NU BOTEL Na hotel en motel BENNIE, DE KABOUTERKONING De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD Van onze speciale veslaggever "JIJ" ISSCHIEN al volgend J-»J- jaar krygt Nederland de primeur van een botel. Het wordt onder Vught aange legd, vlakbij de nieuwe ver- keersrotonde. Een ieder, die wel eens van Den Bosch naar Eindhoven is gereden, heeft rechts, aan de achterzijde van hotel-restaurant De Witte, ongetwijfeld een grote vijver zien liggen. Juist, daar komt het hotel. Midden in het wa ter van die vijver. Een botel is niet een hotel, waar men met z'n boot voor de deur van zijn kamer kan varen. Het is eigenlijk een in het water liggend motel met een parkeerplaats voor auto's er naast. Nog juister gespecifi ceerd, bestaat een botel uit een serie als woonboten gebouwde kamers, die als 't helemaal moet, kunnen varen. Als de eenheden in gebruik zijn, liggen ze, onder water, op steunen vastgeprikt. De man, die het eerste Ne derlandse botel gaat maken, is de 36-jarige heer G. A. van dei- Valk. Het is een eigen idee, dat binnen het kader van het fami liebedrijf, waar hij deel van uitmaakt, tot stand moet komen. Elke automobilist, die vaak langs de weg zit, kent de zaken van Van der Valk. In Voorscho ten, in De Gouden Leeuw be- elbouuer G. A. van Valk bij x'n telf ge bouwde boot. gonnen. be*ft d* 'O-jarige, nog steeds aktieve heer M. C. van der Valk na de oorlog veertien bedrijven uit de grond ge stampt. Het zijn wegrestau rants. dikwijls met hotelaccom modatie. Avifauna in Alphen aan den Rijn behoort er bij, maar ook Kinderdijk bij Alblas- serdam. Bijhorst bij Wassenaar, De Biltsehe Hoek bij De Bilt, Plaswijck in Rotterdam, Den nenhof in het Belgische Bras- «chaat etc. etc. „Boterham" VISSEN UIT HET RAAM VAN KAMER .,De automobiel is onze boter ham", aldus de Vughtse Van der Valk. „M'n vader heeft dat al vóór de opkomst van de massa- motorisering heel goed gezien. Dank zij de auto hebben we op 't ogenblik zo'n zevenhonderd man personeel in dienst. De vijf zoons, maar ook nog eens de zes zwagers met z'n allen hebben we vroeger een niet onverdien stelijk spelend voetbalelftal ge vormd beheren ieder een ei gen bedrijf. Ons geheim is dat we alles zelf ontwerpen en ma ken. Behalve restaurateur, zijn we nog bouwvakker, electricien, en koeltechnicus. Ja, we hebben een geweldige familieband. Ons geslacht breidt zich snel uit; er zijn al bijna tachtig kleinkin deren. We móeten het bedrijf dan ook wel vergroten, als we tenminste iedereen willen on derbrengen. Uitbreidingsplannen zijn er genoeg. Grond is er ook: het wachten is slechts op de beno digde rijksgoedkeuringen. Vijf nieuwe motels werden reeds gepland. Ze worden tussen Am sterdam en Monnikendam gesi tueerd, tussen Den Haag en Amsterdam bij Sassenheim, tus sen Nijmegen en Den Bosch bij Nuland, tussen Amsterdam en Amersfoort bij Laren en tussen Groningen en Winschoten bij Hogezand. Aan de weg Den Bosch-Moerdijk, op grondgebied van de gemeente Sprang-Capel- le. wordt ten slotte nog een motel annex recreatiecentrum aangelegd. Watersport Er waren aanvankelijk strub belingen met de gemeente Vught. De eenheden, waar het om gaat, werden niet als boot beschouwd, maar als huis, of althans als bouwsel in de zin der Woningwet. De initiatiefne mer heeft dit standpunt tot aan de Hoge Raad toe bestreden. „Wat de uiteindelijke uit spraak ook worden zal", ver klaart hij, „ik kan vast zonder risiko beginnen. Ik moet er al leen voor zorgen dat m'n ka mers een romp. een kiel en een stuurinrichting hebben. Nou, dat is niet zo moeilijk. Ik mag zelfs wel zeggen heel gemakkelijk". In de vijver ligt al een proto type. Op 't eerste gezicht ziet de eenheid er als een woonboot uit. Binnen bevindt zich een grote kamer met aan twee zijden hoog en breed glas, een keuken tje en een bar. Het „vlot" is rondom voorzien van een vlon der, terwijl een loopplank naar de wal leidt. Dertig stuks De watersporthobby van de heer Van der Valk heeft hem op de gedachte gebracht achter zijn bedrijf een botel te bou wen. Daar ligt een grote vijver, „Het is 't nog niet precies", brengt de heer Van der Valk naar voren, „maar 't is wel het idee. Ik wil hier zo'n dertig van deze eenheden neerleggen. De kosten schat ik op tenmin.ste dertigduizend gulden per stuk. Omdat er een kelderruimte met een hoogte van zeker anderhal ve meter is, wil ik de kast en de bedden uit de vloer doen komen. Dat gaat hydraulisch; men behoeft slechts een knopje in te drukken om de zitkamer in een slaapkamer om te tove ren. Het geheel wordt met dubbele wanden soleerd, zodat er geen geluidje kan doordringen. Voor het be houd, of de afstoting te is deze dubbelwandigheid tevens een oplossing." Dan, met een vaag glimlachje: „En weet u wat misschien wel 't mooiste is. Men zal straks in mijn botel kunnen vissen. De man, of vrouw, die hier van houdt, hoeft niets anders te doen dan voor de deur van de zit-slaapkamer te gaan zitten. Gewoon door het geopende raam hengelen, gaat trouwens net zo goed". Ook de receptie van het eer ste, hij Vught te bouwen Neder landse botel in 1967 hoopt de heer Van der Valk het in ge bruik te kunnen nemen zal geheel in stijl worden gehou den. Het kantoortje, waar men zich dient in te schrijven en waar de rekening moet worden betaald, zal een voor dit doel Ingerichte woonboot zijn, die tevens een „kampwinkel" zal bevatten. D« vliegvisserij ten nauwelijks de kleutcrschoentjes ontwassen. Vliegvisserij immers is een sport die alleen toegepast wordt in het buitenland Aan de te bergbeken jaagt vlieg' het hij het op een duidelijke manier motiveert, al pretendeert hij niet een volledi ge opleidingscursus tot expert te hebben samengesteld, f96 blz., 4.50). •art: 4 8. 10. 13. 14 18. 18. 20 2J. PUZZEL.VAN DE WEEN Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. dolmakende giftplant, 8 dwalen, 11. nachtgewaad. 12. de binnenkring van een gemeente, 14. dof, 16. vervoeging van een hulpwerkw., 18. drinkbeker zonder voet. 20. voornaamw., 21. zoutachtig veen, 22. voegwoord, 23. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 24 voorzetsel. 26. pers. voornaamw., 27. munt in China. 28. uitroep, 30. voedsel om te lokken. 32. gem. in N.Brab., 34. scheik. element (afk.), 35. ontkenning (Eng), 37. voornaamw., 38. voorvoegsel, 40. ontgonnen land, 41. lipbloemige plant, 42. klap, 43. per expresse (afk.), 44. boom, 45. munt in Turkije (afk), 47. vreemde munt (afk.), 49. plomp, 51. lichaamsdeel, 53. rivier in Rusland. 56. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 58. nevenschikkend voegwoord, 59. muzieknoot, 61. voornaamw., 62. gegraven waterweg. 64. gem. in N.Brab., 65. boom. 66. soort hamer, 69. scheik. element (alk.). 70. voorzetsel, 72. voorzetsel, 73. hoenderachtige vogel, 75. troep onge ordende krijgers, 76. kernspreuk. (Fr.), 10. rijkaard. 12. vreemde munt (afk.). 13. krijgsbouwkunst, 17. zoon van Noach. 18. steen, 19. geit. 20. bron. 25 voorzetsel. 26. vervoeging van een hulpwerkw., 28. plaats in N.Br 29. meisjesnaam. 31. zij-tak Weser. 32. water in Friesl., 33. zekere dans, 34. zeepwater. 36. plaats m N.Brab.. 37. voorzetsel. 39. zot. 44 landbouwwerktuig. 46. rivier in Italië. 48. plaats in N.Brab.. 50. wilde ezel. 51. bijwoord, 52. lengtemaat (afk.). 54. tapijt. 55. dril, 57 twaalf fros, van knopen, 58. boom, 60. Europeaan, 61. kropgezwel, 63. verfstof. 7. jongensnaam. 68. voegwoord. 70. meisjesnaam. 71. (afk. Lat.) 73. uitroep. 74. deel van de bijbel (afk.). waarde heer OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL le, 4. ergens, 5. na, 6. sam, mot, 8. All, 9. sameet, 10. dl, adat, 12. materie. 15. rei, order, 21. sleur. 24. do. 25. a geants, 26. prut teler, 27. it, RV, 30. kt, 32. arena. 34. irei 35. menie. 37. pos. 40. ver, oftewel, 45. linea, 47. mijter, beneden, 51. hangar. 52. de. I RB. 54. komeet, 56. dm, 58. ni. _i Horizontaal: 1. Orleans, 7 Maasdam, 13. fier, 14. Aaron, 16. Alda, 17. fa. 18. go. 20. met. 21 sm, 22. at, 23. elders. 26. pleite, 28. onder, 30. kreet, 31. ta. 33. g7. ned. 71. de, servituut, 35. mi. 36. erp. 38. Rg. 39. tr, 40. vee, 41. Eos, 42. emelt. INZENDINGEN 43. gen, 44. ons, 45. la. 46. rib, 50. fa, 51. hinderlijk, 55. ee, 56. dante. 57. beton, 59. Eem.nes, 62. remise. 64. we. 65. ga, 66. wen. 68. re. 69. A.D., 70. Edda. 72. Tiber, 74. enge. 76. Leerdam. 77. dertien. Vertikaal: 1. offerte. 2. rial, 3. Inzendingen worden voor don derdag a s, op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2.50 avond voor 't slapen gaan, ver telde moeder hem verhaaltjes over dat leuke dwergvolkje. Vaak dacht hij hoe leuk 't zou zou 't zyn, als hij de kabouter! was. Hij zou zich nooit vervelen en fijn in zo'n klein paddestoel huisje wonen. Nog veel leuker zou 't zijn, als hij de kabouterko ning was, want dat leek hem 't heerlijkste wat er bestond. Als iemand hem vroeg wat hij later wilde worden, zei hij altijd: „Kabouter". mooie pompoen van flonkerende sterretjes. Hij zat op z'n troon en toen er op de deur geklopt werd. riep hij: „Binnen". Een lakei kwam de troonzaal in en zei: „Majesteit, buiten de paleispoort staan 3 kleine kabou ters. aie u met een bezoek willen „Laat ze toch binnenkomen, waarom laat je ze buiten staan, delliik mijn Even later kwam de raadsman van de koning binnen. „Sire", sprak hij buigend, „Ik groet u, waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Luister, ik zou graag 3 agen ten-kabouters willen spreken, wilt u ze hierheen zenden?" Ook de minister keek de ko ning niet begrijpend aan. „W-w-w-wat bedoelt u. Sire. met agenten-kabouters? Wat zijn dat?" stotterde de minister. „Je wilt me toch niet vertellen dat ze niet bestaan?" „Zo ver ik weet. nee. ik heb er nog nooit van gehoord". „Dat is niet te geloven! Wie handhaaft hier dan de orde. wie spoort vermiste kabouters op en wie straft overtreders van het wetboek}?" „D-d-d-dat weet ik eigenlijk niet, bij mijn weten zijn die dingen nog nooit voorgeko- „Schandalig", sprak de koning verbolgen. „Zorg dat er een politieleger komt van 30 man. Zoek sterke en eerlijke kabouters uit en leer ze wat een politieman moet weten". aniddellijk naar u I -.Zo, dat is dat Volgende week buigend als eenkunnen jullie naar school, ik verliet de lakei de zoek de 3 beste agenten uit troonzaal. Even later kwamen de w,eg _naar„ en van sc^°°' kaboutertjes binnen bogen diep voor hun koning ..Sire", sprak de grootste, .,w< komen u een gunst vragen". „Zo, waarmee kan ik jullie dar wel helpen?" „Sire", sprak de kaboutei weer. „wij zouden zo graag naa: school gaan maar wij mogen e niet op omdat de school zo vei weg is en onze vaders en moe ders vinden ons veel te klein oir alleen te laten gaan". „Daar hebben ze wel gelijk 5 erg gevaarlijk ik - op'. En op een goede dag 't. niet zo maar een doodgewone Kabouter, maar de koning. Hij had een prachtige lange witte koningsmantel aan met manchetten en een kraag van bont Een schitterende kroon met diamanten en parels sierde z'n hoofd en z'n baard was de langste van alle kabouters. Z'n voetjes staken in zachte helrode schoentjes met aan de bovenkant een gesp. waarop een Hij trok aan 't bellekoord, dat vlakbij z'n troon hing en even later kwam de lakei binnen. „U heeft mij geroepen. Sire?", vroeg hij. „Laat onmiddellijk 3 agenten hij kabouters hierheen komen ..Agenten-kabouters"'" „Ja, je hebt me toch goed „Sire, maar waar wonen die agenten-kabouters dan, ik heb ze nog nooit gezien". „Wat vertel je me nou?" „Zeker, Sire, ik woon al 100 in dit bos „Zet de radio even aan", v: ik g«loo° niet" "lk houd e« Even later speelden de kabou termuzikanten allerlei vrolijke wijsjes en de koning neuriede mee, zodat hij helemaal vergat te piekeren over een radio, 't Was erg warm geworden in de troonzaal en de koning kreeg trek in een lekker ijsje. Hij riep de kok en vroeg hem een grote wafel tc brengen ge vuld met chocolade-ijs en slag- De kok keek hem verbaasd „Nou, hoor je me niet, wat sta je me nu raar aan te kijken?" .Sire n„.ncemt u me niet kwalijk, maar wat is dat?" „Weet jij niet wat ijs is?" „Nee. Sire misschien kunt u mij 't recept geven, dan zal ik 't voor u klaarmaken". „Recept, wat recept. Ben jij kok of ben ik 't? Gewoon ijs, dat heerlijke koude spul in een wa fel, waar je aan moet likken". „Sire, vergeef me, maar ik heb er nog nooit van gehoord. Ik zal onmiddellijk mijn kookboek raadplegen" en de koning keek de vertrekkende kok in opperste verbazing na. „IJs", mompelde hij; „Wie weet er nu niet wat ijs is!" Weet je wat, dacht hij even later, ik bel gewoon de Ijswinkel even op. Zoekend keek hij om zich heen naar de telefoon, maar kon hem nergens ontdekken. Weer liet hij de lakei komen „Wijs me eens even de telefoon en zoek. ondertussen even 't nummer op in 't telefoonboek" „W...wat bedoelt u.Sire?" „Ik bedoel, 't nummer van de ijswinkel". De lakei dacht diep na. Tele foon. ijswinkel. waar heeft de I koning 't toch over? Wat zou hij toch bedoelen? „Nou, waar hangt die tele- door M. VAIN MJIS-ZUIDEMA „Toe, zeur niet, hij zal heus wel uit zijn ogen kijken!" „Komen jullie eten", riep Jan- nie even later. Vader was al in de kamer. „Zo jongens, lekker uitgeslapen, en niet van spoken gedroomd?" Han zuchtto van verlichting. Gelukkig, niemand dacht meer aan het briefje 's Middags kwam Boudewijn. Han en Hen hadden afgesproken, dat Hen met Boudewijn zou gaan ren, kwanj Jannle de kamer bin nen. Moeder meende iets ver dachts te ruiken, en vloog tc naar de keuken. Even later ontsnapte de twee ling naar buiten. Hen haalde het briefje weer te voorschijn „Vind je het niet reusachtig, ha, ha, wat zal die tante Leida op haar neus kijken. Dik heeft gelijk, hoor, ik zou het er ook niet uithouden. Hij had er ook niet naar toe moeten gaan." „Hij wou het toch zelf! Ik vind het echt akelig! Wat moet tante wel van hem denken, en oom is toch best aardig. En denk je dat vader en moeder het goed zullen vinden?" Hen haalde het briefje nog eens te voorschijn. „Hij komt natuurlijk vanmiddag al. moet ie maar horen: Jullie hebt dit morgenmid dag. Ik ga dan met de trein van half twee weg. en ben om vijf uur thuis. Dat kan best. want ze eten hier vroeg, tante gaat dan boven en oom moet altijd alweer op kantoor „Als hij nu maar niet in een verkeerde trein stapt", maakte Han zich al ongerust. „Stel je voor. dat hij de andere kant op gaat..." fietsen, dan konden Dik van de trein halen Tegen vijf uur had Han al een hele tijd opgelet of ze de trein nog niet hoorde komen. Einde lijk. daar hoorde ze hem. heel in de verte. Als Dik er nu mp»«- Eigenlijk kon het best Stel je voor. dat tante et was gaan rusten. Moeder zat aan het tuintafeltje naaien. Jannie had een hand werkje, Ikl speelde met de pop —i zijzelf zat met een boek. waar rnaar niet verder in kwam. ,AVat zou Dik nu doen?" He. Han voelde haar gezicht heet worden, toen moeder dat zo ~?i. zou ze het toch weten? Sst. daar kwamen ze aan' Han hoorde fietsers! Maar nee. »t waren andere mensen Even later weer. en meteen herkende ze Hens stem Moeder had het ook gehoord Volgende week verder) dat ze hier v „Dat zou schandalig sprak da koning. ..Roap onniid:|3;t,"|^f™u"de kiboutermill. kanten soms?" „Nee. ik bedoel wat ik zeg. de radio". .,Mmaar wat is dat dan?" vroeg de lakei in stomme verba zing. „Een radio is een kastje, waar muziek uit komt en die kun je met een knop aan- en uitdraai- „Maar Sire, dat hebben wij hier niet". „Wat?", vroeg de koning ver wonderd, „Is er hier geen ra dio?" ,Nee, Sire". „Roep dan 't kabouterorkest r maar" en nadenkend ging de koning zitten en vroeg zich af. i waarom er in 't paleis geen radio weet tk niet, maar als ik de eenvoudigste dingen vraag, staan jullie me met open mond aan te kijken. Ik wil gewoon een Ijsje bestellen bij de ijswinkel. Is dat zo iets raars?" ,.Sire, wij kabouters hebben immers geen winkels?" „Geen winkels? en v jullie dan ijs?" „Dat eten wij nooit". „Nou, bestel dan De lakei durfde 't haast niet leer te vragen. „W...wat is een telefoon en wat een winkel?" „Kom, kom. doe nu toch niet o dom, wat jullie mankeren, ken". Nauwelijks was de lakei ve dwenen of even later werd weer op de deur geklopt. „Binnen", sprak de koning. „Sire, ik wilde even hpt mer met u bespreken vooi de chef-kok haalde nootjes met gestoofde brandnetel tjes. daarna een schotel gebakken eikeltjes met dennetakjes. dan fekookte boomzaadjes met pad- estocltjes en ten slotte varens met kastanjes gesmoord". De kabouterkoning wreef z'n oogjes van vc .hazing uit. toen hij hoorde, wat de kok wou klaar maken en toentoen zag hij, dat hij in z'n eigen bedje lag n bij de 't allemaal maar gedroomd had maar bl kabouter eikenblad „Allereerst dat ik niet echt ;ben. dacht Bennie, ik eet lieve. ijsjes dan brandneteltjes en den- I netakjes en toen Moeder even later kwam om hem te wekken. I zag ze dat hij al wakkvr was. Hij vertelde haar z'n malle vandaag droom en samen hebben ze er en groot' hartelijk om gelachen. ■oorschijn c portie beuke-1 pêrbëst op

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16