Tuinder voert winstdeling uit geloofsovertuiging in „Het komt niet alleen de werkgever toe Leidse Schaakbond Uitstekend herstel van Alphen 1 Hokij zonder Adair won van Noors Gamlebyen Kaasunie wil controle op kwaliteit kaas Raffinaderij nodig in N oordzeekanaalgebied Rijnsburg en Kangeroes legden beslag op titels Beste remedie tegen A-griep: KNOFLOOK NIEUWE LEIDSE COURANT 10 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1963 We hebben een bedrijf van God in bruikleen (Van onze sociaal-economische redactie) STOMPWIJK Vorig jaar riep tuinder Adriaan Alexander van Kam pen (61) zijn arbeiders bij zich en vroeg: „Jongens, weten jullie eigenlijk wel van wie dit bedrijf is?" Het drietal keek hem wat verwonderd aan, tot één van hen zei: „Nou, voor zover ik weet is het van u en van uw zoon". Van Kampen schudde het gerimpelde hoofd: „Nee, je vergist je. Dit bedrijf is van God. Wij hebben het van Hem in bruikleen en we moe ten er van maken wat we er van kunnen maken, ik als werkgever en jullie als werknemers. Daarom heb ik besloten vrijwillig een soort winstdelings- regeling in de voeren. Denk er eens over na en kom eens met een voor stel". Verrast en verbaasd ging het drietal weer aan het werk Enkele maanden later trokken de arbeiders hun baas aan het jasje en zeiden: „We hebben er eens over na gedacht en we zouden wel graag een half procent van de jaaromzet willen". Enigszins teleurgesteld zei de heer Van Kampen: „Het spijt me het te moeten zeggen, maar jullie hebben niet goed over mijn plan nagedacht. Jullie heb ben een kortzichtig voorstel gedaan, dat principieel onjuist is. Want is het niet onredelijk ook een half procent van de omzet op te strijken als we eens een jaar dik in het verlies zitten? Ik zal mijn boekhouder vragen eens een winstdelingsregeling te ontwer pen". Beg lil En zo is het gekomen dat de heer A. A. van Kampen, die in Stomp- wijk een bloeiend tuindersbedrijf met 8.000 mZ komkommerteelt onder glas heeft opgebouwd, op 1 februari jl. geheel vrijwillig een echte winstdelingsregeling heeft ingevoerd, op basis waarvan de ar beiders 1 procent ontvangen van de winst tot f 10.000, 2 procent van de winst tus sen f 10.000 en f 20.000, 2,5 procent van de winst tussen f 20.000 en f 30.000 en 3 procent van elk winstbedrag dat boven de f 30.000 ligt. Geschat op de winstcijfers van de af gelopen jaren betekent dit dat de arbei ders in het komende jaar ongeveer f 1.000 extra zullen ontvangen. ..Ik zie dit echt als een begin", aldus de heer Van Kam pen. ..Ik wil nu eerst eens aanzien hoe het loopt en bijvoorbeeld eens afwachten hoe mijn kredietgevers er op zullen rea geren". Overtuiging Uit een gesprek dat we deze week met de heer Van Kampen hadden is ons dui- delijk geworden dat hij déze winstde lingsregeling niet heeft ingevoerd op grond van louter zakelijke overwegingen. Zuidwestelijke wind DE BILT Het hogedrukgebied bij Ierland neemt in omvang af en ver plaatst zich langzaam in de richting van de Golf van Biscaje. Boven IJs land en ook in het zeegebied ten zui den daarvan daalt de luchtdruk gesta dig. Er formeert zich een vrij omvang rijke depressie. In ons land zal hier door de wind naar zuidwestelijke rich tingen draaien en later in kracht toe nemen. Er blijft lucht van maritieme oorsprong binnenstromen, waarin vrij veel bewolking voorkomt. Een zwakke frontale storing, die enkele buien ver oorzaakt, passeert vanavond ons land. Voor morgen laat het zich aanzien dat er geen regen van betekenis zal vallen. Eerst nadat de depressie bij IJsland vrij diep geworden is, kunnen de regenkansen weer groter worden. In de temperaturen komt niet veel ver andering. De vorst in Europa is lang zaam op retour. In de Balkan, Italië en Spanje heeft het de afgelopen nacht flink gevroren. In de Povlakte zelfs 10 graden. Zon en maan Vrijdag 12 februari: zon op 3 01, onder 17.43; maan op 13.11, onder 5 33. Dinsdag 16 februari: volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Amsterdam g regen Brussel motregen Grenoble 1. bew. Nice onbew. Berlijn gh. bcï Frankfort gh. be^ München snecu Genève zw. bei Locarno onbe; Belgrado indstil -3 -10 Barcelona Madrid Mallorca r. bew windstil 8 0.3 onbew windstil 8 -4 Indstil 8 -1 Zyn drie (rooms-katholieke) werknemers zijn dik tevreden met het loon dat zij verdienen en dat reeds aanzienlijk boven minima van de collectieve arbeids overeenkomst ligt. „Dit gebeurt in vrij wel het gehele tuindersbedrijf, omdat het personeel anders naar de industrie over loopt. Mijn arbeiders zijn echter juist uit de industrie afkomstig, na eerst in de tuinbouw gewerkt te hebben", aldus Van Kampen die dus niet uit harde noodzaak tot winstdeling is overgegaan. Hij is er toe gekomen omdat zijn christelijke ge loofsovertuiging hem, zoals hij zelf zegt. t toe drééf'. Deelgenoot Zoiets moet je natuurlijk niet „in het wilde weg" doen, maar alleen als er reële mogelijkheden aanwezig zijn, vindt de heer Van Kampen, die ook zelf niet één nacht ijs is gegaan. Hoewel zijn op de praktische realisatie van „het geloof' hem al jarenlang overtuigd deed Juweliersomzet steeg 25 pet. UTRiÊCHT. De. volgens juweliers, nvoer van edele metalen, parels edelstenen bedroeg in de eerste 10 m den van 1964 f141 miljoen (een jaar tevoren 119 min.), de uitvoer f120 (107) ii. De diamantidustrie, die sterk achteruitgegaan, eiste van invoer uitvoer f89 min. voor zich op. Hoewel de juweliersomzet in 1964 mede door de loonronde met een kwart steeg, er ook zorgen. De kosten stijgen voortdurend, de prijzen blijven daarbij achter, de concurrentie is niet minder scherp. Deskundigen menen dat de bin nenlandse diamantverkoop niet bijster groot is. De Nederlandse vrouw is het algemeen sober. in- en uitvoer in de eerste tien maanden van 1964 bedroeg van zilver resp. f193 min. en f2,9 min, van platina Hoge raad verwerpt beroep in zaak belastingontduiking DEN HAAG De Hoge Raad heeft dezer dagen het beroep in cassatie van de 41-jarige C. S. uit Wassenaar, directeur van een havenbedrijf te Rotterdam, ver worpen. Dit is in overeenstemming met de conclusie van de advocaat-generaal 12 januari. was in cassatie gegaan tegen het arrest van 12 oktober van het Gerechts hof te Amsterdam, waarbij hij werd ver oordeeld tot twee maanden en een boete van f26.600,wegens belastingontdui king. In het licht van de voortschrijdende ontwikkeling naar opheffing van de con trole aan de binnengrenzen van de E.E.G. acht het Tweede-Kamerlid Engelsman (soc.) terughouding bij de bouw van nieuwe grenskantoren gewenst. Hij deelt dit mede in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van financiën i.vm be richten over plannen voor de bouw van een nieuw grenskantooor in Goirle. zijn van de noodzaak van winstdeling met werknemers, heeft hij toch met de invoering ervan gewacht tot de positie van zijn bedrijf daarvoor voldoende ge consolideerd zou zijn. Met de heropbouw daarvan werd in 1957 begonnen, nadat enige andere mede-eigenaren waren uit gekocht. ,.Zo gauw hij daartoe de mogelijk heden ziet is elke werkgever aan zijn werknemers verplicht hen deel genoot van het bedrijf te maken. De Bijbel leert mij, dat de mens de vruchten van zijn arbeid mag pluk ken en van de arbeid (mits goed ge daan) is niet alleen het loon. maar ook de winst een vrucht. Daar die winst mede ontstaat door de arbeid van de werknemers is het niet vol te houden dat de gehele winst uitslui tend aan de werkgever behoort toe te vallen". Ziehier de eenvoudige theorie van deze tuinder, die met het vraagstuk van de winstdeling niet half zoveel moeite heeft dan het georganiseerde bedrijfsleven Inspiratie .De werkgevers en werknemers kun- n in georganiseerd verband net zoveel net zolang met elkaar praten als zij willen en zij kunnen de mooiste arbeids voorwaarden tot stand brengen, maar als de individuele wericgever er niet in slaagt zijn personeel wérkelijk bij het 2n wee van zijn bedrijf te betrekken, dan zal de doorsnee-werknemer niet zijn hart aan de zaak geven, dan zal hij in n altijd een buitenstaander blijven. Dan zal hij bovendien in zekere zin on tevreden blijven, zelfs al worden jaar- op-jaar alle eisen van de vakbeweging ingewilligd. Dat de vakbonden voortdu rend verdergaande verlangens op tafel leggen is vooral te wijten aan het feit dat de meeste werkgevers verzuimen te doen wat zij zouden móeten doen", aldus de heer Van Kampen. „De werkgevers zijn er voortdurend op uit de boot zo lang mogelijk af te houden en daaraan doen ook de christe lijke werkgevers mee, die juist het voor beeld zouden moeten geven, op inspiratie het bijbelse evangelie. Denk alleen eens aan de gelijkenis van de talen. ïn aan de hoofdsom der Wet". LEIDEN In die eerste klasse van de Leidse Schaakbond heeft Alphen 1 weer een zeer goede kans om de dan6 te ontspringen. De Alphenaren. die met drie nederlagen zo slecht startten, wis ten in de vierde ronde Philidor 3 net aan te kloppen en de wedstrijd uit de vijfde ronde tegen Boskoop 1 leverde na het uitspelen der afgebroken par tijen een 73 zege op. Alphen 1 is nu vrijwel zeker van het behoud van het eersteklasser-schap, tenzij Boskoop 1 of Noordwijk 1 teams die nog geheel DEN HAAG Adair, plotseling naar Canada terug gekeerd, werd node gemist in het Hoky-team, dat gis teravond in de Houtrusthal tegen de Noorse ploeg Gamlebyen aantrad. Ook Ceryl van Dyk was wegens zijn blessure nog niet van de party en Wil Ooms ont brak eveneens, zodat in allerijl Dulac en Parol, twee Canadezen van de yshockeyploeg uit Luik ter ver sterking waren opgeroepen. En dat was een verster king, die de Hoky-ers goed te pas kwam, want de Noren speelden geen zwakke party, waren zelfs in de eerste periode wat sterker, doch zakten later af. Het Hokij-team won dus, doch zonder goalgetter Adair met de bescheiden cijfers van 42. (11) en daarmede hadden de Noren Met hun openinigsoffensief hebben de Noren de Hokij-ploeg eigenlijk een beetje overrompeld. Af en toe kwam iin het begin vooral de Hokij-verdediging wat in paniek en doelman Brown moest ver scheidene goede reddingen verrichten. Het duurde echter maar vijf minuten; toen begon de thuisclub wat tegenspel te bieden en gelukkig was de stand nog 00 Even leek het er op, dat Forster zou gaan doelpunten, maar ook doelman Johannesen stond zijn Hokij-mannetje, eveneens bij een schot van Pieterse, doch ook Brown kreeg heel wat werk te ver stouwen. Pas op de valreep wist Forster na een goede combinatie met Hudson de score te openen (10). In de le min. van de tweede periode werd het al gelijk door Petersen, toen Rob Pieterse op de strafbank vertoefde „Er wordt nog veel geknoeid Etiketten voor aanduiding van leeftijd (Van verslaggevers) AMSTERDAM Een dertigtal grote kaashandelaren heeft zich verenigd in Nederlandse Kaas Unie, die zich dit doel stelt: te komen tot een doeltreffende kwaliteitscontrole op de kaas, die in het binnenland wordt afgezet Er wordt nog ongelooflijk veel geknoeid met kaas. zei gisteren de heer G. Kaper, voorzitter van de nieuwe unie, op een persconfe rentie in Amsterdam. Daarmee min of de in de Tweede Kamer geuite kritiek onderstrepend, al distancieerde hij zich van het woord „stopverf'. Mr. Van Kranenburg meent: AMSTERDAM De commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranen burg, verwacht ernstige moeilijk heden voor de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied wan neer de vestiging daar van een raf finaderij door Mobil Oil geen door gang zou vinden. Wij zijn tot de conclusie gekomen dat het aantrekken van een krachtige basis- idustrie noodzakelijk is en dat een sterk selectief beleid gevoerd moet worden ten aanzien van gegadigden. Wanneer deze vestiging ons voorbij zou gaan rijst de vraag tussen wie we eigen1 ijk moeten selecteren. Nul plus nul blijft nul, aldus de heer Kranenburg. Hij sprak gistermiddag tijdens eer. lunchbijeenkomst van de afdeling Am sterdam van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel. Die knoeierijen betreffen alleen de binnenlandse markt De exportkaas wordt nauwkeurig gecontroleerd door Zuivel Kwaliteits Bureau, maar deze controle ontbreekt bij de voor eigen land bestemde kaas. De NKU wil daarin verandering brengen. Op de produkten van de bij de unie aangesloten hande laren «een kwart van de totale produk- tie) zal voortaan een etiket worden ge plakt, waarop de leeftijd van de kaas staat genoteerd. Daarvoor gelden vaste regis: jonge kaas mag niet jonger zijn dan drie weken, jong-belegen niet jonger dan twee maanden, belegen neit jonger dan vier maanden, extra-belegen niet jonger dan zeven maanden, oud niet jonger dan tien maanden en overjarig jaar oud. Alle Nederlandse kaascontrolestations hebben reeds spon taan hun medewerking toegezegd bij de vaststelling van de leeftijd van de kaas. Voor boerenkaas is het leeftijd-aan duidende merk omgeven door een ring, waarop per segment duidelijk de naam „boerenkaas" voorkomt. De verantwoor delijkheid voor de vaststelling van de kwaliteit is in handen gelaten van de leden. Een van de doelstellingen van de unie is de Nederlander, die per jaar 8 kg kaas gebruikt, meer kwaliteitsbe. wust te maken De heer Kaper gaf toe dat de controle van de unie geen vat heeft op alle in Nederland geprodu ceerde kaas (200 miljoen ^g.). Er zijn een slordige 700 kaashandelaren land, althans mensen die zich daarvoor uitgeven. V.'ant slechis 20 procent hen zijn goede handelaren. Een gering percentage, dat een gevolg ontlbreken van besoherming. Een vak diploma wordt niet geëist, zodat ieder, een zich kaashandelaar kan noemen. Var de percentage zijn slechts 30 grote han delaren lid van de unie, maar aansluiting staat open voor iedereen, die zibh controle wil onderwerpen, aldus de heer Kaper. loon naar werken gekregen. Zij hielden echter niet vol en geleidelijk aan namen de Hokij-ers het initiatief in handen. Zij kwamen sterk in de aanval en in de in. wist Joop Manuel met een goed schot, dat een aardige boog beschreef. de Hokij-ers opnieuw een voorsprong te ge- Twee mm. later had Forster met razend snel schot succes en daar mede was het dan 31 geworden. In de min. vergrootte Leo van Dyk de voorsprong tot 41. al had hij daarbij de hulp van de achterhoede der Noren gekregen, die een lelijke steek lieten vallen Gamlebyen vond dat blijkbaar welletjes, ontworstelde zich aan de druk kwam enkele malen gevaarlijk voor doelman Brown, die echter in goede vorm stak en geen krimp gaf In de derde periode waren het twee gelijkwaardige ploegen, die tegenover elkaar op het ijs stonden De Noren werk ten hard, doch de afwerking van hun aanvallen ontbrak. De Hokij-ers wisten het onsamenhangende spel van de Noren echter niet uit te buiten, al dient gezegd, dat de Noorse achterhoede niet het slecfhtste deel van de ploeg was. Met-nog n te spelen werd de Hokij ^voor sprong echter verkleind door Stemberg (42) en hoewel Pieterse vlak voor het einde nog een kans om nooit te vergeten kreeg, schoot hij voor open doel naast, zodat het bij die 4—2 bleef. Eur. bekervoelbal Ondanks meerderheid van Keulen tegen Liverpool 0-0 KEULEN De eerste wedstrijd voor de kwartfinales van de Europese beker voor landskampioenen tussen FC Köln en de Britse kampioensploeg Liverpool is gisteravond voor 55.000 toeschouwers in Keulen geëindigd in een gelijkspel: 00. De wedstrijd werd gespeeld op een glad, maar sneeuwvrij veld, bij een tempera tuur van vijf graden boven nul. Het was een nogal teleurstellend re sultaat voor FC Köln, dat gedurende lange periodes een groot veldoverwicht had. De Duitsera misten Schafer en Hor- nig, die beiden geblesseerd zijn. Men hoopt echter dat deze spelers tijdig her steld zullen zijn om het team in d« turnwedstrijd op 3 maart in Liverpool voldoende stootkracht te geven. Want dat er heel wat voor nodig i; de achterhoede van Liverpool te ve: sen, is duidelijk in Keulen gebleken. De Britse kampioenen speelden volledig uit de defensie en hadden niet veel n te de weinig doortastende Duitse aanval len af te slaan. In de 53e min. scoorde Loehr met een hoog schot in de hoek, maar het doelpunt werd door de goed leidende Italiaanse scheidsrechter Sbar- della afgekeurd wegens buitenspel In de laatste minuten namen de Britten het initiatief over en het scheelde weinig of ze hadden de overwinning op de val reep bevochten. St John. Hunt en Byrne schoten echter juist niet zuiver genoeg. zonder punten zijn kans zien hun laatste twee wedstrijden met grote cij fers te winnen. Noordwijk 1 verloor na arbitrage van een hang partij met 7% 2Vz van Philidor 3. Hot kampioenschap komt dit jaar waarschijnlijk weer in handen van Philidor 2, dat in de afge broken wedstrijd tegen concurrent Sas- senheim 1 op winst staat. L-S.G. 3, dat na arbitrage van twee hangpartijen met 64 van Sassenheim 1 verloor, is enige team dat Philidor 2 in de laatste wedstrijd nog een spaak in het wiel kaïn steken. In dat geval zullen de bord pun ten moeten beslissen of Philidor 2. Sas senheim 1 of L.S.G. 3 kampioen wordt. In klas 2A kroop Voorschoten 1 te- nog een concurrent van leider Bode graven 1 na een krappe 5%4>4 zege over Hazerswoude. Aangezien Bodegra ven 1 nog de zwakste twee teams uit de afdeling zal ontmoeten, is de span ning hier praktisch vesdwenen- In klas 2A knoop Voorschoten 1 te gen Philidor 4 door het oog van de naald. Niet zonder geluk behaalden de koplopers een 64 overwinning. Katwijk 1, dat nog steeds blijft achtervolgen, kwam tegen S.P.W. 1 nog niet verder dan een voorlopige 44 stand. In klas 3A werd Alphen 4 uit de competitie teruggetrokken; alle tegen dit ream gespeelde en nog te spelen wed strijden komen hiermee te vervallen. „Revanche" schijnt er steeds beter in te komen- De Leiclse Doven schaakclub is serieus kampioenskandidaat door na ar bitrage met 6^—3% van Leiderdorp 2 te winnen en door in de vijfde ronde Koudekerk 2 met maximale cijfers te kloppen (100!). Nog steeds zonder pun tenverlies is Bodegraven 2, dat met voorlopig 63 Boskoop 2 klopte; hel laatstgenoemde team heeft hiermee alle kansen verspeeld. L.S.G. 4 heeft nog wél kansen, hoewel tegen Aarlander- veen slechts een voorlopige 54 voor sprong werd bereikt. In 3B is de spanning tussen koplopers Leithen 2 en Voorschoten 2 nog toege nomen. Voorschoten 2 won na arbitrage de wedstrijd uit de vierde ronde tegen L-S.G. 5 met 64. Van de wedstrijd Voorschoten 2Leithen 2 uit de vijfde ronde werden twee hangpartijen uitge speeld, waardoor de stand voorlopig 4^4 4% is. De laatste partij uit het duel tussen de twee ongeslagen kopdopere wordt nog geanbitreerd. Verder won V.T.L. met 64 van Roelofarendeveen. In klas 3C heeft Voorhout na de ne derlaag tegen Zwarte Pion ih de vierde ronde blijkbaar de moed opgegeven, want de Voorhouters werden im de vijfde ronde met voorlopig 5'i3'i verslagen door Noordwijk. De wedstrijd Leithen 3 Voorschoten 3 «uitslag 4—6« was geen belang SCHAATSENRIJDEN Kees Verkerk snel op 1500 meter SARPSBORG Als laatste voorberei ding voor de wereldkampioenschappen jt Oslo heeft Kees Verkerk gisteren deel- genomen aan wedstrijden op de 411 mt- ter lange baan van Sarpsborg. HU reet daar de 500 meter in 43.9 sec. en de 15<H meter in 2.12.5. Fred A Maler, de Noorst kampioen maakte op de 3000 meter de zeer goede tijd van 4.27,5. De belangrijkste uitslagen waren; 500 meter: 1 Alv Gjestvang (Noorw, 41,8, 2 Roar Groenvold (Noorw.) 42,2, Terje Vatn (Noorw.) 42,6, 4/5 Nil» Dagfinn «Noorw.) en Johan Johanse: (Noorw,) beiden 43,0; 9 Kees Verkerk (Ned.) 43,9. 1500 meter: 1 Ivar Eriksen (Nooruv 2.12,5, 2/3 Roar Groenvold 'Noorw.) et Kees Verkerk «Ned.t beiden 2.12.9: 4 Ter. je Vatn (Noorw.) 2.13.6: 5 Svein Erill Stiansen (Noorw.) 2.14.8. 300o meter: 1 Fred A Maier (Noorw.) 4.27,5, 2 Oge Dalby (Noorw.) 4.38,0, Titelstrijd maandag a.s. NVBHS-jeugd op Jaap Edenbaan AMSTERDAM Maandag 15 februar houdt de N.V.B.HS. haar jeugdkam pioenschappen voor jongens van 18 tot li jaar op de Jaap Eden-baan in Amster dam. De dertig N.V.B.H S.-afdelingen zul. len met elk drie jongens aan deze wed strijden die dank zij een gemeentelijk) subsidie mogelijk zijn gemaakt, deel nemen. Er wordt gereden over de afstan den 500 en 1500 meter. De directie de Jaap Eden-baan heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld. Schaken in Heerlen Score van 100 pet. voor Van den Berg HEERLEN Woensdagavond is la Heerlen een simultaan-schaakseance ge- De resultaten waren (gesp. gew. verl. pet): Botwinnik Flohr Larsen Donner Bouwmeester v. d. Berg Withuis 25 22 37 34 VOETBAL De voetbalwedstrijd tus sen Wales en Noord-Ierland voor sm>.l Iers onder 23 jaar, die gisteren in diff werd gespeeld, is geëindigd in gelijkspel: 2—2. Bij rust hadden de Ierer. een 2—0 voorsprong door doelpun-ter. van Dave Clements en Billy Irvine. Na rust scoorden Barrie Hole en Wyn Da- vies voor Wales Juniorkampioensehap volleybal LEIDEN De gymnastiekzaal aan de Plesmanlaan was gisteravond het toneel voor de wedstrijden om het juniorenkampioenschap volleybal van de afd. Leiden. Hevig werd er, vooral bij de jongens, gestreden. De beide winnaars zullen Leiden vertegenwoor digen in de strijd met de kampioenen van Delft. Gouda, Dordrecht, Rotter dam en Den Haag. om het kampioen schap van district West II, voor club teams van speelsters en spelers Lm. 18 jaar. Het jongensteam van Castel lum, moest zich helaas op het laatste ogenblik terugtrekken, zodat hier de strijd alleen ging tussen Kangeroes Rijnsburg. Rijnsburg was bij de meis jes de tegenstander van Castellum. Andere verenigingen, die ook over voldoende juniorspclers of speelsters beschikken, schreven jammer genoeg niet in. Het Castellum-meisjesteam, gaf Rijns burg heel enthousiast partij. Met als uit blinkers Ellen v. d. Laan, in de aanval er Gerda v. Klaveren als prima spelverdeel- ster. was het al gauw duidelijk dat Cas tellum tegen dit team kansloos was. Sterk serveren bezorgde Rijnsburg een diende overwinning <156, 156 157) Het was een genoegen om naar het spel van de beide jongensteams van Kange roes en Rijnsburg te kijken. De wedstrijd stond op een behoorlijk peil. zoals wi niet eens altijd in de A-afdeling va Leidse eerste klasse tegenkomen. Wat de toekomst betreft behoeven deze ve gingen zich geen zorgen te maken. Het betere teamverband van Kangeroes heeft MOSKOU Knoflook eten voor maaltijd is het beste middel tegen de A-griep, zo schrijft een in de Russische hoofdstad verschijnende krant. Talloze Moskovieten deden dit cn sinds het begin van dc epi demie, die voor zover bekend aan negentien mensen het leven heeft gekost terwijl 500.000 anderen in Moskou aan deze ziekte leden, ruim 500 ton knoflook verkocht, een kwart van het jaarlykse verbruik in de hoofdstad. Men heeft ook langs medische weg noodmaatregelen getroffen om het verspreiden van de ziekte tegen te gaan. Een van deze maatregelen is het verplicht dragen van maskers voor mond en neus. Dit wordt gecontroleera door artsen, die bijvoorbeeld de kap perszaken binnengaan en een onmid dellijk te betalen boete opleggen wan neer de kapper zonder dit masker werkt. De ziekte is een maand geleden in Le ningrad uitgebroken en heeft zich van- daaruit naar andere steden verspreid. In Leningrad is men de epidemie inmiddels weer te boven. De artsen van deze stad hebben een officiële dankbetuiging ge kregen voor de snelheid waarmee zij de ziekte hebben bedwongen. Het officiële orgaan van het ministerie van gezondheid schreef dat de griep in de Russische repu bliek. Estland, Litauen, de Oekraïne en Wit-Rusland heerst Uit de streek rond Hersfeld heeft zich een opeenhoping van op influenza 1U- kende infecties voorgedaan. Het A 2-virus is, naar het ministerie van gezondheid in Hessen berichtte, nog niet aangetoond. Tot dusver is in de West-Duitse Bonds republiek geen A 2-griep vastgesteld. Naar het hoofdkwartier van de wereld gezondheidsorganisatie in Genève giste ren over de verdere ontwikkeling van de A-griep in Rusland meedeelde, hebben zich tussen dc twintig en dertigduizend ziektegevallen in Moskou voorgedaan. In de meeste noordelijke steden van Rusland zijn nieuwe gevallen van A-griep gecon stateerd. Het hoofdkwartier van dc W.H.O. noemt de epidemie evenwel van „beperkte" omvang. Het verloop van de ziekte is goedaardig. in deze wedstrijd de doorslag gegeven. Df uitblinkers bij Kangeroes waren in de aanval vooral Peter Kwestro en Daan Carree. De uitslag werd na felle strijd 31 in het voordeel van Kangeroei (15—6 11—15, 15—11 en 15—9). Frankrijk leidt om Alpenbokaal DAVOS Op de tweede dag van de «vedstrUden om de Alpenbokaal heeft Frankrijk de leiding van Zwitserland overgenomen. De 21-jarige hotelierszoon Jean Claude Killy, slalom- en combina tiewinnaar van de Hahnenkammrennen in Kitzbuchel, toonde zUn superioriteit in Da vos. De vrolijke skiër uit Val d'Isere, die bij dezelfde club is aangesloten als de gezusters Goitschel, zegevierde in de reu. zeslalom voor de Oostenrijker Karl Schranz en de Italiaan Ivo Mahlknecht. Zijn tijd over het 2600 meter lange par cours met een hoogteverschil van 1515 meter en 61 poorten was 1 min. 59,79. Aangezien Frankrijk en Oostenrijk vijf man onder de beste twintig hadden, ver drongen beide landen Zwitserland naar de derde plaats in het landenklassement. Frankrijk staat nu eerste met 265,68 pun ten voor Oostenrijk met 279,07 en Zwit serland met 308,21 punten. De uitslag van de reuzeslalom luidt: 1. Jean Claude Killy «Frankr.) 1.59.79; 2. Karl Schranz «Oost.) 2.00,21; 3. Ivo Mahlknecht (Italië) 2 02,08 4. Leo La- croix (Frankr.) 2.02.63 5 Ludwig Leit- ner (Did) 2,02.97; 6. Stefan Kaelin (Zwit- serl.) 2.02.29. ATLETIEK Snepvangers weer mil. crosskampioen WASSENAAR Henk Snepvangers heeft gistermiddag op renbaan Duindigt in Wassenaar zonder al te veel moeite j beslag gelegd op zyn derde achtereen- j volgende militaire crosskampioen- j schap. De enige deelnemer, die Snepvangers op het 8000 meter lange parcours, dat over de sintelbaan, gras- en zandpaden voerde, enigszins partij kon geven, was de jonge Haico Scharn. De jeugdkam- I pioen op de 1500 meter, die aanvanke lijk Snepvangers goed had kunnen vol- I gen, moest pas in de laatste ronde zijn tegenstander wat meer toegeven. Hij fi nishte ten slotte met ruim 24 sec. achter- I stand als tweede. Van de ruim 90 deelnemers, die aan dc start verschenen, bereikten er 68 de eind streep. De uilslag luidt: 1 Snepvangers (Luoht. macht) 26 min, 31 sec., 2 Seharm (Land macht) 26.55.8, 3 Tolhoek (Landmacht) 27.27.2 4 Monnink «Landmacht) 27.38.2, 5 Van Loon «Landmacht) 27.40.2, 6 Kluif- stra (Landmacht) 27.46.4. 7 Pels (Land macht) 27.54.6, 8 Tielemans (Landmacht) 27.56.4. 9 Veen (Landmacht) 28.02.8. 10 Marcusse (Luchtmacht) 28.07.-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 10