned. 2 AVRO 8.01 uur de AVRO vertoont een ruim 2 uren durende film over het leven van Maarten Luther. Ds. A. J. den Tonkelaar en rector D. Coppes leiden deze film in. m Hilversum 1 VARA 8.05 i tijd voor de wekelijkse hitparade, ditmaal in stereofonische uitzending, met Trea Dobbs, Rob de Nijs en de Lords. 8.40 uur begint het hoorspel „Ontmoeting in het park" van Paul Sheridan, waarin twee versies van een gesprek tussen een weduwnaar en een weduwe worden gegeven. Tot welke ge beurtenissen zulk een gesprek kan leiden, is de verrassing. 9.25 uur volgt een muzikaal programma, waarin eerst een reeks operetteplaten wordt gedraaid, om 10.15 uur een aantal volksliedjes en balladen worden uitgevoerd en 11.15 uur Michiel de Ruyter zijn jazz-rubriek presenteert. Hilversum II NCRV 8.05 uur gaat het Concertgebouworkest werken van Haydn (Oxford- symfonie) en Bartok uitvoeren. Solisten zijn de mezzo sopraan Annie Delorie en de bas Guus Hoekman, dirigent is Peter Erös. 10.40 uur avondoverdenking en 10.55 uur van allerlei over film- en musicalmuziek in Show-schouw. Vanavond op Ned. 2: BUSSUM Bij de AVRO op Ned. is vanavond tussen 8.01 en 10.10 uur een indrukwekkende Duitse film te ïver Maarten Luther en *ijn invloed op de reformatie. Indrukwek kend niet alleen om de boeiende gevolgen van de gedenkwaardige ge beurtenissen welke hun begin vonden in het aanslaan van de 95 stellingen op de slotkerk van Wittenberg op 31 oktober 1517, maar ook om de zeer jparte wijze waarop deze film is pmaakt. De film kreeg de vorm van een sterk opgevoerd lekespel, zonder decors, slechts met enkele aanduidingen van ruimten, verhogingen en meubilair. Er wordt uitgegaan van het moment waarop Luther op zijn sterfbed ligt en zich zorgen maakt over de voort zetting van zijn werk en de starre houding van de toenmalige rooms- katholieke kerk tegenover de jonge reformatie. Voor zijn ogen rijzen dan fragmen tarisch en uiterst knap in elkaar overgaande beelden en herinneringen aan ingrijpende gebeurtenissen op. Niet zijn theologie komt naar voren, maar de betekenis van zijn heldhaftig en diep-ernstig optreden, gezien in het licht van de historie. Zo heeft Leopold Ahlsen, de auteur, ,.0c arme Mann Luther" nieuwe ge stalte gegeven en dat met een objec tiviteit, dat men niet kan uitmaken of hier een reformatorische dan wel een rooms-kathoiieke biograaf aan het werk is geweest. Nieuwe zendtijden Agrarisch nieuws op zondag, geen weekjournaal Hoewel alle gebeurtenissen in de film uit Luthers levensverhaal bekend zijn, is hier en daar ter wille van de duidelijkheid een beetje geschoven de chronologische volgotde, maar dit is niet hinderlijk voor de uiteinde lijke bedoeling van het spel. U zult in deze film (welke de AVRO ons reeds in een persvoorstel ling liet zien) de acteur Hans Dieter Zeidler ontmoeten als Luther: een grote en imponerende en desniettemin hoogst eenvoudige figuur, onverzette lijk in zijn overtuiging. Ongetwijfeld heeft deze film hoge artistieke waarde naast de indringen de betekenis, welke ervan uitgaat. Ds. J. den Tonkelaar en rector D. Coppes leiden de ivoorstelling in. Commentaar BUSSUM Bij de nieuwe verde ling van de televisiezendtijden welke op 15 maart a.s. zullen ingaan, vervalt het kleuterkwartier op donderdag middag, evenals het weekjournaal de NTS en zal het agrarisch nieuws op zondag worden geplaatst. Elke dag begint het programma op Ned. 1 om 7 uur met 1 minuut nieuws in het kort. daarna volgt (behalve op inndag» vijf minuten Barend de Beer. Op maandagavonden worden de ge bruikelijke programma's Kenmerk, Openbaar Kunstbezit, Comedy Capers enz. tussen 7.06 en 7.35 uur uitgezon den, waarna de NTS tot 8 uur een wekelijkse filmserie vertoont. Hit journaal voor gehoorgestoorden en dc- Engelse les blijven op dinsdag verschijnen, op woensdag volgt Barend de Beer een cursus van Teleac tot 7 50 uur, waarna tot 8 uur een ontspanningsprogramma van een der omroepverenigingen op het scherm komt. Het vroege uur op de donderdag wordt als volgt gevuld: 7.06 tot 7.15 uur NTS-jeugdjournaal De Verrekij ker. 7.15 tot 7.35 uur gewestelijk journani, daarna tot 8 uur amusement van de uitzendende ïoepvereniging Op vrijdag- en zaterdagavonden wordt de tijd geheel gevuld door de aan de beurt zijnde omroepvereniging en op zondag is er tot half acht een filmserie van de NTS, daarna tot uur om de twee weken de televisieca techisatie Leer om leer, en de andere Weken resp. agrarisch journaal en eer documentair programma van de NTS. Het weetcjournaal komt niet meer terug na 15 maart en de zaterdagmid daguitzendingen beginnen niet meer om 3, maar om 4 uur. AVRO-studio wordt uitgebreid en verbouwd (Van onze radio- en t v-redactie) HILVERSUM De AVRO gaat haar gebouw Studio I uitbreiden en inwendig verbouwen. Er is een nieu we technische vleugel nodig, welke plaats zal bieden aan enkele nieuwe registratieruimten en commentaarstu dio's, hoofd-controle- bandweergave en schakelkamers. Een nieuwe hoor spelstudio. ook geschikt voor cabaret, staat eveneens op het programma. Interne verbouwingen zijn nodig voor modernisering van technische ruimten in verband met stereofoni sche uitzendingen. Op deze wijze zal het uit 1936 daterende gebouw wor den aangepast bij de eisen van de tijd. r In de loop van de zomer zal de verbouwing van Studiogebouw II ge reed komen voor radiogebruik. De AVRO heeft tot deze bouw en verbouw besloten in haar bestuurs vergadering. Tevens viel toen het besluit om het dagelijks bestuur met één lid uit te breiden en een commis sie in te stellen welke zal onderzoe ken in hoeverre wijziging van statu ten en huishoudelijk reglement van de omroepvereniging nodig is. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Topprestatie Op Nederland 2 zetten CVK en IKOR gisteravond het programma ..Kerk en sport" voort met het tweede deel van de beschouwingen. Met de zelfde personen sprak Henk Bierste ker nu over de ideële kant pan de kwestie spel of topprestatie. De in christelijke kringen meer ge huldigde stelling dat het wedstrijd element uit de sport geëlimineerd zou moeten worden om zuivere ontspan ning en recreatie over te houden, werd verdedigd en aangevallen en tenslotte door ds. Van An del en ds. Graafland als ongewenst terzijde ge steld. Ds. Van Andel bepleitte juist een gezond wedstrijdelement Jut zeker tot topprestatie viag stimuleren,! te meer ook omdat sportlieden daar-! door tot volle ontplooiing kunnen j komen. /IIs het daarbij maar niet tot zogenaamde uitwassen komt. Maar dat uitwassen ook in niet-christelijfce| sportkringen geschuwd worden, werd tn andere zijden duidelijk gemaakt. Conclusie van het programma, dat kennelijk bedoeld is om het gesprek nog eens op gang te brengen: het zou een stap in de goede richting zijn, in dien de kerk meer directe belang stelling toonde voor de sport, mede door contact tussen zielzorgers en sportlieden. Bij de VARA was het leerzaam en genoeglijk te kijken en te luisteren naar een zitting van de politierechter, waarin enkele boeiende gevallen wer den behandeld. Meer dan bij een rechtbankzitting had men als kijker nu het. gevoel „erbij" te zijn, zo be drieglijk -echt ging alles toe onder de beminnelijke leiding van prof. Huls man. Een prima uitzending. Horizontaal: 1. muziekinstrument, 2. gelijk-zijtak Fulda, 3. artikel van een wet- zijtak Rhone, 4. scheikundig element (afk)- mikpunt-gravure, 5. koker-mu- zieknoot-aardsoort. 6 onderricht-brede, grove lat, 7. plaats in Z Holland-deel van de mast, 8. geurigheid-zeer brand baar koord. 9 bloem-verstandig <bar- Vcrtikaal: 1. mannelijk beroep. 2. ver tegenwoordigster-muzieknoot. 3. borstel gras-visje. 4. waterkering-onzes inziens (afk)-muzieknoot-voornaamw, 5. vette vloeistof-familielid-wiel. 6. onderricht- muat in China-teken dat in de psalmen voorkomt. T denkbeeld-jongensnaam-bij- woord. 8. deel van een ontkenning (Fri- rijkstelefoon <afk)-achting-scheikundig element <afk>. 9. eer-de oudste (afk)- verlegenheid (figuurlijk). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. marmer-abt, 2. Osmanen- ra, 3. re-anti-dos, 4. Eelde-de-ns, 5. lus-le- Orne, 6. zwaan-Deen, 7. aard-ieder, '8. adé-iemand, 9. nest-roede. Vertikaal: 1 morel-zaan. 2. as-eeuw- adé. 3. RM-als-Ares, 4. mand-la-dit, ent-Ee-nier, 6. rei-do-de-M.O.. 7. ander- cd A.E., 8. bron-ne-end. 9 tas-se-nr-de. IN DE GREEP y VAN A DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Hilversum I, 402 m. VARA: 18 00 Nieu 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van Pacifistisch Socialistische Partij: Het Soc (gr.). 22.15 Volksliedjes 22.30 Nieuws. 22 40 Pianorecital: kli muziek 23 15 Jazzmagazine. 23.5i Nieuws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 19.00 1 en weerpraatje. 19.10 F t Leger des Heils (gr 19 45 ?ck tot Cola Debrot, impressies va is door de Ned. Antillen. 21.55 Sport 22.05 Metropole orkest. 22.30 KRO: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 'n Moeder Plaat - 'r Gouden Plaat?, programma over smartlap pen. 21.20 TV-dansant. 21.50 Kijk op Kunst 22.20 Epiloog. NTS: 22.25—22.30 Journaal 22.4023.10 Teleac: Modeme Onderwijsmei thoden en Didactiek, televisiecursus. Nederland II: NTS 20 00 Nieuws in he kor: AVRO20.01—22.10 Maarten Luther, d< ands progr. jf ïdmannetje. enhart. 19.30 Venetië, ftlrr 20.25 Jan en Alleman, progr. (progr. v. d. NTS'KRO I leropera. 22.10 Zoeklic 1£p&lccf AVRO: 8 00 Nieuws 8.10 Lichte foonmuziek. 8 50 Ochtendgymnastie gr oen ter 9.35 WatPP Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voc 11.02 Huishoudelijk» foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Stereo Sopraan, tenor en piano: klassieke llederer 14.30 Variété-theater: gevarieerd programm; 15 45 Semi-klassieke orkestmuziek (gr 16.0 Nieuws 16.02 Voordracht. 16.25 Populair grammofoonmuziek. 17.00 Minjon. Hilversum II. 298 m: KRO: 7.00 He levende Woord. 7.05 Ouverture: reportage en lichte grammofoonmuziek (7 30—7 4 Nieuws plm. 8 00 Overweging). 8 30 Nieuw- 8 40 Voor de huisvrouw. 9 40 Schoolradio. sprek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- tulnbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Deze wei 13.00 Metropole orkest en solist: amu- mentsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCR 14.15 Lichte grammofoonmuziek. 14 45 Alar ;pel (herhal' - Radiophilharmonisch i 6 00 Bijbeloverdenking, mentaal trio. 17 00 Voor de ierkoor (gr.). 17 45 Muset- 17 55 Sportrubriek 18 10 Nederland I: NCRV: 15.00—15 M -rouw. 16.00—16.15 Voor de kleuter België: Nederlands progr Kan Onrustige Zenuwen? Mijnhard»'» Zenuwtabletten 1741) Diocletianus, de Romeinse soldatenkeizer, liet in Dalmatlë aan de baai van Aspalathos het tegen woordige Split een paleis bouwen dat tegelijkertijd een reusachtige burcht moest zijn. Muren van 20 me ter hoogte en 2 a 3 meter dik, met vier achthoekige torens, omsloten de ruimte die door v.er, naar de wind streken gerichte poorten met de bui tenwereld in verbinding stond. Met zijn lengte van 180 meter en een breedte van 212 meter besloeg het paleis een oppervlakte van bijna 4 hectare. In het midden van het pa- lies liep een collonadegang met een plein, waarop het enorme mausole um van de keizer verrees, 20 meter hoog. Aan de zuidzijde de zeekant werd een arcadengang van 50 Do rische zuilen gebouwd, en twee Egyp tische sfynxen uit de tijd van Ame- nophis Hl moesten met hun toen al 1700 jaar oude ogen de wacht houden bij het graf van de keizer. Dit enorme paleis, waar Diocletia nus na zijn aftreden als keizer in 303 na Chr., ongeveer 10 jaar woonde, verviel na zijn dood weliswaar vrij spoedig, maar werd in 639 toen de Avaren het nabij gelegen Salonae hadden verwoest door de bewoners van die stad betrokken. Zij bouwden in het paleis hun huizen en gebruik ten de gangen en hoven als straten en pleinen. Tussen de zuilen bouw den zij muren met deuren en ramen, die we thans nog kunnen zien. We zullen zelfs tot de erkenning moeten komen, dat het reusachtige bouwwerk tot op de huidige dag in grote lij nen voor ons is bewaard gebleven, dank zij het feit dat de bevolking er zich genesteld heeft. De prachtige Por ta Eurea die. met haar gouden deu ren naar de rijzende zon blikte, is thans weliswaar gesloten, maar de koperen en zilveren poort van het paleis worden nog steeds gebruikt. Het mausoleum van Diocletianus, dat la ter van een campanilla werd voor zien. is thans kathedraal geworden, waarvoor het vestibulum en een zui lengalerij als voorplein dienen. De tempel van Aesculapius doet dienst als doodskapel. Aldus vormt het gigantische palels van Diocletianus. ruim 1650 jaren na zijn stichting, nog steeds een levend bestanddeel in Split, dat in de loop van een zo lange tijd uiteraard wel de nodige veranderingen heeft onder gaan. De stad breidde zich later naar drie landzijden uit en bovendien ontstond aan de baai door aanslib bing een brede strook grond, waarop een boulevard werd aangelegd, zodat het paleis tegenwoordig ook van de zeezijde te bewonderen is. Nu we de boulevard hebben ge noemd, stellen we er werkelijk prijs op te verklaren, dat dit van oor sprong een zuiver Nederlands woord is, evenals trouwens mannequin! 9. .Blijft u hier misschien een boter hammetje mee eten. meneer Pieterson?" informeerde mevrouw Joppers. „Dank u voor uw vriendelijke uitno diging," antwoordde de eigenaar van het jachtje, ..maar ik moet nog verschillende boodschappen doen en er komen straks 'een paar mensen voor mij aan boord. Maar een andere keer graag." „Gaat u weer een boek schrijven, meneer Pieterson?" informeerde Jesje nieuwsgierig. ..Geen boek, Jesje. maar wel een lang artikel voor een buitenlands tijdschrift," lachte meneer Pieterson. „Ik hoop dat het net zo mooi zal worden als de tekeningen die je vader erbij zal ma- „Hoe weet u nu dat die mooi den?" vroeg Josje. „U hebt ze toch nog niet gezien?" „Nee maar ik weet hoe goed je vader kan tekenen," glimlachte meneer Pieter son. .Maar ik stap nu weer op, dan kunt u gaan eten. Tot morgenmiddag dan." Nadat meneer Pieterson was vertrok ken sprongen Jesje en Josje geestdriftig de kamer rond. „Boffen jullie even'" grinnikte hun U boft toch zeker ook!" riep Jesje uit. „U mag toch ook mee?" „Ja, maar ik moet hard werken onderweg," lachte meneer Joppers. „Terwijl jullie lekker lui aan dek kunnen zitten." „Nu, met dat harde werken zal het wel meevallen," zei Josje. „Tekenen is toch niet echt werken, vader?" „Foei!" riep zijn moeder uit. „Ik dacht dat jij wel beter wist, Joost!" „Ik dacht dat jij wel beter wist Joost!" herhaalde Bas. de papegaai, op schorre toon. „Ik dacht dat jij wel beter wist! Jij bent geloof ik een domme jongen!" Pas op, Bas!" riep Josje, terwijl hij een boos gezicht probeerde te trekken. „Pas op, hoor. Anders moet je voor straf naar de zolder." „Kom, kinderen," sprak mevrouw Joppers. „gaan jullie eens vlug de tafel dekken. Want door dat bezoek van meneer Pieterson is het al knap laat geworden." KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: De schippersdochter Alberdien trouwt nadat zij een blauwtje gelopen heeft met de knecht Ties, die weinig van scheepvaart weet en een zwak karakter heeft. Zijn vrouw speelt kapitein, en juist nu zy een baby gekregen heeft dreigt het helemaal, mis te gaan met Ties, die de drank niet kan laten staan. zijn braaksel opruimen van bank en vloer. De volgende morgen was het al vroeg weer druk boord. Ties was er blij om. Hij kon de roef die iets gemerkt vannacht? De knecht was heel ge woon. Gelukkig. Hij moest er niets van weten. Ties ging niet meer naar het estaminet. Nooit meer. had hij zich voorgenomen, toen hij uit zijn roes ontwaakte. Hij zat de volgende avonden bij Alberdien in een erg stille roef. Ze praatten het niet uit en kwamen dus niet tot elkaar. Maar zij wees niet alles wat hij haar aanbood zo koud af als voorheen. Haar toon scheen ook iets vriendelijker, 't Was net of zij ook wel anders wou. al kwam het er niet toe. Hij was blij toen ze weer voeren, nu voor een lange reis Op zee met telkens wisselende wachten, hoefde je niet zolang bij elkander zitten koekeloeren, en als het hem in de roef verveelde, kon hij naar 't dek gaan. waar Reyer dan aan het roer stond; die was voor een praatje altijd te vinden. In de stille nachtelijke uren van zijn wacht peinsde hij op middelen om 't weer goed te maken. Hij wou dat graag en 't moest ook kunnen, want Alberdien wilde 't ook, geloofde hij al vaster. Hij wist alleen niet hoe hij haar bereiken moest. Toen ze in Stockholm binnenvielen, lag daar de Rehoboth. Ze hadden elkaar in vele maanden niet ontmoet en de grootouders hadden d- kleine Gosse zelfs nog niet gezien Gosse en Jeichien waren ogen blikkelijk aan boord van de Trouw en dadelijk zó vervuld van hun kleinzoon, dat ze op iets anders nauwelijks letten „Jullie zijn rijk met zo'n kind." zei Gosse. ,.Ja." beaamde Alberdien op effen toon. ..Een kind bindt, vinden jullie niet?" zei Jeichien. door K. NOREL melk was lekker. Gosse pas uit *T-Jerlard gekomen had zijn Hollandse sigaren droog kunnen houden en dus was het prettig roken. Toen het zijn tijd werd, legde Alberdien de kleine Gosse aan haar borst Het kindje dronk met toegeknepen oogjes; er liep een beetje melk om het kinnetje. Ze keken er allen naar. Wat is er mooier op de wereld dan een kindje aan de moederborst! jongen," zei Gosse tegen „Ja, t neemt veel tijd," zei Alberdien. Doch zo bedoelde haar moeder 't niet. ,,'t Bindt de ouders samen." En dat beaamde Alberdien ook maar. Gosse en Jeichien bleven die gehele avond op de Trouw. Ze aten brood en dronken een glaasje op de gezondheid van de kleine. Gosse was tegen Ties spraakzamer dan hij ooit jegens hem geweest was. 't Scheen dat de kleinzoon het laatste sprankje van de tegenzin, die hij tegen dit huwelijk had gekoesterd, weggenomen had. Hij hing verhalen op van vroeger, toen zijn vader turfschipper was en zij op een klein tjalkje woonden, waar een roefje was, te laag om rechtop in te staan, en zo smal, dat aan weerszijden van het tafeltje slechts twee man konden zitten plus één ervoor. Daar huisden ze met z'n tienen in. Jei chien praatte van de tijd toen Alberdien zo klein was als het kleintje nu. ,,'t Was onze mooiste tijd, niet Gosse1" Die knikte en hij haalde een voorval op van een paar jaar later toen Alberdien, spelend op het dek, overboord gevallen was. in de Oostzee. Hij was haar nagedoken en Jeichien had tezamen met de knecht de kof doen keren en hen opgepikt. Alberdien wist daar nog van. Brrr, dat koude water! Maar het bed, waarin haar moeder haar gestopt had. was lekker warm geweest. Zij haalde ook andere avon turen uit haar kinderjaren op, het ene na het andere. Ties stond verrast over haar spraakzaamheid, nog meer dan over de ongewone hartelijkheid van zijn schoonouders Haar toon was nu ook helemaal niet koel of effen. Zij was vrolijk. Hij verloor er zijn bevangenheid door en praatte zelf ook vrolijk mee. De olielamp verlichtte 't roefje met een zacht, rood licht; de koffie nu zij in een haven lagen weer met „Je bent er i Ties. Straks had Alberdien op hetzelfde „Ja" gezegd, maar dat klonk vlak. „Dat bén ik!" zei Ties nu, recht uit zijn hart. Hij was rijk met z'n kind. En ook met z'n vrouw. Zij keek neer op haar drinkend kind. Was Alberdien zo lelijk? Nu niet! Het harde en stroeve was weg uit haar gezicht Het had niets straks of ijzigs meer, en de scherpe voor. die vroeger haar mond kerfde, was in een milde glimlach opgelost. Een best wijf en een lief kind! 't Was laat toen Gosse en Jeichien opstapten. Ties hielp hen in hun jas en mantel, want het was buiten guur. Alberdien had nog iets aan het kleintje te doen. Daarom liet hij hen uit. hen met een lantaarn voor lichtend in "t gangboord en bij de loopplank,, „Ga maar gauv- weer naar je vrouw. Daar heb je 't goed. Ties.'; zei Gosse. toen hij en Jeichien op de kade stonden. „Nou best" beaamde Ties vrolijk. Hij stapte goeds moeds weer aan boord. Het was vanavond bovenst- best geweest. Als 't zo eens blijven mocht! dacht hij. door het gangboord lopend. Zou 't kunnen? Hij ging de roef in, toch alweer eventjes beklemd. Alberdien. bezig zich uit te kleden, stond met de rug naar het trapje. ,,'t Was gezellig, vrouw!" begon hij. „O ja?" 't Klonk even ijzig als ze sedert de nacht, waarin hij in het vooronder zijn roes had uitgeslapen, steeds tegen hem gesproken had, wanneer ze samen Ties z'n hoge stemming sloeg kapot. Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11