Nieuwe Leidse Courant V.S.: nu geen nieuwe vergeldingsaanval Moskou steunt Hanoi- Kosygin in Peking Mitchiko op de boerderij HANGENDE HET ONDERZOEK Starfighters 's nachts en bij ongunstig weer niet de lucht in Opnieuw in metaal Werk stil langs De Noord Compromis tussen Bonn en Kairo F.C. Köln contra Liverpool heden op t.v.? stakingen om 4 pet (RrëA) Commentaren In lekke roeiboot 50 km door „liaaienveld" Woensdag 10 februari 1965, 45ete jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD .Stentvettigh is ghebleven mijn hert in tegfienspoet" Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordwest en west. Vannacht geen vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging \8&Q—19.00 Wachten op stappen Noord-Vietnam De hevigste sneeuwval sinds men senheugenis heeft gisteren Rome en Vaticaanstad bedekt met een dikke laag sneeuw. Daardoor kon het gebeuren, dat een fotograaf op het Simt-Pietersplein een ski-er ontmoette, wat toch wel een zeld zaamheid genoemd kan worden. Op sommige plaatsen lag een halve meter sneeuw. In 200 jaar is het niet zo bar geweest in Rome. Hon derd mensen raakten gewond. Tientallen auto's liepen schade op. Volgens AFP richtte de sneeuwval voor 120 miljoen gulden schade WASHINGTON/MOSKOU/PEKING/SAIGON President Johnson heeft besloten, dat de Verenigde Staten niet verder zullen gaan met het nemen van vergeldingsmaatregelen voor de aanvallen van zaterdag op Amerikaanse bases in Zuid-Vietnam. De volgende stap moet nu door de Noordvietnamezen gezet worden. Dit heeft William Bundy, de Amerikaan se onderminister voor het Verre Oosten, gisteren in een senaatscommissie verklaard. De Verenigde Staten zien nauwlettend toe, zei hy, hoe Noord- Vietnam reageert. Aan dit bevel werd gisterochtend reeds gevolg gegeven, want op ver schillende fronten in Zuid-Vietnam wordt verwoed gevochten. In enkele gebieden is de strijd zeer zwaar. De regeringstroepen zouden in de provin cie Binh Dinh buitengewoon zware verliezen hebben geleden. De Ameri kanen verloren tenminste vijf heli kopters. Inmiddels dringt de New York Times er bij president Johson op aan, zich openhartig over de toestand in Vietnam uit te spreken. Op een toon, waaruit ongeduld spreekt, verwijt het blad in een hoofdartikel de president, zich met vaagheden als "wij houden van de vrede" en dergelijke van de zaak te willen afmaken. éèo iuw\ In Moskou werd ongeveer tegelij kertijd medegedeeld, dat de Sowj et- unie en Noord-Vietnam overeen stemming hebben bereikt over „de maatregelen tot versterking van het militaire potentieel van Noord- Vietnam". Intussen is de Russische premier Kosygin uit Hanoi naar Peking vertrokken, waar hij twee a drie dagen besprekingen zal voeren, alvorens naar Moskou terug te ke ren. Kosygin had al onmiddellijk een ont moeting met de Chinese premier. Tsjoe En Lai. De Chinese autoriteiten had het niet nodig geoordeeld een bescheiden welkomstmanifestatie te organiseren. Harder aanpakken In Saigon is een uitzending van radio Hanoi opgevangen, waarin werd gezegd dat de Vietcongtroepen in Zuid- Vietnam opdracht hebben gekregen, de Amerikaanse troepen in dat land harder aan te pakken „om het noorden te verdedigen en het zuiden te be vrijden". In één oogopslag Mr. Pollema overleden pag. 2 Drentse kinderen spijbe len pag. 2 Wilson loopt weg pag. 5 Kamer over gouden stan daard pag. 6 Dr. Lastpost 75 jaar pag. 7 BAC One-Eleven pag. 7 „Schoemelerij" pag. 7 Het blad eist degelijke en overtuigende argumenten ter rechtvaarding van de kosten aan mensenlevens en de risico's, die de V.S. nemen. Gevraagd wordt, of er kans van slagen is. (Voor vervolg zie pag. 6) Een groot aantal, meest Aziatische, studenten, die in de Russische hoofdstad Moskou studerenheb ben gisteren gedemonstreerd tegen de zogenoemde agressie van de Verenigde Staten in Noord-Viet nam. Voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade kwam het tot ongeregeldheden, toen de betogers trachtten de hekken rond de ambassade te beklimmen. (Telefoto) Zelfonderzoek AMSTERDAM Hoe staat de politie man tegenover zijn eigen beroep? Naar deze vraag stelt de psychologische afde ling van de GG en GD te Amsterdam op verzoek van het Amsterdamse politie korps een onderzoek in. Op een diepte van 548 meter is gis teren bij transportwerkzaamheden ii staatsmijn Maurits de 48-jarige houwer J. Hermans uit Obbicht verongelukt. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het vliegtuig de Starfighter is aan verregaande be perkingen gebonden, nu gebleken is dat enkele vliegers tijdens een vlucht onwel zyn geworden. De be velhebber der luchtstrijdkrachten heeft bepaald, dat de straaljager 's nachts en bij ongunstig weer, vooral by laaghangende bewolking, aan de grond moeten blyven. Bij goed vliegweer mogen de Lockheeds F 104-G alleen in paren de lucht in, zodat de piloten elkaar in de gaten kunnen houden. In november van het vorige jaar ge beurde het voor de eerste maal, dat een Starfighter-piloot van de Konink lijke Luchtmacht genoodzaakt was zijn vlucht af te breken, omdat hij zich niet goed voelde. Na de landing werd de zuurstoftoelevering geïnspecteerd, doch de installatie vertoonde geen gebre ken. Ook de vlieger bleek niets te mankeren. Sindsdien heeft het ver schijnsel zich een keer of vier her haald, zowel bij Fokker, die de toestel len in licentie bouwt, als op de lucht- maohtbases Leeuwarden en Twente. Bij Fokker volgt men thans dezelfde gedragslijn als bij de Koninklijk» Luchtmacht. In tussen speurt een onderzoekcom missie, waarin ook T.N.O. en de Rijks verdedigingsorganisatie zijn vertegen woordigd, naar de oorzaak. Men veron derstelt, dat zioh een luchtivergiftiging heeft voorgedaan, maar daarvoor heeft men nog geen enkele aanduiding gevon den. Het euvel heeft zich voorgedaan onder zeer verschillende weersomstan digheden en zowel bij splinternieuwe als bij al wat oudere toestellen. eerste Starfighters werden eind '62 door Nederland in gebruik genomen. Zij kunnen een hoogte bereiken van 30.000 meter en zitten in luttele minuten o? hoogte van 10.000 meter. Hun snel heid is tweemaal zo groot als die van het geluid. Er bestaat geen aanleiding thans een plafond vast te stellen (Voor vervolg zie pag. 6 Onrust op de scheepswerven In Egypte verwacht men: KAIRO In Egypte meent men reden te hebben om aan te nemen dat het conflict met West-Duitsland zal worden bijgelegd. Bondskanselier Er- hard zou van plan zijn, de wapenle veranties aan Israël met ingang van een bepaalde datum te doen eindigen. Daartegenover zou president Nasser bereid zijn, niet over te gaan tot het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met het communistische re gime van Walter Ulbricht in ds Sow- jetzone van Duitsland. Bonn zou zich op zijn beurt niet lan ger verzetten tegen het bezoek dat Ul- Intussen heeft de Spaanse markies de Nerva,, die in opdracht van generaal Franco bemiddelt in het Egyptisch- Westduitse geschil, in Kairo medege deeld, dat hij optimistisch gestemd is ten aanzien van het resultaat van zijn bemiddeling. Afgevaardigden van de dertien Arabische landen zullen later in de maand in Kairo bijeen komen om de betrekkingen met Bonn te bespreken. Dat zal waarschijnlijk gebeuren tijdens Ulbrichts bezoek aan Kairo, „als de toestand wat duidelijker is geworden", aldus een zegsman van de Arabische Liga. Mitchiko Nakano had zich in haar dorp Nahavrano op het Japanse eiland Hokkaido al bekwaamd tot lerares aan een huishoudschool. Maar de 23-jarige Mitchiko wilde méér. Zij was erop uit om zo vol ledig mogelijk op de hoogte te komen van de landbouwmethoden in andere landen. Daarom besloot ze naar Nederland te gaan. Mit chiko kwam terecht bij de land bouwersfamilie Heidemans te Wezep in Drente om daar het financiële bedrijfsbeleid te bestu deren gedurende een verblijf van tweemaanden. Ondanks de taal moeilijkheden slaagde zij er al spoedig in uitstekend bevriend te raken met de familie Heidemans. De jonge Japanse bleek er boven dien niet voor terug te schrikken om af en toe bij het boerenwerk ook eens een handje uit te steken. Zij begon met allerlei karweitjes te doen en zo is zij in de stallen te vinden om de koeien te voeren. Of zij dat werkelijk steeds in kimono doet, zoals op de foto, be twijfelen wij. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM. De onrust in de metaalindustrie duurt nog voort. Gis teren was er vooral sprake van ar beidsonrust bij scheepswerven „aan en bij de Noord". Zo werd op de werf van L. Smit en Zn. te Kinderdijk gisteren het werk de gehele dag stilgelegd. Bij J. en K. Smit werkte men twee uur lang niet. De oorzaak van de arbeidsonrust is, dat het mogelijk is de lonen met 21 cent per uur te verhogen. De toegesta ne differentiatie van vier pet. per on derneming komt ongeveer op negen cent per uur. De werven en bedrijven zijn echter bereid twaalf cent per uur te geven (5 pet. loonsverhoging) met terugwerkende kracht tot 1 januari Het werk werd neergelegd, omdat de werknemers aanspraak maakten op die negen cent. Als voorbeeld noemde de scheepswerf De Klop ln Slledrecbt, waar wel 21 cent verhoging werd ge geven. 'Bij J. en K. Smit heeft de directie in het volksgebouw de kwestie met het per soneel besproken. De directie van L. Smit en Zn. heeft de zaak gisteravond met de vakbondsbe stuurders opgenomen. Vorige week is er. zoals bekend, ge staakt bij Wilton-Fijenoord in Schiedam, bij Schram in Papendrecht, Kloos in Kin derdijk, De Groot en Van Vliet in Slik kerveer. Boele in Bolnes. Pot in Bolnes, Baily in Nieuw-Lekkerland, Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht en bij Braat in Rotterdam. Naar wij van de zijde van de Chr. Me taal Bedrijfsbond vernemen gaat de on rust in de bedrijven gepaard met grote Beslissing is er nog niet HILVERSUM Pas in het begin van de avond zal definitief worden beslist, of de voetbalwedstrijd F. C. KölnLiver, pool door de Duitse televisie wordt uit gezonden. Wanneer de beslissing positief uitvalt, zal de reportage door Nederland worden overgenomen en van 20.00 tot 21.45 uur worden uitgezonden via het tweede televisienet. Als commentator zal in dit geval optreden ir. A. van Emmenes. Via Nederland I zal dan na afloop van het gepubliceerde programma (circa 23.15 tot 24.00) een herhaling worden uitge zonden van de tweede helft van de ge speelde wedstrijd. Als de t v.-reportage doorgaat, zal het Vara-programma over Nederland II worden gewijzigd. De uit zending van de voetbalwedstrijd zal dan (van 21.45 tot 22.05 uur) gevolgd worden door het programma Tussen bach en beatle", waarin organist Cor Steijn ver zoeknummers speelt en de zangeres Therése Steinmetz optreedt als zang soliste. Man schoot vrouw neer: l1/a jaar ROERMOND De Roermondse recht bank veroordeelde de 43-jarige Amster damse bakker J. J. conform de eis tot achttien maanden met aftrek omdat hij juli van het vorig jaar met een revol- •~r op zijn weggelopen vrouw Cornelia Veerhuis heeft geschoten. Zij was aan boord van het schip Amsterdam III, dat voor de sluis Baarlo in Noord-Limburg lag. 1 activiteit achter de schermen bij de or ganisatie van metaalwerkgevers. Vorige week vrijdag hadden de plaat selijke afdelingen van de werkgevers- ei werknemersorganisaties reeds een be spreking over de vraag of in de onder nemingen langs de Noord en ln Dordrecht niet ook de vier procent differentiatie per onderneming betaald diende te worden boven de toegestane vyf procent (samen 21 cent per uur). De ondernemingen waarom het hier gaat, hebben namelijk vorig jaar, toen de mogelijkheid tot vier procent differen tiatie per onderneming bestond, deze niet doorgevoerd. Nu de vier procent in an dere ondernemingen in het uurloon is opgenomen, wensen ook de werknemers in de metaalbedrijven van Dordt en langs de Noord deze vier procent te ontvangen, wat evenwel voor deze werknemers zou neerkomen op een loonsverhoging van niet minder dan negen procent. In de vergadering van vorige week vrijdag hebben de werkgevers de vak bondsvertegenwoordigers echter te ver staan gegeven dat alleen de vijf procent en niet de vier procent differentiatie be taald zal worden. Alle werkgevers had den onderling afgesproken zich hier aan te houden. Maandag hebben de werkgevers echter in eigen kring opnieuw vergaderd en in deze vergadering zouden zü tot het In zicht zijn gekomen dat een mogelijkheid geschapen dient te worden om per onder neming alsnog de vier procent differen tiatie te betalen, indien althans de gang van zaken in de betrokken onderneming daartoe aanleiding geeft. Als gevolg hiervan heeft er morgen op nieuw een gesprek plaats tussen de me taalwerkgevers in Dordt en de vakbon den. In de loop van de week zullen ook nog besprekingen worden gevoerd tussen de vakbonden en afzonderlijke directies. In dit verband worden genoemd Boele in Bolnes en De Groot en Van Vliet in Slikkerveer. „De bus was ove, ti,d. Di chauffeur heeft een briefje voor me geschre ven.' JN de Eerste Kamer heeft gisteren een belangrijke meerderheid van de socialisten tegen de voorstellen tot belastingverlaging gestemd. Nog in de Tweede Kamer waren alle socialisten met de regeringsvoorstel len akkoord gegaan. Voor de televisie heeft gisteren de heer Vondeling getracht het verr/^hil tussen beide opvattingen wat te re lativeren, zo in de zin van: er was iets tegen en er was iets voor. Wij weten niet, of op deze wijze aan het standpunt van de tegenstan ders voldoende recht wordt gedaan. Waren de verschillen in inzicht ge ring, dan lag voor de hand, dat men een lijn had getrokken en wel met de Partijgenoten in de Tweede Kamer. Thans was de verscheiden heid in eigen kring wel zo groot, dat daarvan naar buiten moest blij ken. Mogelijk was hier ook van invloed, dat het klassieke socialisme in de Eerste Kamer wel eens duidelijker wordt beleden dan in de Tweede Kamer. TAE tijden zijn wel veranderd. De ouderen in het büzonder zullen zich uit de jaren twintig de deining herinneren rondom het befaamde Belgisch verdrag. Ondanks zware aandrang van de regering verwierp (ie Eerste Kamer het, nadat het er in de Tweede Kamer op het nippertje was doorgekomen. Gisteren echter heeft de Fer«te Ka mer een Schel de-Rijn-verdrag aan vaard zonder dat er zelfs behoefde te worden gestemd. Wat bewijst, dat we internationaal toch wel iets an ders tegen de zaken zijn gaan aan kijken. In de jaren twintig wilde België rechten ontlenen aan het fet fat b"t anders dan Nederland, onrechtmatig in een oorlog was betrokken. Nu hebben Relais en Nederland zij aan zij gestreden. Daarna sloten ze bovendien, met Luxemburg. Een Fenalnv Ook vraagstukken van concurrentie wor den anders benaderd. Er is wel iets veranderd. Gelukkig ook verbeterd. TN het heengaan van mr. Pollema, de voorzitter van de fractie CHU in de Eerste Kamer, lijdt niet al leen de CHU. maar heel de Neder landse poB+ieke samenleving een ernstig verlies. Wij herinneren ons hem reeds uit de vooroorlorce laren als een man die door toewijding en vakmanschap aan zijn lidmaatschap van dit hoge college inhoud gaf. In het uitdragen van de christelijk-historische ge dachten Het hij geen onzeker geluid horen. Hii d'eude de CHU ook door ziin persarbeid. Dat hij eens fractievoorzitter zou worden, lag ln de Tfln der verwach tingen waarin wij niet ziin be schaamd. De CHU heeft in Friesland sterke wortels en deze provinclt beeft altijd gezorgd voor een krach tige inbreng. De geschiedenis der CHU hehetsf uit Friesland namen d;e hef beeld onroepen van pprsoon- liikheden. zonder welke zij zich niet denken Iaat. Bij de namen van wie zijn heenge gaan. moet nu ook die van mr.' Pol lema worden gevoegd. Ziin nage dachtenis ls er een in dankbaar heid. QM uit de financiële nood te ko men heeft de gemeente Rotter dam krachtige voornemens. Op on derscheidene plaatsen is het mes er diep ingezet Daarnaast is er het opmerkelijke voornemen om verkoop te houden van gemeentelijke eigen dommen. Wat van dit laatste te zeggen? We zullen verstandig doen hier naar be horen te onderscheiden. Men kan zich gemeentelijke eigendommen denken, die van nature bij een ge meente behoren. Men kan zich ech ter ook eingendommen denken, die huns ondanks gemeentelijk zijn. Wanneer de precaire situatie van het ogenblik ertoe zou leiden dat het gemeentelijk bezit eens kritisch zou worden bezien, kan dat nuttig heten. Ook een gemeente kan overbelast raken. De ervaring leert dat dan wel eenmaal de wal het schip gaat keren. Het heeft er iets van, alsof dat ogen blik nu is aangebroken. De moeilijkheid is naturlijk het be palen van de grens. Onze aanvan kelijke indruk is, dat het dagelijks bestuur van de gemeente die al da delijk wat ruim heeft getrokken, heeft het misschien op reacties ge hoopt? Schipbreukelingen naar veiliger oord tejsss ïïïs p in9m e"and'e «""C- Terwijl een van de mannen roeide, schoot de ander me, een geweer op de haaien. Gisteren •««iltfen zij Darwrn. waar zij vertelden van de hel waarin de schipbreuk kelmgen hebben geleefd. Na het vergaan van de 32 ton metende logger Dana Maria bu de Wesseleilanden, 500 km ten noordoosten vsn Darwin, kwamen zes mannen TdriêUdIin™ °P <!en onbew<K>"d eilïn<i terectt- Ce voorraad voedsel was Daarna toefde men op oesters, mosselen, vis en gevogelte. De twee moedige man. i V" chadlgde roeiboot zover te dichten, dat zij ermee naar het Echo-eiland konden roeien. Daar moesten zij nog 56 kilometer lonen voordat zij een missiepost van de methodisten aantroffen Het personeel van deze missiepost heeft de andere schipbreukelingen van het onbewoonde eiland gehaald en naar de missiepost overgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1