Manlio Brosio - aan Navotop Kosygin in Noord-Korea Europa behoeft niet te kiezen' WERKEN ACHTER SCHERMEN Woedende menigte stak 2 agenten in brand Adenauer ontketende weer politieke rel Olieleiding door Alpen Nieuwe methode van debatteren in Bondsdag Natuurzuivere hi een. dante Kij, Johnson gaat de positie van dollar versterken DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 Het leven van een diplomaat (Van t redacteuren! WIE MANLIO BROSIO. de secretarie-generaal van de Navo, (die dezer dagen in ons land wai) heeft ontmoet, bewaart de herin nering aan een geboren diplomaat, een man met een eigen stijl, bij wie de zaken van de Noordatlan- tiache verdragsorganisatie in «toe- de handen zijn. Dat er nog ahijd een crisissfeer in deze organisa.i'c heerst kan men moeilijk op reke ning van de secretaris-generaal schrijven. Zijn voorganger, onze landgenoot mr. D. U. Stikker, zei in het verleden meer dan eens, dat hij „vijftien bazen", had. En ook dr. Brosio heeft sedert zijn benoeming in aupistus van het vo rig jaar ervaren, dat het niet ge makkelijk is, het al deze bazen "e zin te maken. Zijn grote diplomatieke gaven maken het hem echter mogelijk een zeker optimisme te bewaren. Hij kan geduldig zijn, maar zijn beroeps- bescheidenheid weerhoudt hem er niet van, zijn invloed (achter de schermen) aan te wenden, als hij dat wenselijk of noodzakelijk acht. Een secretaris-generaal van de Navo timmert niet aan de weg. Zou hij dat wel doen. dan zou hij zich niet lang op deze belangrijke post kunnen handhaven. Het spreekt dus vanzelf, dat een figuur als Brosio de publici teit geenszins zoekt. Hij schuwt die echter ook niet, omdat hij de kunst verstaat, uitvoerig op vragen van journalisten te antwoorden, zonder iets te vertellen dat hij niet kwijt wil. De heer Brosio. die op 10 juli 68 jaar hoopt te worden, ziet er jonger uit HM. de Koningin heeft de heer Brosio dezer dagen in audiëntie ontvangen. dan hij is. Waarschijnlijk is dat het geheim van de instelling, die hij altijd tegenover zijn werk en alles wat daarmee verband houdt, heeft gehad. Het was in 1920, toen hij Zijn doctorstitel behaalde, nog helemaal geen uitgemaakte zaak, dat Brosio in de politiek, laat staan in „internatio nale zaken" zou gaan. Zijn proef schrift had nl. betrekking op de landbouwhervorming, een kwestie die die tijd bijzonder actueel was. Het bevatte een analyse van maatregelen die genomen moesten worden om landerijen op eerlijke wijze onder de boeren te verdelen. Ook de gevaren er aan verbonden waren, werden er in behandeld. Ondergronds Zelfs met zijn doctorsbul onder de arm voelde Brosio zjch nog niet geroepen, zijn leven in een bepaalde richting te oriënteren. Hij wilde van alles en nog wat doen. In Venetië bijvoorbeeld, werkte hij nog op de administratie van grote hotels. De geleidelijke toeneming van de macht de fascisten bracht hem er toe. zich bij de Liberale partij aan te sluiten. Ook werd hij lid van een jeugdbeweging, die rooms-katholie- i ken, socialisten en liberalen onder haar leden telde. Nadat het regime van Mussolini hem alle politieke acti- j viteiten verboden had. vestigde hij zich als kandidaat in Turijn. Hij bleef contacten onderhouden met de opposi tiegroepen en in de veertiger jaren keerde hij naar Rome terug, waar hij deel uitmaakte van het ondergrondse nationale bevrijdingscomité. Kritiek was de toestand, toen de geallieerden bij Anzio landden en de bevrijding van Rome voor de deur leek te staan. Toen deze hoop ijdel bleek te zijn, vielen vele verzetsstrij ders in handen van de Duitsers. Brosio ontsnapte aan de Duitse ter reur en toen Rome werkelijk bevrijd 21 doden bij anti-hindi-relletjes MADRAS Eenentwintig personen hebben het leven verloren en onge veer zestig werden gewond bij ge vechten die zich gisteren voordeden in de Indiase staat Madras. Politie opende het vuur op betogers die in verscheidene steden de straat opgin gen om te protesteren tegen aanvaar ding van het hindi als officiële taal in India. Hierbij vielen negen slachtof fers. Woedende menigten wierpen ste nen naar de politic. Twintig politie- c.annen werden daarbij gewond. Twee politiemannen verloren bet le ven, doordat zij door de betogers in brend werden gestoken. De regering van Madras heeft m. itai- ren naar de meest bedreigde punten gebonden. In Coimbatore. waar anti-hindibetogers jen bioscoop bestormden Sie een filr 4tze taal vertoonde, kostte een cb vip» de politic twee mensen het lt v\nks ait richtten de der>jn»tranten In Tiroechengodoe werden drie perso en door de politie doodgeschoten. Vijf duizend mensen liepen storm op het politiebureau van deze stad om zich van wapens meester te maken. Zij staken het gebouw en de politiewagens in brand. In Vellokoil werd het postkantoor bestormd en borden met aanwijzingen in het hindi van de loketten gerukt. Hier vitten drie gewonden. In de stad Madras hielden studenten gemeentebussen aan en dwongen zij de passagiers bijdragen te geven voor «en studentenstrijdfonds. Driehonderd medi sche studenten gingen in hongerstaking. De twee politiemannen die in Tiroep- poer het leven lieten reden in hun dienstauto in het centrum van de stad toen zij door betogers werden omsingeld. Zij vluchtten een gebouw binnen, doen werden dcor de woedende menigte naar buiten gesleurd, oie hen met benzine overgoot en hun kleding in brand stak. werd, werd hij secretaris-generaal van de herboren liberale partij. Tot 1946 maakte hij deel uit van verschillende kabinetten, het laatst als minister van defensie in het eerste kabinet van Alcide De Gasperi. In oktober van dat jaar belde Pietro Nenni (de links-socialistische leider, die toen minister van buitenlandse zaken was) hem op om hem te vragen of hij ambassadeur in Moskou wilde worden. En zo vertrok Brosio in januari 1947 naar Moskou. Tijdens zijn verblijf in de Sowjetunie deden zich de Berlijnse blokkade, de Ko reaanse oorlog en andere belangrij ke gebeurtenissen voor. Hoewel hij in een zeker isolement leefde, kon hij veel vriendschapsbanden sluiten. Brosio maakte vele reizen in alle de len van de Sowjetunie. Overal werd hij getroffen door de levendigheid, het geduld, de opgewektheid en de intelligentie van het Russische volk, dat tegelijkertijd nieuwsgierig naar de buitenwereld en uiterst nationa listisch was. Voordat hij In december 1951 Mos kou verliet om naar Londen te ver huizen, had hij een belangrijk deel gehad in de totstandkoming van het Italiaanse vredesverdrag en ande re zaken, die daar direct verband mee hielden. Amerika In Londen kreeg hij gelegenheid om een belangrijke bijdrage te leveren aan de oplossing van de kwestie Triëst, die de betrekkingen tussen Joegoslavië en Italië in gevaar bracht. Hij was de auteur van het akkoord van Triëst en toen zijn Londense tijd zich ten einde spoedde, vroeg men zioh af, of bet niet verstandig zou zijn, hem minister van buitenlandse zaken te maken. Het gebeurde niet. Men vond het in Rome blijkbaar nog beter, hem als hoogste vertegenwoor diger van zijn land naar de Verenigde Staten te zenden. In Washington voel de hij zich dadelijk thuis. De rust van de parken, d.e pracht van de omge ving en de hartelijkheid van de bevolking maakten een onvergetelijke iridruk op hem. Zes jaar bleef hij in de States, maakte daar Eisenhower mee als president en zag de pijlsnelle opkomst van John F. Kennedy. Op Alaska na bezocht hij alle vijftig Amerikaanse staten, ook Hawaii. In 1961 verhuisde hij opnieuw, nu naar Parijs, waar hij van nabij het optreden van generaal De Gaulle heeft kunnen gadeslaan. Parijs was voor hem bekend ter rein. Hij was er voor het eerst in 1924 Een Westduitse soldaat maakte met een bulldozer de ingang vrij van een grot in de „Witte Klip pen" bij het plaatsje Osterode, om de autoriteiten toegang te verschaffen tot het binnenste van de berg. Volgens geruchten zou den hier belangrijke Nazi-docu menten uit de Tweede Wereld oorlog verborgen zijn. Bij Oste rode werd aan de fabricage van de beruchte V-l-wapens gewerkt. Medestander van Lysenko ontslagen MOSKOU Michail Olsjansky, een medestander van de Russische bioloog Trofim Lysenko, is gisteren ontslagen als directeur van de academie van landbouwwetenschappen in Moskou. Zijn opvolger is Pavel Lobanov, die de post terugkrijgt welke hij van 1956 tot 1961 vervulde. Lysenko verloor zijn invloedrijke functie als hoofd van het instituut voor de erfelijkheidsleer toen Chroesjtsjow viel. Vorig jaar beschul digde Olsjansky een groep klassieke genetici van een politieke lastercam pagne tegen Lysenko. Dr. H. N. Boon op Binnenhof: geweest en in 1936 was de Franse hoofdstad het doel van zijn huwe lijksreis. Tijdens de fascistische pe riode in Italië reisde hij er nogal eens heen om er de sfeer van de vrijheid op te snuiven, hoe verward de situa tie in het vooroorlogse Frankrijk vaak ook was. Het was in Parijs, dat hem het verzoek bereikte, zich be schikbaar te stellen als secretaris generaal van de Navo, nadat onze landgenoot mr. D. U. Stikker om gezondheidsredenen ontslag had ge- Het is voor Brosio bepaald geen straf, dat hij in Parijs „moet blijven", omdat het Navo-hoofdkwartier daar gevestigd is. Hij zou nog graag een reis naar Peking maken, maar daar zal voorlopig wel de tijd voor ontbre ken. Bovendien is het de vraag, of men er in communistisch China be hoefte aan heeft, een van de topfigu ren van de Navo binnen haar grenzen te laten rondneuzen. Ex-kanselier kritiseert FS (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Europa staat niet voor een keus tussen de eigen in tegratie en de band met de Ver. Staten. Er moet zowel aan een verdere ontwikkeling van het Europese eenheidsstreven als naar de verdere uitbouw van de huidi ge Atlantische samenwerking tot een Atlantische Gemeenschap worden gewerkt. Dit zei gisteravond dr. H. N. Boon, hoofd van de gecombineerde Neder landse vertegenwoordiging bij de Navo (Noordatlantische verdragsorga nisatie) en de O.E.S.O. (Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling), die beide te Parijs zijn gevestigd. Hij sprak in de Rolzaal op het Binnenhof, op uitnodiging van het Nederlands genootschap voor interna tionale zaken over het onderwerp „At lantische samenwerking". Parallellisme Dr. Boon legde er de nadruk op, dat het parallellisme tussen beide ontwik kelingen niet uit het oog mag worden verloren. Gebeurt dit wel, dan wordt schade toegebracht aan het wezen van de Atlantische samenwerking. juist deze dient de grondslag te blij waarop de Europese eenheid behoort te zijn en te blijven gevestigd. Wel wordt het tijd, aldus dr. Boon, dat positieve elementen worden inge bracht in de Atlantische gemeenschap die tot dusver slechts door een ge meenschappelijk gevaar (het agressie ve communisme) bij elkaar werd ge houden. Voornamelijk dient er iets te gebeuren op het gebied van de kern bewapening. Dan wordt ook het ont staan van allerlei nationale kernmacht- jes vermeden. De heer Boon rekende af mét de bewering, als zouden de Europese landen zelf hun verdediging, kunnen bekostigen. De Amerikaanse defensie uitgaven zijn driemaal zo hoog als die van de Europese landen bij elkaar en viermaal zo hoog als die van de zes EEG-landen. Op het gebied van de kernwapens is de Amerikaanse inbreng in de Navo 9598%. Daarbij dient men te beden ken, dat de conventionele bewapening van Europa in geval van nood slechts betrekkelijke waarde heeft. Zij, die een onafhankelijke Europese kern macht nastreven zijn wellicht uit op het bevorderen van nationale belangen. De vorming van een Derde mocht tUs- sen de Ver. Staten en de Sowjetunie zou Europa tot het instrument van land maken. Het voornaamste doel van de Navo is nog steeds het voorkomen van communistische overweldiging het bewaren van het gemeenschappe lijke erfdeel. Een zinvolle verdediging is dan ook slechts in Atlantisch ver band mogelijk, zoals minister Luns nog onlangs in de Tweede Kamer ver klaarde. Bonn viert einde oorlog niet BONN Kanselier Erhard en zijn kabinet waren het er gisteren una niem over eens, dat 8 mei, de 20ste verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa „geen gelegenheid voor de Duitsers is om te vieren". Het kabinet had nagegaan hoe Duitsland deze datum in acht zou moeten nemen. De woordvoerder voor de kanselier, perschef Karl Günther von Hase, zei, dat daar een viering van de hand gewezen werd, het kabinet zich uit sprak voer „een herdenking van hel feit op een praktische manier". Hier onder vallen een rede van Erhard voor tv en radio en het leggen kransen bij gedenktekens door leden van de regering. BONN Felle kritiek welke door ex-kanselier Konrad Adenau er werd geleverd op de Verenigde Staten heeft in West-Duitsland een ware politieke rel ontketend. Bildzeitung, het blad met de groot ste oplaag, wijdde gisteren het grootste deel van zijn voorpagina aan een artikel waarin gezegd wordt dat Adenauer heeft ver klaard dat de VS in Europa ge faald heeft. Amerika kijkt alleen naar Azië en het is blind voor gevaar. Als gevolg hiervan heerst wantrouwen in Duits land, aldus zou de ex-kanselier heb ben verklaard. Dit interview met Adenauer werd oorspronkelijk afge nomen door een correspondent van het Amerikaanse blad New York Times, maar Bildzeitung heeft dit gedeeltelijk overgenomen. De plaatsvervangend voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij, Erler. beschreef dit vraagge sprek als „wilde amok. die het ver trouwen en de vriendschap vernielt en de veiligheidsbelangen van de federale republiek bedreigt". Dr. Adenauer zelf zei. dat het verhaal, zoals het door het Westduitse blad is weergegeven „scherper en strenger van toon is dan ik heb gebezigd met de Amerikaanse correspondent". Hij had particulier, vertrouwelijk en een open gesprek gehad met de correspondent Adenauer vond het goed dat de journa list gedeelten publiceerde van wat hij gezegd had. op voorwaarde dat deze het alleen op voorzichtige, ingetogen manier roti gebruiken. De journalist schreef: Adenauer meent, dat door communisten geleide volksfronten de macht in Frank rijk en Italië zullen overnemen wanneer De Gaulle verdwenen is. Hij verwacht dat de Westduitse wil, zich tegen Sow- jetdruk te verzetten, zal ineenstorten. Wij leven in een periode die kritieker dan ooit sinds '45 en zich richtend tot de Amerikaan, „uw land, het grootste in westen, doet niets. Het wil het gev niet zien", aldus zou Adenauer hebben verklaard. Erler, die Adenauers verklaring af keurde. zei dat de ex-kanselier de feiten van buitenlandse politiek en militaire kennis onjuist heeft voorgesteld. Hij was van mening dat de VS wel degelijk het gevaar in Europa onderkennen. In Washington sprak het ministerie van buitenlandse zaken het bericht van Ade nauer als zou hij met president Kennedy destijds een overeenkomst hebben gete kend die inhield dat de VS in Europa raketten van middelbare afstand zouden opstellen, tegen. nen met de bestudering van de offertes van vier combinaties van bankiers voor de financiering van een oliepijpleiding van Triest over de Beierse Alpen naar Ingolstadt in West-Duitsland. De pijplei ding. die ongeveer 480 km lang zal wor- den. zal ongeveer 160 miljoen dollar gaan Het project, waartoe m november in Den Haag werd besloten door elf maat schappijen moet in 1967 gereed zijn. De elf zijn: de Koninklijke/Shell-groep. BP. de Amerikaanse Esso en Continental Oil. de Italiaanse Enip en uit West-Duitsland Deutsche F.rdoel AG. Gelsenberg Oei. Deutsche Mobil. Wintershall en Mara thon. Transalpine Linie AG in München is belast met de voorbereiding van de bouw. Volgens zegslieden zal eerst wor den begonnen met de aanleg van twee tunnels onder de Alpen ten behoeve van de pijpleiding. De inschrijving voor de banken is maandag gesloten. (Van onze correspondent) BONN Met succes is gisteren vooi het eerst een debatmethode in de Dnitse Bondsdag toegepast, die veel belooft voor de toekomst en die ertoe kan mede werken het parlement by de bevolking populair te maken. Bondskanselier Erhard heeft die methode aanbevolen. De Duitse t.v. was blij het bewuste debat te hebben uitgezonden. Volgens deze methode krijgt een afge vaardigde die op de sprekerslijst voor komt vijf minuten mits.... hij uit het blote hoofd en niet van een papiertje spreekt. Doet hij dit laatste toch dan wordt hem door de voorzitter het woord ontnomen. Na vier minuten wordt hem bij interruptie: ..nog één minuut" toe gevoegd en moet hij zijn „verhaal" dus afronden. Er werd op deze wijze een flitsend debat opgebouwd. Het ging op recente uitlatingen van president De Gaulle inzake de Duitse eenheid. De levendig heid werd mede bevorderd doordat ook de bewindslieden Erhard en Schroder kernachtig inhaakten op het naar voren gebrachte. Voorlopig wordt dit experiment alleen nog bij het zg. actuele uur. een vragen- uur in het Duitse parlement, toegepast. TV-kiikers zeiden zeer van dit parle mentaire uurtje te hebben genoten. Erhard ziet bij bredere toepassing een mogelijkheid om de volksvertegenwoor diging dichter bij de mensen te brengen. De plaatsvervangende premier i Oost-Duitsland. Bruno Leuschner, gisteravond op 54-jarige leeftijd trombose overleden. Leuschner. die op 12 augustus 1910 als zoon van een schoenmaker in Ber lijn werd geboren, behoorde tot de oude garde van de communistische partij. Hij zat tijdens de Nazi-periode in verscheidene concentratiekampen en gevangenissen. Hij was sedert 1955 vice-premier. MOSKOU Premier Kosygin van de Sowjetunie is vandaag in Noord- Korea aangekomen voor een vriend schappelijk bezoek op uitnodiging van de regering in Pjongjan. aldus is gis teren door het persbureau Tass be kendgemaakt. De premier bezocht voor zijn ver trek Peking, waar hij op een banket zijn Chinese collega Tsjoe en-Lai ont moette. Kosygin heeft op zijn door- naar Noord-Vietnam eveneens Pe king aangedaan. Hoewel buitenlandse waarnemers in de Russische hoofdstad een aanzien lijke verbetering in de betrekkingen tussen Rusland en Korea was opge vallen, kwam het bericht dat Kosygin naar Korea ging, als een verrassing. Men ziet de tochten van de Russische premier naar de bondgenoten van China als een poging de spanning met Peking te verminderen. Men acht het zeer onwaarschijnlijk dat dit bezoek zonder medeweten van Peking is ge schied. Onzekerheid rond nieuwe kardinaal PRAAG Het is nog steeds niet zeker, of de Tsjechische aartsbis schop, Josef Beran, die door de paus tot kardinaal is benoemd, toestem ming zal krijgen van zijn regering, om naar Rome te gaan en daar de kardinaalshoed in ontvangst te ne men. Het Tsjechische persbureau Ceteka heeft echter de geruchten tegengespro ken, dat de 73-jarige geestelijke in een dorpje in Zuid-Bohemen zonder bewe gingsvrijheid zou worden vastgehouden. „De voormalige aartsbisschop woont in Radvanov bij Tabor en kan daar vrij bezoekers ontvangen," aldus het persbu- listen lastig gevallen wil worden. Giste ren probeerde men vanuit Bonn de aanstaande kardinaal telefonisch te be reiken, maar een Tsjechische telefoniste vertelde, dat hij te oud en te zwak was om aan het toestel te komen. Het was opvallend, dat in de verkla ring van Ceteka met geen woord werd gerept van de verheffing tot kardinaaL Slechts werd gesproken van de „voorma lige aartsbisschop van Praag". Beran is namelijk in 1949 door de communisten afgezet. PARIJS In Franse regerings kringen heeft men ontkend dat Frank rijk de bouw tracht stop te zetten van een raket door de ELDO, de Europese organisatie voor de bouw van ruimte raketten. Dinsdag had men in Bonn verklaard dat de Franse regering eind januari had laten doorschemeren, dat zij het huidige project voor de bouw van een drietrapsraket in Europees yerband wilde opgeven en aandacht wilde schenken aan een volkomen nieuw plan, omdat de kosten van het huidige project veel te hoog zouden zijn. Bij het project waaraan tot dusver gewerkt is zou Engeland de eerste trap van de Europese raket leveren, Frankrijk de tweede en West-Duits land de derde. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. I Kinderen van 14 en 15 jaar die ver vooruit zijn in wiskunde krijgen in Moskou op een speciale school les in algebra, meetkunde en fysica tot aan het niveau van het derde jaar aan de uni versiteit. De onderwijzers treffen soms in don kere hoeken kinderen aan die tot diep in de nacht hard aan hun vraagstukken werken, zo meldt het Russische pers bureau Tass. I Antoniëtte Maria Fa- vretti, een ongehuwde onderwijzeres in Floren ce, heeft haar flat en ongeveer 6.000 gulden aan spaargeld aan haar hond nagelaten. Sinds haar dood wordt het dier verzorgd in een asiel. I Het HooggrrechtsAof van Kaapstad hseft Zuidafrikaan P. M. Ame rika toestemming gege ven van zijn vrouw D. J. Amerika weg ta gaan. Tijdens het proces werd de rechter gezegd dat de meisjesnaam van me vrouw Amerika, mejuf frouw Afrika is. „Dit is •de eerste maal dat ik hoor dat Amerika zijn belangstelling in Afrika heeft verloren", zo luid de ..et commentaar van de rechter. I Het Britse leger heeft op een veiling 8.715 over tollige fezzen verkocht. De otijve rood-vilten hoeden met zwarte kwasten werden in 1962 vervaardigd voor de King's African rifles. De ze beroemde bataljons zijn echter sedertdien opgenomen in de legers van de nieuw onafhanke lijke landen, waar rij voorheen gestationeerd waren. De fezzen zijn gekocht door Leslie Cor- field, directeur van een exportfirma, die 9190 gulden voor de hele par tij betaalde. Reactie op De Gaulles eis Erhard achter Ver. Staten WASHINGTON President Johnson heeft gisteren duidelijke taal gesproken ten aanzien van De Gaulles eis van terugkeer naar een goudstandaard. In een bijzon dere boodschap aan het Congres zei Johnson, dat zij die hopen dat de dollar zwakker zal worden te vergeefs hopen. Terugkeer naar een stelsel dat uitsluitend op goud gebaseerd is een stelsel dat heeft geleid tot de crisis van het begin der jaren dertig is geen oplos sing die de wereld zal aanvaarden. ,Wy moeten voortbouwen op het hui dige stelsel, dat de wereld de afgelo pen twintig jaar goed gediend heeft", aldus 6e president. Ook kanselier Er hard van West-Duitsland is weinig en thousiast over de ideeën van de Franse president. Wees ervan verzekerd dat wij mets zullen doen dat de dollar kan benadelen, zo verklaarde Erhard. President Johnson somde in zijn boodschap aan het Congres een aantal maatregelen op. die ten do-] hebben het internationale vertrouwen in de dollar te herstellen en het aanhouden-1 mingen. 1 de tekort op de Amerikaanse betalings balans te vermindern. Hij deelde mee dat hij gisteren een besluit heeft ondertekend waarbij de rente-egalisatiebelasting van toepas sing wordt verklaard op aan het bui tenland van Amerikaanse banken van een jaar of langer. Voorts vraagt Johnson het Congres de belasting op het kopen van buitenlandse effecten in de Ver. Staten met twee jaar te verlengen. De nieuwe belasting geldt niet voor leningen aan de ontwikke lingslanden. Volgens Johnson heeft de Canadese regering de verzekering gegeven dat zij zal trachten te voor komen dat de rente-egalisatiebelas ting leidt tot een vlucht van dollars naar Canada. Het staatshoofd is van voorts van plan het Congres toestemming te vragen voor een vermindering van de artikelen die Amerikaanse toeristen vrij van rechten uit het buitenland mogen meebrengen. De Amerikaanse regering zal haar po gingen tot het bevorderen van de export verdubbelen. In verband met de sterke toeneming van het tekort op de betalingsbalans in het vierde kwartaal van 1964 drong Johnson er bij de defensi»- en buiten- landse-hulpautoriteit«»n op aan de uitga ven in het buitenland tot een minimum te beperken. Bij de Amerikaanse zaken lieden en bankiers drong hii aan op een constructieve samenwerking met de re gering ter besche-ming er. verbetering van de positie van de dollar. Tenslotte kondigde Johnson aan. dat hij volmacht Ml, vrageo voor uitl -eiding van de tti- buitenlandse beleggingen Amerikaaanse onderne-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5