SgSS» Kermis op zondag is niet aan de orde Leids verenigingsleven in ernstige ruimtenood 3} Te kust en te keur ^ZoUrsmetemeigen stijl Mode voor a.s. moeders op Gerzons lenteshow NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 Donderdag Bovenzaal Bevrijdingskerk. 8 uur: afd. Leiden Zuid-West Christen vrouwen bond. jaarvergadering. Breestraat 85. 8 uur: dlploma-uitrei- jonggezel-zetters, -drukkers en .diepdrukkers. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met Galante Listen. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Quartetto Italiano. Den Haag: Gemeentemuseum. 8.15 uur: Willem Noske. viool. e.a. Vrijdag Academiegebouw, 4 uur: Inauguratie dr. F. R. Noske (muziekgeschiede- nis). Den Burcht, 8 uur: amateursconcours El-mior. Hoogl. Kerkgracht 28: Leidse Smalfilm ol Liga 8 uur Joop Pieëte over fotografie in eside film (met filmvertoning). Kleine zaal Gehoorzaal, 8 uur: liede- 'ond Thea Ekker-van der Pas. so- dJpraan; met medew. van George van Re- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: I Haagsche Comedie met Na de Zondeval. Zaterdag Hortus, 2.15 uur: excursie Kon. Ned. iNatuurhist. Vereniging. I Wijkgebouw Oude Vest 13 8 uur: C.J.V. dt De Valk, gespreksavond. Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdver- irtband, G.J.O.-avond (12 tot 16 jaar). Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering Nieuw Brunhilde. Doelenkazerne. 10.30 uur: jaarverga dering afd. Zuid-Holland-Noord Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers. Den Haag: Kon, Schouwburg, 8.15 uur: S Haagsche Comedie met Koning Lear. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met De Parijse Bruiloft. Scheveningcn: Kurzaal, 8.15 uur: Re- ^1 lidentie-Orkest. Welke apotheekT Open voor spoedeisende gevallen: Cen traal, Breestraat 74,tel. 20552 en apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp. ■Apotheek Oegstgeest is zondag geslo- van 8 tot 24 uur, apotheek Voorscho len is zondag gesloten van 8 tot 22 uur. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De dood slaat driemaal toe (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9,15 uur): Erotiek CIS jaar). I Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Levend in gemetseld (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De vloek n (j van het Egyptische graf (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Muriël (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Good neighbour Sam (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: schilderijen, tekeningen i grafiek van Fer Hakkaart (van 30 januari tot 1 maart). Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk- Jteeg: schilderijen, tekeningen en gra fiek van I. van Bommel, S. v. d Kruit, ™3.H. van Trigt en K. v. d. Water (dagelijks van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur, tot en met 20 febr.). Wassenaar: kunstzaal Heuff. Hof laan 7. tentoonstelling 'van keramiek, schilde i grafiek (van 30 jan tot en met 18 febr., dagelijks van 1017 uur. ook op vrijdagavond van 810 uur; op zondag uitsluitend na afspraak). gel Repetities in tocht en drup (Van een onzer redacteuren) LEIDEN „U kunt er zeker van zijn, dat wij van deze toestand op de hoogte zijn. Ik ben van mening dat er zo spoedig mogelijk iets moet worden gedaan om er het hoofd aan te bieden". Dat zei wethouder San- nes ons gistermiddag toen wij met hem een gesprek hadden over de ruimtenood waarin vele Leidse verenigingen die regelmatig moeten repe teren, verkeren. Gemeentebestuur gaat er nu toch iets aan doen ..Als wij hieraan niets .zouden doen, zou het culturele leven van onze stad beslist schade lijden. Dat doet het nu al. U moet ook eens denken aan de vrijetijdsbesteding. Men heeft het er al over, dat deze voor bepaalde mensen een probleem zou worden. Maar als dan datgene wat we hebben niet in stand kan worden gehouden, wordt het probleem nog groter". Begaan met „lot" Uit deze woorden blijkt duidelijk, dat het- gemeentebestuur begaan is met het ..lot" van de verenigingen die met deze dingen week in week uit-hebbtn te maken. Er zijn muziek korpsen toneelverenigingen, zangvere nigingen en nog andere die het heel moeilijk hebben. De grote vergader zalen in de stad kunnen niet worden gehuurd omdat deze huren in de-regel niet aan de lage kant zijn en ook omdat ze voor tal van andere activi teiten worden gebruikt. En vele ruim ten waar deze verenigingen dan wel repeteren. voldoen niet aan de eisen. Zo is er een muziekkorps in onze Het gebouw van 1JDO dat mo gelijkheden lijkt te bieden voor het Leidse verenigingsleven. Foto N. v. d. Horst. stad dat in een afgedankt schoolge bouw moet repeteren. De omstandig heden zijn daar van dien aard dat de muzikanten hun jas moeten aan houden. Het töcht en lekt er. Dan is het alleszins begrijpelijk, dat de leiding van zo'n vereniging moeite moet doen om de leden bij elkaar te houden. Want wil men er plezier in houden, zijn vrije tijd op deze wijze te vullen, dan moet toch wel aan de elementaire voorwaarden wor den voldaan. En een van deze is- een goed onderkomen. Eenzelfde klacht doet zich voor op het gebied van de huisvesting van kunstenaars. Er zijn er die genoegen moeten nemen met een omgeving waarin elk comfort ontbreekt. Ande ren zitten eenvoudig zonder. Dat dreigt trouwens met enkele vereni gingen ook het geval te worden. Misschien twee panden Ervan doordrongen zijnde dat lijde lijk toezien hier de dood van het plaatselijke verenigingsleven zou be tekenen, hebben B. en W. nu in prin cipe besloten, te trachten enkele loka liteiten in de binnenstad voor dit werk beschikbaar te stellen. Men heeft het oog laten vallen op de school aan de Breestraat, naast de Waalse kerk. en het pand van IJdo op de hoek van de Hooglandse Kerkgracht en de Koppenhinksteeg. De school aan de Breestraat is eigendom van de gemeente. Er zit nu nog een rooms-katholieke school voor buiten gewoon lager onderwijs in. maar deze gaat eruit als de nu in aanbouw zijn de school in de omgeving van de nieuwe Meisjes-H.B.S. klaar is. Dat zal omstreeks september zijn- Dat kost wel wat Wethouder Sannes legde er tegen over ons de nadruk op. dat dit nog maar een principebesluit is. Het is bijv- nog niet te zeggen hoeveel de verbouwing en inrichting van de be doelde panden, die uiteraard voor deze nieuwe functie geschikt moeten worden gemaakt, zullen gaan kosten. Wordt dat bedrag te hoog. dan is het de vraag, of het kan doorgaan. In ieder geval zou dan tot uitstel kunnen worden besloten. De oplossing van dit vraagstuk moet namelijk passen in net kader van de financiële mogelijkhe den van de gemeente. En die zijn, zoals de publikaties van de laatste weken wel hebben aangetoond, niet al te ruim! De verenigingen moeten dus op grond van de bereidheid van B. en W. om hieraan iets te gaan doen niet al te hoge verwachtingen bouwen Op het ogenblik is alleen van belang dat het gemeentebestuur het plaatse lijke verenigingsleven als het enigs zins mogelijk is graag van dienst wil zijn. Dood in de pot Wij onderschrijven krachtig de me ning dat een teruggang in het koor-, muaiek- en toneelleven door gebrek aan lokaliteiten ernstig moet worden betreurd. Als hieraan geen halt wordt toegeroepen, zal men spoedig de dood in de pot vinden. Het is in deze tijd toch al moeilijk het verenigingsleven op peil te houden. Collecte in Leiden voor de min der-validen LEIDEN Zaterdag houden St. Li- duina en de afd. Leiden van de Alg. Ned. Invalidcnbond hun collecte voor de re validatie van mindervaliden van alle ge zindten. Collectanten kunnen zich melden bij Ons Centrum. Hooigracht 84, van 10 uur 's morgens af. Men kan ook een halve dag meewerken. Helpt allen mee. deze collecte tot een succes te maken! Weth. SANNES nood is bekend Een^S-^"tenn8tUUrIUWer fXéA«Joe3d Inbraken in keten van aannemers LEIDEN Woensdagnacht is inge broken in een aantal materiaaliketen van een aamnemer, die werk in uitvoe ring heeft aan de Bachstraat. Er wer den zes hangsloten vernield. Voor zo ver men kon nagaan wordt er niets vermist. Ook werd ingebroken in een keet van een andere aannemer op een aangrenzend bouwterrein. Ook hier wordt niets vermist. Wel werd van het werk in aanbouw een 25 m lange drie- polige elektriciteitskabel ontvreemd. In dezelfde nacht werd van een in de De Laat de Kanterstraat geparkeerde auto een hoes weg; Nieuw Brunhilcle jubileert SPORT 40 jaar damessport (Van onze sportredacteur) LEIDEN Achter de schermen van de sport zijn gelukkignog mensen te vinden, die zich ontpoppen als ware idealisten. Zo'n idea- liste is oök mevrouw A. v. d. Kloot-van Ingen Schenau, secretaresse van de thans veertigjarige dames gymnastiek-, atletiek- en volley balvereniging Nieuw Brunhilde. Helaas is mevrouw Van der Kloot plotseling ernstig ziek geworden, zodat zij ons deze week geen blik kon gunnen achter de schermen. Gelukkig waren er echter en kele andere dames onmiddellijk bereid het een en ander te vertellen. Maar allereerst wensen wij mevrouw Van der Kloot, die anders zater dag met haar vereniging zou hebben gejubileerd, een algeheel en voorspoedig herstel toe. Ondanks de ziekte van de secreta resse gaan jubileumrecepti,e en -uit voering zaterdag toch dooi1 De voor bereidingen waren reeds in een te ver gevorderd stadium. Hieruit blijkt al onmiddellijk dat de dames wat betreft het organiseren heus hun „mannetje" wel staan. Dat is in het verleden ook al gebleken. Trouwens wat te denken van de beginjaren, toen er nog met argwanende blikken werd gekeken naar de „vrouw in de sport". „Maar dat is nu heel anders. De tijd van de verplichte lange zwarte kou sen, de zwarte directoire met lange pijpen en het idem gekleurde plooi rokje, ligt ver achter ons. De kleding is anders evenals de oefenstof', zegt de presidente van Nieuw Brunhilde, mevrouw E. Kiss-Herweyer. Idealisme Een ding is echter gebleven sinds die bescheiden beginjaren, nl. het idea lisme. „We leggen beslist geen nadruk op het wedstrydturnen. We willen gymnastiek brengen voor iedereen. Aan de uitvoering doen ze ook alle maal mee, of ze goed zijn of minder goed. Ons doel is altijd geweest dc jeugd een goede lichamelijke opvoe ding te geven", luidt de uitspraak. En die doet het in deze tyd, waarin op de scholen om allerlei redenen nog te weinig aan die lichamelijke opvoeding wordt gedaan, goed. De atletiek is de kleinste van de drie afdelingen, maar de resultaten zijn toch wel bemoedigend. De meisjes B en C behaalden in het afgelopen jaar een derde plaats bij het Zuidhollands kampioenschap. In de zomermaanden wordt er tweemaal per week op de sintelbaan getraind en in de winter maanden zoeken de veelal jeugdige atleten de zaal in de chr. ulo bij de Leidse Hout op. Volleybal is de jongste spruit. Eerst deed men ook nog aan handbal, doch die afdeling strandde op de in Leiden zo langzamerhand berucht geworden veldennood. De volleybalafdeling is het troetel kind van mevrouw Van der Kloot. Zo'n tien jaar geleden gaf zij de stoot tot de oprichting ervan en momenteel draaien twee teams mee in de hoogste klasse van de afdeling Leiden. Erg bezet Ook in de damessport en zeker bij een vereniging als Nieuw Brunhilde met bijna 500 leden valt of staat de zaak met de leiding. Die leiding be staat uit louter dames. En wat ze doen is lang niet mis. Vijf avonden in de week is men op diverse plaatsen in de stad bezig. Gymnastiek wordt bedreven in de zalen aan de Du Rièu- straat, de meisjes-HBS en het gymna sium. In het gymnasium spelen en oefenen ook de volleybalsters. Alle touwtjes van alle afdelingen komen hijeen in het bestuur dat uit zeven dames bestaat. Deze dames zijn enkele avonden in de week druk bezet met de zaken van Nieuw Brunhilde. Zij zijn de enkelingen, want de tijd dat leden van een turnvereniging bijvoorbeeld nog vijf avonden voor hun plezier in een zaal gingen oefenen, is voorbij. De mensen van tegenwoordig hebbel niet zoveel tijd meer. Een veel gehoorde klacht, die ook In Nieuw Brunhilde wordt gehoord. Be grijpelijk overigens, want de vereni ging telt veel jongedames, die nog moeten leren. „De december-maand en de maand van het paasrapport zijn onze zwarte maanden. Gaat het niet goed op school, dan worden zij van de ontspanningsvereniging afgehaald", verzucht mevrouw Kiss. De toekomst gaat echter voor. Er zijn ook groepen waar het ver loop juist een gunstiger wending heeft genomen. Dat zijn de groepen kleuter en huisvrouwengymnastiek. Toch mannen De zeven dames van het bestuur redden het weL Maar toch helemaal zonder mannen gaat het ook bij Nieuw Brunhilde niet. Drie heren moeten er aan te pas komen om de dames bij te staan bij de training. De heer H. E. den Hertog doet dat bij de keurturn- groep. de heer S. Dammer verzorgt de atletiektraining en voor het volleybal hebben de dames de hand weten te leggen op de heèr F. Zilverentant. Ze hebben echter alleen op het gebied van de training iets te vertellen, want de dames houden het liefst alles in eigen hand. Dat is namelijk al veertig jaar goed gegaan. V. V V.-voorsitter Harteloh (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Ik heb het verslag van de raadsvergadering net in de krant gelezen en heb over het lunaparkdebat vandaag ook al met iemand gesproken, maar ik moet u zeggen dat ik dit niet goed begrijp: waarom heeft de prot.-chr. fractie hier de zondag bijgehaald, terwijl dit probleem toch helemaal niet aan de orde is?" Een sportief Engels pak van grijs blauwe denim; de pantalon is voorzien van klitteband. LEIDEN Met een goede show in zijn zaak aan de Breestraat heeft Gerzon's modehuis gisteravond een aantal aanstaande moeders 'op de blijde gebeurtenis en de komende lente voorbereid. In veelal lichte, vrolijke tin ten passeerden japonnen, overgooiers, rokken (met klitteband) en blouses, foundation en lingerie, babykleertjes en nuttige geschenkjes voor nieuwe wereldburgers de revue. Aanstaande moeders van tegenwoor dig kunnen zich naar believen eenvou dig, sportief en zelfs chic kleden. Aar dige voorbeelden daarvan waren de gemakkelijke overgooiers en door- knoopjaponnen (Schotse ruiten, effen linnen, katoentjes met bloemetjes of frou-"frou-ruitjes en soepele stoffen als tricel en terlenka), de vlotte pantalons met-jakjes (van denim) en de kanten linnen feestjurkjes met korte bo venlijfjes (empire-stijl). Modeaccenten waren niet vergeten: we zagen diep uitgesneden V-décol letés, gerende rokken, ronde halsjes met (doorgestikte of organza) kraagjes en garneringen van kant. Shift Heel geslaagd waren een blauwe be drukte shift met diepe zijsplitten, waaronder een rok van dezelfde stof werd gedragen, een gestreept Scandi navisch strandpakje (short met jakje», een grijze robe-mant eau en een „wik keljapon" waarbij de overslag links achter eindigde. Veel gebruikte kleuren waren rood, roze, zachtgroen, lichtblauw, marine blauw met wit, oranjegeel en (bij de cocktails) zwart. Voor de baby's waren er ten slotte grappige snufjes, zoals een „boxpak" van badstof, een nachthemdje dat tege lijk trappelzak is en petticoat-broekjes, met ruches,, kantjes, strikjes en kwik- jes. RIJNSBURG De Hervormde school vereniging houdt morgenavond haar jaarvergadering in de Prinses Irene- school. Na afloop van het huishoudelijke gedeelte worden enkele onderwijsfilms vertoond. Aanvang 7.45 uur. Deze woorden tekenden wij op uit de mond van de heer J. A. Harteloh, voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Leiden. Zoals bekend, vroeg het bestuur van de VVV het gemeentebestuur het Schuttersveld een vijftal jaren enkele dagen in het voorjaar te mogen ge bruiken voor het houden van een luna park. Met de eventuele baten wil men de basis leggen voor een cultureel evenement in de Sleutelstad. In de krant van gisteren stond het: B. en W. stelden voor niet in de Stille Week en ook niet op eerste Paas- of eerste Pinksterdag; de prot.-chr. frac tie wenste de zondagsrust in het alge meen te beschermen en stelde voor niet in de Stille Week en ook niet op een zondag. Het voorstel van B. en W. werd na een korte maar nogal ver warde discussie aangenomen. De aanneming van het B. en W.- voorstel wil intussen niet zeggen dat Leiden op zondag een lunapark krijgt. Het ligt niet in het voornemen van het bestuur der VVV, dat te bevorde- Voldoende ontzien De heer Harteloh zei ons: U moet bedenken dat. wij een ver eniging voor de hele Leidse bevolking zijn. Er zijn in die bevolking groepen die bezwaar maken tegen een lunapark op zondag. Met deze opvatting zullen wij ook rekening houden. Anderen vragen zich af: waarom op zondag wel een voetbalwedstrijd en andere ev ten en niet een volksvermaak als het lunapark? In ons bestuur zitten mt sen die tegen zouden stemmen. In en W, vindt men ze ook. Maar men weet uiteraard niet of dat altijd zo zal blijven. Het. college v B. en W. kan alleen zeggen hoe het zelf over denkt., zoals het bestuur v de V.V.V. uitsluitend voor zichzelf kan spreken. Ik kan u wel zeggen, dat dit h bestuur niet speelt. Door het besluit dat de raad nu heeft genomen niet in de Stille Week en ook niet op ste Paas- of Pinksterdag lijkt mij de zondag voldoende ontzien. Wij stel len ons voor, het lunapark te beginnen op maandag tweede Paasdag. Ên dan nog niet. eens 's morgens, maar na dt kerkdiensten. Ik kan me niet. voor stellen dat zelfs orthodoxe protestan ten daartegen bedenkingen 'zuBlen hebben. Het lunapark wordt, dan op dinsdag i woensdag voortgezet Daarom vind ik het óok zo vreemd it men er in de raad over is begon- m, De vraag is hélemaal niet aan de orde." zou worden gehouden niet voldoende gegrond was. Kon men èr, gezien de praktijk in Leiden, gezien de gedrags lijn van het gemeentebestuur en ook van het bestuur der WV ten aanzien van dergelijke vermakelijkheden, ook zonder wijziging van het B. en W.- voorstel niet zeker van zijn dat aan de zondagsrust niet zou worden ge tornd? En als de VVV-kermis, die veel jeugd trekt, om kans van slagen te hebben in de Paas- of Pinkster-vakan tie moet worden gehouden, dan. vol doet het voorstel van B. en W. toch aan de voorwaarde van handhaving van de zondagsrust door de eerste Paas- of Pinksterdag daarvan uit te sluiten? De onzekerheid zal zijn ontstaan doordat in de toelichting van B. en W. werd gesproken over een kermis „in „In het voorjaar" Wij hebben de indruk dat de vrees bij een aantal raadsleden dat dit voor- jaars-lunapark nog eens op zondag DE HEER HARTELOH de zondag niet in het geding het voorjaar". De prot.-chr. fractie heeft elke mogelijkheid dat er ook een zondag mee gemoeid zou zijn willen uitsluiten. Uit de verklaringen van de heer Menken in de raad en van de voorzit ter der VVV valt evenwel te conclu deren dat een actuele aanleiding hier voor ontbrak. Een kermis op zondag zal er in Lei den voorlopig niet zijn! En mocht de gedachte nog eens in deze richting gaan, dan hopen wij dat begripvol overleg of desnoods een brced-geargumenteerd raadsdebat dat zal weten te voorkomen. Wij vinden dit onderwerp wel zo belangrijk dat het niet met een haastige, ja over rompelende stemming mag worden af gedaan. Het verdient op z'n minst se rieus overleg in B. en W. en in (en wellicht ook tussen) de fracties van de gemeenteraad. Ds. Harinck komt niet naar Leiden LEIDEN Ds. C. Harinck van Utrecht heeft bedankt voor het beroep van de Gereformeerde Gemeente van Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3