ieiiwe Leidse Courant Drie schepen vergingen in loeiende storm Keerpunt in strijd Zuid-Vietnam mysterievliegtuig ook op Schiphol r~ jKapitein op ft nippertje rered IF: Krachtige storm noopte tot dijkbewaking Torenspit svan 600 kilo moest liet begeven Trein botst op vorkheftruck nabij De Vink Geroofde baby dood gevonden Maxwell Taylor in Saigon: China stuurt aan op conflict Rusland-V.S. Beechcraft vloog op 100 meter hoogte - --- :-\Z aMli huisarrest op Malta: Geheimzinnige Zwitser in komplot wapensmokkel? Minister Luns vraagt opheldering Overval door vrouwen (Kir*) Maandag 15 februari 1963, 45&le jaargang Iets kouder De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Opklaringen, maar ook nog enkele ver spreid voorkomende sneeuw- of hagel buien. Overwegend matige wind tussen noordwest en noordoost. Iets lagere tem- CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh n ghebleven miin hert in teghenspoef" Abonnementsprijzen p.v tv 3,35, p.kw. 10,05 de storm die dit weekeinde met snelheden van soms ruim hon derd kilometer per uur over land en ice raasde, zijn tenminste drie ergaan. In het IJsselmeer i»nk de sleepboot Neeltje Jacoba (de ei'enaar, een jongeman van 19 jaar. |verdronk). Voor de Vlissingse bou levard zonk het Griekse schip Spy Armennakis. En ten hoogte vai Borkum verdween het Noorse schip jjodelta in de golven. Van de laatste schepen konden alle opvaren- *tj,\den in veiligheid worden gebracht. Het 2065 ton metende Griekse schip liep zaterdagavond op de Nollenplaat vo Vlissingen aan de grond. Het schip wz j ;eladen met kolen, van Engeland onder- *3 «g naar Tcrneuzen. Aangezien de loods. -V dienst buitengaats voor het Oostgat lestaakt. voer de kapitein, Stefanos "ïj Bachns, op eigen koers. Hij werd misleid Iz/^door de lichten van de veertig schepen die pog steeds door de onlangs gehouden in Antwerpen op de rede Vlissingen liggen. Op het moment dat de Griek in n [lijkheden kwam te verkeren er woed de een storm met windkracht tie Kond de eerste stuurman, Georgiady Ihristos op de brug. ..Juist nadat ik met peilstation in Vlissingen had gebeld, egon het schip vreselijk te steigeren kraken", zo vertelde hij na zijn r< ig. „Het was al gauw duidelijk dat het a gaan zinken. Gelukkig kwam er vrij- 4ftl onmiddellijk hulp". De reddingboot President Wiersma uit Breskens nai gehele bemanning 21 personen op de kapitein na, aan boord. Dit kostte wel veel moeite, want het schip was inmiddels in tweeën gebrokerf. Oe kapitein bleef nog lang aan boord. Voor alle zekerheid bleef de reddingboot de buurt. Inmiddels waren ook het bergingsvaartuig Zeeleeuw en de sleep boot Scaldis aangekomen. Ondanks her haald aandringen weigerde Bachas var boord te gaan. Eerst enkele ogenblikken zjjn schip ln de golven verdween, gaf hy zich gewonnen. Alle schipbreukelingen 21 ma de echtgenote van de marconist rijn in hotels in Vlissingen ondergebracht. Het schip ligt in de vaargeul en z: spoedig mogelijk worden gelicht Zware slagz Behalve dit Griekse schip en de sleep boot Neeltje Jacoba (zie elders op deze pagina» werd ook de 875 ton metende Noorse kustvaarder Jodelta een prooi van de golven. Het schip kwam gisteravond op twintig mijl ten noordwesten van het eiland Borkum in moeilijkheden. Het maakte direct al zware slagzij. Een hef- schroefvliegtuig wist kort na de eerste noodsignalen negen van de elf beman ningsleden op te pikken. Twee mannen bleven aanvankelijk nog aan boord. Omstreeks half twee vannacht zonk de Jodelta. nadat de sleepboot Insulinde er nog juist in geslaagd Was de laatste twee opvarenden in veiligheid te brengen. De pogingen van de sleepboot Holland van Terschelling om een verbinding met het schip tot stand te brengen en het naar veilige liaven te slepen, waren vruchteloos gebleven. Zichzelf gered Het Liberiaanse vrachtschip Calliope *ist zich in het ruwe stormweer te hand haven. Het schip had zaterdagmiddag om sleepboothulp gevraagd, omdat het naar de kust dreef ter hoogte van Blocmen- daal Twee sleepboten, de Titan en de Hector, voeren uit. maar Calliope slaagde net op tijd in noordelijke richting te draaien. Op eigen kracht kon zij bij de Nederlandse kust vandaan komen. Dc Calliope heelt daarna dc reis van Rotter- am naar Bremen voortgezet. Een zogenaamde Amerikaanse bak. een soort sleepboot, heeft zondag ook enige tijd in moeilijkheden gezeten. De redding, hoot Carlot is het schip, dat gebruikt wordt voor de verbindingen met de olie- boortorens op en bij de Waddeneilanden, ter hulp gekomen. Het behoefde echter geen assitentie te verlenen. De Nederlandse coaster Despatch maak- le gisteren op de Noordzee een slagzij van vijftig graden, doordat de deklast was gaan schuiven. Zij was met 212 ton papier onderweg van Londen naar Rotterdam. De vier opvarenden wisten met vereende brachten dertig pakken papier overboord te gooien, waardoor de slagzij terugge bracht kon worden tot 25 graden, het tthip wist daarna zonder veel moeite Hansweert te bereiken. In de Noordperzische provincie Azer- beidsjan zijn verleden week vijf mensen omgekomen bij aardbevingen. In acht dorpen werd de helft van de huizen ver nield. Officieuze cijfers spreken van 20 doden. Een kilometer uit de kust, bij Vlissingen., is de Griekse vrachtboot Spyros Armcnakis zaterdaq door midden I gebroken en gezonken. De bemanning van het schip, dat geheel verloren ging. is gered. Er waren 21 man en de vrouw van de marconist aan boord. 'S-GRAVENMOER/DEN HAAG De karehtige storm van gisteren, die een beperkte dijkbewaking in het noorden van het land noodzakelijk heeft gemaakt, heeft een gat geslagen in de dijk bij het riviertje de Donge bij 's-Gravenmoer. Er ontstond een gat van ongeveer tien meter breed en vier en een halve meter diep. Personeel van het waterschap de Donge en inwoners van 's-Gravenmoer slaagden aanvankelijk het gat te dich ten, maar later sloeg het water weel een gat in de dijk. Wanneer het nie' lukt het gat tijdig te dichten dan komen vier tuinderijen onder water te staan. Het. bestuur van het water schap verzekerde echter dat er geen gevaar bij is, omdat het water nooit hoog komt te staan. De storm heeft in Nijmegen de onge veer zeshonderd kilo wegende spitg van de doopgezinde kerk losgewrikt. De spits viel op het dak van de kerk en veroorzaakte geen persoonlijke onge lukken. De instelling van de beperkte dijk bewaking gold de districten Den Helder en Harlingen en omvat de kustlijn van Callantsoog tot en met de Lauwerszee met inbegrip van de Waddeneilanden. In het district Den Helder was de water stand 1.70 meter hoger dan normaal; in het district Harlingen twee meter. Ten zuiden van Callantsoog. dus langs de kusten van de resten van Noord- Holland, van Zuid-Holland en Zeeland was de waterstand ongeveer een meter hoger dan normaal; daar stond een storm met windkracht negen. De dijkbewaking voor Den Helder werd pas opgeheven nadat de stormvloed waarschuwings dienst van de Rijkswaterstaat meldde dat de storm was gaan liggen en het gevaar dus was geweken. Ook in Noord-Holland werd een dijk- alarm gegeven. Mensen in deze streek die in 1962 een ooorgnrtimves emfwy die in 1962 een overstromingsramp heb ben meegemaakt, werden gisteren met kanonschoten gewaarschuwd voor over stromingsgevaar. TEXEL De zee heeft tijdens de storm in het afgelopen weekeinde op sommige plaatsen tien tot twintig meter van de Texelse duinenrij afgeknabbeld. Geschat wordt, dat ongeveer 50.000 vierkante meter duin verloren ging. Koning Boudewijn BRUSSEL Een audiëntie die koning Boudewijn vandaag zou verlenen aan de Poolse minister van buitenlandse zaken, Adam Rapacki. is afgelast omdat de ko ning influenza heeft. De koning heeft cok andere afspraken afgezegd. Schip op IJsselmeer in storm vergaan Matroos sprong niet en verdronk URK. De sleepboot Neeltje Jacc^a uit Urk is zaterdagavond tydens eTVi hevige windvlaag op het IJsselmeer pn. zonken. Een van de twee opvarendfe; dc matroos Juri van den Berg 119) >?A' Urk is verdronken. De ander wist -n h met behulp van een vlot te retldc^ - De Neeltje Jacoba. die door/de sleepwerkzaamheden voor de Zuiderzee werken verricht, had dit weekeinde zg. „stoomwacht". Dit houdt in, dat de be manning de baggermolens, kranen en bakken moet bewaken die buitengaats liggen. Aan boord bevonden zich matroos Van den Berg, die tevens eigenaar van de sleepboot is. en de heer Hijsse Scheffer, die als kapitein opti-eedt. daar Van den Berg hiervoor niet de benodigde papie ren bezat. Dicht bij de dijk van de zuidwest polder kreeg de Neeltje Jacoba een zware golf over zich heen. Deze golf heeft waarschijnlijk een luik weggeslagen, want de boot begon onmiddellijk te zin- Scheffer wierp een modern redding- vlot over boord en riep zün kameraad toe erop te springen. Daarna sprong hy zelf, maar Van den Berg volgde hem niet. Hij dorst kennelijk niet en bleef wanhopig over het dek rennen. Scheffer zwom toen van het vlot weer naar de boot, maar hy kwam te laat. De Neeltje Jacoba zonk voor zijn ogen en nam Van den Berg met zich mee. Scheffer is later met het vlot aan land gespoeld en heeft toen hij enigszins van dc kou was bekomen in een op de dijk staande werkkeet de politie gebeld. Rijnsburgse bestuurder redt zich op nippertje (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN. Vanmorgen om kwart over acht is op een naast de door automatische halve overwegbomen be veiligde overweg De Vink gelegen pad een trein tegen een vorkheftruck van de firma Vollebregt uit Oegstgeest ge botst. De truck, die door een Rijnsburger werd bestuurd, was met een voorwiel naast de bestrating geraakt, waardoor hij niet verder kon. De bestuurder kon zich juist voordat de trein aankwam, in veiligheid stellen. De trein kwam uit Eindhoven en was op weg naar Amsterdam. Het voorste treinstel werd ernstig beschadigd. Het kon niet verder rijden en moest worden •eggesleept. De trein kwam 27 minuten laat bij het Leidse station. Behalve de trein die bij de botsing betrokken, liepen nog vier treinen tragingen op, die varieerden van negen tot drieëntwintig minuten. Het overpad ivas door hekken beveiligd. VILLEFRANCHE SUR SAÓNE. Op de trap van een huis is zaterdagmiddag het lijkje gevonden van Frank Pech, het jongetje dat drie dagen oud, dinsdag is ontvoerd uit een plaatselijke kraamkli niek. Het lijkje moet vlak voordat men het op de trap vond, daar zijn neergelegd, want het lag op een opvallende plaats. Het kind was vermoedelijk al drie dagen Het jongetje moet uit de kliniek zijn ontvoerd in de enkele minuten dat er '•HWht was. Men,verdenkt een éi een bn.itjasie men heeft zien vertrekker» met een kir.d op de arm. Op uur is er geen moeder met een kind de kliriek ontslagen. geen SAIGON-MOSKOU-PEKING E thans een keerpunt in de gebeurte< ssen bereikt We zullen niet langer n verdedigende houding biyven aannemen tegenover de aanvallen van de Vietcong en Noord-Vietnam. Dit verklaarde generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam gisteren in een tv- uitzending Hij vestigde er voorts de aandacht op. dat de aanvallen op Noord-Viet- nam totdusver meer psychologische dan militaire waarde hebben gehad. Amerika wil de Noordvietnamese re gering noodzaken of haar overreden, op te houden met het aanwakkeren van de opstand in Zuid-Vietnam. Ook van Chinese en Russische züde zün verklaringen afgelegd. Van beide kanten wordt (in het büzonder ter ge legenheid van de vijftiende verjaardag van het Chinees-Russische verdrag) de nadruk gelegd od de eenheid in de communistische gelederen. Peking stuurt echter duidelijk aan op een conflict tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten. En de Russen probe ren angstvallig een dergelijk conflict te vermijden, zonder dat zij het odium od rich laden, de Noordvietnamezen ii steek willen laten. over staat een mededeling, die Mao Tse Toeng, de leider van de Chinese com munisten, onlangs tegenover een ver slaggever van het Westduitse weekblad „Der Stern" heeft gedaan. Mao Troepen De Britse Sunday Times weet te mel den. dat Rood China bij de grens van Noord-Vietnam grote troepeneenheden concentreert. Twee bataljons zouden de grens al zijn overgetrokken. Hier tegen- Incident gebeurde dag eerder DEN HAAG Eerst nu is geble ken dat het incident met het vlieg tuig dat verleden week zo laag bo llet strand bij Bergen vloog dat drie wandelaarsters zich op dc grond moesten laten vallen waarbij én verwondingen op liep, niet 'oensdag is voorgevallen maar dins dag. Aan de hand van deze inlich ting kon de betrokken bemanning worden opgespoord: het betreft een tweemotorig lesvliegtuig van type Beechcraft dat op Valkenburg thuishoort. Zaterdag heeft de zeshonderd kilo wegende torenspits van de doops gezinde kerk te Nijmegen hel moeten begeven tegen de storm, die liet gevaarte loswrikte. De spits viel op het dak, doch veroor zaakte geen persoonlijke ongeluk ken. De brandweer was ter plaat se om onmiddellijk te kunnen in grijpen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De dienst luchtvaart van dc rijkspolitie overweegt de mysterieuze North Star in beslag te nemen omdat United States Air-direc teur Picket nog steeds geen registratiepapicren van het toestel heeft over gelegd. Het vliegtuig met de vreemd overgekalkte Panamese registratie staat nu al zes dager, op Schiphols platform maar tot een oplossing van de raadselachtige smokkelaffaire is het nog niet gekomen. Volkomen onverwachts arriveerde zaterdagmiddag de bemanning van de Malta aan de ketting gelegde Super Constellation, waarin een lading wa pens van Praag r.aar Afrika werd ver voerd op Schiphol. Het waren drie in Europa woonachtige Amerikanen, de 38-jarige gezagvoerder Burger uit Brussel, diens 27-jarige stadgenoot en tweede bestuurder Consolini en de 34- jarige boordwerktuigk. Schwanke uit Luxemburg. Huisarrest Nadat ze ruim een week In Malta on der huisarrest hadden gestaan, kwamen zü tenslotte met achterlating van het vliegtuig in een lüntoestel van Alitalia naar Nederland om bij hun directeur Lucien Picket salaris op te nemen en en kele hangende zaken af te doen. Op Schiphol werden zij opgewacht door de Amerikaanse consul W. M. Cameron, die het drietal namens de Amerikaanse regering onder handen nam over de wijze waarop het met illegale wapentransport per Amerikaanse machine de naam van de VS in diskrediet had gebracht. Daarom heeft zij de echte registratie van de Super Constellation, die de be manning op het vliegveld Beek In zuid- Limburg had vervangen door de Ghanese registratie, ingetrokken, zodat het toe stel thans helemaal geen registratie meer bezit cn dus niet mag vliegen. Zaterdagmiddag is onverwachts de bemanning van het in Malta aan de ketting gelegde vliegtuig, waarin een lading wapens van Praag naar Afrika vervoerd zou zijn. op Schiphol gearriveerd. Op de foto de tweede piloot, de 27- jarige John Consolini uit Brussel, in een Amsterdams hotel Bovendien zijn de paspoorten van de drie bemanningsleden alleen nog geldig verklaard voor een enkele reis naar de (Voor vervolg zie pag. 5) het grondpersoneel, hebben tegenover het hoofd-vliegdienst van de vliegbasis een verklaring afgelegd. Het toestel vloog die bewuste mid dag langs de kustlijn van IJmuiden via Egmond naar Bergen. Het bevond zich boven zee op een hoogte vari ërend van 25 tot ruim dertig meter. Volgens de vliegers passeerden zij op een hoogte van 100 meter de kustlijn, om al klimmend tot 175 meter, een bocht landinwaarts te maken. Daarna werd boven zee de terugtocht naar Valkenburg gemaakt. Naast deze verklaring staan de ver klaringen van getuigen waarin ge sproken wordt van een laagvliegend viermotorig vliegtuig met een blauwe cirkel op het kielvlak, waarin de let ters PAN voorkomen. De rijkspolitie zet het onderzoek naar de eventuele aanwezigheid van een dergelijk vlieg - ;uig voort. Actie tegen olie in Indonesië DJAKARTA De bond van arbeiders in het petroleumbedrijf in Indonesië heeft aangedrongen op naasting van de buitenlandse oliemaatschappijen als pro test tegen de Amerikaanse vergelding! aanvallen op Noord-Vietnam. Overspannen man doodt echtgenote ROTTERDAM Vanmorgen vroeg heeft de 32-jarige Rotterdammer A. J„ vermoedeiyk na echteiyke moeilijkheden, zün even oude echtgenote H. J. van Hooff gewurgd. De man meldde zich daarna bij de politie. Hü bleek al vele malen en lange tijd in psychiatrische inrichtingen te verpleegd, maar was ongeveer een jaar geleden ontslagen en weer thuis geko- Hij werkte als grondwerker in een groep van minder-valide arbeiders in het Kralingse bos. i was zondagavond al bij de politie geweest in verband met zijn moei lijkheden thuis. Hij maakte toen een zeer overspannen indruk, maar een oudere brigadier wist de man op zijn gemak te stellen en hem zo ver te krijgen dat hy naar zijn vrouw terug wilde gaan politieagenten brachten de man per auto thuis in de Aalkeetstraat en waren getuige van een hartelijke begroeting tussen man en vrouw elf jaar ge trouwd. geen kinderen. Schijnbaar waren alle problemen op gelost en de politiemannen lieten J. met :n gerust hart achter. Later in de nacht moet er toch weer izie zijn ontstaan, om ongeveer vier uur i de morgen heeft de man zijn daad ge pleegd. Het gezin stond gunstig bekend en de ian heeft ondanks zijn geestelijke handi- ip voor zover de politie bekend nimmer tekenen van agressie vertoond. Hierin zegt hij, dat oorlog tussen Chi na en de Ver. Staten uitgesloten is, io- lang China niet wordt aangevallen. Hii meent, dat de strijd hi Vietnam nog twee of drie jaar aal duren. Dan zouden de Amerikanen hun be langstelling voor dit gebied wel verja ren hebben. Ook zou hy de verwachting hebben uitgesproken, spoedig te zullen sterven. Engeland heeft laten weten b«- reid te zijn deel te nemen aan vredes onderhandelingen over Vietnam, als er vooruitzicht bestaat op het bereiken van een regeling. De Verenigde Staten hebben bij Hon garije geprotesteerd tegen wat zij noe men „de onduldbare aanval van demon stranten op de Amerikaanse legatie ln Boedapest. Zy drongen het gebouw bin nen en veroorzaakten veel schade. DEN HAAG De Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft vanochtend de Indonesische zaakgelastigde, drs. Mohammed Sharif ontvangen en hem opheldering gevraagd over de berichten inzake de dood van pater J. Smit op West-Irian. Drs. Sharif zeide dat hy zich met ayn regoring in verbinding zou stellen. BRUSSEL. In Brussel, op de weg naar Tervuren, hebben twee jonge vrou wen een voorbijgangster aangevallen. Zij sloegen de vrouw op het hoofd en ont rukten haar de handtas. Daarop sprongen zij in een wachtende auto, met een vrouw aan het stuur, en verdwenen spoorloos. In de tas zat 1500 frank (ongeveer 110 gulden) Mening prof. Simons: Deel inkomsten uit tv-reclame voor de pers DEN HAAG Het is gerechtvaardigd dat de dagbladpers deelt in de opbrengst van tv-reclame. De wetgever dient in dezen het belang van de pers in aanmer king te nemen. Dit zijn enkele conclusies van prof. mr. D. Simons, aan wie de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers gevraagd heeft advies uit te brengen over de vraag op welke rechtsgronden de kranten zouden kunnen delen in de op- rengst van de reclame in de tv. De hoogleraar haalt in zijn advies nog ïns aan dat de Nederlandse dagbladpers beducht is voor de komende reclame-tv; bijna 66 procent is de dagbladpers advertentie-inkomsten afhankelijk, terwijl ervaringen met reclame-tv in het buitenland hebben geleerd, dat deze in komsten na invoering van reclame-tv wel bijna gehalveerd kunnen worden. Daar alleen de regering wettelijk ge oorloofde reclame-uitzendingen via tv mogelijk kan maken, aldus de hoogleraar, is er daarbij bij voorbaat de gelegenheid het belang van het voortbestaan van de pers in aanmerking te .nemen. de pers; die de advertentiereclame tot ontwikke ling heeft gebracht. Zonder inkomsten uit de opbrengsten van tv-reclame zou de dagbladpers in haar bestaan worden bedreigd. Dit zou weer tot gevolg kunnen hebben dat de vervulling van de functies van de pers, die onmisbaar zijn voor de democratische samenleving, in gevaar komt. De hoogleraar meent ten slotte onder meer dat dagbladen geen rechtstreekse aanspraak op schadevergoeding kunnen ontlenen aan het feit dat zü door reclame- tv inkomsten zouden moeten missen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1