Belgische adel ontslaat na 30 jaar Ned. boswachter Hoogeveen bleef de baas „een Regering oefende geen enkele invloed uit Half jaar voor verduistering 2000 kilo paling Baby eerst toegewezen later weggehaald ASPIRIN® BAYER Soekarno slaat paal van Yerolmes werf 7 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 Dr. Battels van Unilever: Vijfdaagse voor kruideniers is onverstandig UTRECHT Aangezien te verwachten valt, dat steeds meer getrouwde vrouwen zullen gaan werken, is het onverstandig wanneer het levensmiddclenbedrijf za terdagsmiddags gesloten wordt. De vrou wen die alleen zaterdag tyd hebben om boodschappen te doen, kunnen dan juist niet terecht. Dit zei gisteren dr. Bartels, lid vai de directie-Nederland van Unilever, in een toespraak ter gelegenheid van de uitreiking van vijftien diploma's aan kandidaten, die het examen supermai'kt- manager met goed gevolg hebben afge legd. PERSONALIA DEN HAAG Benoemd koninklijke luchtmacht, tot commodore, kol. H. C. Gautier. vam de dienetgroep officieren. De idyllisch gelegen boswachters- I woning, die De Kievit" werd genoemd. Vier jaar vóór pensioen: geen huis geen baan Arbeidsbureau geen vergunning tot ontslag (Van onze speciale verslaggever) VLODROP In het villaatje „De Kievit" heeft boswachter Theo Rein ders het geweer aan de Kapstok ge hangen. De stoere, 61-jarige Lim- De bezuinigingen van Rotterdam Schilderijen in plaats van water ("Van onze parïementsrèdactie) DEN HAAG Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer met klem ontkend, dat hij ook maar enige invloed zou hebben uitgeoefend op de keuze van de objecten, waarop de gemeente Rotterdam wil bezuinigen. „De verantwoordelijkheid daarvoor berust ge heel b\j de Maasstad zelf en dat hoort ook zo. Het gemeentebestuur moet nu als goed huisvader orde in het eigen gezin scheppen. Met de keuze die daarbij wordt gedaan, heeft de regering niets te maken". burger, die een tweelingbroer van de vorig jaar overleden Oostenrijk acteur Hans Moser had kunnen zijn, is ontslagen als een kleding stuk afgedankt door de erfgenamen z'n heer, die hij bijna dertig jaar met grote toewijding heeft ge diend. Op 15 april moet hij z'n wo ning uit, het huis, dat sinds vier de trots is van z'n vrouw en dat hij mocht blijven bewonen zolang hij leefde. Mevrouw Reinders built bijna, als we tegenover haar in de woon-eetkamer zit- en, waar de middagpot staat te pruttelen. ,Wat een schande" herhaalt ze zeker drie keer. „En als we nou wat gedaan hadden, sou je kunnen zeggen: het is jnllie verdiende straf. Die rijke heren denken dat ze alles kunnen doen. Hopenlijk is er nog zoveel recht in Nederland dat die Belgische baronnen graven aan 't kortste eind trekken. Van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Roermond hebben we gelukkig al gehoord dat de ontslag brief, die mijn man gekregen heeft ongeldig is." Die ontslagbrief. Een feodaal aan doend epistel, dat de sorfile positie van de werknemer tot een farce maakt. Een frontale belediging ook voor Theo Rein ders. die door z'n vroegere werkgever altjjd is geloofd en geprezen Familieraad „Eenparig heeft de familieraad in Brugge besloten", zo luidt het schrijven, „het dienstverband met u te beëindigen Na 14 april zal u geen loon meer worden uitbetaald. En omdat de vrije bewoning huize „De Kievit" een onderdeel van loon is, moet u per 15 april deze woning geheel ontruimd tot onze be schikking stellen." De boswaohter kent deze. van geen enkele menselijkheid getuigende zinnen helemaal uit zijn hoofd. Maar nog telkens als hij het beduimelde velletje In de hand houdt, staart hij er met ontzetting „Vier jaar vóór m'n pensionering willen ze me zonder meer op straat gooien", zegt h(j bitter. „En ze ver wachten óók nog dat ik even gauw een nieuwe baan en een nieuwe woning zoek. Dat is dan de dank voor een leven van sloven en zwoegen in hon derden hectaren bos, waar altijd van alles en nog wat moest gebeuren." De achtergrond van dit laffe schot in de rug is een miljoenendans, die zich in België voltrekt. Toen de heer van het duizend hectare grote bezit, de Belgische baron Ghislain Gilles de Pelichy, in 1961 op hoge leeftijd overleed, lagen de bossen de landerijen er nog prachtig bij. De baron, die volgens Theo Reinders eeft nobel mens was, had oog voor het onder houd, dat nodig was. Een man of vier, onder leiding van de boswachter was 'agclijks bij verzorgingswerkzaamheden ngesohakeld Mr. Toxopeus reageerde hiermee op de opmerkingen van het socialistische Kamerlid Franssen, die het nogal vreemd vond dat by de bestedingsbe perking in Rotterdam essentiële dingen ais de drinkwatervoorziening ten ach ter gesteld zijn bU belangen van lage- In dit verband noemde de heer Frans sen ook de eventuele verkoop van Rot terdamse ziekenhuizen. „Heeft de rege ring deze noodsprong gesuggereerd". „Nee", zei de minister. Hij onthield zich zorgvuldig van elk formeel com mentaar op de beslissingen van Rot- terdam. Wel maakte hij tefrloops mel ding van het krantebericht, dat Rotter dam schilderijen heeft aangekocht tegen een prijs die overeenkomt met het bedrag, dat nodig is voor de aanleg van een waterleiding van de Beren plaat naar de rechter Maasoever. Zo als bekend valt dit project onder de bestedingsbeperking, de schilderijen- aankoop kennelijk niet. „Ik verwijt nie mand Iets", aldus minister Toxopeus. De financiële moeilijkheden van Rot terdam kwamen gistermiddag in de Kamer ter sprake bij de behandeling van een wetsontwerp ter goedkeuring van het door de regering vastgestelde maximum voor het leningplafond over de periode november 1963-1964. Een niet meer actuele regeling dus, maar die Kamer volop gelegenheid gaf om de leningsmoeilijkheden van de gemeenten nog eens breed uit te meten. Van al le kanten werd er bij de ministers Witteveen en Toxopeus op aangedron gen om in ieder geval in het vlak van ircommissie Trouwen op zaterda» blijft (Van mogelijk parlementsredactie i DEN HAAG Trouwen op zaterdag blijft mogelijk. Daai heeft de Tweede Kamer gisteren voor gezorgd. Ze handelde een wetsontwerp, waarin j nister Toxopeus onder meer had gesteld het trouwen op zaterdag dezelfde beperkingen te onderwerpen als het trouwen op zondag, dat ,-iechts bij zeer hoge uitzondering is toege- staan. De V.V.D.-fractfeleider Geertsema kwam met een amende ment door alle vijf grote partij' ondertekend om deze opzet onge daan te maken. „Sinds de invoe van de vrije zaterdag heeft deze dag voor de trouwlustigen aan aantrekke lijkheid gewonnen Het is niet de taal van de regering deze ontwikkeling af te snijden. Ze moet de hele zaak aar de gemeenten overlaten. Als die huwe lijkssluitingen op zaterdag drastisch willen beperken, moet dat Uur maar als ze het niet willen, dient de regering hen niet voor te schrijven dat het wél moet", aldus de heer G lema. Minister Toxopeus .mm voorstel van zijn partijgenoot tenslotte xonder meer over. de volkshuisvesting de gemeenten toch enig soelaas te bieden. Zo verzoekt de K in binnenlandse zaken bü mi in de K.V.P.-er Van Heivoort de nisters zo gauw mogelijk met een wets wijziging te komen om de leningen garanties van de gemeenten in het be lang van de volkshuisvesting geheel van het ieningptafond uit te zonderen Minister Witteveen wilde hier wel ovei nadenken. HU stond niet afwijzend te genover het denkbeeld, gezien de hoge prioriteit die de regering zelf woningbouw geeft.Hem werd, verzocht speciale aandacht te bestedi probleem van het garanderen door ge meentebesturen "an leningen, opgeno- door particuliere instanties ten be hoeve van de woningbouw. Die garan ties vallen niet onder liet leningplafond lover het de woningwetsector be treft, wel echter als ze betrekking heb ben op de premiebouw. De heer Smal- lenbroek (A.R.) vond dit discriminatie Evenwichtsherstel Minister Witteveen had wel begrip >or de klachter. over leningplafond, aar wilde er toch nog eens op wij- in. dat dit systeem in de huidige junctuurpolitiek van da regering volstrekt onmisbaar element vormtAls nu 'n verruiming zou toestaan, zal het economisch evenwichtsherstel hoogstwaarschijnlijk in 1965 niet in doende mate worden bereikt Houdt zich daarentegen strikt aan het 1965 vastgestelde leningplafond, dan zal 166 vermoedelük helemaal geen pla fond meer nodig zijn. Minister Toxopeus ontkende, dat dt financiële moeilijkheden van de ge iten alleen maar aan het lening plafond zijn te wijten. Dat geldt ook voor Rotterdam. He' beleid de gemeentebesturen is eveneens factor geweest die tot de moeilijkhe den aanleiding heeft gegeven. Overigens er gemeenten, die het leningplafond helemaal niet ils een bezwaar voelen. De heer Van Heivoort (kath v.) noemde de behoeften van Rotterdam reëel, maar naa geen bewondering voor de manier waarop ze naar buiten zijn gebracht. Toch wilde hij; mede met het oog op die behoeften, nog wei eens een pleidooi houden voor eer rechtstreekse rijksfinanciering van ver- ki ersvoorzieningen in de grootste ste den. Dat is ee.i algemeen landsbelang Minister Wittevjen wild; deze zaak we! in onderzoek nemen, maar voegde er aan toe, dat men op deze wijze de fi- nancieringsproblematiek niet opgelost Men verschuift ze alleen naar de cen trale overheid. Waar moet die de be nodigde middelen vandaan halen? Het wetsontwerp werd ten slotte aan vaard met alleen de stemmen var PSP en CPN te zen. Eerder op de mid dag verwiei-p de Kamer een amende- ment-Franssen (soc.) om het eindbe drag van de Gemeentefondsbegroting- 1964 met f7.9 miljoen te verhogen Tot de voorstemmers behoorden ook de heren Tolman en Bode van de CH-fr tie. komt. een huis ter beschikking zal stellen. ,.Het zijn bargen", sist men in goed Limburgs van de Belgische baron- en en graven bargen: „schoffies". Duidelijk is intussen wel dat Hypotheek Het Vlodropse goed van de schatrijke Belgische baron was overigens door diens w ingebracht. Haar meisjesnaam jonkvrouwe Marie Roseline Huber- Catherine van der Renne de Daelen- broek. Ze erfde de bezittingen: een kas- tien kapitale boerderijen, landerijen, bossen en grote stukken woeste grond, haar vader, een Nederlandse baron. De afgelopen zomer stierf de edelvrouw ■as toert 91 en had sinds haar huwe lijk altijd in een kasteel bij Brugge ge woond. ,Na haar dood", aldus Theo Reinders. 5 het gegooi in de glazen pas goed be gonnen. Hoewel haar tien kinderen bijna allemaal dochters, die stuk voor stuk met rijke, Belgische edellieden zün getrouwd het grootste deel van het Vlodropse goed al onder elkaar hadden verdeeld, was er nog 150 hectare bos overgebleven, zomede het huis. dat de baron voor mij had laten bouwen Ken nelijk is men mij plotseling als eer hypotheek gaan zien, die zo gauw moge lijk moest worden afgelost Ik kreeg althans zonder waarschuwing de bons." Schadepost De boswachter vormt een „schadepost" van 7000 gulden per jaar op het familie- budget De tien kinderen van de baron, op zichzelf reeds in goeden doei prachtige kastelen bewonend, den ieder voor een waarde vai joen gulden uit de in Nederland liggende bezittingen. De 700 gulden per jaar. aan de „ouwe getrouwe" moet worden betaald, kan er niet meer af. Geen hart heeft gesproken: de geldzucht heeft fat soen en gevoel ijzig omklemd. Een var de erfgenamen, een graaf met klinkende naam en een bankrekening, d: wensen overlaat, schreef zelfs dat hij geen zin meer had nog langer geld Nederland te dragen ,Ze willen cr alles uithalen w in zit", verklaart Theo Reinders „AI jarenlang wordt het goed loosd. Behalve de rentmeester, die in Roermond woont, is niemand ooit ko men kükcn. Sinds de dood baron moeten twee man m'n zoon en Ik doen wat vroeger vijf zes „Ze proberen mij ook te pakken", vult Frans Reinders z'n vader aan „Van de barones heb ik een paar jaar geleden 28.000 gulden geleend om een huis te bouwen. De aflossing, de rente, alles is bij contract geregeld. Toen m'n ouders aanzegging kregen op te krassen, kreeg ik te horen dat de lening ogenblikkelijk moest worden terugbetaald. Dat kan ik niet en dat hoef ik niet. Sinds 1 februari werk ik als chauffeur bij het kadaster, omdat ook ik ontslagen ben." „En dan zeuren ze nog over een fiets' gromt de boswachter. „Ik zou dat ding jaren geleden gekregen hebben om op het goed m'n werk te kunnen doen. Ik weet van niets; ik heb altijd op m'n eigen karretje rond gereden." Het kasteel Daelenbroek, dat het hart van het Vlodropse goed is. Een Belgische baron is er eigenaar vandoch het is al sinds decennia onbewoond. HAARLEM Vyf chauffeurs van een palinggroothandel uit Spaarndam en een ex-chauffeur van dit bedrijf zün giste ren door de Haarlemse politierechter veroordeeld wegens verduistering van 8500 pond paling ter waarde van f 25 500 tot straffen variërend van vijf maanden, waarvan twee v.w. tot een boete van 100 ruiden en een maand v w. Bij de groothandel kwamen klachten binnen dat minder paling in Spanje bezorgd dan was besteld Een der noten kwam tot de ontdekking dat bij de grens paling die voor Spanje bestemd waa uit de auto verladen werd in kleine kistjes en dat C. K. uit Vessum de pa ling in ontvangst nam Deze was vi ger bij de firma in dienst geweest had toen kleine hoeveelheden, in totaal 2000 kJlo, weggenomen. Hij stichtte in Vessum een eigen zaak en maakte af spraken met de chauffeurs als zij uit Spanje of Frankrijk terugkeerden. De vroegere werknemer had zich te verantwoorden wegens verduistering ii dienstbetrekking en heling en werd over. aenkomstig de eis veroordeeld tot ze: maanden, waarvan een maand voorwaar delijk Schilder dient nu strafklacht in tegen Ridder van Rappard GORKUM De Amsterdamse advo caat mr, E. Dienaar zal bij de Officier van justitie te Dordrecht een strafklacht indienen tegen burgemeester mr L. R. J. Ridder van Rappard, wegens smaad en belediging van de kunstenaar Wil Fer- werda. Aanvankelijk wilde de kunste naar een kort geding aanspannen, maar zijn raadsman acht voldoende motieven aanwezig om een klacht in te dienen voor 's burgemeesters uitlatingen de kunstenaar. „Niet zwaantje of eend. maar wilder beest" Vragen waren dit keer heel moeilijk (Van onze speciale verslaggever) HOOGEVEEN Een welwillend jurylid heeft de vierde ronde van het NCRV televisiespel „Een tegen allen" ten voordele van de dyna mische industriekern van Drente doen uitvallen. Hij was kennelijk met medelijden vervuld hardnekkige, doch vergeefse pogin gen van Hoogeveen de laatste halve punt in de wacht te slepen. De raad der wijzen wist dat het Jeroen Bosch was, die lang geleden in Oirschot leefde, doch niet dat de herberg, welke hij geschilderd heeft, de naam „De leeuw" droeg. Hij ging, wat men zo noemt, een spoortje uitleggen. Nee, het was niet „Het Zwaantje" of „De eend", waarop de illustere he ren gokten, maar „een veel wilder beest". De naam van de koning der dieren was toen gauw gevonden. Dit steuntje, dat, intrinsiek bezien, niet bij het massaspel hoort, heeft overigens nergens kwaad bloed gezet. Men gunde de plaats, de „panne koeken", de zege. omdat de „weet"- vragen toch wel bijzonder moeilijk waren. Noch in Bolsward noch in Em- meloord en Zierikzee is het voorge komen dat alle vijf theoretische vragen uit twee delen bestonden. Er was dus denk-, graaf- en speurwerk genoeg verricht. Burgemeester J. H. de Goede teravond op het bordes van het stadhuis een aubade in ontvangst, die hij nooit meer zal beleven. Een kilometers lange stoet van gemeentenaren kronkelde in een druilerige regen voorbü. Elk facet van de Hoogeveense gemeenschap had een plaats in gevonden. Het passeren v de byna folkloristische optocht duurde ongeveer vyf kwartier. Wat de televisie al niet vermag, wie de beeldbuis al niet kan introduceren. De eerst» burger, die vannacht om twaalf uur nog speechte, gaf duidelijk blijk perplex van de toewijding en het enthousiasme in zijn gemeente te zijn. In overdrachtelijke zin maakte hij er •rfgenamen tegenwicht aan de a-sociale houding van de familieraad trachten U geven Oi ze iets voor de boswachter en 'n gezin kunnen doen, valt te betwijfe len, daar ze ver in de minderheid zijn. Even duidelijk is voorts dat de feodale nslag van de edellieden het met de in Nederland heersende gevoelens van recht gerechtigheid aan de stok zal krygen. Op het Gewestelijk Arbeidsbureau in Roermond is dit al duidelijk te merken. Daar zegt men ook: „Adel? 't zou wat. De ware adel moet nog blyken Noot: In het Nederlandse deel van de Roerstreek Is praktisch alle grond in handen van enkele, in het westen althans, onbekende adellüke families. Ze dragen namen als d'Alcantara en Zantis de Frymerson. De stamvaders zouden in de Franse tüd generaal zün geweest, aan wie duizenden hectaren werden beleend. No No Nanette in Carré AMSTERDAM Dinsdagavond 25 fe bruari wordt in Theater Carré te Amster dam voor de eerste maal de musical „No, No, Nanette" uitgevoerd. De rol var Nanette zal gespeeld worden door Marij ke Morley cn die van de jeugdige min naar door René Franck. Verder werken mee Rosy Parrish (als Lilian) en Ronnie Bierman. Louise Rettich. Diana Dobbel- man en Carla Lipp. Teddy Schaank speelt de vrouw van Jimmy. Deze Jimmy is Johan Kaart. Joop Doderer is de ad vocaat. Sylvain Poons voert de regie speelt tevens de rol van butler Georges. De muzikale leiding is in handen var Cor van der Heide Wijma. De choreogra fie is van Jack Bow, die hiertoe een bal let van 18 personen samenstelde. De pro- duktie en algehele leiding berust bij Bob Peters. De Nederlandse tekstbewer king is van Alfred Pleiter. De costuums zyn van Johnny Nieuwenhuyzen en dè decors van de firma Beyne, Mminister Luns, zal dinsdag in Brus sel zijn Belgische ambtgenoot Spaak ont moeten in het kader van het regelma tige contact dat de beide ministers ple gen te houden over alle kwestiies die voor beide landen van belang zyn- Pleegouders contra kinderbescherming AMSTERDAM De raad voor .de kinderbescherming heeft misbruik van gezag gemaakt door de baby van een jaar Jolanda Credoe van haar pleeg ouders af te nemen. Dit zei mr. R. J. C. Cornegoor gistermiddag tegen de civiele kamer van het gerechtshof waar hü als raadsman optrad voor de pleegouders. Mr. Cornegoor eiste het opnieuw plaatsen van het kind in het gezin op straffe van een symbolische dwangsom van f 1. De ongehuwde moeder had haar kind toen het een paar maanden oud was zelf aan de pleegouders overgedragen. De raad voor de kinderbescherming had vervolgens aan de officier van justitie een zg. voorlopige V>evertrouwing ge vraagd. Dit verzoek werd ingewilligd en de raad stelde de pleegouders daarvan rn kennis. Negen maanden later deelde de raad de pleegouders mede, dat Jolanda aan hen zou worden onttrokken. Het kiwd werd kort daarna uit het gezin ge nomen. In kort geding stelde de president „Niet geschikt Mr. Rood, die de raad vertegenwoor digde. betoogde dat twee sociale werk sters van de raad het gezin niet geschikt hadden geacht. Daar stelde mr. Corne goor tegenover dat twee andere sociale werksters daar anders over dachten. Vol gens mr. Cornegoor was het vreemd dat de raad pas na 9 maanden had ingegre pen. Mr. Rood zei dat het onderzoek veel tyd had gevergd omdat niet alleen de achtergronden van het pleeggezin r ten worden bekeken, maar het ook nog mogelijk was dat de moeder haar kind weer bij zich zou nemen. Voorts argumen teerde mr. Rood dat het kind nog niet zoals wettelijk is vereist de Ieeftyd van 6 maanden had bereikt toen de pleeg, ouders het opnamen en ook geen schrif telijke toestemming van de raad verkregen. Nu GRIEP veelvuldig voorkomt.,. .is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. /""ETN UAAHSIAAr ACHTER 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. „Bar. gen Heel Vlodrop is begaan met het lot van de Reinders. Men biedt de boswachter werk aan; de burgemeester heeft al gezegd dat hy, als ooit de nood aan de Werk gelegenh eid voor duizenden Indonesiërs ROTTERDAM President Soe karno heeft in Tandjong Priok de eerste paal geslagen voor Verolmes nieuwste werf: P. T. Carya Putro. De plechtigheid werd bijgewoond door ruim 3000 ambtenaren, studen ten en werknemers. Namens het Verolmeconcern was aanwezig de heer A. Reike, directeur van de werf. In zijn korte toespraak noemde de heer Reike de nieuwe Indonesische scheepswerf een belangrijke schakel in de economie wan dat land. in verband met 't feit dat de werf werkgelegenheid voor vele duizenden Indonesische arbei ders zal kunnen verschaffen. Hy kondig de aan. dat de werf bij het eindstadium geschikt zal zijn voor het bouwen en repareren van de grootste schepen die er bestaan, namelijk die van 150.000 bruto register ton en groter. In het begin aldus de heer Reike zal er een werf staan voor schepen met een ver mogen van 10.000 ton d.w. tot 50 a 60.000 ton d.w. afhankelijk van het type schip. Er zullen ook schepen gerepareerd kunnen worden. De financiering van Verolmes project in Indonesië kon geschieden met een kre diet dat door de Nederlandse regering beschikbaar is gesteld. V rouwenorganisatie tegen petitie DEN HAAG Een petitie, die door een groep dames is opgesteld ter aan- bieding aan het Koninklijk Huls, Ka binet en parlement, heeft gisteren veel verwarring veroorzaakt bij vrou organisaties. In de petitie, uitgaand van een zich noemend „werkcomité Nederlandse vrou wen" dat banden heeft met de Morele Herbewapening, wordt verontrusting uitgesproken over „ondermijning vai zag en systematische afbraak van zede lijke normen, waaraan ons volk bloot staat". Op de hoogsten wordt een beroep gedaan om voor te gaan in een streven aar o.m. gezonde, kuise gezinnen. Bij het streven naar een half milji ondertekenaarsters is ook gepoogd net Nederlandse Vrouwencomité te betrek ken. De vrouwenorganisatie is echte: tegen de petitie. De petitie, die zozeei verband houdt met de levensbeschou wing, kan onmogelijk voor alleen in ge lijke termen worden opgesteld, zo meent het Ned. vrouwencomité. Het besl het NCV vindt het tonen van brief verwarringwekkend en moreel de haak. iets groots van. Hij noemde de inzet zijn „PANNEKOEK" een „gene- raLe repetitie van de mogelijkheid van >n ernstig gebeuren". Goede voorbereiding De „doe"-vragen waren qua uitvoering goed voorbereid. Loco-burgemeester en wethouder J. van Aalderen had een byna militaire organisatie opgebouwd, waarin zelfs de sectie inlichtingen niet ontbrak. Vijfendertig telefoonlijnen stonden het hoofdkwartier ter beschikking. Ook nog 2 mobiele wagens, de nodige portofoons, het hele politiekorps en alle mannelijke en vrouwelijke leden van de B. Op de gekste dingen had men ge rekend. Omdat er bij Hoogeveen een kanaalomlegging aan de orde is, dacht dat de eenzame vragensteller", de Oirschotter Louis Termeer, wel eens dit onderwerp zou kunnen begin nen. Alles was in gereedheid gebracht de technische uitvoering van het graven van een kanaal op de schouders te nemen. Behalve bulldozers en kra nen stonden er complete heimachines klaar, die binnen enkele minuten naar het grote plein konden worden ge bracht. waar het spel zich afspeelde. „Over de knie" Louis Termeer kwam om één uur van nacht ook nog binnen gerend. Hoewel Hoogeveen tegenwoordig een vliegveld heeft, was hij per auto uit de Hilversum- studio gekomen om z'n vrouw terug halen. De laatste was door de „PAN NEKOEKEN" gekidnapt, zij het met haar medeweten. Om deze reden werd ze door haar man symbolisch over de knie gelegd, le verre reis naar het Brabantse Oirschot werd aanvaard. Nog een paar zaken, die de 30.000 Hoo- geveners zo tevoorschijn hadden kunnen toveren: een complete schaapskudde met herder en afgerichte hemden, een stapel dennebomen, waar een stad als Den Haag of Rotterdam een volwaardige kerstboom- markt mee had kunnen inrichten. Hon derden koeien, paarden en varkens, waar- „veemarktje" kon worden gespeeld. Hond tegen bond :t ten tonele voeren van 25 honden was bepaald een vondst. Op een moment waren er zeker wel 50 aanwezig: boxers, collies, terriers en heel gewone, maat 'en nerveuze straathonden. Louis Termeer, die het tableau ver innen had, moet zich dagen hebben zit ten verkneuteren op Fikkie, die Bello or zou byten en op Herta die Woefje zou aanvliegen. Het gebeurde allemaal en nog veel meer. Hier was er een grauw daar een snauw. Mannen en die elkaar 's middags nog tien tallen meters uit de weg gingen dit vanwege de lieve blaffertjes stonden kluitje op elkaar. Er was ge schreeuw, woedend geruk en geblaf, ge jank, zo nu en dan pure angst, zowel bij mensen als bij dieren. Kleins kinderen werden van de voeten getrokken. Twee, soms drie honden vormden vaak onont warbare kluwens. Bijna gevloerd De NCRV. die met „Een tegen allen" het grootste succes heeft, ooit in de tele visiewereld nog gevonden, was gister avond bijna door een „pannekoek" ge vloerd. De man, die in de rekwisieten van het spel was gaan neuzen* ontdekte daar een bord waarop een groot aantal cij fers stond. De laatste bleken te corres ponderen met de letters, die 400 Hooge veeners in de bus hadden gekregen, en die de zin: „van ruwe veenbolster naar de dynamische industriekern van Drente, Hoogeveen" moesten vormen. Dank zy zyn alarm stond ledereen met de betreffende letters klaar. Maar door een inderhaast ingelaste tussenopdracht moesten c^e slimmerikken toch nog hard naar huis hollen om een portret van mi nister Luns met de carnavalssteek op het hoofd erby te leveren. Een man, die vreemde ronde hoepels in de NCRV-spullen had gevonden, sloeg vals alarm. Hij was er zo van overtuigd dat de ..pannekoeken" er spaken in moes ten maken, dat een complete rywielfa- briek was geconsigneerd. De spakenploe- gen stonden gereed, om, als het moest, uit te rukken, doch de hoepels bleken voor de klimpalen te zyn bestemd, waar bakgerei voor het maken van pannekoe ken was ingehangen. Nu Oirschot Na het „land van turf, jenever en ach terdocht", de term is ran de plsatse- lüke VW-directeur is Oirschot, de woonplaats ran Louis Termeer aan de beurt. Daarna volgt waarschünlük Be verwijk en als laatste „Een tegen allen"- plaats voor het seizoen Almelo. Zoals de zaken nu staan, moet Aalsmeer de „een zame vragensteller" leveren. Voor het volgende seieoen heeft de NCRV een „interland" tussen Neder land en België van acht ronden ge pland'. Twee steden zullen elkaar be concurreren, waarbij het in de eerste plaats om een reis tegen de blok gaat Speciaal fonds voor bakkerij UTRECHT Op de gistermiddag ge houden algemene aandeelhoudersverga dering van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsohe Bakkerij (Meneba) heb ben verschillende aandeelhouders gepleit voor de vorming van een speciaal fonds voor de bakkerij. Bakkers die in finan ciële nood komen te verkeren, zouden daar een beroep op kunnen doen. De heer Pot. die dit idee lanceerde, sprak verder van een groeiend onbeha gen in de middengroepen van de bedrijfs tak. Men moet alle moeite doen om niet tussen de wal en het schip terecht te komen, zo zei hij. De voorzitter van de raad van commissarissen, de heer Tj. Schmidt, antwoordde dat men de sugges- oor de vorming van een fonds graag

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7