Beurs toont weerstand tegen stemming N.York Risicospreiding en deskundig "beheers aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Vietnam Europa bleef kabn Keukenhof wordt op bezoek voorbereid Verwarring bij indeling van muziekhistorie nieuwe leidse courant zaterdag 13 februari 1965 CSC FINANCIEEL WEEKOVERZICHT DE effectenbeurs toonde deze week goede weerstand tegen de flau we stemming in New York, waar men onder de indruk was van de verscherpte toestand in Vietnam. De explosieve situatie in het Verre Oos ten noopt tot enige reserve. Een er ander heeft op onze beurs echter niet geleid tot liquidaties. De emi Kon. Hoogovens zijn achter de rug en men kan van een zeer geslaagde operatie spreken, daar de notering der certificaten deze week verder omhoog is gelopen. rpERWIJL de New Yorkse beurs vri I heftig bewogen was «Joor de lucht bombardementen op Noord Vietnam het Dow Jones gemiddelde daalde don derdag met elf punten bewaarde in West-Europa zijn kalmte. Op Amsterdamse beurs was de semming internationale aandelen aan de prijshou dende kant. Kon. Hoogovens stegen zelfs van 543 tot 556 pet. en het vormde de beurs een voldoening, dat de uitgifte van nieuwe cert, van aandelen en 5/3 pet. canverteerbare obligaties zulk een groot eucces is geworden. De nii eert. werden gisteren verhandeld 543 pot., de conv. obligaties voor 119 pet. Alg. Kunstzijde Unie boekte een paar punten koerswinst op grond van de prach tige resultaten, welke de American En- Van der WERFF i HUBRECHT Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' 9 Beurt overzicht no. 371 1.Meneba 2. Sanders' behang (Vervolg van pagina I) Een Moskouse functionaris had ge zegd: „Weten de VS wel wat zij doen? Ze weten toch dat wij Noord-Vietnam wel moeten helpen. Willen ze soms oorlog? China wil oorlog tussen Rus land en Amerika. Maar Rusland voelt daar niet voor". De diplomaat meende te weten dat Kosygin en Brezjnef, ondanks hun be zorgdheid en woede, genegen zijn pre sident Johnson te ontmoeten om het conflict uit te spreken. OE Thant en de Indiase regering heb ben ook aangedrongen op een dergelijk resprek. Thant wilde alle by het conflict betrokken partyen om de conferentietafel lien. Premier Kosygin heeft in een rede in Korea laten doorschemeren dat de Ame rikaans^ acties China en Rusland dichter by elkaar hebben gebracht. Hij riep op tot socialistische eenheid en het tot staar, brengen van de „imperialisten". Hij verklaarde uitbreiding van de oorlog in Indo-China te willen voorko men. Noord-Vietnam heeft zich inmid dels tot de Arabische Liga gewend met ten verzoek om steun. De Britse minister van staat voor bui tenlandse zaken Thomson is naar Mos kou gegaan voor de ondertekening van een cultureel verdrag. Hij zal Grorr.iko ontmoeten en een gesprek over de cri- Stormweer Het komende weekeinde cal zeer onstuimig worden, waarbij de wind naar noordwest ruimt en tot wind kracht 10 zal toenemen. Dit wordt ver oorzaakt door een actieve depressie, die vanmorgen ten noordoosten van Schotland lag en zondag Denemar ken bereikt. Met stormachtige winden wordt koude lucht uit het poolgebied naar West-Europa gevoerd. Hierin zullen tijdens het weekeinde gure buien met natte sneeuw en hagel voor komen. Tijdens deze buien kunnen er windstoten van ruim 100 km per uur verwacht worden. ZON EN MAAN Zondag 14 februari: zon op 7.59, onder 17.50; maan op 14 16. onder 6.40. Maandag 15 februari: zon op 7.58. on der 17.52: maan op 15.36, onder 7.31. Dinsdag 16 februari: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur U ffWti Zd-Limb Helsinki Stockholn Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Mallorca Llaubon Indstil -2 -13 1963 \7"AN de lokale aandelen heeft Schol ten Foxholl een koersstijging ondergaan van 27 punten door de aankondiging van een onveranderd dividend van 20 pet., waarvan 10 pet. in agio-aandelen. Daar entegen moest Scholten Carton 30 punten van de koers afstaan door de mededeling, dat het oude verliessaldo op ƒ.8000 na (v.j. ƒ.488.000) is ingelopen en dat 12 pet. (v.j. 16 pet.) dividend zal worden be taald. opnieuw uit de algemene reserve Inzake de vooruitzichten meent de direc tie te mogen verklaren, dat enig optimis me gewettigd lijkt vanwege de sterke toename van het wereldverbnnk pier en carton. De Expl. Mij. „Scheveningen" heeft het inzake de Pierprijs van minister An- driessen gewonnen, maar de koers fonds liep deze week terug van 213 tot 207 pet. 9 Internationale Beton Mij heeft het di vidend van 17 op 18 pet. verhoogd, het geen op een voortduren van het gunstig getij voor deze onderneming wijst. In 1961 keerde men 13 pet. uit, het volgend jaar 15 pet., in 1963 17 pot een verhoging tot 18 pet,. De koers V3n dit fonds liep een kleinigheid op tot 478 pet. 0 Rijnstaal voorheen J. W. Oonk Co heeft medegedeeld, dat het lopend boek jaar (afsluiting 30 april) wederom v lies zal opleveren, daar men, hoewel verbetering is, toch niet in geslaagd ls de rentabiliteit van het bedrijf te her stellen. De laatste twee jaar heeft men al met verlies gewerkt. De koers van dit aandeel üep van 102 tot 99 pet. terug. Amsterdamse Ballast Mij heeft ver klaard vol vertrouwen voor 1965 te zijn, daar men volop wek heeften geen werken heeft aangenomen tegen te lage prijs. De koers van dit fonds liep van 441 tot 450 pet. omhoog. 0 Braat Rotterdam liep deze week om hoog van 955 tot 982 pet., gisteren 980 pet. Bij dit berijf is een werkstaking uitge broken. In hoever de geruchten over een herkapitalisatie van deze vennootschap Juist zijn, moet worden afgewacht, opvallend is in ieder geval de sterke koersrijzing der laatste weken. Gelijk men weert, is een herkapitalisatie Ongeluk Hoogvliet: aantal doden tot vijf gestegen ROTTERDAM Gisteren in de loop van demiddag is de 41-jarige metaalbe werker E. Sohoneveld uit Schiedam in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis over leden aan de ernstige verwondingen, die hy gisteren opliep bij de botsing tu twee busjes bij Hoogvliet. Het aantal doden is daarmee gestegen tot vijf. De toestand van de 44-jarige metaalbewer ker H. van Gogh uit Schiedam, is zorgwekkend. De kandidaatstelling voor de eerste verkiezing van de leden van de raad Rijnmond zal geschieden op dinsdag april. De stemming zal worden gehouden op woensdag 2 juni. WORMER De 83-jarige raevi M. Rem-Wezel, te Wormer, die bü het oversteken van een verkeersweg door een scooter werd aangereden, is gisteren in het ziekenhuis te Zaandam overleden. ROTTERDAM Bij de kruising Ma- thenesserlaanenClaes de Vrieselaan is de 79-jarige mevr H. Nieuwen burg-Schutter uit de Gijsingstraat door een auto over reden en later overleden B. Bol waarschijnlijk wethouder van Den Haag (Van onze raadsverslaggever) DEN HAAG Er bestaat grote kans. dat de heer B Bol wethouder van Den Haag wordt. Gisteravond heeft de prot chr raadsfractie hem kandidaat gesteld en de her Bol heeft dit geaccepterd. De heer Bol zal in de plaats komen van wethouder Van Rcenen. die per 1 maart benoemd is tot burgemeester van Gouda. De heer Bol. 51 jaar oud, maakt sedert 1958 deel uit van de Haagse gemeente raad. Hij bekleedt sinds 1 oktober vorig jaar een leidinggevende functie bij de uitgeverij Samson in Alphen aan den Rijn. Tot die tijd was hij directeur van ons zusterblad de Nieuwe Haags Courant. Het voorzitterschap van de prot. chr.- fractie. thans in handen van de heer Bol, zal worden overgenomen door mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van de School raad voor de scholen met de bijbel. Uitvoering; Harpe Davids te Noordwijkerliout NOORDWIJKERHOUT De chr mu- ziekver. De Harpe Davids geeft woens dagavond om acht uur in hotel Van der Geest haar winteruitovering. De rk to neelvereniging Amicitia te De Zilk ver leent medewerking aan deze avond. Burgerlijke stand van Oegstgeest Geboren: Annemarie Mirjam Frédéri- que. d v P Vis en O B Poppe; Reinoud Victor, z v M van Blankenstein en U R Welbergen; Hellen, d v K de Kloet en G Lucassen. Ondertrouwd: P J J Boerman en J G M Sommeling: J de Lange en M E A van der Aart; J W N Tuijn en J I Kemp; PSD van Ommen en 1 W Ravensbergen. Getrouwd: H F Massee en L van der Valk; J C van Hasselt en C J von Ron- land gemakkelijker gemaakt, doordat de fiscus bij minstens 25 pet. bonus slechts 20 pet vennootschapbelasting eist. Deze regeling is aanlokkelijk voor onderne mingen, die in verhouding tot het kelijk vermogen van de vennootschap, slechts een klein nominaal aandelenka pitaal hebben uitstaan en over geen of een geringe agio-reserve beschikken. TTET Rotterdamsch Beleggings Consor tium heeft aangekondigd wederom een totaal dividend van ƒ.9.25 per nomi naal ƒ.50 aandeel uit te keren en bene vens 2'- pet. in aandelen uit de agio-re serve. Het Vereenigd Bezit van 1894 en de Ned. Fondsen Mij NEFO, twee andere beleggingsmaatschappijen, hebben de stand der beleggingen en de mutaties per 31 dec. 1964 gepubliceerd. De eerstge noemde beleggingsmij heeft Unilever, Kon. Olie. Philips en Bijenkorf vooral gekocht, verder ook Chem. Fabriek Naar. den en Autoindustrie „Rotterdam". De andere beleggingsmaatschappij kocht ook veel internationals, waaronder tevens AKU en Hoogovens en voorts Holl. Bank Unie, verzekeringsaandelen. Brocades, Zout en Billiton Mij. Het is nuttig om te weten in welke richting de beleggings deskundigen hun belangen uitbreiden, rdkoshrldushrlducmfwyvbgikqbgkqjgbkjq Gisteren was er plotseling vraag naar aandelen Van Nievelt Goudri- aan Co, daar er geruchten circu leerden inzake een overname door Phs. Van Ommeren. De koers liep van 100 naar 107 pet., maar het is best mogelijk, dat het gerucht een loos alarm is. Pleidooi voor concentratie Achteruitgang in vissershavens GRONINGEN Op een conferentie van de visserijbond in de volkshoge school te Bakkeveen heeft ir. J. Th. Tienstra uit Den Haag. directeur van de afdeling visserij van het ministe- van landbouw en visserij, gisteren gepleit voor een kleiner aantal havens de kustvisserij, omdat een deel onze vissershavens een duidelij ke achteruitgang vertoont Benoemd tot kantonrechter Gronin gen, alsmede kantonrechtcr-plaatsvervan- te Zuidbroek. mr. P. A. C. Bondam. Ned, Antillen. LISSE In de omgeving van de Keukenhof is men druk in de weer om vóór de openingsdatum (31 maart) klaar te komen met een aantal voorzieningen. De Keukenhof verwacht kennelijk meer bezoekers dan ooit. De parkeerruimte aan de Loosterweg, waar de tweede hoofdingang is gevestigd, wordt uitgebreid. Parkeerproblemen heeft de Keukenhof, een enkele dag daargenaten, nooit gekend bij grote drukte kon men al tijd terugvallen op 't weiland aan de Stationsweg. Om op alles voorbereid te zijn, wordt echter nu het weiland tussen het huidige terrein aan de Loosterweg en de Stationsweg druk betegeld om als parkeerterrein dienst te kunnen doen (foto rechtsonder). Er gebeurt echter meer: even voorbij het ruiterstandbeeld stond voor heen de politiepost verscholen tussen het zware geboomte. De S-bocht van de Loosterweg heeft nu een aftakking gekregen: een privéweg voor de NZH-bussen. Dat was nodig, omdat de stopplaats van de bussen vaak het verkeer belemmerde (foto boven). Bovendien behoeft men zich niet meer te behelpen met verrijdbare toi letten. Aannemer Schaap uit Lisse bouwde langs de sloot een serie toilet gelegenheden (foto linksonder). De brug bij het beeld kreeg een grote beurt, men heeft een begin ge maakt met het herbebossingsplan dat in overleg met Staatsbosbeheer wordt gerealiseerd en de administratieve staf kreeg een royalere huis vesting (er verrees bij de ingang aan de Stationsweg een nieuw kantoor met ontvangstruimte, directiekamer en vertrek voor de „landschapsarchi tect"). Nieuwe regeling krediet midden- en kleinbedrijf DEN HAAG De kredietbeschik king midden- en kleinbedrijf 1965 geeft op een aantal punten uitbrei ding en verruiming van de bestaande grantie-kredietregelingen. Zo zijn het bedrijfsuitrustingskrediet en het bij zonder krediet samengevoegd tot één nieuwe kredietvorm" het bijzonder be- drijfskrediet. De limiet van de oude kredietvorm was - voor elk - f 40.000 en bedraagt (hans voor de nieuwe vorm f 150.000. Het mag bestemd worden voor investeringsdoeleinden en/of op heffing van liquiditeitsmoeilijkheden. Een nieuwe kredietvorm is het vesti gingskrediet. Hierbij is gedacht aan de bevordering van de maatschappelijke doorstroming. Dit krediet kan maximaal f 50.000 bedragen. Men dient over 5 pet. eigen kapitaal te beschikken. De limiet van het inrichtingskrediet is verhoogd van f 80.000 tot f 150.000. In de oude re geling kon een hypothecair krediet al leen worden verleend ingeval van de bouw of aankoop van een nieuw bedrjjfs- Thans is het ook mogelijk een hypo thecair krediet te krijgen voor de aan koop van oudere datum. De limiet van de door de borgstellingsfondsen goed te keuren kredieten (bijzondere bedrijfs- kredieten en borgstellingsfondskredie- ten) is verhoogd van f 7.500 tot f 10.000. Prof. F. R. Noske aanvaardt ambt: (Van onze muziekredactie) LEIDEN Het vorige jaar prof. dr. E. W. Schattenberg afscheid van de Leidse Universiteit als bijzon der hoogleraar in de muziekgeschiede nis. Zijn leerstoel werd toen opgehe ven en het scheen met de studie var de muziekgeschiedenis aan de Univer siteit van Leiden afgelopen te zijn. Gelukkig beeft men de betekenis bier van bijtijds ingezien en een nieuwe mu ziekhistorische leerstoel aan deze uni versiteit gevestigd, zij het in een beperkte vorm. De student zal de ziekgeschiedenis nu als bijvak mogen kiezen en de muziekhistorie zal pri mair behandeld worden als een aspect van de historie der Westerse bescha ving. Hiermee is de Leidse Universiteit dan teruggekeerd tot het jaar 1932, toen aan dr. Schallenberg als privaat docent dezelfde leeropdracht werd ver strekt. Prof. dr. F. R. Noske. bibliothecaris van de Openbare Muziekbibliotheek te Amsterdam, tredet nu in de voetstap pen van dr. Schallenberg en hij zich van zijn opdracht bewust is. bewes ezijn rede, die hij gistermiddag in het Groot Auditorium bij de vaarding van zijn ambt uitsprak. Het onderwerp luidde: „Beschouwingen over de periodisering der muziekge schiedenis". Prof. Noske wijst op de grote verwarring bij de indeling de muziekhistorie in perioden naamsverwarring én begripsverwar ring. „Namen als Renaissance, Barok Romantiek hebben, sedert zij in bruik kwamen, geleidelijk aan him be perkte betekenis verloren. Van estheti sche en stilistische zijn ze tot sociaal- psychologische begrippen geworden. Wij kunnen ons heden ten dage de Re- of de Barok-mens voorstel- Prof. Noske geeft dan de grondsla gen van de periodisering der Europe se cultuur, toegepast op de muziekge schiedenis, aan: 1. Sedert de late middeleeuwen heeft de Europese muziek vier periodes var betrekkelijk evenwicht gekend: de Go tiek (in 't midden der 13e eeuw), de Renaissance (in de eerste helft 16e eeuw), de Barok (i, de tweede helft van de 17e eeuw) en de Roman tiek (in de eerste helft van de 19e eeuw). Deze periodes hadden een korte duur en omvatten ten hoogste twee generaties. Hun karakter manifesteer de zich in alle landen, die deel h den aan de evolutie der muziek. Het evenwicht blijkt vóór alles uit het ont breken van spanning tussen geest en techniek. 2. Tussen deze korte perioden van evenwicht liggen lange overgangstijd vakken, die ieder één tot twee eeuwen omvatten, en tijdens welke zich het desintegratie- en het integratieproces voltrekt, respectievelijk van de vooraf gaande en de komende periode. Deze tijdvakken kenmerken zich niet door universaliteit en evenwicht. Integreren de of desintegrerende stromingen tre den niet gelijktijdig en niet met de zelfde intensiteit in alle landen of ir alle cultuurgebieden op. Ook de ont wikkeling van geest en techniek ver loopt a-synchronisch. Prof. Noske werkt deze indeling nader aan enkele voorbeelden uit, zoals de desintegratie van de Barok, die r de „galante stijl" noemt rond 1750, de integrerende stromingen in de 2e helft der 18e eeuw, die wijzen richting van de Romantiek. „Volgens een kritiekloos gehandhaafde traditie lopen al deze stromingen uit in het Klassicisme" merkt prof. Noske op. Hij protesteert tegen de „identificatie van de Weense klassieke school met een fictieve, algemeen-europees klassi- cistische geest". „Wat betreft de Weense klassieke school, deze is eer der anti-klassicistisch In feite zijn Mozart Haydn en Beethoven Janus-fi guren". Mogen wij hieraan toevoegen, dat prof. dr. Johan Huizinga in zijn colleges, n.l. dat over de cultuur der 18e eeuw, het klassicisme een on derdeel van de grote romantische beweging genoemd heeft, die, zoals prof. Noske terecht aangeeft, in de 2e helft van de 18e eeuw egint. Een van de kenmerken van de Ro mantiek is een „doen alsof", een pose, een dwepen. En zoals men graag doet alsof men naar de Mid deleeuwen terugkeert (de Gotiek wordt immers mode), zo dweept men ook met de antieke wereld, waar over men de „wetten" opstelt. Past men deze gedachtengang toe op de Weens klassieke muziek, dan zou ook zij een onderdeel zijn van de Romantiek —een opvatting, waartoe wij persoonlijk sterk overhellen. Hoe het ook zij het is van groot belang, dat er een bruikbare chronologische indeling bestaat, die voor alle musische en beeldende kunsten geldt. Prof. Noske heeft in derdaad hieraan een bijdrage gele verd. Kunstrijden voor jxiren Zwitsers paar kort achter 01. kampioen MOSKOU Ttjdens de Eur. kam pioenschappen kunstrijden namen Lud- milla Belousova en Oleg Protopopof, de Olympische kampioenen van Inns bruck. in de verplichte figuren van het paarrjjden een minder grote voor sprong dan verwacht mocht worden, het Duitse paar Marika Kilius Hans Jürgen Baumler de amateur-sta tus verloren heeft De Zwitserse broer en zuster Gerda en Rudi Johner. die vorig jaar niet boven een zesde plaats uitkwamen, bleven qua prestaties dichtbij het Rus sische paar. De Zwitserse combinatie reed op Russische muziek, hetgeen na tuurlijk in Moskou wel aansloeg. De stand na de verplichte figuren was: 1. BelousovaProtopopof 102.6 pt. plaatscijfer 12, 2. JohnerJoner (Zwits) 101,5 - 15.5, 3. Tatjana ZhukAlexan der Gorelik (Rusl.) 99,8 - 28.5, 4. Son- ja PfersdorfGünther Matzdorf (W. Did.) 97.6 - 35, 5. Irene Müller—Hans Georg Dallmer (O. Did.) 93.7 - 52.5, 6. Agnesa WlachovskaBartosiewicz (Tsj. SI.) 92.1 - 58. Eur. titel ijsdansen voor Eva en Pavel MOSKOU Het Tsjechische paar Eva Romanova en Pavel Roman won gisteren J>U de Europese kam pioenschappen kunstrijden in Moskou de titel by het ysdansen. De einduitslag was: 1. Eva Romano- aPavel Roman (Tsj.) 256.6 pt 2. Jenet SawbridgeDavid Hickingbot- tom (G.B.) 249 pt. 3. Yvonne Suddick Roger Kennerson (G.B.) 242,7 pt 4. Diana Tow IerBernard Ford (G.B.) ,4 pt. 5. Gyergui KordaPal Vaza- hesy (Hong) 231 pt. 6. Gabrielle Raus Rudi Matysik (W. Did.) 228 pt KUNSTRIJDEN Regine Heitzer heeft grote voorsprong MOSKOU Bü de Eur. kampioen schappen kunstrüden had Regine Heit- ler van de zes verplichte figu- aanzieniyke puntenvoorsprong i. Ze leidde met 764 punten tegen Sally Ann Stepleford (G.B.) 722,1 Pt- De Britse had haar landgenote Dia- i Clifton-Peach achter zich gelaten. Deze had 716,5 pt. De stand was verder: 4. Nicole Hass- ler (Fr.) 708.8 pt 5. Helli Sengtschmidt (Oostenrijk) 699.1 pt. 6 Gabrielle Sey- fert (O. Did.) 675.7 pt 7 Angelika Wagner (W Did) 649,1 pt KN SB-kalender DEN HAG De komende weken orden er op de Nederlandse kunstrij- banen in Amsterdam en Deventer weer wedstrijdactiviteiten ontplooid. Op 18 februari is in Amsterdam een langebaanwedstrijd voor heren (invita tiewedstrijd) op 25 februari volgt in Deventer het gewestelijk kampioen schap langebaan junioren dames en heren A en B-klasse, georganiseerd door het gewest Zuid Holland. Schaaktoernooi Malaga Kuypers en O'Kelly op eerste plaats MALAGA De Hagenaar Frans Kuy pers- en de Belg O'Kelly hebben r/a de negende ronde gezamenlijk de leiding in het internationale élfdaagse schaaktoer- i van Malaga. De uitslagen: Kuypers O'Kelly remise in 28 zetten. Rocha (Brazilië) en Toran (Spanje) remise in Durao (Portugal) wint in 25 zetten van Pomar (Spanje). Na 41 zetten werden afgebroken de partijen Paiacios (Spanje)Gadia (Brazilië). Flesch (Hon garije)Ulwestad (V.S.) en Gonzalez Haro (Spanje)Medina (Spanje) Uitslagen van donderdag afgebroken partijen: DuraoGadïa remise in 40 zet ten en O'Kelly wint van Flesch in 54 Stand: Kuypers en O'Kelly 6.5 p. Me dina en Rocha 6. Pomar 5.5. Flesch en Toran 5. Ulwestad en Durao 3.5, Gadia Palacios 1.5, Gonzalez Haro 0.5. Burgerlijke stand van Noordwijkerliout NOORDWIJKERHOUT Geboren: Wilhelmus MC. zvACvd Berg en W C v Dongen: Wilhelmina E M. d v J C Hachmang en G Geerlimgs: Sandra MKdvCJ Mens en T G v Dyk. Ondertrouwd: M P van der Geer en A C G M Warmenhoven; L P J Wijsman en C M W Kerkvliet; M C Koster en M J van den Aardweg. Getrouwd: A van Beelen en M W I de Winter- Overleden: P Kraakman, 69 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5