€u ,Fotowachtsman' Zure room eeó, te van DIERPLASTIEKEN VOL HUMOR EN VERFIJNING Zon in huis met de Uw hals verraadt uw leeftijd Uw ervaringen met de werkende gehuwde vrouw ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 NIEUW BEROEP: Ze werd geboren in de schaduw van de troon te Buitenzorg. Het was 1890 en de kleine Etie van Rees was misschien wel voorbestemd reliëf te verlenen aan het society-leven van die dagen. Haar grootva der, Otto van Rees, was gouverneur-generaal ge weest, grootvader van moederszijde was gouverneur van Atjeh, en de gelukkige vader zou later vice-voor- zitter van de Raad van Indië worden. Het liep alle maal héél anders met Etie. Het intelligente kind nam scherp haar omgeving in zich op, zoals ook de twee jaar oudere Maria Dermoüt ergens op Java alles in zich opzoog: de natuur, de huizen, de mensen, de sfeer, alles. Zij wilde al die indrukken ook weer geven: tekenen, schilderen. Men vond het in die hoge bestuurskringen rondom de eeuwwisseling niet passend. Maar Eelcoline moést. De weerstand die ze ondervond versterkte slechts de drang tot uitle ven van haar artistieke neiging. Maria Dermoüt be waarde haar jeugdherinneringen voor ons in haar litterair werk, Etie van Rees gaf ons haar dierplas- tieken. wonen niet meer in ons land. Dit worptelen met" het leven zelf, werd een worstelen met de materie. Gewone klei Zoals wij onlangs schreven: Etie van Rees schonk aan een dood zieke vriendin wat klei om haar bezigheid te verschaffen. Na haar sterven vond ze het spul vrijwel onverbruikt.Hieruit vormde ze haar eerste dierplastieken. Dood gewone klei maar die klei deed wat zij wilde. Ze bakte haar dieren in een potkacheltje. Bij gebrek aan glazuur en technische kennis decoreerde ze de beesten met aardkleurige en dofwittige olieverven. Eer het zover was, dat haar werk verzameld en tentoongesteld werd in Rotterdam, Arnhem, Gro ningen en hèèr stad, Den Haag, moest Eelcoline 74 lange jaren leven. Zij ging als jong meisje op kostschool in Lausanne, trouwde, kreeg twee jongens en twee meis jes, maar ze bleef schilderen en tekenen. Benauwende tropische landschappen, tuinen, diepzeege dichten, alles met een eigenaardige kleur over togen: vage groenen, blauwen, rose. In 1919 verliet zij met de kinderen Indië. Haar leven voltrok zich niet moeiteloos dit voor de velen die zich aan de schat van haar werk. „een feest voor het oog" laven, misschien de bejaarde kunstenares benijden. Haar huwelijk liep uit op een scheiding, en zij 'zag zich genood- zaakt om voor zich en de kinderen JUISte tint een bestaan te verwerven. Haar zonen kwamen om tijdens de Ja panse bezetting. De twee dochters VAN BLOEM'EN PLANT Onlangs op dc veiling in Aals meer zagen we tussen het vele rose, rood en paars van de aza lea's ven flits van geel op lichten. Sierlijk wuifden enkele exemplaren van de kamerbrem Cytisus racemo- sus, in de wande ling Genista ge noemd, hun slan ke takken met gele vlinder- bloempjes tussen de massale kleur vlakken. Geel trekt altijd in de winter, om dat het de zon in huis brengt en de ze kamerbrem is al bijzonder feestelijk getooid. Dat ze in huis lang niet altijd een succes wordt, is weer een andere kwestie. Daar heeft deze schone van de Kanarische Eilanden zelf de schuld niet aan. Dit groenblijvende heestertje komt altijd tijdens de bloei in ons bezit en de moeilijkheid bij het verzorgen schuilt daarin. dat de bloemen slecht bestand zijn tegen hoge en droge ka- i merwarmte. Al te vaak verdro gen zij en vallen af. Ze is volmaakt tevreden bij een tem- peratuur van 8-12 gr. C.. waar uit blijkt dat ze zeer weinig warmte behoeft. In dat matig verwarmde vertrek krijgt onze brem een lichte zonnige plaats. Vanaf maart zal enige uren tegen middagzon schermen wel nodig zijn. terwijl ook geregeld gelucht moet worden. Even tueel een plaats in de ochtend zon geven. Tijdens dc bloei rijkelijk gie ten en om de 14 dagen kamer- plantenmest toedienen. Zo no- i dig bij een droge atmosfeer wat 1 boven en om de plant in de lucht spuiten, maar niet op de Bossig Direct na de bloei het mes er ,n zetten en eventueel tot op de helft der takken insnoeien. Het is de bedoeling om het struikje laag en bossig te houden. Tege lijk verpotten in een voedzaam, liefst kalkvrij mengsel is aan te raden. Goede resultaten geeft een mengsel van 3 delen blad- aarde, 2 delen oude koemest en 1 deel scherp zand. Eventueel een goede bloemistengrond ge bruiken op basis van tuinturf, maar geen stadsvuilcompost ne men. daar dit veelal te veel kalk bevat. Van de afgesnoeide takken kunnen eventuel stevige zij scheutjes als stek dienst doen. Ze worden 610 cm lang ge sneden, liefst met een hieltje, d w z. een stukje bast van de hoofdstengel. Het gebruik van groeistof is aan te raden (bij een zaadhandel verkrijgbaar). Dc ondereinden eerst 1 cm diep in water en daarna in de groeistof steken. In een kistje of pot zetten bij een tempera tuur van 1215 gr. C. Bij zon een papier er over leggen. MATIG VOCHTIG HOUDEN. De moederplant staat bij voorkeur 's zomers buiten inge- graven op een beschut zonnig plekje, waar bij droog weer gesproeid en om de 14 dagen gemest wordt. Om de 3 weken de pot draaien om door- en overwortelen te voorkomen. Eind september of begin ok tober binnen halen in een lich- te zonnige en eerst onverwaï de kamer. Matig gieten en i mesten. Zodra blad valt sproeien noodzakelijk. Een win- tertemperatuur van 8 gr. C. is voldoende. In februari, maart kan ze dan bij een temperatuur van 12—19 gr. C. in bloei getrokken worden, waarna we haar weer koeler plaatsen. A. C. MULLER— IDZERDA. Tuimelende watergeest her innering aan tropische nachten een koloniaal verleden. Spot tend lacht hij om de beschou- lila-achtig bloemetje. Ze stapte op stevige schoenen rond, rustig en weloverwogen, samen genietend "WAT is de oorzaak van de ontzaglijk grote belang stelling voor fotografie en film? Dit: dat wij in de foto grafie en in de film mogelijk heden zien om de vluchtige lieflijkheden van het leven vast te houden. Fotografie en film stellen ons in staat de ongrijpbare tijd te slim af te zijn. Met vertedering be kijken we de foto's van de kinderen: tijdens de vakantie of feestjes, of zingend om de kerstboom. En dè belhamel van de familie, wat was hij als baby toch schattig! Even vertoeven wij weer in het verleden -filmerij zijn in ons land uitgegroeid tot een ware volks hobby. die in aantal beoefenaars en minnaars de sport op de voet volgt. Nederland heeft driehon derd fotoclubs en honderd film clubs. het is ook het enige land ter wereld dat een Stichting ter Be vordering van de Amateurfotogra fie kent. Deze Stichting heeft dit jaar zelfs een wereldprimeur, door het creëren van het beroep: „foto- wachtsman." Er zijn al twee foto- wachtsmannen in dienst maar het succes van dit nieuwe beroep lijkt zo zeker, dat er spoedig meer zullen worden aangesteld. De fo- towachtsman een vakbekwaam "fotograaf en -technicus is tij dens de zomermaanden, met zijn auto waarin een donkere kamer is gebouwd, overal te vinden waar grote groepen vakantiegangers zich concentreren. Zijn taak is de ama teurfotografen en -filmers voor lichting te geven en hulp te verlenen bij pech met hun toestel len of bij andere moeilijkheden. werkfiguurtjes, die schijnbaar moeiteloos tot stand kwamen tussen twee schilderijen in. Wie geniet van haar speelse vond sten, haar humor en spotlust moge weten dat ze de dieren volkomen ziet, ook als ze onge boren zijn. De voorstudies, dun netjes en minutieus getekend, liegen er niet om. Op het eerste gezicht lijken haar dieren wat grof. Etie van Rees, de vieren zeventig jarige, rust echter niet voordat ze de juiste tint van haar glazuren bereikt heeft, al moeten de uilen, de oppaspoes, de aapjes en de muizen vier of vijf keer de oven in, tot ze de kleur hebben die hun maakster ook bedoelde. Heel ordinaire, brokkelige klei staat haar ten dienste en het is een van haar charmes die om te vormen tot de ongemeen mooi geglazuurde werkstukken, fabeldieren of realistisch gevormde beesten. Dr. W. Jos de Gruyter, kunstcri ticus en museumdirecteur, ontdek te de dieren van Eelcoline van Rees, zo'n tien jaren geleden onge veer. De architect Jan Buijs raad de haar de aanschaf van een oven Haar procédé is enig, experi- Energiek Mevrouw Van Rees woont in de Van Boetzelaerlaan 25 in Den Haag, samen met haar nicht, mej. A. P. van Genderen Stort, de zuster van de schrijver van „Klei ne Inez". Voerde de laatste alle huiselijke besognes voor hen tweeën vorig jaar, zodat Etie van Rees zich ongestoord aan haar plastische werk kon wijden, nu de nicht niet wel ter been is, draagt de kunstenares ook nog alle huise lijke zorgen en verzorgt haar zieke nicht. De oude dame is een fantas tisch energiek type die een gewel dige zelfdiscipline opbrengt. We zagen haar deze zomer toen haar werk tentoongesteld was in Boy mans-van Beuningen. Het was een snikhete dag, en Etie van Rees droeg- een deux-pièces met lange mouwen, de stof droeg een klein, Nog veel te weinig maakt de Hollandse huisvrouw gebruik van dat heerlijke nieuwe zuivelpro- dukt: sourcroam of zure room. In andere landen heeft het zijn weg al lang gevonden, maar wij kennen de toepassingsmogelijkheden mees tal nog niet zo goed. Het is geen zuur geworden room. Integendeel, de room. met een vetgehalte van 20 pet., wordt in de fabriek opzet telijk aangezuurd. waardoor een heerlijk fris en licht verteerbaar produkt wordt verkegen. Om u de gelegenheid te geven het in uw menu te verwerken, hierbij twee recepten: Tonijn met sourcream. Een blik je tonijn, een potje of flesje sourcream, peper, zout, uitje, pe- Onbetaalbaar staat kleine Daan heel eigenwijs, met beide handjes de limonadefles omklemmend, te drinken. Het hoofdje achterover, 't zwem broekje hangend onder het strak gespannen buikje, de voetjes wijd uiteengeplant, en u beseft: „Dit moment is onbetaalbaar, dit moet ik fotograferen!" Goede raad Pa, die deze taak altijd op zich neemt, drijft in zee, dus u be sluit het zelf te doen. Maar hoe was het ook weer: „Zonnestand, diafragma, geelfilterHet duizelt u even, en dan staat in eens de fotowachtsman naast u, die raad geeft. U begrijpt, de fo to is hèt succes in het album, dankzij de juiste voorlichting van de fotowachtsman. Zij zullen vrijwel zeker vaste verschijningen worden in alle toe ristencentra. Ook in het buitenland bestaat grote belangstelling voor dit nieuwe beroep. In Nederland werd ook voor het eerst de ontwikkeling van kleuren films en -foto's geautomatiseerd. Hoe maak ik nu eens een ori nele foto bij de tent? Ons land heeft het hoogste percen tage camerabezitters van geheel Europa, het telt ongeveer drie miljoen fotoamateurs en maar liefst tweehonderdduizend filmers hanteren de camera om alles wat hen boeit, voor latere jaren vast te leggen. U staat er wellicht van te kijken, maar de hals is beslist het meest kritische punt in ons uiterlijk. Op haast meedogenloze wijze verraadt het de ware leef tijd. Al te vaak wordt dit onderdeel in de schoonheidsver zorging verwaarloosd. Wij advi seren u dan ook de hals extra goed te verzorgen, vooral nu in de wintermaanden de huid toch al zoveel te lijden heeft onder schrale winden buitens- en dro ge verwarmingslucht binnens huis. Een ware weldaad voor de hals is een borstelmassage met water en zeep. Gebruik hiervoor warm wa ter en een middelmatig harde borstel, waarmee u de hals vanaf de buste tot aan de kaaklijn in draaiende bewegingen masseert. Vervolgens de hals met warm en daarna met koud water afspoelen. Hierna de hals goed invetten, liefst met een speciale halscrème, die met de vingertoppen stevig wordt ingeklopt. Alleen in het midden van de hals de crème heel zachtjes inwrijven (i.v.m. de schildklier). Heel dankbaar is de hals voor de volgende behandelingen, die u bij voorbeeld twee keer in de week om beurten kunt toepassen. een olie-inpakking, waarvoor we wat vitamine- of olijfolie au- bain-marie verwarmen en met een penseel dik op de (goed schoonge maakte hals opbrengen. Daarover heen leggen we een tissue en een brede flanellen lap of een reep watten. Ongeveer een half uur ■yORIGE keer heb ik bij het danken voor een aantal brieven één brief min of meer centraal gesteld: die van een jongeman die zomaar, dwars door allerlei onderwerpen heen, zijn ervaringen aan me wilde schrij ven. De spontane brief bracht me op het thema van de hevig beleef de ervaring, dermate beleefd dat er geen ander woord voor schijnt te zijn dan waarheid. Een volgen de stap is dan dat men die bevonden waarheid anderen als het ware op hart wil binden. En anderen kunnen dan niet minder doen dan hun vurige vriend eren, tegemoettreden omdat zijzelf soms op gelijke wijze hebben ervaren en gevonden. En bij dit eren, honoreren, ligt voor mij ik hoop dat dit begrepen is de grens. /""•EEN ijzige grens. Geen dis- tantie in de zin van: je mag me nog zo veel vertellen maar tot het einde ga ik niet met je mee. Nee, het is meer zo dat ik eigen ervaring eigen ervaring wil laten. Bij veel luiheid en landerig heid om ons heen wie ontdekt die niet in deze tijd van al te veel laat-maar-gaan is het heerlijk iemand te ontmoeten met een grote innerlijke activiteit Een hij. Een zij. Een enkelvoud. We den ken er nooit bij na, maar het is opmerkelijk dat er in onze taal (als in vele andere beschaafde talen) een nadrukkelijk enkelvoud is: ik ben, jij bent, hij is. „Jannie, Riekje, thuiskomen eten!" dat zijn jij, en jij, twee onderscheiden enkelvouden. „Mevrouw, u laat uw handschoenen liggen" dat bent u, u alleen. „Mens, kijk waar je loopt" dat is ieder van ons op zijn beurt ieder apart. Geroepen worden, dat is: bestaan. Meen geroepen worden betekent terug roepen. Een naam hebben bete kent: met die naam leven, iets zijn, anderen roepen, komen tot volgende vormen van samenzijn. Vriendschap, huwelijk, kerk, alle drie betekenen ze samen-leven door eikaars „naam" te eren, door steeds weer de ander in eigen geroepen-zijn té zien. 2 een bananenmasker, waarvoor we een halve banaan met een gelijke hoeveelheid voedende crème en enkele druppels citroen tot een glad papje vermengen en dit over de gehele hals verdelen. Een vochtig-warme tissue er over heen en een flanellen lap zorgen ervoor, dat het voedende masker goed kan inwerken. Na twintig minuten eerst warm, daarna koud afspoelen. Mochten wij in het verdrietige bezit zijn van een onderkin, dan kunnen we ons hiervan verlossen door stevige klopjes te geven met de bovenkant van beide handen, Is de HRRpeper, zout en een rauw geraspt uitje. Garneer deze tonijnsalade met veel fijngehakte, verse peterselie. Kaassalade met sourcream: Hon derd gram jong belegen kaas, een grote appel, klein uitje, augurken en zilveruitjes, een grote aardap pel. honderd gram vleesresten, potje sourcream, peterselie, papri kapoeder. peper, citroensap. Snijd de kaas. appel, ui. augurk en vleesresten in kleine blokjes. Kook de aardappel bijna gaar en snijd deze na afkoeling ook in blokjes. Vermeng alle ingrediënten met de ..sourcream". de kruiden en het citroensap. Serveer de sla op een schotel met slablaadjes en garneer het geheel met peterselie. (Uitg. Het Nederlands Zuivel- bureau) Den Haaf. „Als ik een man had die behoorlijk verdiende, zou ik nooit gaan werken. Vóór het trouwen willen ze allen een eigen huishouden, getrouwd zijnde gaan ze weer weg. Zelf ga ik óók werken, maar ik ben weduwe en er is veel nodig voor de kinderen, an ders deed ik het niet haor" schrijft Mevr. De R. te R. ..Wij hebben geen kinderen, mijn man is door zijn werk 12 uur per dag van huis" aldus de onderwijzeres A. B. te C. „Een beroep dat nog steeds mijn hart heeft. Het zal moeilijk vallen, het los te laten. Het eerste jaar beviel de combinatie huis-be roep mij uitstekend. Ik deed zelfs de was nog helemaal na schooltijd. Nu heb ik een com binatieklas: één en twee en probeer er het uiterste van te maken: huisbezoek, feestjes or ganiseren. Je bent nooit klaar. Wel doodmoe. Tussen de mid dag uitrusten? Nee, zwakkelin- getjes laten lezen, rekenen en het werk van de morgen nakij ken. Dit na schooltijd weer. Dat zijn de uurtjes van de onderwijzer die „men" altijd over het hoofd ziet. Dan thuis nog uren werken, want we houden van een gezellig opge ruimd huis. de was gaat naar de wasserij. Ik verkeer in gunstige omstandigheden: geen kinderen, lange vakantie. Maar toch hou ik er mee op. De vrijheid staat me zeer aanlok kelijk voor ogen straks, die mening deel ik met vele colle- alleen maar voordeel. Ons dure huis wordt gemakkelijker be taalbaar. Voor de rest sparen we. Bovendien: een functie in de maatschappij is beslist be vredigender aan alleen maar huisvrouw. Dat is met de liefde voor mijn beroep een minder leuke kant van het thuiszitten. Maar je moet gewoon kiezen als je niet allebei kunt volhou den. Als de nood bij het onderwijs het van me vroeg, zou ik een werkster nemen. Wij hebben het samen overlegd: mijn man neemt de lasten zoals Tenslotte: wij gaan weinig uit (helaas).. Gemeente-avon den, zangkoor: geen tijd of: te moe. Niettemin gaan we vrolijk onze dagen door" aldus deze heldere kijk op de vele kanten van het „probleem van de Prijs Duidelijk blijkt, dat de wer kende gehuwde vrouw een prijs moet betalen voor haar baan: weinig interessen daar naast, weinig tijd voor familie en vriendschappen. Is ieder bereid die prijs te betalen? Staat ook de man positief te genover het feit dat zijn vrouw nodig is elders? Hij trouwde immers een mens met alle verworvenheden, niet alleen iemand voor de huishouding. Voor de vele „adspirant-wer- kende-gehuwden" die ons ver telden van him verlangen, er iets bij te doen, hebben we ons licht hier en daar eens opgesto ken. „Part-time-jobs" zijn voor u een mogelijkheid: bij Man power in Rotterdam kunt u zich laten inschrijven als telexiste, pons-typiste, demon- stratrice. secretaresse. Naar ste no-typistes met talen is grote vraag. Er zijn heel veel gehuw de vrouwen die van negen tot twaalf of van twee tot vier bijspringen. Alleen maar tikwerk is moei lijk. Ook tikwerk thuis is moei lijk aan te komen: het komt incidenteel voor, voor accurate, toegewijde krachten die dan veelal bij hun oude werkgever in dienst zijn. Nood „Er is een verschrikkelijke nood in tehuizen" zegt me vrouw Sliedrecht van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Rot terdam. „Je zou de mensen wel van de straat willen halen om te helpen". U zou eens kunnen overwegen een paar morgens of middagen per week een helpende hand te bieden in een bejaardentehuis, hoe dank baar om die hulpbehoevende ouderen eens lekker te verfris sen door een bad en onderwijl de ondeugende streken van uw Piet of de zorgen van uw Marietje te vertellen. hulpbehoevenden thuis of een inrichting hun uren pro ductief maken en daar zeer gelukkig mee zijn. Wend u in alle gevallen tot het arbeidsbu reau in uw woonplaats als u „tijd over" hebt, of tot de maatschappelijk werkster van uw kerk. Het arbeidsbureau in Den Haag heeft zelfs een aparte afdeling „part-time-jobs". Meer en meer zullen tehuizen en bef-ijven de werkende gehuw de vrouw gaan accepteren, door de nood gedwongen of niet: er komt langzaam maar zeker een mannen-overschot. „Ik kan van de gehuwde verpleegster geen kwaad woord zeggen" deelde ons de directri ce van het Oogziekenhuis in Rotterdam mee. „Het zaait wel onrust onder het andere perso neel. Een Ziekenhuis heeft nu eenmaal een continudienst, ook 's nachts en op weekenden moeten de zieken verpleegd worden en die minst begeerde diensten, daar draaien dan de ongehuwde zusters voor op. En ten slotte, gehuwd of onge huwd: ze ontvangen een volle dig salaris en ik verlang ook dat iedere zuster volledig voor haar werk staat." Nieuw onderwerp De woningnood Ze waren al jaren verloofd. Eindelijk, na veel geschrijf, gebedel, gewacht, geloop, hopen, kwam er ®en inwoning vrij: drie kamers bij een oude man voor wie ze zouden zorgen. Hun vakantie besteedden ze om het verwaarloosde buis op te knappen, ook de oude spullen van het baasje kregen een beurt. „Snap jij. waarom zijn familie niet naar hem omkijkt?" zeiden ze tegen elkaar, zoveel kinderen en toch zo alleen. De eerste dag na hun huwelijk werd om tien uur op hun slaapkamerdeur geklopt. De oude stak zijn hoofd om de hoek: „Is er soms iets aan de hand?" Lachend antwoordden ze: „We zijn pas getrouwd!" Toen begonnen i te begrijpen. Wel, ze waren met elkaar er kinderen kwamen ging de oude baas stoejje met ze aiSof hij geholpen, een straatje met de peuters c geen eind in de zeventig was, en dat vergoedde veel i zijn bemoeizucht. Dat hij wel eens stiekum in de post neusde, was alleen maar om te lachen. Na zeven jaren een eigen huis de hygiënische toestand Was_f,I«. !anger verantwoord bij de kleine eryarJng met de woning- kregen 3 de oude i kleuters. Inwoning? Wat is u.. nood? Grappig? Triest? Een leerschool in geduld oefenen met je naaste? Schrijf het ons. en u weet het: uw initialen veranderen we desgewenst. U wacht een verrassing by plaatsing: De dokter zegt 1. De dokter zegt 2 of Tipparade. In de brief uw naam én adres, het boekje van uw keuze, óp de envelop: Hebt u wel eens? 'S dat moeilijk? Ja, dat is zo moeilijk als eenvoud maar kan zijn. Want wij, dat wil zeggen jij, hij en ik, zijn van nature mensen die elkaar de voet dwars zetten. In mijn buurt woont een vrouw wier moeder eens lang geleden, in Zeeland, haar kind met slechts sokjes aan de dunne been tjes naar school stuurde. Of het ar moede was of uitdaging, ik weet het niet. Overal is vroeger een moeder de eerste geweest met een sokjeskind op een lange-kousen- school. In ieder geval kreeg het kind een briefje mee naar huis: lange kousen of eruit U voelt na tuurlijk al hoe het zaakje is ver lopen: waai op, zei Ma, en stuurde haar kind naar het openbaar on derwijs, dominee erbij, hard tegen hard, niet meer in de kerk, en nu, 25 jaar later een vrij jonge vrouw die tot mijn verbazing bij de sla ger waar altijd een rij vóór mij is, luidkeels verkondigt dat zij ieder diertje zijn pleziertje laat maar zij nooit meer in de kerk. Dit is duidelijker zijn dat bij het maken van vergissingen die in de christe lijke liefde haast onbegrijpelijk zijn aan beide kanten je niet meer hoort dat je geroepen wordt. T^AT is het ergste. Je maakt dat de ander niet meer kan leven. En in ieder geval maak je dat de ander eenvoudig geen zin meer heeft om te luiste ren of hij soms wordt geroepen. Mijn briefschrijfster voelt al dat ik haar bedoel. Men kwetste u, het was niet nodig geweest. En in uw verdriet, veel groter en oprechter dan de heibel om een paar sokjes, zei u ook: graag of niet, kerk, en zo niet, dan nóóit. En nu vraag ik 1 u: heeft het niet iets steriels, nooit geroepen te worden? U hebt het zelf over talenten: hebt u niets begraven? O natuurlijk, dat ben ik met u eens, de kerk is er niet om er te zitten en iets te krijgen, een soort collectief voor mensen die niets eigens hebben maar de kerk is dan toch zeker wel het bewust bijeenkomen van mensen die hóren dat er geroepen wordt. Jij kzeeg dit eigens, jij dat, jij twee talenten, jij vijf, God riep je bij je naam en dat is nu kerk: geef jezelf terug in een nieuwe ge meenschap, ontdek het geheim dat je pas „wordt" als je je geeft, voel je geroepen. Nu zult u zeggen: dat is mooi gedacht, maar het bestaat niet, zo is het niet. En ik vind dat het nu juist een beetje meer zo had kunnen worden als u er geweest was. We missen u. Al uw mogelijkheden, uw hele inbreng van intens levend mens zijn buiten de kerk gevallen. Dat is wel niet onherstelbaar, stel je voor dat God van een vergissing, een voet-dwars je noodlot maakt, gelukkig niet maar toch is het jammer. Wie niet getrouwd is, heeft dikwijls het gevoel iets te missen. Dat doen alle voorbeelden van slechte hu welijken niet te niet. Wie niet lid is van een kerkvult u dit verder in?

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15