Nieuwe Leidse Courant UITBREIDING STRIJD Z.O.-AZIE? 87 doden bij vliegramp Sjastri: laat de vrede blijven Johnson beveelt evacuatie Gasleidingbreuk Nijkerk bijna een catastrofe Amerikaanse tegenaanvallen op Noord-Vietnam Thailand geeft asiel aan Laotiaanse generaals Ook vandaag aanval Taxichauffeur in Antwerpen vermoord Egypte dreigt band met Bonn te verbreken Maandag 8 februari 1965. 45ete jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl OAGBLAD .$tantv»stiflh is ghablevtn mijn hert in teghanipeat" Afnemende wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matiig of zwak afnemende wind hoofdzakelijk tussen noordoost en noord In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst, morgen, middag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur'». Ti. 3,35, p.kw. 10,05 KlachtendienP bezorging lfi.OQ- 19.00 Opnieuw grote onrust in Zuid Oostazië. Op het kaartje staat Dong Hoi aangegeven, waar Amerikaan se vliegtuigen Noord Vietnamese doelenonder vuur genomen heb ben. En gisteren stond opnieuw Amerika's minister van defensie, Robert Macnamara, op een pers conferentie te wijzen naar de brandpunten van de Aziatische crisis SAIGON/WASHINGTON/HANOI De Verenigde Staten hebben zich blijkbaar voorbereid op een grote oorlog in zuid-oost-Azië. Na de krachtige represaille-aanvallen op militaire doelen in Zuid-Vietnam heeft president Johnson de volgende maatregelen genomen: 1. de ongeveer 1800 gezinsleden van Amerikaanse militairen in Zuid- Vietnam zullen worden geëvacueerd; 2. een bataljon luchtafweertroepen, bewapend met Hawk-projectielen, zal naar Zuid-Vietnam worden gezonden en 3. de Sowjetunie is gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten de oorlog in zuid-oost-Azië niet wensen uit te breiden, maar dat het optreden van Noord-Vietnam tol een dergelijke ontwikkeling zou kunnen leiden. De ontwikkelingen hebben zich sinds zaterdagavond verrassend snel Gevlucht met luilp Amerikanen of Britten VIENTIANE Twee rechtse gene raals in Laos, Nosavan en Siho Lan- pocfakal, zijn naar Thailand uitgewe ken en hebben daar politiek asiel ge kregen. Eerst werd gemeld dat ze over de river de Mekong naar Thailand zijn gezwommen maar later werd gezegd dat zij met een helikopter zijn gevlucht. Phoemi meende blijkbaar niet in staat te zijn onmiddellijk voldoende troepen bijeen te halen voor een aan val op de hoofdstad. Laotiaanse autoriteiten denken dat Amerikanen of Britten de generaals heb ben geholpen met hun vlucht.. Premier Souvanna Proma nam tevoren de familieleden van de twee generaals als gijzelaars gevangen.-Zij zullen gijze laars blijven, zolang de opstandelingen leiders niet hebben beloofd, zich verder rustig te houden. De Laotiaanse regering N A Y O-secretaris in Den Haag DEN HAAG De secretaris-generaal van de Noord-Atlantis. he Verdragsorga nisatie, de heer Manlfo Brosio, is gis- teravono per trein uit Parijs in Den Haag aangekomen voor een officieel bezoek, op uitnodiging van de Neder landse regering. De koninging zal de heer Brosio ont vangen. Verder zal de secretaris-gene raal de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen. en de ministers van bui tenlandse zaken.mr J M. A. H. Luns. en van defensie, de heer P J S. de Jong. orimoeten. Hij zal met hen over N AVO-v i uagstukken preken. Morgen avond icist de heer Brosio naar Parijs terug. In één oogopslag Geen doorbraakzuil pag. 2 Commentaar ds. Lands man: Niet dreigen! pag. 2 Charter naar Amerika pag. 5 Ambonezen, Irian, Indonesië pag. 5 Sport pag. 7, 8, 9. 10 Speldjes: een rage pag. 10 u er de voorkeur aan geven als Siho i Phoemi uit Thailand naar een verder in Laos gelegen land zouden vertrek- Debiele kinderen °emarteld - twee O man in arrest TOULOUSE Een directeur en diens ssistent van een inrichting voor lichame lijk gebrekkigen in Lahage zijn, wegens ergerlijke mishandeling van achterlijke kinderen, gearresteerd. De twee mannen, resp. 37 en 34 jaar oud. hadden de zorg ruim honderd debiele kinderen die in hun inrichting zodanige arbeid dien den te leren, dat zij er zo mogelijk mee in hun onderhoud zouden kunnen gaan De kinderen werden onderworpen aan >rde en tucht" Middelen om deze te handhaven bestonden uit riemen en zwe pen Een van de straffen was ook het da. genlang niets te eten krijgen. Doordat de inrichting geïsoleerd ligt kwam nimmer iets van deze praktijken naar buiten. Bij een onverwachte controle echter door de plaatselijke overheid kwam een en ander aan het licht voorgedaan. Bij een aanval van Viet- cong-rebellen op kazernes in Plei koe in Zuid-Vietnam kwamen ze ven Amerikaanse militairen om hel leven terwijl er 109 werden gewond. Er werden tenminste zeven vlieg tuigen op de grond vernield. Later deden de roden een aanval op de luchtbasis Soc Trang, waar veel Amerikaanse helikopters zijn gesta tioneerd. Er vielen geen doden of gewonden. Wel ging een grote hoe veelheid olie verloren bij een an dere aanval. Bij gevechten in de Zuidvietnamese pro vincie Kwang Tin, zijn vandaag 220 Viet cong-opstandelingen door Zuidvietnamese regerigstroepen gedood, zo blijkt ui Saigon ontvangen berichten. Besprekingen Toen dit nieuws in Washington bekend was geworden, riep president Johnson zijn voornaamste medewerkers bij elkaar. Na langdurige besprekingen werd besloten, vergeldingsaanvallen te laten doen op militaire doelen in Noord-Vietnam. „Het is duidelijk", aldus Johnson, „dat Hanoi (hoofdstad van Noord-Vietnam) agressiever optreden tegen Zuid-Vietnam heeft bevolen. Wij hebben nu geen andere keus dan absoluut duidelijk te maken, dat wij Zuid-Vietnam zullen blijven steunen in zijn strijd tot behoud van zijn onaf hankelijkheid. De aanv al De aanval werd uitgevoerd met 49 cware straalvliegtuigen. In Hanoi beweerd, dat vier Amerikaanse vlieg tuigen werden neergeschoten. Amerikaanse zijde wordt dit stellig ontkend. Er wordt een toestel vermist. (Voor vervolg zie pag. 5) SAIpON Amerikaanse- en Viet namese jachtbommenwerpers hebben vandaag een nieuwe aanval onderno men op militaire doelen in Noord- Vietnam. zo wordt in een verklaring van de Amerikaanse ambassade mee gedeeld. Het communiqué gaf geen bijzon derheden over htt resultaat van de Volgens een bericht van Tass zijn drie vliegtuigen bij een aanval op Dong Hoi en andere doelen in Noord- Vietnam omlaag gehaald. In Washington heeft het depart ment van defensie echter meegedeeld dat geen Amerikaanse vliegtuigen ermist worden. Oplaaiing van de Vietnamese crisis betekent ook een crisis voor de Russische premier A. N. Kosygin. die gisteren in de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi werd verwelkomd, zoals de telefoto laat zien. Geheel links premier Pham Van Dong. Een verwrongen stuk metaal lag op grote afstand van de grote krater, die in de buurtschap Holkerveen bij I Nijkerk werd gevormd, toen zondagmorgen de aardgas persleiding onder de druk van het gas u-as bezweken I I cn een zuare explosie bijna een ramp veroorzaakte. (Zie ook ons ooggetuigeverslag in dit nummer). Gebogen aansluitingen NIJKERK De gasleidingbreuk, die gisteren in de buurtschap Hol kerveen bijna een ramp veroorzaak te, heeft tot een diepgaand onder zoek geleid. Ingenieurs van de Ne derlandse Gas Unie en van de Ne derlandse Spoorwegen zoeken onaf hankelijk van elkaar naar de oor zaken van de vuurloze ontploffing. Ook de justitie en de Arbeidsinspec tie zijn er mee gemoeid. Duidelijk is dat met een en ander een a meen belang wordt gediend. Nu heel Nederland vol gelegd wordt met aardgasbuizen, die een hoge atmo sferische druk hebben te weerstaan, eist de veiligheid van het publiek de grootste waarborgen. Naar men ons van de zijde van Nederlandse Gas Unie verzekerde, het uit elkaar klappen van een stuk aardgaspersleiding nog niet eerder -oorgekomen. Voordat de buizen in de grond gegraven worden, zijn ze stuk SANTIAGO Een DC-6 van de Chi- leens luchtvaartmaatschappij LAN is zaterdag in het Andesgebergte met 87 personen, onder wie zeven bemannings leden. verongelukt. Het wrak w waargenomen op een hoogte van 3. meter. 45 km in het Andesgebergte uitgebrand. Veiligheid eist waarborgen (Van onze speciale verslaggever) voor stuk op een druk van 60 atmo sfeer getest. De werkdruk bereikt nooit meer dan 40 atmosfeer. Zwerf stromen Enkele deskundigen zoeken in de rich ting van zwerfstromen. Deze zouden var de spoorrails afkomstig kunnen zijn de inmiddels weer opgevulde krater die ge slagen werd, lag vlak langs de lijn Amers foortZwolle en vat op een lek in de mantel van de leiding hebben gekregen. Lekken komen wel meer voor. doch ze zijn, zonder complicaties, ongevaarlijk. Een andere, vlakbij staande elektrici teitsbron. was de automatische knipper lichtinstallatie. Als mogelijke „schuldige" moet zij echter worden buitengesloten. De Aki wordt gevoed door zwakstroom kan zodoende geen zwerfstromen vert Zwerfstromen, waar aardgasbuizen overigens tegen zijn beschermd, komen veel in de bodem voor. In 1956 werden zij als oorzaak aangemerkt van een trein, ontsporing bij Eist Ze hadden het mecha nisme van een wissel geïnduceerd, waar door de voedingsdraden waren doorge gloeid en de wagons uit de rails liepen. Amerikaans* Ook wordt gespeurd naar eventuele materiaalconstructiefouten. Het regionale aardgasnet. waar de gesprongen leiding deel van uitmaakte, werd al in 1951 legd. Het gebeurde in een nogal snel tempo. ..Amerikaans", zoals men on: Een belangrijk punt is voorts dat men van de constructie is afgestapt, die in de eerste jaren voor aanslui tingen gold. Ze worden niet langer gebogen gelegd, doch haaks op elkaar geplaatst. Het uit elkaar gesprongen koppelstuk is nog van het gebogen type. „Ik weet 't natuurlijk nog niet cies", zei een gisteren, op de plaats des onheils aanwezige ingenieur van de Nederlandse Gas Unie, „maar 't kan best zijn dat de ronding het niet gehou. den heeft. Het is een constructie, die ongetwijfeld risico's oplevert. Vandaar dat we er iets anders op hebben Op onze vraag, of het dan niet standig is alle gebogen aansluitingen door haaks op elkaar geplaatste te Ex-premier van Poendsjaab dood geschoten NIEUW DELHI Een ex-premier in de Indiase staat Poendsjaab. Pra- tap Singh Kairon. is zaterdag met nog drie anderen doodgeschoten toen hij na een gesprek met de Indische premier Sjastri terugreed naar Tsjandigarh. Vorig jaar trad Kairon af, na een nderzoek naar beschuldigingen om trent corruptie. vangen, antwoordde hij: „Dat zal wel niet gebeuren. (Voor een ooggetuigenverslag uit Hol kerveen zie pagina 5). Pastoor levert vuurgevecht PISA Ee. geestelijke heeft in Pisa met bandieten in de kerk van San Guiliano Terme een kort vuurgevecht geleverd. Pastoor Pier Luigi Furlan wa: 's nachts wakker geworden door het la waai. Hij keek door zijn venster naai buiten en zag een groep mannen die pro beerde in het parocniehuis in te breken. Hij schreeuwde tegen hen, waarop een van de dieven een schot op hem loste, dat miste. De geestelijke beantwoordde het vuur met een revolver en een jacht geweer. De bandieten sloegen op de vlucht. De donderdag op het strand bij Schoori aan de grond gelopen Neder landse kustvaarder Catharina F. is zater dagavond vlotgetrokken door de Clyde en Sehouwenbank van L. Smit en Co. NIEUW-DELHI De Indische" premier, Lal Bahadoer Sjastri, heeft vandaag een bijeenkomst van presi dent Johnson van de V.S. met pre mier Kosygin van de Sowjetunie voorgesteld, opdat de vrede in Zuid- oost-Azië behouden blijft. In een toespraak tot het congres van de internationale kamers van koophandel merkte Sjastri op, d-* India steeds voor vreedzame samenleving en regeling van internationale geschillen door bespre kingen heeft gepleit. Sjastri zei woor delijk: „Ik wil een beroep doen op pre sident Johnson en premier Kosygin om alles te doen wat zij kunnen, opdat de vrede niet verstoord worde". Een zo spoedig mogelijk- samenkomst van bei den zou naar de mening van de Indische premier vruchten opleveren daar zij de zaak van de vrede zeer toegedaan zijn. Sjastri sprak deze woorden kort na dat hij premier Pompidou van Frank rijk had begroet, die in de Indische hoofdstad is aangekomen voor een of ficieel bezoek van drie dagen aan India. Beide bewindslieden zullen besprekingen voeren over de internationale toestand, waaronder de kwestie Vietnam. Nederlander dader ANTWERPEN De 22-jarige F. D. uit Utrecht is gisteravond in .Antwer pen gearresfcerd wegens moord op een taxichauffeur. Volgens de politie te Antwerpen heeft de Utrechter de taxi chauffeur vermoord om zijn auto te Enige ogenblikken nadat hij de chauf feur met een pistoolschot in de nek had gedord, kon hij worden aangehou den. Toevallige voorbijgangers, die ge tuige waien van de moord, waarschuw den de politie en beletten de vlucht van D. In verband met een in Nederland ge pleegde diefstal werd L). reeds door In terpol gezocht. Volgens de Utrechtse po litie bestond het vermoeden dat D. naar het buiti: land was gevlucht. Kleuterschool gesloten Jonge vandalen slaan inboedel kort en klein DRONTEN In Dronten (Oostelijk Flevoland) heeft vandalistische jeugd zaterdag het interieur van de openbare kleuterschool geheel vernield. Tafeltjes en stoeltjes zijn kapotgeslagen en ge tracht is. het uit twee lokalen bestaan de schooltje in brand te steken. Bij on derzoek vond de rijkspolitie voetsporen die erop wezen, dat jongens in de leef tijd van ongeveer 10 jaar de daders moeten zijn geweest. Het schooltje is gesloten w apen leveranties aan Israël CAIRO Egypte zal de betrek kingen met West-Duitsland verbre ken. wanneer West-Duitsland wa pens aan Israël blijft leveren, zo is gisteravond bekendgemaakt na vergadering van het bestuur van de Egyptische Arabische socialistische unie, die onder leiding van presi dent Nasser stond. De unie. waarvan Nasser permanent voorzitter is, is de leidende party in het Egyptische nationale front. Hoewel het bestuur van de unie in de huidige politieke structuur van Egypte het hoogste orgaan is voor het uitstippe len van de politiek, is dit de eerste maal dat een dergelijk ingrijpend be sluit in buitenlandse aangelegenheden wordt genomen. Al eerder Al eerder had Nasser, volgens het blad Al Ahram gedreigd de banden met Bonn eroreken. in een uitgebreid onder houd met de Westduitse ambassadeur Federer. voordat deze naar huis terug keerde. Nasser had gezegd, dat hij walg de van de heimelijke manier waarbij wapenleveranties aan Israël waren over eengekomen. Voor Egypte was „dit ge sprekje onder een kopje thee in New York tussen Adenauer en Ben Goerion een kwestie van leven en dood", aldus zou Nasser Federer hebben toegevoegd. Het antwoord was nu verder aan Bonn. Nasser repte er echter met geen woord van of het bezoek van Ulbricht aan Cairo o"k automatisch erkenning van de tisch blad dat Oost-Duitsland bereid is, DDR inhield. Zaterdag berichtte een ander Egyp tisch blad dat Oost-Duitsland bereid is. 33 nieuwe industriële projecten in Egyp te te finaneieren, waaronder zeven elek triciteitscentrales en een petrochemische fabriek. C RITA) Toen ik klein was. gaf u me vaak een glas water. Ik wilde nu eens iets terug doen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1