If nog geen rust Vrijheidsidealen aan jeugd overdragen Problemen bij kunstmatig verlengen van leven Patschke on rechter niet tloopt A. Harriman vervangen GIVE A MAN A LUCKY OVER SNEL PIJNSTILLEN Totale nalatenschap van Churchill gaat tien miljoen te boven ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 Compromis verworpen Havenarbeiders VS toch weer aan de slag WASHINGTON De Amerikaanse lond van havenarbeiders heeft giste ren de voorstellen verworpen tot re eling van het arbeidsconflict in de Amerikaanse havens, gedaan door een door president De bond gaf de arbeiders echter wel jpdracht het werk in alle havens op twee, (Miami en Galveston) na te her- vitten met ingang van vandaag. Dit betekent dat het grootste deel vin de 60.000 havenarbeiders aan de Oostkust en de Golf van Mexico, die al 33 dagen staken, weer zal gaan werken op voorwaarden, vastgelegd a de nieuwe arbeidsovereenkomsten die pas zijn aanvaard. opheffing van de havenstaking en zucht van verlichting doen sla ken in kringen van de Utrechtse jaar beurs. Men vreesde een nadelige invloed voor de komende voorjaarsbeurs in ver bind met de al 33 dagen stakende 60.000 hivenarbeiders. die o.m. ook heel wat Amerikaanse produkten voor de Voor jaarsbeurs. die op 8 maart in Utrecht begint, moeten verschepen. Nederlandse getuige a décharge in proces Auschwitz FRANKFURT De Nederlandse mijoor J. F. Beekman, die in de oorlog in Auschwitz gevangen heeft izeten, trad gisteren op als getuige i •charge voor de voormalige SS-be- waker Hans Stark. Op de vraag of Stark Joden mis- undeld of gedood had, zei majoor kekman dat hij de indruk had dat Stark zich te verheven voelde om rijn handen daaraan vuil te maken". Stark heeft deze Nederlandse majoor rins onder zijn bescherming genomen .oen hij wegens ziekte in een hospi taal moest worden opgenomen. décl u-ok omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky tfGAKETTES Redelijk - barmhartig - eerbiedig „Oververmoeide" sheriff in Selma naar ziekenhuis WASHINGTON De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken zoor politieke aangelegenheden Ave- rell Harriman is op zijn verzoek uit deze functie ontslagen en vervangen door de onderminister voor inter- Amerikaanse zaken Thomas Mann. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat deze mutatie uitslui- ttnd veroorzaakt wordt doordat de 73- Ürige Harriman had verzocht van djn taak te worden ontheven omdat deze hem te zwaar werd. Naar ver luidt zal Harriman beschikbaar blij ven voor speciale opdrachten van president Johnson. Van onze correspondent BONN Slim was de euthana- sie-professor Werner Heyde, die onder de (valse) naam dr. Fritz Sawada een praktijk als zenuwarts opbouwde in Sleeswijk-Holstein. Nog slimmer was d 53-jarige Hel mut Patschke. Onder de aange nomen naam Helmut Reinhard werd hij lid van de S.S., haalde de rang van Sturmbannführer en bracht het tot chef van het „Refe- rat" kerken en Joden der Gestapo in Noorwegen. Na de oorlog werd hij weer Helmut Patschke. Mevr. „Reinhard" had haar S.S.-man inmiddels officieel voor dood laten verklaren. In 1951 huwde Patschke de ..weduwe Reinhard", d.w.z. zijn eigen vrouw. Gepakt In december '64 werd Helmut Patschke alias Reinhard gearresteerd. Hij wordt er van be:zhuldigd een rol te hebben gespeeld bij de deportatie van Joden uit Noorwegen. De Noorse regering heeft zijn uitlevering geëist. Zij wil hem berechten in het land. waar hij zijn misdaden beging. De arrestatie van Patschke alias Rein hard is een gevolg van de nasporingen van het Israëlische Instituut voor Docu mentatie van •nazimisdaden in Haifa, Tuvlah Friedmann en net Centrale Bu reau voor de opheldering van nazimisda den in Ludwigsburg Baden-Württem- befg>. In september 1963 zond het instituut in Pieter A. Koerts opnieuw ten verkoop aangeboden (Van i - redacteuren) DELFZIJL De driemastbark Pieter A. Koerts is weer in bet mid delpunt van de belangstelling komen te staan nu ook de nieuwe eige naresse Erna Hardisty het schip van de hand wil doen. Beter is te zeggen: van de hand moet doen, want zij wordt daartoe wel gedwongen nu het stadsbestuur van Emden haar geen toestemming wil verlenen de bark te exploiteren als drijvend restaurant en hotel. Er zijn er hier, die spijt als haren op hun hoofd hebben dat zi.j er niet harder voor hebben geijverd, dat het schip te Delfzijl bleef, want wat gaat er nu met het geschenk van Albert Jan Koerts aan de gemeente, een geschenk, dat de herinnering aan zijn vader Pieter Albert Koerts moest levend houden, gebeuren? Zal het uiteindelijk bij de sloper be landen? Schatten Tien jaar ongeveer heeft de Pieter A. Koerts .te Delfzijl als jeugd herberg dienst gedaan en duizenden trekkers hebben er op gebivak keerd. Maar het onderhoud werd te duur. Tienduizenden guldens werden in de eerste jaren al in het schip ..gestopt" en dat bedrag was groter dan de opbrengst van de trekkers-gelden. Toen de onderhoudsgelden gingen ontbreken raakte de bark in ver val. Het moet Delfzijl worden nagegeven, dat hel tot het laatste toe heeft getracht het schip binnen zijn veste te houden. De Pieter A. Koertsstichting probeerde een stevig fonds op te richten, toen de ge meente liet weten, dat zfj gezien haar financiële positie niet in staat was. elk jaar een bedrag voor reparatie en onderhoud te voteren. Maar het lukte niet. En toen brak de dag aan, waarop de Pieter A. Koerts ten verkoop werd aangeboden. Gegadigden ling iren wel gegadigden. Een aantal Rotterdammers had belangstel- )r het schip en trad zelfs met Delfzijl in onderhandeling. De Koopsom was f 30.000 Maar nog tijdens de onderhandelingen, toen de f 30.000 bijna bij elkaar waren, verkocht de gemeente het schip aan Erna Hardisty. die het wilde exploiteren als restaurant en hotel in Emden. Zy heeft aan het schip voor meer dan een halve ton laten vertimme ren, en nog meer geld wil zij uitgeven, maar de gemeente zit haar dwars Het gemeentebestuur van Emden vindt, dat de bark het stads beeld ontsiert. Goed. een plaats wordt de bark wel gegeven, maar ver verwijderd van het stadscentrum, en Erna Hardisty is bang. dat dan de exploitatie niet lonend zal zijn. Een ton minstens vraagt zij voor de bark. Hebben de Rotterdammers er nog belangstelling voor? Zij moeten meer geld op tafel leggen dan te Delfzijl het geval was. En dan: is de Pieter A. Koerts dit bedrag waard? Neen, zeggen deskundige inwoners uit Delfszijl. Ze zeggen: Als Rot terdam een driemastbark wil aanschaffen, laat het dan de Passaat kopen. Dit schip is groter en ook ouder, en het is van staal. Aan onder houd zal het minder geld vragen. De Passaat, zeggen ze hier. heeft met haar transatlantische reizen furore gemaakt. Het is een schip met geschiedenis. Erna Hardisty zit met een schip. Zal iemand het willen kopen? Gaat het naar de sloper" Of zal zij op het laatste ogenblik de harten van Emdens gemeentebestuurders toch nog kunnen vermurwen en het mogen gaan exploiteren, zoals zij dat zich had gedacht? Delfzijl wacht met spanning af 1 SELMA Sheriff Jim Clark, die meer dan drieduizend negers liet Haifa aen 100 pagina's dikka aanklacht arresteren gedurende een actie tegen 20 Duitsers, die in Noorwegen stemrecht in Selma (Alabama) is gisteren met verschijnselen van over vermoeidheid in een ziekenhuis opge nomen. Volgens zijn ondergeschikten was Clark gedurende vier weken achtereen in touw geweest in verband met betogingen. Hij werd opgenomen een dag nadat bekend was geworden negerpredikant, die bij de die" bij' haar had1 stemrechtcampagne een leidende rol ingewoond en die sinds 1948 als redak A teur werkzaam was bij een uitgeverij Hoofdschuldige was. volgens Friedmann, de S S.-Sturmbahnführer Helmut Rein hard der „Gestapo-Leitstelle" in Oslo. Reinhard leefde echter (volgens de ak ten» niet meer. Zijn vrouw had hem in 1951 officieel voor dood laten verklaren. In hetzelfde jaar trouwde zij in Mann- öat tieim, met de (Van een onzer redacteuren) Hoe ver moet en mag men gaan met het verlengen van een men senleven? is een vraag die bij- zonder actueel is geworden nu dit door medisch ingrijpen kan. 't Is immers mogelijk een men- i senleven waaraan zonder kunst- j matig ingrijpen een einde zou zijn gekomen te „reanimeren": op nieuw te doen leven. Hetzij om enkele belangrijke middelen te noemen door het weer op gang brengen en kunstmatig on derhouden van een gestokte ademhaling, hetzij door het weer in actie brengen van een hart, dat heeft opgehouden te kloppen. Vooral de laatste tien jaar zijn aan de „klassieke" wijze van kunstmati ge ademhaling methoden toegevoetd die spectaculaire resultaten hebben en waarbij gebruik wordt gemaakt van moderne apparatuur. Dit laatste met name bij kinderverlamming en ademhalingsverlammingen door ze nuwziekten, bij elektriciteits- er» verkeersongevallen, bij slaapmiddel vergiftigingen en na grote operaties. Gisteren en vandaag beton men zieh in een conferentie te Oos terbeek over het moeilijke vraag stuk van de reanimatie: de ver lenging van het leven. Het was een bijeenkomst tan het Neder lands Gesprek Centrum, dat zich onder meer ten doel stelt bij de voornaamste in ons volksleven aanuesige richtingen en groepen een beter inzicht in en een vol lediger begrip voor wederzijdse standpunten en opvattingen te be vorderen". Het uitgangspunt ter discussie niet de eerste over dit onder werp was een publikatie over de verlenging van het leven, waar in een breed samengestelde com missie verslag geeft van de in haar midden gehouden gedach- tenuisselingen. Uit deze publika tie hebben wij geput teneinde een bredere kring op zo eenvoudig mogelijke wijze met enkele aspec ten t an dit vraagstuk te eonfron- boeken op financieel-economisch ge bied in Heidelberg. In april 1964 was deze man Helmut Patschke zelfs hoofdredacteur geworden en overge plaatst naar Baden-Baden, waar hij een prachtige villa bewoonde. Afgelopen ulde. met koorts uit de gevange nis naar een ziekenhuis was gebracht waar hij aan zijn bed werd geketend. Nadat een arts geprotesteerd had werden de boeien verwijderd. Volgens het ziekenhuis lijdt de sheriff hoofdpijnen, maar maakt hij het ver der goed. kan uitschakelen. Ook de hart spier en de nieren behoren tot de vitale organen, die in dit verband bijzonder Awetsbaar zijn. Beslissingen over reanimatie han gen doorgaans van een reeks om standigheden af, die de medicus slechts ten dele kan overzien en zelfs slechts ten dele ként: hoe zwaar is het zenuwstelsel getroffen, in welke mate is de ademhaling „beschadigd" Hartmassage in verschillende vor men is een methode om hartstilstand op te heffen. Hierbij tracht de medicus de hartspier door mechani sche prikkeling weer tot activiteit, wat zijn de beschikbare, nog overge- dat is tot samentrekking te brengen, bleven mogelijkheden, zoWel uit me- disch als uit verpleegkundig oog- Bij reanimatiepogingen speelt de nunt? tijd een zeer belangrijke rol. Is de stagnatie namelijk te lang geweest dan zal er in de uiterst kwetsbare hersenschors onherstelbare schade ontstaan, die o.m. delen van persoonlijkheidsstructuur Zinloos Patschkes welstand duurde tot 17 de cember van het vorige jaar. Die dag werd hij gearresteerd en opgesloten in het huis van bewaring in Baden-Baden. De identiteit tussen Helmut Patschke en de vroegere S:S Sturmbahnführer Hel mut Reinhard had men in Ludwigsburg en in het Amerikaanse Document-Centre in Berlijn kunnen vaststellen. Daar stond n.l in de nazi-personeelsakten dat de vroegere ..Regierungsrat" in het ..Reichs- sicherheitshauptamt" eens Patschke had geheten. Deze naam is in West-Duitsland veelal synoniem voor een sufferdje. Geen wonder, dat hem deze naam op de duur niet meer beviel, toen hij in 1938 de uniform der S S. aantrok. Patschke koos de naam van zijn grootmoeder van moeders zijde: Reinhard. Hij liet zich officieel ..omdopen" en huwde dan ook onder de naam Reinhard. Als Patschke stond Reinhard nog in de boeken. Daar op gingen de akten naar Baden-Baden en kon Patschke worden gearresteerd. Na tuurlijk loochent hij iedere schuld. Intus sen heeft de Noorse justitie de burgerij opgeroepen om eventueel bewijsmateriaal tegen Patschke te bezorgen. Het proces in Baden-Baden zal ver moedelijk pas begin volgend jaar kunnen plaats hebben. Tot zolang zal het vooron derzoek nog wel duren. Weer onlusten in India: 24 doden NIEUW-DELHI In de Indiase staat Madras zijn gisteren bij ongere geldheden naar aanleiding van het gebruik van het Hindi 24 mensen om het leven gekomen. De studentenraad die de actie tegen het Hindi organi seert. heeft echter besloten de agitatie te staken, nu van de centrale regering twee ministers zijn afgetreden en de algemene staking van gisteren een succes blijkt te zijn geweest. De raad eist echter de vrijlating van alle ongeveer 3.000 personen die bij de ongeregeldheden zijn aangehouden. De politie heeft aangekondigd dat het nachtelijk uitgaansverbod is inge trokken. Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel tc geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Lustrumcongres Expoge DEN MAAG, 12 febr. (ANP) Het vierde vrijheidslustrumcongres van de Nederlandse Vereniging van ex-poli- tieke gevangenen uit de bezettingstijd (Expoge) wordt van 23 t/m 26 juni te Den Haag gehouden. Minister-president mr. V. G. M. Ma- rijnen heeft het voorzitterschap aan vaard van het ere-comité, dat ter ge legenheid van dit congres wordt ge vormd. In dit ere-comité zullen o.a. eveneens zitting hebben de commis saris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, alsmede de burge meesters van Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar en een aantal Westlandse gemeenten. Expoge streeft ernaar het gehele en alie daarbij behorende manifes taties te plaatsen in het teken van de overdracht der vrijheidsidealen aan de na-oorlogse en komende ge neraties. In verband daarmee zul len vele tientallen jongeren van 14 tot 18 jaar uit geheel Nederland in de gelegenheid worden gesteld het gehele congres bij te wonen. Voorts zullen aan dit congres deel nemen 6 a 700 ex-politieke gevan genen en nabestaanden uit Neder land en andere Westeuropese lan den. die in de na-oorlogse jaren onder de Duitse terreur hadden te lijden. Talrijke hoogwaardigheidsbekleders zijn uitgenodigd voor. de plechtige openingszitting op 23 juni in de Rid derzaal. Deze zitting wordt voorafgegaan door de ontsteking van een vryiheids- vlam op het Binnenhof, die gedurende het gehele congres zal blijven branden. Het vuur voor deze vrijheidsvlam zal door estafettelopers worden aangedra gen uit verschillende vroegere nazi concentratiekampen en gevangenissen in Nederland. Na de openingszitting zullen de deel nemers een stille tocht houden door het stadshart van Den Haag. welke tocht zal leiden naar het dodenboek in de hal van het gebouw van de Tweede Kamer waar kransen zullen worden gelegd. De avond van de eerste dag van deze massale bijeenkomst van ex-nazi slachtoffers zal worden gewijd aan een herdenkingsdienst, waar sprekers van verschillende confessies het woord zul len Wiesen thai T ONDEN ledige schap van Winston Churchill gaat de tien miljoen gulden verre te boven. Zoals gisteren in een i deel onzer edities De vol- rechten te beperken nalaten- en de auteursrechten ijlen sir °P a^e letterkundige tverken en grammo foonplaten. Lady Clementine heeft deze rechten geërfd. Wat dit betekent kan i nagaan als men be- ande werd gemeld bedroeg denkt, dat de publikatie de memoires van Winston in feuilleton vorm in de VS ongeveer niet gerekend het ka- 2.5 miljoen gulden heeft Eerst komen zij pitaal ondergebracht opgebracht, in een jStichtin?_ ten- mentine geen enkele de erfenis drie mil joen. maar daarbij was einde De volgende dagen zullen s morgens in de Rolzaal de werkzittingen van het vrijheidslustrumcongres van Ex poge worden gehouden. Het interna tionale karakter van het vierde vrij heidslustrumcongres zal worden ge- behoeft te accentueerd door de komst van de de ^schilde- heer Simon Wiesenthal, die in Wenen de leiding heeft van het internationale bureau tot opsporing van oorlogsmis dadigers en die voor ons land onder meer de gegevens leverde voor de ont sluiering van het verraad van Anne Frank te Amsterdam. Het programma van het vrijheids lustrumcongres vermeldt voorts een vrijheidsconcertavond en een bevrij dingslustrumfeest in de grote zaal van de Haagse dierentuin, alsmede bezoe ken aan Haagse bezienswaardigheden. Wassenaar. Voorburg, Rijswijk en het! bezit van Randolph, zijn 1 Westland. Op zaterdagmorgen 26 jun- T oudste zoon. vervolgens jzal het congres worden besloten met 31*"lten gaan zij naar dienseen vrjjheidsdemonstratie die het con- ,„ven' zoon, Winston Spencer.1 gres aan de jeugd aanbiedt. aarzeling hebben c rijen van zijn hand te verkopen. Zelf heeft hij er nooit een weg willen doen. Tenslotte staat in het testament dat de ma nuscripten, souvenirs erpen die Winston in de loop van zijn leven bijeen heeft gebracht, in de familie moeten blijven. Dat het leven altijd, onder alle _n omstandigheden en tot elke prijs in blijvend 8tan<i gehouden moet worden, zal thans vrijwel geen arte meer verdedigen. Het lijden van een ongeneeslijk zieke kan zó groot zijn. dat het onmenselijk en zinloos wordt diens leven nog langer te Een praktisch voorbeeld ter verduide lijking. Een bejaarde man met een ongeneeslijk maaggezwel die een perio de van uitzichtloos lijden tegemoet gaat, krijgt een acute longontsteking. Moet de arts nu alle moderne middelen van de geneeskunde toepassen om dit leven te verlengen? Neen Als er sprake is van een uitzichtloos, smartelijk lijden of als het gaat om mensen wier geestvermogens al volledig uitgeschakeld zijn dan kan het zelfs roeping voor de arts worden de reanlmatiemogelijkheden in deze en soortgelijke gevallen onbenut te laten! Men zou deze gang van zaken „het niet langer afweren van een natuurlijke dood" kunnen noemen. De medicus is overigens niet alléén verantwoordelijk bij beslissingen inzake al of niet reanimatie. Bij de patiënt is er evenzeer verantwoordelijkheid, het geen alleen al blijkt uit de van oudsher aanvaarde situatie bij een medische behandeling: de patiënt moet deze wen sen. hij zoekt daartoe hulp bij de medicus en tenslotte mag de patiënt in beginsel zelf beslissen of hij het gebo den medische advies wenst op te vol gen, ja of neen. Democratisering Juist door het feit dat de ontwikkelde moderne men? oog heeft gekregen voor de betrèkkelijkheid van medisch ingrij pen hij hééft tenslotte zijn medische encyclopedie, zijn medisch periodiek voor-leken. zijn medische voorlichting via pers, radio en tv is deze leek zich zijn medeverantwoordelijkheid meer dan ooit zeer reëel bewustgeworden. Ook op het vlak arts-patiënt is er in zekere zin van „democratisering" spra ke, al geldt dit vooralsnog niet over de gehele linie. Bij reanimatiepogingen of het voorne men tot het stopzetten ervan zal derhal ve ook het oordeel van de betrokken familie in de weegschaal moeten wor den gelegd. Medebepalend in dit ver band zijn onder meer de levensbeschou welijke achtergronden en het verstande lijke peil waarvan bij de patiënt en zijn allernaasten sprake is. In medische kringen wordt nog al eens het intercollegiale consult ter spra ke gebracht, dat voor vele artsen een steur zal kunnen betekenen bij het nemen van zwaarwegende beslissingen zoals die bij de reanimatie. Wellicht dai ook de instelling van een commissie van terzake bijzonder deskundigen de ver antwoordelijkheid van de behandelende arts kan verlichten. heroïsch-kalm karakter te maken heb ben, die uitnodigt tot de grootste open hartigheid. Het lijkt dan vaak wijzer en menselijker toch maar van de behande lende arts terug te vallen op een gespeeld-autoritaire en suggestieve hou ding en de strohalm van zekerheid te bieden waarnaar de zieke heimelijk Bij het doorhakken van de knoop t.a.v. het al of niet gebruiken van. reanimatiemiddelen tal de arte, die telf zeer duidelijk de grootste verantwoorde lijkheid draagt, redelijk, barmhartig en eerbiedig moeten beslissen. Niet een-« voudiger wordt die beslissing als be dacht wordt dat het geestelijk en moreel moeilijker is een eenmaal be gonnen behandeling af te breken dan deze niet te beginnen. Realisering Tenslotte nog een enkel woord over de gemeenschap in verband met ons onderwerp. Vele vormen van reanimatie zijn slechts daar te verwezenlijken waar' men beschikt over specialisten, overj kostbare apparaturen, over voldoende, geschoold verplegend personeel. Hieruit blijkt dat de maatschappij die immers deze middelen ter beschikking moet' stellen ook een woord meespreekt bij de reanimatie. Een van de consequenties, die hieruit voortvloeien is dat alles wat technisch en wetenschappelijk tot de mogelijkhe den behoort daarom nog niet kan worden verwerkelijkt. Er blijven in de samenleving steeds grenzen voor het mogelijke bestaan, die of van zuiver financiële aard zijn, of wel bepaald worden door de beschikbare Een noodzakelijk gevolg van dit soort beperkingen zal nog lange tijd zijn, dat niet iedereen op de ze wereld in dezelfde mate zal kunnen profiteren van de kansen die de reanimatietechniek biedt, De hulp die geboden kan worden zal sterk afhankelijk blijken van de plaats waar de patiënt zich be vindt: in een onderontwikkeld gebied dan wel in een moderne welvaartsstaat, in Rotterdam of op Rottum. Verschil in bevoor rechting zal er altijd blijven. Vluchtelingen per ski naar Westen BERLIJN Drie Oostduitse jonge»- lui zijn er de afgelopen 48 uur in geslaagd op ski's naar het Westen te vluchten. Er ligt een dikke laag in het grensgebied waardoor de mijnen on gevaarlijk worden. De vluchtelingen deden alleen hun ski's af toen zij de prikkeldraadversperringen langs de grens moesten passeren. Urker vissers hebben haast URK Maandag zullen vier span nen van elk twee Urker kotters op haringvangst gaan op de Egersund- gronden ten zuidwesten van Noorwe gen. De schepen nemen'hiermee deel aan een experiment, dat gefinancierd wordt door de overheid. Minister Biesheuvel heeft op zijn begroting een bedrag van vier ton staan voor steun aan experimentele visreizen. De minister zal een commissie uit het bedrijfsleven in het leven roepen, die hem over de besteding van dit bedrag zal adviseren. Op het ogenblik is de commis sie er officieel nog niet, maar om de haastige Urkers terwille te zijn heeft de commissie toch maar vast in een voorlo pige bijeenkomst een welwillende hou ding aangenomen. Later kan men dan zien of het experiment voor een subsidie achteraf in aanmerking komt. Dat de vissers zo'n haast hebben, komt door het feit. dat omstreeks half maart het met de visserij op de Egersund-gronden afgelo- De arts zal echter zie boven niet alleen zijn collega's veelvuldiger raad- plegen, maar ook en vooral met de beter onderlegde zieke en zijn allernaas- ten geneigd zijn de goede en kwade kansen openlijk te bespreken. Het lijkt zeer aannemelijk dat deze „procedure" I het medisch adviseren en behandelen i meer en meer gaat bepalen. Teleurstellingen Nieuwe regeling krediet midden- en kleinbedrijf Jml een IhojhU l Het bejaardentehuis Levensavond in Nijme gen zal woensdag twee bewoonsters binnen zijn muren hebben die de leeftijd van honderd hebben bereikt. De jong ste van het tweetal is mevrouw E. Verwey Me- janVan Marion. die woensdag de mijlpaal bereikt. Haar vriendin mevrouw M. J. Boone— Crum hoopt op 23 maart haar 102e verjaardag te vieren. Beide dames zijn nog uitzonderlijk vitaal, ruimen zelf hun kamer op en trekken er nog op uit. Mevrouw Boone. die tien kinderen heeft. 46 kleinkinderen cn een „bijzonder groot aantal" achterkleinkinderen, tui nielde op 90-jarige leef tijd van de trap: ze liep nauwelijks een schram op. Mevrouw Verwey brak op 96-jarige leeftijd een heup. maar ze wan delde zeven weken later het ziekenhuis weer uit. I De Westduitse regering zal oorlogsinvaliden van de Spaanse „blauwe di visie", die in de Tweede Wereldoorlog Ui het Duitse leger aan het oostfront streden, finan cieel belonen. Het gaat om ongeveer 2.300 oud militairen en hun ver wanten die tesamen jaar lijks drie miljoen mark zullen ontvangen. I Zuid-SIavië zal de be perkingen aan zijn gren zen verlichten oni het toeristen aantrekkelijker te maken het land te bezoeken. Aan het par- n-ag men ook de ogen riet voor de bezwaren die hieraan Bij de schatting van wat patiën ten en hun naaste familieleden op grond van hun intelligentie, hun ontwikkeling, hun wijsheid, moed en kalmte aan wetenschappelijke onzekerheid kunnen verdragen kan een medicus zich blijkens herhaaldelijk voorkomende teleurstel lingen zeer vergissen. Vandaar dat er ook weer medici zijn, die vaak welbewust een zeer gereser veerde houding tegenover patiënt en familie aannemen, ook. wanneer zij met intellectueel van schijnbaar CAPE KENNEDY Een 31,3 kg :ware experimentele verbindingssaielliet - een van de drie die eergisteren in de lement Is onder andere V S. zijn gelanceerd is niet in de voorgesteld het nie- beoogde baan gekomen, zo deelt het mandsland terug te bren- bureau voor ruimtevaart breedte 1 DFN HAAG De kredietbeschikking midden- en kleinbedrijf 1965 geeft op een aantal punten uitbreiding en verrui ming van de bestaande garantiekrediet- regelingen. Zo zijn het bedrijfsuitrus- tingskrediet en het bijzonder krediet samengevoegd tot één nieuwe krediet vorm: het bijzonder bedrijfskrediet. De limiet van de oude kredietvormen was voor elk 40.000 en bedraagt thans voor de nieuwe vorm ƒ150.000. Het mag bestemd worden voor investeringsdoel- van liquidltolts- De satel liet kwam in een cirkelvormige baan op 2.960 km van de aarde in plaats van in een ellipsvormige met een kleinste af stand van 2.760 km van de aarde en een grootste van 18.400 km. strook van honderd Een nieuwe kredietvorm is het vesti gingskrediet. Hierbij is gedacht aan de bevordering van de maatschappelijke doorstroming. Dit krediet kan maximaal ƒ50.000 bedragen. Men dient over 5 pet. eigen kapitaal te beschikken. De limiet van het inrichtingskrediet is verhoogd van ƒ80.000 tot ƒ150.000. In de oude regeling kon een hypothecair kre diet alleen worden verleend ingeval van le bouw ot de aankoop van een nieuw- bedrijfspand Thans is het ook mogelijk f-en hypothecair krediet te krijgen voor d« aankoop van een bedrijfspand van ouderp datum De limiet van de door de borgstellingsfordsen goed te keuren kre dieten bijzonder i borgstellingsfondsl van 7.500 tot 10.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11